WatwUtU Uunï C. VAN TRIET WINTERJASSEN tweede blad heldersche courant van donder pao 13 october 1932. ABONNEMENTSGELDEN. vóór 15 October, JOHN-WEST ZALM Kamer van Koophandel te Alkmaar. Stadsnieuws. 70 ct. por heel blik A. J. DE VRIES. SPOORSTRAAT 74 De heer Grunwald bepleit verbetering van den toestand in het Visscherijbedrijf. Opleving in IJmuiden, Korting op de salarissen der rijksambtenaren. SPOORSTRAAT 102. Tel. 370 Onze nieuwe met de bekende aparte pasvorm reeds vanaf f 24. Aan onze postabonneé's doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal ten bedrage van 2. per postwissel over te maken of op onzt postgirorekening 1GÜ66 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden Ln de stad wordt dezer dagen per iooper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. „De Telegraaf" (Werumeus Buning): Tilly Lus is Mademoiselle. Een stille, zwarte vrouw, in wier strakke, gesloten gezicht alleen de oogen leven, in wie maar een voortdurend, vastbe raden, onwrikbaar gevoel is: het kind. Een enkel oogenblik verliest het gezicht zijn starheid, en het is het gezicht van een moeder. Het krijgt een glans en een teederheid, zooals slechts één actrice in Nederland die bezit. Een glans, die niet gespeeld wordt, die verschijnt, als een wonder, en weer ver dwijnt. Tilly Lus speelt na jaren weer in Amsterdam en haar eerste rol is er een, die voor haar geschreven j kon zijn. Zij is deze vrouw. Hoe zij het is, dat weet j ieder, die haar kent. Men behoeft er jjiet meer van te zeggen „Nieuwe Rotterdamsche Courant": Moeilijk had men voor den terugkeer van Tilly Lus in Amsterdam een stuk kunnen vinden, dat zich beter voor de buitengewone talenten van deze actrice leende dan dit wrange, maar in zijn scherpe contrasten toch nimmer zwaarwichtig wordend „ze denspel van den jongen Franschen schrijver Jacques Deval. Op gedurfde en geslaagde wijze is hier gebroken met de van ouds bekende klucht- figuur van de oude vrijster; zonder een zweem van sentimentaliteit, maar doortrokken van echt senti ment is hier een schamel leven oprecht en vaak heroïsch gezien. Als derde wijkverpleegster, ten dien ste van de plaatselijke afd'eetinig van Het Witte Kruis, is benoemd Mevr. de Wed. v. d. LansRoos te Naarden. HERHALING DER RIDO-REVUE „ALLES WORDT WEER GOED". Men schrijft ons: Deze Revue heeft hier in Den Helder beide avonden zulk een groot succes gehad ep er moesten wegens plaatsgebrek zooveel gegadigden worden teleurgesteld, dat mevrouw Henriëtte Davids in overleg met de Casino-directie besloten heeft nog een 3e opvoering te geven van deze kostelijke, geestige en schitterend ge monteerde Revue. En om thans iedereen in de gelegenheid te stellen deze pracht revue te kunnen zien, wordt de voorstel ling gegeven op Zondag a.s., tegen zeer verlaagde entrée-prijzen. Het spreekt van zelf dat velen van deze unieke ge legenheid gebruik zullen maken en is dus vroegtijdige plaatsbespreking zeer ge- wenscht. Voor prijzen verwijzen wij naar de advertentie. De reeds aangekondigde voorstelling van het gezelschap Kievits, van a.s. Zondag, wordt daardoor voorloopig uit gesteld. MEER LICHT IN DE GEDISTILLEERD-SMOKKELARIJ. De eigenaar van het in beslag genomen vaartuig thans niet ver baasd meer. Eenige weken geleden meldden wij, hoe door het alhier gestationneerde douane vaartuig „Zeemeeuw", onder leiding van den belastinginspecteur, Pesman, 50 bus sen a 20 liter gedistilleerd van 98 wer den in beslag genomen, hetwelk verbor gen was in het in de haven alhier liggend schip „Chemica". De eigenaar wist tijdens den overval niet op te helderen hoe die bussen daar in zijn schip gekomen waren. Naar wij vernemen, is het thans aan dezen inspecteur in samenwerking met de politie alhier gelukt, om deze smokkel- affaire in haar geheel tot klaarheid te brengen. Uit diverse verhooren, zoowel van de daders als van de getuigen, is het verloop van het gedistilleerd vanaf den uitvoer uit IJmuiden tot de heimelijke wederinvoer met een Heldersche botter langs Den Helder en de berging in de „Chemica" tot in bijzonderheden gere construeerd. Zoowel de eigenaar van de „Chemica", als de schipper van de botter, als een te Amsterdam wonende mede plichtige, zullen aan de hand van de door hen bij het verhoor afgelegde verklarin gen te zijner tijd terecht moeten staan. Voornoemde inspecteur heeft althans, naar wij vernamen, meer dan voldoende gegevens verkregen om tegen deze drie personen procesverbaal op te kunnen maken. Zijn wij juist ingelicht, dan bedroeg de geheele gesmokkelde voorraad indertijd 2000 liter, waarvan men vóór den overval door de „Zeemeeuw" kans zag om des nachts 1000 liter naar Amsterdam te ver voeren en clandestien te verhandelen. EERSTE ABONNEMENTSVOORSTELLING. „Mademoiselle". Wü hebben reeds een en ander mede gedeeld omtrent de opvoering van het aar dige Fransche stuk „Mademoiselle", door de artisten van het Centraal Theater, waar van de heeren Louis de Bree en Cees Laseur artistieke leiders zün, a.s. Dinsdag als eerste der serie abonnementsvoorstel lingen alhier te geven. En wij hebben be loofd1 nog eenige kritieken omtrent dit stuk te zullen geven. Zoo schreef het „Handelsblad" in 'n uitvoerige bespreking: Een ontroerende rol van Tilly Lus, als de gou vernante, de jufrouw-van-gezelschap in dit knappe tooneelstuk, en een onvolprezen samenspel. Ge durende drie uur heeft men met ingehouden adem moeten toezien bij deze opvoering, die in alle on- derdeelen met groote zorg voorbereid, voortdurend heeft geboeid. Voor de tweede maal in dit seizoen heeft het Centraal Tooneel een voortreffelijk stuk ten tooneele gebracht, en stuk, dat een rijken in houd heeft en meesterlijk is gebouwd. Na het gees tige „Domino" van Marcel Achard „Mademoiselle" van Jacques Deval, een stuk, dat, ondanks tal van humoristische tooneelen, waarmede men zich uitste kend amuseert, dramatische conflicten weergeeft, die diepe problemen raken. En voor de tweede maal werd de opvoering een succes. Prachtig heeft Jacques Deval het verlangen naar het moederschap der ongehuwde vrouw in de fi guur van de onaanzienlijke Mademoiselle uitge beeld. Zijn stuk is een bijzonder werk, èn door den eenvoud en zuiverheid van den instinctieven drang bij de heldin, èn door het prachtige contrast tus- schen haar natuurlijk verlangen en het wereldsche Teven der anderen; tusschen de sombere, nuchtere, onaantrekkelijke figuur waarin dit warme verlangen tot bloei komt en de gestalte van die andere Ma demoiselle: de frivole Christiane; en het Centraal Tooneel heeft, wij zeiden het reeds, een opvoering gegeven, die dit werk in alle opzichten waardig is. De creatie van Tilly Lus is een der grootste en diepste geweest die wij ooit van haar hebben ge zien. Zij heeft het karakter van de gouvernante met een zeldzame gelatenheid uitgebeeld, zij heeft iedere nuance van de rol tot haar recht laten komen. In een welvarend huisgezin, dat de schrijver met bijtenden humor geteekend heeft, doet Mademoi selle haar intrede. Er is een vader, een gewichtig en joviaal gesticuleerend advocaat, zoo n Fransche strafrechtpleiter, die als het ware altijd van een balkon af spreekt. Er is een ijdele en even gewich tige moeder, die een vermeende jeugd niet opgeeft en blind is voor wat in haar huis gebeurt. Het is Deval gelukt, dit stuk zoo te schrijven, dat het uiterlijk van een Fransche comedie behou den is om de tragische waarachtigheid van Made- moiselle's zwarte kleine figuur heen. Er worden schampere dingen gezegd in dezen dialoog, die tel kens zoo ongeloofelijk veel verraadt en verheldert zonder het zwaar uit te spreken, „De Tijd": Dit spel is zoo'n prachtige greep in het gemoeds leven eener vrouw, het is zoo zuiver behandeld zonder eenige bedoeling om te stuiten, doch met éénig doel: de hunkering en de eerbied van de vrouw naar en om het jonge leven, dat ik dit op merkelijke tooneelwerk van Jacques Deval, (het welk zoo één en al „tooneel" is), in de prachtige opvoering van het Centraal Tooneel in het Cen traal Theater te Amsterdam warm aanbeveel. Zaterdagmiddag is de plaatsbespreking; hiervoor verwijzen wij naar de advertentie. Tevens herinneren wij er nogmaals aan, dat de voorstelling om halfnegen aanvangt. Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken ten stadhuize te Alkmaar, op Woensdag 12 October 1932, des namiddags ten 2 ure. Bij de opening aanwezig 13 leden, waar onder van Den Helder de heeren Grun wald, Coltof en Kolster, en de heer Leber van Texel; later 17 leden. Navordering van invoerrechten. Geprotesteerd werd tegen het voorstel der regeering betreffende de navordering van 30°/o op invoerrechten en den bier accijns. Invorderen van kleine bedragen. Naar aanleiding van een adres der K. v. K. te Rotterdam aan den Minister van Justitie inzake een eenvoudiger en sneller procedure voor het innen van kleine vorderingen, merkt deheerSchmalz (Schagen) op, dat de toestand er niet beter op zal worden als de plannen der regeering doorgaan inzake de opheffing van de arr.-rechtbank te Alkmaar en het kantongerecht te Schagen. Besloten wordt de zaak opnieuw aanhangig te maken bij de regeering. Verhooging van benzinebelas ting. Op verzoek van den Voorzitter deelt de heer Ringers een en ander mee uit een vergadering van bedrijfsautohou ders in Nederland, gehouden in Utrecht, ter bespreking van de voorstellen der commissie-Welterinzakehet autotransport en de wegenpolitiek. Algemeen werd op die vergadering gevoeld dat verhooging der benzinebelasting van groot nadeel voor het bedrijf zou zijn. Verschillende heeren deelen mede, dat onder de bedrijfs autohouders lijsten circuleeren ter adhae- siebetuiging. De heer Grunwald wijst er op, dat de autotractie verschillende wegen be rijdt, die voor de spoor onbereikbaar zijn, en op grond daarvan gaat het niet aan het autotransport door middel van benzine belasting te bemoeilijken. Verschillende andere heeren geven hun meening over deze kwestie te kennen. Een voorstel-Kuijper om de Utrechtsche motie te steunen, wordt aangenomen. De heer Hoogland meent, dat met deze autotractie verbrokkeling van den groentenhandel ontstaat. Deze maatregel is tevens ook bedoeld om de sporen rendabel te houden, aldus de Voorzitter, en de Kamer mag daar aan niet medewerken; indien er lijnen zijn, die niet langer rendabel kunnen blijven, moeten ze worden opgeheven. Accoord buiten faillissement. Een adres der Haagsche Kamer v .K. teneinde wetswijziging mogelijk te maken, om tot een accoord buiten faillissement te komen, wordt toegelicht door het lid der kamer mr. Moens. De heer de Raat vreest misbruik van een dergelijke regeling en toename van het aantal faillissementen en wil haar nog nader bestudeeren. De Voorzitter ontwikkelt nog andere bezwaren en tenslotte wordt na ampele bespreking het adres voor kennisgeving aangenomen. Geblokkeerde vorderingen in Duitschland. Uitvoerig wordt van gedachten gewis seld over het antwoord van den directeur- generaal van Handel en Nijverheid op het schrijven der Kamer inzake de ge blokkeerde vorderingen in Duitschland, waaruit blijkt, dat de daarin genoemde vraagstukken de aandacht der regeering hebben. Besloten wordt de kwestie in handen te stellen van de Handelscom missie. De heer Kolster wil de importeurs verzoeken bij bestellingen in Duitschland als tegenprestatie te vragen om Neder- landsche producten te mogen zenden. (In den geest als de K. v. K. te Leiden reeds besloot). De heer H. de Raat bracht een be knopt verslag uit van het congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond, ge houden te Arnhem op 21 Juli, en de Voorzitter omtrent de gecombineerde vergadering met de besturen der Midden- standsvereenigingen, waaromtrent wij in de Held. Courant een uitvoerig verslag hebben opgenomen. De Voorzitter maakt van deze gelegenheid gebruik den heer Ringers hartelijk dank te zeggen voor de betoonde gastvrijheid en de verrassing. Opheffing arrondissements rechtbank en van het kanton Schagen. De besprekingen betroffen de voorge stelde opheffing der rechtbank en het kanton Schagen: niettegenstaande de motie der Kamer is toch een wetsontwerp ingediend voor de opheffing. Wij willen hopen, dat de Tweede Kagier het ontwerp niet zal accepteeren. De heer de Raat wijst er op, dat de Minister spreekt van een rationeeler in deeling; bij de nieuwe indeeling, zooals de minister zich die voorstelt, is alle rationalisatie evenwel zoek! Verder spreekt de Minister van de betrekkelijk geringe werkzaamheden der rechtbank, hetgeen eveneens onjuist is. Daarentegen wordt het aantal rechters vermeerderd. Zijn er, vraagt spr., niet voldoende motie ven om bij onze volksvertegenwoordiging aanname van dit wetsontwerp te voor komen Dat is geen rationalisatie meer, dat is een belangrijk deel van ons land van een behoorlijke rechtsbedeeling ontblooten. Algemeen was de Kamer het er mee eens, dat Haarlem uiterst ongunstig is gelegen als centrum van het arrondisse ment. De voorzitter wijst er op, dat het wellicht wenschelijk zal zijn een algemeene actie op touw te zetten. De heer Schmalz wijst er op, dat met het voorgestelde geen besparing, maar juist het omgekeerde bereikt wordt. De heer Kuiper acht de eenige weg persoonlijk te trachten de Tweede Kamer leden te bewerken. De heer Leber wil door de Kamer een actie laten voeren en meent dat daar van wel kracht zal uitgaan. De voorzitter merkt op, dat juist Den Helder en Texel er groot belang bij hebben. Wat de heer Kuiper zegt is al geschied; men heeft al verschillende kamerleden er over gesproken. De heer de Raat herinnert aan het gezegde van mr. Leesberg, dat men mid den in het land veelal denkt, dat bij Alk maar het land eindigt. Terwijl juist het grootste deel nog ten Noorden van Alk maar ligt. Men moet zich bewust zijn dat er twee centra in Noord-Holland zijn: Amsterdam en Alkmaar. Haarlem is alleen maar een centrum voor Kennemerland. Wij moeten nu met psychologische argu menten komen, en als er niet gauw-actie komt, moet die van de Kamer uitgaan Wij moeten niet meer met adressen werken, maar met kaarten, teekeningen e.d. Spr. stelt voor zoo spoedig mogelijk' een niet te groote commissie te benoemen en onmiddellijk aan het werk te gaan. De Voorzitter doet een beroep op Den Helder en Texel, die vooral belang bij de zaak hebben, en vraagt of de Heldersche afgevaardigden er zich voor willen spannen. De heer Kolster wijst er op, dat de motie niet met de volle sympathie van de Heldersche afgevaardigden is aan genomen. Men vreesde dat wij door andere bezuinigingen zouden worden getroffen. De Voorzitter erkent ditde R.-K. Middenstandsvereeniging de Hanze had bereids een adres hieromtrent gericht. Nu Den Helder onder Haarlem wordt ingedeeld, wordt de zaak eventwel weer anders. De heer Coltof zet uiteen, dat het standpunt van Den Helder is, de regee ring in haar bezuinigingen te steunen. De heer Ringers is verbaasd over deze stemmen uit Den Helder, die vóór de voorstellen-Welter zijn. Terwijl zij op andere punten wel tegen het rapport ingaan. De heer de Raat repliceert. Dat het een groot Alkmaarsch voordeel is, spreekt spr. positief tegen. Voor Den Helder is het voordeel grooter. De heele kop van Noordholland krijgt een middeieeuwsche rechtsbedeeling. Alkmaar heeft altijd een schepenen rechtbank gehad. De heer Coltof zegt dat de kwestie morgenavond (hedenavond) in de winke liersvergadering zal besproken worden. De Voorzitter: Het Rijk trekt alles naar de groote steden en dat geschiedt nu hier ook weer. Daartegen moeten wij ons verweren. Die paar ambtenaren die er door zouden verdwijnen leggen voor ons geen gewicht in de schaal. De heer Kolster zal persoonlijk gaarne ijveren voor het behoud der recht bank. Toestand in liet Visscherijbe drijf. Bij de rondvraag houdt de lieer Grünwald een inleiding over een poging, door spr. gedaan in samenwer king met den heer B. J. Gelder, tot ver betering van den toestand in het visscherij bedrijf. Spr. zegt daarin het volgende Inleiding. Van onze visscherjjnijverheid is de vis- scherij die zich bezighoud met de vangst van zeevisch verreweg de belangrijkste. Deze is te verdeelen in haring en alle andere zeevisch. De moeilijkheden van de laatste vallen bijzonder op, omdat het overgroote deel van den omzet geconcentreerd is in het IJmuider visscherijbedrijf, een beddijf hetwelk om verschillende redenen sterk de aandacht trekt en dan ook den laatsten tijd de bijzondere belangstelling had. Daarom stelt deze (poging tot) oplos sing dan ook de IJmuidensche visscherij op den voorgrond, zij het dat daarmee nauw samenhangt (bij de oplossing) de andere visscherijen, als de kustvisscherij, de groote haringvisscherlj en zelfs de binnen- of zoetwatervisscherij. De crisis. Bij het noemen van het woord crisis in verband met de visscherij en bijzonderlijk de IJmuidensche dient te worden bedacht dat crisissen in de visscherij geregeld terugkeeren. En door den aard van het bedrijf èn door de mentaliteit van de vis- scherij-menschen, die bij den geringsten tegenslag of bij elke periodiek voorko mende bedrijfsdepresie harder klagen dan noodig is. IJmuiden maakt elk zomer seizoen een crisis door. ook in normale jaren toch beginnen de prijzen in de maand Maart terug te loopen en wordt dan het woord crisis vernomen. Verder kan er de laatste jaren voortdu rend van een crisis worden gesproken, voortspruitend uit het feit, dat de op brengst der visscherij steeds meer ver kregen moet worden uit de hoeveelheid omdat de kwaliteit der visch geregeld ach teruit gaat. De vangst bestaat voor een te groot deel uit kleine schol en kleine schel- visch, terwijl juist flinke schol en middel- schelvisch de best verkoopbare vischsoor- ten zijn. Het feit, dat de IJmuider vloot niet met den tijd is meegegaan, dat de vischrljk- dom van de zuidelijke Noordzee sterk is afgenomen (door de overbevissching) dient hierbij in oogenschouw te worden genomen. Maatregelen die dan ook ter plaatse als oplossing worden gegeven, dienen dan ook in dit verband te worden beschouwd. De crisis van thans die opgelost moet worden is die bijzondere waaronder ook andere bedrijven te lijden hebben. De regeering helpt of wenscht te hel pen zoo mogelijk en op die hulp doet ook de visscherijnijverheid een beroep. Geen voldoende afzet. De groote crisis is te wijten aan geen voldoende afzet. Verschillende maatrege len als (verhoogde) inkomende rechten, contingenteering hebben afzetgebieden doen verloren gaan en de fouten welke aan het distributiestelsel kleven, maken het den producent onmogelijk om loon voor zijn werk te ontvangen. Alleen door hierin verbetering te brengen, door den producent zijn product tegen toonenden prijs af te nemen, kan afdoende hulp ver schaft worden. Maatregelen welke bijzondere moeilijkheden verschaffen of niet in verhand met deze crisis dienen te worden beschouwd. Wat tot dusverre door belanghebben den is gevraagd, houdt voor een deel of geen verband met deze groote crisis (als maatregelen ten opzichte van het gebruik van vischtuig, ontlasting van kosten welke het staatsvisschërshavenbedrljf oplegt), of slaat niet uitsluitend óp het visscherijbe drijf en stuit of op andere bezwaren (als deviezenregeling, opheffing contingentee ring door het buitenland, garantie van minimum-prijzen) en moet hoe nuttig ook, buiten deze beschouwing blijven. Afzet van visch. Het eenigste hetwelk afdoende helpt is voldoende vischafzet. Wordt de aange voerde visch grif afgenomen, dan stijgen de prijzen en is het bedrijf meer of min der loonend. In die richting worden door belangheb benden eenige maatregelen genoemd als geen buitenlandsche vischconserven (stok- visch) in gevangenissen, plaatsen van visch op het menu van het leger, verstrek king van visch inplaats van (gedeelte lijke) andere ondersteuning, welke aan dacht verdienen van de betreffende auto riteiten. Men diene echter in dezen de verwach tingen niet te hoog te spannen. Juist wanneer of omdat visch wordt voorge schreven zullen belanghebbenden zich verzetten, zoodat de mogelijkheid bestaat dat er onder hen bijv. bij de militairen en vooral bij werkeloozen verzet ontstaat. De afzet van visch moet in de eerste plaats komen doordat liet publiek naar visch vraagt en dat moet getracht worden te verkrijgen. Hoe de vischverkoop krachtig kan worden bevorderd. Het middel om verkoop te bevorderen is reclame. Bij een goed gevoerde reclame hooren een goed product en gemakkelijke verkrijgbaarheid. Reclame voor het ver- koopen van visch is herhaaldelijk ge maakt en heeft ook succes gehad. Er wordt vrijwel overal, zeker hier te lande, meer visch gegeten dan vroeger. Echter nog bij lange na niet voldoende, gegeven de aanvoermogelijkheden, de voedings waarde. van het artikel, de gemakkelijke bereiding, de lage prijs. Dat ligt aan het feit, dat de reclame slechts bij tijd en wijle (door verschillende groepen of per sonen die zonder eenige voeling met el kaar hielden) is gemaakt en dan nog op verkeerde wijze. Het publiek koopt geen visch, of bloemkool of spek om de produ centen uit hun ongelegenheid te helpen. Het publiek koopt wat het op het oogen blik past. Ten opzichte yan visch is bij zonder klemmend, dat deze op tal van plaatsen en streken niet of slechts bij uit zondering is te krijgen en dan soms niet in prima kwaliteit en vaak te duur. Daar door en daarbij kennen de menschen visch of vele soorten van visch niet, noch de bereidingswijze en maken als zfj visch gekocht hebben, groote fouten. Ten over vloede bestaan er omtrent het eten van visch zotte denkbeelden (schelvisch zou men in den zomer niet moeten eten). Er moet opgericht worden eene veree- niging tot bevordering van het vischge- bruik en aan die vereeniging moeten alle belanghebbenden deelnamen. Gegeven de groote belangen daaraan verbonden en al j wat er den laatsten tijd is voorgevallen j (actie Kamer van KoophandelHolland's Noorderkwartier, plannen Vereeniging: van Haringreeders) moet die vereeniging worden opgericht door alle reeders- j vereenigingen, de vischhandelarenver-1 eeniging te IJmuiden en Vlaardingen. Seheveningen, enz., de Ned. Heidemaat-| schappij, de bond van vischwinkeliers, de dito der venters. Verder de Kamers van Koophandel Hollands Noorderkwartier, Haarlem, Rijnland, Den Haag, Beneden J Maas en zoo mogelijk ook Amsterdam, i Gooiland en Geldersche Vallei. Verder moeten de visschersvakbonden daaraan i deelnemen en last not least de regeering. j Deze particuliere vereeniging, die door' de regeering financieel wordt gesteund, handele als volgt. Zfj stelle menschen in de gelegenheid visch aan particulieren te verkoopen. Er zijn nog een buitengewoon groot aan- t a 1 plaatsen en streken irn ons land, waar nimmer of hoogst zelden visch wordt aan geboden. Er zijn duizenden werkeloozen, die deze wijze van kostwinning zullen aan vatten. Hoe deze organisatie moet worden ingericht is te uitgebreid om hier uiteen te zetten. Slechts zfj opgemerkt, dat de visch den verbruiker moet worden ge bracht op gemakkelijke en hygiënische wijze en dat den kooper systematische voorlichting moet worden gegeven. De ver- koopers moeten vrij zijn in hun wijze van inkoop, wel wordt controle gehouden op de kwaliteit, onder omstandigheden op den verkoopsprijs en voor zoover noodig op de finantiën. Daar de Zuiderviscli hard bezig is te verdwijnen, komen er zeker daardoor reeds een paar duizend vischventers beschik baar, die door de Generale Commissie van de Zuiderzeesteunwet op deze gelegenheid kan worden gewezen. De kosten. Aangenomen kan worden, dat er op deze dljze een paar duizend menschen loonend werk kunen vinden. Sommigen daarvan moeten geholpen worden met crediet, an deren aan bedrijfsmateriaal (b.v. driewie ler) allen aan passend propaganda mate riaal. Een groot deel van dat geld moet verschaft worden uit hoofde van de Zui derzeesteunwet, voor een klein deel zal op de Steuncomité'® een beroep kunnen worden gedaan. De Vereeniging moet voor hen zorgen, die niet onder de vorengenoemde catego rieën vallen. En ook voor de kosten der leiding en propaganda. Er moet een flinke leider aangesteld worden, een zakenman, die de visscherij kent en de propaganda goed weet te voe ren. Deze moet een assistent hebben voor administratie en corerspondentie. De kos ten van den leider met assistent, bureau, telefoon, porto en reiskosten zullen ƒ10.000 per jaar bedragen. Het propaganda materiaal (practische folders) kan eveneens op 10.000 worden begroot. Dit zijn vaststaande kosten, wat de venters van de Vereenigng zullen vra gen, kan aanvankelijk geschat worden op 25.000. Met f 5000 voor onvoorzien komt men het eerste jaar op 50.000. De moge lijkheid is groot, daar de organisatie suc cessievelijk wordt opgebouwd vele venters direct flink zullen verdienen, voorgescho ten geld of materiaal terug kunnen betalen dat het bfj de geschatte 50.000 blijft. De vereenigingen, de kamers van koop handel zullen in dit bedrag kunnen bijdra gen. De 50.000 zal wel het maximum zijn waarvoor de Regeering garantie heeft te geven, door welke de Regeering zich krach- tïge zeggingschap verzekert. Het resultaat. Op deze wijze wordt een groote verkoop van visch verkregen, Gerustelijk kan ge schat worden dat (era IJmuiden als maat staf te nemen) na eenige maanden een ver koop zal worden verkregen gelijk staande aan de opbrengst van 40 treilers. Natuur lijk zal van dezen verkoop ook de kustvis scherij profiteeren en de zoetwatervis scherij, maar in dit geval dient IJmuiden als voorbeeld. Een niet te onderschatten gevolg is, dat een paar duizend menschen op deze wijze aan een eerlijke kostwinning worden ge holpen (ongerekend de visscherijmenschen die weer aan 't werk komen, de vischhan- ctel, die weer opleeft) en dat een goed en goedkoop voedsel hekend wordt gemaakt en heel de visscherij met al wat daaraan annex is blijvend voordeel geniet. Eene moeilijkheid. Niet verzwegen mag worden, dat er eene moeilijkheid is, welke ondervangen moet worden. Hoe slecht het met onze vissche rijnijverheid1 moge zijn, toch wordt er steeds visch geïmporteerd. Er komen vreemde schepen hier landen, de handel voert veel in. Dat zal bij een opleving van den verkoop hier zich uitbreiden, zoodat ook voor de visscherij tijdelijk het systeem van oontingenteering zal moeten worden toegepast. Spr. stelt tenslotte voor deze zaak, waarvan Urheberis de heer B. J. Gelder, in handen te stellen van de Handels commissie uit de Kamer. De voorzitter wijst op het groote belang der zaak en verschillend eheeren geven hun adhaesie te kennen. De heer Ringers zou een speciale commissie hiervoor willen benoemen.de voorzit ter meent, dat dit aan de prudentie der Handelscommissie kan worden overgè- laten, die zich desgewenscht een afzon derlijke commissie kan assumeeren. Het electrisch licht. De lieer Grondsma vraagt maat regelen inzake de voorziening van elec trisch licht, waardoor catastrofen als van de vorige week worden voorkomen. Naai de heer de Raat mededeelt zijn er legio klachten gekomen, en er zijn winke- liers, die f 500 schade hadden. De handel I moet kunnen eischen van de overheid, dat hij gevrijwaard worde voor dergelijke catastrofen. Na afloop der openbare vergadering had nog een comité-vergadering plaats. Buitenlandsch Overzicht 1 Feuilletonf Het bureau voor in- en verkoop van land- en tuinbouwproducten wordt gevestigd te Alkmaar pag. 2 Scheepsrampen in de Oostzee 2 H r. Ms. mijnenlegger „Kra- katau bij Soerabaiu omgeslagen. De bemanning gered „2 Brutale berooving te Rotterdam. Duitscher in huurauto bestolen en mishandeld2 Wetsontwerp ingediend tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied, waarbij opheffing van de rechtbank te Alkmaar en het kantongerecht te Schagen 2 Ernstige werkloozenrelletjes te Belfast „2 Politieke activiteit van den ex- kroonprins? (buitenlandsch overzichtf1 De Duitsch-Nederlandsche eco nomische betrekkingen 1 De Engelsche kroonprins in ons land 2 Radio-Programma „2 Marineberichten6 Omtrek nieuws 4 Marktberichten Sportnieuws»6 Steunverleening aan de bouw vakarbeiders 4 Een aanslag op de Zeister tram 5 Von Papen verkondigt de dicta tuur H 3 Hevige strijd in Mantsjoerije. Zware verliezen„5 De heer Grunwald bepleit in de K. v. K. verbetering van den toestand in het visscherijbedrijf 3 Opleving in IJmuiden3 De afsluitdijk dezer dagen be rijdbaar 5 Ruime aanvoeren, goede afzet. Er valt in IJmuiden een opleving in den vischhandel te constateeren, die tot uitdrukking komt in den omzet, in den Rijksafslag over de afgeloopen maand, schrijft het „Hbld.". De omzet in Septem ber 1932 is bijna 20 °/0 hooger dan in de maand Augustus. Voeren in de laatste maanden veertig a vijftig booten uit, thans bedraagt dit aantal 80 100. En bijna alle booten keeren met een rijke besom ming thuis, die de reeders weder in staat stelt, schepen naar zee te blijven sturen. Maar ook voor den afzet breekt een betere tijd aan. Weliswaar eisebt België bij den invoer vooral grootere soorten schol en kabeljauw boven de 40 cm.-maat en levert Duitschland altijd nog moeilijk heden met zijn Deviezenbepalingen op, zoodat de export nog niet gaat, zooals men die wenschen zou in het binnen land is de vraag naar visch enorm ge stegen. De IJmuider handelaren zijn buiten gewoon actiefbij tienduizenden worden de prijscouranten naar alle hoeken van het land gezonden en er zijn zelfs export zaken, welke zich op den binnenlandschen handel met succes hebben toegelegd. Zwaar drukken de lasten, die van over heidswege op het bedrijf worden gelegd: hooge pakhuis- en lokaalhuren, en zeker niet te vergeten de sociale maatregelen. Zij, die maandenlang op steun der re geering voor het kwijnend IJmuider be drijf hadden gewacht, hebben langzamer hand alle hoop, dat van deze zijde nog tijdig redding zou komen, opgegeven. Zfj hebben thans de handen uit de mouwen gestoken en pogen zichzelf te redden. En velen varen er wel bij Bespreking in de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. De organi saties zullen onderling nader overleggen, of zij tot een geza menlijk voorstel kunnen komen. Dinsdag heeft de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken vergaderd. In deze vergadering werd besproken het voornemen van de regeering tot verdere vermindering van de bezoldiging van de gehuwden met 5 pet. en van de jonggehuwden met 7 pet. door Vele menschen zijn als de boeken, de titel komt dikwijls volstrekt niet overeen met den inhoud.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5