EEN VOORBEELD VAN MODERNE ORGANISATIE. HELDERSCHECOURANT Den Helder in Napoleon's dagen. VAN ZATERDAG 1 OCTOBER 1932. Derde BIr d. De weg over den afsluitdijk nog niet open. WEER VOL GOEDE MOED. Krigés's Sunmaidbrood f 0.25 worden gehouden; een woning van twee 1 verdiepingen komt het voordeeligste uit, DE DUITSCHE LANDBOUWKOLONIES. De orkaan op Portorico, Van links en rechts. Kriyée's Gemberbrood f 0.25 Inkomstenbelasting. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. October Maan ond.: op: HOOGWATER Tijd. u. min. Tijd. u. min. LAAGWATER Tijd. u. min. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 9.18 18.— 10.54 18.26 12.25 19.08 13.41 19.59 14.36 21.12 15.13 22.34 15.37 23.56 6.— 6.02 6.03 6.04 6.06 6.08 17.35 17.33 17.30 17.28 17.26 17.24 6.10 17.22 9.44 10.24 11.07 11.54 0.18 1.17 2.37 22.04 22.45 23.30 12.46 13.54 16.28 17.07 2.13 2.56 3.42 4.26 5.06 5.52 6.58 Tijd. u. min. 14.45 15.26 16.04 16.39 17.13 17.57 19.17 GENERAAL SNIJDER 80 JAAR. Grootsche huldiging te Sche- veningen. Generaal C. J. Snijders, oud-opperbe velhebber van Land- en Zeemacht, leider van Leger en Vloot tijdens de moeilijke mobilisatiejaren, is Donderdag 80 jaar geworden. Dit feit is door onze weermacht in de eerste plaats, doch ook door tal van groe pen uit de civiele bevolking, aangegre pen om den generaal te doen blijken, hoezeer men hem dank verschuldigd is en hoezeer men eerbied en sympathie voor hem gevoelt, schrijft de „Nw. Rott. Crt.". Het is dan ook in den vollen zin des woords een feestdag geworden voor den generaal en met liem voor onze weermacht en voor het geheele volk. Donderdagmiddag om 2.15 werd de ge neraal in tegenwoordigheid van Prins Hendrik en van een vertegenwoordiger van de Koningin, zoomede van tal van genoodigden, leden van het eerecomité enz., in het Kurhaus ontvangen en gehul digd. De oud-minister J. J. C. van Dijk, voor zitter van het huldigingscomité, heeft een rede gehouden. f, Aan het slot van zijn rede zeide hij: Wij verzoeken u te willen aanvaarden een oorkonde tot bevestiging van de plechtigheid van heden, ontworpen en geteekend door den sierkunstenaar en reserve-officier H. F. D. Oxenaar, en ge borgen in een omhulsel, dat u zal herin neren aan het embleem der hoogste mili taire waardigheid. Wij weten, dat hooger dan dit alles bij n staat de wetenschap, dat zoo veler ge dachten naar u uitgaan, maar wij hopen, dat hetgeen we u mochten aanbieden u ook eenige voldoening zal schenken en iets moge bijdragen om dezen dag u tot een blijden feestdag te maken. Onze gelukwenschen op dezen dag gaan vergezeld van een zegenbede voor het heden en voor de jaren, die u nog door Gods goedheid mogen worden ge schonken. (Langdurig, geestdriftig ap plaus). Generaal Snijders heeft vervolgens een rede uitgesproken, waarin hij dank bracht voor deze hulde. Daarna begaven allen zich naar het tet- ras ter bijAvoning van het défilé. Vele duizenden sloegen het défilé gade. i Namens de K.L.M. werd den jarige een groote krans aangeboden door twee jon- gens en een meisje, kinderen van be stuursleden der K.L.M. Naar wij vernemen zijn de berichten, als zou het voornemen bestaan den weg over den afsluitdijk in het begin van de volgende maand voor het verkeer open te stellen, onjuist. In verband met den toestand van den weg en de bermen en met de uitvoering van verschillende werken, is voorhands de weg over den dijk nog niet geschikt voor het openbaar verkeer. Voorloopig zal de weg dan ook nog niet voor het verkeer kunnen worden opengesteld. Gedurende langen tijd ondermijnde ern stige zenuwzwakte mijn gezondheid. Ten einde raad kocht ik een bus „Neri/ostrong" en nog voor die was opgebruikt bemerkte ik reeds dat mijn zeninven sterker werden. Ik ben nu Aveer vol goede moed en voel het leven niet langer als een aaneenscha keling van pijn en narigheden, waarvoor ik. erg dankbaar ben schrijft Mevr. R. te B. „NERVOSTRONG" voedt Uw zenuwen op natuurlijke wijze, het zal U gezondheid en levenslust teruggeven, omdat het de oor zaak van Uw klachten zenuwzwakte overwint. Bij alle Apoth. en Orog., vanaf f 1.10 per 100 Gram. DE HEERE-LANDLOOPER. Wij hebben heereboeren, dus waarom ook niet gesproken van een heereland- looper? Zoo meenen wij althans hetEn- gelsche gentleman-tramp wel te mogen vertalen. De bedoelde heerelandlooper was een Canadees, die dezer dagen op 72-jarigen leeftijd in een ziekenhuis te Reading tengevolge van een operatie is overleden. De man was met de Canadee- sche troepen in den oorlog naar Europa gekomen. Na den oorlog besloot hij in Engeland te blijven. Hij bezat een vader lijk erfdeel van 5000 pond, dat echter spoedig verteerd Avas. Hoewel hij twee rijke zusters in Canada had, die hem gaarne zouden hebben geholpen, gaf de man er de voorkeur aan als landlooper door Engeland te blijven zwerven. Naar een oude kennis van hem voor den lijk schouwer vertelde, was hij steeds heer gebleven. Hij was een eenzelvig man, die geen vrienden of kennissen meer had of hebben wilde. (N. Rott. Ct.). terwijl er tenslotte op gewezen moet wor den, dat men rekening dient te houden met een eventueele vergrooting van huis of stal. Iets aparts! EIGENAARDIGE INBREKERS. Woensdagnacht hebben inbrekers voor een waarde van bijna 6000 gulden aan zij den kousen gestolen uit een Avinkel in Oxfordstreet te Londen. Om den winkel te bereiken hadden zij zich een weg moe ten banen door vier muren, daarbij wa-1 ren zij ook door een deel van een juwe- j lierswinkel gekomen zonder evenwel iets te stelen. Uit de manier, Avaarop zij in den kou- senAvinkel te Averk zijn gegaan blijkt, dat zij deskundigen zijn, zoowel op inbrekers als op kousengebied. Zij hebben zorgvul dig de fijnste kousen uitgezocht. Vermoe delijk zijn zij gekomen en gegaan met een gestolen auto en hebben zijdoor de gaten in de muren elkaar de goederen door gegeven. (door een bijzonderen correspondent). 197 dooden en 1800 gewonden. Volgens het Roode Kruis op Portorico zijn bij den orkaan 197 menschen gedood en meer dan 1800 geAVonden. Er zijn 9000 Avoningen vernield en 75.000 menschen zijn tijdelijk dakloos. SCHEEPSRAMP IN DE BERINGZEE. Na de ontvangst van een S.O.S.-sein vond het Japansche vrachtschip „Oregon Maru", naai" ïtetrëei uit San Francisco meldt, het Amerikaansche vrachtschip „Nevada", dat bij het eiland Amtsjitka in de Beringzee was gestrand. De storm wierp de „Nevada" evenwel op de rotsen, waardoor de „Oregon Maru" verhinderd Avas de uit 35 man bestaande equipage op te pikken. Volgens een later telegram is de equi page van het stoomschip „Nevado" op het eiland Amtsjitka veilig aan land geko men. Het Japansche vrachtschip, dat in de buurt is, zal de schipbreukelingen aan boord nemen. VROUWEN KUNNEN NIET REKENEN Mevromv Alfred Watt, de stichster van de vrouAvenhuizen in Engeland heeft dezer dagen te Londen gesproken voor vrou wen, die in het openbaar willen leeren spreken. Zij waarschuwde haar in ieder geval algemeene verklaringen, dingen, die een langen uitleg vereischten, bijkomstig heden en lange en veelvuldige statistie ken te vermijden. De meeste vrouwen, zei zij, zijn niet in staat in cijfers te denken. Ik mag hierbij sommige seksegenooten te kort doen, maar over het algemeen is het juist. Ikzelf heb het altijd zonder cij fers gesteld. Hebt u wel eens vrouwen aan de bridgetafel haar punten zien op tellen. Men krijgt de zonderlingste soor ten van rekenkunst te aanschouwen als vrouwen zich in het rijk der cijfers be geven. Berlijn, September 1932 Men zal zich misschien herinneren, dat ae derde noodverordening zich in het bij zonder bezig houdt met de kolonisatie aan den rand der groote steden en wie dit be richt heeft opgemerkt temidden der vele anderen, zal ongetwijfeld bij zichzelf een zekere voldoening hebben geconstateerd. Naast de negatieve maatregelen van sala risverlaging, inkrimping op elk gebied en belastingverhooging, wordt er dus ook iets positiefs gedaan. De menschen worden niet aan hun lot overgelaten, immers, al leen door het verbouwen van groente en fruit voor eigen gebruik, kan men de kosten voor de voeding tot minder dan de helft terugbrengen. Daarvoor heeft de kolonist een terrein van 450 M2 noodig waarbij nog 150 a 175 M2 komen voor het huis en de diverse paden. Van een terrein van 450 M2 verkrijgt men zelfs bij slechte, oogsten voldoende voedsel; een ervaren kweeker oogst er natuurlijk veel meer van, doch men moet er op rekenen, dat een kolonist de eerste jaren slechts of op zijn best middelmatige oogsten verkrijgt. Met een slechte oogst bedoelen wij b.v. 2 kg per M2. Als een gezin zelf zijn groenten verbouAvt, eet het er veel meer van dan als ze het moeten koöpen. In het laatste geval eet een volwassene misschien een pond groente per week, d.i. ongeveer 1/7 van Avat hij eigenlijk in het belang van zijn gezondheid noodig heeft. De kolonist, die zijn eigen voedsel ver bouwt, zal ook meer aardappelen eten en vooral veel meer vruchten, zoodra de vruchtboomen, bessenstruiken en aardbei- planten beginnen te dragen. Als hij ook zijn aardappelen zelf wil verbouwen, heeft hij daarvoor nog 500 a 625 M2 noo dig, waarbij gerekend wordt op een oogst van 1/4 tot lH kg per M2, Aardappelen f® peulvruchten kunnen ook onder de vruchtboomen worden geplant, vooral wanneer deze wat verder dan normaal uit elkaar Avorden geplaatst. De groentebed den mogen daarentegen niet beschaduwd zijn. Over het algemeen wordt de klacht gehoord, dat de kolonisten te weinig vruchtdragende gewassen aanplanten. De zuren en de suiker, zooals ze in vrchten voorkomen, zijn voor het menschelijk lichaam en vooral voor de zenuAven van het grootste belang. Hoe meer vruchtboo men, hoe beter, zoolang de groentebedden er niet door in het gedrang komen. Doch lang de randen van het terrein en langs de paden kunnen al heel wat vruchtboo men staan. Groote vruchtboomen zullen zelfs dan nog te veel schaduw op de bed den Averpen, doch deze zijn eigenlijk ook minder aan te bevelen dan de bessen- struikjes, die reeds na 3 a 5 jaar volledige oogsten opleveren. Uit het bovenstaande zal men reeds ge zien hebben, dat de kolonist ongeveer 1/8 H.A. grond noodig heeft om er van te kunnen leven. Natuurlijk hangt het Avei eenigzins af van de grondsoort, doch on vruchtbare grond is in geen geval aan te raden. Voor de groenten moet in elk geval het beste van het land worden genomen, zoodat men reeds in het eerste jaar een behoorlijke oogst verkrijgt. Bij het aanleg gen van een dergelijke nederzetting is ook de Avatervoorziening een belangrijk punt. De kolonies liggen alle dicht bij de steden, zoodat de Avaterleiding niet onbereikbaar is, tenzij uit financieele overwegingen. Op sommige plaatsen staat het grond water vrij hoog en is de structuur van den grond' niet van dien aard, dat het zelf boren van een put moeilijkheden oplevert. De op vatting, dat eigenlijk in vrijwel alle ge vallen een put de voorkeur verdient, is echter onjuist, want op de Avatervoorzie ning door een put kan men niet altijd rekenen. Gemiddeld verbruikt men op 100 M- 4 a M8 per jaar. Ook de uitgaven voor de vruchtboomen dienen bii het'maken der begrooting onder het oog te Avorden gezien. Het is aan te raden, in het begin slechts de hoogst noodige vruchtboomen te koopen en zich niet te Avagen aan een al te groote verscheidenheid van soorten, terwijl bovendien slechts die soorten Avor den gekozen, welke reeds bewezen hebben, in de betrokken streek goede oogsten op te leveren. Wat het bouAven der huisjes betreft, wordt de kolonisten sterk aangeraden om zelf aan het Averk te gaan. Alle bouworden, Avelke meer dan normaal de hulp van een vakman noodig maken, moeten Avorden uitgeschakeld, vooral wanneer die vakman zijn werk doet in een werkplaats of fa briek. Fabriekmatig vervaardigde huizen, die men slechts in elkaar behoeft te zetten, zijn heel aardig, maar voor een kolonist veel te duur. Hoe eenvoudiger de bouw- AA'ijze dus is, hoe beter. Het behoeft dus ook wel geen betoog, dat baksteenen en hout voor dit doel nog steeds het aller beste bouAvmateriaal vormen. Slechts één AvaarschuAving is hier op haar plaats; men drijve de zuinigheid niet zoover, dat de soliditeit van het huis eronder lijdt, Avant dat is zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Het huis moet duurzaam zijn en daarom is het ook noodig, dat het werk van een groep kolonisten door een vakman wordt geleid. Wat tenslotte de boinvorde voor de kolonie als geheel betreft, moet aan vrij staande ééngezinsAvoningen de voorkeur AAorden gegeven boven huisjes in een rij, waarbij men moeilijk van de straat in den tuin kan komen, terAvijl de tuinen noode- loos lang en smal Avorden en de huizen minder zon krijgen. De plattegrond dei- huizen dient zoo eenvoudig mogelijk te 1 October. Der Blaue Engel, Ariane, David Golder,enzoovoort, enzoovoort, enzoovoort. Bij gebrek aan oorspronkelijke film scheppingen gaat de bioscoopindustrie rusteloos voort met het plunderen van de literatuur, met: „verfilmen". Zoolang er goede romans worden geschreven, zullen er films Avorden gefabriekt. Lieb' Film land, kannst ruhig sein. Ik blader een oude „Querschnitt" door en vind deze kostelijke parodie: TOHN GOLDSCHMIDT EN LESLIE MEYER presenteeren de Bob Rosenthal-film: HET LIEFSTE HEBBEN DE MEISJES JOU!! Naar een idee van Daisy Rosenthal, gebaseerd op de „Leiden des jungen Werther". Roman van Wolfgang von Goethe. Manuscript: Oskar Schmidt, Hans Friedrich Armbruster, Nepomuk Clavacz. Draaiboek: Willy Freundlich Jack B. C. Davis, Olaf Hoerluffsen. En toevallig op denzelfden avond treft mij het volgend grapje in een weekblad: O Henk, vond jij Olivier Twist niet een éénige film? Ja, al den tijd dat ik er naar keek dacht ik bij mezelf: wat een reuzeboek zou van die film te maken zijn!... Van de Aveek ben ik ook zelf weer naar zoo'n mooie verfilming geweest. En als altijd heb ik mij met stomme verbazing afgevraagd Avaar die Avaschlijsten van namen toe dienen. Om de trage pauze- gangers in staat te stellen, op d'r gemak hun kleintje koffie af te rekenen zonder al te veel van het begin te missen? Om een indruk te geven van den immensen bloei der filmonderneming? want het publiek gelooft natuurlijk dat iedereen wiens naam de moeite waard is om op het Avitte doek te worden geprojecteex-d, een nxillionnairsinkomen heeft! Of om den indruk te vestigen, dat de film door het groote aantal ,-,verfilmers" een nieuwe oorspronkelijkheid heeft verworven? Dat zal het zijn. Daar zaten we dan en de film begon: Productie: Wilhelm Mayer Roman- verAvei-tungs-anstalt. Regie: Georg Mayer. Scenario: Rudi Mayer. Draaiboek: Hermann Mayer. Manuscript: Otto, Willy, Heinrich en Peter Mayer. Aan de camera: Friedl Mayer. Liederen gecomponeerd door Prof. Wal de mar Mayer: Tekst der liederen: La n d ta gp re si den t OsAvakl Mayer. Muzikale leiding: Freiherr Karl-Heinz von Mayer. Muzikale bewerking: Julius Mayer. Muziek uitgevoerd door het Mayer Sin- fonie Orchestei-. Toen viel ik in den dommel en droom de verder: Brandscherin van Jan Meier; kleintjes koffie van A. T. Meyer; entrées gedrukt door Jaap Meyer; programma's door Nelis Meyer; klapstoelen van Sjoerd Meyer; fauteuils van Guus Meyer; por tiersuniform van BrenninkMeyer En de film moet ik nog zien. een delicatesse Ééngezinswoningen met zolderverdieping en vier kamers op den beganen grond volgens ontwerpen van het „Süchsisches Heim" Is een firmant ter staving zijner aangifte verplicht de boeken der vennootschap over te leggen? Een vennoot voldeed niet aan de toï hem gerichte uitnoodiging om inzage van boeken te verleenen. omdat zijn medeven-' nooten weigerden hem verlof te geven om de boekhouding der vennootschap over te leggen. Zoowel de inspecteur als de Raad van Beroep handhaafden daarop den op-1 gelegden aanslag, omdat niet voldaan was aan de wettelijke verplichting om inzage te verleenen van boeken of andere be* scheiden, die tot staving der aangifte o£ nadere beweringen kunnen dienen. De vennoot stelde vervolgens voor den' H. R., dat zijn aanslag ten onrechte om' vermelde reden werd gehandhaafd, omdat hier sprake was van een feitelijke onmoge lijkheid om aan zijn verplichtingen te vol* doen door de nadrukkelijke weigering zijner medefirmanten hem de beschikking over de boeken te geven, zoodat hier een geval van overmacht was. De H. R. verwierp evenwel in Beslis* sing no. 4296 dit beroep. De raad van be* roep had naar het oordeel van den cassa* tierechter terecht beslist, dat belangheb* bende geen geldige reden van weigering had aangevoerd, omdat hij ook zonde? verlof van zijn compagnons inzage had kunnen geven. Hij had evenveel recht oj: de boeken als zijn medevennooten en had dit recht geldend kunnen maken. Weigering zonder aannemelijke reden om met de boeken ter in* spectie te komen. Iemand, werd ter toelichting van zijif bezwaarschrift door den inspecteur opge* roepen om met zijn boeken ter inspectie! te komen. Hij weigerde evenwel aan dezei uitnoodiging te voldoen. De Raad van Be* roep oordeelde daaromtrent dat art. 7JJ den reclamant wel de verplichting oplegf om ter inspectie te verschijnen, doch dez< verplichting zich niet uitstrekt tot het' medebrengen van boeken en bescheiden. De Hooge Raad dacht daar echter an- i ders over. De eenige verplichting, waar* van art. 74 gewaagt is, aldus het arrest,; neergelegd in het laatste lid van dat arti- kei en die verplichting bestaat hierin, dat een reclamant gehouden is onder andere den inspecteur inzage te verleenen van boeken of andere bescheiden, die tot sta* ving zijner beweringen kunnen dienen. Door te weigeren om aan de oproeping van den inspecteur te voldoen, zonder, voor die weigering een aannemelijke reden op te geven, is gemelde verplichting van art. 74 niet nagekomen. Wij deelden vroeger reeds meer uit* voerig mee, welke gevolgen de wet ver* bindt aan een niet of niet volledig nako* men van de verplichting om boekeninzagé te geven. Deze gevolgen komen hierop neer, dat in dit geval de aanslag wordt gehandhaafd, zoo niet gebleken is, dat en in hoeverre hij onjuist was. Op den belas* tingplichtige rust m. a. w. de volle bewijst* last om aan te toonen, dat de aanslag te hoog is: de opgelegde aanslag wordt voorshands als juist beschouwd. Steun aan een behoeftigen broer. Zooals wij vroeger reeds in den breede hebben uiteengezet, moet een pe riodieke uitkeering, wil zij voor den genie ter belastbaar inkomen vormen en voor den gever van het inkomen kunnen wor den afgetrokken, aan een drietal vereisch ten voldoen, t.w. zij moet verschuldigd zijn (de nakoming moet zoo noodig in rechte kunnen worden gevorderd); zij moet niet aan de vervulling van een ambt of dienstbetrekking verbonden zijn; en zij moet ophouden te bestaan bij overlijden van den gerechtigde of van een derde (zij moet van het leven afhankelijk zijn). Een dergelijke periodieke uitkeering nu vormt bijv. de uitkeering van steun door kinde ren aan hun behoeftige ouders. De kin deren kunnen het bedrag van den steun aftrekken, de ouders moeten eenzelfde be drag als inkomen aangeven. Steunt men daarentegen een behoeftigen broer of zus- 2) Het Koninkrijk Holland en de algeheele inlijving. Het volgend jaar besloot Napoleon, zoo als wij zagen, ons zijn broeder Lodewijk als koning te zenden, en deze stand van zaken, Avaardoor het Koninkrijk Holland ontstaan Avas, bleef bestaan tot 1810, toen Napoleon het land geheel bij Frankrijk inlijfde. Lodewi,jk aanvaardde zijn taak met de beste bedoelingen, en hij kreeg dan ook al spoedig oneenigheid met zijn broer, doordat hij inderdaad meer op de belan gen van het land als zoodanig lette dan op die van den keizer. Maar hij had groote gebreken; hij was verkwistend en ijdel en het land had veel te lijden van de invoe ring van het Continentaal stelsel, als mede door een inval der Engelschen in 1809, die ten doel-had Antwerpen te ver meesteren, hetgeen evenwel mislukte. De finantieele toestand Avas bedenkelijk, groot waren de schulden, de handel kwijn de, de nijverheid was in verval geraakt en onze verhouding met Frankrijk Avei'd steeds slechtei". Tenslotte was Lodewijk Napoleon gedwongen, nadat hij al eerder een gedeelte van Frankrijk had afge staan, algeheel afstand te doen van den troon, en bij decreet van 9 Juli 1810 werd Nederland bij Frankrijk ingelijfd. Napo leon's rijk, (ook de Duitsche Noordzee- staten Avaren door hem geannexeerd) strekte zich nu uit van de Ionische eilan den tot aan de Oostzee, telde 130 departe- tenten en meer dan 100 millioen imvo- ixers. Amsterdam Avas tot de derde groote stad van dit uitgestrekte rijk verheven; de krijgsmacht ter land en ter zee kwam in Franschen dienst; de conscriptie werd ingevoerd. Den Helder werd door den keizer tot een belangrijk strategisch punt ten aanzien van zijn plannen jegens En geland gemaakt, en in October 1811 be sloot de keizer dan ook persoonlijk zich eens van den toestand en de ligging op de hoogte te stellen en Den Helder met een bezoek te „vereeren". Groote kosten voor de gemeente. Na dit korte historische overzicht, dat voor een juisten kijk op den toestand noodig Avas, zullen wij ons verder bepa- len tot uitsluitend Heldersche zaken. Het blijkt al spoedig, dat de gemeente, na de algeheele inlijving van het land bij Frank rijk, gedwongen xvas tot het doen van groote betalingen. Reeds op 16 Sept. 1811 besloot de Raad, bestaande uit den maire A. J. A. van Westerholt, en de leden Antony van Hanxleden, Simon Riekels, Meyert Bak ker, Klaas D. Graaf, Robijn Jongkees, Antony Hellegers, Klaas Kind, Jacob Uil tjes en Pieter Korff, ter dekking van de uitgaven voor 1812 octrooi in te A'oeren op de navolgende goederen: wijn tAvee gulden per anker; bier twee stuivers per ton; brandewijn tAvee gulden per anker; jenever twee gulden per anker; runderbeesten vijf gulden per hoofd; schapen tién stuiver per hoofd; kalveren een gulden per hoofd; brandhout, eikenhout en klossen tien stuivers per wagen; visch zes duiten per gulden. Verder werd nog een hoofdelijke om slag geheven van inwoner-s en vreemde lingen. De schulden der gemeente (onbetaalde rekeningen) bedroegen in 1811 in totaal fr. 21384.in 1812 waren deze gestegen tot fr. 26753.hetgeen den Raad aanlei ding gaf een vei-hooging van rechten in te voeren, welke op 3817 fr. werd ge taxeerd. „Wij hebben redenen om te hopen, dat deze extra-ordinaire ont vangst", zoo schrijven zij in een toelich ting, „gevoegd bij 't geene door economie in de uitgaven kan overschieten, genoeg- zaam zal zijn om de schuld ten spoedig- ste te kunnen afdoen." De raad wijst er voorts op, dat de schulden voor het xvees- huis en die voor de gemeente niet zijn gescheiden. Verder wordt nog ter toe- j lichting van de zoozeer gestegen uitgaven gezegd, dat deze zijn ontstaan tengevolge eener ieuwe admiistratieve regeling, door de militaire conscriptie, alsmede doordat alle officieele stukken in het Fransch moesten worden vertaald. Voor onder houd der kazerne moest o.a. 2457 fr. Avor den uitgegeven. Wekelijks moest voor de militaire bezetting een bedrag van 65 fr. woi-den betaald; naar de maire mededeelt, kon de gemeente dit onmogelijk opbren gen en Avas hij genoodzaakt dit bedrag van inwoners te leenen. Dit verhoogde de onkosten wederom met 3166 fr. De po- litie-agenten, die zijn aangesteld op vaste salarissen, hebben drie kwartalen daarvan ontvangen; voor de laatste drie maanden is nog 230 fr. noodig. De stoompompen der brandspuit zijn dit jaar dikwijls ge bruikt voor het besproeien der grasvel den van de forten. Meerdere kosten hier voor 50 fr. De nachtwachts vereischten een meerdere uitgave van 13<^fr. 20, de vroedviouwen eene van 188 fr. Het bezoek van Napoleon aan Den Helder. (14—17 Oct. 1811). Dat men in die dagen niet erg enthou siast Avas over het voorgenomen keizer lijk bezoek, zal men na het bovenstaande begrijpen. De maire gaf van het voorne men op de Arolgende Av£jze aan de burgerij kennis: Bekendmaking. De Maire van de Hel der en Huisduinen brengt hiermede ter kennisse van desselvs ondei-hoorige In gezetenen, dat bij hem ontvangen is de otficieele kennisgeving van de komst van Hare Keizerlijke en Koninklijke Ma jesteiten binnen Eenige Dagen in dit Departement, en voorzienende de moge lijkheid, dat H.H.M.M. deze Gemeente met hunne Tegemvoordigheid zoude kun nen vereeren, zoo geeft de Maire voornd. hier van kennis aan de Ingezetenen, ten eijnde een iegelijk in de geleegendheid zij, zig voor deze Heugelijke aankomst voortebereijden. Gepubliceerd en geaffigeerd aan den Helder en Huisduinen den 9 September 1811. Maar een maand later, Aveinig dagen voor de komst van Napoleon, liet de maire, zijn pappenheimers vermoedelijk Avel kennend, een ietAvat ander geluid hooren, toen hij de volgende kennisge ving publiceerde: De Maire van de Helder en Huisduinen i agt het noodzakelijk, en gelast des noods 1) alle ingezetenen om de nodige zorgen te dragen, dat op den doortogt van Zjjn Majesteit den Keijzer door deze gemeente alle huysen met kransen, groene takken en bloemen, alsmede met vlaggen en wimpels versierd worden en overal de vlaggen op de torens, molens, scheepen etc. te plaatsen. en opdat niemand hiervan onkundig zij, word deze alomme geaffingeerd en eynde zig na te gedragen. Helder, den 11 October 1811. Na 's keizers vertrek de nota's. Jammer genoeg moet hier in ons verhaal een hiaat komen. Want een Held. Ct., die uitvoerig verslag zou geven van tle feestelijkheden tijdens het keizerlijk be zoek, bestond niet, en wij kunnen van het eigenlijke bezoek dan ook niets ver tellen. Misschien zou men, op andere plaatsen in het archief, nog wel iets om trent het verblijf van den keizer kunnen vinden, maar voor het oogenblik moeten wij ons bepex-ken. Of de viering wel erg enthousiast geweest is, betAvijfelen wij. Na het vertrek van den souverein ko men de rekeningen. Niet om de bedragen, maar Avel om de namen van deze oude Heldersche imvoners, zullen wij hier melding maken van een rekening van „extraordinaire geledene schaadens door Ingezetenen van de Helder, veroorzaakt door de ongereedheyd van de Leveran cier E. Kleberg tot de Leverantie van fou- ragie tot Voorziening van de Guardes van Zijne Majesteit de Keyzer en Koning. Op deze rekening komen voor de na men van Reinier I. Krul voor hooi en zaad, Claas Gorter, Dirk Lampe, Jan Claas Bakker, Claas de Graaf, Willem Iemkes, Gerrit Kossen, A. Petersen, Dirk Steeman, Corn. Veth, Wed. I. Tegel, I. W. Grijm, Johan Fokkema, Pieter Koorn, Jacob van der Wal en Robijn Jongkees, allen voor hooi en haver, tot een totaal bedrag van 1087 fr. 30 cent. P. F. Manikus, logementhouder in het logement Zeeburg aan de Helder vraagt fr. 100.schadevergoeding, omdat hij zijn huis in gereedheid heeft gebracht voor vorstelijk bezoek, Avaarvan evemvel geen gebruik is gemaakt. Zijn Huis is den „13 Oct. 1811 door den H, er A. F. Westerholt, Maire van de Helder, benevens door de Heer Jong bloed, Foui-ier van Z.M. den Keyzer in Requisitie gesteld om aldaar in te ont vangen bij de komst van Zijne Majeste.yt alhier Zijn Excellentie den Prins van Neufchatel; dat gedurende de Tijd van 't verblijf van Z.M. zijn Huis met een Schild of Eere Wagt is voorzien geAveest, Edoch tot zijn leedwezen zijn Excell'® de Prins geen gebruik heeft gemaakt van zijn huis, schoon 't zelve tot zjjn Excel lent8 dienst is geweest, en dat hij gcduu- ïende die tijd alle aanzoek van Logies heeft moeten van de hand wijzen, Avaar door de ondergeteekende eene gi-oote schade heeft geleden". Dan: bonnetjes voor geleverd hooi, een verklaring van Pieter Kooi-en: „Ik ondergeteekende verklaare Dat ik met de inkw ar tiering van Des Keysers Paarden ben kAveyt geraakt agthonderd Ponden hooV en U zak havei-." Klaas D. Graaff heeft „aan de troepen gegeven van de Keijser 300 H Hoojj. een halve zak Haver 1.8.— 3 daagen de smeederij gebruykt tot beslaan van paar de en ijzers gemaakt 4.10 1) Op het afschrift in het archief is tus- schengevoegd „ingevolge ontfangen ordre". (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5