TAXI Autobusongeval bij Laren. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. Stadsnieuws. Visscherij. H. A. V. BANK te SCHIEDAM. Winterjassen Den Helder in Napoleon's dagen. VAN DINSDAG 27 SEPTEMBER 1932 Zij, die zich van heden af, voor min- stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 OCTOBER verschijnen de nummers GRATIS. REGEN adm. held. crt. Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 27 Sept19.16 uur Woensdag 28 19.14 Op de internationale hondententoon stelling in het Kurhaus te Scheveningen, gehouden 24 en 26 September, behaalde onze plaatsgenoot, de heer T. Eskes, met drie dwergkeesjes de hoogste kwalifica ties, n.1. drie eerste prijzen uitmuntend heid, benevens twee reserve-kampioen- schappen en bovendien nog zes speciale prijzen. Onder de bekroonde honden was er een van zeven maanden, door den eigenaar zelf gefokt. M.U.L.O.-VEREENIGING. Door de leerlingen van de M.U.L.O.- school in de Molenstraat is een vereeni- ging opgericht, welke hetzelfde doel be oogt als de reeds bestaande vereenigingen van de H.B.S. en Hoogere Handelsschool, n.1. het beoefenen van sport en het orga- niseeren van avondjes e.d. De vereeniging, die op 16 September j.1. werd opgericht, telt reeds ongeveer 139 leden en donateurs, voorwaar reeds een flink aantal. De voorzitter is de heer P. Smit, Laan 66. Wij hopen, dat de vereeniging in bloei moge toenemen en dat haar een langer leven beschoren mag zijn dan die welke circa tien jaar geleden werd opgericht. SPELDJESDAG „CRISIS-COMITE". Behoudens de goedkeuring van B. en W. zal hier ter stede op Zaterdag a.s. een groote collecte gehouden worden ten bate van het Crisis-comité. Een speldje zal ver kocht worden. Wü verwachten ten stel ligste, dat heel Den Helder zich op ge noemden dag met het speldje tooien zal, om daardoor mede te helpen aan het wel slagen van het sympathieke doel, dat de colecte beoogt. HET NIEUWE SPOORBOEKJE. Het nieuwe spoorboekje voor den win- terdienst, welke op Zondag a.s. ingaat, is verschenen. In den treinenloop zijn geen veranderingen gekomen; wel is de slechte aansluiting op Utrecht met den sneltrein van half acht des morgens blijven be staan. Deze trein van 7.25 u. Zondags en 7.38 op weekdagen is te 8.58 u. in Amster dam; te 8.59 u. vertrekt de trein voor Utrecht, zoodat men verplicht is tot 9.53 te wachten en eerst te 10.36 in Utrecht kan zijn. Want om in 1 minuut de aanslui ting te halen, zal op het Centraal Station wel niet mogelijk zijn. Het slechts vier minuten verandering ware hier verbete ring verkregen. HET BALLONNETJE. Behalve het vele, dat met een flinken storm op onze kust pleegt aan te spoelen, is met den harden wind van j.1. Zondag iets komen aanwaaien, dat men nu niet dagelijks ziet. Bij den Ringmuur kwam namelijk een ballonnetje aandrijven, welk ballonnetje, blijkens de daarop vermelde mededeeling, in Boulogne-sur-Mer was opgelaten door les Galeries de Paris La Maison Vendant, le meilleur Marché, en dus een heele reis achter den rug heeft. Het was Piet Huurman uit de Braud- kraansteeg, die met zijn vriendje den ballon heeft gevonden. Hij zal nu de kaart opsturen die eraan was bevestigd en dan wachten op de belooning, die de inzender volgens mededeeling op die kaart zou ontvangen. GOOCHELMIDDAG IN CASINO. Was me dat effen wat Zaterdagmiddag in Casino! Daar zaten ettelijke honder den kinderen, zoo tusschen de vier en zeven en die werden me daar door mijn heer Van Houten, uit Amsterdam, bezig gehouden met goochelen. Zoo maar uit de lucht tooverde-ie ballen; hij bond drie ringen stevig vast aan een lang koord, en toen dat gebeurd was, moest Arend komen en die werd ook aan dat koord vastgebonden. En toen Arend ook stevig vast zat, moest er nog een jasje van een van de andere jongens aan te pas komen, en dat werd ook aan het koord vastge knoopt. Dus begrijpt u goed, dat zat alle maal stevig vastgeknoopt, we hebben het allemaal voor onze oogen gezien. Maar toen kwam het grappige: toen werd dat jasje om Arend heengelegd, die meneer frommeld wat met zijn vingers, en in eens. rrrrt! was Arend weer los en alle ringen en ook het jasje. Begrijpt u het? Ik niet! En dan die Chineesche truc met dat gekleurde papier. Twee velletjes vloei papier over elkaar; er wordt een cirkel uitgeknipt, dan wordt alles in elkaar ge frommeld en er komen tevoorschijn weer heele velletjes. Jawel, maar in het paarse velletje zit de gele cirkel en in het gele velletje zit de paarse. Weer wordt het in elkaar gefrommeld en nu voor alle zeker heid maar in brand gestoken. Als alles degelijk verbrand is, wel, dan komen de goede onbeschadigde velletjes weer voor den dag. En dan die gescheurde kaart. Het meisje, dat erbij helpen mocht, heeft die kaart mee naar huis mogen nemen, dus u kunt het controleeren. Er was ook een truc, waarbij een van de zakdoeken te pas kwam. 't Was Zaterdagmiddag, dus u begrijpt, de zakdoek was niet al te schoon meer. Daar kun je natuurlijk niet vóór dezen, maar het goochelkunstje was er niet minder om. En dat moet ik toch ook vertellen, dat er een meisje was, dat meehielp en dat een groote bus vol thee moest vasthouden. En toen later meneer Van Houten daar weer inkeek, om te zien of de thee er nog in was, zaten er alle maal snippers in, van die confetti. Jawel, maar het mooiste komt nog. Want toen hadden ze er een beetje van in een laadje gedaan en toen ze dat laadje in die bus met thee zouden schuiven.toen vloog er ineens een pop uit en die pop had de kaart die weg was geraakt. En schrikken, dat me die meisjes deden toen daar plot seling die pop omhoog kwam! Ik zou nog een heelen tijd zoo door kunnen gaan. Maar dat van dat hanenei moet i'k u toch nog vertellen. Die gooche laar tooverde overal eieren uit de lucht en uit alle mogelijke dingen. Tenslotte mochten er jongens en meisjes op het tooneel komen, en als ze dan „tok tok tok een ei" zeiden, dan was er ook een eL Maar nu was er een rakker van een jon gen, en die had afgesproken hii zou dien goochelaar eens nemen. En in plaats van „tok tok tok een ei" staat-ie me daar hardop „kukeleku" te roepen. Dat was me wat! Een formeele opstand brak uit in de zaal onder het jeugdige auditorium. Was die effen fijn! Maar wat denkt u wel dat er gebeurde? Die jongen deed het natuurlijk fout en in plaats van een wit kwam er dan ook een heel zwart ei tevoorschijn. Want hanen eieren zijn zwart, dat wist u zeker niet? En een meisje, dat maar heel zachtjes ge roepen had, produceerde een heel klein, snoezig eitje. Neen, 't was een reuzemiddag voor de jongens en meisjes, en meneer Hoppen- Bel dan op CITROEN GARAGE brouwer, de pianist, heeft ze laten zin gen geweldig! Maar al die schoolvers jes, da's maar snert, veel leuker zijn die van de radio en die je in de bioscoop hoort. Zouden we de school als paedagogisch instituut maar niet afschaffen?.... CABARET-AVOND IN CASINO. Goochelen en een wonderkind. Zondagavond was er wederom een goochelaar in Casino. Dat was de heer Lavalade, die de groote menschen en daar waren er heel wat dezen avond in verbazing bracht over zijn wonderbaar lijke experimenten. Ook hij haalde zoo maar uit de lucht de eieren tevoorschijn, haalde achter elkaar een zestal guldens van het hoofd van een der in de zaal aan- wezigen en wist met kaarten ongelooflijke trucs en handigheidjes uit te halen. Zijn j beide stevig vastgebonden duimen wist J hij te bevrijden niet alleen, maar hij wist op deze wijze met een der aanwezigen I gearmd te komen (zonder dat de vastge bonden handen los gingen) enz. Verder was er Paoli, de liedjeszanger en be kende tekstdichter, Tummers, de flegma tieke humorist, die voor de radio eveneens zooveel succes heeft geoogst en dien men hier in levenden lijve te zien kreeg en het duo Divance, dat inderdaad zeer origineel was in zijn optreden, doordat het in de zaal kwam en daar zich verbroederde met de aanwezigen. De heer Divance namelijk zocht voor zijn refreintje een dame, mevr. Divance, een heer bij wie ze zich dan familiair op den schoot zetten onder uit bundige hilariteit van het talrijke publiek. Verder was er nog een buikspreker, maar de clou van den avond was wel het op treden van het achtjarige wonderkind Nelly Paoli, het dochtertje van den heer Paoli. Dit meisje bezit de buitengewone gave van helderziendheid en wist inder daad daarvan verblufefnde staaltjes te geven. Zijzelf is nog geheel een kind, en haar geheele wijze van doen volkomen kinderlijk. Maar met merkwaardige zeker heid gaf zij de juiste antwoorden en bijna nimmer faalden die. Haar vader treedt daarbij blijkbaar als medium op; deze stelt de vragen, die zij beantwoordt. Dat er geen sprake was van trucs of bedriegerij bleek afdoende, omdat het meisje zelf op het tooneel zat met den blinddoek voor de oogen, terwijl haar vader in de zaal aller lei voorwerpen bezag en zijn dochtertje er bizonderheden over vroeg. Na afloop vroeg de vader ons onze mee ning. Welnu, wij kregen den indruk, dat inderdaad dit meisje over buitengewone psychische gaven beschikt. Trouwens, dit hebben haar schoolarts in Amsterdam en haar onderwijzer ook -verklaard'. Wij hopen intusschen, dat met het kind voor- loopig niet te veel in het openbaar wordt geëxperimenteerd. Er was voor dezen avond groote belang stelling. Aan velerlei dingen is het merkbaar, dat de dichting van de Zuiderzee voor andere streken (en dan vooral die rond de Waddenzee) mogelijkheden opent, waaraan vroeger niet kon worden gedacht. Zien we b.v. de Visscherij Crt. in dan krijgen we van dat nieuwere een kleine afspiegeling. In de advertentierubriek zien we een advertentie van de Visschers- vereenigingD.E.T.V. die versche, gezouten en ongezouten ongepelde garnalen aan biedt. Iets dergelijks trof men vroeger niet aan, omdat de Zuiderzee ruimschoots voorzag in de behoefte. Harlingen doet zijn uiterste best iets van het verdwenene van Zuiderzee tot zich te trekken en dat tot nieuw leven Reist toch niet langer zonder onze bekende POLIS, geldig woor alle spoor,- tram- autobus-ongevallen over de geheele wereld. 1 a. f 5000.— bij overlijden, Per b. f 10000.— bij invaliditeit, c. f 5000.bij ged. invaliditeit, bedraagt de premie slechts p. jaar f 2.50. NIEUWE Hoofd-Vertegenwoordiger ALG. ASSURANTIEKANTOOR J. J. DITO, KONINGSTSAAT 16. TEL. 527. te begeesteren. En volgens de in de bladen vermelde berichten schijnt men daarin ten deele wel te slagen. Uit de Visscherij Crt. nemen we het volgend bericht over „De Gebroeders Veltman, die garnalen visschen, zien hun moeite beloond. Er zijn voldoende garnalen voor de consumptie. Dagelijks worden eenige honderden kilo's gekookt en naar Harderwijk gestuurd. De volgende week als de firma het be drijf van Harderwijk naar Harlingen heeft overgeplaatst, wat definitief is vastge steld, zullen ook de garnalen te Harlingen worden gepeld. Van Volendam is ook reeds interesse voor garnalen, zoodat het bedrijf loonend kan worden uitgeoefend". Dat klinkt voor Harlingen inderdaad bemoedigend. Het is ons niet bekend of de omstandigheden voor het vestigen van garnalenpellerjjen te Harlingen beter zijn dan hier en of de faciliteiten tot vestiging grooter zijn. Wel rijst de vraag of ook hier dergelijke pellerijen niet kunnen worden opgericht. Wat verzet zich daar tegen? Zijn het de loonen; is het gebrek aan werkkracht zijn het te hooge kosten van oprichting? j Dit zouden toch de factoren kunnen zijn die vestiging van pellerijen verhin deren. Want in ander opzicht zijn de om standigheden hiergelijk waardig, minstens, aan die te Harlingen. Het product is haast altijd hier te van gen. Een enkele, bijzonder stormachtige dag kan beletsel zijn, dat de vischvangst op Texelstroom niet kan worden uitge oefend. Dat behoort tot de weinige uit- zonderingsdagen, welk aantal bij Har lingen vermoedelijk grooter zal zijn, omdat men daar mist de beschermende opper, die men hier van Texel heeft. Er zal dus meer geregeld hier kunnen worden ge produceerd. Dat meer geregelde visschen wordt ook nog wel eens beïnvloed door het weg trekken van de garnalen uit de Wadden zee naar dieper water of naar de Noord zeekust, hetgeen in de wintermaanden, met vorst b.v., voorkomt. Dan volgt de visscher hier dan trek van de garnalen, omdat op Texelstroom geen behoorlijke vangsten meer kunnen worden verkre gen. Vanuit Harlingen zal dat vermoede lijk niet mogelijk zijn, omdat het visch- gebied dan te ver van die plaats ligt en bovendien Stortemelk in den winter vaak niet te bevaren is door de branding, ter wijl hier de gaten steeds open liggen. Het zijn ook deze omstandigheden voor vangst mogelijkheid, die de zuidelijke visschers naar hier voeren om het be drijf uit te oefenen. Het blijft onze verwondering wekken, dat zich hier nog geen garnalenpellerij- bedrijf heeft ontwikkeld, maar wat niet is, kan nog komen. Veranderde omstan digheden maken iets dergelijks wel rijp. Uit Harlingen komen berichten van I herfstharingvangst. Nog wel niet veel |een 40 tot 100 stuks per dag, maar ze j zijn dan toch in aantocht en meerdere I visschers maken hun netten voor deze visscherij gereed. Ook hier zullen we binnenkort dus wel dergelijke geluiden hooren. Deze haringsoort is een gewild artikel en hoewel de vangsten nooit zoo groot zijn, kan de prijs dat soms nog wel vergoeden. Ongetwijfeld zal men ook hier wel voorbereidingen treffen, want uit Zuiderzee (IJselmeer) is het nu uitge sloten najaarsharing te betrekken, zoodat de aandacht der bestaande Zuiderzeesche rookerijen wel naar het Waddenzeege bied zal zijn gericht, hetgeen zeer zeker van invloed moet zijn op de prijsstelling. In Amsterdam had de Centrale Bestu renbond van Vischhandels-organisatiesin Nederland een vergadering plaats van voor de afd. Visch van den Amsterdam- schen Levensmiddelenraad zekere richt lijnen uit te stippelen. Daarin werd o.a. ook besproken het treffen van goede voorzorgen voor bevoorrading van aan voer van visch, ook voor die producten, die ten deele van elders komen, nu de Zuiderzeevangsten ophouden. Daarin zullen ook enkele zeeproducten wel begrepen zijn, die nu van hieruit voornamelijk betrokken worden of zullen worden, zooals garnalen, bot, haring. Het is ons niet bekend of er van hier uit contact is met bovengenoemden Be sturenbond. Zonder belang zou dat niet zijn. AU BON MARCHE Betere pasvorm maar dat het toch noodzakelijk was, dat een onderlinge afstand van 5 a 600 Meter werd behouden. Deze komplaatsing baart hier ook heel wat teleurstelling, omdat ook hier het aantal gegadigden grooter is dan het aantal beschikbare, daartoe geschikte plekken. Gewoonte is, dat, zoo iemand eenmaal een plek heeft aangewezen gekregen, hij die plaats, bij tijdige aanvraag ook weer toegewezen krijgt. De puzzle van het aantal plaatsen is een haast onoverkomelijke mogelijkheid. Ondenkbaar is het niet, dat, met de ver anderende bodemsituatie in het Wadden zeegebied, welke wijziging eiken dag na de zuiderzeeafsluiting bezig is zich te voltrekken, er plaatsen zullen ontstaan, geschikt om er een kom te plaatsen. De moeilijkheid is om uit te visschen waar zoo'n plek zich bevindt. Dat zal echter de ervaring uitwijzen en die dat toevallig ontdekt, zal wel zoo wijs zijn dadelijk zijn aanvraag tot plaatsing in te dienen. Nu de motorvlet een gewone verschijning wordt, is een wat grooter afstand van huis geen onoverkomelijk bezwaar. Deze voortstuwing schept voor het vletbedrijf ook weer allerlei mogelijkheden, waarop later nog wel eens zal worden terug gekomen. Het kombedrijf zal zich echter al ster ker ontwikkelen en door deze vangst methode is over 't algemeen een beter bestaans-resultaat te verkrijgen. In Harlingen vergaderde de onlangs opgerichte Visschersvereeniging „Ons Belang". Ter sprake kwam de aanvrage bij de Visscherij-Inspeclie voor het plaat sen van kommen. De aanvragen overtref fen het aantal beschikbare plaatsen, waar om besloten werd, dat met minderen afstand genoegen zou worden genomen, Het zijn wonderlijke dingen, die men soms te hooren krijgt. Als er nu en dan een tipje wordt gelicht van den sluier, die de ware zaak aan het oog onttrekt, dan heb je wel eens even tijd noodig je oogen uit te wrijven. Zoo schrijft de heer P. Luckerhof, le secretaris van „Door Eendracht Sterk" (de vereeniging van haringventers en standplaatshouders te Amsterdam, o.a. dit aan de Visscherij Ct. „Onder het mom van tekort aan haring drijft men (de reeders en handelaars) de prijzen op tot het abnormale. In de laatste 4 weken zijn de prijzen 1 der maatjesharing met bijna 100 pet. ge- I stegen. Dit heeft zijn hoogste punt nog niet bereikt. Straks is de visscherij voor maatjes haring afgeloopen en dan zullen de prijzen nog meer stijgen. Opzettelijk heeft men een groot ge deelte van de vloot opgelegd, om zoo doende tot prijsverhooging over te gaan. Enz." Is dit inderdaad zoo, dan zou, in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, een dergelijke handelwijze niet slechts laak baar, maar grenzeloos onmaatschappelijk zijn. Hoeveel handen toch zouden daardoor niet werkloos zijn gemaakt! Met eenige spanning zien we naar een verklaring of weerlegging der reeders uit. Een dergelijk iets grijpt te diep in het zedelijk toelaatbare, dan dat dit schrijven zonder bespreking mag worden gelaten. Het kan toch ook zijn, dat de reeders- handeling in een verkeerd daglicht wordt gesteld. Groote palingvangsten worden van langs den afsluitdijk gemeld. Sommigen beweren, dat deze opeenhooping tegen dien dijk een drang is van de paling naar het Zuiderzeebekken, welke weg nu versperd is. De visschers in die buurt profiteeren er echter nu van, al is de prijs dan niet bijzonder hoog. Dank zij het doortastend initiatief van den Wethouder, belast ook met het visch- bedrijf en van de Economische Commissie komt er nu teekening in de garnalen- visscherij, welke gericht is op de levering van levende garnalen om te voldoen aan de daarnaar te Amsterdam bestaande vraag. Wij schrijven: dank zij dit initia tief, want de proef kan zoo goed als ge slaagd worden beschouwd. Dat blijkt het duidelijkst uit de navolging die deze proef he6ft gevonden en dat er, vooral uit Volendam, waar het garnalenbedrijf een groote omvang had en heeft, groote daadwerkelijke belangstelling wordt ge toomd, zoodat nu reeds een twintigtal schuiten zich met deze visscherij bezig houden. 's Avonds laat wordt uitgevaren, gevischt op Texelstroom om tegen een uur of twee in den nacht terug te zijn. in de haven, waar de garnalen worden opgeladen in vrachtauto's die ze vervoeren nzar Amsterdam of Volendam. Voor het transport gebruikt men lage kistjes met een bodem, tusschen welks plankjes een kier is gelaten om zooveel mogelijk luchtverversching te hebben. Een auto uit Volendam bracht daarvoor bij uitstek geschikte kistjes aan die onge veer 1 d.M. hoog zijn. Hoe minder op- tasting toch des te meer kans. dat de garnalen levend over komen. Nu de belangstelling naar hier gewekt is, lijdt het geen twijfel of er zal grootere aandacht nog naar hier gericht worden, ook uit andere plaatsen rond de Zuiderzee, waar het garnalenbedrijf een belangrijke tak van industrie is. De Zuiderzee toch levert geen voldoende garnalen meer en men zal trachten van elders de garnalen te betrekken. Texel stroom en de zeegaten zijn steeds do plaatsen geweest waar zich, bijna het ge heele jaar door, de garnalen ophouden. Daarop de aandacht gevestigd te heb ben, is de verdienste van het bovenge noemd initiatief. We hopen, dat de visschers en daar door onze plaats daarvan profijt mogen hebben en dat blijvend aan de vraag zal kunnen worden voldaan. Het zal ons aangenaam zijn daarover nog iets te kunnen vermelden. Een licht' punt heeft ons visscherijbedrijf wel noodig HET CHINEESCHE LANDHUIS. Vrijdag a.s. voorstelling door dfe N.V. Amsterdamsche Tooneelver- eeniging. Wij hebben reeds medegedeeld, dat a.s. Vrijdag alhier in Casino eene opvoering zal worden gegeven van het driebedrijvige tooneelstuk van Marion Osmond en James Corbet, getiteld „Het Chineesche Land huis". Bij een vorige gelegenheid is het hier ter stede opgevoerd door het gezel schap Saalborn, thans is het de Amster damsche tooneelvereeniging, onder artis tieke leiding van A. van Dalsum en A. Defresne, welke het komen vertolken. Het stuk behandelt de onoverbrugbare kloof tusschen twee rassen, het Europeesche en het Chineesche. De strijd tusschen beide rassen eindigt op een hooge en nobele wijze. De opvoering van Vrijdag is de 327ste, die van dit stuk wordt gegeven, bewijs, dat het wel in staat is te boeien en steeds weer publiek te trekken. Wij aarzelen dan ook niet te zeggen, dat het een der beste en boeiendste stukken is, die hier ooit zijn vertoond. Wat hier ge geven wordt, geschiedt door geheel de zelfde bezetting die in den Stadsschouw burg dit stuk opvoerde; ook de Chinee sche décors zijn dezelfde. De rol van Yuan Sing, een rijk Chineesch edelman, wordt ook nu, evenals den eerstan keer, door A. van Dalsum vervuld; verder treden op Willy Haak als Sadi Sing, Yuan Sing's Engelsche echtgenoote, Ben Roy- aards als Harold Marquess, pas uit Enge- lanid aangekomen, manager van een rub ber-plantage, Cruys Voorbergh als zijn broer, eigenaar van rubberplantages, Sara Heybloem als mrs. Sing's zuster Char- lotte enz. Ondanks deze eerste rangsopvoering, zijn de prijzen buitengewoon laag. Hier voor verwijzen wij naar de advertentie. Er is een oud rijmpje, dat zeide: „De zon geschoord, De wind naar 't Noord." Daaraan dacht ik, toen ik Zondagoch tend de zon zag staan op een prachtigen straalbundel, die als machtige schoorpalen de zon schenen te dragen. Het was inderdaad een schitterend schouwspel. Machtige wolkgevaarten in de kleur van grauw loodachtig, die als gigan tische draperieën aan onzichtbare koorden schenen te zijn opgehangen en schier het geheele firmament onttrokken aan het oog, dreigden met regen en wind. Maar aan den Zuidooster hoek vlekten lichte plekken en speelde de zon kiekeboe achter dat grootsche wolkenkleed, terwijl als extra ornament de zonnebundels waren gestyleerd. Aan de hand van het bovenaangehaalde rijmpje was er de hoop, dat de wind zou doorbreken naar het noorden of noordwes ten en dat, met een groote veeg, heel dat dreigende wolkencomplex zou worden weggevaagd Maar. „niks hoor!" Het voorspellende décor van stralen bundels aan de lucht kromp ineen. Kroop weg achter de brutaal dreigende wotk- protzen, die nu ruim baan hadden en de den zooals zü het beleefden. In plaats van naar Noord te trekken, liet schende massa, huilde met de wolven in Naar authentieke stukken uit het gemeente-archief bewerkt. De stad zonder verleden. „Gelukkig is het volk, dat geen geschie denis heeftzeide een wijs man. Met „ge denis" bedoelde hij natuurlijk een oud, rijk verleden, dat vele eeuwen teruggaat, en inderdaad, als we dat aanleggen als maatstaf voor het geluk eoner samenle ving, dan is Den Helder een gelukkige plaats. Want hoewel de naam der stad reedis in min of meer verbasterde schrijf wijze voorkomt in tamelijk oude stukken, Den Helder als woonplaats is eerst in later eeuwen ontstaan^ Omstreeks 1500 bestonden er ter plaatse reeds eenige wo ningen en men heeft later dit punt ver sterkt, maar zooals iedereen weet zijn de fortificatiën eerst in den Franschen tijd ontstaan, n.1. 1793 en latex-. Een geschiedenis, zooals vele oude stadjes in ons land die kennen, die terug gaat tot de gouden eeuw onzer vaderland je geschiedenis, heeft Den Helder niet. Maar wie hierdoor in de meening verkeert, c&t er nu ook in het geheel niets wetens waardigs omtrent de stad zou zijn te ver togen, vergist zich ten eenenmale; een ge- spjiedenis uit den nieuweren tijd is over Den Helder wel degelijk te schrijven. Zelfs is #t „nieuwere verleden" om die uit- drqüjkiiig maar eens te behoudlen be treffende D^n Helder zegr interessant. Want in dien goeden ouden tijd was de stad als haven van groote beteekenis. Dit verleden helaas ligt evenwel voor het grootste deel verborgen in folianten en portefeuilles op het gemeentelijk archief. Het zoü interessant zijn uit deze --te- feuilles een3 7^0'n geschiedenis samen te stellen, maar die taak kunnen wü niet op ons nemen. Daarvoor zou een uiterst nauwkeurige, systematische bestudeering noodig zijn van alle stukken, een werk, dat meer tijd zou vereischen dan wij daar voor beschikbaar hebben. Wii hebben ons in het hieronder vol gende dan ook bepaald tot dat deel, dat handelt over de komst van Napoleon in Den Helder, de voorbereidingen, welke daarvoor door het gemeentebestuur wer den genomen, alsmede, dirie jaar later, de komst van den souvereinen vorst, na Na- poleon's val en het herstel der monarchie. Een stukje geschiedenis. Tot recht begrip hiervan eerst een stukje vaderlandsohe geschiedenis. In het laatst van 1794 gaf de Fransche revolutie aanleiding aan een aantal Patriotten, die met den gang van zaken in het vaderland niet tevreden waren Frankrijk's hulp ook voor ons land in te roepen, en het was de Fransche generaal Pichegru, die, dank zij onze bevroren rivieren, in den winter van 1794 hier binnenrukte met zijn leger. Van 18 Januari 1795 af dateert het Fi'ansche bewind. Er kwam een nieuwe grondwet en de oude vroedschappen werden allerwegen vervangen door „municipaliteiten". Eerst na drie zoogenaamde nationale vergade ringen, kon in 1798 een nieuwe regeerings- vorm voor de republiek worden samenge steld, waarbij het land verdeeld werd ia 8 departementen. Ook in Den Helder (Huisduinen en Den Helder heette de plaats in die dagen, om dat Huisduinen toen nog het belangrijkste deel ervan was, doch men zal zien, dat al spoedig de naam „Den Helder" voorop kwam te staan), werden pogingen gedaan tot de samenstelling van een reglement te komen; in 1797 werd een concept ter visie gelegd voor de bevolking, waarvan de con siderans luidt als volgt: Vrijheyd, Gelijkheyd, Broederschap. Bekendmaaking. De Municipaliteit en Oommitté van Rechts oeffening op den Lande van Huys duynen en den Helder aan hunne meede Burgers Heyl en Broederschap. Dat zü zeedert de tijd hunner regeeringe die hun door uwe stem was toe vertrouwd, door ondervinding hebben geleeraard dat de noodzaakelijkbeyd vorderde dat het ge tal der gekooren vertegenwoordigers van 't volk van Huysduynen en den Helder on derling zig in Departementen verdeelde om dus met te meer Nut te kunnen wer ken aan 't oogmerk hunner bestemming als meede dat het nuttig en Noodzaakeliik was om de daar uyt voortvloeyende werk- saamheeden te onderscheyden en bii een reglement zoo des weegens als weegens de verkiesing en aanstelling van Nieuwe Leeden tot het Bestuur te maaken deselve zoo na doenlijk te bepaalen. Dat zü ten dien eynde uyt hun midden iemand hebbende gecommitteerd tot het ontwerp van een zodanig reglement, dog te wel begrijpende het eene zaak van zoo veel aanbelang zijnde daar in de Juystre ordre en begeerte niet zal werden aan getroffen, zij ten d'ien, eynde 't zelve aan uw Lieder oordeel aanbieden en geduurende Eerst komende agt daagen ter visie zullen leg gen op de Secretary voor elk stem gerechte van deese plaatsen in dat vooruytzigt dat het door een meer verligt oordeel, en on- derrigting immer zoo na moogelijk aan de volmaaktheyd zal werden gebragt, de Mu- nicipoliteit Noodigt bij deese een ieder stem gerechtigde uyt omine binnen ge melde eerstkoomende Agt daagen zijne aanmerkingen hier op in geschrifte ter Secretary aan den Helder in te leeveren op dat naar overweeging off goed bevin ding eens een vast plan werde daar gesteld immers on. te dienen tot zoo Lange eene te vestigen Constitutie hieromtrent geene tegenstrijdige bepaalingen zal komen te maaken. Aldus Gepubliceerd en geaffigeerd den 1797. Het hier bedoelde concept-reglement be stond uit 13 artikelen. In artikel 1 wordt het aantal leden genoemd van het „Bur gerlijk rechtelijk en Crimineel bestuur van deesen Lande", zijnde tien inwoners van den Helder en drie van Huisduinen. Deze dertien gekozenen (de verkiezing geschied de bij gesloten briefjes) zullen, aldus be paalde art. 2, direct bii de aanvaarding hunner posten zich in tweeën verdeelen, te weten zes tot die van leden der municipali teit of burgerbestuur, en zeven tot de uit oefening van crimineele en rechtsplichtige zaken. Dit geschiedde bij onderlinge stem ming der dertien gekozenen. De nieuwe stand van zaken voldeed in tusschen niet best in de praktijk; er was bovendien nog geen stelsel van algemeene belasting, (den Helder ondervond dat tot zijn schade), geen instelling van hoven en rechtbanken. Daarbij kwamen de rampen van een oorlog met Engeland, de achter uitgang van handel en nijverheid. Intus schen was Napoleon heer en meester ge worden in Frankrijk, en hij wenschte niet, dat in een van Frankrijk afhankeliiken staat de oppermacht aan het volk bleef. Hii drong aan ons land een nieuwe con stitutie op, waarin maar weinig van de souvereiniteit des volks te bemerken was; er kwam een staatsbewind van 12 perso nen aan het hoofd der republiek. Drie- vijfde der Fransche troepen trok af, tien duizend man moesten er nog blijven tot den vrede met Engeland. In Maart 1802 kwam de vurig \erbeide vrede te Amiens tot stand, waarbij wii het eiland Ceylon moesten afstaan. Het land herademde en leefde weer op. Nieuwe regelingen. Ook het gemeentebestuur van Den Hei der trok partij van den nieuwen toestand; een nieuw reglement voor de gemeente werd vastgesteld 16 September 1802 door het Departementaal Bestuur van Holland, en 20 October gepubliceerd: het bestaat uit 51 artikelen en is geteekend door Jb. Hou- tingfh, Klaas Kleijn, Andries Korff en L. Schoon. Hierin werd o. a. vastgesteld, dat het gemeente- of dorpsbestuur op den Lande van Huysduynen en Den Helder zou bestaan uit vijf leden. Deze moesten zijn stemgerechtigd, vijfentwintig jaar oud en moesten minstens twee jaar binnen de gemeente gewoond' hebben. Zü mochten geen comptabele post bii de gemeente be- kleeden en elkander niet bestaan in den derden graad van bloedverwantschap. Zij traden jaarlijks af op den eersten Dinsdag in Februari; het eerste jaar een, de twee volgend© jaren telkens twee leden. Een jaar later helaas was Napoleon we derom met Engeland in oorlog en Frank rijk's eischen ten opzichte van ons land weiden waarlijk exorbitant. Zoo moesten wii bijvoorbeeld gedurende den oorlog 18000 man Franschen onderhouden en van onzen kant 16000 man zenden, die onder een Franschen generaal zouden staan. Ook schepen moesten we leveren aan Napoleon met het oog op een landing in Engeland. Men weet, dat tot bevelhebber dezer flot- tille de NederlandsOhe admiraal Verhuell werd benoemd, wiens naam we in de Hel- dersche archiefstukken nog zullen tegen komen. Het raadspensionarisschap Schim- melpennlnck. Napoleon meende goed te doen het re- publikeinsche bewind te vervangen door een monarchaal, dat hii beter In overeen stemming achtte met het karakter der Hol landers, en hieruit is in 1806 dan ook het Koninkriik Holland ontstaan. Een korte tusschenperiode kennen wij als het Raads pensionarisschap Rutger Jan Schimmel- penninck. Deze Rutger Jan Sohimmelpenninek was gezant der republiek te Parijs en later te Londen. Hii had bii het weder uitbre ken van den oorlog tusschen Frankrijk en Engeland vergeefsohe pogingen gedaan de onzijdigverklaring van ons land te bewer ken, en daarna zijn ontslag genomen, maar ging weldra weer als gezant naar Parijs. Daar liij het volle vertrouwen ge noot van Napoleon, plaatste deze hem als raadspensionaris aan h©t hoofd der regee ring van de Bataafsche republiek. Hij bracht veel goeds tot stand, maar een voortdurende oogziekte verhinderde hem ten volle in het belang van ons land werk zaam te zjjn, van welk feit Napoleon ge-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5