J. J. H. KOOPMAN. BONTKRAGEN IPcrf wilt 11 lezen 1 TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 OCTOBER 1932. Pelterijen-Magazijn WESTSTRAAT 14 China en Japan. Het bezoek van den Prins van Wales. Nederlands vischcontingent in Frankrijk benadeeld. Hoe spelen ze het klaar 50 soorten. Lage prijzen. De Duitsche contingenteerings- plannen. TWEEDE KAMER. Herriofs bezoek aan Londen. De inbraak bij dr. Philips in Den Haag. De moord in den polder Blijdorp. Aankomst op Schiphol. Donderdagmorgen 0111 ongeveer 11 uur is de Prins van Wales in Hamburg ge start voor een koyt bezoek aan ons land. Met hem waren zijn broeder Prins George, zijn privé-secretaris, sir Godfrey Thomas, zijn adjudant, luit-kol. P. W. Legh en de adjudant van Prins George, majoor Humphrey Butler. In Den Haag. De verwachting was, dat de Prins van Wales gistermiddag omstreeks drie uur in de residentie zou arriveeren. Een groote menigte had zich op dat uur in de buurt van het gebouw der Britsche lega tie verzameld om den populairen Engel- schen kroonprins een welkom in Den Haag toe te roepen. Het werd echter al later en later en eindelijk bereikte de menigte het gerucht dat de Prins eerst tegen half zes zou arri veeren. Het bleek, dat Z.K.H. van plan was veranderd en zich naar de banen van de Haagsche golfclub aan den Waalsdor- perweg had begeven, waar hij zich ge durende eenigen tijd opgehouden had. Om kwart over zes reed de auto voor en begaf de Prins van Wales zich naar het paleis aan het Noordeinde, vergezeld van Colonel Pears Lagh en sir Gotfrey Tho mas. Rrins Hendrik was ten paleize aan wezig met zijn beide adjudanten, luit.- kolonel jhr. Laman Trip en lui. ter zee le klasse Termijtelen. Voorts was aan wezig de hofmaarschalk van de Koningin baron De Smeth. Na de begroeting in den crème salon begaf de Prins van Wales zich met Prins Hendrik naar diens kamer, waar hij de thee gebruikte. De ontvangst duurde on geveer een half uur. Om 8 uur was er in het legatiegebouw een maaltijd, gegeven door den Engel- schen gezant ter eere van het bezoek van den Prins van Wales. De maaltijd werd gevolgd door een soiree in de fraaie balzaal, welke aan de voorzijde van het legatiegebouw is ge legen. Ongeveer 3 50 personen waren hier voor uitgenoodigd. Om half elf verscheen Prins Hendrik, die geruimen tijd zich met den Prins van Wales onderhield. Voorts waren onder de gasten de burgemeester van Den Haag, vele leden van het diplomatieke corps en bekende personen uit de Haag sche Society. Het bal duurde tot zeer laat. Een telegram van den prins aan de Koningin en het ant woord daarvan. De Koningin heeft Donderdag het vol gende telegram van den prins van Wales bij zijn aankomst hier te lande ontvangen Hare Majesteit de Koningin, Het Loo. Nu ik mij op mijn overhaaste thuisreis op doortocht door Nederland korten tijd in Den Haag ophoud, haast ik mij Uwe Majesteit mijn grooten spijt te betuigen, dat de omstandigheden mij niet veroor loofd hebben om U ditmaal te ontmoeten. Ik hoop van harte dat zich binnenkort een andere gelegenheid zal voordoen om dit land weer te bezoeken om mijn hulde te brengen aan zijn doorluchtige Koningin. Edward 8. Hierop heeft de Koningin geantwoord met het volgende telegram Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins van Wales. Hartelijk dank voor het vriendelijk telegram van Uw Koninklijke Hoogheid bij Uw aankomst in Mijn land. Het spijt ons ook oprecht dat ik niet het genoegen heb gehad om U ditmaal te zien. Ik zal Uw bezoek, wanneer U een volgende keer terugkomt, zeer gaarne ontvangen. Ik hoop dat U een aangenaam verblijf in Den Haag zult hebben. Wilhelmina, Gisterenochtend was het in het West einde weder een onge" ne drukte in ver band met de aanwczi' id van den Engel" schen kroonprins in het gebouw der legatie. Velen stonden reeds vroeg te wachten om den prins te zien uitrijden. Om half 12 kwamen de auto's voor en reden naar het Mauritshuis. Na de bezichtiging van het Mauritshuis reed de Prins door het Haagsche Bosch naar het Huis ten Bosch, waar de vor stelijke bezoeker in een plasregen aan kwam. Hij nam eenige oogenblikken de omgeving in oogenschouw en verdween toen met lady Russell en den Engelschen gezant in het paleis, waar zij tot kwart voor één bleven. Daarna zou de prins zich naar de banen der Haagsche golfclub begeven. Dit plan was echter inmiddels gewijzigd. De prins reed naar de stad terug en tot groote verwondering van zijn gevolg gaf hij eensklaps bevel om voor den win del der firma Nieuwerkerk aan het Lange Voorhout te stoppen. De prins voorzag zich daar van eenige trommeltjes Haagsche hopjes, die hij als een specifiek Haagsch product naar zijn land mee wil nemen. Hij had toen vermoedelijk zin gekregen in het winkelen en stapte daarna den winkel der firma Philippona op den hoek van de Plaats en de Hoogstraat binnen. Daar schafte hij zich verschillende voorwerpen aan van oud-Delftsch porse lein.^ Buiten komende, stuurde hij de auto's van hem en zijn gevolg weg en wandelde verder de Hoogstraat door. Enkele huizen verder verdween hij weer eensklaps in den winkel van de Silveren Molenbeecker om daar eenige inkoopen te doen. Om kwart voor tien was het diner ten einde. De Prins begaf zich gisteravond kwart voor tien per auto naar Hoek van Holland, vergezeld van den gezant en eenige andere leden der legatie. Dadelijk 11a zijn aan komst ging hfi aan boord van de „Amster dam", die om 11 uur naar Harwich is ver trokken. Het bezoek van den Engelschen kroon prins was ten einde. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Bij Kon. Besluit van 6 October is, met ingang van 1 Januari 1933: a. aan den directeur van scheepsbouw bij het departement van defensie jhr. ir. 1M. Rappard, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij 1 werkzaam is, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen goede diensten; b. wegens verandering in de inrichting I van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, eervol ontslag uii 's rijks dienst ver leend aan den hoofdingenieur der marine ir. S. F. Monhemius. Wederom zeevisch uit Enge land via Hoek van Holland naar Parijs. De minister van Economische Zaken en Arbeid, mr. T. J. Verschuur, heeft op de vragen van den heer W. Drop te Voor burg, lid van de Tweede Kamer, betref fende het instellen van een onderzoek ter zake van het verzenden via Hoek van Hol land en IJmuiden en vrachtvervoer van versche zeevisch uit Engeland naar Frank-1 rijk en het brengen van die zendingen in rekening van het voor Nederland geldende vischuitvoercontingent geantwoord: Nadat de invoer van de soorten versche zeevisch uit Engeland via Hoek van Hol land gedurende korten tijd was gestaakt, hebben de handelaren dien invoer hervat, terwijl ook andere handelaren met dien in voer zijn begonnen. Deze visch is in hoofd zaak weder naar Frankrijk uitgevoerd, waar zij, als uit Nederland afkomstig, op rekening is gebracht van het aan Neder land toegekend contingent grove zeevisch. Na 19 September heeft die invoer zoo goed als geheel opgehouden. Het was niet mogelijk de noodige gege vens te verkrijgen om met volledige zeker heid vast te stellen of op 6 September van de op deze wijze uit Engeland ingevoerde en weder naar Frankrijk ingevoerde zee visch 9000 kg als Nederlandsche visch te Parijs aan de markt was gebracht. Volgens de van Fransche zijde ver strekte officieele gegevens was op 9 Sep tember naar Frankrijk 128.400 kg grove zeevisch meer uitgevoerd dan het contin gent voor het loopende kwartaal bedroeg. Hef was aan de IJmuider Vischhandel- vereeniging bekend is, dat de hoeveelheid, waarmede dit contingent zou worden over schreden, in mindering zou worden ge bracht voor het volgende. Aangezien het niet bekend is, welke hoeveelheden van elke vischsoort in het bijzonder worden uitgevoerd, kan niet worden vastgesteld of ongeveer een derde van de hoevelhejd uit gevoerde grove zeevisch uit Engeland was ingevoerd. Het verloop, dat deze zaak in September beeft genomen, heeft den minister tot de conclusie geleid, dat maatregelen behoor den te worden genomen. Een regeling, die tot strekking heeft te voorkomen, dat uit het buitenland inge voerde zeevisch, in het bijzonder zgn. „hammen", of door buitenlandsche vis- schersvaartuigen rechtstreeks uit zee aan gevoerde zeevisch als Nederlandsche zee visch naar Frankrijk wordt uitgevoerd', verkeert in vergevorderden staat van voor bereiding. BOTERMERKPRIJS. De Crisis-Zuivelcentrale deelt mee, dat de prijs van hetbotermerk en van de ver- voervergunning voor boter voor de week van 16 tot en met 22 October is vastge steld op 75 cent per kg. DE QUAESTIE DER HARINGDRIFTERS. Millioenen-roof te Chicago. De safe-crackers in actie. Een kar weitje, dat duurde van Zaterdagmid dag tot Zondagmiddag, maar niet vruchteloos was. Goed georgani seerde onderwereld. Opschrift Courantenbericht. Ook al heeft de stad Chicago Al Capone opgepakt, Haar politie en recherche Wordt steeds weer opnieuw verlakt. W eer heeft daar een safe-crack-bende Met succes geopereerd, En een heele safe-inrichting Geforceerd en omgekeerd; „Safe-crack" wil in 't Hollandsch zeggen: „Brandkastkraken" wordt beweerd, In d t werk heeft nu zoo'n bende Zich gespecialiseerd. En zoo kon je Maandag lezen Wat zoo'n bende wel presteert, Wat een durf en technisch kunnen Door hen werd gedemonstreerd. Koch en Co. werd nu de dupe Van dat brandkast-kraaktalent, Voor millioenen werd gestolen En de daders.... onbekend! De recherche zit verlegen Met de handen in het haar, En de menschheid hoor je momp'len: Foei, hoe spelen ze het klaar!? deV. W v Opgelost. Het conflict betreffende de losregeling van de aan de markt te IJmuiden komen de Engelsche haringdrifters is hedenmor gen tot een oplossing gekomen; De sche pen zullen nu voortaan met 6 man en een talleyman worden gelost, terwijl ook een regeling is getroffen betreffende de onge vallenverzekering voor de in die vaartui- wn werkende vischlossers. Bezwaren van het curatorium der Rijksbank aan het rijkskabi net kenbaar gemaakt. Men meldde gisteravond uit Berlijn aan de „Nw. Rott. Crt.": Naar we vernemen, zijn de leden van het rijkskabinet in de heden gehouden ver- gadering, welke door dr. Luther, den pre-1 sident van de Rijksbank, werd bijgewoond, in kennis gesteld van een brief van het| directorium van de Rijksbank, waarin dit zijn bezwaren tegen de contingenteenngs- plannen der regeering uitspreekt. Nader wordt gemeld: Volgens de Deutsche Tageszeitung zou het curatorium van de Rijksbank er in zijn j brief met nadruk op gewezen hebben, bij uitvoering der contingenteeringspolitiek niet in staat te zijn verder de garantie te kunnen geven voor het op peil houden van de Duitsche valuta. De Kamer hield zich Donderdag bezig met een briefwisseling tusschen de Reken kamer en den Minister van Onderwijs betreffende het beheer der universitaire klinieken te Utrecht, waaromtrent door de commissie voor de rijksuitgaven een verslag was uitgebracht, met welks con clusie de Kamer zich vereenigde. Aan genomen werd een wetsontwerp tot vast stelling eener regeling betreffende beheer of onderhoud van wegen. Daarna kwam aan de orde een wetsontwerp tot goed keuring van het ontwerp-verdrag betref fende den gedwongen of verplichten arbeid in de koloniën. Ook dit wetsont werp werd aangenomen, met 51 tegen 15 stemmen. De s.d. fractie ontwikkelde echter eenige bezwaren, o.a. deze, dat de dessadiensten niet onder het verdrag vallen, ook worden de hoofden- en heeren diensten gehandhaafd. Desondanks meen de de fractie voor te moeten stemmen. De heer Beumer (a.r.) verklaart zich tegen het w.o., waarvoor geen reden aan wezig is. De meeste hier bedoelde vormen van verplichten arbeid zijn in onze kolo niën onbekend; Nederlend kende reeds lang zijn verplichting jegens de inland- sche bevolking. De Minister van Koloniën wijst er op, dat deze conventie in andere landen belangrijke verbeteringen brengt, hetgeen voor spr. al voldoende is de poging te steunen. Mevrouw De Vries—Bruins (s.d.) inter pelleerde over de voorgestelde opheffing der Amsterdamsche Rijkskweekschool voor vroedvrouwen. Zij stelt hierover ver schillende vragen, betoogt dat het alge meen landsbelang er niet mee wordt ge diend en meent, dat de bezuiniging zeer gering is. De Minisier zal tegenover redelijke voorstellen van Amsterdam niet afwijzend staan. Andere leden laken het, dat de regeering niet van tevoren over leg heeft gepleegd met Amsterdam. In de Vrijdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd voortgezet de behandeling van de interpellatie van mevrouw De Vries—Bruins over de op heffing van de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Mej. Katz (c.-h.) betreurt,dat de com missie van toezicht en de directeur dei- school niet in de gelegenheid zijn gesteld inlichtingen te geven voordat tot ophef fing is besloten. Voorts betreurt zij, dat de regeering niet heeft gewacht met uit voering van het voornemen totdat de Kamer in de gelegenheid is geweest, een oordeel uit te spreken. De heer Peereboom (Herv. Geref.) zegt, dat het niet-Roomsche deel van ons volk een onrustig gevoel heeft gekregen door de opheffing. Moeten onze openbare instellingen op die manier worden opge offerd aan de bezuiniging De heer Zandt (Staatk. Geref.) zegt, dat het zeer te verwonderen is, dat wel Amsterdam, maar niet Heerlen voor op heffing in aanmerking komt. Want door opheffing van de school te Heerlen zou een aanzienlijk bedrag bespaard kunnen worden. Maar die school is het troetel kind der regeering. Wat nu gebeurt, doet een groote, bittere ontstemming in den lande ontstaan, en wekt bij velen een groote ergernis. De heer Vos, (Lib.) zegt, dat de school te Amsterdam de allerbeste in het land is. Is het niet mogelijk, de verpleeggelden met f 5.te verhoogen? De heer Slote maker de Bruine (C.H.) wil zijn standpunt bepalen naar het belang vail volksgezondheid. Minister Ruys de Beerenb rouck, zegt, dat de bezuinigingsvoorstellen van den directeur te Amsterdam, de regee ring onmiddellijk de overtuiging gaven dat op die wijze geen behoorlijke oplos sing te krijgen zou zijn. Behoud der op leidingsgelegenheid is geen rijksbelang. Dan blijft over het gemeentebelang van de kliniek, maar daarvoor mag het Rijk de school niet in stand houden. Blijft de school te Amsterdam bestaan, dan komt er na eenigen tijd een gerecht vaardigde aandrang om een nieuw ge bouw te stichten Dit geeft weer nieuws kosten. Den Haag heeft op het gebied van bet particuliere initiatief met betrekking tot kraamvrouwenverzorging veel meer ge daan dan Amsterdam. Kan Amsterdam het Haagsche voorbeeld niet volgen, ge combineerd met nabijliggende gemeenten? Dit is een gemeente- of een streekbelang. Intusschen blijft spr. bereid Amsterdam tegemoet te komen, mits de verkregen bezuiniging gehandhaafd blijft. Mevrouw De V r i e sB r u i n s (s. d.) verstaat 's ministers toezegging aldus, dat op dit oogenblik niet zal worden be slist over het al dan niet voortbestaan der school, voordat nader overleg met de gemeente, eventueel met de provincie is gevoerd. Dit beteekent dus, dat alles op dit oogenblik onbeslist is. Wordt de Kamer nu verder op de hoogte gehouden en krqgt zij volledige inzage van de on derhandelingen. De minister vergist zich schromelijk bij zijn mededeelingen. Dit wijst erop, dat de onderhandelingen tot dusver veel te snel zijn gevoerd. Minister Ruys de B e er enb rouck zegt dat, als hij zich vergist mocht heb ben, hij het geheele onderzoek opnieuw zal aanvatten. Want hij wenscht niets minder dan 100 pet. van de waarheid te weten. Hierna kwam aan de orde het Wets ontwerp tot instelling van bedrijfsraden. Het officieele communiqué. Het Engelsche en het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken hebben gisterenmiddag beide het volgende com muniqué openbaar gemaakt Gisteren en vandaag is te Londen een gedachtenwisseling tusschen MacDonald en Simon met Herriot gevoerd over het Engelsche voorstel tot bijeenroeping van een vier-mogendheden-conferentie, om de moeilijkheid op te lossen die zich op het oogenblik te Genève voordoet. De Fransche en Engelsche ministers zijn het eens geworden, dat Genève de aangewezen plaats voor zulk een confe rentie is en de Engelsche regeering heeft dus een voorstel gedaan aan Duitschland I en Italië of zij daarmee accoord gaan. De conferentie zou een preliminair ka- rakter dragen. Haar doel is middelen en I wegen te toetsen om het door de ont- 1 wapeningsconferentie ondernomen ge meenschappelijk werk te hervatten. Besloten tot een conferentie van vier mogendheden te Genève. Herriot verliet Downingstreet gisteren- i middag om 1 uur, waarna werd meege deeld dat de Engelsche, Fransche en j Italiaansche regeering het er over eens geworden zijn, dat het het beste zou zijn, wanneer de conferentie van de vier mogendheden te Genève werd gehouden. Op het oogenblik wenscht Duitschland Genève niet als plaats van samenkomst, j Reuter verneemt, dat Italië Genève al als plaats van samenkomst heeft aan- vaard en dat de regeering ook al het j antwoord van Duitschland heeft ontvan gen, waaruit blijkt, dat dit land althans voor het oogenblik niet bereid is Genève te aanvaarden. Het resultaat van de besprekin gen. In diplomatieke kringen te Londen is men van meening, dat de voornaamste winst van de besprekingen van deze dagen is, dat de hoop op een conferentie der 4 mogendheden is toegenomen, nu het wederzijdsch misverstand uit den weg ge ruimd is. Hoewel dit niet in hef officieele communiqué vermeld werd, lijdt het geen twijfel, dat het „constructieve plan" van de Fransche regeering het onderdeel is geweest van een groot deel der bespre kingen. Dit plan houdt een regionaal ver drag van hijstand, veiligheid en controle in en een verdrag tot vorming van een in ternationale weermacht. Er is nog geen datum voor de 4 mogend- hedenconferentie vastgesteld. OPMARSCH VAN BOEREN NAAR WASHINGTON. De leider van de nationale boerenhulp, Lem Harris heeft bekend gemaakt, dat tot dusverre 5000 farmers zich hebben aangemeld voor een „opmarsch van hoe ren naar Washington". De meesten van deze 5000 boeren zijn afkomstig uit de staten Yowa, Dakota, Nebraska, Wiscon- sin of Utah. De boeren willen mot dezen opmarsch tegen de werkeloosheid d =>r regeering ten onziohte van de hulp aan de boeren pro testeeren. De farmers zoude,n op 7 Decem ber in Washington aankomen en daar 4 dagen biijven. Het doel van de boeren is, dat hun treu rige oeconomische toestand moet worden verbeterd, daar zij zich niet meer zelf kunnen redden. Er zijn reeds 15 midioei menschen werkloos in de Ver. Staten zoodat het onmogelijk is, om na liquidatie van hun bedryven werk te vinden in de groote steden en de industrie. De loonen In het boerenbedrijf. Het Amerikaansche ministerie van landbouw heeft een loonstatistiek gepu bliceerd, waaruit blijkt, dat de loonen den laagsten staand sedert 30 jaar hebben be reikt. Vooral in de gebieden, waar hoofd zakelijk voor den wereld-markt wordt ge produceerd, zijn de loonen buitengewoon laag. GENERAAL SANDINO WEER OP HET TOONEEL. Hij zou de hoofdstad van Nica ragua hebben Ingesloten. Een V.-D.-bericht uit New-York meldt: Naar uit Mexico City wordt gemeld, heeft de Nicaraguaansche vrijheidsheld, generaal Sandino, met 2500 aanhangers de hoofdstad van het land Managua inge sloten. Sandino is thans voornemens, al dus verluidt, slag te leveren met de Ame rikaansche bezettingstroepen, ten einde deze uit Nicaragua te kunnen verdrijven.' Het gebruik van gifgassen In Mantsjoerije. De „China Post" bevestigt het bericht, dat bij de laatste aanvallen der Japan- sehe troepen tegen de opstandelingen in Mantsjoerije gifgassen zijn gebruikt. De gifgassen hebben vele slachtoffers ge maakt. Het blad verklaart, dat Japan hierdoor de overeenkomst van Den Haag heeft geschonden en dat deze zaak der halve door een bijzondere volkenbonds commissie moet worden onderzocht. Uit Tokio wordt gemeld, dat het be richt van de „China Post" onjuist is. Onder generaals. Generaal Tsjen-Sji-jang, lid van den geheimen staatsraad van Mantsjoekwo, heeft te Moekden een collega aan het avondeten overvallen en met een bijl le vensgevaarlijk gekwetst. De aanslag ge schiedde uit wraakzucht. De vermoedelijke dader is te Berlijn gearresteerd. In samenwerking met de Nederlandsche politie en recherche, heeft de Berlijnsche recherche in een hotel te Berlijn een persoon gearresteerd, die ervan verdacht wordt op 24 Juli j.1. de inbraak te hebben gepleegd in de flatwoning van dr. Philips in Den Haag, waarbij o.a. een cassette werd gestolen, inhoudende voor een waarde van ruim f 200.000 aan juweelen en baar geld en 100 Engelsche ponden. De verdachte stond in het hotel, waar hij bij zijn arrestatie verbleef, ingeschre ven onder den naam Dallman, en heeft, zooals thans gebleken is, ook eenigen tijd in Duitschland geleefd onder den naam van Freiherr von Lukarch. Onder ver dachte omstandigheden was hij den dag na den dag na de inbraak per vliegtuig uit Nederland naar Duitschland vertrok ken. Hoewel de gearresteerde tot nog toe alles ontkent, zijn de aanwijzingen tegen hem zóó sterk, dat de Nederlandsche justitie een arrestatiebevel tegen hem heeft uitgevaardigd en zijn uitlevering naar Nederland heeft gevraagd. De zaak naar de openbare te rechtzitting verwezen. Een paar weken geleden hebben wij reeds gemeld, dat binnenkort voor de Rotterdamsche rechtbank de zaak zou dienen tegen den verdachte H. J. H., die, toen hij in de bijzondere strafgevan genis te Scheveningen een straf uitzat, hem opgelegd wegens het plegen van een zedenmisdrijf, waarbij een minder jarige was betrokken, plotseling met de bekentenis voor den dag was gekomen, dat hij den moord op het minderjarige meisje Van O. uit de Coolschestraat, welk meisje in October 1929 in den Blijdorper- polder te Rotterdam is vermoord, had gepleegd. De instructie van deze zaak is thans gesloten en de zaak is naar de strafkamer verwezen. Verdediger is mr. J. ter Horst VIJF MAANDEN VOOR DIEFSTAL VAN VIER GULDEN. Een 25-jarige werklooze was in hooger beroep gekomen van een vonnis der Am sterdamsche Rechtbank, waarbij hij, wegens „diefstal met braak", veroordeeld was tot vijf maanden gevangenisstraf. Verdachte was op zijn veertiende jaar ter beschikking van de regeering ge steld ter zake van diefstal. Jaren lang had zij zich goed gehouden, maar in het afgeloopen jaar heeft hij wederom straf ondergaan voor een kleine verduistering. In een pension te Hilversum, waar ver dachte woonde, zou hij nu in een aan grenzend vertrekje, een kast hebben opengebroken en daaruit vier gulden heb ben weggenomen. Aldus de te laste leg ging; verdachte ontkent echter ten stel ligste, het feit te hebben gepleegd. Niettemin achtte de procureur-generaal mr. baron Van Harinxma thoe Slooten, het bewijs geleverd en eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. De verdediger, mr. Kolthof, vestigde er de aandacht op, dat deze verdachte nu al vijf maanden preventief zit. PI. vroeg vrij spraak, subsidair clementie. Arrest 27 October. („Handelsblad"). ONEERLIJKE DIENSTBODE. Te Groningen aangehouden. De recherche te Groningen heeft aan gehouden de 19-jarige dienstbode C. P., die in een half jaar tijds haar patroon voor ongeveer 500.heeft bestolen door telkens kleine bedragen uit een on gesloten geldkistje te nemen. Zij legde een volledige bekentenis af. Zij had 250 op de spaarbank. Voor het overige geld had zij kleeren en allerlei huishoudelijke artikelen aangeschaft. Zij is ter beschik king van de justitie gesteld. BRANDSTICHTING DOOR EEN VELDWACHTER. Voor het gerechtshof te Arnhem is in hooger beroep behandeld de zaak tegen G. J. A., chef-veldwachter uit Zetten, die door de rechtbank te Arnhem was veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf, wegens opzettelijke brandstichting in zijn woning op 11 November 1931. Deze brandstichting geschiedde door het in brand steken van een stroomatras, althans zooals in de dagvaarding vermeld Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton„I Zal Duitschland de 80 millioen dollar schadevergoeding moeten betalen Overeenstemming te Londen be reikt 5 Den Helder in Napoleons dagen 2 Rumoerige protestvergadering van Heldersche luisteraars „9. Radio-programma11] Met den vischexport naar België is het treurig gesteld De regeering wil den toestand te IJmuiden nog even aanzien X Onder groote en behoeftige ge zinnen zal door de regeering margarine gedistribueerd wor den 2 Een interview met de Rotter dammers die een kwart millioen wonnen„2 Lloyd George over het oorlogs gevaar' Buitenlandsch Over zicht) X Het bezoek van den Prins van Wales2 De aanleg van bosch in den Wieringermeerpolder in werk verschaffing 2 Uitstel van de Duitsche contin- genteeringsmaatregelen? 2 Bloedige gevechten in een oer woud Kort verslag Tweede Kamer 6 Omtrek nieuws 10 Marineberichten „11, Marktberichten 6 SportnieuwsMl Nieuwe wijziging in het Ned. ElftalWM Vice-admiraal C. D. de Haes overleden (Marineberichten)„IE staat, van een hoeveelheid beddegoed. De advocaat-generaal bij het gerechts* hof vroeg op formeele gronden vernieti ging van het vonnis doch veroordeeling op andere gronden tot dezelfde straf. POGING TOT VERGIFTIGING. Echtelijk drama. De politie te Almelo heeft Vrijdagmid* dag j.1. aangehouden den 28-jarigen men, belmaker B. K. aldaar, verdacht van poging tot moord op zijn 21-jarige vrouw, met wie hij kortgeleden getrouwd is. Verdachte, die in het huis van bewa ring is opgesloten, heeft thans bekend, dat hij gepoogd heeft, reeds kort na zijn huwelijk zich door middel van gasvei*- stikking van zijn vrouw te ontdoen, wat echter, onafhankelijk van zijn wil, niet gelukte. Ook heeft hij bekend, fijngewre ven luciferkoppen door het voedsel van zijn vrouw gemengd te hebben. SMOKKELARIJ VAN BOTER. Men meldt uit Venlo aan de „Nw. Rott. Crt.": In verband met de in werking-treding van de crisis-zuivelwet, waardoor do bo- terprijs hier te lande aanzienlijk is geste* gen, heeft men blijkbaar in de grensge* meenten een nieuwe smokkelbron ont* dekt, aangezien thans de Duitsche boter aanzienlijk goedkooper is dan de Hol* landsche. De smokkelaars betrekken hun boter van de boerenbedrijven uit het Duit sche grensgebied en maken een winst van 2550 cent per pond, wanneer de boter bij onze grensbewoners van de hand! wordt gedaan. Op den terugtocht naar Duitschland nemen zij een partijtje koffie, tabak of cigaretten mede, zoodat het mes dan van twee kanten snijdt. Woensdagmiddag slaagde de Tegelsche politie er in, een ingezetene van Tegelen, aan te houden, die per rijwiel 80 pond boter langs een landweg invoerde. Boter en rijwiel werden in beslag ge* nomen. Tegen den smokkelaar is proces* verbaal opgemaakt. DE VERDUISTERING VAN ZEVENTIGDUIZEND GULDEN TE HAARLEM. Acht maanden gevangenisstraf. De Haarlemsche rechtbank heeft Don* derdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den voormaligen chef van de effectenaf- deeling van het kantoor Haarlem van de Rotterdamsche Bankvereeniging, die 14 dagen geleden terecht heeft gestaan wegens verduistering van effecten tot een bedrag van ruim 70.000.Dit be drag had hij sinds 1928 door speculaties verloren. De rechtbank veroordeelde hem tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden en een voorwaardelijke van vier maanden, met een proeftijd van twee jaar en onder toezichtstelling van de afd. Haarlem van het Nederlandsch genoot schap tot zedelijke verbetering van ge* vangenen. Het O. M. had een gevange* nisstraf van twee jaar geëischt. BOERDERIJ DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Een drie jaar geleden te Witinarsinn nieuw gebouwde boerderij, eigendom van het Algemeen Weeshuis te Harlingen en bewoond door den heer P. Hibma, is Don derdagavond door den bliksem getroffen en geheel afgebrand.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5