T Waarheen TAXI Bel dan op tflERDE- EN LAATSTE BLAD Stadsnieuws. NI ZEEBAB_NUISDUINtM BRANDSTOFFEN Visscherij. ZELF BsMUtRS Nieuwe prijzen VAN BAAREN VAN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1932 op Zondagmiddag van 3—6 uur Naar het 3ijne smakelijke ^lecsckwaïen BESTE BIJ DE HELDERSCHE STEENKOLEN- EN ANTHRACIETHANDEL OIS&CS: ¥SSSEK Polderweg 34 Telef. 22B ZOft/tERPRIJZEN PREDIKBEURTEN COÖPERATIE HELDER groote sorteering Winterhoeden AU BON MARCH Het afgeioopen badseizoen. ii. TECHNISCH BUREAU BREEWATERSTAAT S ■Pg—r Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 17 Sept. Zondag 18 Sept. Maandag 19 Sept. 19.40 19.38 19.36 WAAROM EEN CRISIS-COMITE Omdat er ook in Den Helder helaas werk voor een dergelijk comité te richten valt. Omdat er ook in Den Helder door velen, door zeer velen een ongekende, stille, maar daarom niet minder nijpende ar moede wordt geleden. Omdat er ook in Den Helder met alleen itille, maar ook openlijk gekende nood •mor velen heerscht. Omdat verwacht mag worden, dat ook le Helderschen, die iets voor hun mede- mensch voelen en iets van den nood wil- ien lenigen, naar draagkracht willen steu nen. Omdat Den Helder niet in eenig opzicht mor andere plaatsen behoeft onder te doen. Dus ook niet in dit opzicht ten ach- tér blijven mag, noch achter blijven wil. Het gironummer van het comité is: 121145 ten name van den penningmeester VI. A. Grunwald. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek der firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 19 September tot 26 Sep tember wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. KUNSTKRING VAN DE ARBEIDERSBEWEGING. Door de organisaties, behoorende tot of nauw verwant aan de moderne arbeiders beweging hier ter stede, is opgericht een kunstkring, welke zich ten doel stelt het verschaffen van goede tooneel-, film- en andere kunstavonden. De contributie be draagt 25 cent per maand. De bedoeling is zoo mogelijk (dat zal natuurlijk van het aantal abonné's afhangen) in het komen de seizoen te geven 2 of 3 tooneelavonden, 2 concertavonden, 1 filmavond en 1 kin dervoorstelling. Het secretariaat is geves tigd Gravenstraat 44. EVANGELISATIE-AVOND. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zal de evangelist, de heer J. Sevensma, Woensdag a.s. des avonds 8 uur in het Militair Tehuis, Kanaalweg, optreden. De heer Sevensma is een be kend en populair spreker en velen zullen hem zeker dien avond willen hooren. De toegang is vrij. AFDEELINGS-VERG ADERING DER V.A.R.A. Wettelijke regeling der radio distributie. De afdteeling der V.A.R.A. had op Don derdagavond een buitengewone ledenver gadering belegd in het Bondsgebouw, waar o.a. ter sprake kwam de kwestie eener wettelijke regeling inzake de radio-distri butie. De voorzitter, C. van der Linde, Meld naar aanleiding hiervan eene inlei ding, waaraan wij bet volgende ontleen en: Spr. begon met te constateeren, d'at ten opzichte van dte radio-distributie een ge weldige chaos bestaat in ons land, een chaos, zoowel wat betreft de centrale lei ding als de prijzen. Er zijn een aantal van die centrales, spr. noemt bijv. de Coöpe ratieve Radiostichting „Ons Belang" te Amsterdam. Deze heeft slechts 150 abon né's, zendt over 4 stations uit, terwijl de contributie, die wordt geheven, slechts 30 ct. per week bedraagt. Zooals men weet is bij de wet gelegenheid gegeven de contri butie op te voeren tot 50 ct. per week. Het is dus niet te verwonderen, dat ten op zichte van deze centrales ontevredenheid bestaat. Hetgeen wordt uitgezonden, wordt door de luisteraars opgebracht; er is bijna geen enkel distribuant, die aan de omroe pen contributie betaalt. Ook hier ter stede geschiedt dat niet. Dat de omroepbedrijven ont.zagli.jke kosten hebben, begrijpt ieder. Toevallig wordt dezen avond een enkele opera uitgezonden, waarvoor men aan so- 1:sten-honoraria een bedrag van 3000 moet uitkeeren. Natuurlijk is het niet al waar U gezellig kunt dansen Jazz Band „THE F0UR SYNCOPATORS" tijd zooveel, maar toch kan men begrijpen, dat de uitzending groote bedragen ver slindt. Het V.A.R.A.-hoofdbestuur heeft deze zaak meermalen onder de oogen gezien en reeds in Maart 1930 eenige algemeene richtlijnen uitgestippeld, op welke wijze de distributie zou kunnen worden geleid. Daarbij moet voorop staan, dat het bedrijf geen winst mag maken; en daarom is het goed, dat de overheid haar in handen neemt. In verschillende gemeenten zijn pogingen gedaan om een gemeentelijke distributie te krijgen, in sommige met suooes. In 1928 reeds kwam in Eindhoven een gem. raaiobedrüf tot stand, waarvoor men slechts 7.50 per jaar behoefde te betalen. In één jaar was de geheele aanleg afgeschreven! Toen in 1927 de distributie begon op te komen, waren hier de meeningen nogal verdeeld, en de stand van de ontwikkeling van dit vraagstuk was in het geheel niet te overzien. Voortdurend kwamen verbe teringen; nu pas weer is er de vinding van Philips, die het mogelijk maakt radio over het lichtnet te geven. Ook is er dit be zwaar: in het particulier bedrijf wordt een kapitaal gefourneerd, dat regelmatig wordt afgeschreven. De wet laat toe, dat de concessionaris van de aanvragers een zeker bedrag heft ter dekking van de kos ten van aanleg, en daarvan is hier ter stede nogal vrijmoedig gebruik gemaakt. Het kapitaal, in de onderneming gestoken, is dan ook hier ter plaatse en trouwens ook elders voor een groot d'eel door de aangeslotenen betaald. Naar schatting zijn er in ons land circa 200.000 luisteraars, die op een distributie net zijn aangesloten. Hiervan is de groot ste helft niet aangesloten bil een uit- zendstation. We moeten hen dat miet al te kwalijk nemen, want er zullen er waar schijnlijk velen onder hen zijn, die volko men te goeder trouw zijn en denken, dat hun distribuant dat wel betaalt. Een feit is, dat de V.A.R.A. van alle distributie- centrales tezamen slechts jaarlijks 450 contributie ontvangt, Er zijn omroepen, die er in dit opzicht beter voor staan, maar feit blijft in ieder geval, dat de distributie- centrales niet voldoende bijdragen, als ze daartoe niet wettelijk worden gedwongen. De leden weten het dus nu: wie iets mis sen kan, heeft de moreele verplichting zich aan te sluiten bij een omroep. De V.A.R.A., die dezen toestand onder de oogen heeft gezien, heeft een plan op gemaakt en een regeling ontworpen. Met de verschillende radiocentrales werd ver gaderd, en het resultaat was, dat men aan de 7 omroepen, die in Nederland werken, totaal aanbod 'n jaarliiksch bedrag van 60.000. Dat lijkt zoo oppervlakkig veel, maar het is voor ieder aangeslotene niet meer d'an 40 ct. contributie per jaar. Voor de V.A.R.A. was dit voorstel niet te aan vaarden, het bedrag was daarvoor veel te laag. Spr. leest nu de voorstellen voor, zooals die in de pers zijn gepubliceerd, en blij kens de laatste berichten in „Het Volk" heeft de Bond van Exploitanten v. Radio- centrales deze eischen afgewezen, en zelfs iedere verdere onderhandeling met de V.A. R.A. van de hand gewezen. Wij zullen dus weer, zooals wü dat steeds moeten doen, ervoor moeten vechten, en dat kan alleen dan met succes, als wij onzen eigen om roep versterken. De actie in Den Helder. Wat nu Den Helder betreft, hier ter stede is, zooals men weet, een spontane actie opgekomen uit de aangeslotenen om verlaging der tarieven. Daarbij heeft spr. één ding bevreemd, n.1. dat deze men- schen op eigen houtje in zee zijn gegaan. Zü trachten nu den exploitant te bewegen meer stations uittezenden. De, exploitant heeft opnieuw bij den Mi nister van Waterstaat concessie aange vraagd voor vier jaar; hü heeft beloofd de kwaliteit te zullen verbeteren en meer sta tions te geven. Spr. wijst op de uitstekend geleide gemeentelijke distributie in Zwolle, waar men slechts 40 ct. per week betaalt en daarvoor boven de 2 verplichte nog 3 andere, wekelijks wisselende, stations krijgt. Ook wordt een keus gedaan uit bui- tenlandsche stations. Arnhem geeft ook buitenland'sche stations (deze worden bij de wet beschermd, hetgeen in ons land niet het geval is), en betaalt voor elk sta tion 1.20 per jaar en per abonné. Discussie. Tot zoover wat spr. inleiding betreft. Verschillende aanwezigen maakten ge bruik van de gelegenheid tot gedachten- wisseling. De eerste spreker merkte op, dat het wel te voorzien was, dat het voor stel van de V.A.R.A. zou worden afgewe zen en vraagt waarom deze zich niet in verbinding had gesteld met andere omroe pen. Wellicht ware dan iets bereikt. No. 2 meent, dat de stelling, als zou uitsluitend de Minister van Waterstaat hier hebben te beslissen, onjuist is en dat toch ook de gemeente zelfbeschikkingsrecht heeft ten aanzien van de verlenging. No. 3 wil weten welke lijnen door het hoofdbestuur van de V.A.R.A. worden aangegeven. Een vierde spreker wijst erop, dat men bij de thans aangeslotenen kan propageeren zich een eigen toestel aan te schaffen in huurkoop. Kunnen de besturen dér omroepen geen toestellen beschikbaar stellen? Uit het antwoord van den Voorzitter blijkt, dat de door den minister verleende machtiging slechts tijdelijk is. Indertijd hebben de Heldersche raadsleden de dis tributie niet aangedurfd; het was te be grijpen, men had niet de minste zekerheid omtrent een goede ontwikkeling van het bedrijf en bovendien stond de gemeente er financieel niet gunstig voor. Nu de zaak eenmaal zoo is, is het niet meer zoo een voudig haar te regelen. De gemeente zal in ieder geval een schadevergoeding aan den exoloitjint moeten uitkeeren. Maar de s -d raadsfractie is ten deze diligent, reeds zijn' enquêtes ingesteld betreffende de nieuwste vindingen. Wat betreft een nieuwe actie, de V.A. R.A. is van plan een petitionnement op touw te zetten.. Hieromtrent zijn reeds mededeelingen in de pers gedaan. Beschikbaar stellen van toestellen. De V.A.R.A. heeft ze indertijd beschikbaar gesteld, maar er werd zeer weinig gebruik van gemaakt, zoodat men op dien maat regel is teruggekomen. Nog wordt uit de vergadering gevraagd of er ten opzichte van de te voeren actie niet iets kan worden gedaan, bijvoorbeeld door de handteekeningen van hen, die thans zelfstandig actie voeren, over te he velen op dat petitionnement. Hierop is het antwoord: CITROEN GARAGE Natuurlijk zal men trachten dat te doen; het petitionnement gaat geenszins uit van V.A.R.A.-leden, maar van „radioluiste raars". Iedereen kan daarop teekenen. De rest van de vergadering was huis houdelijk, zoodat wjj hier moeten eindigen. Besluiten of moties werden niet genomen. DE HELDERSCHE SCHAAKCLUB „MORPHY", Dertigjarig bestaan. De Heldersche Schaakclub „Morphy", die dit jaar haar 30-jarig bestaan hoopt te herdenken, gaat weer een voor scha kers zeer interessant seizoen tegemoet. Het 30-jarig bestaan zal waarschijnlijk hei-dacht worden op 19 November a.s., met een simultaanséance, waarvoor men den Nederlandschen kampioen dr. M. Euwe heeft uitgenoodigd. Dit belooft dus een buitengewone avond te worden. Ver der staat de club in December een pro bleemoplossingsavond met prijzen te wachten, die door den Ned. Bond van Probleemvrienden is aangeboden. De jaarlijksche competitie met Alkmaar en Hoorn en eventueel met een juniortiental uit Amsterdam geven ook de noodige af wisseling, terwijl het interne leven van de club belangrijk wordt door den onderlin- gen winterwedstrijd. De op de laatste ver gadering genomen besluiten maken het waarschijnlijk, dat elk lid het Tijdschrift van den Ned. Schaakbond zal ontvangen. De club vergadert des Woensdagavonds om 8 uur in het Militair Tehuis in de Spoorstraat (boven voorzaal) en zal daar gaarne adspirantleden en belangstellen den ontvangen. Hoe eerder men lid wordt, hoe meer kans men heeft een plaatsje tegenover de kampioen dr. Euwe te bekomen! KERKCONCERT FEIKE ASMA. De heer Feike Asma opende gisteren avond de reeks winterconcerten, die hij zich voorstelt te geven, in de Nieuwe Kerk. Jammer genoeg was de belang stelling niet groot. Het schijnt, dat men voor kerkorgelconcerten niet veel belang stelling voelt, ten onrechte, want juist dit instrument is bij uitstek geschikt om ieder wat wils te geven, dank zij de vele mogelijkheden, die het ten aanzien van klank- en kleureffecten, aanbiedt. De heer Asma had de medewerking verkre gen van mevrouw G. Postuma, die, naar wij meenen te weten, dezen avond voor het eerst in het openbaar optrad. Het orgelprogramma bood veel afwis seling, het vocale deel was geheel op Handel ingesteld. Guilmant, César Franck en Dubois, daarmede opende de heer Asmaeen forsche, voor onzen smaak wat erg zware marche triomphale (Guilmant), een bekoorlijk andantins (Franck), een mooie toccata met een aantrekkelijk lyrisch gedeelte (Dubois). Bij den zang van de soliste sloot zich een-drietal fraaie orL nummers van Handel uitstekend aan. Dit was wel muziek bij- uitstek voor het orgel geschikt, men zou ze in dat opzicht kunnen vergelijken met de piano muziek van Schumann. Op Handel volgde een toccata en fuga van Bach, terwijl besloten werd met een drietal nummers van Ch. Widor, eveneens zeer bekoorlijk. Mevrouw Posthuma dan zong vier zeer bekende liederen van Handel, nl. uit „Alcino", „Xerxes" (het beroemde largo), „Dettinger Te Deum" en „Rinaldo" (het bekende „Lascio ch'io pianga la dura sorte"). Zij zong deze op de Italiaansche teksten, hetgeen jammer was, daar haar uitspraak nog wel te wenschen overliet. Afgezien hiervan was de zang ietwat ge voileerd en de tekst niet altijd goed ver staanbaar. Dit wat onze kritiek betreft het stemmateriaal van mevr. Posthuma komt ons voor van zeer goede kwaliteit te zijn, en dat zal bij volgende concerten, als de zangeres wat vrijer is geworden in haar optreden, ook wel blijken. Het is te hopen, dat de heer Asma meer succes heeft bij zijn pogen hier het orgelconcert ingeburgerd te krijgen. WINKELNIEUWS. Alweer de van Galenstraat. De van Galensraat komt in trek. Wij hoorden van iemand van buiten de ge meente, die dezer dagen langs de huizen in die straat ging om te vragen of ze te koop waren, en wij hoorden ook van het steeds maar oploopen der prijzen. Dat kan ook niet andera, daar zich meer en meer winkels vestigen in dit gedeelte, dat wij bij een vroegere gelegenheid al eens de tweede Spoorstraat hebben ge noemd. Heden hebben wij wederom melding te maken van een nieuwen winkel hier, en wel een in ijzerwaren. Het is de heer J. H. Francoys Jr., die hedenmiddag op no. 82 zoo'n winkel opent. Het oorspronkelijk woonhuis was niet voor winkel geschikt, doch is geheel verbouwd. Men heeft twee achter elkaar gelegen kamera, alsmede de gang, tezamen getrokken en daaruit is een winkelruimte ontstaan, die alleszins aan het doel beantwoordt. Een gedeelte binnenplaats is gebruikt om daarvan een woonkamer te maken, terwijl voorts nog ruimte is voor een, wel klein, maar voor- loopig voldoend magazijn. De eigenaar opent hierin heden een winkel in emaille, gereedschappen, huishoudelijke artike len, ijzerwaren, kachels, haarden, enz. Ook verzocht hij ons erop te willen wij zen, dat hij een groote collectie huisvlijt- artikelen heeft, verder stofzuigers, onderdeden voor de electrische verlich ting, het beroemde Ceta-Bever-beits, enz. De verbouwing is het werk van den aannemer J. Riemers, de electrische aan leg werd vervaardigd door den heer C. Zomer, het granietwerk is van de heeren Rosa. In de etalage valt ten zeerste op een fraaie koperen gong, geheel uit de hand gewerkt en vervaardigd door den heer Donders. Voorts een lichtreclame (trans parant) voor den stofzuiger, die de wer king daarvan duidelijk demonstreert. Hedenmiddag 4 uur opening. DE NIEUWE BANKETBAKKERIJ VAN DEN HEER DE LANGE. De heer J. C. de Lange, die reeds sedert een groot aantal jaren de bekende banket bakkerszaak heeft gedreven in de Spoor straat, naast Vroom en Dreesmann, heeft zich door verschillende omstandigheden genoodzaakt gezien zijn zaak te verplaat sen naar Spoorstraat 30. Onder architec tuur van den heer J. J. v. d. Leek is onze voornaamste winkelstraat weer een mooi pand rijker geworden. Hoezeer het ex terieur ook al in staat moge zijn het oog te boeien van hen, die een open oog heb ben voor de sierlijkheid, die de moderne architectuur vermag te scheppen, niet minder werden wij geboeid door de wijze waarop het interieur is verzorgd. In het bijzonder werden wij getroffen door het harmonische geheel, dat in het geheele ge bouw tot uiting komt, zoowel wat betreft den stijl als de kleurverzorging. Door aanwending van Slavonisch eiken, werd den winkel een voornaam en gezellig aanzien gegeven. Verschillende inrichtin gen in den winkel wijzen er op, dat hier met alle eischen van moderne hygiëne en efficiency, rekening werd gehouden. Achter den winkel, waar zich eerst de woonvertrekken en keuken bevinden, is een aan de hoogste eischen voldoende bak kerij gebouwd, die met zijn frischheid reeds doet vermoeden, welke heerlijkheden hier zullen worden bereid, onder de des kundige handen van den heer de Lange. Wii wenschen den heer de Lange een oprecht succes toe. DE „MOORMAN-EXPRESSE". Aldus is de nieuwe reiswagen gedoopt, in welks bezit de heer S. Moorman zich mag verheugen. De uitnoodiging, om als een der eersten een rit met de Expresse te maken, werd door ons gretig geaccepteerd. Bij het be treden van den wagen wordt men dadelijk getroffen door de buitengewoon keurige afwerking van ieder onderdeel van dit keurige product der hedendaagsche tech niek. Het is de Firma Verheul te Waddinxs- veen, die de bouwer is van den wagen, en en welke zeker een woord van lof toekomt voor haar kunstzin en technische be kwaamheid. De ruime, aan 30 personen plaatsbie- dende zitplaatsen zijn bekleed met donker moquette, hetgeen een buitengewoon ge zellige sfeer schept. Het houtwerk uit roodbruin mahonie, draagt hier nog aan merkelijk toe bü, benevens de prettige verlichting. Dat de geheele oonstructie niets te wen schen overlaat, doordat men achter in den wagen gezeten absoluut niets bemerkt van het meestal hinderlijke schokken, zooals veelal in de doorsnee autobus de gewoonte is. De wagen is ruim voorzien van groote ramen, welke op eenvoudige wijze alle kunnen worden geopend, en naar alle zij den een onbelemmerd uitzicht toelaten. Op gemakkelijke wijze kan het geheele plafond worden opengeschoven, waardoor bij het reizen op warme zomerdagen abso luut geen vrees behoeft te bestaan voor onvoldoende ventilatie. Uitwendig maakt de „Moorman Ex presse" eveneens een zeer voornamen in druk, met zijn keurige roede lakwerk, af gebiesd door opgeklonken allumimium banden. Het feit, dat de wagen voorzien is van het nieuwste type 6 cil. Dodge motor geeft voldoende zekerheid' betreffende de voort stuwing. Wii wenschen den voortvarenden eige naar van den wagen veel succes. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. De volgende nieuwe werken zijn alsnog aangeschaft: 45 nieuwe modellen wollen babyklee- ding; Gebreide badpakken; Bulwer Lyt- ton, Zanoni; Deen, Kralen Schoonheid; i Le filet, brodé; Moderne ontwerpen voor haarwerk van wol;Hardanger, Arbeiten; Hartog, Ik bouw mijn kano zelf; Hand- j leiding voor het roeien; Handleiding voor het zeilen en kanosport; Helman, Hart zonder land; Madantie. Hoe men een goedkoope tent kan maken; Mallin, Kelim und Grobkreuz; Kelim-patronen; Mersel, Inmaak; Poppenkleertjes en die ren van wol; Pullovers van wol en zijde; Romein, Machten van dezen tijd; Simons, Het drama en het tooneel in hun ont wikkeling, dl. V; Smokwerk voor kinder jurkjes en blouses; Jugoslawische Sticke- reien, 2 dln; Tschechoslowakische Sticke- reien; Turkische Stickereien; Tapis d'Orient; Tricot a la main, 3 dln; Van Tijen, Scheepsoliemotoren; Varing, Nacht vorst; Welle für den Herrn; Zoeklicht, Encyclopedie, dl. 9; Gids voor de Bilt en Bilthoven; Verslag 1931, v. h. Prov. Wa terleidingbedrijf N.-Holland. Electr. gekoeld - Speciaal adres: J. J. v. d. PLAAT, Spoorstraat. Delicatessen - Comestibles. „ZIGEUNERLIEFDE" VEREENIGING VAN NED. HUISVROUWEN. Voordrachtavond ter gelegen heid van het 12l/»-Jarig bestaan. De afdeeling Den Helder van de Huis- vrouwenvereeniging hoopt Maandag 3 October haar 121/J-jarig bestaan te her denken. Alsdan zal de bekende tooneel- speler en declamator Kommer Klejjn een voordrachtavond houden, waarop het vol gend programma zal worden uitgevoerd: „De jonge Koning" (Oscar Wilde), „Het Lasterpraatje" (Anton Tschecho), „De Nachtegaal" (H. C. Anderson), twee Betuwsche voordrachten van wijlen pater B. van Meurs, en „Droom" (Samuel Falk- land). Toegang voor leden der afdeeling vrij, voor genoodigden 50 cent. De wat hoogere prijzen in het laatst der vorige week besteed, bleken inderdaad niet standvastig te zijn, tenminste vooral in de tweede helft dezer week werden lagere prijzen verkregen. De vangsten zelf waren niet onbe vredigend. Overal zijn de fuiken voor de herfst- teelt van de paling haast weer uitgezet. Veel vangst valt er nog niet te consta teeren, maar men hoopt met de afnemende maan een verloopje te zullen krijgen, hoewel het prachtige weer voor gunstig resultaat met deze visscherij niet be vorderlijk is. VAN SLEUTELS EN SLOTEN. Het denkbeeld om door middel van een slot deuren, ramen en laden af te sluiten is al heel oudreeds de onde Egyptenaren kenden iets van dien aard. In onzen modernen tijd zijn de sloten meer en meer gecompliceerd geworden, gevolg van de noodzaak om steeds betere bescherming te hebben tegen ongewenscht bezoek. Onze tegenwoordige huizen heb ben dikwijls heel ingewikkelde mecha nismen waarmede ze worden gesloten en die moderne sloten zijn zoodanig gecon strueerd, dat alle sleutels verschillend zijn. Hierdoor wordt het wel eens lastig voor een huiseigenaar een sleutel, die zoekgeraakt is, te vervangen of er een bij te krijgen. De sleutels van deze veilig heidssloten hebben verschillende inkepin gen, die metalen stifen welke in de slot- cylinder zijn opgeborgen omhoog drukken tot ze een lijn vormen en men de sleutel kan omdraaien en zoodoend» het slot openen. Het verschil der inkepingen be hoeft slechts */7 mm te bedragen om niet passend op een andere cylinder te zijn, zoodat de verscheidenheid in de duizenden kan loopen. Vroeger werden de sleutels, als er dupli caten vervaardigd moesten worden, naar de fabriek opgezonden, doch dit heeft het groote bezwaar dat men zijn sleutel dan eenige dagen missen moest, terwijl boven dien nog de kans bestond dat ze niet pasten, daar de oude sleutel reeds ge deeltelijk versleten was. De Lips slotenfabriek uit Dordrecht, welke de bekende cylinder veiligheids sloten maakt, levert tegenwoordig aan hare agenten een z.g. sleutelfraismachine, waarop cylindersleutels pasgemaakt kun nen worden. Dezer dagen toen we een nieuwen sleu tel noodig hadden, waren we in de gele genheid de machine bij den Agent der Lips slotenfabriek, den heer T. C. Govers, Weststraat, in werking te zien en konden ons overtuigen dat de nagemaakte sleutel op het daarvoor bestemde slot paste. Dit werk moet echter met groote nauw keurigheid geschieden, daar, zooals boven reeds vermeld, een zeer klein verschil de sleutel niet doet passen. Ook voor andere veiligheidssloten heeft de Fa. Govers een groot aantal zg. blinde sleutels in voorraad en sleutels welke 's morgens gebracht worden, kunnen 's avonds pasklaar in ontvangst genomen worden. Voor belanghebbenden is dit een groot gemak. Zondag 18 September 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat)', 's Morgens 10.30 uur, Ds.F.W.J.v.d. Poel Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, WestplelnJ Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen Bediening H. Avondmaal 's Middags 2.30 uur, Ds. Tollenaar Bediening H. Avondmaal 's Avonds 6 uur, Ds. Tollenaar Dankzegging H. Avondmaal Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar gewone dienst 's Avonds 6 uur, Ds. Meynen Dankzegging H. Avondmaal Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., Ds. Overduin, van Dordrecht Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Ds. J. de Bruin, van Den Haag. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „Van 't zilveren koord, dat eenmaal breekt Donderdag 22 September, Nam. 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 18den Zondag na Pinksteren, 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Hells. 's Morgens 7 uur, Bidstond 's Morgens 10 u., Heiligings-dienst 's Mid. 3.30 u., Openlucht-samenkomst Plantsoen 'sAv. 8 u., Verlossings-Samenkomsv Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8, 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uui Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur, de heer Elderkamp, van Amsterdam AFD. KLEEDING Ontvangen: Reclame-prijs f 3.65 "7 F I rnilinrno Nieuwe collectie Ziet de speciale Etalage In ons vorig artikel hebben wij een en ander verteld omtrent het afgeioopen badseizoen; wij wilden nog iets mede- deelen over verbeteringen enz. door de directie van het badhotel ingevoerd. Amusement voor de gasten. i: moet u directie ook de In Casino. Over een opvoering te Breda van het stuk „Zigeunerliefde", dat morgen in Casino wordt gespeeld door de Ver. Tooneelisten van Amsterdam, schrijft het „Dagblad van Noord-Brabant" o.m.: Dit stuk staat verre van modern tooneel, van zieleconflicten etc., neen het is integen deel degelijk ouderwetsch uit romantische ge- gevens opgebouwd, de karakters zijn duidelijk aangezet en alzoo geeft het geheel de gelegen heid tot sterk spel. De handeling van het stuk bood gelegen heid het bekende Czardas-lied in te voegen, te meer daar men hiervoor een goede vertolk ster had in Coba Kinsbcrgen, die dit lied van hartstocht en haat met veel verve heeft voor gedragen. Het talrijk auditorium heeft dan ook geno ten van dit stuk, dat zich eerst zoo ingewik keld laat aanzien, dat men zich afvraagt, hoe alles weer op de gebruikelijke wijze op zijn pootjes moet terechtkomen. MEISJE OVERREDEN. Gisterenmiddag reed in de Van Galen straat een sleeperswagen, bespannen met een paard. Juist toen deze de Emmastraat passeerde, kwam daaruit een meisje op moecjer de fiets. Blijkbaar kon zij niet spoedig' genoeg stoppen, want zij reed tegen den wagen aan en kwam te vallen. De wielen gingen over haar heen. Zjj werd met eenige gebroken ribben binnengedragenstellen, in den drogistwinkel van den heer Spie renburg, Van Galenstraat. Eenige marinedoktoren verleenden de eerste hulp, waarna het meisje, de 14-ja- rige Truus Bosker, van Wieringen, naar het hospitaal werd vervoerd. TELF. 461 Speciaalzaak Philips Radio Hoofdvertegenwoordiger der Mederiandsche Seintoesfellen Fabriek P. S. Laat U door ons de TOESTELLEN geheel vend demonstreeren We weten het, een Hollandsche zo mer is meestal verre van ideaal en dus moet qpk met regendagen worden reke ning gehouden. En zoo is het bestuur van het Zeebad er op uit te trachten hier wat vermaaksobjecten te vinden. Openlucht spelen kunnen we hier niet geven, mis schien is dit toekomstmuziek, die nog een maal klinken zal aan het strand?Wie zal het zeggen? Voor het geven van con certen vocaal of instrumentaal is het hotel als zoodanig te klein. Het is zeer comfortabel, maar heeft daarvoor geen zaal, die groot genoeg zou zijn. Voor- loopig moet men zich bepalen tot kinder feesten, zooals die thans af en toe plaats hebben op het strand. Niettemin blijft de behoefte bestaan aan eenige verstrooiing. Vele bezoekers en die van het paviljoen zijn meestal niet de vaste logés, maar behooren tot wat men noemt „den gaanden en komen den man" waardeeren zeer een num mertje muziek. Nu zal de lezer zeggen: waarom neemt men dan geen radio? En de oude Hamlet zou zeggen als hij nog leefde there's the rub (daar zit 'm de kneep), want precies datzelfde heeft ook de directie gedacht. Maar dan waren daar weer de tallooze anderen, die aan de radio een broertje dood hebben, of die niet in de stemming zijn om ernaar te luis teren. Zij zeggen: ik kom daar voor een rustig verblijf en ik hoor van den winter weer genoeg muziek en zang, spaar me dus alsjeblieft die muziek. Een geestig Franschman heeft gezegd: „On ne peut pas contenter tout le monde et se belle mère". (Het is onmogelijk om iedereen en bovendien nog je schoon- tevreden te stellen). Maar nu eens luisteren op welke wijze de van het Zeebad wèl iedereen en schoonmoeders tevreden weet te (Ik moet vergeving vragen aan alle Heldersche schoonmoeders: er zijn wat een aardige bij, maar die zullen wel een grapje kunnen velen, nietwaar?) Na tuurlijk hebben ze zich radio aangeschaft (de heeren van de directie, niet die schoonmoeders), maar ze hebben die radio zoodanig ingericht, dat wie er last van heeft, ze kan uitschakelen, en wie ze hooren wil, ervan kan genieten. Er zijn namelijk vier loudspeakers aangebracht in de verschillende deelen van badpaviljoen en hotel, en men kan die loudspeakers onderling in- of uitschakelen, al naar men wenscht. Wie in 't hotel bijvoorbeeld aan tafel zit en wel graag wat muziek wil hooren, schakelt den loudspeaker in: be zoekers van het paviljoen, die hiervan last NIEUWE hebben, schakelen hun loudspeaker uit: vrijbüj-1 een groepje aan de andere zijde van het I gebouw, dat er wel van wil profitezren. schakelt daar weer inkortom, zoo is

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9