Rijk en geen geld. IS ALTIJD NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WiERINGEN EN ANNA PAULOWNA Ml® Buitenlandse!) overzicht. OOK VOOR NederUche Middenstandsbank No. 7177. EERSTE BLAD DOND R >AG 29 SEPTEMBER 1932 60ste JAARGANG Weinig verwachtingen van Genève. - Deensch be middelingsplan inzake ontwapening? - De verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk slechter dan een jaar geleden. Gandhi. Een tweede loonsverlaging bij de Spoorwegen. Stervend IJmuiden. Het autobus-ongeluk te Laren (N.-H,). Inbraak te Baarn. KONINGSTRAAT 7 Handelscredieten Girorekening FEUILLETON COURANT lipipii! Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f i,Modeblad resp. f 1.20, f 1.30, f 1.30, f 1.70. Losse nos. 4ct.; fr.p.p. 6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekeniug No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. De vergadering van den Volkenbond is dezer dagen begonnen en kan zich niet beroemen op een groote belangstelling. De interesse voor den Volkenbond ver flauwt aanmerkelijk, nadat men eenige malen ervaren heeft, dat de bond prac- tisch niet veel te beteekenen heeft. Bij werkelijk ernstige conflicten kan de Vol kenbond weinig uitvoeren. Bovendien verwacht men van deze zitting al heel weinig. De Nw. Rott. Crt. schrijft naar aanlei ding van deze zitting o.m.: De onderwerpen, die thans het drin gendst behandeling vragen, zijn elders in studie en zal men daarom zooveel moge lijk uit den weg gaan. Dit betreft vooral het vraagstuk der ontwapening. Ontwapening is nu te Ge nève voorloopig een onderwerp als de strop in het huis van den gehangene. Zou iemand in de Volkenbondsvergadering luide het woord in den mond nemen, dan zou hij waarschijnlijk vele verschrikte ge zichten om zich heen zien. Zóó slecht is het geweten der heeren die met dit vraag stuk worstelen, dat het reppen er van hun reeds als een onkiesch verwijt in de ooren moet klinken. Men zou nu ook de Duit- schers uit de vergadering jagen als men er over begon. Want zouden zij deel nemen aan een discussie over ontwape ning in de Assemblée, dan zou men dat, zoo vreezen zij, in Duitschland niet weten te onderscheiden van toch weer meedoen aan de ontwapeningsconferentie. En dat mogen zij nu niet; dat is een van de wei nige punten waarover het Duitsche volk het thans eens is. De oeconomische kwesties wil men ook zooveel mogelijk vermijden, met het oog op de komende wereldconferentie. De twee groote vraagstukken, die nu de menschheid boven alles bezig houden, en die beide groote gevaren vormen voor de menschheid, zal men dus zooveel moge lijk van de Assemblée trachten weg te houden. Niet anders staat het met het in den laatsten tijd weer steeds critieker wordende Japansch-Chineesche vraag stuk. Deze doos van Pandora is nu een poos gesloten geweest en is in dien tus- schentijd weer heel aardig volgeloopen met al het fraais, dat de vulling van een doos van Pandora hoort te vormen. Het is de taak van de komende buitengewone Assemblée om haar te openen. Tenzij er dus verrassingen komen, wat natuurlijk mogelijk is bij een zoo hetero- Ïjeen gezelschap, belooft het een taaie zit ing te worden, waarnaar men met ver langen naar het einde uitziet. Deensch bemiddelingsplan inzake ont wapening? Zooals we boven reeds zei den zijn de te behandelen onderwerpen te Genève verre van interessant en er valt dan ook over de discussies aldaar weinig te vermelden. In de wandelgan gen worden nog de interessantste discus sies gevoerd. Daar was o.m. het onder werp van gesprek, de zinspeling, die Her- riot verleden Zondag gemaakt had op een Scandinavisch plan, dat er op gericht zou zijn een radicale ontwapening mogelijk te maken, door een voor alle staten aanne melijke tegemoetkoming aan de Fransche veiligheidsopvatting. De Geneefsche corr. van de Nw. Rott. Crt. schrijft daarover: Naar ik verneem, is dit plan, waaraan de naam van den minister van buiten- landsche zaken van Denemarken, Munch, verbonden wordt, reeds in den zomer tij dens de eerste periode van de ontwape ningsconferentie, dus vóór dat nog de Duitsche stappen inzake de gelijkgerech tigdheid gedaan waren, aan de delegaties van de acht kleine staten, die toen zoo veel hebben samengewerkt, meegedeeld. Het plan is niet bestemd reeds in deze Volkenbondsvergadering besproken te worden, doch zal als basis van discussie moeten dienen bij de hervatting van de werkzaamheden van de algemeene com missie. Naar ik verneem bestaat bij de Duitsche delegatie nog al ontstemming, dat Her- riot blijkbaar op de hoogte was gebracht van de plannen, terwijl de Duitschers daaromtrent geheel onkundig waren ge laten. De Duitsche delegatie heeft giste ren deze verbazing ter kennis van een der Scandinavische delegaties gebracht. De Scandinavische delegaties houden ech ter harnekkig vol, dat hunnerzijds gee nerlei mededeeling aan den Franschen minister-president over het plan van Munch gedaan is, zoodat men vermoedt, dat deze onbescheidenheid door een der andere delegaties te Parijs is begaan. De verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk is thans slechter dan een jaar geleden volgens de Times, terwijl zij een jaar geleden reeds slechter was dan voor vijf jaar. De rede van den Franschen minister-president, Herriot, was aanlei ding tot deze opmerking van het blad en wij gelooven dan ook niet dat deze rede voering er toe bijgedragen heeft de ver houding te verbeteren. Integendeel! Naar aanleiding van de rede zeide Von Papen: „Als Herriot werkelijk zoo gesproken heeft als Havas heeft gemeld, dan is de inhoud der rede mij volkomen onver klaarbaar. Als Herriot ons decreet over de „verdegelijking der jeugd" als een eerste stap naar terugkeer tot de bewape ningskoorts noemt dan heeft hij er niets van begrepen. Wij beschouwen de gees telijke en lichamelijke opvoeding en weer- baarmaking der jeugd als de eerste en voornaamste zedelijke plicht tot bescher ming van het vaderland en deze< opvat ting is toch slechts het postulaat van de veiligheidstheorie waarmee de Fransche politici voortdurend schermen". Dinsdagochtend heeft Gandhi weer een glas vruchtensap met suiker gedronken en bezoek ontvangen van de Indische lei ders. Hij verklaarde hun een te zijn met de nieuwe overeenkomst. De paria's mo gen hem vasthouden als gijzelaar voor de richtige uitvoering van de overeenkomst, tenzij zij onderling nog tot een overeen komst mochten geraken, die hun nog meer naar den zin is. Maandag, voordat hij zijn vasten opgaf, heeft Gandhi nog gezegd, dat verschil lende deelen van de overeenkomst van Poona van zoo'n groote beteeeknis zijn voor de paria's, dat het noodig is, dat de vergunning, die hem verleend is om voe ling te houden met zijn vrienden in de zaak, die op vrije voeten verkeeren, blijft voortduren. Zijn wensch is aan de regee ring meegedeeld. Zooals wij meedeelden viert Gandhi 2 October zijn 63en verjaardag. Volgens den Indischen kalender viel die dag ech ter Dinsdag. Vandaar dat Dinsdag te Bombay de beurs, de katoen-, de gee<*e- ren-, de goud- en zilvermarkt en andere markten gesloten waren ter viering van dezen verjaardag. EENIGE OPLEVING IN HET DEENSCHE BEDRIJFSLEVEN Naar Wolff meldt, hebben tal van be drijven den laatsten tijd nieuwe arbeids krachten aangesteld. In midden-Duitsch- land bedraagt het aantal ongeveer 3000. Bij de textiel-nijverheid in Saksen zijn 4500 nieuwe werkkrachten aangenomen, in Brandenburg 200. Uit Krefeld, Han- nover, Berlijn, Saalfeld, Neuwied, Bremen komen berichten van aanstellingen van honderden menschen in allerlei fabrieken. De aandacht wordt er telkens op geves tigd, dat de fabriekefi dat niet doen uit vaderlandsliefde of om premies voor werkverschaffing te verdienen, maar dat de directies wel degelijk een opleving van het bedrijf bespeuren, vooral door de verhoogde propaganda in Duitschland om nationale producten te koopen. MANDSJOEKWO. De houding van de Sowjetunie. Naar de Times uit Tokio meldt, heeft de Japansche gezant in Moskou, Hirota, voor zijn vertrek naar Japan den plaatsyervan- genden volkscommissaris voor buiten- landsche zaken, Karschan, naar diens meening gevraagd over de erkenning van den nieuwen staat Mandsjoekwo door de Sowjetregeering. Karschan heeft hierop, na ruggespraak met zijn ambtgenooten, geantwoord, dat de Sowjetregeering bereid is conculs van Mandsjoekwo in Siberië en desgewenscht zelfs een consul-generaal in Moskou toe te laten. Tot een volledige erkenning van den nieuwen staat kan de regeering thans echter niet overgaan. De directie kondigt een voor stel aan. In de op 27 September gehouden confe rentie tusschen de directie van de Ne derlandsche Spoorwegen en den perso- neeliaad deelde de directie mee tot haar leedwezen verplicht te zijn, in verband mj de steeds slechter wordende ontvang- j sten, binnenkort een voorstel te moeten doen tot verdere loonsverlaging. Hier over zal de personeelraad zoo spoedig mogelijk nadere schriftelijke mededeelin- gen ontvangen. DE CRISISVARKENSWET. Levering van varkens recht streeks aan de Crisis-varkens centrale. Op de markten wordt niet meer ingekocht. De Nederlandsohe Varkenscentrale maakt bekend, dat van Maandag 3 Octo ber af in de provincies Limburg, Noord- Brabant, Zeeland, Zuid-Holland, Noord- Holland, Friesland, Groningen en Dren- te levering van varkens rechtstreeks aan de vertegenwoordigers van de Neder landsohe Varkenscentrale kan gesehie-1 den. Van dezen datum af zal inkoop van varkens in het zoutersgewicht, bestemd voor de Nederlandsche Varkenscentrale, niet meer geschieden op de markten bin nen deze provincies. Degene, die varkens aan de Nede'iandsche Varkenscentrale wil leveren, zal hiervan mededeeling moe ten doen aan den plaatselijken zaakvoer der der Nederlandsche Varkenscentrale in de gemeente van zijn inwoning. Onze kwfjnende haringexport tegenover een bloeiende Duitsche import. De „Nw. Rott. Crt." schrijft: Duitschland gaat maar steeds onbelem merd voort met van twee zijden afbreuk te doen aan onzen vischhandel. En in de passiviteit van onze regeering komt nog geen wijziging. De invoer van haring in Duitschland is, zooals men weet, zeer beperkt, maar desniettegenstaande voeren Duitsche treilers te IJmuiden in ons land groote hoeveelheden versche haring binnen. Zoo was Maandagmorgen de Duitsche treiler „O N 101" te IJmuiden aan de markt. Deze treiler bracht 53.200 kg ver sche haring aan. In de maanden Juli, Augustus en September werden o.a. te IJmuiden uitsluitend door Duitsche sche pen aangevoerd niet minder dan 1.982.408 kg versche haring en 150 vaten gezouten haring (vaten van 90 kg). Aan den eenen kant dus zeer beperkte uitvoer van Nederlandsche haring naar Duitschland; aan den anderen kant onbe perkte invoer van Duitsche haring in ons land, die desgewenscht ook nog op het Nederlandsche consent in mindering van den Nederlandschen export naar Frank rijk kan worden uitgevoerd. Met welk recht contingenteert men dan eigenlijk in Duitschland onzen uitvoer, terwijl de visch van de Duitsche treilers vrij van invoerrechten en ongecontingenteerd bij ons binnen komt? Met de aldus ingevoer de hoeveelheid zou in elk geval ons ex port-contingent naar Duitschland belmo ren te worden vermeerderd. Maar hoe wel Duitschland met ingang van Maan dag ook zijn invoerrecht op haring heeft verhoogd, legt onze regeering aan den invoer van Duitsche haring in geenerlei vorm belemmeringen in den weg. De Nederlandsche vischhandel onder vindt nu weer een andere moeilijkheid. Ingaande 1 October wordt de trein, waarmede de visch van IJmuiden naar Parijs werd vervoerd, uit den dienst ge nomen. Met dezen trein was het mogelijk de visch in 24 uur van IJmuiden naar Pa rijs te vervoeren, waardoor de visch in zeer goeden toestand te Parijs aankwam en onze vischhandel met den aanvoer uit Boulogne, wat qualiteit betrof, kon con- curreeren. Nu deze trein is vervallen, kan men de visch niet vlugger dan in 2 maal 24 uur naar Parijs verzenden, zoodat deze dus 24 uur langer onderweg is. Het gevolg is, dat de qualiteit hieronder lijdt en dat de handelaren( die de visch in consignatie naar Parijs sturen, groot risico loopen, omdat in 2 maal 24 uur de marktprijzen te Boulogne groote wijzigingen kunnen ondergaan. Door dezen maatregel wordt het visscherijbedrjjf weer zeer getroffen. DE DUITSCHE CONTIN GENTEERINGS- MAATREGELEN. Boycot van Duitsche goederen? Het bestuur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Veenkolo niën heeft het volgende telegram aan den voorzitter van den raad van ministers ge richt: Belanghebbenden bij den tuinbouw be reiden een boycot van Duitsche goederen voor. Verzoeken dringend, zich met alle middelen tegen ver gaande Duitsche con- tingenteeringsmaatregelen ten aanzien van onze tuinbouwproducten te verzetten, daar anders de gevolgen voor het han delsverkeer tusschen beide landen cata- strophaal kan worden. UIT HET BOUWBEDRIJF. De Ned. R. K. Bond van houw- patroons verklaart zich vóór de tusschentjjdsche wijziging van het collectieve contract. Dinsdagmiddag heeft te Amsterdam de Ned. R. K. Bond van bouwpatroons ver gaderd. In deze vergadering is met 11S tegen 5 stemmen de tusschentijdsche wij ziging van het collectieve contract aange nomen. Met deze beslissing hebben nu alle pa- troonsvereenigingen het compromis goed gekeurd, evenals de roomsoh-katholieke en protestantsch-christelijke werknemers- vereenigingen. De algemeene Nederlandsohe Bouw ar beidersbond zal zooals bekend, vóór 3 Oc tober nog een referendum houden onder zijn leden, waarvan de uitslag op 4 Octo ber bekend zal worden gemaakt. In aansluiting op het bericht in het num mer van Dinsdag over de ernstige botsing tusschen een motortram van de Gooische tramwegmaatschappij en een Duitschen autobus te Laren (N.-H.) verneemt de Nw. Rott. Crt. nader, dat het door de Larensche politie ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de loopende geruch ten als zou iemand, die naast den autobe stuurder stond het uitzicht op de tram baan voor dezen hebben belemmerd op onwaarheid berusten. Aan weerszijden van dezen bestuurder zaten twee passa giers en achter hem stond een Duitscher. Een van de passagiers, die het ongeluk zag aankomen is uit den bus gesprongen. De bestuurder heeft een geheel vrij uit zicht gehad. In de bus heeft men op het oogenblik, dat men het kruispunt naderde niet gezongen of op de harmonica ge speeld. De signalen van de naderende tram schijnt de bestuurder evenwel niet te hebben gehoord. De passagiers, die voor in den bus zaten en vrijwel niet gewond werden alsook eenige lichtgewonden in totaal dertien personen zijn Dinsdagnacht om kwart over één met hun bagage die meerendeels zeer gehavend is, per autobus, die uit Bottrop gekomen was, naar hun woon plaats vertrokken. De overige 18 gewonden zijn in het St. Jansziekenhuis te Laren achtergebleven. De bestuurder van den autobus is voor loopig in verband met het onderzoek aan gehouden. In de bus zaten met den bestuurder mee 33 personen. De namen van de gewonden V.D. meldt uit Laren (N.-H.) dat de vol gende personen zwaar gewond werden: Mevr. Kapp uit Gladbach, ernstige en kelfractuur; mevr. Kahlrath uit Ham- born, zware hoofdwonde; mevr. Juettjes uit Den Haag, gecompliceerde beenbreuk; mevr. Nickel uit Hamborn, ernstige shock- verschijnselen; Frans Plotz uit Duisburg, ernstige kaakfractuur; Plotz Sr., ernstige shockverschijnselen; Alfred Beinlich uit Bottrop, ernstige hoofdwonde; mevr. Le- hossy uit Hamborn, ernstige inwendige kneuzingen. Vijf mannen gearresteerd. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de leegstaande villa van den heer Rehbock aan de Generaal Van Heutzslaan te Baarn. De inbrekers heb ben zich toegang verschaft door het open schuiven van een raam. De politie vond alle kasten opengebroken; de inbrekers- hadden ook de provisiekamer bezocht en den wijnkelder. Een aantal flesschen wijn was gestolen en vele flesschen waren uit den kelder naar de gang gebracht. Voorts werd een aantal andere voorwerpen ver mist. De politie vermoedde, dat de daders zouden terugkomen, daarom liet de com missaris van politie, de heer Van Veen, gisteravond twee politie-agenten in den tuin bij de villa post vatten. Alles in de villa was in den toestand gelaten, zooals de politie dien Maandagmorgen had ge vonden. Zoo was ook een raam openge laten, waardoor de inbrekers naar binnen waren geklommen. De politie-agenten waren nog niet lang in den tuin, toen drie kerels kwamen op dagen, voorzien van inbrekerswerktuigen. Twee van hen waren ook in het b.ezit van een geladen browning, die zij in het bosch nog hebben geprobeerd. Deze drie per sonen zijn aangehouden en in den loop van den nacht ook nog twee medeplichti gen, die aanvankelijk de vlucht hadden ge nomen, toen zij vernamen, dat de drie an deren door de politie waren ontdekt. Van deze vijf personen bleken twee inwoners van Hilversum te zijn, de drie anderen hooren te Baarn thuis. Alle vijf zijn opge sloten. VLUCHTELINGEN UIT HET FRANSCHE V VREEMDELINGENLEGIOEN. Het Engelsche tankschip British Com modore is Dinsdagmiddag 12 u. te IJmui den aangekomen van Abadon, met twee vluchtelingen van het Fransche vreemde lingenlegioen aan boord, een Duitscher en een Estlander. Deze beide personen, die acht dagen in een open boot hadden rondgedreven, zijn in de Middellandsche Zee opgepikt. De British Commodore is opgevaren naar Amsterdam. KANTOOR DEN HELDER door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 62) Als u nog wat moet betalen, dan wilt u dat zeker wel houden, als schadeloosstelling voor uw overhaast vertrek." „Geef me die chèque terug", herhaalde Mr. Barrington er met moeite uit. Bliss fronste de wenkbrauwen, alsof hij van dezen uitval niets begreep. „Je bent toch zeker niet zoo onverstan-1 d'ig geweest, om van mijn kamera een tehuis voor zwakzinnigen te maken, Clowes?" vroeg hjj aan zijn bediende. „Geef mij die chèque terug", bracht Mr. Dorrlngton, terwijl hij alle mogelijke deed, om zijn stem een vasten klank te geven, er uit. „U weet toch heel goed wat ik bedoel. Wat bent u van plan te doen?" Zonder hem te antwoorden begon Bliss de geheele kamer te inspecteeren. Eerst gaf hii een paar etsen, die scheef hingen, een klein duwtje, schudde toen bestraf fend het hoofd, toen zijn oog op het half le-ege sigarenkistje viel en stofte toen het voetstuk van een klein beeldje met zijn zakdoek af. Zwijgend keken de beide man nen toe, totdat hij zijn inspectietocht vol tooid had. Toen deed Bliss de deur van de badkamer open, keek even naar binnen en kwam toen terug. „U moet me niet kwalijk nemen," begon hij tegen Mr. Dor rington, „ik wil heusch niet onbeleefd of onbillijk zijn, maar zoudt u de goedheid willen hebben om. „Luister eens," zei Mr. Dorrington hem wanhopig in de rede, „een uur gele den was hier een man, die zich in die kamer verkleed heeft en die toen naar Londen en Southampton bank gegaan is. Bent u die man of bent u hem niet?" Bliss legde zijn wandelstok neer en zocht met zijn vingers in zijn vestzakje. „Natuurlijk ben ik die man wel," zeide hij toen. „Onze ontmoeting van gisteravond was een buitenkansje voor me, Mr. Dor rington." Hij haalde de chèque te voorschijn, scheurde haar in tweeën en wierp de beide helften op tafel. „Alsjeblieft," zeide hij. „En nu zoo gauw mogelijk mijn deur uit." Met een onderdrukten uitroep van blijd schap greep Mr. Dorrington beide helf ten van de bewuste chèque. „En nu hoe eerder hoe liever," ging Bliss voort, terwijl hij veelbeteekenend naar de deur wees. „Neen, u behoeft niet bang te zijn. Ik ben niet van plan om u en uw chèque au sérieux te nemen. Zoo'n ondervinding heb ik waarschijnlijk aan mezelf te danken. En honderd zestig dui zend pond is een te groote verleiding voor de meeste menschen. 't Kan zijn, dat Clo wes gelijk heeft, dat de taak van stil zit ten en iets doen en dan eerlijk te blijven, te zwaar is. Als u nu even wilt gaan kijken waar uw bediende zit, dan kunt u mis schien wel meteen verdwijnen, want ik zou graag willen sluiten. Jij kunt mor genochtend naar Mr. Crawley gaan, die zal je dan wel verdere instructies geven. Ik moet me nog eerst verkleeden. U be hoeft niet op ons te wachten, Mr. Dor rington." Mr. Dorrington verdween zoo snel, als of de politie hem al op de hielen zat, ge volgd door zijn bediende. Bliss ging naar zijn kleedkamer terug en begon zich daar, geholpen door een door en door ontze nuwden Clowes, zoo snel mogelijk te ver kleeden. „U bent toch niet van plan om deze plunje weer aan te trekken, mijnheer?" vroeg Clowes smeekend, terwijl hij het eenigszins glimmende pak en de afgeloo- pen schoenen Bliss ter inspectie voor hield. Met een komischen trek om den mond keek Bliss naar de tentoongestelde klee- ren. „Ik kan je verzekeren, dat ik ze even leelijk vind als jij, Clowes," bekende hij, „maar op het oogenblik zit er niets anders op, dan ze weer aan te trekken. Als ik maar een half dozijn van die overhemden dorst mee te nemen." „Maar 't zijn toch uw eigen overhem den, mijnheer,"' zeide Clowes verbijsterd. ,,'t Zijn toch allemaal uw eigen kleeren." Bliss zuchtte, terwijl hij zich critisch in den spiegel bekeek. „Neen, waarachtig niet, Clowes," ant woordde hij toen. „Ze zijn niet van mij, ze zijn van dien anderen Bliss." HOOFDSTUK XXVI. Doedmoe, met zijn hoed achter op zijn hoofd en een gezicht, dat droop van het zweet, zat Bliss op een bank in het park van Bermondsey. Op zijn knieën lag een kleine, goedkoope monstertasch, gevuld met hakken van imitatie leer, bovenop lag een nieuw orderboek, dat hij nog niet eens geopend had. Zijn eenig geldelijk be zit was drie shilling en zeven en een halve penny. Tot dusver was zijn tweede po ging om als reiziger in 't een of ander zijn brood te verdienen, nu niet bepaald een succes te noemen. En, terwijl hij daar op dien heeten middag een beetje moede loos voor zich uit zat te kijken, kv.am een man, die hem van een bank aan de over zijde van het breede grintpad al eenigen tijd oplettend had zitten bekijken, naar hem toe en ging naast hem op de bank zitten. „U lijkt moe, meneer," zeide hij. Bliss keek den spreker aan. Het was een donker uitziende, corpulente man, van een onmiskenbaar joodsch type. Hij had een vettig keelgeluid en een allerbemin- nelijksten glimlach. En daarbij was hij buitengewoon smerig. „U zoudt ook moe zijn," antwoordde Bliss, „als u drie uren achtereen een ar tikel had trachten te verkoopen, dat niet den minsten aftrek heeft." Zijn buurman schudde het hoofd. „Als u maar met koopjes aankomt, m'n beste meneertje," zeide hij, „dan koopen ze wel. Veel te veel geld wilt u natuurlijk hebben. Wat heeft u daar in dat taschje?" Bliss maakte de monstertasch open. „Kijk, hakken, voelt u er wat voor?" De dikke man bekeek den inhoud van de tasch met kennersblik. „Dat is me ook toevallig," zeide hij „Ik doe zelf ook in schoenen. Voor mij niets geen nieuws. Wat is de prijs van die hakjes, meheer?" Met een martelaarsgezicht haalde Bliss uit den binnenzak van het colbert een prijscourant te voorschijn. „Ik heb er meer dan genoeg van," zuchtte hij. „Kijkt u eens hier, op eiken hak is een klein etiquetje met een num mer geplakt. En hier heeft u de prijscou rant. Zooals u ziet, staat achter elk num mer de prijs per pond vermeld. Zoekt u nu maar zelf uit." Stuk voor stuk vergeleek de dikke man de nummers op de hakken met die van de prijscourant. Toen hij klaar was, schudde hij het hoofd. „Veel te hoog," was zijn oordeel. „Elf pence per pond, veel te hooog." „Die opmerking heb ik meer gehoord," antwoordde Bliss eenigszins sarcastisch. ,,'t Zou me werkelijk spijten, als ik haar missen moest." „Bent u bekend met het vak m'nheer?" „Een verd. klein beetje," barstte Bliss uit, terwijl hij zich meteen daarna bepaald opgelucht voelde door 't gebruik van het tweede woord. „Wat is dan de reden, dat u juist in de schoenen bent gegaan?" „Dat heb ik aan een bqzönderen samen loop van omstandigheden te danken," legde Bliss hem uit. „Gisteren in de tram van Camberwell kwam ik toevallig naast den man zitten, voor wien ik nu die ellendige dingen verkoop. We raakten aan 't praten en toen vertelde ik hem, dat ik buiten betrekking was. Als ant woord zeide hij me, dat hij Morgan heette en leeren hakken fabriceerde. Als ik wilde kon ik probeeren ze voor hem te verkoopen, de voorwaarden waren een zekere provisie van den verkoop. Als u hem toen had hooren spreken, zou u, net als ik, den indruk gekregen hebben, dat alle schoenfabrikanten me om den hals zouden vliegen, als ze die hakken zagen. Daarna gaf hij me een lijstje met namen van firma's, die ik moest bezoeken. En nu het resultaat. Vanmorgen ben ik naar zestien schoenfabrikanten geweest. De eene helft vond het model goed, marr den prijs tenminste vijftig procent te hoog, de andere helft vond den prjjs goed maar zeide, dat het model tien jaar bij de tegenwoordige mode ten achter was." In gedachten draaide zijn nieuwe ken nis een van de hakken om en om. „Maar dat is toch geen bestaan!" zeide hij hoofdschuddend. „Dat weet ik wel," antwoordde Bliss. „Of liever, die ondervinding heb ik van morgen wel opgedaan." „Wat bent u van plan te doen?" „Den heelen rommel terug te brengen en een ander baantje zien te krijgen," was het eenigszins neerslachtige ant woord. Heel voorzichtig schoof de dikke man een eindje naar Bliss toe. „Luister eens goed toe," zeide liy ver trouwelijk. „Die patroon van u heeft er een mazzel van willen maken. Maar nou zal ik u eens een fjjn zaakje aan de hand doen. Dan zet u het hem betaald en wij, u en ik, hebben meteen een klein pro- fljtje ervan. Bij me thuis heb ik nog van dat oude zakenpapier met J. Marcus, fabrikant van lederwaren, erop gedrukt. (Wordt vervolgd.) I

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1