HEL1ERSC1E COURANT Stadsnieuws. Visscherij. Gemeenteraad. VAM DONDERDAG 29 SEPTEMBER1932 TWEEDE EN LAATSTE BLAD. SPELDJESDAG. Lieht op voor aHe voertuigen: Zomertijd. Donderdag 29 Sept19.11 uur Vrijdag 3019-09 Natuurlijk weet ieder, dat a.s. Zaterdag 6611 speldjcsdi&g door hot Crisis-comité is georganiseerd. Natuurlijk koopen we met alleen allen een speldje, maar stoppen veel meer dan anders in de collectebussen. De collectanten moeten gewoonweg on der den last bezwijken. Want we willen allen er aan mede hel pen om de zorg van den a.s. winter lichter te maken. Wü wanhopen niet. De toestand der we reld zal weer beter worden. Zoolang er echter nog nood' is, strijden wü er tegen. Denkt aan den speldjes-dag! Het moet worden de grootste collecte ooit in onze stad gehouden! Dit Is Zaterdag de leus: Qollecte groot. De crisis dood! Vrijdag j.1. slaagde te Amsterdam voor het candidaatsexamen in de genees kunde, onze stadgenoote mej. A. Boon. Onze plaatsgenoot, de heer C. Lig- teringen, onderwüzer aan de R.K. Jon gensschool alhier, is benoemd tot Hoofd der R.K. school te Breezand. Bjj Kon. besluit van 22 September is aan den werktuigkundige bij de Rijks- werd te Willemsoord, N. E. A. Slemmer, ri^et ingang van 1 October, eervol ontslag uit 's ryks dienst verleend. DEURWAARDER KANTONGERECHT Voor de vacature van deurwaarder, aan het Kantongerecht, alhier, is het volgen de drietal, naar alphabetisohe volgorde, opgemaakt, J .W. Biersteker, Den Hel der, S. Prins, Texel en J. N. v. Schoten, Hoorn. HANDENARBEID. Het bestuur van de afd. „Den Helder" van de Ver. v. Handenarbeid heeft thans do beschikking gekregen over een lokaal in de voormalige school no. 11 aan de le Vroonstraat. Ten spoedigste zal de lokaliteit wor den ingericht en met de lessen worden begonnen. Zie daartoe de advertentie ge plaatst in dit blad. HELDER'S MANNENKOOR. Dir. A. J. Leewens. Bovengenoemde Liedertafel geeft op Maandag 10 October een eerste concert in dit seizoen. Solistische medewerking aan deze uit voering zal worden verleend door den go- vierden bariton-zanger den heer J. van Siuuren uit Ny'megen, die Aria's en Lie- eren zal zingen. Voor Koor staan o.m. eenige nieuwe werken als „Lente" van Keereweer en het machtig© „Gebed voor don Tempel" van Roeske, op het programma. Deze oompositie's zjjn het verplichte en vrije nummer waarmede Held.Mannen- koor zal uitkomen op het uitgebreid zang- concours dat door „Zanglust" te Utrecht in October en November zal worden ge geven. Natuurlijk hoopt de vereeniging hier zijn beste beentje voor te zetten; en wordt door de loden dan ook zeer ijverig gerepe teerd! Behalve door bovengenoemde solist, zullen op het concert ip het koor de bar. solo en solo-kwartet door leden worden vertolkt. EVANGELISATIEGEBOUW VIJZELSTRAAT. De officieele opening van het Evange lisatiegebouw in de Vijzelstraat, heeft Zondagavond om 8 uur plaats. Reeds sedert een drietal weken wordt in het ge bouw Zondagsschool gehouden en iederen Zondag kwamen 120 a 125 kinderen bij een, wel een bewys dat voor dit werk be langstelling is. Ook naar de opening van het gebouw, voor de eigenlyke evangeli satie-arbeid, wordt door velen uitgezien qp tal van blijken van medeleven hebben zij ondervonden, die het initiatief tot het weder in gebruiknemen van dit gebouw namen. Wü hopen in het nummer van Zater dag nog een korte besehrüving van het gerestaureerde en gemoderniseerde ge- bouw te geven. INSTITUUT „MERCURIUS". Do winter is de tijd van gezelligheid voor velen. Voor een groot deel van de jongere generatie is het tegenwoordig een tijd van studie, tenminste een tijd -waarin ernstiger wordt gestudeerd dan in den zomer. Wanneer a.s. Zondag de wintertyd weder ingaat, dan is wel defi nitief een einde aan het mooie jaargetijde gekomen. Maar om op het studeeren terug te komen. Door verschillende advertenties, welke in ons blad hebben gestaan, heeft men er al kennis van kunnen nemen, dat hier ter sted.e was opgericht het Instituut „Mer- curius", waar onderricht zal worden ge geven In Boekhouden, Talen, Stenogra fie en Typen, terwül het Instituut zich ook belast met het bijhouden van boeken voor zakenmenschen. In ons blad van Dinsdag heeft men kunnen lezen, dat het Istituut, dat geves tigd is Loodsgracht 72, t/o do Molenbrug, het vroegere perceel van de fa. Klopper, a.s. Maandag 3 October haar deuren opent. Voor het onderricht in de verschillen de vakken zyn eerste klas krachten aan het Instituut verbonden, terwül, naar wij vernemen, de condities zeer gunstig zyn te noemen. Ongetwijfeld bestaat er groote be hoefte aan een inrichting, waar men in zün vrpen tyd goed en zonder groote kos ten kan studeeren en wü gelooven dan ook wel dat „Mercurius" in deze be hoefte voorziet. Wü wenschen den onder nemer veel suoces. HET ADRES VAN DE BOUWVAKARBEIDERS. Adhaesiebetuiging van den Hel- derschen Bestuurdersbond. Door den Helderschen Bestuurdersbond is de volgende adhaesiebetuiging aan den Raad der Gemeente gestuurd, naar aan leiding van het adres van de afd. Den Hel der van den bouwvakarbeidersbond: Geven te kennen, G. A. Minnes en W. A. Witmer, respectievelük voorzitter en secretaris van den Helderschen Bestuur dersbond, vertegenwoordigende ruim 2000 leden, domicilie kiezende Molenstraat 56, te Den Helder; dat zü met belangstelling hebben ken nis genomen van het door de afdeeling Den Helder van den Algemeenen Bouw vakarbeidersbond, aan uwen Raad gericht verzoekschrift genoemde middelen, welke de werkloosheid te dezer stede, in het by- zonder in de bouwbedrüven; dat ondergeteekenden, volkomen in stemming betuigen, aan den in bedoeld verzoekschritf genoemde middelen, welke tot beteugeling der werkloosheid dienen te worden aangewend; redenen, waarom ondergeteekenden er bü uwen Raad met de meeste klem op aandringen, het verzoek van de afdeeling Den Helder van den Algemeenen Bouw vakarbeidersbond, wel te willen aan nemen. KANTONGERECHT DEN HELDER. Zitting van Donderdag 27 September 1932 Een „onwillige" aannemer, die het ver tikt had een arbeidsregister op een werk op te hangen, werd veroordeeld tot een boete van 5 gulden. Hiermede werd de zitting geopend, die werd voortgezet met een klacht tegen mej. E. *van Texel, wier stem was als een meisjesstem, doch wier uiterlijk was als dat van een jonk man, en die zich op verboden terrein had begeven. De kantonrechter veroor deelde haar tot 1 gulden of 1 dag. Tot een zelfde boete hoorde zich veroordee- len de Wieringer visscher P. K., die in zjjn haringkonx wat flinten had gevan gen en dezen aan den man had gebracht. K. had volgens do wet deze visschen een natuurlijken dood moeten laten sterven en mocht ze in geen geval in de consump tie brengen, omdat de vischsoort be schermd is. De opzichter van de vissche- rij, de heer de Vlieger, had de ovex-tre- ding geconstateerd en daarvan plichts getrouw proces-verbaal ogenxaakt, niet bovenstaand gevolg. Een ontactisch slager. De Texelsche slager Jb. Br. had de overtreding begaan een niet levend ge keurd varken te slachten en in de con sumptie te brengen, welk feit door den keurmeester-veearts van Texel was ge constateerd. De broer van den slager, die als ge tuige was opgeroepen, was zoo ontac tisch den keurmeester van nalatigheid te beschuldigen, die evenwel aan kon too- nen dat wat Br. als nalatigheid be schouwde niets anders was als een tege moetkomendheid aan de slagers, die veraf woonden en dan den keurmeester wel eens opbelden in gevallen van nood en toestemming vroegen tot het slachten van niet levend gekeurd vee. Deze toe stemming werd dan wel eens gegeven. De keurmeester was niet ei-g te spreken over dit „minderwaardig" argument van Br. en de ambtenaar sprak ook van mis bruik maken van iemands goedheid. Hü eisohte tegen den slager 40 gulden of 40 dagen, welke straf door den kantonrech ter werd teruggebracht tot 25 gulden of 10 dagen. Klein goed. In deze zitting werd een massa klein goed onder de hamer gebracht, dat voor gevarieerden prys van de hand ging. Daar was dan D. v. B„ typograaf, die wegens dronkenschap werd verooi'deeld tot 10 gulden boete of drie dagen hech tenis. In de vorige zitting had v. B. be weerd niets gedronken te hebben. De verbaliseerende brigadier had zü'n gang door de P.H. Laan echter „levensgevaar- lyk" bevonden en hem daarom in arrest gesteld, zoodat het argument van v. B. niet veel zoden aan den dy'k zette. A. B., die hot poëtische ambt van bloemenventer vervult, had met een auto zonder licht gereden. Drie gulden of 2 dagen, zei de kantonrechter. A. F. B., motoi'hersteller, voor het ry- den met een motorfiets met open knal- pot, 10 gulden of 3 dagen. De arbeider B. v. d. Z. had zich op ver boden terrein in de duinen gewaagd; 3 gulden of 2 dagen. De schilder J. F. A. B„ had zich aan een zelfde overtreding sclxuldig gemaakt 5 of 2 dagen. T. H., Amsterdam, voor het venten zon der vergunning, 3 of 2 dagen. Mej. M. A., voor kaartverkoop op ver boden terrein, 1 of 1 dag. E. N. H„ voor twee arbeidsovertredin- gen, waarbij een met drie arbeiders en met een arbeider, driemaal vier 4 of 3 maal drie dagen en 6 of 3 dagen. De stucadoor N. A. A„ zou volgens het procesverbaal in de Spoorstraat hebben gevochten, volgens verdachte was 't stoeien geweest en voorts had zich niet op vor dering van de politie verwy'derd. Van het smoesje van A. geloofde de kantoni*eoh- ter niet veel en ook do ambtenaar bleek niet lichtgeloovig te zijn. Overeenkomstig den eisoh werd de jongeman tot f 15 boete TjOCI Bel dan op 5SS CITROËN GARAGE of drie dagen hechtenis veroordeeld. Een boerenarbeider had een fiets ge leend zonder licht en reflector en was daar in het duister mee op pad gegaan. Voor deze duistere geschiedenis werd hy' veroordeeld tot 2 maal 3'of 2 maal 2 dagen hechtenis, en dat nog wel uit mede: lyden omdat hü zes gulden in de week verdiende en een moeder had die „ge- scheeën" was en twee kinderen thuis had, waarvoor hü kostwinnaar was. De levensverzekeringsagent J. Chr. de K. had gedachtenloos, de Molenstraat in verboden richting doorgereden. Drie gulden of 2 dagen. De musicus H. Chr., had zonder reflec tor op zyn rywiel gereden. Drie gulden of 3 dagen. De radio-centrale bediende C. K., kreeg eenzelfde straf, voor een gelyke overtre- ding. H. J. I., voor het rijden met een hand wagen met een te hooge last, 3 of 3 da gen. P. K„ voor het op den verkeersweg neerzetten van kisten, 3 of 2 dagen. J. Fl., voor het voortschoppen van een blikken bus in de Spoorstraat, 3 of 2 dagen. Tenslotte verschenen een viertal jeug dige personen uit de Vischbuurt, die zich overgegeven hadden aan het daar in zwang zünde dobbelspel, om geld. Een drietal J. S„ B. de B. en J. v. L„ werd veroordeeld tot 8 boete of 8 dagen hech tenis, de vierde, de minderjarige J. H. G. C„ kreeg oen boete van 6 of een hechtenis van 2 dagen. THEOSOFISCHE VEREENIGING. De Theosofische vereeniging te Den Helder heeft eexx serie lezingen georga niseerd, die den belangstellende gelegen heid geeft, om in vijf avonden een over zicht te verkrijgen over hetgeen geixoem- de vereeniging leert omtrent godsdiexxst, wetenschap, wüsbegeerte en omtrent het praktische nut der theosofie. De heer J. Kruisheer, algemeen secre taris der Ned. Afd. der Theos. Ver. zal spreken over Krisnamurti in verband met Theosofie. Voor nadere inlichtingen zie men de advertentie in dit blad. HET CHINEESCHE LANDHUIS. Morgenavond in Casino. Wü herinixeren nogmaals aan de voor stelling van het tooneelstuk „Het Ohinee- sche Landhuis", die morgenavond ter opening van het winterseizoen, in Ca sino wordt gegeven. Wü hebben reeds over de artisten, welke dit mooie en boeiende stuk zullen vertolken, een en ander medegedeeld, en laten hier nog eenige persbeoordeelingen volgen over opvoeringen. Van Dalsum's meesterlijke creatie, in de jaren nog tot volmaaktheid tot in de kleinste détails gegroeid, dwong tot een zich geheel concentreeren, tot weg-zijn in spel en hartde- ling. Hij behéérscht, zelfs voor zijn eerst op komen (de beklemmende onrust van zijn vrouw en haar Engelschen minnaar immer, door de situatie, stuwt die op naar het roe rend grootsch einde! Zéér toegewijd moet hij (van Dalsum) zijn rol in zich hebben opgenomen, om zulk een dramatische kracht over de gansche linie, zulk een intense tragiek op sommige momen ten, te kunnen geven. De drukkende bedrei ging, welke al dadelijk na zijn entrée van hem uitging bleef han.gen: daarvan ging vrijwel alle spanning uit. Over de andere rollen wordt gezegd: Willij wist de Sadi, rol, vooral in de span ningsmomenten, op een effectvol plan te brengen; de hooge eischen die de rol van Charlotte stelde, welke hier en daar zuiver passief was, doen de overtuigende warmte, waarmede zij door Sara Heijblom werd ge speeld, nog verdienstelijker worden. De bij rollen (hier door de sfeer lang niet van zoo'n ondergeschikt belang) sloten uitmuntend. Meix zorge tijdig voor plaatsen! Zooals wü reeds mededeelden is de opvoering geheel met hetzelfde Chineesohe decor van den Stadsschouwburg. Het is een lichtpunt in de sombere tydingen, die de vischexport belemme ren, dat er, vanuit de landen zelf, dio met contingeeriixg exx tarieven heeten te worden beveiligd, stemmen opgaan tegen die belemmerende bepalingen. Dat is zoowel in Frankrijk, België als in Duitsohland zoo. De handel zelf voelt aan den lüve, dat door al die belemme ring de vischpryzen in het land omhoog gaan en daardoor de consumptie afneemt, waardoor hun belangensfeer vermindert. Daarom zetten ze acties op touw en pogen zoo hun regeeringen te beïnvloe den. Als men b.v. leest dat de Duitsche vis- scheryen slechts voor 10 kunneix vol doen aan het binnenlandsche haringver- bruik, dan is het toch een ongezonde toe stand, dat men tracht de overige 90 te belemmeren door gewrongen maat regelen. Zoo is het eveneexxs in België, hetgeen blükt xiit een correspondentie in do Vis- scheryCt. De Brusselsohe en Antwerp- sche vischhandelaren beweren, dat in 1931 slechts 300.00 kg inlandsolxe visch werd aangevoerd tegen 17 millioen kg en zü stellen de vraag of de Belgische visscheryen toegerust zün om het land van de vereischte hoeveelheden visch te voorzien. Het antwoord luidt dan: Neen! Dat is teekenend en voor onze vissche ryen hoopvol, want ton slotte zullen deze acties hun invloed laten gelden en kun nen er toe bydragen tot normale toestan den te komen. In deze zelfde correspondentie worden de ooren gewassohen van de Belgische facteurs, die de viscih in coixsignatie toegezonden krijgen en dan verhandelen, zonder eenig risico voor zichzelf. Hoe meer visch zy'n verhandelen hoe liever, want, zoo zegt die correspondent: Daar zouden ze niets te verliezen hebben; over den verkoop van die visch is geen controle en dat er nu 100 beunen of 1000 kisten binnenkomen Is voor hen hetzelfde. Hoe meer visch, hoe liever, zeggen zij! Zij rekenen 8 of 10 winst, trekken alle onkosten, tot zelfs briefport en telefoon toe, af en de rest is voor den afzender, hetzij hü verlieze ofwinne." Ziedaar nu onomwonden een oordeel over de handelingen der facteurs. Vroeger, zeker al een jaar ruim terug, hebben we over deze aangelegenheid eens geschreven en getracht een weg te vinden om niet van de facteurs afhan- kelük te zyn. Wü dachten aan Antwer pen, Brussel, Parijs en Londen, waar waarsohynlük de toestand dezelfde is, omdat men totaal afhankelijk is van den factor, zonder te weten of de afrekening overeenkomstig den feitelüken toestand is. We hooren b.v. dikwüls klagen, dat men totaal onkundig wordt gelaten om trent marktvooruitzichten en dat men ook niet aanstonds mededeeling krijgt omtrent de dagelyksche opbrengst, waar op dan met eenige stelligheid de inkoop van den dag zou kunnen plaats hebben. Afgescheiden dus nog van de juiste ver rekening der gemaakte prijzen mist men vaak de basis, waarop een wat stabieler© handel zou kunnen plaats hebbexx. W eerstemperatuur, vraak, aanvoer, locale of landelijke festiviteiten kunnen belangrijke factoren zün, die de prijs stelling kunnen beïnvloeden. Daarvan geregeld op de hoogte te worden gehou den, is al van belangryke beteekenis. Onze nxeening is, dat er één weg is om daarin verandering te brengen en dat is om uit eigen kring naar elk der genoem de plaatsen een vertegenwoordiger te zenden, die zich locaal geheel inwerkt en de belangen van een groep handela ren behartigt. Zoo iemand zou bijzondere kwaliteitexx moeten bezitten. Hij zou in de eerste plaats de taal van het land goed machtig moeten zijn, moreel hoog staan, pienter en. zwijgzaam. Eerst zou hij zich moe ten inwerken. Rustig hem den tijd laten overal te neuzen en zich de locale gebrui ken eigexx te maken. Verder: zwügen, zwijgen, zwijgen, Een paar goede schou ders om zieti overal tusscben te werken en buitengewoon flegmatisch van aanleg. Dan waagt ie een tip en lukt die of lukt die niet dan waagt ie er meerdere. Het zal niet zoo gemakkelijk gaan zich een plaatsje te veroveren tusschen de geheide factoors, maar vasthouden en doorzetten zal dat misschien mogelijk maken. Maar het grootste bezwaar is om de handelaren zóó te groepeeren, dat ze het eens kunnen worden over de uit te zen den persoon, over de kostenverdeeling, die deze uitzending tengevolge heeft en over den goodwill om elkaar het noodige vertrouwen te schenken. Dat is de grootste moeilijkheid. Want het is een eigenaardige karaktertrek in den mensch, dat hü nog liever stelsel matig door iemand om den tuin wordt geleid, dan dat hy, in een belangengroep samengesnoerd, zyn volledig vertrouwen schenkt. Toch kan het zóó worden, dat de om standigheden dusdanig worden, dat hot de eenige uitweg is onx elkaar te zoeken en daardoor elkaar te vinden. Stel dat men zoover kwam, dat een vertrouwensman werd aangesteld. Dan kreeg men een volkomen betrouwbare afrekening, men werd geregeld en ter stond op de hoogte gesteld van de boven genoemde factoren, die de pryzen be- invloeden. Wat een veel rustiger bedrijf kon de vischhandel dan zy'n. Natuurlijk zouden de op- en eergaande pryzen blijven, maar men zou de insdag kunnen regelen naar de vraag en de overvoering zoo ten deele in de hand hebben. Dit wat de vischhandel betreft. Maar ook de visscher zou er mee gebaat zün al lijkt het oogenschijnlijk niet het geval. Bij bericht van overvoering zouden de afslagprüzen naturlyk wankelen, maar daarentegen in het omgekeerde geval stygen. Datzelfde heeft men b.v. nu ook. Er zal groote vraag aan den afslag zün, misschien gebaseerd op binnengekomen opbrengsten van vorige zendingen. Maar daar komt bericht van slechte opbrengst en dan duikelt de prijs, terwy'1 het op dat moment juist misschien gemotiveerd zou zijn grooten inslag te doen, omdat op dat moment de vooruitzichten oneindig beter zy'n. Er zou een wat grooter stabiliteit in de vischpryzen komen, omdat men de be ïnvloedende factoren meer in do hand had. Z'ou er, waar er zoo'n ingrijpende be langengemeenschap bestaat tusschen den handel en de vissohers, niet een plank gelegd kunnen worden om meer gemeen- schappelyk samen te werken? We denken ons dit: Er komt bericht hij het centrale punt van den vischhandel van goede vooruitzichten voor tong. Maar er is geen visch, de vissohers zy'n op zee, Radiotelefonisoh gaat dit bericht naar de vissohers, die zich onderling verstaan en hunne vangsten overdragen in één der kotters, die dadelijk naar den wal koerst. De andere kotters blüven doorvisschen en wachten rustig nieuwe orders af, ter wül naar wal de boodschap van zooveel aanvoer gaat. Aan den wal is alles al in gereedheid, zoodat het een minimum van tijd eischt om tot verzending over te gaan. Dit is de breed© lün, zooals we ons de toekomstige samenwerking denken. In details zou dit uitgewerkt moeten wor den. We weten wel, dat 90 der lezera dit schouderophalend zullen beky'ken, maar dat het zoo, in die richting zal moe ten gaan, staat voor ons vast. Er zal meer samenwerking moeten ko men, wil men blüvend opgewassen zijn tegen al de nieuwe vormen, die de vis scherij zal nxoeten aanvaarden, omdat de techniekvoortschrijding dat noodzakelyk maakt. Individueel zal slechts de heel krach tige op financieel gebied iets kunnen be reiken, maar we. hebben ook te denken aan de minder financieel sterken en ook die zullen door het leven moeten, zoodat het eisch van goed begrepen saamhoo- righeid is, dat geconcentreerd wordt op getreden, waardoor uit handelsoogpunt iets kan worden bereikt, maar waardoor bovendien hot begrip saamhoorigheid een betere glans krygt. De radiotelefonie zal straks zeker be- hooren tot de uitrusting van eiken kotter en iedere groep zal zün bijzondere oode hebbexx, zoolang het wereldomvattende saamhoorigheidsbegrip nog geen gemeen goed is geworden. In het schünbaar nuchtere vischbe- dryf zit ook de stuwing van het grypen naar iets ideëels. Dat merkt men als men zyn oor te luisteren legt, Rondom is het verlangen naar samenwerking en de be lemmering is, net als overal elders, om den eereten stap te doen. Die eerste stap in deze is, dat de han delaars hier elkaar vinden en ten tweede, dat de handelaars en de visschers elkaax vinden, waartusschen de txxsschenvorm, dat de visschers elkaar vinden. Welk een krachtige belangengemeen schap zou hier dan kunnen ontstaan, hier, waar de geografische ligging der plaats roept, neen schreeuwt naar egn concentratie van de natuurlijke bron, die hier aanwezig is tot de meest productieve opbrengst te benutten. De gemeenteraad vergadert Dinsdag 4 October 1932, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. Agenda: Ingekomen stukken. Diverse verdagixigsbesluiten van Ged. Staten van raadsbesluiten. Goedkeuring van de verschillende be grootingen 1932, en van de raadsbesluiten tot vaststellen van verordeningen tot hef fing van vergunnings- en verlofsrechten en andere (door de Kroon), alsmede tot wüziging van de begrooting 1931. Dankbetuiging van „Het Witte Kruis", afd. Den Helder, voor het verleend sub sidie. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen.) Gemeenterekening. Algemeen rapport der betrokken Raadscomnxissie over de gemeentereke ning, dienst 1931, met voorstel tot voor- loopige vaststelling van balans met ver lies- en winstrekening van: a. Electriciteitsbedryf: Gewone dienst: baten 304.877.13, lasten 243.595.25% batig s. 61.281.87" Kapitaaldienst^ batig s. 13.896.30. b. Grondbedrijf: Gewone dienst: baten 66.604.46% las ten 119.729.36% nad. s. 53.124.90. Kapi taaldienst: batig s. 116.462.86% c Gösfsbrisk Gewone dienst: baten 405.746.64, las ten 393.909.67% batig s. 11.836.96% Ka- pitaaldienst: batig s. 1.760.04% d. Waterleiding: Gewone dienst: baten 235.982.66, las ten 209.202.45% batig s. 26.780.20% Ka- pitaaldienst: nad. s. 377.72% e. Gemeentereiniging: Gewone dienst: baten 15.728.94, las ten 138.436.80, nad. s. 122.707.86. Ka- pitaaldienst: batig s. 3.470. f. Zweminrichting: Gewone dienst: baten 819.28, lasten 3.989.05, nad. s. 3.169.76. Kapitaal- dienst: nad. s. 604.04. g. Centrale Boekhouding: Gewone Dienst: baten 79.483.60, lasten 79.483.60, saldo nihil. Kapitaaldienst: saldo nihil. h. Ophaal- en Stortingsdienst: Gewone Dienst: baten 5.465.41, lasten 5.465.41, saldo nihil. Kapitaaldienst: saldo nihil. i. Gemeente-werken: Gewone Dienst: baten 253.195.76% las ten 253.195.76% saldo nihil. Kapitaal dienst: saldo nihil. Voorts stelt de Commissie voor over te gaan tot voorloopige vaststelling van de Inkomsten en Uitgaven, volgens: a. de Gemeente-rekening, dienst 1931. Gew. dienst: inkomsten f 3.007.802.74, uitg. 2.818.549.13% batig slot 189.253.60". Kapitaaldienst: Nad. slot 1.299.898.96% b. Burgerlük Armbestuur: Ink. 105.634.04% uitg. 105.535.55% batig slot 98.49. c. Algemeen Weeshuis: Inkomsten 14.361.22% uitg. 14.337.15, batig slot 24.075. d. Armenraad: Inkomsten 2.952.86", uitg. 2.863.77", batig slot 89.09. e. Gezondheidscommissie: Inkomsten 1.272.24" uitgaven 944.37, batig slot 327.87". Salaris conciërge school 1 en u.l.o. Voorstellen tot het wyzigen van de sala risverordening voor de conciërges van school 1 en der u.l.o. school. Deposito-rekening. Voorstel tot het aangaan van een de posito-rekening met de Bank voor Ned. Gemeenten. Erfpachtsuitgifte en verkoop van grond. Voorstellen tot uitgifte van grond in erfpacht aan P. Zweed, P. v. d. Leek, R. Harders en K. de Leur, tot verkoop aan den Bond van Minder Marine Personeel en aan J. Bruul, tot erfpachtsuitgifte aan W. F. Labout en aankoop van T. Bylsma. Overplaatsingen onderwijs. Voorstel tot het overplaatsen van een onderwyzer bü het lager onderwüs en tot het benoemen van een onderwyzer bü het buitengewoon lager onderwys. Onderhoud graf. Voorstel tot het aanvaarden van een schenking voor onderhoud van een graf. Uitbaggeren Heldersch Kanaal. Voorstel tot het uitbaggeren van een gedeelte van het Heldersch Kanaal. Personeele belastingverlaging. Verzoek om verlaging van de Perso neele belasting t.a. van koffiehuizen, enz. met advies van B. en W. Straatverlichting Kerk-, Loods- en Molengracht. Voorstel tot het verbeteren van de straatverlichting van Kerk-, Loods- en Molengracht. Aanleg weg Jullanadorp. Voorstel tot het aanleggen van een weg van de Doggersvaart naar den Brakke- veldweg. Afscheiding terrein H. R. C. Voorstel om een crediet te verleenen voor het afscheiden van het terrein van de voetbalvereeniging H. R. (1 Crediet handenarbeid. Voorstel tot het verleenen van een cre diet in verband met het invoeren van het vak Handenarbeid aan de Kweekschool voor onderwyzeres. Benoemingen. Voorstel tot het benoemen van leden der Commissies van by stand: Gemeente-Reiniging en Plantsoenen. Tegenwoordige leden zyn: C. Bot, W. Kraak, A. Speur en Th. A. A. Terra. Publieke Werken: (J. B. F. Meyer, C. A. Minnes, G. J. Eylders en J. J. Schoef- felenberger). Grondbedrüf: (W. Biersteker, Th. A. A. Terra, P. v. d. Veer en W. Kraak). Water- en Lichtbedrijven: (J. Tiessen, R. Boogaart, J. van Zwyndrecht en L. F. van Loo). Onderwüs: (L. F. van Loo, dr. P. Veen- stra Kuiper, J. H. de Nüs en G. J. Eyl ders). Financiën: (J. B. F. Mey'er, P. Th. Luyckx, W. Biersteker en D. v. d. Mast). Leerarenbenoeml ng. Voorstellen tot het benoemen van twee leeraren in Nederlandsche taal aan de Avondvakteekenschool. Voorgedragen worden: a. 1. W. O. J. Veth. 2. O. J. Mol. 3. J. Bakker. b. 1. C. J. Mol. 2. W. C. J. Veth. 3. S. de Böck en tot leeraar in de radio-telegrafie aan de Zeevaartschool: Voorgedragen worden: 1. C. J. Sonnenberg. 2. M. H. van Kuik. 3. F. T. Huisinga. Ter inzage. Ter inzage zyn nedergelegd: 1. De antwoordexx van de Directeuren der Water- en Lichtbedrüveix en van Gemeentewerken naar aanleiding van het verzoek van den heer P. Th. Luyckx om bü het verrichten van werkzaamheden aan straten, die stra ten niet anders dan in uiterste nood zaak geheel af te sluiten; 2. De antwoorden van den Wethouder voor het Onderwüs en den Directeur van Gemeentewerken op het verzoek van den heer A. Speur om het mate riaal, nog aanwezig by de verbouwing van school 1, van het schoolterrein te willen doen verwüderen. Aanleg weg Doggersvaart Brakkeveldweg. Door Dlrks Admiraal. In aansluiting aan het voorstel van B. en W. de benoodigde gronden voor den aanleg van bovenbedoelden weg aan te koopen, deelen B. en W. thaixs mede, dat de voorbex-eidingen thans zoover zün ge vorderd, dat het mogely'k is om defini tieve vooretellen voor de uitvoering te doen. Bedoelde weg zal worden aangelegd door het bastion Dirks Admiraal, zoodat van de betrokken ryksautoriteiten mede werking noodig is. En deze medewerking zou alleen kunnen worden verkregen, als de gemeente de noodige waarborgen kan verschaffen, dat bepaalde in de on- middellüke nabyheid van het bastion ge legen perceelsgedeelten niet zullen wor den bebouwd. Na gepleegd overleg is een vorm gevonden, waardoor aan deze voor waarde kon worden voldaan. Deze bestaat hierin, dat de betrokken eigenaren zich verbonden hebben om op eerste aanzeg ging te zullen medewerken aan het ves tigen van een erfdienstbaarheid van niet- bouwen op bedoelde perceelsgedeelten. Een deel ixiervan verlangde geen contra prestatie van de zijde der gemeente. Do heeren P. van der Hoeven en J. Dekker, van wie tot een totale oppervlakte wor den aangekocht van 5325 M2, voor den pry's van 0.20 per M2, waren tot zoo danige verbintenis slechts bereid indien aan hen als compensatie wordt uitbetaald een bedrag van 2130.Deze vergoe ding achten B. en W. niet onbillijk. In besloten vergadering heeft de Raad er zich reeds mede vereenigd. Het totale plan wordt geraamd op 81.000. Hierbij is er op gerekend, dat het ge deelte vanaf den Brakkeveldweg door het bastion tot ongeveer 50 M. voorbij de buitenste graoht met klinkers wordt be straat, terwy'1 hot verdere gedeelte, tot aan de Doggersvaax-t, op de gewone wijze wordt behard over een breedte van 6 M., en na het gereed komen van een spramex deklaog wordt voorzien. Het ligt in de bedoeling om te zijner Mjd den weg geheel of gedeeltelük aan den Polder Hot Koegras over te dragen. De kosten van het leggen van water- en lichtleidingen in den weg wox-den ge raamd op x-esp. 4200.— en 5300.—, terwijl de t,z,t, langs den weg aan te bren gen verlichting nog een bedrag van pl.nx. 2100.zal vorderen. Voor het aanleggen van den weg door het bastion Dirks Admiraal is van het Rjjk noodig ongeveer 10.000 M2 grond en ongeveer 2800 M2 water, welke opper vlakten het Rijk aan de gemeente in erf paoht wil afstaan; daarvoor wordt door liet Departement van Financiën een jaar- lijksche canon gevorderd van 300. Wij hebben vergeefsche pogingen gedaan om in dit o.i. hooge bedrag verlaging to kry'gen. Ons werd in verband daarmede te kennen gegeven, dat het uitgeven van grond kosteloos of tegen een zeer gering bedrag, gelijk zou staan met het verlee nen van een subsidie, buiten de Staats- begrooting om, hetgeen ixiet geoorloofd is. Hierin zal dus moeten worden berxxst. Voorgesteld wordt tot uitvoering van het boven-omschreven plan over te gaan. Afscheiding sportterrein H.R.C. Ter voorkomixxg van overlast van do jeugd en personen, die niet langs den gewonen weg het sportterrein der Voet balvereeniging „H.R.C." nabij hot Tuin dorp betreden, is het zeer wenschelyk gebleken over te gaan tot het maken van eeix deugdelüke afscheiding langs do Zuid- en Westzydë van genoemd terrein. B. en W. stellen voor demping der sloot langs de Inundatiekade aan do Westzijde van bedoeld terrein over een lengte van ongeveer 385 M. Op het mid-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5