Schoenwerk De uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. Hulpverleening aan de haring- visscherij. Tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten, P«ÏÏrinVan bet wetsontoerp of van de eerste nota van wijzigingen reeds afge- Trambotsing tusschen Gouda en Schoonhoven. Van links en rechts. NÏPS Diefstal van 60 mille. iO'jorogSr&mm& fÜSS? ™»-ork.,...u. H0™*. Voor goedkoop en solied naar Koningstraat 49. Wolkbreuk. net Tweede Kamerlid Van Dis heeft den minister van waterstaat de volgende vra gen gesteld: Weet de minister, dat tal van gedupeer den bij de afsluiting van de Zuiderzee, die i i iW r/ni''o»"7/im,icc/»h£n,n DE LOONSVERLAGING IN HET BOUWBEDRIJF. Ook de Nederlandsehe Bouw arbeider.sbond voor de tusschen- tijdsche contractswijziging. Dinsdagmiddag is het resultaat bekend gemaakt van het referendum ingesteld on- - m der de leden van den Nederlandschen hun leven lang van de Zuicerzeevisschenj Bouwarbeidersbond. Het aantal door den geleefd hebben, van dien van den Rijksdienst ter uitvoerng van de Zuider zeesteunwet on advies van de generale veroordeeling wenseht. Hij ontkent geliol- den vervolgens gehoord, waarna de pre" ^t-ficïeèf v"anS<het "oveidijden wjjl het bureau niet --- -o otTicieei van uei uvcdyden in kennis ge pen te hebben bij het vervoer van de stuk- sident tot verdachte opmerkt. u0rd? Hoe 't zij, het doet wat erg ken en boeken van de Landbouwbank. H« U zat in het nauw en is eerst met steW^wera^ tloe tot Kamer. I lid bevorderd worden. Den benoemde zal officieel worden kennis gegeven," heet het nog. Kan mem de familie zulk bericht niet alsnog be sparen? commissie, uitkseringen ontvangen, die niet in overeenstemming zijn te achten met de door hen geleden schade? Is de minister niet van oordeel, dat het onrechtvaardig is, wanneer bij de uitkee- ring rekening wordt gehouden met inkom sten, dile genoten worden van inwonende kinderen of krachtens de ouderdomswet, waardoor de uitvoering van de Zuiderzee steunwet het karakter krijgt van armen verzorging, hetgeen in strijd is te achten met het recht, dat de belanghebbenden op schadeloosstelling hebben? Is het den minister bekend, dat er groote ongelijkheid bestaat in de bedragen der uitkeeringen, zoodat sommige gehuwden vijf gul-clen ontvangen, anderen daaren tegen bedragen tot vijftien gulden, terwijl deze laatsten veel korter eigenaar van een visscherssohuit zün geweest dan de eer sten? Is de minister bereid aan deze ongelijke «oekenning een einde te maken? Weet de minister, dat er belanghebben den ziin bii de uitkeering der Zuiderzee steunwet, die in Februari 1932 schadeloos stelling hebben aangevraagd, waarop een brief werd ontvangen, dat de steunregeling in bewerking was en die na maanden wachten nog geen uitkeering hebben ont vangen, zoodat zij zich nu genoodzaakt zien zich te wenden tot armenzorg? Wil de minister maatregelen treffen, op dat aanvragen om schadeloosstelling met spoed worden afgehandeld? Een regeeringscredlet aan het drijïnetharingvisscherijbcdrijf. Men meldt aan de „Nw. Rott. Crt.": De regeering heeft zich bereid verklaard een crediietregeling te bevorderen, waar door het vissoheriibedriif voor eigen risdco in staat wordt gesteld, tijdelijk haring uit de markt te nemen. Het hoofdbestuur van de Reedersvereeniging voor de Nederland sehe haringvisscherij is met de uitvoering van bedoelde regeling belast. Onder goed keuring van de regeering is een commissie benoemd, bestaande uit reeders en expor teurs, waarvan de heer A. B. Brouwer, hoofd van de afdeeiing visscherijen van het departement van oeconomische zaken en arbeid, ambtshalve voorzitter is, welke commissie prjjsregelend optreedt, daarbij rekening houdend met den wereldmarkt prijs van haring. Deze regeling treedt vandaag (Dinsdag) in werking: de sedert 26 September jJ. aangevoerde, doch nog niet verkochte ha ring, valt eveneens daaronder. Zooals gezegd, neemt de regeering geen bedrijfsrisico op zich. Met deze regeling wordt echter een déb&cle in het Nederland sehe drijfnetharingviS9cheriibedrüf voor komen. De regeering verleent op de door de betrokken reederijen aan de reedersver eeniging in onderpand te geven haring een voorschot van 5 tot 85 pet. van de door de commissie vastgestelde prijzen. De reeder heeft echter 't recht zijn in onderpand ge geven haring geheel of gedeeltelijk vrij te maken tegen terugbetaling van het door hem ontvangen voorschot. Van andere zijde verneemt het blad nog: Maandag is een spoedvergadering ge houden van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsehe haringvisscherij, bijeen geroepen ter bespreking van de steunver- leening door de regeering aan de haring visscherij. Mede was aanwezig de heer Brouwer, alsmede drie bestuursleden van d.en bond van haringexporteurs. De vergadering was van oordeel, dat het ter tafel gebracht voorstel moest worden aangenomen, daar anders voortzetting van het bedrijf niet langer meer mogelijk was en ineenstorting hiervan het gevolg zou zijn. Ook van handelaarszijde was men hiervan overtuigd. Het oorspronkelijke voorstel om opvangpriizen vast te stellen, heeft men moeten wijzigen, daar de regee ring in geen enkel geval bedrijfsrisico wenschte te loopen. Er is een oommissie van prijsvaststelling benoemd, die elke week zal vergaderen en de prijzen zal vast stellen, waarvoor de haring moet worden opgehouden. Afwijkende soorten vallen hierbuiten. Voor Dinsdag zijn de prijzen vastgesteld op 11.50 voor de volte haring en 9.50 voor de steurharing, alles per kantje. Op de opgehouden haring wordt een voor schot gegeven van 75 tot 85 pet.; het risico wordt onderling door de reeders gedragen, naar gelang het aantal aangevoerde kantjes. Dinsdag is zoowel te Scheveningen als te Vlaardingen weder afslag van haring gehouden. Bii tweede nota van wijziging zijn en kele wijzigingen gebracht in het wetsont werp-tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten en op den aocijns op nier, alsmede herziening van het tarief. f1?., eerste plaats is gebleken, dat ver schillende kleine motoren voor rijwielen en motorrijwielen een gewicht per liter werkzamen cylinder-inihoud hebben tus schen 100 en 200 kg. De belastbaarheid is dus tot laatstgenoemd gewicht verhoogd. Voorts zouden als gevolg van vóór de ÏÏV°£C!!1 veie personen en licha- bedragen Eenige ging zun gen 9347 stemmen, blanco 733. stemmen waren van on*aarde. De voorstellen van het bestuur tot tus- schentiidsclie wijziging van bet collecieve contract ziin dus met groote meerderheid, en thans definitief aangenomen. Het eindresultaat stond op straat aan den overkant, maar de waarheid gekomen toen men u op liet den eersten verdachte alleen met een hielen zat. ijzeren kist met stukken sjouwen. In <le| Verdachte: Ik wist niet hoe ik ermee Biesboschstraat, bii een vrouwelijke ken- aan moest nis van deu eersten verdachte, werd de; Een banklooper, getuige décharge, boel naar boven gebracht, ceze verdachte verklaart vervolgens, dat verdachte zich de kellner heeft daar uit de auto een den 29en Dec. tot hem om raad gewend kist naar boven gebracht. Verdachte zegt heeft. Get. heeft hem toen aangeraden toen niet geweten te hebben, dat de kan- aues aan de directie te vertellen, toorbediende een slag van 61) mille ge- p0 procureur-generaal erkent, dat van slagen had. Wel had verdachte toen reeds winstbejag niets gebleken is. Wel meent aan het bond verzonden stembiljetten bedraagt 31.227, ingekomen zijn 24.925 biljetten. Vóór de uHgebraclit^te- het"plan om met den kantoorbediende naar spr.i dat verdachte schuldig stemmen uitgebracnt, 'Amerika te gaan. Eerst in Keulen vernam verbergen van geld om het aan de na- verd., dat zijn vriend een slag had ge- sp0ringen van de politie te onttrekken, slagen. J Bij het eischen van de strafmaat houdt De eerste verdachte wordt nu als ge- spr rekening met de langdurige preven- tuige onder eede gehoord en bevestigt, dat t,jeve hechtenis en met het feit, dat verd. zijn vriend tot Keulen toe te goeder trouw geen geid heeft aangenomen, is geweest. De vriend vroeg ook nooit hoe Eiscii: vernietiging van het vonnis en de reis naar Amerika betaald zou worden, veroordeeling tot drie maanden gevan- President: Hii daoht zeker dat alles op genj8Straf. Het Hbl. schrijft nog: Alle partijen in het bouwbedrijf heb- een koopje kon gaan. Waarom nam u hem ben zich thans met het accoord, dat de mee? instemming heeft van de Iiegeering, ver- eenigd. Het gevolg is nu, dat de regeering Getuige: Hii was al eenige malen in Amerika geweest. Een caféhouder en inspecteur Van der mede schuldig gemaakt aau den diefstal een bedrag van f 20 millioen zal beschik- Heul zeggen, dat deze verdachte reeds te baar stellen voor het op gang brengen Amsterdam geweten heeft, dat ziin vriend der bouwbedrijven. Voorts zullen de bouwvakarbeiders onder de crisisrege ling worden gebracht en zal de regeering den werkloozenkassen den daartoe noo- digen steun in den vorm van subsidie verleenen. De overeenkomst loopt tot einde Sep tember 1933, doch de regeering heeft verklaard op 1 Maart e.k. den toestand nader onder de oogen te willen zien of zij met de participeering kan doorgaan. KINDERUITZENDING. 65.000 gulden minder aan rijks subsidie. Het hoofdbestuur van het Centraal ge nootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies schrijft in een adres aan de Tweede Kamer, dat het tot zijn groote verwondering en teleurstellink gezien heeft, dat op hoofdstuk V der Ryksbe- grooting een bedrag van slechts 200.000 voor subsidiën aan kinderuitzenidng is uitgetrokken in plaats van een som van 265.000. Het geraamde bedrag is dus 65,000 minder dan in de laatste jaren Ook in deze zaak zal het Hof over 14 dagen arrest wijzen. Geen persoonlijke ongevallen. Tengevolge van een verkeerden wissel stand zijn Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur AANVARING OP HET IJSSELMEER. Een schip in zinkenden toe stand. 6 Oet. Wanneer men beweert, dat de Bolsjewiki dol zijn op effecten, spreekt men in het algemeen onwaarheid. En toch bestaan er effecten, die in Mos kou even geliefd zijn als in welk kapita listisch milieu ook. Zoo hebben de Rus. sische filmfabrikanten een 114 j. ouden Russischen boer ontdekt, Lartsef gehee- ten, en die zal nu meespelen in een Sov jetfilm. Is dat even een effect of niet? 't Is een eigenaardig geval met dien ouden snaak. In de eerste plaats kon de Maandagnacht zijn tusschen Marken en 85-jarige Hindenburg zijn zoon zijn en Durgerdam twee motorschepen meUGandhi zijn kleinzoontje, want die is pas elkaar in aanvaring gekomen. Het eene'63. Dat is op zichzelf al een praestatie. motorschip Zeester, toebehoorende aanIn de tweede plaats is hij niet zoomaar 60 mille gestolen had. Eisch 1 jaar en 6 maanden. Nadat de moeder van verdachte als ge- o fcuige a décharge was gehoord, is 't woord op de tramlijn GoudaSchoonhoven twee aan den procureur-generaal, die evenals tramtreinen met elkaar in botsing geko- in de eerste zaak zegt, van meening te men. zijn, dat er hier sprake is van diefstal in Deze lyn heeft slechts enkel spoor. By vereeniging. Deze verdachte hoeft zich de halte Beieisoheweg is een wisselplaats, gebruikelijk was, wat een verlaging be- dachten was behandeld, begon het Ge- teekent van nagenoeg 25 percent. Adres- j rechtshof te Amsterdam de behandeling sant verzoekt, in het belang der gezond heid van het opkomend geslacht, het be drag van 265,000 te handhaven. Voor de gronden tot dit verzoek ver wijst adressant naar een memorie van toelichting. K. Zwaan, tischhandelaar te Amsterdam werd zoodanig beschadigd, dat het in zin kenden toestand verkeerde. Het is door het andere motorschip op sleep genomen en nabij Durgerdam aan den grond ge zet. Een motorschip is naar de Zeester vertrokken om de lading visch te bergen. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorge komen. De opvarenden zijn op het an dere motorschip overgestapt. JONGETJE DOOR WAGEN OVERREDEN. Aan de gevolgen overleden. Maandagavond omstreeks 6 uur is de 7-jarige Petrus Poelsma, wonende aan de Spanjaardslaan te Leeuwarden, door een met twee paarden bespannen wagen, be laden met gras en bestuurd door een knecht van zijn vader, overreden. De jongen die op een kinderfiets naast den wagen reed, raakte, doordat hij over een boomwortel reed, stuur en trappers kwijt. Hy kwam te vallen met het nood lottig gevolg dat hem een der voorwie len over de borst ging. Doctoren consta teerden, dat een van de ribben was ge broken en door de longen gedrongen was. De dood trad spoedig in. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Chauffeur door slaap overmand. Dinsdagmorgen is een zeswielige vrachtauto, van den Eersten Twentschen IJlgoederendienst op den Zutphenschen- weg ter hoogte van het café de Kar bij Apeldoorn tegen de langs den weg staan de boomen opgereden, doordat de chauf feur A. H. uit Rotterdam, overmand door slaap het stuur niet meer meester was. De 15 meter lange auto beschadigde van het verbergen van een bedrag van ^er Tweede Kamer heeft in de vacature, acht boomen en werd vrijwel geheel ver- van de boeken en bescheiden van de Bank ten op de tram uit Gouda. Dinsdagmorgen en hy moet alles van de bedoelingen van is de uit Schoonhoven komende tram door eersten verdachte hebben afgeweten. gereden, met het gevolg, dat zy in botsing Er is dus in dit geval geen sprake van kwam met den uit de tegenovergestelde heling, maar van diefstal in vereeniging richting komenden tramtrein. De botsing gepleegd. Voorts staat verd. ook schuldig u"as zoo hevig, dat beide locomotieven om- aan heling van gestolen geld. De opge- kantelden. De machine van den uit Gouda legde straf aoht spr. te gering. Spr. vraagt derhalve vernietiging van het vonnis van de Rechtbank en veroordeeling tot een ge vangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden. Tegen den derden verdachte drie maanden geëischt. Nadat de zaak tegen twee der ver tegen den kantoorbediende vroeger kaslooper van de Landbouwbank die door de. Rechtbank was vrijgesproken bureau vcor de verkiezing van de leden rl Au H1 ttt AAn n U Om ak L AaW in /-Ia nQ/inintiA komenden trein is zwaar besohadgd. Het voorbaloon en het eerste compartiment van den uit Schoonhoven komenden trein werden geheel vernield. Gelukkig hadden geen passagiers in deze wagens plaatsge nomen. Drie van de inzitenden zijn door glasscherven licht gekwetst. EEN OVERLEDENE TOT LID VAN DE TWEEDE KAMER BENOEMD. In de Residentiebode lezen wij: Zaterdag meldden de bladen officieel: „De voorzitter van het Centraal Stem- f 5000 van de gestolen 60 mille. Verdachte verklaarde evenals voor de ontslaan door het overlijden van den heer J. J. C. Ament, tot lid -n "/b Binnenland. verhalen op degenen, aan wie y de goederen waarop de nieuwe of ver hoogde heffing drukt moeten afleveren. Deze overweging heeft geleid tot kwijt schelding, wanneer wordt aangetoond dat <le goederen door dengene, voor wiens ekenmg de heffing zou komen, vóór 1932 zyn verkocht. Ten nadeele van de Landbouw bank. Opnieuw twee jaar tegen kantoorbed'ende geëischt. Dinsdag hebben voor het Gerechtshof te Amsterdam terecht gestaan de kantoorbe diende en de kellner, die eind vorig jaar betrokken zijn geweest by den diefstal van pl. m. 60.000 ten nadeele van de Neder landsehe Landbouwbank te Amsterdam. Men zal zich herinneren hoe beiden na een sensationeele achtervolging op 21 Januari van dit jaar door den inspecteur van de Amsterdamsche politie, den heer Van der Heul, te Marseille gearresteerd werden, even voordat zij naar Amerika zouden ver trekken. De Rechtbank veroordeelde de kantoorbediende op 24 Juni 1.1. tot 2 jaar gevangenisstraf wegens diefstal en ver duistering, den kellner wegens heling tot 1 jaar. Een derde persoon, verdacht van het verbergen van een deel van het gestolen geld, werd vrijgesproken. Tegen dit laatste vonnis en dat tegen den kellner was het O. M. in appèl gekomen, de kantoorbe diende had zelf hooger beroep aangetee- kend; ook de kellner teekende nog eigener beweging appèl aan. De zaak van den kantoorbediende werd het eerst behandeld. President: Wat wilde u met de 60 mille doen? Verdachte: Een grooten slag slaan door speculeeren om de in den loop der jaren verduisterde 15 mille dan ook weer terug te kunnen geven. Daarna wou ik naar Amerika gaan. Uit het verdere verhoor blijkt o. a. nog, dat verdachte op zijn vlucht in geheim schrift en door bemiddeling van een kan- toorlooper (nJ. de vriend, die vrijgespro ken werd) briefjes sahreef aan de vrouw, met wie hy verd. samenwoonde en die hem later naar het buitenland zou moe ten volgen. De president wijst er nog op, dat ver dachte gedreigd had met allerlei publisaties tegen de Landbouwbank indien hii ver volgd zou worden De procureur-generaal mr. baron Van Harinxma Thoe Slooten, bepaalt zich in ziin requisitoir tot enkele juridische be schouwingen. De diefstal van de zestig mille is volko men bewezen. Wat verdachte gedaan heeft is buitengewoon ernstig, ergerlijk en min derwaardig. Men denke maar aan de po ging tot chantage van verdachte, aan zijn poging om een campagne tegen de bank te beginnen Voorts heeft verd. vooruit tegen een vriend gezegd, dat hii de bank een hak zou zetten, waarbij hii doelde op den voorgenomen diefstal van 60 mille. Spr. eisohte bevestiging van het vonnis van twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. L. Frankenhuis, herinnerde aan de ellende, die verdachte in Frankrijk na zijn arrestatie heeft door staan en wees er op, dat verdachte met een verdienste van 35 in de week mocht spe culeeren, terwijl er onvoldoende controle op zijn werk werd uitgeoefend. Uitspraak over 14 dagen. De vriend van den verdachte. Vervolgens komt de tweede verdachte, die kellner, voor. Verdachte zegt in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij een voorwaardelijke rechtbank, dat de eerste verdachte, de Kamer benoemd verklaard den heer H. bankbediende, hem 5 mille had gegeven H. rienekens te Venlo." voor de vrouw, met wie de eerste ver-1 Zooals we een paar weken geleden, dachte samenleefde. Deze derde verdachte toen heer Ament stierf meedeelden, is begreep wel, dat er iets niet geheel in deze heer Trienekens een paar jaar ge- orde was en hy wilde derhalve geen cent 'e<ton overleden en is de heer Truyen de voor zichzelf aannemen. j opvolger. Een rechercheur van politie en een derHet Centraal Stembureau leest ver- directeuren van de Landbouwbank wor- moedelyk geen kranten. Of: is deze be- l nield. De schade aan den auto beloopt van de Tweede ruim 10.000. De chauffeur bleef onge deerd. JONGEN VERMIST. een of andere oude man, maar hy staat vandaag nog aan het hoofd van een coöperatieve landbouwonderneming, en dat heeft voor een 'tendenz-film niet ge ringe propagandawaarde; so was gibt 's nur bei uns. Ten derde bestond in de eerste 40 levensjaren van Lartsef de lijfeigenschap nog. Hy is dan ook in die eerste periode van zijn leven vyf maal door den eenen grondeigenaar aan den anderen verkocht en één maal ingeruild voor een jacht hond. Ook deze romantische byzonder- heden beschouwen de film-menschen als een prachtig exploitatieveld. Maar ik moet eerlijk zeggen, dat ik dit toch een gevaarlijke propaganda ga vinden. Want wanneer je vyf maal als slaaf bent ver kocht en ééns geruild tegen een hond en je bent dan op 114-jarigen leeftijd nog kras genoeg om een landbouwbedrijf te dirigeeren, dan zullen naïeve zielen lioht tot de conclusie komen, dat een lijfeigene blijkbaar nog niet zoo'n ongezond baan tje heeft; ja, gezien het hooge sterfte cijfer op het Russische platteland zal er misschien by sommigen verlangen uit ontstaan om tot die jaren van ideale slaverny terug te keeren! De bolsjewiki mogen zich dus nog wel tweemaal bedenken, voor ze den krani- gen ouden heer in het „linnen venster" te kijk zetten. Aan den anderen kant is het natuur lijk mogelijk, dat het alleen maar om het effect begonnen is. Dat de oude heer Lartsef geen 114 jaar is, maar 80, net als bijvoorbeeld generaal Snijders, die er óók z'n hand nog niet voor om zou draaien, een bedrijf te lei den. (Een handig grimeur heeft er in een minuut 34 jaar bijgeplakt). Dat de oude heer Lartsef in z'n goede dagen onder Vadertje Tsaar geen lyf eigene is geweest, maar wie weet, bankier, tamboer-majoor of hoofdonder wijzer en nog nóóit geruild is, alleen maar ordentelijk verloofd, ondertrouwd en gehuwd, wat men zal het moeten toegeven veel aan de romantiek zou afdoen. Wie kan het nu nog contro- Sinds 28 September j.1. wordt te Garijp leeren? Dat Lartsef alleen maar een prachtigen (O.) de bijna 16-jarige jongen W. Wimaj vermist. Hy verliet toen de ouderlijke fjimkop had en dat het verhaal in de woning en sedert is, ondanks de naspo- „Krasnaja Gazetta" slechts dient om de VRIJDAG 7 OCTOBER. Hilversum, 296 M. 8.0012.00 VARA, 12.004.00 AVRO, 4.00 8.00 VARA, 8.0011.00 VPRO, 11.00—-12.00 VARA. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Grammofoonpl. II.15 P. J. Kers: Onze Keuken. 11.45 Voordracht door Hetty Beek. 12.00—2.00 AVRO Kleinorkest o.l.v. Nico Treep en grammofoonpl. 2.00 Grammofoonpl. 2.304.00 AVRO-Kamerorkest ovl.v. La Schmidt en grammofoonpl. 4.00 Grammofoonpl. 4.40 Voor de kinderen. 5.20 VARA-klein-orkest o.l.v. Paul Duchant j 6.15 Orgelspel Hoor J Broodhouse MacCarthy. 6.40 W. v. d. Sluis: Verspilling van produc tieve krachten (II). 7.00 Vervolg orgelspel. 7.15 VARA-Kleinorkest (Vervolg) en gram mofoonpl. 8.00 Mej. Dr. N. A. Bruining: De komst der moderne richting (II). 8.30 Concert. C. Voute (viool), mevr. E. 1.152.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. Re freinzang: Bob Scholte. 2.15 Pauze. 2.30 Grammofoonpl. 2.50 J. v. Doveren: Een praatje uit de circus- wereld (II). 3.10 „De Notenkrakers", o.l.v. Daaf Wins. 3-50 Beoefening der huismuziek. 4.50 Vervolg concert door „De Notenkrakers", o.l.v. Daaf Wins, m.m.v. Leo Fuld (zang). 5.40 Lezing voor Soc. Dem. Studenten door J. F. Heroma. 6.00 Voor de Roode Jeugd (causerie en volks liederen door „De Wielewaal", o.l.v. Piet Tiggers m.m.v. John Brookhouse Mac Carthy (orgel). Toespraak door Nico Bloe- mendaal. 6.30 Betuwsch halfuurtje door „Harmke". 7.00 Voor den Centr. Bond van Transport arbeiders. VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cap- pellen, J. Ratte (toespraak) en grammo foonpl. 7.45 Grammofoonpl. 7.55 Herhaling SOS-berichten. 8.00 „De Dorpsbarbier". 8.15 VARA-Orktst o.l.v. H. de Groot. 9.00 Voordracht door J. v. Oogen. 9.30 Orgelspel door Joh. Jong. O.a. Prelude, Rachmaninoff. ringen van justitie en politie, niets meer van hem vernomen. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. OUDE MISDAAD OPGEHELDERD. recettes op te jagen. Laten we het daar voorloopig maar op houden. Want heusch, ook de Russen weten wat reclame is. Maandag heeft de politie te Kerkrade een man aangehouden, die bekend heeft '"M 14 leden der bemanning, die zich op 21 Sept, 1930, in de Nieuwstraat te n°B afln boord bevonden, te redden. De Kerkrade by een twist een revolver-schipbreukelingen moesten in zee sprin- sohot te hebben gelost op den 21-jarigen f?*n. daar de reddingsboot het wrak niet Th. Gerritsen, die aan de gevolgen daar- k°n naderen. Enkele oogenblikken, nadat van een dag later is overleden. De aan- laatste matroos is gered, is het schip gehoudene woont ook te Kerkrade, maar is Duitsoher van geboorte, afkomstig uit Hohlscheidt, naby Aken. Hy zal Donder dag naar Maastricht worden overge bracht. ONEERLIJKE DIENSTBODE Staat terecht wegens diefstal De 20-jarige Duitsche dienstbode M. D. was slechts vier weken by de familie A. te 's-Gravenhage. In dien tyd heeft ze zich schuldig gemaakt aan diefstal van een bedrag van 127.50 uit een kast. door midden gebroken en gezonken. EEN ONGEWONE HAGELSLAG. Hagelkorrels als kippeneieren. Uit een van de districten van het Verre Oosten wordt een hagelslag gemeld, die langer dan veertig minuten geduurd heeft en zich over verscheidene dorpen uit strekte. De hagelkorrels hadden de groot te van kippeneieren en soms zelfs van ganzen-dito's. Gemiddeld wogen de kor rels 34 gram. Op verschillende plaatsen oorts werden vermist eenige damasten werd de oogst vernield, het pluimgedierte tafellakens en servetten, alsmede 2 zil- gedood, de ruiten verbryzeld. Ook de veren lepeltjes. W egens diefstal stond grootere dieren en de menschen hadden bekende, en thans ter zake er zoozeer van te lyden, dat er menschen waren, die gaten in het hoofd van de hagelsteenen kregen. Op sommige plaat sen lag de hagel 6—7 cm dik, op andere 12. Hjj dooide zoo langzaam, dat de grond drie dagen lang met de steenen bedekt bleef. EEN BANKIER VOORTVLUCHTIG. De Berlynsche bankier Johann Julius Becker, die verdacht wordt zich in ver- gedetineerd is, terecht. Het geld had zy, naar zy zeide, gedeel- telyk besteed aan schoenen en kleeren, het restant had zij in een toestel van de centrale verwarming verborgen. Het O. M., waargenomen door mr. Knuttel, achtte met het oog op het re- classeeringsrapport een voorwaardelyke straf in deze gewettigd en vorderde tegen verdachte 6 maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftyd en onder toezicht- stelling van de R.K. reclasseering te Sit- Tiemsrna P 45 Toespraak door A. de Vries. Geyer-Donath (viool) en B. .J lijken arbeid. tard. De verdediger mr. R. Dahmen, zich schillende gevallen aan overtreding van dagen, (zang en piano). 9-30 Vervolg concert. O.a. Sonate nr. 2 G gr.t., Telemann. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 B. Blinxma: Nieuwe Zakelijkheid. 10.45 Grammofoonpl. 11.0012.00 Grammofoonpl. (VARA). Huizen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonpl. 11 -3012.00 Voor zieken en ouden van !2-i51.45 Sextetconcert. 2.003.00 Solistenconcert 3.00 Kamermuziek. 4-30 Orkestconcert. 5-30 Grammofoonpl. 5 50 Grammofoonpl. 6.15 Causerie. 6.45 Pianorecital door H. Nieland. 7.10 Lezing. 7-45 PTT-kwartiertje. 8.00 Orkestconcert m.m.v. Pianosolist. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Populair concert door orkest en gram mofoonpl. 11.0012.00 Grammofoonpl. ZATERDAG 8 OCTOBER. Hilversum, 296 M. V AR A-uitzending. AVRO. 8.00 Grammofoonpl 10.00 Morgenwijding. io.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven. VARA- klcinorkest o.l.v. P. Duchant m.m.v. Carel Rijken (voordracht). I2.oo VARA-kleinorkcst o.l.v. Paul Duchant en grammofoonpl. „Ons Orkest", van H de Groot. 10.30 Vaz Dias. 10.40 VARA-Orkest: Wien bei Nacht, potp. Komzak. 11.00 Vervolg orgelspel. 11.3012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.151-45 Orkestconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Grammofoonpl. 5.15 Esperanto-nieuws. 5.30 Grammofoonpl. 6.20 Lezing. 6.40 Grammofoonpl. 7.10 Lezing. 7-45 Sportpraatje. 8.00—10.30 Vroolijk programma m.m.v. orkest en revue-gezelschap. Ca. 9.00 Vaz Dias. 10.30 Dansmuziek en grammofoonpl. 12.00 Sluiting. 10.00 VPRO, 1.152.15 by dit requisitoir aansluitend, verzocht daarenboven ontslag uit de voorloopige hechtenis, waarna door de rechtbank na raadkamer onmiddellyk vonnis werd ge wezen. Verdachte werd veroordeeld tot 3 maan- rD den voorwaardelyke gevangenisstraf met] medeplichtigen begint Woensdag. 3 jaar proeftyd en onder toezichtstelling. De rechtbank gelastte de invrijheidstel ling van verdachte. de voorschriften inzake den handel in buitenlandsche betaalmiddelen te hebben schuldig gemaakt, is voortvluchtig. Men Bad einde September van zyn arrestatie afgezien, nadat hy een borgsom van 30.000 mark had gestort. Het proces tegen zyn Buitenland. Moor dan 100 dooden. In het Westen der Unie heeft een wolk breuk gewoed, die noodlottige gevolgen heeft gehad. Er zyn heet het meer dan honderd menschen om het leven ge- komen. By Tehaohapi Canon in Califor- nië zijn 80 lijken gevonden van menschen die waren verdronken. Dertien personen worden nog vermist. Ook^ is materieele schade aangericht. Zoo zyn verscheidene bruggen ingestort; en twee goederentreinen werden door den zwaren waterstroom weggesleurd. OOK HET DERDE STOOMSCHIP IN DE BOTHNISCHE GOLF GEZONKEN. PROF. PICCARD. De bemanning gered. n ?Kk- ^ei^e. stoomschip, dat in de Bothnische Golf is gestrand, het Griek- gezonken.' 0rgi0S"'^i8 ^aandagnii(]dag Op be, laatste oogenbl* is het nog g„ Zal niet aan den Amerikaan- schen stratosfeertocht deelnemen. Prof. Piccard, die thans in gezelschap v?n zjJ.n echtgenoote een reis door Scan dinavië maakt, om in verschillende groote steden lezingen over zyn bailontoohten naar de stratosfeer te houden, heeft in een persgesprek verklaard, dat hij onder geen voorwaarde meer aan een opstij ging naar de stratosfeer zal deelnemen. ONTPLOFFING VAN EEN GASHOUDER. Negen arbeiders ernstig gewond. Dinsdagochtend is te Hoeding bij Ea Louvière (België) in de Usines Boel een reservoir, dat 37,000 kubieke meter gas bevatte, door onbekende oorzaak ont ploft. Negen arbeiders liepen hierbij ern stige kwetsuren op. Tengevolge van de ontploffing ontstond brand in twee na burige fabrieken. Het vuur kon echter spoedig worden gedoofd. Niet aleen to Hoeding, maar ook in verscheidene om liggende gemeenten is de stoffelijk» schade, door do ontploffing veroorzaakt, - - ver-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2