pogrom ma, Schoenwerk Blikverpakking - alle prijzen geef tijdig op - wij verzenden voor U Firma H. WORMHOUDT Spoorstraat 12 Ernstige branden In Amsterdam. de Nevada. Een trein in een bergkloof geworpen. Liefdesdrama met bloedigen iflooo. Brand te Hoek van Holland. Mislukte overval. 460e STAATSLOTERIJ spoorwegtroepen. Voor goedkoop en solied naar Koningstraat 49. Van links en rechts INDlfË - ST. NICOLAAS - SIGAREN g| BRUTALITEIT. Sigaren Sigaretten Tabak - Tel. 380 Rookartikelen I pensioenen van de vóór 1920 gepension- U9 9putAoad 'jjCu uba uojBUojquie opraeu gemeenten worden gelijkgesteld met die van de sedert 1920 gepensionneerden, na melijk berekend naar de sedert 1920 be langrijk verhoogde salarissen en over eenkomstig de zooveel gunstiger bepalin gen van de Pensioenwet van 1922. Adres sant verzoekt voorts te willen bevorde ren, dat deze gelijkstelling ook verplicht wordt gesteld voor de provinciën, gemeen ten en verdere publiekrechtelijke Licha men, opdat gepensionneerden van die lichamen niet worden achtergesteld bij plegen van spionnage ten bate der Ver- 1 eenigde Staten. Volgens andere berichten Bij het Leger des Heils te Groningen zouden deze menschen getracht hebben kwamen Vrijdagavond twee jongelui geld belangrijke gegevens over de Japansche leenen voor het koopen van benzine voor marine te verkrijgen en aan Amerika uit een auto, waarmee zij uit Amsterdam te leveren. De Japansche gendarmerie waren gekomen. Bij onderzoek bleek de heeft dadelijk den Japanschen minister auto afkomstig te zijn van het Leger des Van binnenlandsche zaken van de ar- Heils te Amsterdam. De reizigers bleken restaties in kennis gesteld en deze heeft te zijn twee verpleegden, die er met den onmiddellijk door het Japansche ministe- jjuto vandoor waren gegaan, n.1. de 21- rie Van buitenlandsche zaken de Ameri- Twee oud ies in doodsgevaar.—I jarige D. v. d. K. uit Amsterdam en de kaansche ambassade mededeeling ervan 24-jarige J. P. uit Amsterdam. Zij wer- gedaan. Nadere bijzonderheden ontbreken den gearresteerd en op transport gesteld nog. DE AARDEVING IN GRIEKENLAND. Britsche oorlogsschepen hebben Vrij dag de puinhoopen van Hierissos en Stavros gelegen op het schiereiland Chalcidice, beschoten om de wankele huizen te doen instorten, daar deze ge vaar opleverden voor de personen die aan het reddingswerk deelnamen. EEN DERDE STRATOSFEERTOCHT VAN PROF. PICCARD. Ditmaal in Noord-Amerika. De correspondent van de Nw.Rott.Ct te Brussel meldt: In de onmiddellijke omgeving van prof Piccard wordt verzekerd, dat de Brussel- sche hoogleeraar het volgende jaar een Buitenland. Door de brandweer gered In den nacht van Zaterdag op Zondag naar Amsterdam, is brand ontstaan in een sigarenwinkel in de Binnen Oranjestraat. De winkelier en zyn gezin waren afwezig. Het vuur sloeg met buitengewone felheid uit. De U6 SChipDrBUK V3I1 hoogbejaarde bewoners van de bovenver dieping (de man is 79 en de vrouw 82 jaar) verkeerden in ernstig gevaar. De ncnamen niet woraen acniergesiem "uibeide 0U(]jes, die in de achterkamer van de gepensionneerde rijksambtenaren. 1 eze eerste etage sliepen, waren verzoeken gelden mede de weduwen van - de vóór 1909 gepensionneerden. BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE ONDER HET RUNDVEE IN NOORD-HOLLAND. De Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee in Noord- Holland heeft te Alkmaar onder voorzit terschap van den heer P. Stapel, van Oudkarspel, een druk bezochte vergade ring gehouden. Het verslag van den secretaris, den heer G. Koster, vermeldt, dat bij de ver eeniging zijn aangesloten 29 vereenigin- gen met 1715 stallen en 545 vrije stallen. Het aantal dieren boven 2 jaar, dat on derzocht was, bedroeg 21.025. Het aantal reactie-dieren was 7087, open vormen totaal 137. In totaal werden onderzocht 31.300 dieren, waarvan 23.8 pet. reactie- dieren. Bij het vorige jaar vergeleken, was hier een belangrijke vooruitgang. Met nadruk werd er op aangedrongen, bij aankoop van jong vee de noodige waar borgen te vragen. Met voldoening werd vastgesteld, dat sommige veeverzekerin gen tot de conclusie komen, dat het werk der vereeniging ook in haar voordeel is. De kans is groot, dat het volgende jaar de om Amsterdam werkende vereenigin- gen zooveel leden tellen, dat subsidie van Amsterdam kan worden verkregen. De begrooting voor 1932-'33, aanwijzen de een ontvangst en uitgave van 48.095, met een post van 430 voor onvoorzien, werd vastgesteld. Tot bestuurslid werd gekozen de heer K. Bos te Opmeer. De heer P. J. 't Hoofd, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst te Den Haag, hield een inleiding over den t.b.c.- vrijen opfok van jong vee in verband met het feit, dat in het afgeloopen jaar be- smettingsgevallen zijn voorgekomen. De inleiding gaf aanleiding tot eenige door de voorbijgangers, die den brand hebben ont dekt, gewekt en wilden in nachtgewaad langs de trap het huis ontvluchten. Hal verwege de trap gekomen, zagen zij ech ter den rooden gloed van het uitlaaiende vuur en er was toen ook reeds rook in het trapportaal gekomen, zoodat ze niet verder naar beneden durfden en naar den zolder vluchtten. De oudjes werkten zich door een nauw dakraampje en het was daar, dat de brandweer hen aantrof en behulpzaam was, om een naastgelegen woning te bereiken. Het vuur werd daarna spoedig overmeesterd. Tweede slachtoffer. brand vraagt een De tweede brand woedde in de Von Zesenstraat, waar een schoenmakerij is gevestigd. Het vuur sloeg ook hier met geweld uit. Het lot van de bovenbewo ners was verontrustend. Het stond in ieder geval vast, dat geen van hen het perceel langs den normalen weg had kunnen verlaten. Brandwachts drongen het perceel binnen. Op den zolder vond men de eerste geredde bewoonster, ge dragen door een werkman van den rei nigingsdienst, die het eerste alarm van den brand had gegeven. Beiden werden in veiligheid gebracht. Op verschillende plaatsen in het huis vond men in gevaar verkeerende bewoners. De 79-jarige weduwe Engelhart en haar 42-jarige dochter bewonen de tweede ver dieping. De vrouwen brachten het tot het eerste trapportaal, maar daar werden zij door rook en vlammen tegengehouden. Zij vluchtten naar boven; daarbij liep de moeder ernstige brand- en schroeiwonden op aan hoofd, armen en voeten. Op het portaal van de derde trap kon de vrouw niet verder. Haar dochter was door een zolderraam op een plat geklommen en buren wilden haar vandaar naar een hooger gelegen dak optrekken. Zij wei gerde dit echter omdat haar moeder nog De bemanning toch omgekomen. Nader wordt uit Seattle gemeld, dat 38 koppen van de bemanning, ook de scheeps officieren, zijn omgekomen bij het ver gaan van de „Nevada" die in de Bering- zee op een klip was geloopen. De drie overlevenden danken hun red ding aan de helfhaftigheid van den 22- jarigen matroos Bloomberg van de „Ma- dison", die op de noodseinen van de „Ne vada" af was gekomen. Bloomberg is, toen de branding te sterk bleek om er met een boot doorheen te komen, met een lijn om zijn middel naar het rif gesprongen. Dank zij die lijn, konden de mannen, die van de doorgestane ellende vrijwel uitgeput waren, nog net bijtijds op het Amerikaan- sche schip in veiligheid gebracht worden. Door een waterhoos. Te Bakersfield in Californië heeft een waterhoos, die van een windhoos werd voorafgegaan ten minste zeven menschen- levens geëischt. Na een geweldigen wind stoot vormde zich een waterhoos van 12 derdag terug, meter hoogte, die de spoorbrug bij Wood- ford trof, juist toen er een trein over reed. Deze trein, een locomotief met zeven wagens werd in de bergkloof geworpen. De machinist en een nog niet vaststaand aantal reizigers kwam om het leven. De hoos trof vervolgens een benzinestation aan den weg. De eigenaar van dit ben zinedepot, zijn vrouw en beide kinderen verdronken, eenige klanten spoelden weg. Tot dusver staat de dood van zeven menschen vast en worden er nog ten min ste 20 vermist. VERKEERSSTAKING TE HAMBURG. De stad heeft een ongewoon aan zien. De staking van de arbeiders in de ver voerbedrijven te Hamburg is Zaterdag ochtend in vollen omvang begonnen. Wio zich naar zijn werk wilde begeven, vond noch stadstrein, noch tram, autobus of Alsterboot. Aangezien het Vrijdagnacht genomen besluit nog niet bekend was, verzamelden zich steeds weer menschen aan de haltes voor tram of bus. De staking is in nog geen acht uur tijds tot stand gekomen. Vrijdagavond te zes uur hadden de arbeiders in de bedrijven hun stem uitgebracht. Te 9 uur werd een conferentie gehouden met den bemidde laar, die na ruggespraak met de voorman nen, Vrijdagavond tegen elf uur als vol komen mislukt kon worden beschouwd, zoodat men Vrijdagnacht om 12 uur voor de uitgemaakte zaak van de staking stond. Aan de staking nemen meer dan 8000 man deel. DE ORKAAN OVER DE BOVENWINDSCHE EILANDEN. Op Saba is door den storm één persoon gedood, terwijl verscheidene personen werden gewond. De gouverneur en de directeur van openbare werken vertrekken mét de Van Nes naar de Bovenwindsche Eilanden. Zij keeren waarschijnlijk Don- (Aneta) Een later bericht dooden op dertig. schat het aantal TWAALF JAAR TUCHTHUISSTRAF VOOR EEN COMMUNIST. De rechtbank te Hamburg heeft Vrij dag vonnis gewezen in de zaak tegen een communist, die een wachtmeester van politie had doodgeschoten. Hij werd ver oordeeld tot twaalf jaar tuchthuis wegens doodslag en overtreding van de wet op vuurwapens. Twee medeplichtigen wer den ieder tot een maand gevangenisstraf veroordeeld wegens overtreding van de vuurwapenwet. Vrijdag zijn te Saloniki nog eenige njeuw bezoek gaat brengen aan de strato- liohte aardschokken waargenomen. 1°sfeer. De opstijging zal ditmaal echter tegenstelling met de gekoesterde vrees jn Europa, maar in Noord-Amerika blijkt de schade op den berg Athos onbe- vermoedelijk in de streek der Hudsonbaai' teekenend. Het historische klooster en piaat& hebben. Het Belgisch Nationaal' de kerk hebben door de aardbeving niet geleden. DE AARDBEVING IN HET ZUIDEN VAN DEN BALKAN. Een gift van Mussolini. Naar Reuter uit Athene meldt, heeft Mussolini 50.000 lire ten bate van de slachoffers van de aardbeving in Grie kenland geschonken. SCHIP IN AANVARING MET EEN IJSBERG. Het schip vergaan, maar de op varenden gered. Naar Reuter uit Ottawa verneemt, ia het stoomschip „Brightfan" uit Londen, dat met een lading graan van Port Chur- chill afkomstig was, in Straat Hudson metj volbrengen. een ijsberg in aanvaring gekomen, tenge- j u j. l. volge waarvan het in drie uren tijds ge- De OpStcMQ VHH 06 McMtSJOGNJSCuQ zonken is. De bemanning is door een re- Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek zal vermoedelijk prof. Piccard toelaten, ook voor deze derde opstijging gebruik te maken van den luchtballon F.N.R.S.; de voorbereidingskosten, de reis- en ver blijfkosten van prof. Piccard en diens assistenten komen echter voor rekening van een Amerikaansch comité De nieuwe stratosfeer-expeditie heeft tot doel de bevindingen, bij de opstijgingen te Augsburg en Zürich gedaan, nader te controleeren en de juistheid na te gaan van de door prof. Piccard vóór enkele dagen in het Paleis der Academies voor opgezette hypothese, als zouden de cos- mische stralen de aarde wel bereiken, maar weggevaagd worden in de richting der magnetische polen. Daarom wil hij zijn derde opstijging boven het betrek kelijk dicht bjj de magnetische pool en de Noordpool gelegen Hudsongebied OPSCHORTING VERPLICHTING TOT INENTING. opmerkingen, waaruit bleek, dat wei be- i jn jjej. perceei was< pe vrouw werd daar smetting kan geven. Reeds veel kan wor- inderdaad gevonden, en is kort daarop vu v?or^omen' a's men zoogenaamde liaar ^et ziekenhuis getransporteerd en slib niet voert. jn den j00p van den dag 0Verleden. Half bewusteloos en in overspannen toestand trof de reddingsploeg op één hoog een j 46-jarige vrouw aan. Zij had haar 57- jarige zuster achtergelaten om hulp te verlenging halen. De brandweer had dit slachtoffer j intusschen al gevonden. Het bevond zich nog in de slaapkamer en had wel kans Ingediend is een wetsontwerp tot ver- gezien uit het bed te komen, maar was lenging van den geldigheidsduur van tij- op den grond gevallen en bewusteloos delijke bepalingen betreffende de vacci-1 geraakt. Buiten kwam zij weer bij. natie, vervat in de wet van den llden Fe- Wetsontwerp van den duur. tot bruari 1928, zooals zij zijn gewijzigd bij de wetten van 29 December 1928, van 30 December 1929 en van 31 December 1930. Binnenland. AANHOUDING VAN AMERIKANEN TE JAPAN. Onder verdenking van spion nage. Vaz Dias meldt uit Tokio: Het dagblad „Kokumin" deelt mede, dat de Japansche gendarmerie een aantal Amerikaansche burgers heeft gear resteerd, die beschuldigd worden van het TRAANGAS IN EEN WARENHUIS. Te Duisburg hebben onbekend geble ven daders Vrijdag in het warenhuis van Karstadt, waar tegen „eenheidsprijzen" wordt verkocht, traangasbommen gelegd, wier uitwerking de vele koopers hals over kop op de vlucht dreef. Dit is de tweede maal, dat binnen korten tijd een dergeljjken „aanslag" op het maga zijn wordt gedaan. Oneerlijke concur rentie? Pab nadat de lokalen grondig waren gelucht, kon de verkoop worden hervat. geeringsvaartuig gered dat het bericht van het ongeluk aan het departement van marine heeft geseind. DE GEZONKEN RUSSISCHE DUIKBOOT NIET GEZONKEN. Van officieele zijde wordt het uit Stockholm en Kopenhagen afkomstige be richt over het zinken van de Russische duikboot in de Finsche zee tegengespro ken. Medegedeeld wordt, dat de duikboot na de botsing met het Deensche stoom schip „Robert Marsk" aan bakboord ern stige schade heeft opgeloopen, doch de duikboot op eigen kracht naar Kroonstad is teruggekeerd. Het Deensche stoomschip is te Lenin grad binnengeloopen. Slachtoffers zijn niet te betreuren. Zondagmiddag omstreeks halftwee heeft een zekere Willem Boeker, afkomstig uit Enschede, te Haaksbergen een moordaan slag gepleegd op een anderen inwonet' van Enschede, Van der Woning genaamd. Eerstgenoemde vervoegde zich op dat tijdstip ten huize van zekeren S., waar zijn vroegere verloofde in gezelschap van Van der Woning vertoefde. B. trok on middellijk een lang dolkmes en bracht t v. d. W. daarmede verschillende steken 8.ooGrammofoonp?.' toe in het gelaat, de schouders en in een io.oo Morgenwijding, der handen. Een hevige worsteling ont- 10.15 Voor Arb. in de stond. Ten slotte wist de aangevallene te ontkomen, waarop B. per fiets vluchtte. Het slachtoffer heeft een groote hoeveel heid bloed verloren en is in hoogst zorg- wekkenden toestand naar het St. Antho- niusziekenhuis te Haaksbergen overge bracht en later per ziekenauto naar En schede vervoerd. B. is later door den rijksveldwachter uit Haaksbergen, die hem per auto ach terna was gegaan, te Usselo aangehou den. Bij den kassier van de Boerenleen bank te Zeist (N.Br.) is Vrijdagnacht een overval geschied. Drie gemaskerde man nen, gewapend met een revolver, zijn bin nengekomen door het openschuiven van het keukenraam. Twee van de gemasker de mannen zijn toen naar de slaapkamer van D. gQgaan. I). was intusschen al door het rumoer gewekt. De mannen hebben den man en de vrouw op den grond ge worpen en in bedwang gehouden met een revolver. De derde man was intusschen ook bin nengekomen en liep een ouden man ach terna, die daar inwoont en die poogde om door het zolderraam om hulp te roepen. Deze oude man werd eveneens op den grond geworpen en in bedwang gehou den. Een van de bandieten die D. in bedwang hield, dreigde D. te dooden als hij niet zeide, waar het geld was. D. heeft toen gevraagd zich eerst te mogen kleeden, waarop de man hem liet gaan. D. greep toen een bijl die achter de kachel stond en met opgeheven bijl trachtte hij toen de achterdeur te verlaten, om hulp te halen. De gemaskerde mannen bemerkten „at V. van plan was en namen toen de vlucht zonder iets buit te hebben gemaakt. DOODELIJKE AANRIJDING. Van een 15-Jarigen jongen. Zaterdagavond omstreeks 8 uur was op den Wassenaarsohen weg even voorbij de r.k. kerk te 'sGravenhage de 15-jarige B. W., wonende Christiaan de Wetstraat be zig een melkbezorger van de melkinrich ting „De Sierkan" bij het voortduwen van zyn wagen te helpen. WOENSDAG 5 OCTOBER. Hilversum, 296 M. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. Continubedr. Voor dracht door Janny van Oogen, VARA-too- neel o.l.v. W. v. Cappellen en „De Noten krakers" o.lv. Daaf Wins. 12.001.45 Grammofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje (Voordracht en grammo foonpl.). 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VAR A-balalaika-orkest o.l.v. Iwan Powar- jef en grammofoonpl. 6.15 Orgelspel door J. Brookhouse MacCarthy. 7.00 Causerie door Jan Oudegeest. 7.15 Muziek van dezen tijd. Joh. Feitkamp (fluit) en Piet Tiggers (piano). 7 55 Herhaling SOS-berichten. 8.00 Dr. F. M. Wibaut: Verspilling van pro ductieve krachten. 8.20 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. O.a. „Scènes alsaciennes", Massent. 9.00 „De affaire Dreyfus" (II). N.V. Amsterd. Tooneelver. o.l.v. A. v. Dalsum en A. De- fresne en het VARA-tooneel o.l.v. W, Cappellen. Algeh. leiding: A. v. Dalsum. 10.20 Vaz Dias. JO.30 VARA-orkest ol.v. H Ballet „Faust", Gounod. ii.2012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. de Groot, o.a. 7;; -r1 Wys vertelde, dat hij slechts laag verze Zij schijnen daarbij rechts van den weg kerd was. gestaan te hebben en plotseling door een ptisseerenden vrachtauto aangereden te zijn. I)e 15-jarige jongen werd "daarbij zoo érnstig gewond, dat hij eenige oogen blik ken later is overleden. I)e melkbezorger, de 29-jarige F. van Z. uit de Schalkburgerstraat werd gewond doch kwam er betrekkelijk goed af. Men pracht hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. vanwaar hij na verbonden zyn, naar huis kon gaan. te Hotol Harwich afgebrand. Een felle brand heeft Zaterdag in de! morgenuren het bekende hotel Harwich, gelegen aan de Riedijkstraat te Hoek1 van Holland in de asch gelegd. De brand woedde met zoo'n hevigheid, dat de brandweer van Hoek van Holland er machteloos tegenover stond en de hulp van de Rotterdamsche brandweer moest o™ c u t.i worden ingeroepen. Toen de assistentie uit Rotterdam ter plaatse kwam, viel er vrjjwel niets meer uit te richten, want toen waren de beide bovenverdiepingen van het pand reeds geheel uitgebrand, terwijl ook beneden nagenoeg niets meer te redden viel. Het hotel Harwich, dat eigendom is i I2j4S van de wed. G. de Hees en geëxoloitporfl r wordt door den heer H. de Wijs, bestaat1 z.-^rlmofooipl""" C" en benedenverdieping, een eerste3.00 Concert. Mevr. C. v. Ravenzwaay-Möl- Z°,^Vei'Jdieping- I Ienkamp H. Hermann (viool) H. Up.het1 moment, dat de brand ontstond, v- d- Horst Jr. (cello) en mevr. R. A. v. d. was juist het dienstmeisje in het hotel Horst-Bleekrode (piano), aangekomen, terwijl kort daarop de kost-1 z'00 Kind«ruur- gangers vertrokken waren. De hoer do Grammofoonpl. ue 6 ,s Causerie door A Stapelkamp. 6.30 Engelsche les. 700 Afgestaan. 30 Grammofoonpl. 10.00 NCRV-dameskoor. 10.30 Morgenwijding. ti.00 Concert. H. v. d. Lijn (viool) en Miep Meder (piano en cello). 12.15 Zang door W. Hessink (bariton) en mevr. C. Kempers-Koster (piano). Harmoniumspel door Joh. Veenschreu- en een KERKDIEFSTALLEN. Ongewenschte bezoekers hebben de r.k. kerk te Tegclen doorsnuffeld tweetal offerblokken geledigd. Ook te Venlo kwamen in de laatste dagen twee kerkdiefstallen voor. In een i kerkgebouw werden de offerblokken ge- i forceerd, in een ander een geldkistje geledigd. 7-45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00—10.30 Propaganda-avond m.m.v. de Chr. Harmoniever. „Excelsior" o.l.v. W. Grebel en Ds. C. v. d. Zaal en K. Kruithof spraken), ca. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Grammofoonpl. (toe- DONDERDAG Hilversum, 296 M. AVRO-uitzending. 'oo Grammofoonpl. 6 OCTOBEP. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Concert. Z. Marcella (piano) en Ev. Salzedo (viool). Begeleiding: Egb. Veen. 11.00 Kookpraatje door mevr. R. Lotgering- Hillebrand. 11.30 Vervolg concert. 12.002.15 AVRO-Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt en Grammofoonpl. 2.30 Voordracht door Mr. Ph. C. la Cha- pelle. 3.00 Concert uit „Atlanta", Rotterdam, door het ensemble Lanfredi. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg Omroeporkest. In de pauze: Praatje door mevr. M. de Leeuw-van Rees. 7.30 Dr. C. H. Sluiter: Nieuwste ontdekkin gen in het heelal. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Grammofoonpl. 8.15 Uit het Concertgebouw, Amsterdam: Or kest o.l.v. Pierre Monteux m.m.v. Alfred Cortot (piano). O.a. Ouv. „Euryanthe", We- her en Pianoconcert f kl.t., Chopin. 9-15 Uit het Gebouw van K. en W., den Haag: ade acte van „Die Enthführung aus dem Se- raiF', opera van Mozart. Solisten en koor van de „Münchner Oper" en leden van het Beiersche Staatsorkest m.m.v. Nederl. Musici. Leiding: Paul Schmitz. (Solisten d.a. Julius Patzak, Fritzi Jokl en anderen). 10.00 Vervolg uitzending uit het Concertge bouw te Amsterdam: Till Eulenspiegels lustige Streiche, R. Strauss. 10.30 Kovaocs Lajos en zijn orkest. Refrein- zang: Bob Scholte. 11.00 Vaz Dias. 11.05-f-12.oo Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 M. 8.009-15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00a.00 KRO, hierna NCRV. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Grammofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.30 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Zeemansuurtje, m.m.v. bariton, harmo nium en orgel. 5.00 Cursus: Handenarbeid voor de jeugd. 5-45 Voordracht en orgelspel door Leo Mens. 6.45 Knipcursus. 7.00 J. H. Hemmers: Zendingsliefde. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Openbare vergadering van de Contact commissie der drie Geref. Jeugdbonden in de Geref. Kerk te Amersfoort. Leiding: A. Zijlstra. M.m.v. sprekers, Chr. Gem. Zang- vereen. „Fursusm corda", o.l.v. L. Keemink en G. v. d. Burg (orgel). Na afloop: Wiz Dias en tot 11.30 grammofoonpl. (Niet officieel) Trekking van .Maandag, 3 Octobec 1932 Se klasse. 9e Ufst Hooge Prijzen f 1000 8221 18568 400 1850 6212 11837 12216 16946 17661 f 200 4701 5666 11796 12631 18780 20208 30732 I 100 3976 3984 3990 4609 6301 8556 10901 11394 13312 17193 23689 Prijzen van ƒ70.— 117 148 167 211 252 296 463 520 747 1055 1148 1390 1514 1550 1618 1817 1818 1833 2199 2214 2305 2325 2413 2568 2577 2588 2626 2707 3054 3212 3256 3475 3492 3523 3613 3689 3750 4071 4147 4193 4295 4326 4450 4768 4770 4824 4841 4998 5032 5152 5157 5320 5339 5398 5487 5527 5537 5554 5775 5801 5844 5886 6222 6391 6400 6547 6627 6699 6717 6841 6901 7018 7168 7285 7303 7359 7578 7619 7625 7799 7838 7867 7902 8016 8316 8317 8393 8400 8523 8546 8607 8957 9081 9154 9199 9272 9327 0420 9480 9694 9791 9832 9838 9891 9931 10O66 10070 10372 10553 10507 11062 11122 11220 11529 11578 11624 11699 11723 11795 11884 12284 12345 12409 12634 12722 12859 12942 12997 13037 13150 13349 13387 13457 13545 13614 13663 13688 13731 13743 13766 13834 13883 13894 14049 14114 14177 14376 24408 14518 14827 14842 14856 14868 14914 14986 15022 15194 15248 15438 15517 15756 15760 16799 15965 15981 16148 16401 16431 16473 16514 16579 1G659 16796 17072 17107 17163 17383 17574 17949 18071 18140 18202 18310 18378 18406 18422 18514 18696 18921 18962 19312 19363 19413 19508 19514 19525 19287 19595 19648 19695 19756 19876 19951 20117 20177 20497 20610 20626 20735 20909 21052 21254 21338 21363 21494 21495 21505 21520 21540 21655 21693 21985 22067 22078 22192 22206 22291 22334 22421 22439 22483 22534 22725 22781 22814 22818 22991 23170 23489 23772 23776 Japanners vermoord. Naar Reuter meldt, is thans bjj het be stuur van den Oost-Chineeschen spoor weg te Harbin bericht ontvangen van de muiterij van de troepen, die den spoor weg in Mantsjoerije bewaken. Daaruit blijkt, dat te Mantsjoeli 68 Japanners, te Poehatoe 3 en te Hailar 9 vermoord zijn. Te Mantsjoeli hebben de muiters het Ja pansche consulaat bezet. Wat er van den consul en zijn personeel is geworden is nog onbekend. HET DRAMA TE DJEMBER. In verband met het drama, dat 29 Sepfc. plaats vond ten huize van den employé van de Landbouw Mij. Oud-Djember, R. de V., kan worden gemeld, dat de twee kinderen hersteld zijn. De moeder is bui ten gevaar. Zij werd naar een krankzin nigengesticht overgebracht. 96 464 800 958 1327 1710 1770 2080 2513 2868 3086 3356 3484 3875 3924 4377 4040 5036 5328 6534 5853 6026 6257 6534 6097 6802 6936 7194 7412 7771 8058 8277 8462 8797 8930 9180 9490 9702 9881 116 570 840 1052 1338 1712 1775 2135 2517 2901 3124 3359 3504 3718 3928 4432 4753 5047 5335 5563 5864 6058 6268 6557 6711 6809 6945 7233 7491 7805 8074 8308 8536 8809 8931 9189 0503 0726 9909 209 612 842 1059 1379 1762 1798 2237 2607 2903 3146 3386 3515 3740 3989 4437 4797 5063 6349 5603 5897 6069 6292 6623 6712 6839 6971 7238 7530 7810 8085 8330 8565 8810 8033 9198 9507 9741 9912 NIETEN 250 324 641 647 849 863 1085 1130 1395 1398 1802 2240 2622 2943 3156 3399 3521 3770 4084 4538 4811 5130 5386 5620 5822 6070 6305 6073 6723 6849 6996 7244 7546 7886 8090 8363 8569 8822 8976 9247 9515 9742 1826 2247 2667 2979 3224 3410 3555 3775 4185 4565 4928 5138 5424 6635 5981 6088 6383 6680 6755 8862 6997 7333 7605 7924 8120 8389 8664 8828 8*68 9270 9532 9773 352 688 877 1150 1477 1831 2253 2817 2992 3240 3415 3561 3794 4213 4571 4966 5186 5461 5655 6982 6149 6408 6681 6764 6873 7045 7343 7080 7977 8163 8396 8726 8863 9007 9348 0564 9805 391 754 937 1247 1674 1863 2478 2828 3067 3244 3465 3597 3803 4236 4605 4995 5283 5474 5769 5985 6179 0456 6684 0782 6894 7096 7358 7724 8005 8191 8405 8729 8877 9134 9378 9627 9847 429 773 948 1314 1709 1886 2501 2843 3081 3262 3481 3673 3907 4273 4635 5012 5312 5492 5841 5987 6214 6523 6685 6798 8931 7104 7395 7744 8008 8217 8407 8778 8887 9173 9407 9636 9875 9957 10047 10058 10075 10094 10125 10146 10227 10306 10334 10365 10391 10458 10530 10550 10552 10580 10590 10599 10635 10672 10673 10698 10719 10782 10790 10806 10809 10816 10880 10944 11040 11041 11087 11146 11206 11255 11294 11311 11341 11361 11422 11427 11443 11497 11546 11548 11560 11583 11594 11617 11651 11685 11719 11755 11765 11784 11866 11878 11891 11924 11925 11975 12034 12035 12068 12087 12142 12154 12202 12235 12257 12307 12323 12347 12456 12481 12486 12535 12542 12549 12607 12680 12737 12795 12810 12813 12882 12888 12895 13002 13006 13114 13221 13261 13347 13362 13375 13380 13424 13430 13461 13468 13496 13630 13676 13697 13762 13787 13818 13830 13881 13888 13911 13970 13985 13987 14045 14071 14080 14121 14135 14148 14178 14187 14218 14240 14241 14275 14309 14326 14338 14378 14390 14402 14420 14464 14494 14498 14525 14529 14557 14573 14610 14636 14674 14682 14720 14722 14825 14855 14859 14880 14901 14932 14952 16009 15137 15180 15215 15219 15223 15260 15381 15385 15386 15405 15420 15447 15499 15512 15539 15573 15605 15636 15639 15644 15685 15736 15776 15796 16797 15805 15817 15897 15904 15930 15952 15954 16030 16047 16049 16070 16131 16145 16231 16284 16329 16469 16474 16477 16495 16533 16576 16608 16712 16718 16765 16783 16885 16899 16903 17009 17021 17101 17170 17186 17239 17249 17256 17279 17350 17396 17431 17409 17543 17558 17637 17688 17710 17717 17844 17870 17883 17888 17955 17967 17979 18004 18030 18059 18075 18081 18147 18153 18157 18159 18261 18262 18293 18356 18383 18389 18441 18494 18570 18597 18628 18633 18641 18686 18720 18734 18790 18798 18809 18310 18851 18905 18931 18946 19052 19058 19094 19117 19119 19124 19129 19164 19165 19178 19258 19264 19274 19277 19278 19317 19333 19341 19355 19404 19455 19477 19492 19538 19563 19581 19610 19632 19644 19679 19713 19778 19787 19811 19818 19948 19939 20029 20100 20180 20205 20233 20261 20295 20310 20333 20396 20435 20460 20485 20493 20509 20540 20553 20557 20647 20661 20669 20715 20737 20753 20832 20834 20889 20959 21100 21123 21187 21221 21270 21370 21418 21422 21456 21532 21539 21579 21584 21647 21657 21702 21789 21837 21895 21908 21920 21925 21937 21979 22020 22033 22158 22312 22323 22371 22386 22428 22475 22509 22510 22521 22556 22624 22693 22694 22776 22882 22899 22956 22977 22996 23027 23036 23044 23146 23147 23169 33234 33299 23360 23370 23408 23468 23605 23645 23669 23705 23734 23773 23791 23804 23841 23936 23948 23979 4 October. Een Duitscher maakt zinnen als worsten. Een Duitsch jurist is bijgevolg worstfabrikant in het groot. Maar wat het hoogste Duitsche gerechts hof, het Rijksgerechtshof, op dit gebied praesteert, is iets waar men niet meer om lachen mag. Dat is een epidemie ten ge volge van worstvergiftiging. Ik zuig het niet uit mijn duim, hoor. 't Is de Hamburger Eoho, die het vertelt. Ziehier: Het Rirksgerechtshof heeft uit spraak gedaan in de vraag wat een spoor wegmaatschappij is. En als u vandaag niet meer met den trein mee moet, leest u het dan maar even: „Een onderneming, gericht op her haalde voortbeweging van personen of goederen over niet onbeteekenende af standen op metalen grond, die door zfin consistentie, constructie en gladheid het vervoer mogelijk maakt van groote ge wichtmassa's, resp. daarmee een aan zienlijke snelheid bereikt en door deze eigenschap in verbinding met de boven dien tot opwekking van de transportbe weging gebruikte natuurkrachten (stoom, electriciteit, dierlijke of menschelijke spierkrachten, of, indien de weg helt, ook het eigen gewicht van het transport lichaam, de lading enz.) bij het bedrijf dezer onderneming, een betrekkelijk groote, naar omstandigheden slechts voor het beoogde doel nuttige, of ook mensohenlevens-vernietigende en de menscheliike gezondheid schadende wer king kan uitoefenen." 't Is maar gelukkig, dat het conflict tus- schen Von Papen en Göring over de ont binding van den Rijksdag niet ook in Leipzig voorkomt. Ik zie de overwegin gen al: De Rijksdag, althans de volksvertegen woordiging of wat daarvoor doorgaat is een iuoohaerente verzameling, althans bi,- eenkomst, althans bende, van deels ge kleeds, deels in een zwart hemd gebuid; deels naïeve, deels doortrapte; deels onge letterde, deels academisch belaste; deels om hun groote kennis, deels om hun groo- ten mond gekozen; deels van den tong riem gesneden, deels van de gave van het woord te eenenmale gespeende persom n, althans mannen, vrouwen, jongelieden en jongedochters, die soms, tenminste nu en dan, of ook bij tijden, bijeenkomen, of ten deele bijeenkomen, of niet bijeen tornen, op door de regeering of een of meer harer le den, dan wel door den voorzitter van op- gemelden Rijksdag, vastgestelden datum, d. i. dag, althans ochtend, middag of avond, teneinde te beraadslagen, of verhinderen te beraadslagen, over wetsvoorstellen, mo ties, besluiten, enz., enz., enz., die ter tafel worden gebracht door leden van de Re geering, of leden van den Rijksdag, dan wel door eenigen of meerderen hunner, „vereenigd en in vergadering", al of niet met gevaar voor het leven, beleediging. verwonding, verminking, of levenslange invaliditeit, en al of niet met aanwending van wapengeweld, voor zoover of waarom trent nochtans mocht blijken, dat dienten gevolge, desniettemin, wederom bijaldien, en nademaal WATER! U

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2