TURENNE of V.B. ANTHRACIET HERMAN NYPELS HELDBRSCHE COURANT VAN ZATBRPAO 15 OCTOBER 1932. Visscherij. Julianadorp. Texel. Bieezand- Wieringen. Callantsoog. 't Zand. Anna Pauluwna. Wieringei waard, Schagen. Bruidsbouquetten onze Étalage C. KOOPMAN, t 11.40 per H.L. franco thuis Speciaal aan te bevelen onze maatafdeeling Kieeding magazijnen Den Heider Inbraak te Den Bury. Ziet hedenavond Laatste spreker is de heer Schutte (in tweede instantie). Er wordt een mooi schema opgehangen van de contributie, en de cautiestorting van 1 4.—, dat spr. critiseert. Hij protesteert tegen de actie der Vara, die ook in Amsterdam trachtte het comité als propagandamiddel te ge bruiken. Wat bereikt is komt ten goede aan het comité, zegt spr., die eenige malen tot de orde geroepen wordt. Hij doet nogmaals een beroep op de verga dering om de resolutie aan te nemen met een ultimatum voor de inwilliging. De Voorzitter vraagt aan de ver gadering of er gegadigden zijn om in het permanent comité zitting te nemen. Spr. persoonlijk zal op den ingeslagen weg voortgaan, maar zal gaarne steun uit de vergadering krijgen. Wij hadden ook gedacht, uit deze openbare verga dering een permanent comité te vormen. Tenslotte worden enkele namen ge noteerd. 1. Nadat de niet op de distributie aan geslotenen zich verwijderd hebben, komt in bespreking de clausule of men aan de resolutie nog een ultimatum zal toe voegen van veertien dagen en daarin zal dreigen met staking zooals is voorgesteld. Na gehouden besprekingen wordt be sloten de resolutie ongewijzigd te accep teeren. Van den heer v. d. G e i n, een der woord voerders, ontvingen wij een ingezonden stuk, waarin hij zijn woorden nader toe- licht. Zij bedoelden te protesteeren tegen j het optreden van de Amsterdamsche j sprekers, door hem afgezanten van de planeet Moskou genoemd, welke, zooals men ziet, aandrongen op staking van betaling, en hij hoopt, dat men dien raad niet zal opvolgen. Met belangstelling hebben we de be schouwingen van den heer Grunwald' in de Kamer van Koophandel te Alkmaar ter zake van de verbetering van den toestand in het Visscherij lied rijf gevolgd. Hoofdzaak is, in dezen tijd van interna tionale wanbegrippen, dat thans speciaal bet afzetgebied in eigen land wordt ver groot. Men kan natuurlijk over de wijze van het bereiken van dit doel van inzicht verschillen, maar het oog dient naar het eindpunt te worden gericht: verruiming van binnenlandsch afzetgebied. De heer Grunwald en diens „Urheber", de heer Gelder, hebben zelf gevoeld, dat het moeilijk gaat, in welke omstandighe den dan ook, iemand het gebruiken van visch op te dringen en, ter vermijding van een groot strijdpunt in deze aangelegen heids gelooven we dan ook, dat het in die richting niet dient te worden gezocht, doch uitsluitend in het propagandeeren voor het gebruik van visch. Hetgeen, naar verluidt, de IJmuider vischhandelaren reeds hebben bereikt door een doelmatig gelanceerde reclame-cam pagne, wettigt de hoop, dat met eendrach tig samenwerken in dit opzicht wel iets valt te bereiken. De kosten daaraan verbonden, is natuur lijk een punt, dat wel ernstig dient te wor den bekeken, doch het komt ons voor, dat deze door de belanghebbende samenwer kende groepen zal dienen te worden ge dragen. Vermoedelijk toch zal de Regeeing, die reeds kippenvel krijgt als je over gelduit- gaaf praat, moeilijk zijn te bewegen een toelage te verstrekken. Misschien is een geldelijke t>elangstelling van Regeerings- wege in deze ook minder gewenscht, want daardoor kan de bewegingsvrijheid van een eventueel leidend orgaan in de reclame campagne soepeler zijn. Wel zou het gewenscht, zeer gewenscht zijn, dat de Regeering haar moreelen steun zou gaan verleenen, die natuurlijk ook het Rijk wel op eenige kosten zou komen te staan misschien, maar toch van geringe grootheid zou zijn. Deze moreele steun zou zijn om een dwingende order te geven, die beoogde in elke rijksinstelling aandacht te schenken aan deze zaak; er een lezing nu en dan over te houden, propagandamateriaal uit te reiken; de radio-omroepen te adviseeren eiken dag een kwartier te geven voor vischrecepten, etc. Van harte hopen we, dat dit pogen van de heeren Grunwald c.s. succes zal mogen hebben. Dat, zooals gezegd wordt, de IJmuider vloot niet met den tijd is meegegaan, is natuurlijk te betreuren. Zelf zullen de be trokkenen dat, ook wel inzien, maar ja, als een bedrijf rendeert, wordt in den regel niet aan reconstructie gedacht. Deze crisis zal velen de oogen hebben geopend en ze rü" hebben gemaakt om te trachten tech nisch met den tijd mee te gaan. Doet men dat niet, dan komt men ten achter en het slot is het teloor gaan van het bedrijf. Voor kleine bedrijven is het echter vaak zoo moeilijk om bri te blijven. Daarom blijven we bepleiten een van regeeringswege ingestelde credietbank voor het visscheriibedrijf, die het mogelijk kan maken, dat de technische voortgang op den voet kan worden gevolgd. Het lijkt ons toch we wezen daar al eerder op niet een te groot risico om, In beoaalde gevallen en onder bepaalde voorwaarden, het visscherübedrüf aan cre- diet te helpen. Het kan toch zijn een commercieel op gezette credietverstrekking, die aflossing en rente zóó preferent kan verklaren, dat de afslagen het dwingende recht hebben prooentsgewiis die bedragen van de be somming in te houden. Er ontstaat een zuivere commercieele verhouding tusschen credietgever en cre- dietnemer, waardoor alle begrip van af hankelijkheid wordt te niet gedaan en daardoor bereikt wordt, dat de mensch zich verstevigd voelt in moreele kracht. En wie daarover even wil nadenken, zal beseffen wat dat voor de onderlinge ver houding van mensch tot mensch beteekent. De samenleving toch is niet slechts een beoordeeling van geldelijke standing, doch heeft ook noodig een beoordeeling naar karakter. Credietverstrekking van overheidswege (we noemen hier slechts de visscherij) kan geweldig bijdragen tot ethische opheffing van den credietnemer, zooals algemeen staatspensioen terstond den mensch ethisch zou omhoog voeren. Wy kunnen dit punt niet loslaten en telkens zullen we er op moeten aandringen voor het visscherübedrüf een overheids- credietbank op te richten. De techniek in dit bedrüf staat geen moment stil. We wezen verleden week op Hansen's Patent-net. Noodig voor het be drüf is ook draadlooze telefonie, echo lood (ultra sonore). Dat alles brengt kosten met zich en niet altijd is zoo'n bedrag be schikbaar. En daaromVu] nu zelf maar in. Het onstuimige weer was Donderdag avond beletsel, dat de garnalenvloot zee koos. Ook de kotters vertrouwden het weer niet bijzonder, omdat het voortdurende weerlichten en donder om dezen tijd van het jaar niet veel goeds voorspellen. Daar om kwamen zij ook havenwaarts. Buiten verwachting bleef het weer kalm, hoewel de barometer steeds dalende was. Men ver moedt, dat het in d.en omtrek minder gun stig weer is geweest dan hier. Vrijdagavond echter ging de garnalen- vloot weer ter vangst. Er is ook geprobeerd naar sardien te visschen. Het resultaat was echter teleur stellend. Vermoedelijk is het nog wat vroeg Een poging aan Onrust gedaan om na- in den tijd voor deze najaarsvisscherij. jaarsharing te visschen, had een pover re sultaat. De trek er van schijnt neg niet te zün begonnen. Botvisscherü is ook al door het ongun stige weer van weinig beteekenis. Men ziet in alle richtingen wordt door den visscher gepoogd zich een bestaan te verschaffen, maar lang niet aitüd worct zü'n pogen beloond. Verkrijgbaar bij de volgends Kolenzaken: VEREENIQDE BRANDSTOFFEN- HANDEL, Spoorgracht 15 Fa. P. BANDSMA, Zwaanstraat 2-4 P. DE GROOT, Van Hogendorpstr. 57 W. DE RUITER, Jonkerstraat BRIAN, Doolhof P. IBAIS, Binnenhaven OUD-CURSISTEN LANDBOUW- WINTERCURSUS. Naar wjj van den heer I. J. Schroevers vernamen, ligt. het dezen winter in zijn bedoeling om de oud-cursisten van de beide vorige landbouwwintercursussen, in een vereeniging van oud-leerlingen bijeen te brengen, en dan van tijd tot tijd met hen een praatavond te houden over allerlei onderwerpen, die in de praktijk voorkomen. Wij voor ons zeggen zeker niet te veel, als wij vertrouwen, dat het streven van den heer Schroevers in ruime mate zal worden gesteund en ge apprecieerd. ZANGAVOND. Het Dameszangkoor zal a.s. Dinsdag een zangavond geven in de Ned. Herv. Kerk alhier. Welwillende medewerking zal worden verleend door de heeren G. Schilder, tenor, T. J. Ramler, bariton terwijl mej. C. Kokelaar het koor zal begeleiden. Dirigent is Feike Asma, allen komen uit Den Helder. OPENING VAN DEN TWEE-JARIGEN LANDBOUWWINTERCURSUS IN DE O. L. SCHOOL NO. EEN. Woensdagavond werd de nieuwe 2-jarige landbouwwintercursus officieel geopend. Deze cursus wordt geleid door den heer I. J. Schroevers, hoofd van school 1, en gaat uit van de afdeeling Den Helder van de Holl. Mü. van Landbouw, terwijl het gemeentebestuur van Den Helder hiervoor gratis een schoollokaal beschikbaar stelt. Deze cursus vangt aan met 15 leerlingen, htwelk trouwens ook het vereischte mini mum is, om een cursus te laten doorgaan. Door verschillende omstandigheden ont braken er dezen avond een paar op het appèl, trwij] 1 oud-cursist als belangstel lende aanwezig was. Van het bestuur van de afd. Den Helder van de Holl. Mij. van Landbouw waren aanwezig de heeren J. J. Verfaille, voorzitter, G. H. Böhmer, secre taris, C. J. Maters, penningmeester, S. Eriks en A. Grin, benevens de heeren Schroevers en Gaakeer. De heer Verfaille. herinnerde er in zün openingswoord aan, dat een boer op tijd moest zün en daar de vastgestelde tijd ver streken is, wil hü dan thans enkele woor den spreken. Het is voor het bestuur een aangename taak, dat hier de belangstelling voor het landbouwonderwüs zoo groot is, dat een cursus gevormd kon worden, om hier tegenwoordig te zün. Op rijperen leeftijd zult gü allen het be seffen van hoeveel belang dit onderwijs voor u is. Eiken dag werkt gü practisch op de bedrijven van uw ouders, maar er komen toch wel eens vragen bü u op, hoe zou dit of dat nu toch eigenlijk wel in el kander zitten en daarom hebben wü theorie noodig, de theorie van het landbouwonder wijs. En vooral in dezen tijd zal het u dui delijk worden, dat er nogal wat komt kijken om de bedrijven gaande te houden en het niet ondienstig is, dat practijk en theorie hier hand in hand gaan. Verder dringt spr. er bij de jongelui op aan. om hun ka meraden aan te sporen dezen cursus te volgen, want van het geregeld volgen door een vastgesteld minimum aantal leerlingen hangt het leven van den cursus af. De Re geering bezuinigt tegenwoordig op alles, het is dus zaak allen hier steeds aanwezig te zü'n. Het landbouwonderwijs is voor u van veel belang. In den aanvang sprak ik van steeds op tüd te zijn en alle kleinighe den toe te passen in het bedrijf. Studenten worden niet van jullie gemaakt, dat is ook niet noodig, want wü hebben eiken dag practisch werk in het bedrüf. Verder, zegt spr.. doet het de afd. veel genoegen, dat de heer Schroevers, die ook den vorigen cursus geleid heeft, weer be reid was ook dezen cursus te leiden en ik vertrouw, dat gij het hem en uzelf gemak kelijk zult maken door met aandacht de lessen te volgen. De heer Schroevers zegt hierna allen lank voor hun medewerking om het weer zoover te brengen, dat een cursus is ge vormd, en dat er zooveel jongelui bereid waren iedere week een paar van hun vrije avonden om te offeren om hier tegen woordig te zijn. Verder worden eenige zaken geregeld. De cursus zal gegeven worden des Dinsdags- en Vrydagsavoncs, te beginnen om 7 uur. De boeken zal de heer Schroevers bestellen. Gaarne hadden wü eerder begonnen, maar de toestemming van hoogeraf moest afgewacht worden. Het lesgeld bedraagt f 2.50. De cursus is over 2 jaren verdeeld en het is nu geen schoolgaan meer, het is een cursus gewor den. Er is niet zooveel werk aan, het is alleen maar de kwestie om in vrijen tüd een en ander na te lezen, enz. De verschil lende leervakken worden medegedeeld. De heer Verfaille zegt tot de jongelui, dat hier voor hen iets is om voor de toe komst te leeren. Hü schetst de geweldig groote verandering van den Polder „Het Koegras". Voor 40 jaar terug was het land gelijk aan de duinen. Nu is de woestijn veranderd in een oase. die gemakkelijk kan wedijveren met andere streken van ons land. De hulpmiddelen der wetenschap hebben het hunne hiertoe bijgedragen, maar ook menschen zooals de heer Schroe vers brengen u deze kennis bü'. Profiteer daarvan, blijf steeds op tüd. houdt alles bij elkander, spoort uw vrienden aan in het belang van dezen cursus en tot bevrediging van de Holl. Mij. van Landbouw. Dan zult u in de toekomst steeds de vruchten mogen plukken van wat u hier geleerd hebt. Hiermede was deze cursus geopend en ging een ieder weer huiswaarts. Thans is officieel vastgesteld dat allen die voor den heer H. Jonker op de lijst stonden voor een benoeming bedankt heb ben en dat de heer Jonker zijn benoeming heeft aanvaard. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur Ds. S. U. Zuidema. weg had. kon den prüs van f40 halen an deren gingen zelfs tegen 15 en 20 van üei>e ïrüzen, die besteed weiden voor de nuchtere kalveren, waren bii de vorige we ken vergeleken, weer lager. Deze handel «as zeer stug. Dat is ook wel een gevolg dat de graskalveren zoo goedkoop zyn. Oude slachtschapen brachten 8—16 gw. op, uitgezonderd een exemplaar, dat J deed; handel heel goed. Voor de jonge vette schapen werd f 20.50 betaald door den lieer Heidema aan den heer R. Bakker, iet in- gerwaard; deze prüs is in langen tijd niet gehoord. De handel in overhouders moest jammer genoeg slechter genoemd worden; daar is geen vraag naar. Daar er weinig vette varkens_ aange voerd waren, was toch de handel niet naar wensch, ze brachten ook weer voor de hoogste markt 1 ets. minder op tot 14 ets. Er was aan de biggen en schrammen den laatstee tijd verloren, dat kon men best merken, prüzen minder, weinig handel. Op de kippenmarkt werd voor oude kip pen 0.45—0.60, jarige kippen 1.251.75 betaald. Wel even meer aanvoer. Burgerlijke Stand van Schagen. Van 6—13 October. GEBOREN: Petronella Maria, d. v. B. Praat en M. Kamper; Adriana Geer- truida, d. v. P. G. Keet en M. S. E. Meyer. OVERLEDEN; Jan Pagoeno, 40 j.; Maartje Spaans, 59 j.; Antje van Zoonen, 80 j., wed. van IJsbrand Zeeman. POLITIE, Verloren: een potlood, een bescher mer van een dorschmachine; twee porte- monnaie's met eenig geld; een kussentje van een duozitting en een damesbont. Gevonden; een hamer en een fietslantaarn. PREEKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) •ii, 's Morgens 10 uur en n.m. 8.30 uur oi heer P. Boon. DE OPRUIMINGSWERKZAAMHEDEN TE DEN OEVER. De afbraak van de diverse houten ge bouwen op het werkterrein te Den Oever, heeft in de afgeloopen week haar beslag gekregen. Alle gebouwen en keeten zijn thans verwyderd en het geheel biedt een troosteloozen aanblik. De z.g. Weensche woning welke door de firma O. J. Bosker was aangekocht is op Amerikaansche wijze in zijn geheel verplaatst naar een ander gedeelte van het terrein. Den Oever. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. De heer L. Reitsma, kapitein op het j directie-vaartuig ^Zilvermeeuw* welk 's Avonds 7 u„ Ds. M. A. G. Vorstman schip is opgelegd, heeft een aanstelling Avondmaal gekregen als gezagvoerder op directie- Zendingsgebouw „De Ster der Hope". Geen dienst PREEKBEURT. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Avonds 7 uur, de heer Sevensma van Amsterdam KERMIS VIERDERS. J.l. Dinsdagnacht is de bejaarde Fiat wagen H 67159, eigendom van den bloemist Nieuwenhuizen, te Noordwyk.en bestuurd door „diens knecht Abr, H., waarin ook was gezeten Adr. L. van Anna Paulowna, bü het van onze kermis af naar Anna- Paulowna terug gaan, in den Boscbweg, eenige honderden meters buiten ons dorp, in den kant van de wegsloot gereden. In een hacheiyke schuine positie is de wagen nog juist op het nippertje blüven hangen. De beide mzittenden, die, naar we vernamen, na dit malheur den wagen niet wilden verlaten, zijn hierna door de politie opgehaald en zoolang veilig in een bepaalde gelegenheid opgeborgen, daar zü in een nu niet bepaald kwieken staat verkeerden. De wagen is er ook vry goed afgekomen, alleen een ruit gesprongen, idem een paar banden, benevens een wat ontwrichte stuurinrichting. De wagen zal heden (Woensdag) worden vlotgesleept. DE HEER H. JONKER WORDT RAADSLID. We berichtten indertyd n.1. na het be danken als raadslid door den heer D. Stammes, over de afspraak die by de vrij zinnige party was gemaakt voor het be zetten van de haar toegewezen raads- zetels. vaartuig »Noord-Holland« van den Rijks waterstaat te Hoorn. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. G«m. (Den Oever). 's Middags 2 uur, Ds. van Beek Doopsbediening. Hervormde Kerkelijke Vereeniging in gebouw „Land in Zicht" (Den Oever) 's Morgens 10 uur, de heer Franck Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen Gerei. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, Preeklezen 's Middags 3 uur, Cand. P. Robbers Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 uur, Cand. P. Robbers 's Middags 2.30 uur, Ds. F. Tollenaar van Den Helder PREEKBEURT Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7.30 uur, Ds. Witkop MARKTO VERZICHT. van Donderdag 13 October. De handel in vette koeien was merkeiyk beter bü de vorige week, niettegenstaande er meer aangevoerd waren. Een bekend klager vertelde: „Je moet er zien by te ko men om wat te koopen, zoo gaat h?t goed". De noteering kon tot 34 ets. zijn, dus dat gaat. De aanvoer van geldekoeien was heei goed voor dezen tüd. Kalfkoeien waren er niet veel aangevoerd. De handel in beide was zeer matig. De handel in pinken was vry goed. In stieren was weinig handel; deze brengen den laatsten tijd weinig op. Naar paarden was wel vraag. De graskalveren werden zeer goedkoop verkocht, de beste, die veel van een pink DE „WARTA SARI"-F1LM. Bovengenoemde film, die in den loop dezer week op alle dorpen van ons eiland is gegeven, is voorde Ned. Herv. Zending een groot succes geworden. Van de Cocks- dorp, de Waal en Oosterend komen reeds berichten in, van grooten toeloop. Ook te Den Burg was het aantal bezoekers groot, plm. 250 personen. De film valt over het algemeen zeer in den smaak. (Wy gaven in een vorig nummer daarover reeds een korte beschrijving). Tijdens de vertooning te Den Burg bartste plotseling over onze gemeente een zwaar onweder los, vergezeld van hevige hagelbuienhet felle aanhoudende lichten werkte in het voor de filmvertoo- ning geheel duister gemaakte kerk- gebouw, storend. Ruim driehonderd gulden en eenige kostbaarheden ontvreemd. Gisterenavond toen de alleenwonende heer D. Bakker op „Onze Lust" zich in de Damclub bevond, hebben een of meer per-1 sonen zich toegang verschaft tot zijn woning. De dieven (dief) hebben een ach terpoort vernield en zijn de achterdeur, welke niet gesloten was, binnengegaan, j Waarschynlyk hebben zij eerst in de i achterkamer van een plank in de bedstede een bos sleutels alsmede een rijksdaalder j genomen en met de sleutels het kabinet geopend. Hieruit werd een bankbiljet van 300 gulden en een gouden tientje ontvreemd. Eveneens werd een gouden horloge met ketting medegenomen. Een op de tafel liggend horloge werd niet ontvreemd. Ook het goud- en zilver werk van de overleden moeder van den heer Bakker is niet medegenomen. De politie is den geheelen nacht bezig i geweest met het onderzoek, doch het is haar niet mogen gelukken eenig spoor van de dader(s) te vinden. BEVOLKING TEXEL. Ingekomen personen gedurende de maanden Jnll en Augustus. A. J. Idema van Ooststeilingwerf; F. de Ridder van Amsterdam; J. N. Al, Den Burg, van Alkmaar; A. Schotanus, Den Burg, van Amsterdam, met gezin; K. J. Graaf, Den Burg, van Voorhout; A. Brou wer met gezin, Oosterend, van Den Helder; J. M. E. Bouten, van 's-Gravenhage; J. C. M. Willemsen, Den Burg, van Beugen; A. Gomes, Den Burg, van Zype; J. de Vries met gezin, Eierland, van Nymegen; .1. Backervan Putten, Oudeschild, van 's-Gravenhage; H. Stachowski, Den Burg, van Alkmaar; S. Koolstra met gezin, De Koog, van Dantumadeel; J. J. Ursem, P. F. Kint, P. J. J. Overdyk, Vliegkamp, van Den Helder; W. Swenne, De Koog, van Terschelling. Vertrokken personen gedurende de maanden Juli en Augustus. G. Bodde met gezin naar Elsloo (L.); G. Witvliet naar Alkmaar; W. Timmer met ge zin naar Medemblik; R. Schrage naar Gro ningen; F. W. Kruger naar Vyfhuizen; R. Kelderhuis naar Haarlemmermeer; M. Groenenberg naar Vlaardingen; D. Lap Bz. naar IJinuiden; P. C. Rike naar Eg- mond aan Zee; M. J. Liotard naar Leiden; A. J. Segers, naar Elsloo (L.); J. Buhnen en Alb. Segers naar Duitschland; W. C. van den Berg naar Utrecht; J. L. v. Rhee- nen naar Utrecht; M. C. van Damme naar Oudelanae; G. Nühuis naar Ambt Harden- berg; H. Hooyberg naar Purmerend; F. E. A. Mittelhauser naar IJmuiden Oost; H. Dral naar Purmerend; C. A. Suükerbuük naar Rotterdam; H. Krünen naar Stein (L.); G. de Jong naar 'S-Gravenhage; E. Timmer naar Medemblik; C. Keüzer naar Hoorn; G. Noll naar Lisse; J. C. Bies- boerEelman naar Broek op Langendyk; P. 't Jong met gezin naar Sliedrecht; W. van Twuüver met gezin naar Den Hel der; J Zwierenga met gezin naar Stein (L.); K. Molema naar Muntendam; R. H. jï; Fortuyn naar Nieuwpoort; M. van der Zee naar Harlingen; O. Damsté—Over met gezin naar Leiden; A. Kater-Gieles, 2 L; I^mges naar Den k- van der Brug met gezin naar Beverwük;M. Goenga naar Sexhicium- P J. Vermeulen naar Woudenberg; Hm TÏi. Laurman naai' Scheveningcii; j' q Vroegen naar Den Helder; L. S. H. vim' Düok naar Apeldoorn; W. P. Hamers naar Bnssunr, J. M. Vogel naar Wildervank- p A. Hillerström naar Den Helder;r Spreeuw naar Lutjebroek. Burgerlijke Stand van Texel van 11 tot en met 14 October. GEBOREN: Johanna Margaretha, d. v. J. M. Bakker en T. Veegor. GETROUWD: P. A. v. d. Vis en Q W. v. Houte. Gevonden: 1 Ford-sleuteltje en 1 porte- monnaie. Oudeschild. Oudeschild, 14 October. Dez: week werden van hier verzonden: 315 schapen, 163 lammeren, 37 varker.s, 1 koe, 5 kalveren en 2 paarden. Voor den cursus voor volwassenen wel ke hier gegeven wordt door „Volksonder wijs", hebben zich ruim 30 personen aan gemeld, terwijl het vervolgonderwijs nu door 21 leerlingen worden bezocht. De Cocksdorp. FEESTAVOND Ter gelegenheid van het uitreiken van twee wisselbekers, zal door de sportver- eeniging „S. V. C." te de Cocksdorp een feestavond georganiseerd worden op Zon dag 23 October in Hótel „de Hoop" aldaar. Medewerking zal verleend worden door Texelsch klein tooneelensemble „Luctor et Emergo", terwijl het muzikaal gedeelte verzorgd zal worden door het trio P. Boom. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 October 1932 Ned. Herv, Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Visser Maandcollecte. Doop Oosterend, v.m. 10u.,Ds. VanPetegem Waal, v.m*. 10 uur, Ds. van 't Hooft H. Avondmaal Den Hoorn, 'sav. 7u., Ds. v. Petegem De Cocksdorp, 'sav.7u.,Ds.Visser Oudeschild, n.m. 3 u., Ds. V'**-"» Koog, geen dienst Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10 uur, Ds. Vis Gereformeerde Kerk. Den Burg, gebouw Tex. Faniw. 'sav. 7.30 u., Ds. v.d. Leer Oosterend, vjn. 10 en n.m. 3 uur, Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.). Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u., de heer M. Fokkuma van Utrecht KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Zitting van 14 October. De nieuwste plaag vcor stad en dorp. Bij de 7 Formenten van Egypte is nu ook 'n achtste verschenende wet op de Zondagssluiting! Althans de sigaren handelaar C. B. te Bergen zal er wel niet milder over denken. Deze he er stond hedendan terecht ter zake den verkoop van sigaretten uit een op het Stationsplein aldaar geplaatste kiosk, op Zondag 18 September. I)e com parant verklaarde naar zijn meening niet strafbaar te zijn en had in overleg met den chef-veldwachter zich laten bekeuren teneinde juridisch te laten uitmaken, wie gelyk had. Natuurlijk werden er weef heel wat woordjes gewisseld tusschen mr. Tack en den gedaagde, dien iet schroomde bedoelde wet broodroof te noemen. Gevorderd werd schuldigverklaring en veroordeeling tot f 12 boete of 12 dagen, doch de kantonrechter wenschte alvorens vonnis te wijzen, den heer Vermeulen nog te hooren en bepaalde de voorzetting der zaak op 8.s. week. Men moet de brutaliteit niet te ver drijven Een 22-jarig timmerman uit Heerhugo- waard, de heer A. A. B., kwam op 14 Augustus op den Middelweg in moeilijk heden, aangezien hij een motor bereed, zonder voorzien te zijn van een geldig rybewys. Dat gemis kwam aan den dag na een plaats gehad hebbende aanrijding, die nog in de justitieele vetpot z>t. Vonnis f 6 boete of 6 Schatgravers eu „lichtbakkers" in Kennemerlands duinen. De geachte wildstroopers uit Egmond aan Zee, die geregeld elke zitting gar- neeren, ontbraken ook ditmaal niet op het appèl. In de eerste plaats de heer Rijer Zw., 'n kunstenaar in het konynendelven bij gebrek aan trawlerengagement, die op 7 Aug. de duinen van den heer v. Vliet had uitgepeuterd, f 15 boete of 15 dagen. Diezelfde tunnelgraver stond later nog eens terecht in vereeniging met den vis scher Corn. St., nog 'n leerling in 'tvak. De Kantonrechter maakte echter geen onderscheidieder f 20 boete of 20 dagen. Het betrof hier stroopen met behulp van honden en lichtbakken. Voorts versche nen nog de visschers Jan V. en Engel F.» die *8 morgens om 5 uur al werden aan getroffen in de prov. duinen van Castri- cum, gewapend met schoppen en voor zien van honden. Jan V., die een pracht- teekening had gemaakt om de onjuistheid van het proces-verbaal aan te toonen ze» sarcastisch: Die veldwachters maken ei tegenwoordig 'n lolletje van. Jij maakt er ook 'n lolletje van, grapjaste de ambtenaar. Nou, gromt Jan grommig, mot je maai naar me gezicht kyken! Enfin de teeke- ning werd overlegd, de bezwaren aanpe* hoord en de zaak uitgesteld tot a.s. weeK, teneinde den verbalisant Castrienm aan den tand te voelen. Bloemenmagazijn, Émmassra hoek Koning'P'®

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10