HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 OCTOBER 1932 Den Helder in Napoleon's dagen. Een interview met de gelukkige Rotterdammers. Eoht en goed De distributie van goedkoope margarine onder behoeftigen. Uitstel van de Duitsche contingenteering. België en onze vischexport. Van links en rechts. dat begonne. -ai moeten worden niet het steunen van v, n zoodanig aantal schepen, dat niet door een te grooten aanvoer vischprijzen te veel zouden worden ge- B:; ,'tt ontwerpen van plannen tot stei: .eening in eenigen vorm en ook bij 1 overweging van uw voorstellen, is als grond van myn verstrekte gegevens als grondslag genomen, dat er voorloopig door een 70-tal stoomtreilers van IJmui- den misschien loonend zal kunnen wor den gevischt. Wanneer men nu ziet, dat er op het oogenblik reeds een 00-tal stoomtreilers in de vaart zijn welk aantal gezien de booten, die nu nog klaarge maakt worden, aan het einde dezer week tot een 70-tal kan stijgen, dan ligt het voor de hand, om thans den toestand even aan te zien. De minister heeft er op gewezen, dat intusschen doorgegaan wordt met de verdere behandeling van de door u inge diende voorstellen. Alleen groote gezinnon komen in aanmerking. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende circulaire tot de ge meentebesturen gericht: Bij de behandeling van de cnsis-zui- velwet in de Tweede Kamer der Staten- Genoraal heeft mijn ambtgenoot van oeco- nomische zaken en arbeid toegezegd een bepaalde hoeveelheid, niet met boter ver mengde margarine, ter beschikking van het behoeftige deel der bevolking te zul len stellen. In verband daarmee gaat mijn voornoemd ambtgenoot over tot distributie van onvermengde margarine aan groote gezinnen, onderscheiden in de navolgende groepen: a. werkloozen, die drie maanden of langer steun ontvangen; b. armlastigen, die drie maanden of lan ger steun genieten en daarvan geheel of bijna geheel moeten leven. Gedistri bueerd zal worden een kwart kilogram per hoofd en per week, aanvankelijk aan gezinnen met vijf of meer kinderen, die in een der bovengenoemde groepen val len. Ik moge uw college verzoeken de noodige medewerking te willen verlee- nen bij de uitvoering van deze regeling, welke in de eerste plaats bestaat uit een opgave van het aantal gezinnen tot elk der bovengenoemde groepen behoorende. Het is de bedoeling dat de margarine door de crisiszuivelcentrale ongefran- keerd geleverd wordt aan centrale plaat sen tegen een bedrag van 40 cent per kg, met dien verstande, dat een zending aan een gemeente ten minste tien kg per week moet bedragen. Verdere distributie aan de daarvoor in aanmerking komende personen dient dan van uit genoemde centrale punten te geschieden tegen een bedrag van 44 cent per kg. De gemeente ontvangt dus van dat bedrag vier cent per kg ter tegemoetkoming in de te ma ken onkosten. Mijn ambtgenoot zou het zeer op prijs stellen wanneer de gege vens van de gemeenten betreffende het aantal personeï, die voor distributie in aanmerking komen rechtstreeks aan de crisis-zuivelcentrale, Laan van Meerder- voort 84 te 's Gravenhage, verstrekt wer den, opdat met de distributie zoo spoedig mogelijk een aanvang gemaakt kan wor den. Het ligt in het voornemen zoo mo gelijk reeds uiterlijk 17 October met de distributie te beginnen. Ik zou het zeer waardeeren indien uw gemeente haar volle medewerking aan het vorenstaande zou willen verleenen. Volgens „Berllner Tageblatt" en „D. A. Z." wordt overwogen om de contingenteering uit te steHen. Het B. T. meldde Donderdagavond, dat de „tomatenoommissie", zooals de in het buitenland vertoevende contingenteerings- commissie der rykaregeering algemeen wordt genoemd, zich nog steeds te Rome bevindt en wel niet voor het midden van d© volgende week te Berlijn kan worden terugverwacht. Het blad verzekert, dat, ge zien het weinig gunstige begin der onder handelingen met Nederland, in den schoot van het riikskabinet ernstig wordt over wogen, of het in verband met de buiten- landscbe politiek en den oeoonomisohen toestand zin beeft thans reeds tot de con- Kritieke toestand. 4) Inmiddels werd meer en meer de toe stand kritiek. Uit bet vorenstaande zien we wel voor welke hooge kosten de ge meente werd geplaatst; de begrooting voor het volgend jaar (1814) moest dan ook al worden vastgesteld in gewone ont vangsten op een bedrag van fr. 83.547.10, uitgaven fr. 70.421.74. De buitengewone ontvangsten (wat daaronder verstaan werd blijkt niet) werden geraamd op fr. 76.420.64, de uitgaven fr. 61.718.47. (Men bedenke, dat het hier francs en geen guldens betreft, zooals ook hierboven). Verlaagd werd het octrooi op bier, ver hoogd dat op vee, turven, houtskool en brandhout We zagen dat den 2den December 1813 de onafhankelijkheid van Nederland werd uitgeroepen. Onmiddellijk reageert de Raad hierop door voortaan uitsluitend Nederlandsch voor zijn besluiten te ge bruiken; van dezen datum af komen wij het Fransch ook niet meer tegen. Maar had dan al het driemanschap G. K. van Hogendorp, van der Duyn van Maasdam en van Limburg Stirum het bewind over genomen en had men Napoleon reeds uit zijn hart gebannen, voor de gemeente Don Helder braken nog bange tijden aan. Luistert u maar naar de volgende uit lating: Zitting van den tweeden December achtten honderd en dertien, present de tingenteering over te gaan. erzekerd wordt zelfs, dat de verdere behandeling van <leze aangelegenheid tot na de verkiezin- gen zal blijven rusten. Dit zal dan, meent het blad, een „stille begrafenis van deze nieuwe soort handelspolitiek beteekenen. De D. A. Z. kondigt eveneens uitstel van de beslissing aan met de woorden, dat de verdere behandeling van het oontingentee- ringsprobleem bepaalde interne gedachten- wisselingen in den schoot van het rijks- kabinet zal uitlokken, die echter thans, dus voor de verkiezingen, ongewenscht zijn. 'Het „Tageblatt" ziet in deze woorden de bevestiging, dat de politiek van v. Braun, 'de rijksminister van landbouw, wel dege lijk bedreigd is. Men wil natuurlijk thans een ministercrisis voorkomen, al ware het alleen met het oog op de houding van de land'bouwkringen bij de verkiezingen. Beperkingen van den invoer van versche zeevisch uit Neder land in België. Men schrijft aan de „Nw. Rott. Crt.": Met den uitvoer van versche zeevisch uit Nederland naar België is het thans bizonder treurig gesteld, ten gevolge van de contingenteeringsmaatregelen door de Belgische regeering genomen. Was vóór den oorlog Duitschland, Ne derlands beste afnemer van zeevisch, na den oorlog is daarin een groote verande ring gekomen en is België, tot dusver op één na onze beste afnemer, onze voor naamste klant geworden. Daaraan is thans hardhandig een einde gemaakt. België, dat in 1930 15.241.172 kg versche zeevisch van ons kocht, is prac- tisch voor ons zoo goed als gesloten; en wat dit voor onze Nederlandsche zeevis- scherij beteekent, behoeft geen nader be toog. Hoe dit mogelijk is na de officieele toe zeggingen, door de Belgische regeering aan onze regeering gedaan, zal wel altijd een raadsel blijven, evenals het antwoord op de vraag, hoe een en ander te rijmen valt met den geest van het verdrag van Ouchy en de Belgisch-Nederlandsche toe naderingspolitiek. De sprekende feiten zijn evenwel als volgt: In Mei 1932 heeft de Belgische regee ring aan de Nederlandsche regeering toe gezegd, dat de invoer van versche zee visch uit Nederland zou worden gecon- tingenteerd op het gemiddelde van de jaren 1930 en 1931 (van welk eerste jaar hierboven het cijfer werd gegeven) met een kleine beperking van den uitvoer van fijne visch, zoodat er voor Nederland prac- tisch weinig of niets zou veranderen. Maar stap voor stap tot achtmaal toe, heeft de Belgische regeering door haar uitvoeringsmaatregelen telkens beperken- der bepalingen weten in te voeren, totdat er ten slotte zoo goed als niets van is overgeschoten. DE BEZUINIGING OP DEFENSIE. De commissle-Seyffardt wordt ontbonden. De eerstkomende legerorders bevatten een ministerieele kennisgeving, waarbij wordt medegedeeld, dat onder dankbetui ging is ontbonden de z.g. commissie-Seyf- fardt, aan welke was opgedragen den minister van voorlichting te dienen nopens mogelijke versobering in de vre- dessamenstellingen van de onderdeelen der infanterie- en artilleriebrigades. DE AANLEG VAN BOSCH IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Geschiedt in werkverschaffing. Volgens bij het gemeentebestuur van Wieringen ingekomen bericht is de mi nister van binnenlandsche zaken bereid voor de uitvoering van een door de direc tie van de Wieringermeer ingezonden boschplan (400 ha in den Noord-Oosthoek van de Wieringermeer) een overheidssub sidie toe te zeggen van 85 pet. der loonen, uit te betalen aan daarbij te plaatsen werk loozen, alsmede eenzelfde percentage in de kosten der te plakken rentezegels, het regenverlet en in drie vierde deel der premie, verschuldigd ingevolge de Ziekte wet. Alleen werklooze hoofden van ge zinnen en kostwinners (één uit een gezin) uit de gemeente Wieringen, aangewezen na verkregen toestemming van de Inspec tie voor de werkverschaffing te Beemster, mogen worden tewerkgesteld. Er moet zooveel mogelijk in accoord worden ge werkt, tegen een zoodanig loon, dat bij flink werken gemiddeld 0.25 per uur kan worden verdiend. Bij verzuim wegens regen mogen de eerste drie uren per week niet worden vergoed, de volgende regenuren met 20 cent. Met de dagelijk- sche leiding wordt belast de N.V. Grond- mij. De premie volgens de Ziektewet moet j voor een vierde deel op de arbeiders wor- den verhaald. De ministerieele toezegging geldt voor loopig tot en met 31 December. Reeds had zy beide beenen aan de ven sterbank gebracht, toen het publiek haar beduidde, dat deze sprong overbodig zou zijn en dat zij nog best langs de trap naar beneden kon komen. De brandweer was spoedig ter plaatse. Binnenland. DOOD DOOR SCHULD. De 19-jarige monteur B. C. H. te Voor schoten heeft terechtgestaan wegens het j veroorzaken van dood door schuld. Ver- 1 dachte heeft op 14 Juni j.L op de Mare- j singel te Leiden een voetganger met een door hem bestuurden auto aangereden, tengevolge waarvan het slachtoffer is overleden. De rechtbank heeft HL schul dig verklaard en veroordeelde hem tot zes maanden hechtenis, met intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar en betaling van 25 schadevergoeding aan de rechthebbenden. Aangezien zich de brand in den beginne vrii ernstig liet aanzien, werd een auto spuit ontboden, maar deze behoefde geen dienst te doen. Met 2 stralen op de water- leiding is het vuur 0^. Het lot uit de kaartpot betaald. twee gelukkige families. VERDRONKEN. Heeren Leden Antony van Hanxleden, Meyert Bakker, Robijn Jongkees, Jacob Giltjes, Klaas D. Graaf, Antony Helle gers, Jan Cornelisz Baerts en Simon Rie- kels. De Municipale Raad van de Helder en Huisduinen, Extra ordinair vergaderd in overweging genomen hebbende de criti- que omstandigheid waar in deze Gemeen te zich bevind, is, de nabijheid der forten La Salie, Morland en 1'Ecluse, bezet door Militaire Magt van het fransche Rijk, on der het Commando van den Admiraal Ver- huell en de aannadering van trouppen van de andere zijde, waardoor vijandelijk- hedens konden ontstaan die deze Gemeen te aan de Grootste onheilen konde bloot stellen: Oordeeld nodig door een Deputatie uit naam des Raads en der Gemeente, beiden de Magten te verzoeken en bij voor komende vijandelijkhedens zoo veel moo- gelijk is dezelven te verschoonen en tevens aan te dringen om bij eene even- tueele capitulatie van dit point er door een séparaat artieul mentie gemaakt word der pretentien dezer Gemeente, voor landerijen, eigendommen en gedane re- quisitien, zoo voor de constructie der for ten als defencien. Hier toe verzoekende en nomineerende, met en benevens den heer Maire, dé Heeren Simon Riekels, lid des Raads en de Heer Cornelis van Herwerden Notaris. Uit dozen noodkreet blijkt wel, dat, hoe zeer ook de macht van Napoleon aan het tanen was, het gevaar van zijn overheer- sching voor ons land nog volstrekt niet was geweken. Moskou was zijn ondergang geworden, hq had de vereenigde Russen Woensdagavond omstreeks negen uur J voeren eenige bietenvaarders met hun pramen in een sleep ter hoogte van Bak- jeborg. Door een schok viel de 31-jarige Vledder uit Bedum van het vaartuig. Zijn broer, die op een volgende praam stond, poogde tevergeefs met een haak den dren keling te redden. Om elf uur is het lijk opgehaald. De ongelukkige was gehuwd en laat twee kinderen na. V1SSCHERSBOOT OP DE IJMUIDER PIER VERNIELD. Woensdagmiddag was de visscher Van S., uit IJ muiden, met zijn open motor boot, een z.g. bolletje, nabij de Zuidpier aldaar, aan het visschen. Door de sterke strooming dreef het scheepje naar de pier toe en tenslotte geraakte de draad van het net in de schroef. Het stuurlooze scheepje werd toen tegen de steenglooi- j ing van de pier gedreven en geheel ver nield. De visscher wist zich over de steen- i blokken op de pier in veiligheid te bren- 1 gen. Zijn scheepje was niet verzekerd. IN EEN WETERING GEREDEN EN VERDRONKEN. Woensdagnacht omstreeks 3 uur is een personen-auto op den 's-Gravenweg, on der de gemeente Capelle a. d. IJssel, van den weg in de wetering langs dien weg geraakt. In den auto zat de 30-jarige chauffeur J. Luiten uit Hillegersberg. Hjj kon niet meer uit den wagen komen en is verdronken. Voorbijgangers hebben later den auto gevonden en de politie te Rotterdam gewaarschuwd. Deze stelde een onderzoek in en zij vond den chauf feur dood achter het stuur. Het lyk is naar het lijkenhuisje van Capelle over gebracht. BRAND AAN DE SLAGHEKSTRAAT TE ROTTERDAM. Waar een kapotte pantoffel al niet toe kan leiden. Donderdagmorgen omstreeks 10 uur heeft een korte, maar vrjj hevige brand gewoed in een woning aan de Slaghek- straat no. 156 te Rotterdam en het merk waardige is, dat, als de heer des huizes geen kapotte pantoffels had gedragen, deze brand niet zou zijn uitgebroken, im mers, als zijn pantoffels heele zolen had den gehad, zou hij, toen hij zijn vrouw hielp in de huishouding en met den stof zuiger de achterkamer „deed", niet met één van die zolen achter de haardplaat zijn blijven haken, hij zou dan niet voor over zijn gevallen en hjj zou in zijn val dan niet de brandende petroleumkachel hebben omgetrokken. Thans is dat alle maal wel gebeurd en de brandende petro leum heeft zich door de achterkamer ver spreid welk vertrek daardoor spoedig in lichte-laaie stond. De ruiten sprongen en even laaiden de vlammen fel naar buiten. De bewoonster van de tweede verdie ping maakte zich zóó zenuwachtig, dat zij pardoes uit het raam wilde springen. en Pruisen teruggedreven en de groote worsteling tegen de verbonden mogend heden aanvaard, welke hem nog eerst den 18den October van dit jaar tot den aftocht hadden genoodzaakt. Maar reeds 29 Januari 1814 zou hij opnieuw oprukken tegen Blücher, en het was begrijpelijk, dat de Raad van den Helder bevreesd was voor nieuwe troebelen. 5 December nam de Raad het volgend besluit: De municipale raad van de Helder en Huisduinen, gezien en overwogen heb bende, de voordragt van de Heer Maire, daprin bestaande, dat zich door de stil stand der gemeente-inkomsten niet in de mogelijkheid bevind om te voorzien in de hoogstnoodzakelykste kosten der admi nistratie, approuveerd deszelfs voordragt om daarin te voorzien door middel eener repartitie over de ingezetenen ten bedra ge van zestig guldens per week, aanvang nemende den eersten December dezes jaars. In de vergadering van 15 Januari 1814 werd een groot aantal reclames inzake den aanslag in de geldleening van twin tigduizend francs ten behoeve van de be zetting van het fort La Salie (het tegen woordige Erfprins), behandeld. Deze reclames waren ingediend door de inge zetenen Cornelis van Herwerden, Corne lis Bakker, Barend Meyer, Juffrouw Sui- t erliuisen, Andriaan en Frans Boomsma, Cornelis de Jong, Joachim Christiaan Srhmidt, Nikkel en Compagnie, Lefebvre, Adrianus Kikkert, Adriaan de Groot. Een aantal ingezetenen is, blijkens de notulen van 24 Januari, nalatig gebleven dezen Wii lezen in de „Nw. Rott. Crt.": Acht millioen „gokkers" hadden een lot genomen in de sweepstake ten bate van de ierscbe ziekenhuizen, die gehouden werd op de befaamde paardenren te Newmarket de Cesarewitoh. De acht millioen hebben een bedrag bijeengebracht van 3.634.448 En ge! sol ie ponden, waarvan 2.378.939 pond onder de prijswinnaars wordt verdeeld. Omdat er zoo geweldig veel menschen een lot in de sweepstake hadden genomen, wa- ren er 23 series ingesteld, wat dus wil zeg- gen, dat er 23 gelukkigen een eersten prijs enz.' hebben behaald. Het paard Nitsichin heeft de race ge wonnen en dus hebben 23 van de 8 millioen sweepstakekoopers een hoofdprijs van 30 duizend pond behaald. Een van de eerste prijzen is in Nederland, en wel in Rotter- dam gevallen, zooals we in ons vorig num- j mer aan de „Voorw." hebben ontleend. „Hei, Volk", naar men weet, evenals de „Voorwaarts" onderdeel van de Arbeiders pers. was de eenige Nederlandsche courant, die de uitnoodiging van het comité te Du blin om gedurende de trekking voor den sweepstake ziin gast te zijn, en er dus de noodige reclame voor te maken, waar- schünlijk in het belang van zijn arbeiders- iezers, had aanvaard. Onze bron was dus onverdacht. Twee families te Rotterdam zijn nu in één klap riik geworden. De ge lukkigen ziin de heeren H. Hekkema, wo nende aan den Mathenesserdifk en de heer Faassen, bureaulist van den Grooten Schouwburg te Rotterdam. Het lot no. BC 52993, waarop bij de lo ting voor de paarden het paard „Nitsichin" was êevallen, stond op naam van den heer Hekkema. En zoo wisten wii dan ook nog niet, toen het telegram meldde, dat „Nitsi chin" nummer één was geworden, dat de heer Faassen voor de helft de gelukkige was. Het is ditmaal voor het eerst geweest, dat er een hoofdprijs in Nederland is ge vallen. Een van onze medewerkers is den heer Hekkema gaan opzoeken. Hü vond in de huiskamer van den gelukkigen prijswin naar een vrooliik gezelschap van vrienden en T mnissen, die met den heer en me vrouw Hekkema, de „reize bof" zoo'n beetje vierden. De heer Hekkema, een man van 48 jaar. zat maar steeds te glunderen, maar het besef van zijn geluk kon nog niet in vollen omvang tot hem doordringen. Ik werk op het kantoor van Wilton, vertelde hij. Ik heb er den heelen middag zitten- popelen naar den uitslag van de race; en toen kreeg ik daar het telefoontje, dat me vertelde, dat. „mijn" paard nummer één was geworden. Nu u begrijpt het heele kantoor stond overeind Maar laat ik eerst vertellen hoe ik aan het lot kom. Dat is ge kocht van het geld van een kaartpotje. M'n vrouw en ik, haar zuster en mijn zwager kaarten 's winters altijd om een kleine in zet en toen het dan aan het potverteeren toekwam stelde ik voor om er een sweep stake voor te koopen. Zeg er nu ook bii, viel de schoonzoon in de rede. dat u altijd gezegd hebt, nog eens één keer in uw leven een grooten prijs te zullen trekken. Ja, dat is zoo. Maar toch heb ik niet veel in loterijen gespeeld. Een enkele keer 1 eens 'n twintigje in de staatsloterij, dat was al. Maar in die sweepstake had ik bij zonder veel „trek". Zelfs een werklooze buurman heeft mij aan een lot geholpen, doch deze behoorde niet tot de gelukkigen. Het is inderdaad heelemaal mijn ini tiatief geweest, ging de heer Hekkema voort, om het lot te koopen. We hadden al zoo half en half besloten om voor de kaart pot een mosselenfuif aan te richten, toen ik nog eens, met aandrang, voorstelde, om maar liever een sweepstake te nemen. Ik had mijn lot opgeborgen en er verder niet meer aan gedacht. Maar Vrijdagavond komt er een telegrambesteller: ik was al bang dat er iets in de familie zou zijn ge beurd. Doch mijn beneden buurman, die ook naar de trap was gekomen, zei dade lijk, „dat is van de sweepstake". Wij maak ten het telegram open en toen bleek, dat ik het paard „Nitsichin" had getrokken, d.w.z. niet op miin eigen lot, maar dat van de kaartclub. Nadat de heer Hekkema verder verteld had van de spanning, waarin bii had ver verplichten aanslag te voldoen. Om aan de gedwongen geldleening, die zoodoende niet werd volteekend, te voldoen, besloot de Raad den 6den Februari een huis en erf, aan de gemeente toebehoorende en staande wijk A no. 23, publiek te verkoo- pen. Op 26 Febr. besloot de Raad, naar aan leiding van herhaalde verzoeken, gedaan aan Zijne Excellentie den Vice-Admiraal Verhuell, Graaf "des Rijks, Groot Adelaar van het Legioen van Eer, Groot Kruis vaq de Orde der Reünie, Inspecteur Ge neraal der kusten van de Noordzee, Com mandant en Chef der land- en zeemagt, Gouverneur der sterktens van den Hel der, welke voorspraak was geweest voor een gearresteerde, Claudi Lauwaars, en bovendien aan de weeskinderen en armen der gemeente een aanzienlijke quantiteit levensmiddelen had gegeven, dezen daarvoor dank te brengen. Op 17 April had de admira^ zestien zak ken rogge voor de behoeftigen dezer ge meente beschikbaar gesteld. Het bezoek van den souverei- nen vorst. 13 en 14 Oct 1814. Wij stappen nu van de Napoleontische periode af en slaan een paar maanden over. Inmiddels is de Cersicaan voor goed van het tooneel verdwenen (dat wii zeggen, hq dook na Elba in Maart 1815 wederom in Frankrijk op, maar zijn politieke rol was toch uitgespeeld en in Ju'! van dat jaar was hii reeds de banneling van St. Helena geword'en) en meer en meer her stelt zich in ons land de orde van zaken. Het voorloopig bewind van het bekende drie manschap werd 2 Dec. 1813 gevolgd door koerd, vroeg onze verslaggever of hij ook al plannen voor de toekomst had. Vraag me nu niet naar plannen, was het antwoord. Ik heb nog geen tijd gehad om daar over na te denken. Ik heb boven dien het geld nog niet binnen; hoewel dat komt in een paar dagen terecht. Maar dat paard, zoo ging de geluk kige voort, die „Nitsichin", zou ik wel heel graag eens willen zien. Wat een pracht beest. Ik moet er een foto, een mooie foto van zien te krijgen. Wist u, dat ,Nitsi- chin" dit keer voor het eerst aan de race deelnam? Het dier is drie jaar oud en ken nissen van me, die buiten wonen en ver stand hebben van paarden, hebben me nog gezegd: „Verkoop maar niets van je lot: een paard van drie jaar is sterk: je zal zien, het komt goed Er is me al aangeraden om maar een poosje uit Rotterdam te verdwijnen, zei de heer Hekkema nog, en dat is nog zoo gek niet. Want hoewel het nu nog maar nau welijks bekend is, dat ik zoo'n prijs heb gewonnen, krijg iik nu allerlei aanvragen om steun, aanbiedingen van leveranciers, enz. En ik vrees, dat dat nog zal toenemen. Na een bezoek aan de familie Hekkema ging onze medewerker op zoek naar de twee andere gelukkigen, den heer en mevr. Faassen. In hun woning aan de Aert van Nesstraat waren zii niet aanwezig. De Heer Faassen was ook niet in den schouwburg. Eindelijk vernamen wij, dat zii beiden naar de beurs van de Dameskroniek waren. Echter niet voor pleizier. De heer Faassen, een zoon van den tooneelspeler Faassen, is een zestiger, die als bureaulist in den Schouwburg werkt. Het Rotterdamsch Hofstad-tooneel heeft op de beurs van de Dameskroniek een stand om propaganda voor zijn tooneelvoorstellingen te maken. De heer en mevrouw Faassen bevinden zich bijna altijd in dien stand. En zoo wa ren zii er gisteravond ook heengegaan. In het begin van den avond waren zij bii de familie Hekkema geweest en hadden daar het groote nieuws vernomen. Het echtpaar Faassen had kans gezien om over de gelukkige deelneming aan de sweepstake het stilzwijgen te bewaren, In 1 den Schouwburg was er dan ook niets van bekend. En den heelen avond waren zij beiden in de weer om strooibiljetten voor den stand van het Rotterdamsch-Hofstad- tooneel te verspreiden. Toen we er aankwa men. was de heer Faassen net weer ver trokken, maar mevrouw was er. We wenschten haar geluk, waarop we ten ant woord kregen: „Hoe weet u dat?" En na opheldering onzerzijds hierover, zeide zij, dat het inderdaad juist was en dat zij en haar man dolblij waren. Overigens, zoo ging mevrouw Faas sen voort, ben ik heel rustig, want eerlijk gezegd, weet ik nu wel, dat wij zoo'n enor- men priis hebben behaald, maar toch.... het is nog niet iets wat buiten me om ge beurt. U hebt er dus geen spijt van, dat de kaartpot niet besteed werd aan 'n avondje- uit? Heelemaal niet. Maar aanvankelijk zag ik er niets in. De kans om te winnen met zooveel millioen deelnemers is immers zoo klein. En ik dacht dan ook, dat we de kaartpot het best konden verteren met een avondje gezellig uit te gaan. Ik zei nog: „dan heb je er wat voor en met zoo'n sweepstake, dat wordt toch niets". Miin zwager hield aan en toen zei ik tenslotte: Nou ga je gang maar. En toen u wist, dat er een paard op uw lot was gevallen. Toen bleef ik ook kalm, al begreep ik wel, dat het een paard was, dat kans maak te. Maar echt in spanning heb ik niet ge zeten. Den nacht voor de rdfce heb ik ten minste uitstekend geslapen en nog gezegd: „als nou die .Nitsichin" ook maar goed slaapt, dan is het beste dier morgen lekker frisch en sterk en dan kan het hard loopen." En de plannen mevrouw? We hadden heuseh neg geen tijd, daarover voldoende na te denken. Natuur lijk gaat er ook bij ons veel veranderen. M'n man zal de betrekking bij den Schouwburg vaarwel zeggen!.... Misschien begint hij hu wel een eigen gezelschap, waagden wy op te merken. Nee, dank u, zei mevrouw. Maar weet het uitroepen der onafhankelijkheid, nadat 30 November Koning Wiilem de Eerste tot souverein vorst was uitgeroepen. Een grondwet werd 30 Maart 1814 afgekondigd, waarin het koninklijk gezag beperkt werd door de Staten-Generaal. Het is begrijpelijk, dat onder déze om standigheden een heel wat optimistischer stemming heerschte in ons land. Die stem ming uitte zich bij de aanstaande komst van den nieuwen souverein zelfs in de of ficieele stukken. Dadelijk toen de plannen van den vorst om ook Den Helder te be zoeken, bekend werden, nam de Raad de r.oodige maatregelen voor de ontvangst. Aan de notabelen der gemeente, met name de Dames, de Aanzienliikstcn, (zoo is de omschrijving op de minuut die in het ar chief berust), de Geestelijkheid, de Eere- wagt, de Civile ambtenaren, de Wees(mees- teren), de Wiikmeesteren en de Gelee- den(?) werd namens het gemeentebestuur een uitooodiging gezonden om den souve rein bij diens komst een adres van geluk- wenseh aan te bieden. Dit adres luidde als volgt: Doorlugtigste, Hooggeboorne Vorst en Heer, onze geliefde Souverain] Daar wy thans het geluk genieten om uwe K. H. na eene afwezigheid van 19 jaaren, het grondgebied van deeze plaats wederom zien betreeden, zo vergun ons om uwe K.H. die hulde, zo uyt naam der gemeente, als voor ons in 't bijzonder te mogen aanbieden, hulde herzeggen wii die de geheele Hollandse natie aan uwe voorouderen verse,huldigt en in uwe K.H. als afstammeling 't Orance 'huis een verlosser en t: mm van wen; Va<k"land moeten u van dat prachtige paard wil ik een mooie foto hebben. 15 October. In verband met het tries tige herfstweer dat ons heeft overvallen is het verzoek tot my gericht, „over iets vermakelijks te schrijven". Er zal in het komende winterseizoen veel paars en terra en minder haar wor den gedragen. In Hongarije is een arme stakker gestorven, die vijftien jaar niet heeft kunnen slapen; dit zou hem bespaard zyn gebleven als liii onze taal machtig was, want dan liad hij de verslagen van dé Tweede Kamer-zittingen kunnen lezen. Tanden worden het volgend jaar blauw ge dragen en de kunstmatige wang zal zyn intrede doen. Bridge wordt verboden, op verzoek van den Bond van Dagbladdirec teuren, omdat het het krantenlezen onder mijnt, hen op de kosten van dure bridge- rubrieken jaagt en het echtelijk geluk l>e- dreigt. Vooral het laatste argument doen de directeuren zwaar gelden. Japan spreekt tegen, <lat het belangen heeft in Mantsjoerye. Greta Garbo moet woedend zijn, (tot haar naam telkens in de Neder landsche kranten wordt genoemd. Tegen den heer Weiter zal i.z. zyn rapport geen strafrechtelijke vervolging worden inge steld. Prof. Veilchenduft, van de Uiversi- teit van Göttingen heeft een „omgekeerde braadpan" uitgevonden. Vóór men heni omkeert is de bodem boven: draait men hem om, dan is de bodem onder. In Ame rika worden voortaan ontvoeringen en dranksmokkelen verboden. Men zal de spoorwegen weer rendabel maken. Beb van Klaveren. Olinge Doorenbos. Adalberto Baars. In het Handelsblad zullen voortaan de inhoud van de krant en de rubriek „Het Belangrijkste Nieuws" onderling verwis- splen van lengte. Er komt een belasting op k ruiswoordpuzzles. Woensdag had vol gens de bladen in Zuid-Amerika geen revolutie plaats; het telegraafverkeer is thans weer hersteld. De oonferenties tus- sohen internationale regeeringsleiders zul len aA. winter in competitie worden ge speeld. Er zal een conferentie worden ge houden in verband met de oonferentie, uit geschreven door MacDonald met het oog op de Ontwapeningsconferentie. Bernard Shaw meent, dat Bernard Shaw de interes santste figuur van Engeland is en het ergste is, dat hij waarschijnlijk gelijk heeft. Adolf Hitier en Professor Einsteid zijn oompatriotten; in een oorlog zouden zy voor elkander moeten vechten. Dit is het vermakelijkste dat ik bedenken kan. „Et quelle tristesse dans tout oela!", zooals mijn onvergetelijke vriend Van Lidth de Jeude placht te zeggen.... Dat heeft uw zwager ook gezegd. Kan zijn, zei mevrouw, maar ik wil een foto van .Nitsichin" voor mezelf al leen hebben. Zoo'n lief dier. En daarop gaf zjj weer biljetten uit over de voorstellingen en de abonnementen van het Rotterdamsch Hofstadtooneel. Er lie pen voortdurend tientallen menschen langs haar, die haar stand bekeken. Maar die wisten niet, dat hier een van de vier van de kaartclub stond, die voor 't eerst in Nederland een hoofdprijs van de Sweep stake heeft gewonnen. De andere groote prijswinnaars. Behalve de Rotterdammer Hekkema, van wiens geluk in de Iersche sweepstake hierboven gewag gemaakt is, zyn nog uit den aard der zaak 22 andere lieden of combinaties van lieden Donderdag met een prijs van 30.000 pond verblijd. Onder hen bevonden zich een overgrootmoeder- tje, dat haar man en twee zoons heeft verloren in den oorlog, een 24-jarig dienstmeisje en haar familie, waarvan de vader pas een maand in een ziekenhuis verpleegd is, een kantoorbediende, die op den laatsten dag nog een lot kocht om een pleizier te doen aan een vriend, die er nog eenige in zyn „boek" had, twee zus ters, de een vrouw van een chauffeur, de ander van een kantoorbediende, een agent van een houthandel, een oude heer van 73, die sinds 30 jaar invalide is, met zijn dochters en zyn nichtje, een club van acht dienstmeisjes, drie knechts en twin tig klanten van een auto-garage, een sto ker van de Southern Railway (die nu een ander baantje zoeken gaat), enz. zijn Poeders alleen, wanneer zij de handteelce- ning dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drosist" Ontvangt dan grootmoedig vorst en wettig souverain, de verzekering van ons alle. dat wij met Neerlands inwoon- ders wedijveren in trouwe en liefde, voor u en uw vorstelijk huis, biddende deni allerhoogste, dat hij uw geledenen smar ten in vreugden doet verkeeren, zodanig dat onder u wys en vaderlijk bestuur, Hollands volk nog eens zal uytroepen den souverain Willem den Eerste, is de tweede grondlegger en steenstelder van deesen staat. Bij de beoordeeling van deze woorden, die ons wel ietwat hoogdravend voorko men, dienen wy rekening te houden met de mentaliteit dier dagen. Aan de burgerij werd de volgende uit noodiging bekend gemaakt: Het Gemeentebestuur zig hebbende bezig gehoude met 't beraame der middele en wijze om Zijne K.H. onze souverain op eene hem waardige naa onze ver mogens gesohikte wyze te ontfangen, en elk ingezetene in de gelegenheyd stelle zijn K.H. te zien, tevens nodig zijnde dat zulks op eene geregelde wijze en ordre plaats heeft. Inviteerd elk In gezetene in de volgende ordre zig te ver zamelen op de Dijk, zooras door 't luyde der klokke op de 13 deezer hoogsdeszelf® aankomst zal aangekondigt worden ten eynde alsdan gezamentlyk in die ordre hem tegemoet te gaan, en op 't Nieuwe Giep te ontfangen enzoo zulks toelaat aan hoogsdeszelve voorgesteld te worden. (Siot volgt).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2