TELEF. 156 De zaak D. C. A. de Zwart. gesticht heeft in die klas, hem nu tot een uitverkorene boven het geheele onder- wyzerscorps? Wij, commissieleden, kunnen de zaken alleen beoordeelen naar de feiten, zooals wij die op papier voor ons krijgen. En dan kan niet weggeredeneerd worden dat er van de zijde van het hoofd een zeer slap pe aanbeveling was van dezen onderwij zer. Ieder, die onbevooroordeeld tegen over deze zaak staat, begrijpt evenmin als wy dat doen, iets van de reden waarom mevrouw Timman niet no. 1 is geplaatst, ^■il men geen vrouwelijke leerkracht meer, welnu, er is ook nog no. 3. En hoe staat het met het advies van den heer Dun, is dat geheel waardeloos? Of moet de heer De Vries door dik en dun wor den benoemd? De heer De Boer: De heer De Nys stelt de zaak verkeerd. Er is een voor dracht aangeboden aan B. en W. en dat die aan den Raad wordt aangeboden, be- teekent, dat zij door B. en W. juist wordt geacht. Spr. kan niet alle dingen in fines ses bespreken, heeft er op gewezen, dat deze voordracht er gekomen is, met door de machtspositie van het hoofd, maai door den wil van den wethouder. Aan den heer De Nijs is het nu aan te toonen, dat mijn voordracht onjuist is. De heer De Nijs beroept zich op een advies van den heer Dun, maar hij erkent zelf, dat dit buiten diens bevoegdheid ligt. En spr.'s meening staat in dezen buiten die van den heer Dun. In de eerste plaats is thans een man nelijke kracht noodig op deze school. In de tweede plaats speelt ook de leeltijd een rol. Ik persoonlijk, ware ik nog schoolhoofd, zou huiverig zijn aan iemand van den leeftijd van mevrouw Timman een dergelijken arbeid op te dragen. Men begrijpe spr. goed: in de functie, welke deze dame thans vervult, heeft spr. res pect voor haar arbeid. Maar voor de school voor b.l.o. zou de keuze absoluut verkeerd zijn, in weerwil van de gunstige uitspraak van den inspecteur. Als de Raad iets wil doen in het belang van het b.l.o., moet hij no. 1 benoemen. Wat no. 3 betreft: spr. had juist Zater dag bezoek van den heer Kwant, die no. 3 staat. Het is een van spr.'s vroegere leer lingen en hij kwam bij mij solliciteeren naar de betrekking. Bij het heengaan heeft spr. tegen hem gezegd: ik hoop niet, dat gij zult worden benoemd! De heer E y 1 d e r s Ook spr. heeft deze zaak in de commissies besproken en het is begrijpelijk, dat raadsleden, die er buiten staan, onvoldoende op de hoogte zijn. Maar spr. had de zaak liever in comité behandeld. De wethouder is thans reeds verder gegaan dan hij mocht Hiertegen protesteert de heer D e B o e r. Spr. zou nooit over deze zaak begonnen zijn, maar de kaarten worden nu op tafel gelegd. De heer E ij 1 d e r s Ja wel, maar wan neer men overtuigd is, dat een der sollici tanten te oud is voor de betrekking, wat voor zin heeft het dan er die voor vlag vertoon op te plaatsen? De heer De Boer: Het aantal sollici tanten was beperkt; men moet zooiets wel eens doen. De heer E ij 1 der s wil geenszins de houding van 't College laken; dat heeft volkomen recht gehandeld. Bijkomende dingen hebben de zaak vertroebeld. Spr. geeft toe, dat, waar hier reeds vier vrou welijke leerkrachten zijn, het niet wensche- lijk is nog weer eeo vrouw te benoemen. Maar is het daarom nu niet beter de heele voordracht aan te houden en Donderdag in de commissievergadering nogmaals te bespreken, waar dan alle stukken kunnen worden overgelegd. Spr. ondersteunt het voorstel-Feenstra Kuiper tot aanhouding. De heer De N ii s heeft er tot nu toe geen spyt van deze zaak in het openbaar te hebben besproken. Tenslotte is het stemmingsreeht toch aan den Raad en wij moeten de feiten kennen. Een paar din gen zijn spr. nog niet recht duidelijk: wan neer het absoluut waar is, dat het niet wen schel ijk is een vrouwelijke leerkracht te benoemen, waarom heeft de heer lest dan tegen mevrouw Timman gezegd: u is mijn candidaat? Was dat om haar op de voordracht te laten paradeeren, met de vooropgezette bedoeling haar niet te be noemen. Het is wel vreemd. De heer Van L o o had wel verwacht, dat de discussies dit verloop zouden ne men. Het is altijd een gevaarlijk ding in openbaren raad candidaten te bespreken. De wethouder zou geen namen hebben ge noemd, indien hij daartoe niet ware ge dwongen geworden. In ieder geval blijkt wel, dat de Raad het geenszins eens is met het hoofd der school. Als men te oud is voor een betrekking, is men zeker te oud om voor den mal te worden gehouden. Uit onderwijzerskringen heeft spr. vernomen, dat er zeker nog wel sollicitanten voor de betrekking waren geweest, indien deze niet aan mevrouw Timman ware toegezegd. Op dien grond vraagt spr. of het niet wen- eehelijk is een nieuwen oproep te doen en een nieuwe voordracht te doen opmaken. Dan kan de zaak serieus worden bezien, en tevens is daarmee het hoofd voldoende gestraft.^ Spr. geeft den Raad in ernstige overweging de benoeming hedenavond aan te houden en spr.'s voorstel nader in het College te overwegen. De V oorz. betreurt het verloop der discussies in hooge mate. Spr. heeft tus- schen de discussies door al overleg ge pleegd met het College wat in dezen moet worden gedaan. Maar de zaak is niet zoo eenvoudig, iedere stemming, die thans zou plaats hebben, is troebel. Het is erg on aangenaam als er beloften zijn gedaan, die niet kunnen worden vervuld, maar daar is tenslotte overheen te komen. Maar dat een benoemin« voor vast heeft plaats gevon den, is verkeerd. Het is verkeerd, dat aan deze school bijna uitsluitend vrouwelijke leerkrachten werkzaam zijn, en no. 2 had inderdaad niet op de voordracht behooren te staan. Spr. stelt schorsing der vergade ring voor opdat het College nader overleg kan plegen. De heer De Boer wenscht nog eenige dingen recht te zetten; spr. is bang, dat na de uitlatingen van den heer De Nijs con clusies zullen w-orden getrokken, die on juist zijn, en wil daarom hier uitdrukke- Üik verklaren, dat èn no. 1 èn no. 2 èn ook no. 3 mensehen zijn, die in hun werkkring op de juiste plaats zijn. Maar hier betreft het, een anderen werkkring, waaraan an dere e srhen worden gesteld, en daarvoor acht spr. de een beter geschikt dan de ander. Dat heeft spr. met deze voordracht willen uitdrukken. Wanneer er, zooeis de heer De Nijs zegt, stukken achtergehou den zijn. De heer De N sDat heb ik niet ge zegd! Alleen, dat de brief van den heer Dun er niet bij was. De heer De Boer: Deze voordracht, zooals ze daar ligt, is goed, al is de inspec teur het er niet mee eens. Het beste zou thans zijn maar te stemmen, er kome van wat wil, als we de zaak nog eens vvcer on der de loupe nemen, zal dat geen goed doen aan de zaak. De heer E ii 1 d e r s protesteert tegen 's wethouders uitdrukking: „er kome van wat wil", te meer, nu de Voorzitter van den Raad uitdrukkelijk heeft gezegd, dat stemming z. i. de zaak zou vertroebelen. De Voorzitter wil de voordracht aanhouden „voor nader advies van de Com missie van Bijstand". De heer De Boer: We moeten dan rekening houden, dat bij nieuwen oproep het aantal sollicitanten wellicht wordt ver groot, en dat er misschien een geheel nieu we voordracht kan komen. De vergadering wordt eenige oogenblik- ken geschorst, opdat B. en W. zich nader kunnen beraden. Na heropening stellen B. en W. voor het voorstel-Feenstra Kuiper aan te ne men, de benoeming aan te houden en de voordracht te renvoyeeren naar de Com missie van Bijstand. De heer Luyckx is tegen dit voorstel. De wethouder komt straks toch weer met no. 1 en de zaak zal nog weer enkele maan den traineeren. De heer DeBoer: De mogelijkheid bestaat, dat er nu meerdere sollicitanten komen en er een ruimere keuze is. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen; tegen zijn de heeren Luyckx, Terra, Schoeffelenbeger en Tiessen. Schenking. Voorstel tot het aanvaarden van een schenking voor o»öerhowl van een graf. Bü acclamatie aangenomen.. Uitbaggeren Heldersch Kanaal. Voorstel tot het uitbaggeren van een gedeelte van het Heldersch Kanaal. De heer dr. Feenstra Kuiper heeft bezwaar tgen de redactie van den eersten zin der Bijlage, waarin gesproken wordt van „toename der stankverspreiding". Er is "een stankversnreiding geweest, dus kan men niet spreken van toename daar van. Ook heeft spr. bezwaar tegen een an dere zinsnede. De heer Schoeffelenberger ontwikkelt bezwaren tegen het thans voor gestelde deel van het Kanaal en de heer Bot merkt op, dat hem weliswaar bij ziin voorstel betreffende demping van het ge deelte Post brug-Westplein verweten werd, dat dit te veel kostte, maar dat we nu toch hier al weer een crediet moeten toestaan van eenige duizenden guldens. De voordracht wordt tenslotte aangeno men met algemeene stemmen. Personeele belastingverlaging. Verzoek om verlaging van de Perso neele belasting t.a. van koffiehuizen, enz. met (afwijkend) advies van B. en W. Bü acclamatie conform prae-advies aan genomen. Straatverlichting Kerk-, Loods- en Molengracht. Voorstel tot het verbeteren van de straatverlichting van Kerk-, Loods- en Molengracht. I Dr. Feenstra Kuiper heeft des tijds gevraagd een schema omtrent deze i verbetering te meen ontvangen en dit is j hem toegezegd. Maar spr. heeft het nim- mer ontvangen. De Voorzitter: Een uitgestippeld j plan hiervan bestaat niet; wel diverse be- sluiten. Deze zullen worden overgelegd aan den heer Feenstra K. De voordracht wordt hierna z. h. s. aan genomen. Aanleg weg Doggersvaart Brakkeveldweg. Voorstel tot het aanleggen van een weg van de Doggersvaart naar den Brakke veldweg. De heer Terra vraagt of het de bedoe ling is dezen weg te doen maken in aan genomen werk. De Voorzitter kan dit niet toezeg gen; dat zal van de omstandigheden af hangen. De heer Terra; Als spr. deze kosten van tevoren had kunnen overzien, zou hij wellicht zijn medewerking niet hebben ver leend. De Voorzitter: Voor de ontwikke ling van Julianadorp is deze weg van groot belang. De heer M e ii e r vindt den erfpachts canon ontzettend hoog. Is daar niets aan te doen? De Voorzitter: Neen, we hebben alles gedaan. De heer M e ij e r betreurt liet. dat Rijk en gemeente zoover van elkander staan in deze. Naar aanleiding van een vraag van den heer Van der Veer inzake het ser vituut van erfdienstbaarheid ten aanzien van twee perceelen grond, geeft de Voor zitter hiervan een nadere uiteenzetting. De heer VanderVeer vindt het voorts te kostbaar langs den geheelen weg lan taarns te plaatsen; de Voorz. antwoordt, dat het College ook niet zoo heel erg enthousiast was. Men zal de zaak nog eens bezien. Tenslotte vraagt de heer Van der Veer of riien de werkloozen van Koegras niet aan het Koegras-gedeelte en die uit Den Helder niet aan het deel in pen Helder kan laten beginnen, dan be hoeven die menschen geen onkosten te maken om eiken dag zulke groote afstan den af te leggen. Dit wordt toegezegd, Dr. I e e n s t r a Kuiper is tegen het voorstel, dat z. i. te veel kost (alles bij een meer dan een ton). De oorzitter antwoordt, dat reeds in 1928 aan dit plan begonnen is. Toen werd het op 160.000 begroot. Dus valt het thans zeer mee. Het College ontkent overigens niet, dat het duur is. maar het groote belang voor Koegras gaf in dezen den doorslag. De heer Feenstra Kuiper wil nog eens nader bezien of het niet goedkooper kan worden uitgevoerd. De heer Eijlders merkt op, dat een groot deel van de geraamde kosten van de steunverleeningen afgaat, die anders zou den moeten worden uitgekeerd. De heer Bogaard hoort met verwon dering stemmen, die nu u'itstel bepleiten van dit wegenplan. Al tien jaar geleden is deze zaak bezien; spr. herinnert zich nog levendig, dat hij ter plaatse stond om de situatie op te nemen. Van jaar tot .jaar werd de zaak uitgesteld; elk jaar bij de be grooting moesten wij naar werkverschaf- fingsobjecten uitzien en als wij vroegen hoe het niet dit plan stond, was steeels het antwoord, dat het nog in Den Haag was. Nu is he gelukkig zoover, dat we kunnen beginnen, en we moeten toch aan het be llang van Julianadorp denken. In de toe komst zal zich hier de bollencultuur toen wel weer herstellen, hopen we. En ook een goede verlichting hebben we hier noodig; we hebben dat toch ook met den Strooweg gedaan. VeTder dient bij den aanleg van den weg toch ook het noodige buizenmate riaal te worden gelegd. Spr. is het College dankbaar, dat het met voortvarendheid nog in dezen Raad de voordracht gereed heeft gemaakt. Met algemeene stemmen wordt de voor dracht vervolgens aangenomen. Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan W. F. Labout. Met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel tot aankoop van grond van T Bijlsma. De heer M e ii e r vraagt waarom aan dezen persoon f 1.50 wordt uitgekee.rd, ter wijl aan alle andere eigenaars 1 is ge geven. De Voorzitter: Hier wordt het ge- heele terrein aangekocht en dat behoudt als bouwterrein waarde. De heer Terra bespreekt de opjioo- ging ter plaatse; hieruit ontwikkelt zich een heele discussie. Spr. protesteert er te gen, dat men aan De Ruyter een verkeerde voorstelling van zaken heeft gegeven, en de heer Van Loo wijst er op, dat diens woning door de ophooging van het terrein aanmerkelijk in waarde daalt. De man is volkomen te goeder trouw geweest en vol vertrouwen op de loyaliteit van de ge meente. Men had hem behooren te waar-1 schuwen, &it zijn huis in gedrang zou komen. De heer Tiessen wijst er op, dat bii herhaalde malen bij het College en op het j Bureau Gemeentewerken is geweest en men hem steeds gezegd heeft, dat het nog j wel mee zou vallen. De voordracht inzake den aankoop van grond wordt z.h.s. aangenomen. Afscheiding terrein H. R. C. Voorstel om een crediet te verleenen voor het afscheiden van het terrein van de voetbalvereeniging H. R. C. De heer Luyckx vraagt of deze af sluiting aansluit aan het Sportpark. De Voorzitter bevestigt dit. Dr. Feenstra Kuiper vraagt of het niet goedkooDer kan; spr. vindt 3000 neg al veel hiervoor. De Voorzitter zet dit nacer uiteen; deze voordracht is gemaakt omdat wij op j deze wijze kunnen ontkomen aan telkens 1 terugkeerende onderhoudskosten van de sloot. De heer Schoeffelenberger kan het f 500 goedkooper maken; dan ver vallen de hoornen en komt een andere wijze van afscheiding. Het voorstel-B. en W. wordt vervolgens aangenomen. Commissies van Bijstand. Voorstel tot het verleenen van een cre diet in verband met het invoeren van het vak Handenarbeid aan de Kweekschool voor onderwijzeres. B" acclamatie aangenomen. De voorgedragen leden zijn in de Held. Crt. vai, Donderdag 29 Sept. vermeld. De heer Luyckx wil, zoolang de heer Bier- j steker ziek is, in zijn plaats een tijdelijk plaatsvervanger benoemen, maar de Voorzitter zet uiteen, dat dit niet wel doenlijk is. Dan benoeme men een ander ii de plaats van den heer B. Tenslotte wordt de voordracht conform het voorstel B. en W. aangenomen. Leeraren Avondvakteehenschool. Voorstel tot het benoemen van twee leeraren in Nederlandsche taal aan de Avondvakteekenschool. Benoemd worden de heeren W. C. J. Veth en C. J. Mol. Leeraar Zeevaartschool. Voorstel tot het benoemen van een leeraar in de radio-telegrafie aan de Zee vaartschool. Benoemd wordt de heer G. J. Sonnenberg. Ter inzage. Ter inzage zijn nedergelegd: 1. De antwoorden van de Directeuren der Water- en Lichtbedrijven en van Gemeentewerken naar aanleiding van het verzoek van den heer P. Th. Luijckx om bij het verrichten van werkzaamheden aan straten, die stra ten niet anders dan in uiterste nood zaak geheel af te sluiten. Uit de antwoorden blijkt, dat niet an ders dan bij uiterste noodzaak de straten geheel worden afgesloten. Steeds wordt er naar gestreefd zooveel mogelijk met de belangen van het verkeer rekening te houden. De wijze, waarop gewerkt en ge handeld wordt, is echter van vele omstan- den, is niet altijd te voorkomen, dat, vooral beïnvloed door de vraag of een straat als minder of meerder belangrijke verkeers weg moet worden aangemerkt. Vooral by het vernieuwen van oude gas-aansluitingen, die over de geheele breedte van de straat gelegd moeten wor- dn, is niet altijd te voorkomen, dat, vooral in nauwe straten, het verkeer tijdelijk moet worden afgesloten. Voor dergelijke aansluitingen worden pijpen gebruikt welke pl.m. 5'/> meter lang zijn, zoodat sleuven van dezelfde lengte moeten wor den gegraven. De heer Lu.vokx dankt voor deze antwoorden, doch merkt op, dat men zijn bedoeling niet heeft begrepen. Het betrof hier namelijk een hoofdweg, die was af gesloten, terwijl ook de parallelweg afge sloten was tijdens de werkzaamheden. 2. I)e antwoorden van den Wethouder voor het Onderwijs en den Directeur van Gemeentewerken op het verzoek van den heer A. Speur om het mate- 11aal, nog aanwezig bij de verbouwing van school 1, van het schoolterrein te willen doen verwijderen. Bedoeld materiaal is van het schoolter- i< in verwijderd, doch op particulier ter rein opgeslagen, waarover de gemeente geen zeggenschap heeft. Vervolg-agenda. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving aangenomen wordt het procesverbaal inzake kasopname by den gemeente-ontvanger. Achtereenvolgens worden zonder dis cussie of stemming behandeld en aan genomen: Erfpaehtsultglfte. Voorstel om gunstig te beschikken op een verzoek van H. Hagen om aan den hem voor den bouw van 8 woningen in erfpacht uitgegeven grond aan de Gouds bloemstraat een andere bestemming te geven. Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan K. Duinker. Id. tot verkoop van grond aan de N.V. HAGEBO". (Hiermede is automatisch het verzoek van C. Groot c.s. om dezen verkoop niet goed te keuren en deze per ceelen te distribueeren onder verschillen de aannemers van de hand gewezen). Kieskringen. Verordening regelende de verdeeling der gemeente in kieskringen en stemdis- trieten (wordt heden of Zaterdag opge nomen). Onbcwoonbaarverklarlng. Opheffing onbewoonbaarverklaring per ceel Zwaanstraat 10. Gymnastieklokaal U.L.O.-school. Voorstel inzake het medegebruik van de gymnastiekzaal der U.L.O.-school aan de Molenstraat door de Heldersche Schoolvereeniging. Dr. Feenstra Kuiper merkt naar aanleiding hiervan op, dat tegenwoordig een heel wat aangenamer toon in de ge- dachtenwisseling tusschen gemeente- en schoolbestuur heerscht dan vroeger het geval was. Daarom is spr. in deze bijlage weder een zekere geprikkelde toon opge vallen, die zelfs de oorzaak is van on juiste voorstelling van zaken. Het School bestuur is tegemoetgekomen aan het ge meentebestuur en sommige uitlating en van het gemeentebestuur, zijn daarmede in strjjd. Ook is onjuist, dat gezegd wordt, dat het Schoolbestuur „zelfs geen gebruik meervan het sportterrein wenscht te maken". Spr. begrijpt het woordje „zelfs" in dit verband niet; door het hoofd der school werd afwijzend geadviseerd op grond van den afstand. Juist is, dat om trent het bedrag der vergoeding overleg is gepleegd, maar spr. zou het op prijs hebben gesteld indien de tegemoetkomen-! de houding van het schoolbestuur in deze bijlade ware uitgekomen. De heer De Boer: Het is waar, dat geen overeenstemming is verkregen in zake de finantieele regeling. Wel echter is overeenstemming verkregen inzake standpunt. Het woordje „zelfs" bedoelt uit te drukken, dat deze houding van het Schoolbestuur ons eenigszins verbaasd heeft. Spr. heeft in overweging gegeven') de zaak in het Schoolbestuur te bespre- kén; het College is zelf verbaasd, dat geen overeenstemming is verkregen. Na repbliek van dr. Fe enstra Kui-' per wordt de voordracht z.h.s. aangeno men. Werkloosheidsbestrijding. Verzoek van de afdeeiing Den Helder van den Algemeenen Nederlandschen Bouwvakarbeidersbond, waarin, onder aanwijzing van verschillende middelen, wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen, die tot beteugeling van de werkloosheid in de bouwbedrijven zullen leiden, met adhaesiebetuiging van den Helderschen Bestuurdersbond en voorstel van Burgemeester en Wethouders. Het voorstel van B. en W., dat wij te laat kregen om nog in ons vorig nummer te kunnen publiceeren, luidt als volgt: 1 Van den Helderschen Bestuurdersbond is een schrijven ingekomen, waarin ver zocht wordt het verzoek van de afdeeiing Den Helder van den Alg. Ned. Bouwar- beidersbond, betreffende bestrijding der werkloosheid te willen aannemen. Laatstgemeld verzoek hebben wjj voor u ter inzage gelegd, waarbij tevens ge voegd is het advies van de Commissie van het Grondbedrijf. Onder verwijzing daarnaar en onder mededeeling, dat wat punt 4 van het ver zoek van den Bouwarbeidersbond betreft,1 overleg is gepleegd met de in deze ge- meente gevestigde aannemers van bouw werken, deelen wij u mede, dat het ons' ernstig voornemen is bouwterrein als 3e klasse grond beschikbaar te stellen. Wij stellen u voor het schrijven van den Held. Bestuurdersbond voor kennis- geving aan te nemen. De heer Kraak brengt een woord van dank aan het College voor de vlugge en i zakelijke medewerking in dezen. Spr. j juicht het toe, dat het College grond be schikbaar heeft gesteld. Spr. zou gaarne nadere mededeelingen ontvangen betref- fendc de vergadering, w^lke gehouden' is met de aannemers en het College. Ook de heer E y 1 d e r s verheugt zich over de toezegging van het College. Het algemeene bezwaar van den huizenbouw j hier is, dal de woningen te hoog in huur- waarde zijn en niet voorzien in het nypend tekort aan arbeidershuizen. De 74 woningen, welke nu door de „Hagebo" zullen worden gebouwd, zullen arbeiders woningen worden, maar spr. vreest, dat ook deze nog wel te hoog in huurwaarde zullen komen. Wij moeten als gemeente het principe van duren woningbouw los laten; zooals thans, kan het niet langer. We krijgen aan de Soembastraat nu ook weer open terrein; het kan goed zijn het uitbreidingsplan eens te herzien om tot goedkooper woningen te komen. De heer Meyer vindt het niet goed, dat in de bestekken wordt vastgelegd, dal 80 pet. der arbeiders uit de gemeente zelf afkomstig moeten zijn. De heer Van der Vaart is erken telijk voor het woord van lof van den heer Kraak. Misschien is wel eenige ver duidelijking noodig van het standpunt van B. en W. De bijlage is nogal kort en zou den verkeerden indruk kunnen ves tigen; dat er thans veel 3e klasse grond beschikbaar komt. Dit nu is niet de be- Oude Ganever Prima Genever Brandewijn Oranjebitter alles per hfl Citroenjeneverf 2.80 Kruidenbitter2.90 Cognac 4 3.75 2.00 2.90 2.90 ill is ook bij kleinere hoeveelheden verkrijgbaar doeling van het College; maar wel willen wij rekening houden met den algemeenen wensch naar goedkooperen grond en pro- beeren of die in de praktijk kan worden verwezenlijkt. Wat die 80 pet. van plaatselijke ar beidskrachten betreft, in het algemeen nemen ook de bouwondernemers het standpunt in, dat zij goede arbeidskrach ten uit de gemeente zelf betrekken zoo lang dat mogelijk is. De heer Eylders wil goedkooper grond uitgeven op hetzelfde motief, dat ook bouwondernemers laten hooren, n.1. dat daar dan ook goedkooper woningen komen. Het maakt nochtans een raren in druk als wij zoo'n bouwondernemer ant woorden moeten: gij bouwt op het oogen- blik zelf op 3e klasse grond tegen huur waarden van 7.Dan krijgt men toch een raren smaak in den mond. Wat de opmerking van den heer Meyer betreft, niet om principieele redenen, maar alleen uit practische overwegingen zijn die 80 pet. in de bestekken opgeno men. Op het oogenblik werken hier circa 10 pet. arbeidskrachten van elders. Ook de N.V. „Hagebo" is van plan rekening te houden met dezen wensch. Het voorstel wordt aangenomen z.h.s. Erfpacht. Nog wordt aangenomen een nagekomen voorstel om aan J. Boot en Gebr. Boot in erfpacht te geven terrein aan de Hector Treubstraat, n.1. aan J. Boot voor den bouw van een woonhuis 200 in', aan Gebr. Boot voor vjjf woonhuizen 595 m2, canon 45 en 25 cent per m'. Hierna is men genaderd tot de Rondvraag. De heer Minnes bespreekt de be strating van de Boerhaavestraat. Deze was keurig in orde gemaakt, en nu is weer een gedeelte opengebroken voor den aanleg van leidingen bij een bouwwerk. Had dit nu niet kunnen gebeuren vóór de straat was aangelegd, nu worden gel den feitelijk weggesmeten. De Voorzitter zet deze zaak uiteen. Toen de gunning voor deze bestrating was geschied (op 12 April 1.1.) was nog niets bekend omtrent deze nieuwe bebou- w ing. Zelfs was de grond toen nog eigen dom van de erven Grunwald. Spr. is het overigens geheel met het betoog eens. De heer Minnes vraagt naar de be steding voor het nieuwe clubhuis van den Speeltuin aan de Laan. Heeft eerst daags plaats. (Zie elders in dit nummer). De heer Kraak wijst op den toestand van het plantsoen aan de Balistraat; het hek is geheel door de jeugd vernield, een ander hek is hier noodig. Wethouders Smits antwoordt, dat de eenig-afdoende manier is een beroep te doen op de medewerking van de om wonenden om vernieling tegen te gaan. Dr. Feenstra Kuiper zou gaarne een andere regeling hebben betreffende parkeeren in de Spoorstraat en elders. De toestand zooals die thans is, is onhoud baar. De heer Meyer wyst op de Lange- straat te Alkmaar, waar men voor even en oneven dagen een regeling heeft ont worpen, de Voorzitter antwoordt, dat in de nieuwe Politieverordening be reids bepalingen zjjn opgenomen hierom trent. De heer VanderVeer bespreekt de gratis cokesverstrekking van dezen win ter en wenscht die zoodanig, dat men weet wie er al of niet onder vallen. Er zijn verschillenden, die liever niet naar het Burgerlijk Armbestuur gaan. Hieruit ontstaat eenige discussie, waaruit blijkt, dat het voor B. en W. uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk is, dit zonder meer te kunnen vaststellen; vandaar, dat deze zaak steeds via het Burgerlijk Armbe stuur moet loopen, dat daarvoor het aan gewezen lichaam is. Voor Julianadorp is de heer Gaakeer daarvoor de aangewezen tusschenpersoon. De heer Terra bepleit nogmaals de oprichting van een urinoir te Huisduinen. De heer Tiessen bespreekt een spe ciaal geval van een toeslag op een pen sioen van een oud-gepensionneerde, maar de Voorzitter vindt het niet wensche- lijk deze zaak in den Raad te behandelen. De heel- Tiessen meent, dat de betrek kelijke verordening niet goed wordt toe gepast. Verder vraagt genoemde heer hoe het staat met het verzoek van den radio-con cessionaris om verlenging zijner conces sie. Deze zaak is nog in onderzoek en, naar de Voorzitter mededeelt, niet ryp voor openbare behandeling. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad in comité-gene raal. REVUE IN CASINO. Dinsdag en Woensdag der vol gende week. Lezer, we komen u een nieuwtje vertel len. Misschien dat u meesmuilt en bij uzelf zegt: nou, da's ook wat! 't Is je vak, en 't zou een schandaal wezen als je ons geen nieuwtjes kwam vertellen. Driemaal in de week betalen we er je vier centen voor! En dat is inderdaad waar hoor, van die v;er centen bedoel ik. En trouwens van die nieuwtjes ook. Maar we doen erg ons best daarvoor; u kunt tenslotte niet van ons verlangen, dat we voor driemaal vier cent wekelijks een moord doen (om maar iets te noemen) of een inbraak plegen. Niet waar? dus u moet nemen wat er is Maar vandaag hebben we iets bizonders Luis tert u maar. Wat denkt u van een revue? Niet maar zoon gewone, van dertien in een dt«yn, maar iets extra's, iets 0111 van te smullen. We weten het, veel lezers hebben pleizier om naar Zooiets te gaan zien, maar ze zyn dikwyls bang een kat in den zak te koo- pen. En dat is natuurlijk zonde. Maar hier koopt u beslist geen kat in den zak; Hen- riette Davids is dat al zóó niet, en de Dick- son girls mogen poesjes zijn, katten in den zak zijn ze stellig niet. Om kort te gaan en er maar niet langer omheen te draaien: we zullen u de zakelijke mede deelingen doen. Het revue-gezelschap, dat hier twee avonden een voorstelling komt geven, telt 40 medespelenden en staat onder regie van Henriette Davids. De revue, die wordt ver toond, is van den bekenden schrijver Itido en getiteld: „Alles wordt weer goed"; zy bestaat uit 21 tafereelcn, die onderling groote afwisseling brengen. In den pro loog (de opening van een Ford-fabriek) ontmoeten we al dadelijk Isidore Zwaaf, den bekenden komiek en al heel spoedig treedt het Dickson ballet als chauffeurs op. Deze Dickson girls doen niet onder voor de vermaarde Tiller-girls, een schat- van de weelderigste costuums wordt gedra gen in tal van tafereelen, door 12 man nequins. Behalve Henriette Davids, die zelf o. a. optreedt als Miss America, ontmoeten we Fiet.je Köhlervan Dijk, Rika Davids, zuster van Henriette, Henri Roozen, Mat- thieu van Eysden en anderen. Het gezel schap brengt de eigen décors mee, waar mede in het Grand Theatre in de Amstel- straat gespeeld werd, eigen jazzband onder leidiing van S. Frank, eigen balietmeester S. Dickson. De revue ging Juli en Augustus in het Grand Theater, en in September in Scala in Den Haag. Thans onderneemt het ge zelschap een tournée door Nederland en dat hierbü Den Helder niet wordt overge slagen, stemt tot groote voldoening. Want het Heldersche publiek weet altijd een schouwspel als diit te waardeeren en te verwachten is dan ook, dat de beide avon den het bezoek groot zal zyn. Zaterdag a.s zullen wij nog een en an der mededeelen omtrent het optreden van dit gezelschap. Men zorge tijdig voor plaatsbespreking, teneinde van een goede plaats verzekerd te zijn. Na met goed gevolg afgelegd propo nentsexamen op Woensdag 6 October jj. te Amsterdam, is onze stadgenoot, de heer G. Mostert, toegelaten als proponent by het Hersteld Evangelisch Luthersch Kerkgenootschap. UK de preventieve hechtenis ontslagen. Nieuw onderzoek gelast. Naar wy vernemen, heeft de Arrondis sementsrechtbank te Alkmaar, op het verzoek van den verdediger, mr. J. A. E. Buiskool, om een nieuwe instructie in de zaak-De Zwart te gelasten, gunstig be schikt. Aangezien met dit nieuwe onder zoek geruime tijd zal heengaan, besloot de Rechtbank tevens, op verzoek van den verdediger, den verdachte voorloopig uit de preventieve hechtenis te ontslaan. GEZELSCHAP KEES PRUIS. Zondag a.s. komt het uitstekende ca baret-gezelschap Kees Pruis in Casino een voorstelling geven. Kees Pruis, de populaire zanger van de grammofoonpla ten, voordrachtkunstenaar voor de radio en conférencier, zal hier zyn nieuwste programma, dat bestaat uit de beste schlagers, liedjes, voordrachten enz., ten tooneele brengen Bijgestaan door de bekende voordracht kunstenares Stella Seemer, den compo nist Willem Ciere en Piet Hesse (van duo Solser en Hesse) belooft deze avond zeer genoeglijk te worden. Het „Handelsblad" noemde Kees Pruis een der weinige goede cabaret-artisten, waarover wy in Nederland beschikken en prees hem in een volgende kritiek als behoorend tot de beste chansonniers, die we in jaren hebben gehad. „Het Volk" schreef: ,,'t Is een vreugde hem weer eens te hooren". MOTORRIJDER GESLIPT. Gisterenavond om ongeveer 10 u. reed met een onbezonnen vaart een jeugdig motorrijder door de Keizerstraat, in de richting van de Zuidstraat. De jongeman kon door zijn snelheid by den Bat'a-win- kel zijn bocht niet nemen en vloog tegen den trottoirband. Hjj sloeg tegen den grond, doch kwam er wonder boven won der zonder ernstige verwondingen af. Een wandelaar werd nog door het motorrijwiel aangereden. Zijn broekspijp werd aan flarden gerukt en hij kreeg eenige beenverwondingen. Motorrijder en de aangeredene gingen heiden in den winkel van den heer Boonen binnen om wat op verhaal te komen en de geleden schade in der minne te schikken. De motorrijder kon hierna zijn tocht naar huiten voortzetten. RECTIFICATIE. Men verzoekt ons het bericht te willen rectiiiceeren betreffende de aanrijding van den korp. timmerman op den hoek Kuyghweg— Bassingracht, welke aanrij ding niet veroorzaakt zou ziin door een autobus van den heer B., van Juliana dorp, doch door een vrachtauto van en heir A. Het bericht van deze aanrijding kwam voor in ons nummer van Dins dag j.L

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6