TAXI DKRDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 OCTOBER 1932. Stadsnieuws. Maar één dubbeltje ir is gewoon Krentenbrood en J er is Krentenbrood van Krigée Een rumoerige vergadering van Heldersche radio-luisteraars. inhaal wtwamd u &aïage „Zm 3iw§t, MaandttalUncj xeeï billijk inhaal vmwiïiid PREDIKBEURTEN Winterjassen Regenjassen Velourshoeden Slipovers Handschoenen zaaltje" Oiotel „3en - 3d. 55 Sigarenmagazijn M. VAN DSJK, Verzending naar Oost-en West-Indiö Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon HOOGWATER LAAGWATER October ond.: op: op: ond: Tyd. Tyd. Tyd. Tyd. u. min. u. min. u. min. u. min. Zondag 16 17.12 8.43 6.24 17.04 9.29 21.44 1.46 14.09 Maandag 17 17.32 9.57 6.26 17.02 9.68 22.13 2.16 14.33 Dinsdag 18 18.00 11.09 6.27 17.— 10.29 22.44 2.43 14.57 Woensdag 19 18.39 12.14 6.29 16.58 11.— 23.18 3.16 15.22 Donderdag 20 .19.43 13.08 6.31 16.56 11.36 23.55 3.44 15.47 Vrijdag 21 20.41 13.50 6.33 16.54 0.17 4.16 16.16 Zaterdag 22 21.58 14.19 6.35 16.52 0.40 0.57 4.64 16.54 Bal dan op CITROEN GARAGE Er schijnt zich in de donkere crisis periode eenige opklaring te vertoonen. In elk geval is er, naar men zegt hier en daar wat vertrouwen in de toekomst aan het groeien. Het staat niet aan ons dit hier te be- oordeelen. Het heden is nog zwaar en moeilijk en de winter staat voor de deur. Dat is momenteel het direct waarneem bare. Er zal nog veel hulp noodig zijn. Door den winter moeten wij heen. Daar kunnen we doorheen, wanneer wij allen zonder uitzondering willen mede helpen. 't Behoeft niet veel te zijn. Als ieder gezin slechts een dubbeltje per week offerde aan het plaatselijk crisis-comité, was er al heel wat, ja wel licht alles overwonnen. Eén dubbeltje slechts per gezin maakt 700.Wat zou het crisis-comité daar al Is dit denkbeeld niet voor verwerkelij king vatbaar? niet mee kunnen doen! Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 15 Oct. Zondag 16 Oct. Maandag 17 Oct. 17.36 17.34 17.32 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek der firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 1724 October wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Te 's-Gravenhage slaagde bij het laatst gehouden examen voor 2e stuur man (groote stoomvaart), de heer J. Kerk hoven. Bij het laatst gehouden examen voor het machinistendiploma B, slaagde te 's-Gravenhage, de heer T. E. H. Kremer. Geslaagd voor propaed. ex. scheik. ing. de heer J. L. Liebert. EEN VIJF-EN-TACHTIG-JARIGE. Dat is onze stadgenoot, Jan van der Wijk, Draaisteeg 10, die vandaag zijn 85en verjaardag herdenkt. Wie Jari van der Wijk is? Luister, wat in het bekende Gedenkboek .Helden der Zee" van Henri ter Hall over dezen menschenredder gezegd wordt: „In 1888 ging hij den kokenden heksen- „kètel in, met de reddingboot, om een ge vaarlijken tocht naar de „Horatio" te on- „idernemen. In 1891 redde hü 22 man van „de „Tusca", in 1906 haalde hü van de „Ser- „bia" 46 menschen, in 1903 van de „Volta" „14 en in 1917 van de „Suzanne" 5 perso- „nen. Altijd stond hü gereed, ridderlijk en „dlapper. Nimmer deed gevaar hem, dezen „geweldigen held en kraohtmensch, terug deinzen Hard, heel hard" het is npg altijd de schrijver in het Gedenkboek, die aan het woord is „hebben Jan en „Antje geploeterd voor hun gezin, en toch, „een onbezorgden ouden dag kregen zij „niet. Op vijfenzeventigjarigen leeftijd „moest Jan van der Wijk, de groote men- „schen redder, om in zijn levensonderhoud „te voorzien, met haring venten, luide ver kondigende, dat hü Hollandsehe nuwe had".... Hierboven is zijn por tiet. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. De verpleegden van Liefdadigheid naar Vermogen zeggen hartelijk dank aan den onbekenden gever van de heerlüke car- bonade waarmee zij verrast zün. NED. CHR. VROUWENBOND. Blijkens de advertentie in dit nummer zal mevrouw T. Bakkerfiootsma, onze vroegere stadgenoote, een lezing houden voQir de Afd. Den Helder van de N.O.V.B. Voor velen zal deze lezing groote aan- trekkelykheid hebben, ten eerste door het onderwerp (dat in nauw verband staat met het prachtige boek van Dr. B. Wielinga), ten tweede, doordat de spreekster voor Den Helder zoo'n goede bekende is. Het be stuur der afd. heeft dan ook voor ieder deze lezing toegankelijk gesteld dames zoowel als heeren zijn van harte welkom. Wü hopen, dat nu velen van dezen avond, die heel mooi belooft te wordten, zullen genieten. EERSTE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Wq herinneren er aan, dat de plaats bespreking voor de voorstelling van „Mademoiselle" van a.s. Dinsdag heden middag van 25 uur geschiedt. LESSEN IN HANDENARBEID. Zooals uit de advertentie in dit blad blijkt, gaan de slöjdlessen nu weer begin nen. De lokaliteit in de voormalige school no. 11 in de le Vroonstraat is gereed en het bestuur hoopt, dat velen er van ge bruik zullen maken om in de wintermaan den zich een aangename en nuttige ont- spanningsarbeid te verzekeren. Bjj vol doende deelname zullen er lessen worden gegeven in karton- en houtarbeid, leder bewerking enz. Voor alle cursussen kun nen alsnog inschrijvingen plaats hebben. DE MINISTER VAN WATERSTAAT OP REIS. Van Ameland per vliegtuig naar Den Helder. I Een drietal watervliegtuigen hebben zich Vrijdagmiddag van Den Helder naar Ameland begeven en aldaar Z.Exc. den Minister van Waterstaat met den direc teur-generaal aan boord genomen en naar Den Helder vervoerd. Vandaar zyn de heeren dienzelfden middag per auto weder naar Den Haag vertrokken. EVANGELISATIE-AVOND. Optreden van den evangelist Sevensma. Eenige weken geleden heeft de evan gelist Sevensma, van Amsterdam, gespro ken in de bovenzaal van het Militair Te huis, Kanaalweg. Hoewel aan dezen avond weinig bekendheid was gegeven, was de zaal tot de laatste plaats bezet, met een aandachtig luisterend publiek. Nu de heer Sevensma hier Dinsdagavond weer zal optreden, heeft men dan ook terecht gemeend het Evangelisatiegebouw, Palm straat, voor dezen avond te moeten nemen, opdat geen belangstellenden, die naar dezen boeienden spreker komen luisteren, teleurgesteld moeten worden. De heer Sevensma, vroeger tooneel- speler, heeft een ontzaglijk rijke ervaring. Hq is zeer bereisd, maakte driemaal een wereldreis, en vertoefde maandenlang in Palestina. Hü weet zijn gehoor op buiten gewone wijze te boeien en zeker zullen dan ook velen om 8 uur naar de Palm straat gaan, om hem te hooren. In een advertentie in dit nummer wordt meegedeeld dat de toegang vrjj is. MUZIEKSCHOOL „DE TOONKUNST". Diiv: Toon de Hoogh. Aan de Muziekschool „De Toonkunst", dir. Toon de Hoogh, Stationstraat 5, zullen van 15 October af rhythmische Dalcroze- lessen worden gegeven. Tot leerares voor deze lessen is benoemd Mej. Cilia Biegel uit Bussum. Reeds een tweetal klassen zijn gevormd. Deze rhythmische lessen kunnen worden gevolgd door meisjes en dames; jongens tot den leeftijd van 9 jaar kunnen hieraan tevens deelnemen. Hoewel deze lessen voor Den Helder ge heel nieuw zijn, worden zü reeds langen tijd in Amsterdam en elders onderwezen en toegepast. In Amsterdam is hiervoor het Dalcroze-Instituut, onder leiding .van Me vrouw SluisSlikker. Per advertentie zal nader bekend wor den gemaakt, op welke wü'ze klassen en clubjes, ook voor ouderen, kunnen worden gevormd. DE „RIDO-REVUE" IN CASINO. Met een enkel woord is reeds medege deeld, dat wegens het buitengewoon groote succes, dat de „Rido-Revue" hier Dinsdag en Woensdag had, morgen-, Zondagavond nog een enkele herhaling dezer schitterend gemonteerde revue zal worden gegeven. Zoowel Dinsdag- als Woensdagavond was het stampvol, en voor verseheidenen helaas geen plaats meer. Vandaar deze herhaling. De voor stelling is volkomen gelyk aan de beide vorige: dezelfde medewerkers, dezelfde costuums, decors, hetzelfde, eigen, orkest Ook nu weer vervult mevrouw Henriëtte Davids met Isidore Zwaaf de hoofdrol. Evenwel zü'n de prijzen voor deze extra voorstelling buitengewoon laag gesteld, teneinde ieder de gelegenheid te geven haar nog te gaan zien. De duurste prijs bedraagt slechts 1— plus rechten, en ieder zal het met ons eens zijn, dat zoo iets moois voor een dergelyken, buiten gewoon lagen prijs hier nog nimmer is voorgekomen. Maar men rekent dan ook op een uitverkochte zaal. Ieder, die dus nog niet in de gelegen heid was de revue te gaan zien, profiteere van deze laatste gelegenheid en zorge vroegtijdig voor plaatsen. In de advertentie staan de uren en pryzen vermeld. WINKELNIEUWS. De bekende fruitz. van den heer Postma, die sedert een menschenleeftüd in de Spoorstraat is gevestigd, is thans, zooals onze lezers weten, naar de Bree- waterstraat verhuisd, doordat in de fruit- zaak thans het modemagazyn Gré Quast is geopend. De fruitzaak is aan den ach terkant van het vroegere pand gekomen, en de Breewaterstraat is hierdoor een fraaien, modernen winkel rijker gewor den. Vooral des avonds, by de rijke ver lichting, levert de zaak een mooi effect op. De etalage van den heer Postma is een der grootste, die op dit gebied be staat, en bet probleem van een uitstalling aan straat, hetgeen hier by politie-ver- ordening verboden is, is op gelukkige wyze opgelost door een nis, waarin de uitgestalde waar is neergelegd. Zoo zal ook hier, evenals dat zoovele jaren in de Spoorstraat het geval is geweest, het publiek wel weer den weg weten te vinden. Voor de Breewaterstraat is deze nieuwe winkel een mooie aanwinst. Het verschil tusschen nu en vroeger is wel groot, want, zooals de heer Postma ons ver telde, werd een veertigtal jaren terug de zaak door zyn vader geopend met een verlichting van een tweetal petroleum lampen. Men vergelyke daarmee eens de zee van licht, waarin de winkel zich thans baadt 1 Door het voorloopig comité van actie inzake verlaging der radio-distributie- prüzen, was gisteravond in Casino een openbare vergadering belegd, die door een groot aantal belangstellenden, waar onder ook bezitters van toestellen be zocht was. De Voorzitter, de heer Meyer, heette de aanwezigen welkom; de bedoe ling van deze vergadering is geen andere, zoo zeide spr., dan om een fel woord van protest te doen hooren tegen den veel te hoogen prijs, die wordt gevraagd door de Heldersche Radio-Centrale, voor slechts twee stations. Het doet ons een genoegen, aldus spr., U te melden, dat door ons voor dit doel pl.m. 2000 handteekeningen zyn verza meld van aangeslotenen, welke blijkens deze handteekeningen op het zelfde stand punt staan. Resolutie. Daarna werd door een ander bestuurs lid, den heer Punt, een resolutie voor gelezen van den volgenden inhoud: wordt nog dezen winter Achterstraat 99 - Telefoon 55 de tegenwoordige omstandigheden, vooral in flnantieel opzicht, in het byzonder wat betreft de komende en gaande militaire bevolking, niet de dupe zal worden van een alleen op winst belusten centrale exploitant, Besluiten ten slotte deze resolutie in de plaatselyke pers te doen publiceeren eti haar te zenden aan den Minister van Waterstaat en aan het Gemeentebestuur van Den Helder. Gevraagd werd wie vóór of tegen deze resolutie was. Een der aanwezigen merkt op, dat in 't geheel geen besprekingen worden voorgesteld, waarop de Voorzitter zegt dit z.i. niet noodig te achten, aan gezien alleen de bedoeling is te protes teeren tegen de hooge tarieven. Verschillenden uit de toehoorders vragen het woord. Het is geen gewoonte by het begin eener vergadering een resolutie in stemming te brengen, zoo wordt geroepen. Eerst houde men een inleiding. De Voorzitter antwoordt, dat wel licht organisatorisch niet goed is ge handeld, doch dat het voorloopig comité van actie direct bereid is het veld te ruimen indien de vergadering een ander permanent comité wenscht. (Protesten). De Voorzitter: Wy willen alleen doen uitkomen, dat wy van zins zyn onze actie neutraal te voeren. Geroep Die er nu zitten, zyn de actie begonnen en moeten haar ook doorzetten 1 Een der aanwezigen is bereid aan de bestuurstafel plaats te nemen. Verschillende aanwezigen vragen het woord. De heer Van 't Hof sprekend namens het hoofdbestuur der Vara, wordt met gejoel en geschreeuw ontvangen. Hij merkt op, dat het bestuur dat de vergadering uitschreef, en met deze reso lutie komt, nu toch eerst den gang van zaken moet uiteenzetten en ons maar niet zoo kan laten stemmen. De Voorzitter merkt op dat het comité steeds neutraal is geweest. Nu komt hier iemand van de Vara een plei dooi houden, maar onze opzet is geweest elke organisatie er buiten te houden. Onze actie betrof alleen den hoogen con- tributieprijs, meer niet. (Instemming). Een der aanwezigen zegt dat het mee- rendeel in de zaal homogeen gaat met onzen eisch. Laat wie het er niet mee eens is dan liever heengaan. De Voorzitter brengt nogmaals de resolutie in stemming. Opnieuw klinken protesten. Er komt zoo een onzuivere stemming. Een andere stem: Het is toch geen bezwaar over dat eene punt van dien prijs te discussieeren. De andere heeren die willen spreken, willen groote inlei dingen houden, maar dat is de bedoeling niet. De heer Van 't Hof van de Vara vraagt het woord. Nog anderen doen wan hopige pogingen daarvoor; de vergadering wordt rumoerig en jouwt ieder van het podium weg. De Voorzitter geeft tenslotte de gelegenheid de resolutie „kleurloos" te bespreken. Eerste spreker is de heer Schutte, voorzitter van het Centraal Comité van lyisteraars te Amsterdam die herinnert aan den strijd te Amsterdam, waar de strijd eveneens op kleurlooze basis wordt gevoerd. Wy dienen na te gaan of we er als radio-luisteraars mee gebaat zijn er overheidsbedrijf van te maken. In ver- De aangeslotenen by de Heldersche Radio Centrale en verdere belangstel lenden, in openbare vergadering bijeen in het gebouw Casino, te Den Helder, op Vrijdag 14 October 1932, des avonds te 8 ure, welke vergadering is uitgeschreven door het Radio Actie Comité aldaar, Gehoord de besprekingen in zake de plaatselyke radiodistributie, Zyn van meening, om de hierna te noemen redenen, dat zü een krachtig protest moeten laten hooren tegen de tarieven van de Heldersche Radio Cen trale, en voorts alle middelen moeten I beproeven en aanwenden om de begonnen actie te doen slagen, in dier voege, dat j aan alle abonné's volkomen bevrediging worde geschonken. Vorenbedoelde redenen zyn: le. het betalen door het overgroote deel der aangeslotenen van een bedrag ad f 15.voor hun aansluitingen, waar door een niet onbelangryk gedeelte van het distributie-net, zoo al niet dit net ge heel, door de aangeslotenen zelf bekostigd is geworden. De noodzaak om op de aanlegkosten van het distributie-net af te schrijven, enz., heeft, gezien het voren staande, dan ook minimum, zoo al niet, in 't geheel geen reden van bestaan. Voorts betalen de aangeslotenen boven en behalve bedoelde aansluitkosten nog hun contributie, 2e. de geweldige verkoop van luid sprekers door de exploitante in den aan vang der distributie, zoo mede de, op zün zachtst uitgedrukt, hooge prijs, welke door de exploitante wordt geëischt voor het leveren en tusschen zetten van een volume-regelaar; de hier onder 1 en 2 bedoelde winst objecten hebben zeer zeker grooten in vloed uitgeoefend op de exploitatie-kosten van het bedrijf der Heldersche Radio Centrale. Resumeerende geven zy de aange slotenen, enz. den exploitant der Heldersche Radio Centrale dan ook in ernstige overweging in te gaan op huns inziens meer dan billyke eischen van 2 stations voor 25 cent en om zoo spoedig mogelyk maatregelen te treffen, welke een grootere keuze uit muziek-stations beoogen. Spreken verder nog de wensch uit, dat de overheid aan deze zaak de noodige aandacht zal schenken en, indien de ex ploitante niet met de abonné's wenscht te onderhandelen, te hunnen behoeve zal ingrijpen, zoo mogelyk door het niet ver lengen van de concessie, opdat een zeer groot gedeelte der gemeentenaren, onder voor Uw Motorrijwiel Achterstr. 99 - Tel. 55 den heer Mensink, zegt dat men inder daad niets met een resolutie bereikt bij den heer Mensink. Het eenigste is stop zetting der betalingen. De heer W s t stelt voor het voor loopig comité definitief te benoemen. Betalingen staken klinkt wel mooi, maar we zyn er niet mee. Spr. wil aan de resolutie een ultimatum van 14 dagen toevoegen, alvorens met staken te be ginnen. Daarna is de heer Van 't Hof aan 't woord. Het is volstrekt niet spr. be doeling hier een relletje te verwekken zoo zeide hy. Integendeelons was ter oore gekomen dat men hier een poging wilde doen tot tariefsverlaging te komen en dat willen wy steunen. Opnieuw rumoerig. Als spr. het woord Vara noemt, wordt de vergadering wederom rumoerig. De heer Van 't Hof, voortgaande, zegt zeer belangrijke mededeelingen te hebben en doet een beroep op het ver- antwoordelykheidsgevoel van enkelen die hier zyn en misschien liever een heibel- vergadering zouden willen hebben. De radio heeft een groote vlucht ge nomen wij kunnen luisteren naar goede uitvoeringen als we zelf een toestel heb ben. Maar zoo'n uitgaaf is voor velen te groot en vandaar dat het door een centrale geschiedt. Het kan gebeuren door de overheid, ook, als in Amsterdam, door coöperatie, en zooals hier door particu lieren, die het dan uit winstbejag doen. Het spreekt vanzelf dat die exploitanten eens op de vingers gekeken moeten worden. Wat kan een particuliere exploitant heffen Hü is niet vrijhy heeft con cessie noodig van het Ryk en vergunning van de gemeente. Hij moet tot een be paalde grens van 50 60 ct. gaan en het spreekt vanzelf dat de exploitant het maximum eischt, ook spreekt het vanzelf dat men zich daartegen verzet. De actie voor contributie-verlaging wordt niet alleen door uw comité gevoerd, maar de Vara heeft dat ook gedaan. Wy hebben eischen gesteld: in de eerste plaats zijn de aansluitingskosten te hoog, zelfs de norm van het Rijk f 17.50 is te hoog. Wü stelden den eisch van f 4. als garantiesom, die byv. na 1 jaar lid maatschap wordt terugbetaald. In de 2e plaats de contributiede eene plaats heeft hoogere exploitatiekosten dan de andere en algemeene eischen kon men niet stellen. Toch is er wel een standaard te vindenin kleine plaatsen met weinig aansluitingen zyn de kosten natuurlyk hooger. Spr. zegt welke norm door de Vara gesteld is. Wy hebben verder geëischt (voor den Helder niet meer noodig) dat die contri butie wekelyks wordt geïnd. En wy meen den, dat er een comité van luisteraars zou kunnen worden opgericht om klachten te onderzoeken enz. Verder moet een fonds in het leven geroepen worden om aan werklooze leden radio te kunnen blijven geven. Wy hebben deze eischen by de Hel dersche Radio-centrale ingediend en wy hebben contact met haar gekregen. Het zal niet ondienstig zijn daarvan nota te nemen. Opnieuw rumoer en geschreeuw. De heer van 't Hof: Ik kan u mede- deelen hoe de stand van zaken is. Dooi de heeren Bakkenes en Mensink is ons toegezegd dat de eerste eisch van die f4.— garantie door hen wordt aanvaard. Applaus 1 Geroep 1 De heer van 't Hof: De heeren Bak kenes en Mensink hebben die concessie verleend, mede door uw werk, ik geef dat toe, maar door ons toch in hoofdzaak. Het is een zaak van taktiek. De heeren Bakkenes en Mensink heb ben een voorbehoud gemaakt, n.1. dat bij verhuizing en wanneer binnen een jaar weer een nieuwe aansluiting moet wor den gemaakt weer f 4.moet worden betaald. Zondag 16 October 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. Onderwerp: „Het leven in het licht der vroomheid". Ned. Herv. Gem. (Westerkerk. Westplelnl 's Avonds 6.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp„De wapenrusting Gods" I. De gordel der waarheid. Ef. 6:14 Gerei. Kerk (Jullanapark). 's Morgens 10 uur, Cand. H. Botma van Bussum. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Cand. H. Botma Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Gerei. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, leesdienst. Woensdag 19 October 1932, 's av. 8 uur, Ds. H. Janssen, Leger- en Vlootpred. i. a. d. 's Gravenhage. OnderwerpDe torenbouw van Babel en de tegenwoordige wereldcrisis, fierst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. P. H. Borgers Doopsbediening. Onderwerp: „Nieuwe Schepselen" Donderdag 20 October, Nam. 8 uur, Deutscher Verein. Schwester Kathe Metz. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. R. C. W. J. Hoek. Dinsdagavond 8 uur, J. Sevensma van Amsterdam. Evangelisatiegebouw, Vy zeistraat Byeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78), 22sten Zondag na Pinksteren, 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Hells. 7 uur v.m., Bidstond 10 Heiligings - samenkomst 31 n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Verlossings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelyke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdykstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN, Ned. Herv. Gemeente Geen dienst sb Au Bon MarcSié schillende gemeenten, Den Haag b v, wordt geen f 15.— aansluitingskosten ge vraagd, maar f 35.Dat het by ge meentelijke exploitatie persé lager in prijs zal worden staat nog niet vast, zegt spr. De Voorzitter merkt op, dat het niet onze bedoeling is hier tot gemeente- lyke exploitatie te komen. De spreker zegt, dat het nochtans verkeerd is de resolutie zoo maar te aan vaarden. Wy moeten onder de oogen zien of het bedrijf toch niet door de gemeente zal worden overgenomen bü opheffing der concessie. Spr. geeft een resumé van de inkomsten van den exploitant en de willekeur die hü toepast. Wy moeten naar middelen zoeken daaraan paal en perk te stellen. Spr. zet uiteen hoe het in Amsterdam geschiedt n.1. door staking van betaling. Diverse centrales van aangeslotenen heb ben zich daartoe vereenigd, en er zyn reeds centralehouders, die eieren voor hun geld hebben gekozen. De tweede spreker, de heer Erbé, eveneens radio-gebruiker te Amsterdam, meende op een «openbare vergadering* die was aangekondigd het woord te kun nen krijgen en vraagt aan de vergadering of het de bedoeling is dat hü hier spreekt. Men zal zich eerst hebben af te vragen: wat bereiken wy met de resolutie? Ver laging van contributie Neen, zegt spr., en op grond daarvan ontraadt hy de aanname. Als men door middel van deze resolutie den exploitant wil dwingen tot verlaging, bereikt men dat niet. De heer Mensink zal de resolutie zonder eenige belangstelling naar de prullemand ver- wyzen. En het gemeentebestuur heeft wel andere dingen aan haar hoofd. Men zal andere middelen moeten zoe ken, andere middelen dan papieren acties. Eenvoudig niet meer aan de radio-centrale betalen, het is het eenige middel om drang uit te oefenen. NoT 3 is de heer Kramer (den Helder). Hy is bly, dat we de gelegenheid hebben over de resolutie te spreken. Ik heb al gedacht: als we haar nu aannemen, wat dan? Dan gaan we maar weer naar huis en betalen elke week 50 ct. Spr. wil aan de leden vragen of ze genegen zyn te staken met betaling. GeroepJa! Spr. stelt voorde resolutie te verwerpen en per circulaire aan de leden te vragen of ze bedanken willen. Een volgende spreker wil gchriftelyke adhaesiebetuiging met de resolutie. De heer G e r ri t s, oud-employé van Voor het geven van diners en feestpartijen voor het houden van recepties en vergaderingen houden wij beschikbaar ons modern ingericht Aan huis leveren wij warme en koude schotels U probeerde onze „croquettes" reeds? Inlichtingen en condities geven wij U gaarne Wat de contributie betreftwü hebben de zekerheid, dat binnen enkele weken deze zal worden verlaagd tot 35 ct. per week. Wy hebben niets aanvaard, maar wy hebben de zekerheid, dat ons aanbod door hen aanvaard is. Ook het andere punt om een fonds voor werkloozen te stichten is in principe aan vaard door de beide heeren. My zou niets aangenamer zyn, zegt spr., dan eensgezindheid. Gij die hier zit, behoort niet tot de klasse die er belang bij heeft den arbeider uit te buiten. In tegendeelgij hebt er belang by dat het hem goed gaat, en dat niets en niemand is verdeeld, uw kracht versplinterd en verzwakt. Helaas onder de arbeiders zyn er ook die verdeeldheid willen. Gy als comité hebt actie gevoerd, wy als Vara doen dat ook. Laten we de motie aannemen of niet, maar laten we hier vandaan gaan en onze organisatie ver sterken. Luid applaus 1 De heer Nieuwbuurt is de vol gende spreker, die het betreurt, dat er elementen zyn die de vergadering in de war willen schoppen. Dat heeft het be stuur niet verdiend. Spr. protesteert er tegen, dat deze concessie vijf jaren is verleend en dat het gemeentebestuur dat stilzwygend heeft getolereerd. Na een korte pauze trad de heer M o 1 naar voren. Het doet ons genoegen, zegt spr., dat de Vara hier eischen bereikt heeft, maar daarvan komt ook aan dit Comité eer toe. En waar is de kameraad- schappelykheid als achter den rug van dit comité om deze eischen worden be reikt Ook wy hebben mededeelingen gekre gen omtrent 6 stations, die door een i technicus uit den Haag kunnen worden geleverd voor 50 cent of bü een bepaald ,getal abonné's zelfs voor 25 cent, en aan ide werkeloozen gratis. Spr. protesteert jer tegen, dat bier door een politieke omroep reclame wordt gemaakt. Wy zün op één concessiehouder in den Helder aangewezen en er is niet één politieke of godsdienstige richting die haar speciale eischen daarin naar voren brengt. Wy moeten dus zoo neutraal mogelyk blyven. We zouden misschien iets met deze resolutie kunnen bereiken, maar de heer Mensink heeft op het schry ven van het Comité niet gereageerd. Ga niet in staking, adviseert spr., maar kiest dit Comité tot uw vertrouwens mannen 1 Opnieuw komt de heer Kramer aan het woord. Spr. begrijpt niet, dat de heer Mensink, enkel omdat een politieke omroep by hem komt, deze concessie heeft gedaan. De stok stond achter de deur. Spr. brengt bet plaatselijke comité hulde voor zyn werk. Spr. geeft in over weging de actie voort te zetten met een ultimatum van 14 dagen. De heer Berg, Amsterdamsch luiste raar, afgevaardigde van een comité van actie aldaar, wil ook kleurlooze actie voeren, bepleit meerdere uitzendingen en verlaagde contributie en adviseert tot het vormen van een comité, dat wél de con sequenties durft dragen van een verder gevoerde actie. De heer Fleurie vindt, dat het be stuur een woord van lof verdient voor hun werk. Nu heeft de heer van 't Hof hier mededeelingen gedaan omtrent con tributieverlaging. Ik vond dat een klap in 't gezicht van 't bestuur, de heeren Mensink en Bakkenes behooren ons, hun cliëntèle, te antwoorden, niet aan een buitenstaander als de heer van 't Hof. De heer v. d. Gein heeft zich afge vraagd wat het resultaat zou zyn van deze resolutie. Als er niet wordt betaald, wordt de muziek weggehaald. Wie houdt dat het langst vol? De exploitant heeft nog meerdere bevoegdheden dan hy toe past men stelt het zich verkeerd voor. Hoelang zal men zich het genot van de muziek ontzeggen Dat zal tegenvallen, men snakt er weer spoedig naar, er komen afvalligen en dan houdt men de naweeën over: dat men weer f 15 be talen mag. Voor de tweede maal komt de heer W s t aan 't woord. Hii is geen tegen stander van de V.A.R. A., maar protesteert er tegen, dat de V.A.R.A. hier het werk van het comité overneemt en vraagt waar de heer van 't Hof de vrijheid vandaan haalt om namens ons concessies te vragen. Cat was hem door de Vara opgedragen. En als we een minder soepeler Voorzitter hadden gehad, zou de heer Van 't Hof hier niet zoo'n propagandaspeech hebben kunnen houden. De heer Van't Hof heeft eigenlyk de leiding der vergadering op zich genomen voor een oogenblik. We hebben ver buiten de resolutie om zaken besproken. Spr. is voorstander van staking, en wil de resolutie doen aannemen. (voorheen P. v. d. LEEK) Koningstraat b.h. Koningsplein.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9