PVOOftRAAD HERMAN NYPELS Wieringen. Een marechaussee voor den Krijgsraad. Vuurgevecht met smokkelaars bij Goirie. Heeren- en Kinderkleedingmagazijnen DEN HELDER Brussel zonder licht. Portorico door een orkaan geteisterd. De aardbeving op den Balkan. Xuchtvaart. Postvluchten van en naar Indië Burgerlijke Stand var Den Helder Radiografisch Weerbericht. Marktberichten Bevordering in West-Indië. j Juli '32: marinier 2e kl. C. J. Malliepaard tot marinier ie kl., id. C. J. Hijmering tot idem; id. K. Krijgsman tot idem; id. L. W. filokvoort tot idem; id. L. J. Pteke tot idem; id. A. Teunissen tot idem; marinier 3e kl. J. Dreezens tot marinier 2e kl.; id. H. Schouten tot idem; id. M. Vreugd tot idem. De aanwijzing voor uitzending naar de tro pen per mailschip Indrapoera op 19 October '32 van den majoor-schrijver P. C. Vijn is in getrokken. Aangewezen om den 9en Nov. '32 per mail schip Dempo naar Nederlandsch-Indië te worden "uitgezonden: majoor-schrijver P. J. de Longtte. Hippolytushoef. POLITIE. V e r 1 o r e n: een achterbumper van een auto. Inlichtingen bij den gemeente bode te Hipp.hoef. DE WEGVERBETERING BEGONNEN. Met het verbeteren, maken van een nieuwe asfaltweg, van H.Hoef naar Oos- terland, is men gisteren begonnen. LOONSVERLAGING IN DE BOUWVAKKEN. Men deelt ons mede, dat de Bond van Aannemerspatroons in de bouwvakken, alhier, heeft besloten het uurloon der timmerlieden, metselaars enz., met 5 ct. te verlagen en wel in verband met de hui dige tijdsomstandigheden. Over dit besluit zullen de werknemers, welke hiermee in kennis zijn gesteld, de zer dagen vergaderen. UITSLAG AANBESTEDING. Uitslag der door heeren architecten Pe ters en Baanders, alhier gehouden aan besteding van den bouw van een woon- en winkelhuis (manufacturenzaak) annex brandstoffenschuur, komende te Midden- meer, Wieringermeerpolder, voor den heer J. Vos, aldaar. Ingeschreven werd door de heeren: A. C. v. Oeveren, te Wier.meerpolder, voor 6.295; W. Uiterdijk, Schagen, voor 6.274; A. A. van Batenburg Wier.- meerpolder, voor 6.270; S. S. de Boer, id., voor 6.200; J. C. Klein, Hippolytus hoef, voor 6.170; A. Kingma Zoon,, Wierm.polder, voor 6.145. Gunning aangehouden. VAKONDERWIJS. Naar wij vernemen zullen de lessen, te geven door onze afd. van de Vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs, in Westfriesland, a.s. Maandag 3 Oct., des avonds 7 uur in de gewone lokalen aan vangen. Zij, die deze lessen, n.1. vaktee- kenen enz.; willen volgen, zullen goed doen zich zoo spoedig mogelijk op te ge ven bij den voorzitter onzer afdeeling, den heer N. J. Poel, te Hippolytushoef. Dit geldt uitsluitend nieuwe leerlingen, die van den vorigen cursus worden allen terugverwacht. CONCERT „ZANG- EN VRIENDSCHAP". De gemengde zangvereeniging ,,Zang en Vriendschap", dir. de heer Jac. J. Ho venier van Nieuwe Niedorp, geeft Zon dag 2 Oct. a.s. een concert in „Concor- dia", te Hippolytushoef. Het aanvangs- uur is bepaald op 4 uur n.m. DOOPSGEZINDE JONGERENKRING. De Doopsgezinde Jongerenkring te Hippolytushoef houdt a.s. Vrijdagavond 29 Sept. te 8 uur een bijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk te H.Hoef. AANBESTEDING. Gisteren werd te Den Haag door den Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken aanbesteed het afwerken van de oevers en het maken van boordvoorzieningen in de vierde afdeeling, het z.g. Lage Land van den Wieringermeerpolder. Laagste inschrijfster was de fa. Gebr. Dikkerboom en Sybrandi te Oude Haske, voor 39.425 De raming was 55.000. MILITAIRE VOOROEFENINGEN. Op Dinsdag 4 October a.s. zullen alhier de militaire vooroefeningen aanvangen in „Concordia" van den heer Bruul, te Hip polytushoef. Als sergeant-instructeur voor deze oefeningen is benoemd, de heer G. Haafakker te Oosterland, alhier. VERKOOP ZAAK. Men deelt ons mede, dat de heer C. M. Tijsen zijn brood-, koek- en banketzaak overgedragen heeft aan den heer A. Cor- nelissen. Oosterland. EEN TALENCURSUS. Men deelt ons mede, dat bij voldoende deelname, in de O.L. School te Ooster land, een cursus zal gegeven worden voor volwassenen, zoowel als voor jongeren, in Fransch, Duitsch en Engelsch. Zij die hieraan wenschen deel te nemen kunnen zich aanmelden bij het hoofd der school aldaar, de heer Lammes en tevens opge ven, welke taal men wenscht te leeren. Den Oever. BIL J A RT-SE A NCE. Op Zondag 2 October a.s. 7 uur n.m. zal de heer Koehof in het café Plooij, te Den Oever, een biljart-séance geven. O.a. zal een wedstrijd worden gespeeld van 500 caramboles met 400 voorgift. Degene die de hoogste serie in deze partij raadt, ont vangt een prijs. Na afloop der wedstrijden kunst- en fantasiestooten. JUBILEUM. Naar men ons mededeelt, zal de muziek- vereeniging „Harmonie" uit Hippolytus hoef op Maandag 3 October a.s. des avonds een serenade brengen aan den heer S. J. Bruul, die op dezen dag zijn 40-jarig dienstjubileum viert. Binnenland. Een wielrijder doodgeschoten. De Krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft Dinsdag de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen L. H. S. uit Thorn, 41 jaar, marechaussee der He Divisie Kon. Marechaussee te Sittard, beklaagd van het veroorzaken van dood door schuld. Beklaagde had op 15 Mei 1932 een man, die zonder licht op de flets reed en door beklaagde voor een smokkelaar, althans voor iemand gehouden werd, die kwaad in het schild voerde, aangeschoten, ten gevolge waarvan de getroffene op de plaats doodbleef. Het ongeluk geschiedde te Obicht in Zuid-Limburg. De behande- ling van deze strafzaak werd op 6 Sept. door den Krijgsraad uitgesteld om nog nadere deskundigen te hooren over de vragen a. of beklaagde, die ook buitengewoon belastingcommies was, de bevoegdheid had om een geladen pistool bij zich te dragen, ook buiten diensttijd; b. aan welke oorzaak de neusbloeding van den getroffene zou kunnen worden toegeschreven. Beklaagde heeft alle schuld ontkend. Hij beriep er zich op, dat hij den eer sten keer in de lucht geschoten heeft om J. W, v. d. Wauw, die niet van zijn flets wilde stappen, schrik aan te jagen. Het tweede schot, dat doodelijk was, had hij gericht niet op den vluchtenden van der Wauw, maar op diens rijwiel. Vol gens beklaagde heeft hij den man per ongeluk geraakt. De auditeur-militair zeide, dat niet van wapenen gebruik mag worden gemaakt, dan in uiterste noodzakelijkheid. Be klaagde had den man kunnen grijpen en voorleiden, maar dit was hem nu niet mogelijk, want van Wauw vloog als een razende voort. Toch is er geen enkel be wijs, dat de man iets verkeerds van zin was. Vermoedelijk kwam hij van de ker mis. Er was geen oorzaak om op Van der Wauw te schieten. Beklaagde heeft vermoedelijk voor zijn omgeving niet wil len weten, dat hij het af moest leggen tegen den wielrijder en heeft om zijn figuur te redden er maar op los geschoten. Het was een roekelooze daad op een man te schieten, die in razende vaart voort vlucht. Ten aanzien van het dragen van het wapen staat vast, dat beklaagde in ieder geval geschoten heeft op een oogenblik, dat daartoe geen aanleiding was en hij niet had mogen schieten. De auditeur-militair vindt gronden om voor beklaagde niet te eischen dat hij uit den dienst zal worden ontslagen. Spreker construeert het bewijs van dood door schuld en eischt deswege drie maanden gevangenisstraf met verlaging van rang. De krijgsraad deed uitspraak conform den eisch van den auditeur-militair. Beklaagde gaat in hooger beroep. Om een over de Belgische grens gekomen pantserauto met suiker. Zondagavond 11 uur heeft langs den nieuwen Goirleschewegeen hevige schiet partij plaats gehad tusschen een bende smokkelaars en een groep kommiezen en veldwachters. De >N. Tilb. Crt.« geeft daarvan het volgende relaas. Tot tweemaal toe ontstond een hevig vuurgevecht, waarbij in totaal zeker niet minder dan 40 schoten zijn gelost, doch gelukkig geen slachtoffers zijn gevallen. Aan de grens bij Poppel was Zondag avond de beruchte, met pantserplaten uitgeruste smokkelauto van de bekende smokkelaars de gebrs. van H. gesigna leerd. Bij het douanekantoor op den weg van Goirie naar de grens hadden zich daarom eenige kommiezen geposteerd, die niet lang op den wagen behoefden te wach- I ten. Doch aan het bevel tot stoppen werd geen gehoor gegeven en met razende snelheid stoof de auto over den weg, terwijl de kommiezen zich achter de boomen in veiligheid moesten stellen om niet morsdood te worden gereden. De smokkelauto verdween in de richting Goirie, aan welker gemeente-politie on middellijk werd doorgegeven, dat de auto van H. met smokkelwaar op weg was naar Tilburg, waarheen de tocht van de grens af gewoonlijk gaat. Politie en komiezen kwamen in Goirie bij elkaar en achtervolgden van daaruit over den Nieuwen Goirlescheweg de auto, die zijn wilden tocht in de richting van Tilburg had voortgezet. De gemeenteveldwachter v. Dam uit Goirie, de rijksveldwachter Aarts en enkele kommiezen reden den auto per rijwiel achterop, maar intusschen waren ook reeds kommiezen geposteerd op de grens der gemeenten Tilburg en Goirie, die dwars over den weg een hindernis hadden uitgelegd. Ook op het teeken dezer kommiezen werd niet gestopt, en de auto reed met dezelfde vaart ovtrde hindernis, waardoor echter de beide voor banden sprongen. Een kommies zag nog kans zijn rijwie' onder <h n auto te werpen, waardoor een d r pa t eerplaten naar be neden zakte, den grond raakte en als rem werkte. De wagen gleed van den weg af DEKT DE UITGIFTE VAN BANKPAPIER ONZE NAAM dekt voor de volle 100 pCt. de kwali teit van de Ulster, die U bij ons koopt. Dit is de garantie dat U, trots onze buitengewoon lage prijzen, in de aller eerste plaats KWALITEIT ontvangt. Besluit dus bij ons te koo- pen, dan koopt U goedl en kwam op een boerenerf langs den weg terecht. De smokkelaars sprongen uit den wagen en begonnen onmiddellijk met het uit laden van de smokkelwaar, bestaande uit een groot aantal balen suiker. De uit de richting Goirie komende po litiemannen en kommiezen voegden zich intusschen bij hun collega's, die voor- loopig met succes gehandeld hadden; en gezamenlijk trok men af op de smokke laars, die een eind verder in koortsach tige haast hun waar in veiligheid tracht ten te brengen. Nauwelijks hadden zij echter de gewa pende macht ontwaard, of zij openden het vuur en schoten in de richting der beambten. Deze aarzelden geen oogen blik en beantwoordden het vuur. Het was echter pikdonker, hetgeen tot gevolg had, dat maar in het wilde weg over en weer werd geschoten. De beambten zochten dekking achter de boomen, terwijl de smokkelaars zich achter hun gepantser- den auto gelegerd hadden. Nadat aan beide zijden te zamen onge veer 20 schoten gelost waren, trokken, de smokkelaars zich eindelijk terug en ruimden het veld. Politie- en douane beambten kwamen daarop naderbij en legden beslag op den auto en zijn inhoud, die bleek te bestaan uit 42 balen suiker, waarvan er reeds 13 waren uitgeladen. Terwijl de beambten zich rondom den auto bevonden, weerklonk plotseling op nieuw een schot. Het bleek, dat de smok kelaars waren teruggekeerd en een laatste poging met nieuw aangevoerde ammunitie wilden wagen om hun buit alsnog te ver dedigen. Van politiezijde werd het vuur direct weer beantwoord en het ging er weer van los, gelukkig zonder dat iemand werd getroffen. De smokkelaars gingen op de vlucht, en de balen werden daarna in een ande- ren auto geladen en opgeborgen, terwijl j de smokkelauto naar een garage werd gesleept. DE OMGESLAGEN BAGGERMOLEN. Omtrent het ongeluk met den bagger molen, die op weg van Rotterdam naar Guadeloupe in de Golf van Biscaye is omgeslagen, waarbij twee zeelieden uit Maassluis zijn verdronken en waarvan we reeds melding hebben gemaakt, seint Reu ter nog het volgende: Toen de sleep in de Golf van Biscaye was aangekomen, maakte een zware storm het sleepen moeilijk en de bagger-j molen begon over te hellen. De opvaren den, de 31-jarige C. Ras en de 21-jarige E. Sperling, uit Maassluis, beduidden de sleepboot Ebro om op de dichtstbijzijnde' haven aan te sturen. De schipper besloot te trachten de Spaansche haven Ferrol te bereiken, maar ongeveer twee uur later verdween de baggermolen in de golven. Vermoedelijk is hij omgeslagen, de twee mannen met zich mee sleepend. De Ebro kon pas den volgenden ochtend het wrak vinden. Het lichaam van Ras werd gevonden met gebroken schedel. Van Sperling, die juist 3 maanden geleden was getrouwd, werd geen spoor gevonden. DGOR EEN MOTORFIETS OVERREDEN EN GEDOOD. Op de Groote Markt te Groningen is de 46-jarige J. W., verpleegde van het verzorgingshuis, toen hij den rijweg over stak, door een driewielige transportmo- torfiet's gegrepen en ernstig gewond. Hij werd met een schedelbreuk naar het aca demisch ziekenhuis vervoerd, waar hij kort 11a aankomst is overleden. De be stuurder, de 33-ijarige Z„ is in arrest ge steld. Buitenland. LICHTE AARDBEVING IN SCHOTLAND. Londen, 29 Sept. In den afgeloopen ht zijn te Edin- burgh eenige korte aardschokken waar genomen, die eenige minuten duurden. Vele huizen trilden op hun grondvesten en vensters en deuren vielen open. Groote brand In de electrische centrale te Brussel. Een zware brand heeft gisteren de aan den Havenkant gelegen electrische een-1 trale der stad Brussel grootendeels in de asch gelegd. Omstreeks 2 uur sloeg een groote vlam uit een der turbines in de machinekamer der centrale. Naar som mige ooggetuigen verklaren, zou deze tur bine, welke 300 liter olie bevatte, ontploft zijn. Het gevolg was, dat de machine kamer, waar zich niet minder dan 13 groote turbines en talrijke transformatoren bevinden, in enkele oogenblikken tijds ge- 1 heel in lichtelaaie stond. De arbeiders vluchtten naar buiten. Sommigen onder hen werden echter door glasscherven en j neervallende stukken ijzer en hout licht gewond. De brandweer van Brussel, bij gestaan door de brandweercorpsen van verschillende voorsteden, was zeer spoe dig ter plaatse en slaagde erin een in aan bouw zijnde nieuwe centrale te vrijwaren. Het branden gebouw ging echter geheel verloren en was weldra niet anders meer dan een reusachtige puinhoop, waaruit dichte rookwolken opstegen. De totale schade wordt op 150 millioen i francs geraamd. Als gevolg van dezen j brand bleef Brussel den geheelen middag en een groot gedeelte van den avond van electriciteit verstoken. In de meeste fa-1 brieken kon niet worden gewerkt en moest I het personeel naar huis worden gezonden Ook zijn met uitzondering van Le Soir, die zich met een eigen motor eenigszins wist te behelpen, de avondbladen niet ver schenen. De telegraafdienst was eveneens ontredderd. Later op den avond slaagden de inge nieurs der Brusselsche centrale erin, een deel van het lichtnet der hoofdstad te ver binden met de centrale van de voorsteden en de kreeg de hoofdstad haar gewone uitzicht nagenoeg weer terug. San Juan verwoest. Reuter meldde Dinsdag uit New York: De verbindingen met Portorico zijn verbroken door een tropischen storm die eerst de Maagden-eilanden geteisterd heeft en die nu boven Portorico losge broken is. Later: Een orkaan, die een snelheid bereikte van 120 mijlen, heeft San Juan op Portorico verwoest. Men vermoedt, dat de schade grooter is dan die, welke de groote orkaan van eenige jaren geleden heeft aangericht. De verbindingen met Portorico, die aanvankelijk verbroken waren, zijn thans hersteld. Een Reutertelegram uit San Juan meldt vervolgens dat er 30 menschen gedood zijn en eenige honderden gewonddui zenden zijn dakloos geworden. Volgens de Associated Press zijn van de 1000 woningen, die in San Juan aan de zeezijde staan, ten minste 800 vernield of beschadigd. Nadere berichten uit San Juan op Porto Rico melden, dat de typhoon, die daar Dinsdag geheerscht heeft,3£ uur geduurd heeft en begeleid werd door stortregens. De snelheid van den wind was gemiddeld 120 mijl per uur. Volgens bericht uit San Juan op Porto Rico wordt het aantal dooden op bijna 50 geschat, de schade op millioenen dol lar. Men vreest het ergste voor de sinaas- appeloogst. Ook de koffie heeft veel ge leden. 200 dooden. De door den orkaan vooral getroffen gebieden zijn Arecibo en Fajando, hoofd zakelijk het gebied tusschen Fajando en Karolina, waar alle steden met den grond gelijk zijn gemaakt. De regeeringsbureaux zullen heden overeenkomstig den wensch van den gouverneur weer geopend zijn, alsof niets was gebeurd. Deze heeft de verwachting uitgespro ken, dat men niet in een wanhoopsstem- ming zal geraken. Nadere berichten. Nader wordt over den storm, die in Portorico heeft gewoed, nog het volgende geseind: Er zijn over de tweehonderd dooden en een duizendtal gekwetsten, honderden gezinnen zijn dakloos. De vruchten- en koffieoogst is vernield; een ontelbaar aantal gebouwen is vernield. De verbindingen van de havenplaatsen met de havenplaatsen met het binnenland zijn verbroken. De hoofdstad San Juan is een volkomen chaos. De stad is zonder water, zonder licht, zonder telefoon. De talrijke kleine schepen in de haven zijn zoo door elkaar gesmeten, dat er niets dan wrakken over zijn. De daken zijn van de pakhuizen gelicht; de koopwaren er in zijn door slag regens zeer in waarde verminderd. Toen de storm op het hevigst was, werden de waarnemingsinstrumenten van het meteo rologisch instituut door den wind wegge blazen, terwijl het bureau onderliep. Er is hulpverleening op groote schaal georganiseerd. Scholen en kerken zijn als verblijfplaatsen voor dakloozen ingericht. Het Amerikaansche Roode Kruis zendt meel, kleeren en medicijnen met een oor logsschip. Ook de legerleiding helpt. Er zijn gevangenen te werk gesteld, om de politie te helpen in het weer in orde bren gen van de wegen. Ook op Hatti. Uit Santo Domingo wordt gemeld, dat de orkaan, welke op Porto Rico heeft ge- j woed thans San Pedro de Macoris in het Zuiden van het eiland Haiti, heeft geteis- terd. Alle voorzorgsmaatregelen zijn daar getroffen. Nadere berichten over den ernst der gebeurtenissen. 141 dooden en 403 gewonden. In het ziekenhuis te Nea Mondania be vinden zich op het oogenblik 150 gewon den uit Ohalcddice. Zij vertelden, dat te Nia Ierisos en Nea Roda alle huizen zijn ingestort. Er liggen nog een groot aantal dooden onder de puinhoopen. Verder zijn nog 23 dorpen ernstig gehavend. De be volking verkeert in doodsangst op het open veld, waar zij gebeden opzendt. De verbindingen met den berg Athos zijn verbroken. Men weet niets omtrent het klooster op den berg. Een nader Reuterbericht uit Athene meldt: De balans van de aardbeving wijst op het oogenblik 141 dooden en 403 gewonden aan. Vijf dorpen zijn met den grond gelijk gemaakt; in 10 andere dorpen is de helft der huizen ingestort; 7 dorpen zijn ernstig beschadigd. Verder ziin 2400 gezinnen dakloos. In het gebied van de aardbeving is een ambulancedienst georganiseerd. Uit Saloniki is èen eerste zending levensmid delen vertrokken. Een Reuterbericht uit Belgrado meldde gisteravond, dat het seismologisch insti tuut aldaar in de laatste 20 uur nieuwe krachtige schokken had waargenomen. Er zouden echter geen nieuwe slachtoffers zijn. Volgens een nader bericht is aan de be roemde kloosters op den berg Athos geen noemenswaardige schade aangericht en de verbindingen zijn weer hersteld. HET LEED IS ER. Zaterdag is t weer collecte Van het Crisis-comité. Die wat heeft, die geeft een duppie, Die meer heeft, die geeft er twee, Heb je veel, geef dan een riksie, Heel veel, geef 't meervoud dan. En de kassier der bezitters Maakt er eens een bankje van. Denk nu niet, waar is hej einde, Mor niet op de Maatschappen, Het leed is er, dus 't moet gelenigd, Draag dus weer uw steentjte bij. WALBOOM. De „Oehoe" is hedenmorgen om 8 uur naar Indië vertrokken. Terug. De „Pelikaan" vertrok 28 September van Djask en arriveerde te Bagdad. Heen. De „Ijsvogel" vertrok 28 September van Jodpoer en arriveerde te Calcutta. VON GRONAU TE MANILLA. De Duitsche vlieger Von Gronau is na een vlucht van 61/» uur, uit Hongkong komend, te Manilla, de hoofdstad der Phi- lippijnen, geland. DE INDISCHE ROUTE VAN DE KON. LUCHTVAARTMIJ. Voorloopig nog over Perzië. Naar men zich herinnert, bestond er groot gevaar, dat de K. L. M. met ingang I van 1 October niet meer over Perzië zou I mogen vliegen, wat moeilijkheden had 1 kunnen veroorzaken voor de uitvoering van den dienst op Indië, die over Perzië loopt en enkele Perzische vliegvelden aandoet, o.a. Bender Abbas en Bender Boesjir. Volgens thans hier te lande ont vangen berichten is het verbod nog opge schort. De laatste bestemming, die drie maanden bestreek, was tot 1 October ver leend. Onze zaakgelastigde te Teheran, die na een aantal vorige verlengingen ook deze laatste verlenging had verkre gen, schijnt er in geslaagd te zijn, we derom een verlenging te krijgen. De toe stemming zal nu waarschijnlijk verlengd worden, men vermoedt per vlucht. De onzekerheid js hiermede echter wel toegenomen. Het definitieve verbod kan nu blijkbaar plotseling en op korten ter mijn uitgevaardigd worden. Intusschen heeft men hoop, dat de Perzische regee ring, die het niet tegen onzen vliegdienst heeft, maar door middel van den Engel- schen vliegdienst pressie wil uitoefenen op de Engelsche regeering in een geschil, waar wij volkomen buiten staan, alsnog toegankelijk zal blijken voor de argumen ten van onzen zaakgelastigde. Mocht het verbod in Perzië een feit wórden, dan zou j de K. L. M. een anderen weg, n.1. over Arabië, moeten gaan volgen. (Nw. Rott. Crt.) Tragische verhalen. Een der correspondenten van de N. R. Crt. meldde gisterochtend: Het eigenlijke centrum van de aard beving schijnt te liggen in de haven van Thermaikos in de buurt van de kust van Cassandra, een van de drie uitloopers van het schiereiland Chalcidice. Deze streek is berucht uit 1923 toen ook van daar een aardbeving uitging, die zijn uitlooper tot ver voorbij Saloniki uitstrekte. In Saloniki, dat op tamelijk grooten af stand ligt, zijn alle seismografen op één na vernield. Deze eene sloeg niet door, maar registreerde de schokken zeer nauw keurig. Vijftien dorpen op den zoom van Chal- cide zijn geheel verwoest. Het aantal hui zen dat is ingestort of omver zal moeten worden gehaald, bedraagt 300. Het volk kampeert buiten, daar zij bevreesd is voor nieuwe schokken. De eerste vluchtelingen uit het eigen lijke aardbevingsgebied zijn Dinsdag in den loop van den dag in Saloniki aange komen. Zij doen ontstellende verhalen over den nacht van de ramp. De bevol king, die pas te bed was gegaan, rende de straten op. Van alle kanten klonk gekerm en gegil. Verschillende menschen zijn krankzinnig geworden; anderen baden in koor de Maagd Maria om bijstand. Bij het krieken van den dag trokken de vluchtelingen naar het Noorden. Daarbij passeerden zij drie dorpen waar geen steen op den ander was blijven staan en acht andere, waarvan nauwelijks een huis behouden was gebleven. DE ZAAK-LINDBERGH. Reuter meldt uit Harrisberg in Illinois, dat daar een zekere Dennis Lawrence ge arresteerd is, teneinde verhoord te wor den in verband met de zaak-Lindbergh. De arrestatie moet geschied zijn op grond van een anoniemen brief door een vrouw aan de Lindbergh's. van 27 en 28 r j ONDERTROUWD: G. Geus en G. iZwerver; N. Dee en A. M. P. Chamot; j J. F. W. Holmes en J. Boëseken. BEVALLEN: O.W.CarmejooleMaar- lleveld, z.G. Govers- Bakker, z.; M. A. S. v. Golde—Jansen, z.; L. Meijer Goudswaardt, d.; T. de Winter—de Wit, z.; K. v. d. Kraats—Peters, z.; S. P. J anse Stroo, d.; J. Verbekev. Hekken, z.; K. KlompKnop, d. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 September. Medegedeeld door het Kon. Nederlandscb Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 772.9 te Stettin. Laagste stand 744.9 te Vardö. Verwachting: Matige, tijdelijke toenemende O. tot Z. wind, later toenemende bewolking, aan vankelijk nog weinig of geen regen, wei nig verandering in temperatuur. AMSTERDAM, 28 Sept. r Veemarkt. Aangevoerd: 326 vette kalveren, ie kw. 58—62 cent, 2e kw. 5255 cent, 3e kw. I 4055 cent per kg levend gewicht; 32 nuch- i tere kalveren 510; 522 varkens, vleesch- varkens, wegende van go110 kg, 3234 cent, zw. varkens 3031 cent, vette varkens 2930 cent per kg slachtgewicht. Er waren 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken aange voerd. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Sept. 2300 stuks bloemkool (Lecerf) 10.60 16.20, reuze 7-508.90, 2e s. I.603-30 per 100 stuks; 40,000 kg roo-de kool 0.70 j 2.70; 46,000 kg gele kool ie s. 0.602.70; 115,000 kg witte kool (vroege) 6080 cent; '27,000 kg uien: gele uien 3-io3.50, gele drielingen 2.803, gele nep 6.206.70; j 1325 kg slaboonen 2m.90; 10.000 kg bie- S ten 0.602.20; 1000 kg peen 1.50; 30,000 I kg aardappelen: Schotsche muizen 6080 cent, duc of york 6070 cent, bl. eigenheimers I 1.202.10, eigenheimers 0.90, drielingen I 0.701.30, alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 28 Sept. Aardappelen: groote Schotsche muizen 7090 ct., Schotsche muizen 80 ct., drielingen 80 ct., duken 60 ct.; sperciaboonen 28.60; gele nep 5.106.50, drielingen 2.603 20, uien 3.203.40, grove uien 2.903.20, peen 1.401.70, roode kool 0.602.30, gew. witte kool 6080 ct., gele kool 0.602.90, alles per 100 kg; bloemkool u.70 per 100 st. PURMEREND. 27 Sept. Kaas. 19 stapels fabriekskaas 23, 14 sta pels boerenkaas 22 en 3 stapels Goudsche kaas 24, alles per 50 kg. 1802 kg boter 1.351-50 per kg. Schagermarkt van Donderdag 29 Sept. 18 paarden 150350; 6 stieren 80160; 37 geldekoeien (magere) 100150; 75 idem (vette) 150250; 21 kalfkoeien 150200; 3 pinken 4080; 26 graskalveren 3040; 26 nuchtere kalveren 518; 423 schapen (vette) 1218; 392 lammeren 813-50; 6 bokken en geiten 2.508.00; 52 varkens (magere) 89; 47 idem (vette) p. kg 0.260.29; 154 biggen 59; 46 kippen 0.401.75; 6 eenden 0.200.60; haantjes 0.25—0.75. Eierveiling. 46.000 kipeieren: bruine 4.40—5.00, witte 4.005.00, kleine witte 2.502.90; 1600 eendeieren 2.502.70.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7