turenne Texel. sawa? i sssïïkk Barsingerhorn. anthraciet Stoom vaartberichten. gevoelen, t Schijnt dat vooral in den Qe Duitsche Contingenteeringen De Nederlandsch Belgische besprekingen. Nederlandsche Spoorwegen. Hindenburg £5 jaar. Het rapport-Lytton. Kerk en staat in Mexio. f 1.40 per H.L. Fa. H. BOOIJ ZOON, Molenstraat 134, Tel. 235 Fa. H. BOOIJ ZOON, Weststraat 103, Tel. 479 J. SLOT, Van Galenstraat 9, Tel. 428 Wed. v. VLIET-WICKEL, Hoogstraat 20, Tel. 379 De burgeroorlog in Brazilië. Radiografisch Weerbericht., Brutale inbraak te Aalsmeer. Brand in het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. Visschei ijbei ichlen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTTHEEK. In de maand September werd de Kaal bezocht door 1628 mannen en 108 vrouwen, totaal 1731 personen. Uitge- leend werden 2329 romans, 1753 kinaer- boeken en 822 studieboeken, totaal 4904 banden. De navolgende werken werden aange- schalt: Arendzen en Vriend, Bouwkunde, dL 1; Argentarius, Brieven van een ban kier aan zijn zoon, dl. 46; Broekhuvzen, Het paddestoelenboekje; Chlnneck, Bouw zelf uw zaak op! Van Dijk de Groot, Stille opvaart; Grooten Dorsman, Le vensverzekering; Leopold, Hunkering; Maurois, Atmosfeeren; Mir, De hof der oranjeboomen; Petri, Het godsdienstig verlangen in de nieuwe dichtkunst; Petrl, Literatuur en levensverdieping; t an der Schaaf, De uitvinder; Splnoza, W'ijsgee- rige fragmenten; Warffemius, Hunebed den behouden, want tengevolge van den sterken wind vreesde men ook daarvoor. De inboedel kon vrijwel geheel worden gered. de texelsche makkt. kregen inkomsten van het personeel op de thans geldende hoogte te handhaven. In aansluiting aan ons aanvankelijke denkbeeld om de bezoldigingen, toelagen, premiën enz. geleidelijk, ni. in twee étap pes, met 10 pet. te verminderen, over wegen, wij daarom ingaande 1 Januari a.s. de dienstinkomsten van het personeel, gerekend op de basis van het vóór de 5 pet. korting genoten bedrag, andermaal een verlaging van 5 pet. te doen onder gaan. De sterke opleving van den handel, die op de markten elders in de vorige week was waar te nemen, deed zich op de markt hier gister eveneens krachtig wolveehandel flink is gewonnende oude schapen brachten thans op f 12 tot f15, enkele zware dieren gingen nog iets hooger; de lammerenprijzen liepen om de f9.50. Een hok éénjarige schapen werd getaxeerd op pl.m. f 18 per stuk. Jammer Resultaat der besprekingen Brussel. In V. D. meldt uit Brussel d.d. Zaterdag De D ui tsch-Belgische onderhandelingen bedden en grafheuvels; Vermeulen, Klankbord. Ten geschenke ontvangen: Burger, De Nederlandsch-Belgische be trekkingen; Meijer, Woorden en uitdruk kingen; Gids van Sittard; Jaarverslag dat nu de wolveehandel voor dit jaar zoo 0ver de Duitsche contingenteeringen zijn goed als beëindigd is, 't Aantal rammen dat ter markt werd aangevoerd, is aan "t afnemen, de beste dieren zijn er uit, meest verhandeld of verruild, nog werden enkele dieren ver kocht tot f25, de meesten gingen echter voor minder van de hand. Ook de prezen in de kalverenhandel KONIJNENDIEFSTAL. Vrijdagnacht heeft een ongewenschte bezoeker zich toegang verschaft tot het erf van den heer De H., in de Oranje straat, en een tweetal groote konijnen uit een hok ontvreemd, 's Morgens vond de heer De H. zijn hok netjes gesloten en de inhoud verdwenen. Het was geen bij zonder aangename ontdekking. men thans op de boerderijen ongeveer 14 ct. per pond. De wolhandel is thans zeer levendig; van regeeringssteun verwacht men over 't algemeen niet veel meer, zoodat de HET MARINEPERSONEEL EN DE raeeste wolveehouders verkoopen tegen FINANCIEELE MAATREGELEN VAN den thans geldenden prijs van 50 ct.per m. somden f40- De prijzen van de melk- en geldekoeien stijgen eveneens een weinig, ook hier waren enkele melkkoeien aangevoerd, die naar mer, om mededeeld voor pl.m. f175 per stuk werden verkocht. De prijs der biggen is nog zeer onze ker, wel was er eenigen aanvoer, maar heden beëindigd. De Duitsche delegatie zal reeds hedenavond naar Den Haag vertrekken. Over het resultaat der onderhande lingen is het volgende officieele commu niqué uitgegeven: Een Duitsche delegatie heeft in Brus sel met vertegenwoordigers van de Bel gische en Luxemburgsche regeeringen de quaestie van de contingenteering van landbouwproducten besproken. De be sprekingen hebben Vrijdag en Zaterdag plaats gevonden in het ministerie van buitenlandsche zaken te Brussel. De Duitsche gedelegeerden hebben de be doelingen van hun regeering in den breede uiteengezet en de beweegredenen aangegeven. Na een uitgebreid onderzoek der voor stellen kon tusschen de delegaties een weinig handelvoor slachtvarkens betaalt ide partijen bevredigende overeenstem Ho hnorHorüpn nnap.vppr I i -i_4. t-\:4,.-1 DE REGEERING. Men schrijft ons: Zoowel te Amsterdam als te Vlissingen werden door het Cambo vergaderingen gehouden tegen de voorstellen van de Commissie Weiter en de daaruit voort gevloeide flnancieele plannen welke de Regeering in de millioenennota aan kondigt. De vergaderingen waren uitermate best bezocht: er waren, evenals verleden week te Den Helder, alle marinemenschen, die niet door dienst verhinderd waren, present, om nader te vernemen wat hen thans weer boven het hoofd hangt. Op beide vergaderingen heerschte een uitnemende geest en werd na afloop van de daarop gehouden inleiding, eenige discussie gehouden over de te formu leeren uitspraak, waarbij werd aange- drongendeallesoverheerschende meening, dat van de toch al sterk besnoeide loonen van het marinepersoneel beneden den rang van officier niets meer af kan, goed te doen uitkomen. De uitspraken, opgenomen in moties, verschillen principieel niet van elkander en wij volstaan dus met één dezer uit spraken te publiceeren. Zij luidt als volgt: gehoord de besprekingen en discussies over het rapport Weiter en de daarna in de millioenennota aangekondigde maat regelen van de Regeering ten opzichte van de salarissen van het Overheids personeel, waaronder het Marinepersoneel mede is begrepen; vernomen hebbende dat wederom, thans met iagang van 1 Januari 1933, een ver laging van het reëele loon zal moeten plaats hebben, door de premie, te betalen voor eigen pensioen, op te voeren van 3 tot 8 procent dat daarenboven nog van de onge- huwden een extra bedrag zal worden gekort van 2 pet.; dat een en ander groote verbittering heeft teweeggebracht, want dat de sedert eenige jaren toegepaste verlagingen op de loonen de reeële inkomsten, ook van het marinepersoneel, sterk hebben naar beneden gebracht; dat deze verlagingen nog komen op de reeds per 1 Maart 1932 toegepaste tijde lijke verlagingen van salaris, die ook nu van kracht blijven dat het daarenboven onbegrijpelijk is, dat voor het ongehuwde marinepersoneel een grooter aftrek zal kunnen plaats hebben, als niet tegelijkertijd de motieven, waarvoor die aftrek plaats heeft, worden verbeterd dat ten slotte de vraag gewettigd is waarom wederom het overheidspersoneel moet bloeden voor een tekort op de Staatsbegrooting, terwijl dit personeel geen enkelen invloed heeft op de samen stelling van deze begrooting; is daarom van meening, dat deze maat regelen van de Regeering in ieder geval dienen te worden voorkomen; draagt de hoofdbesturen op met alle ten dienste staande middelen krachtig te ijveren om de uitvoering dezer plannen te verhinderen verwacht van het georganiseerde ma rinepersoneel, dat het de besturen krach tig zal blijven steunen; eischt van alle leden volle medewerking tot propageering dezer besluiten en de versterking van de Cambo-bonden besluit deze motie te publiceeren en gaat over tot de orde van den dag. kg. Naar wij vernemen zijn enkele par tijtjes reeds verkocht van 55 centdit is dan wol uit Eierland, van schapen die tusschen slooten loopen. Aan de eierveiling ging ook de prijs sterk omhoog, pl.m. 75 cent per 100 stuks, eieren van 60 kg. gemengd (middenprijs) werden nu verkocht voor ongeveer f5 per 100 stuks. De groote eieren waren vooral hoog in prijs. De oude kippen maakten nog de algemeene prijsstijging niet mee, de prijs liep nog steeds om de 70 cent per stuk. COLLECTE Ongeveer 23.000 in Amsterdam. De Zaterdag te Amsterdam gehouden collecte voor „Zonnestraal" heeft het be langrijke bedrag van 23.000 opgebracht. DE MELKPRIJS. De Crisis-Zuivelcentrale deelt mee, dat te rekenen van 25 September af tot na der aankondiging over alle tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk een bij slag wordt uitgekeerd op basis van 2 cent per kg melk met een vetgehalte van 3 pet. ming worden bereikt. Dit accoord zal aan de regeeringen ter goedkeuring wor den voorgelegd. Volgens inlichtingen van Reuter uit Brussel zou het accoord, dat tusschen de vertegenwoordigers van België en Duitschland is tot stand gekomen, een vermindering van den Belgischen uitvoer naar Duitschland inhouden, welke, wat betreft de landbouwproducten, varieert tusschen 40 en 60 0/o- Voor bloemkool, tomaten en gesneden bloemen zal voor het volgende kwartaal 40 #/o toegestaan worden van de quanti- teit, die door België naar Duitschland is uitgevoerd gedurende het laatste kwar taal van 1931. De contingenteering bedraagt mutatis mutandis voor tafelrozijnen, appelen en peren 65 °/0, voor spek 60 °/o, voor boter en zachte kaas 50 #/o. Als compensatie accepteert Duitsch land een contingenteering van eenige van zijn uitvoerproducten naar België, voornamelijk wat betreft hout, aardap pelen, room en melk. Wanneer Duitschland ertoe zal worden gebracht in den loop der aanstaande onderhandelingen concessies te doen'aan Nederland, Frankrijk of Denemarken, zal België dezelfde voordeelen genieten. GEMEENTEFINANCIEN EN BEZOLDIGING GEMEENTEPERSOXEEL. Het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Gemeente-Ambtenaren heeft onlangs een commissie ingesteld ter bestudeering van het rapport-Weiter, voorzoover hierin over de gemeentefinan- ciën en de bezoldiging van het gemeente- personeel wordt gehandeld. De commissie, welke stond onder voor zitterschap van den heer H. Th. Klein, oud-directeur der Vereeniging van Neder-1 landsche Gemeenten, heeft haar opdracht voltooid en een uitvoerig rapport aan het Hoofdbestuur uitgebracht, waarin zij i Overeenstemming omtrent ver- 0>P1> "tot de navolgende conclusies komt dragen. de commissie-Weiter had zich behooren Naar de N. Rott. Crt. verneemt, zijn de! te onthouden van een algemeene behan- Nederl. en Belgische onderhandelaars tot deling der gemeentefinanciën en het in overeenstemming gekomen omtrent den tekst van een handelsverdrag tusschen de beide landen, benevens die van een vesti gingsverdrag en een verdrag ter vermij ding van dubbele betaling van belasting. Deze drie teksten moeten thans nog aan de betrokken hoogste instanties ter goed keuring worden voorgelegd. GEM. RADIODISTRIBUTIE IN ALKMAAR. De officieele ingebruikneming. Ten kantore van de gemeentelijke gas te Alkmaar, is en electriciteitsfabriek overweging geven van maatregelen met betrekking tot de bezoldiging van het gemeentepersoneel de beschouwingen der staatscommissie, voorzoover deze het beheer der gemeente financiën betreffen, zijn op de belang-j rijkste punten óf onvolledig óf niet juist 1 de door de staatscommissie voorge stelde maatregelen met betrekking tot de bezoldiging van het overheidsperso-1 neel zijn niet gemotiveerd, noch door het loonpeil, noch door een beroep op de in- j dexcijfers de aan de Regeering in overweging gegeven maatregelen met betrekking tot de salarieering van het gemeenteperso- Zaterdag ten overstaan van een talrijk pu- neel zijn onderling tegenstrijdig bliek de officieele opening geschied vanl vooropstellende, dat ieder staatsburger het gemeentelijke radio-distributiebedrijf, i verplicht ia zijn evenredig deel in de dat krachtens een raadsbesluit van 9 Juni j crisislasten bij te dragen, lijkt het onjuist1 j.1. is ingesteld, welk besluit den 22sten j van de ambtenaren, als van een bijzon- j d.a.v. door Ged. Staten is goedgekeurd, j dere groep burgers, een speciale heffing Toen waren de met vijf bestaande radio-in den vorm van loonsverlaging te vragen, (hstributiecentrales gevoerde onderhande-1 Het rapport, dat in druk verschenen is, I lingen tot overneming van deze bedrijven is op aanvraag gratis verkrijgbaar bij met succes bekroond. j het secretariaat van den Nederlandschen n Bond van Gemeente-Ambtenaren teAmers- U6 tweede loonsverlaging bij de foort, Hendrik van Viandenstraat 17. Met Januari a.s. opnieuw 5 pet. loonsverlaging. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft thans een brief aan den personeelraad gezonden, waaraan wjj het volgende ontleenen 'Bij de besprekingen met uwen raad in Juni van dit jaar, die tot de u be kende korting van 5 pet. op de bezoldi gingen enz. en de verlaagde verblijf kostenregeling leidden, spraken wij de vrees uit, dat in hel najaar wel zou blij ken, dat verder gaande maatregelen niet ontgaan zouden zijn. De feiten hebben BOERDERIJ AFGEBRAND. Zaterdagmiddag is de boerderij van den lieer J. P. Spaans, alhier tot den grond H toe afgebrand. Te ongeveer 1 uur ont- helaas onze sombere verwachtingen maar dekte een der bewoners dat vanuit de'al te zeer bevestigd. Het vervoer per hooischuur rook omhoog steeg en bij nader spoor is sedert in steeds toenemende mate inzien bleek dat vermoedelijk ten gevolge van hooibroei de hooiberg in brand was geraakt. De brandweer, die spoedig ver scheen, trachtte het vuur te blusschen en a invankelijk meende men, dat men daarin z >u slagen. Toen evenwel ook de tweede berg in brand geraakte viel aan blusschen niet meer te denken en in betrekkelijk korten tijd was het huis een prooi der vlammen. Begrijpelijkerwijs trok de brand veel belangstelling. De brandspuit uit Haringbuizen verleende assistentie en DE OECONOMISCHE EN FINAN CIEELE WERELDCONFERENTIE. Zij zal te Londen gehouden worden. De commissie uit den Volkenbondsraad voor de politieke voorbereiding van de oeconomische en financieele wereldconfe rentie heeft gisteren onder voorzitter schap van Sir John Simon verga derd. Zij heeft definitief besloten, dat de conferentie te Londen zal gehouden wor den. POLEN BLIJFT IN DEN VOLKENBONDSRAAD. De Volken bondsvergadering het- ft gis teren, naar Wolff uit Genève meldt, in ..v„, u|. uci ycu, «aiuuy openbare bijeenkomst het door kosten van levensonderhoud allengs gediende voorstel tot herkieebaarhe'd in zyn afgezakt, tot ons leedwezen niet ver- den Raad aangenomen. Tengevolge hier- teruggeloopen; maandelijks moeten thans achteruitgangen van ongeve r drie mil- üoen gulden worden geconstateerd. De voorloopige bedrijfsuitkomsten tot en met Augustus doen een tekort van rond 12 millioen guldeu over de eerste acht! maanden van het ioopende jaar verwach ten. Onder deze omstandigheden gevoelen wij ons, mede gelet op het peil, waraop openbare bijeenkomst het door Polen'in- (10 lf GfiTPD VUT1 1 ot;oncnnrlnvh/*u/l oll/\>vr»o 1 «aJU» A. i i rende een periode van drie .jaar in den Raad, vertegenwoordigd zijn. De vergadering beeft tevens niet alge meene stemmen tot de toelating van Irak ais lid van den Bond besloten. Irak ook toegelaten. De 13e Volkenbondsvergadering heeft gisteren met algemeene stemmen (52) Irak als lid tot den Volkenbond toegela ten. De Volkenbond telt hierdoor 56 sta ten. Zondag heeft Rijkspresident von Hin denburg zijn 85sten verjaardag gevierd. Vau aJle openbare gebouwen, ambassades, legaties, warenhuizen en van talrijke particuliere huizen was de vlag uitge stoken. Reods in de vroege ochtenduren heerschte in de straten en op de pleinen van de binnenstad, vooral in de Wilhelm- strasse een ongewone drukte. Boven het paleis van den Rijkskanselier, waar Rijks president von Hindenburg tijdens de ver bouwing van het paleis van den rijks president zijn intrek heeft genomen, woei de standaard van den rijkspresident. Tal rijke telegrammen en schriftelijke geluk- wenschen zijn ontvangen van hoofden van vreemde mogendheden, van lands- regeeringen, van den president van den Rijksdag en van den president van den Pruisischen Landdag en vele andere autoriteiten in biunen- en buitenland. Van een officieele receptie is op na drukkelijk verlangen van den rjjkspresi- dent afgezien. Von Hindenburg heeft slechts persoonlijk de gelukwenschen in ontvangst genomen van de Rijksregeering den Rijkskanselier, den Rijksweerminister en de chefs van leger en vloot. In de ochtenduren heeft Von Hinden burg den kerkdienst in de oude garni zoenskerk bijgewoond. Op weg naar en van de kerk werd hjj door een geest driftige menigte omstuwd, die herhaalde lijk het „Deutschland'Mied aanhief. Bij het monument Unter den Linden legde von Hindenburg in tegenwoordig heid van den Rijksweerminister en de chefs van leger en vloot persoonlijk een krans neder. Het rapport openbaar gemaakt. Japans politiek afgekeurd. Het rapport der commissie-Lytton, welke door dien Volkenbondsraad was uitgezon den om een onderzoek in te stellen naar ce oorzaken van het Japansch-Ohineesche conflict in Mandsjoerije, is. Zondag door het Volkenbondssecretariaat openbaar ge maakt. De commissie komt in haar rapport tot de volgende conclusies: 1. Er moet een regeling worden getrof fen, waarbij China en Japan, die beiden lid zjjn van den Volkenbond, aanspraak kun nen maken op gelijke rechten. Een oplos sing, die aan de rechten van een der par tijen afbreuk zou doen, zou de zaak van den vrede niet dienen. 2. *Er moet rekening worden gehouden met de belangen der Sovjet-republiek. Wanneet de vrede tusschen twee nabuur- staten zou worden verkregen, zonder reke ning te houden mei. de belangen vs»n een derden aangrenzend en staat, zou dit noch rechtvaardig, noch wijs, noch in het belang van den vrede zijn. 3. De te treffen regeling moet in over eenstemming zijn met de bestaande multi laterale verdragen. Alle oplossingen zou den zich moeten aanpassen aan de bepa lingen van het Volkenbondspact, het pact van Parijs, het Kelloggpact en het mo- gendhëden-verdrag van Washington. 4. De belangen van Japan in Mands joerije moeten erkend worden. Deze rech ten en belangen zijn, naar het oordeel der oommissie, feiten, die niet ontkend of mis kend kunnen worden. Iedere oplossing, welke deze rechten niet zou erkennen en die geen rekening zou houden met de his torische banden tusschen Japan en Mands joerije,, zou niet bevredigend zijn. 5. Nieuwe contractueele banden moeten tusschen China en Japan geschapen wor den, d. w. z. een nieuwe definitie in nieuwe verdragen van de rechten, belangen en we- oerzijdsche verantwoordelijkheden van de beide landen in Mandsjoerije. 6. Doeltreffende maatregelen moeten worden genomen voor de regeling van eventuèele latere conflicten. Vóór autonoom regime. 7. De regeering van Mandsjoerije zou gewijzigd moeten worden, en wel zooda nig, dat, met behoud der souvereiniteit en administratieve integriteit van Ohina een groote mate van autonomie zou moeten worden verleend, rekening houdend met de plaatselijke omstandigheden en het spe- c:ale karakter der drie provincies van Mandsjoerije, n.1. Liauming, Kirin en Hailoegkiang. Het nieuwe régime zou moe ten beantwoorden aan de behoefte aan een goed bewind. Aan China zouden de vol gende rechten moeten blijven toegekend: het algemeen oppertoezicht op de buiten landsche aangelegenheden, de contróle van het douane-, post- en belastingwezen en eventueel van de tabak- en wijnbelastin gen, de benoeming van het hoofd van het uitvoerend bewind. Alle overige rechten zouden bij de autonome regeering be rusten. 8. De binnen landsche orde en de vei ligheid tegen een buitenlandschen aanval moeten verzekerd zijn. In het binnenland zou de orde gehandhaafd moeten worden door een gendarmeriecorps, dat ook in staat moet zijn, de veiligheid tegen een buitenlandschen aanval te verzekeren. Dit zou het terugtrekken van alle andere troe pen moeten medebrengen. Tevens zou tus schen Ohina en Japan een pact van non agressie gesloten moeten worden. 9. De economische toenadering tusschen China en Japan moet bevorderd worden. Met het oog hierop zou een nieuw handels verdrag tusschen beide landen wensehelijk zijn. Dit verdrag zou een billijke regeling van de handelsbetrekkingen tusschen bei de landen ten doel moeten hebben, opdat deze zich kunnen ontwikkelen op een wijze, 'ie gelijken tred houdt met de poli tieke betrekkingen tusschen beide landen. 10. De tegenwoordige politieke insta biliteit van Ghana zou verbeterd moeten worden langs den weg der internationale samenwerking, opdat een sterke centrale regeering de leiding van het rijk in handen krijgt Consultatieve conferentie voor gesteld. De commissie beveelt voorts den Vol kenbond aan, een consultatieve confe rentie bijeen te roepen, waaraan China en Japan zouden moeten deelnemen, teneince een oplossing op den grondslag der boven- genoemde beginselen te verkrijgen. Tegelijkertijd met deze consultatieve conferentie, doch geheel afzonderlijk daar van zouden de regeeringen van Ohina en Japan met elkaar moeten beraadslagen over de vraagstukken, welke tusschen beide regeeringen hangende zijn. Ook deze discussie zou kunnen plaats hebben met medewerking van neutrale waarnemers, wanneer de beide regeeringen daarmede accoord gaan. De Indruk te Genève. Algemeen is men het te Genève er over eens, dat het rapport nadrukkelijk de souvereiniteit van China in Mantsjoerije erkent en slechts onderhandelingen voor stelt tusschen Japan en China inzake de schepping van een vérgaande autonomie der drie Oostelijke provincies. Het rap port-Lytton staat voorts in scherpe tegen stelling tot de Japansche opvatting, dat de scheiding van Mantsjoerije en China vrijwillig was, aangezien nadrukkelijk wordt vastgesteld, dat de Cbineesche be volking in Mantsjoerije tegen de Mantsjoe- rijsche regeering is. Evenzoo wordt de motiveering van het Japansche optreden in Mantsjoerije: de bestrijding van het bendewezen, van allen grond ontbloot geacht. De Indruk in Japan. Het voornaamste bezwaar, dat hier tegen het rapport-Lytton wordt geuit, is, dat het zich te eenzijdig beperkt tot Mandsjoerije en te weinig aandacht schenkt aan China en aan het verre Oosten in het algemeen. De commissie zou de hoofdstukken 9 en 10 niet hebben geredigeerd, indien zij op juis tere wijze de taak had begrepen, haar krachtens de resolutie van den Volken bond opgedragen. Wel wordt te Tokio toe gegeven, dat bedoelde twee hoofdstukken enkele nuttige conclusies bevatten. Tegen de verwachting wordt in Japansche mili taire kringen het rapport-Lytton met kalmte opgenomen. De woordvoerder voor het departement van oorlog verklaarde, dat het departement na een korte samen vatting van het rapport te hebben bestu deerd, geen aanleiding vindt, om de opvat tingen te herzien, welke het reeds wereld kundig had gemaakt. Het departement blijft er op vertrouwen, dat de Volkenbond en de groote mogendheden geleidelijk de rechtmatigheid en de billijkheid zuleln er kennen van de opvatting van Japan. Het schijnt dat men het in regeerings- kringen alhier de wijste partij zou achten voor den Volkenbond een jaar of twee drie te wachten en eerst aan den nieuwen- staat Mandsjoerije de gelegenheid te schenken te laten zien, wat hii kan presteeren en of hij bestendigheid bezit. Reuter meldt uit Mexico d.d. 3 dezer dat president Rodriguez heeft bekend gemaakt, dat alle Roomsche kerken aan den dienst zullen worden onttrokken in dien de R.-K. kerk in Mexico mocht vol harden in de houding, tot uiting gekomen in de encycliek van den Paus van 30 September. In die encycliek werd de houding van de Mexicaansche regeering tegen de Katholieken vergeleken bij de houding in Rusland door de regeering aangenomen tegenover den godsdienst. Mede protesteerde de Paus in die ency cliek tegen het verbod van godsdienst onderwijs op school en wekte hij de Katholieken in Mexico op een gezamen lijke actie legen een en ander te beginnen. Inzake de verklaring van president Rodriguez naar aanleiding van de jongste Pauselijke encycliek, wordt nog vernomen,1 dat hij van plan is de katholieke kerken 1 te gaan gebruiken voor verkoopplaatsen der werklieden-coöperaties. Geëindigd. i Reuter meldde uit Rio de Janeiro, dat de vredesonderhandelingen waren mislukt en i de vijandelijkheden waren hervat. Geluk-1 kig heeft een later telegram mede van Reuter de tegenspraak gebraoht, zoodat wfl het er tliaus voor mogen houden, dat het met den burgeroorlog in Brazilië ge- daan is. Nadat de onderhandelingen, die zeer ingewikkeld waren en telkens op het doode spoor liepen, twee dagen geduurd hadden, eindigde de burgeroorlog met de onvoorwaardelijke overgave door de op standelingen in den staat Sao Paulo. Naar nader bekend wordt, heeft in den staat Sao Paulo kolonel Hereulona Syleiva de regeering aanvaard uit naam van het federale bewind. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 October. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch M teorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 768.0 te Valentia. Laagste stand 754.2 te Ingö. Verwachting: Zwakee tot matige wind uit W. richting, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, kans op nachtvorst, zelfde temperatuur overdag. Een buit van meer dan 2000.—. AALSMEER, 4 Oct. In den afgeloo- pen nacht heeft in het station van de Ne derlandsche Spoorwegen een brutale in braak plaats gehad. Toen de dienstdoende ambtenaren hedenochtend het station be traden, ontdekten zij dat een ruit was uitgesneden en een deur openstond. De plaats waar de brandkast had gestaan, was leeg, verder waren alle kasten en laden opengemaakt. Het bleek, dat de brandkast van den muur was losgetrok ken en op een kruiwagen naar het eind van het perron was gereden waar men met een voorhamer en een beitel de ach terkant had opengemaakt. De buit was meer dan 2000.zoodat de nachtelijke bezoekers hun werken niet onbekroond zagen. Met geregelde tusschenpoozen wordt in den laatsten tijd in Aalsmeer in gebroken, zonder dat de politie er in slaagt de daders te ontdekken. DE BILT, 4 Oct. Hedenmorgen even voor negen uur is op déh zolder van het K.N.M.I. te De Bilt brand uitgebroken. Men is in de gebouwen van het Instituut bezig met het aanleggen van centrale ver warming en vermoedelijk staat het uit breken van den brand hiermede in ver band. Het vuur greep snel om zich heen en in den aanvang liet de brand zich ern stig aanzien. Om 7 u. 30 begint de dienst en tegen 9 uur is alles in vollen gang. Toen de brand uitbrak was er voldoende hulp om alles wat waarde heeft uit het gebouw te halen. Prof. ór. van Everdingen, de hoofd directeur van het Instituut en de onder directeur, dr. A. Cannegieter, waren aan wezig en onder hun leiding werd alles van wetenschappelijke waarde in veilig heid gebracht. De brandweer verzocht en verkreeg assistentie van Utrecht, welke spoedig ter plaatse was. Groote hoeveelheden wa ter werden op het vuur dat fel naar bui ten sloeg, geworpen. Het duurde niet lang of men was den brand meester. Tegen tien uur was het vuur bedwonger en het gevaar van uitbreiding geweken. De zolderverdieping is grootendeels uit gebrand. Hier waren eenige kamertjes waar draadlooze ontvangtoestellen ston den voor het opnemen van weerberichten enz. Deze toestellen zijn verloren gegaan. Het gebouw heeft zeer veel waterschade. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand werden maatregelen genomen om den dienst van het Instituut te doen func- tionneeren. Het militaire vliegkamp Soesterberg heeft voorloopig den draadloozen dienst overgenomen. Hoewel dit eenige stagnatie zal meebrengen, hoopt men tegen den avond schikkingen te hebben getroffen om alles weer normaal te doen function- neeren. Van groot belang is dat de we tenschappelijke instrumenten, aanteeke- ningen enz., niet verloren zijn gegaan. De brand in het K.N.M.I. trok groote belangstelling. Gelukkig bleek de omvang niet zoodanig te wezen als men eerst had gevreesd. Wat de oorzaak betreft kan nog worden medegedeeld dat eenige mon teurs bezig waren met het lasschen van buizen, waarbij steeklampen werden ge bruikt, welke werkwijze in alle rijksge bouwen verboden is. Stoomvaart Mij. Nederland. Poelau I.aut, 2 Oct. te A'dam. Poelau Roebiah, t. 2 Oct. v. Pt. Said. Tarakan, 2 Oct. v. Hamburg. Rotterdamscbe Lloyd. Baloeran, u., pass. 1 Oct. Ouessant. Indrapoera, L, 4 Oct. te R'dam verwacht. Dmpo, t., 2 Oct. v. Sabang. Palembang, t., 2 Oct. v. Saabgn. Kertosono, t., 1 Oct. v. Marseille. Kota Nopan, u., pass. I Oct. Perim. Kota Radja, u., 2 Oct. te Sinagpore. Sibajak, u., 3 Oct. te Belawan. 1 Oct. Aangebracht door krrders: 568 tongen 760 kleine tongen 14 kisten schol 1 17 kisten schol II 14 kisten scharren p. st. 0.220.12 0.05—0.02 P- k. „10.00—6.50 3.80—2.20 3J5—2.00 VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van Maandag 3 October. I)e knokfilm werd weer voortgezet. De gebrilde 27-jarige heer T. v. d. S. te Zijpe zou volgens dagvaarding te Scha- gerbrug den getuige J. Nieuwenhuizen in het gelaat hebben geslagen. Beide heeren bevonden zich te voren op de fiets. Verdachte beweerde door Nieuwen huizen in den vinger te zijn gebeten, welk kannibalisme door dezen getuige werd ontkend. Het viel den verdachte echter heel moeielijk de ontvangen ver wonding aan fe toonen en veldwachter Horaan als extra getuige gehoord, wist ook niets dienaangaande te vertellen. Verdachte werd ook op 14 Maart tot f 6 botte veroordeeld wegens mishandeling van H. Rezelman. Eisch thans het 4 dubbele f 20 of 20 dagen. Uitspr. conform eisch

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6