Rijk en geen geld. IS ALTIJD GOEDKOORER KANNEWASd£H FOSTER'SMAAGPIllEH NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiienlandsch overzicht. No. 7185. EERSTE BLAD DINSDAG 18 OCTOBER 1932 Mafetvsr' i De crisis in de ontwapeningsconferentie. - Grondwets hervorming in Duitschland. - Het Japans antwoord op het rapport Lytton. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE De werkloosheid in ons land. VLIEGDIENST 6-8-10 ets. Ongeëvenaarde qualiteit Fa. H. WORMHOUDT, Spoorstraat 12, Den Helder. Tel. 380 Opcenten op invoerrechten enz. FEUILLETON Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct-Ir.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.Modeblad resp. 1.20, f1.30, 11.30, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prjjs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct De crisis in de on twapening sconf eren l ie duurt voort. Waarom ook niet? Bij alle crisissen, cie de laatste jaren te door slaan hebben, telt er een meer of minder ook niet. Alleen begint ze een beetje ge vaarlijk karakter te vertoonen. De „Nw Rott. Crt." beweert zelfs, dat ze in het' sta dium van voor 1914 gekomen is. Prestige wo.rdt weer, met volledige terzijdezetting van het zakelijke, tegenover elkander ge plaatst, Het blad schrijft o. m.: Het is of wij opnieuw in de dagen leven waarin Duitschland op een redelijk voor stel van Engelschen kant tot bemiddeling in het Oostenrqksch-Servisch conflict ant woordde, dat het aan zijn grooten bondge noot geen arbitrage met een land als Ser vië kon voorstellen. Zoo werd toen natio nale eer hooggehouden, ten koste van het verderf van twee generaties. Dit lesje leek geholpen te hebben, maar de staatslieden van dit o ogenblik zijn blijkbaar weer heen- gekomen over den schrik van de „kleine" incidenten, die op dat antwoord van Duitschland gevolgd zijn; vooral ook in Duitschland, dat bezig is tot zoovele van zijn geheiligde tradities terug te keeren. Duitschland1 wil niet te Gehève over ont wapening spreken, ook niet buiten het verband der groote conferentie. Herriot wil desnoods buiten de confe rentie met de Duitschers onderhandelen, maar dan alleen te Genève. Ieder verstan dig mensch zou zeggen, dat men nu in de eerste plaats moest zien, het acute conflict uit de wereld te helpen, onverschillig waar dat gebeurt. Is Duitschland werkelijk ern stig psychisch van streek, dan behandele men het overeenkomstig. Zelfs een misda diger heeft er in onze dagen recht op, dat er met zijn geestelijken toestand rekening wordt gehouden. Waarom wil Herriot dan niet een over zijn zenuwen geraakte groote mogendheid in een werkelijk vrij onschul dige formaliteit tegemoet komen? Het is het gewone tafereel: groote we reldbelangen worden binnen het kleine nationale parlementaire strijdperk getrok ken. De Engelschen moeten nu trachten die psychose bü hen te overwinnen. Men moet echter toegeven, dat herstel voor de Duit schers heel veel moeilijker geworden is se dert Herriot de prestigekwestie zoo scherp heeft gesteld, zoodat toegeven op onder werping gaat gelijken. Pruisischen Landdag betrekking hebben, i die niet meer het recht zal hebben den j Pruisischen minister-president te benoe- j men, maar wel het recht zal krijgen om I éénmaal, in den aanvang der wetgevende periode zijn standpunt te bepalen t. o. v. I den door den staatspresident, resp. rijks- I president benoemde regeering. Wanneer de Landdag dan geen motie van wantrou wen aanneemt, blijft de Pruisische regee ring gedurende de wetgevende periode van den Landdag in functie, vooropgezet, dat Rijksdag of rüksregeering aan de Pruisi sche regeering het vertrouwen niet opzegt, waarna de rijkspresident nieuwe besluiten zou moeten nemen. De rüksregeering moet onafhankelijk gemaakt worden van de al te onzekere in vloeden van de partij, resp. toevalsmeer- derheid. Rijksdag-besluiten zullen slechts genomen kunnen worden door een meer derheid van alle leden, dus niet door een meerderheid van de aanwezigen. Tevens zal een Eerste Kamer naast den Rijksdag worden ingesteld, die het recht zal hebben Rq'ksdagbesluiten te verwerpen. Het ten val brengen van de rüksregeering zou aan dezelfde bepalingen onderworpen zijn. Al deze, de betrekkingen tusschen rüksregee ring en rijksdag betreffende veranderin gen, zouden natuurlijk grondwetsverande- 1 ringen beteekenen. j De Eerste Kamer zou gevormd worden uit den rijksraad. Grondwetsherzienin.q in Duitschland. De rüksregeering heeft thans officieel de betrokken instanties van het rijksministe- rie van binnenlandsche zaken opdracht ge geven een ontwerp uit te werken voor grondwetsherziening. Voor dit ontwerp zijn de richtsnoeren in groote trekken reeds opgesteld. Hieruit blijkt, dat de eigenlijke grondwetsveranderingen tot een minimum zullen worden beperkt, terwijl de overige veranderingen zooveel mogelijk door maatregelen van bestuur tot stand zullen worden gebracht. Wat Pruisen betreft, zullen slechts twee Pruisische ministeries grondwettig als zelfstandige ministeries blijven bestaan, ml. het ministerie van binnenlandsche za ken en het ministerie van financiën. An dere grondwetsveranderingen zullen op den WIJ BREIEN en repareeren alle soorten wollen kleeding. Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Voor nieuw werk zijn wij No. 1. Vraagt onze Schoolkousen met dubbel gebreide knleSen. JAAP SNOB, Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). Het Japansche antwoord op het rapport- Lytton, dat toegezonden zal worden aan de leden van den Volkenbond en aan de re geeringen van de Ver. Staten en de Sow- jet-Unie, is thans gereed. Natuurlijk wordt er alle schuld van Japan in ontkend. Men kon trouwens niet anders verwachten. In het rapport wordt dan o.a. geconstateerd: 1. Het rapport-Lytton vertoont op ver schillende punten een anti-Japansche strekking. 2. Door het ingrijpen van de Japansche troepen is het gelukt, orde en rust in Mantsjoerije te herstellen. 3. In China bestaat geen geordende staat. Er heerscht veeleer anarchie. 4. De Chineesche regeering draagt de verantwoordelijkheid voor de anti-Japan sche beweging, in het bijzonder voor den handels-boycot. 5. De Volkenbondsoommissie heeft niet de juiste oorzaak van het Japansch-Chi- neesche conflict geconstateerd. Wanneer men de aanleiding van het Japansche in grijpen in Mantsjoerije had begrepen, dan had men de schuld niet op Japan gescho ven. 6. De bommen, die in het begin van De cember 1931 op den Zuid-Mantsjoerijsclien spoorweg zijn geworpen, waren de eerste aanleiding voor het Japansche ingrijpen. 7. De afwijzende houding van de Vol ken bondscommissie inzake de erkenning van den Mantsjoerüschen staat is te ver klaren uit een niet kennen van de politieke situatie. 8. De Japansche regeering wijst een onder internationale contrólestelling van Mantsjoerije af, daar deze oplossing onuit voerbaar is. 9. De Volkenbondscommissie heeft haar conclusies getrokken op grond van onge veer 1500 brieven, die zü heeft ontvangen van anti-Japanschgezinde particulieren. Het volledige Japansche antwoord zal eind October te Genève en te Tokio wor den gepubliceerd. EEN WAARSCHUWING VAN DEN EX-KROONPRINS. f Over de verdeeldheid aan het militaire front. De voormalige propagandaleider van het district West-falen-Noord der natio- nal-socialistische partü, Von Ostau, heeft in het tüdschrift „Fridericus" een open brief gericht aan Hitier, waarin hü hem verzoekt te zorgen, dat de weerkracht van het Duitsche volk niet langer ondermijnd wordt door een broedertwist in het natio nale front. Naar aanleiding hiervan publiceert ex- kroonprins Wilhelm, den volgenden brief in de „Deutsche Schnelldienst": „Waarde heer Von Ostau, zoo juist heb ik in „Fridericus" uw open brief aan Adolf Hitier gelezen. Ik wil niet nalaten de eer ste gelegenheid te gebruiken, om u myn vreugde te betuigen, dat u alles wat bij de werkelijk nationaal voelende kameraden van de Stahlhelm en naar ik met stellig heid aanneem, ook bij de S. S. en S. A. in de laatste weken leeft, tot uiting gebracht tegenover uw leider. Wanneer de poli tieke partyen elkaar verloochenen en elkaar zelfs metterdaad aanvallen, blijft het echter een onhoudbaren toestand dat de werkelijke dragers der weerbaarheids idee, de Duitsche jeugd, die zich in de Stahlheim, in de S.A. en in de S.S. heeft georganiseerd, elkaar tot vreugde van benijdende vijanden in het buitenland, en van het roode front in het binnenland, be strijden. Moge uw brief den stoot ertoe geven, dat alle mannen, die hun vader land boven particuliere belangen stellen, elkaar weer, zooals in de jaren 1914-1918, in trouwe frontkameraadschap de hand reiken en een gesloten front vormen tegen alles wat niet Duitsch is." DE DUITSCH ITALIAANSCHE ONDERHANDELINGEN. Duitschland zou ook In Italië bot gevangen hebben. Uit de telegrammen van de corresponden ten der Duitsche bladen te Rome blijkt dat de Duitsche delegatie ook in Italië bot heeft gevangen. De oorrespondent van het „Berl. Tagebl." zegt dat men welis waar niet van een volledige mislukking maar toch ook niet van een succes kan spreken. De Duitsch delegatie meent een zekere toenadering te hebben bereikt, maar geeft anderzq'ds onomwonden toe, dat er groote meeningsverschillen be staan, die in geen geval spoedig kunnen worden bügelegd. De correspondent ver neemt van betrouwbare züde, dat de Ita lianen voet bü stuk houden en niet voor nemens zqn in de Duitsche contingentee- ringsplannen te treden. HET ENGELSCH-IERSCHE GESCHIL. Geen schikking bereikt. Over de Engelsch-Iersohe onderhande lingen is gisteravond een officieel com muniqué uitgegeven, 't welk zegt, dat „het ongelukkigerwijze onmogelijk is gebleken tot een accoord te komen, zoodat de be sprekingen zonder resultaat zijn geëin digd". EEN DUITSCH ONTWAPENINGSPLAN Het Londensche blad „Star" meent te weten, dat een Duitsch ontwapeningsplan is uitgewerkt, dat zich onderscheidt door zqn buitengewonen eenvoud. Duitschland is voornemens de andere mogendheden uit te noodigen, alle aanvalswapenen af te schaffen en zich bereid te verklaren, toe te stemmen in de gelq'kheid der ver- dedigingsplannen. Wanneer dan de vraag j mocht rijzen, wat aanvals- en wat ver- j dedigingswapenen zqn, dan zou Duitsch- 1 land de beslissing hierover aan de andere mogendheden overlaten. DE VIERMOGENDHEDEN- CONFERENTIE. Waar zal ze bijeenkomen? Ook Den Haag genoemd. Naar Reuter uit Londen meldt, wordt het overleg met de Duitsche regeering over de viermogendheden-conferentie naarstig voortgezet. Den Haag en Lausanne zün in-officieel genoemd als plaatsen waar de conferentie zou kunnen bqeenkomen. Men hoopt evenwel nog dat Duitschland de keuze van Genève alsnog zal aanvaar den. H. M. DE KONINGIN-MOEDER TERUGGEKEERD. ARNHEM, 15 Oct. Hedenmorgen is H. M. de Koningin-Moeder van haar reis naar het Zwarte Woud in Nederland te ruggekeerd. PROF. DR. KEESOM. In het land teruggekeerd. Prof. dr. H. W. Keesom is Zaterdag middag, na een verblijf van drie weken in Zuid-Amerika, in ons land terugge keerd DE TWEEDE-KAMERVERKIEZINGEN De candidatuur-Mr. Wendeiaar. De Telegraaf meldt: Daar in de kieskringen Haarlem en Den Helder de Vrijheidsbond zoo goed als zeker bq de a.s. Tweede-Kamerverkie zingen met mr. W. C. Wendelaar, burge meester van Alkmaar, als nummer één op de door deze partü in te dienen can- didatenlüsten zal uitkomen, schijnt de verkiezing voor mr. Wendelaar tot lid der Tweede Kamer verzekerd. W;j meenen te weten, dat mr. Wende laar bü een verkiezing tot Kamerlid, het voornemen heeft om zich in Den Haag te vestigen en als burgemeester van Alk maar te bedanken. De werkloosheid neemt steeds toe. Het departement van binnenlandsche zaken heeft aan alle gemeenten verzocht, in de eerste week van October op te ge ven, hoeveel geheel- en gedeeltelijk werk- loozen op 24 September j.1. als werkzoe kenden bjj de plaatsehjke organen der arbeidsbemiddeling (inclusief het aantal tewerkgestelden bij werkverschaffingen) waren ingeschreven. Bjj het samenstellen van dit overzicht Gedeponeerd merk zün gegevens ontvangen van 1036 ge meenten met 7.780.037 inwoners. In die gemeenten stonden op 24 Sep tember 1932 ingeschreven 276.005 geheel werkloozen en 18,089 gedeeltelük werk- loozen. Van 41 gemeenten met rond 140,350 inwoners waren nog geen ge gevens binnengekomen. Op 27 Augustus stonden bjj 1065 ge meenten met 7,855,388 inwoners inge schreven 267,314 geheel werkloozen en 21.484 gedeeltelijk werkloozen. LOONSVERLAGING SPOORWEGPERSONEEL. Bezwaren van den Personeelraad. De Personeelraad van de Ned. Spoor wegen verzoekt de directie, na uitvoerige toelichting van zün standpunt, het voor stel om de loonen van het spoorwegper soneel tegen 1 Jan. 1933 met 10 pet. te verlagen, terug te nemen, BENZINEPRIJS MET TWEE CENT VERHOOGD. Naar door betreffende maatschappüen wordt medegedeeld, is met ingang van gisteren de prijs van de Shell-motorben- zine verhoogd en bedraagt deze thans 17 per 100 liter en 16 per 100 liter van de benzinepomp. De pompbenzineprijs van de Sinclair Petroleum Company is eveneens met twee cent verhoogd van 14 cent tot 16 cent per liter. DE CRISIS-VARKENSWET. Vervoer van varkens, zwaarder dan 10 kg slechts toegelaten In dien zij gemerkt zijn. De Nederl. Varkenscentrale heeft aan den minister van oeconomische zaken en arbeid verzocht te bepalen, dat van 24 October af het in voorraad houden, af leveren, vervoeren of doen vervoeren van varkens, zwaarder dan 10 kg, slechts zal zün toegestaan wanneer deze voorzien zün van de voorgeschreven merken. Deze merken bestaan uit twee letters, aanduidende het district waar de varkens zich bevinden en het merkteeken van de centrale. De merken moeten zün aange bracht door de in dienst van de gewestelij ke varkenscentrales staande merkers. Men meldt uit Winterswü'k: Door de inwerkingtreding van de crisis- varkenswet is het in de N. V. Zwanen- burg's slachterij alhier zeer bedrüvig ge worden. Bijna het geheele personeel, dat eenigep tüd geleden was ontslagen, is weer aan het werk gekomen. Het grootste deel van de geslachte varkens is voor bacon bestemd. De memorie van antwoord van de regeering. Verschenen is de memorie van rapport inzake het wetsontwerp tot tqdelüke hef fing van opcenten op alle invoerrechten en op den acrijns op bier, alsmede herzie ning van het tarief. De regeering ontkent niet, dat tegen het onderhavige ontwerp, evenals tegen nagenoeg alle voorgedragen dekkings maatregelen, ernstige bezwaren bestaan, In de huidige financieele omstandighe- den kunnen deze niet overwegend wor den geacht en de regeering moet in dit verband zeer beslist afwüzen de opmer king, dat het ontwerp rechtstreeks tot verscherping van de crisis zal leiden. In het onderhavige ontwerp wordt in het geheel niet meegegaan aan eenige handelspolitiek. Het ontwerp beweegt zich volkomen buiten de sfeer, waarin han delspolitieke vragen zich voordoen en een antwoord eischen. Dat het ontwerp een prijsverhoogende tendenz kan hebben evenals alle accqn- zen of alle heffingen wordt natuurlijk erkend, al valt te verwachten, dat gedu-< rende het jaar waarin de opcenten zullen werken, van die tendenz weinig te bemer- ken zal zq'n. De regeering acht het in strüd met de feiten, indien in het Voorloopig Verslag gezegd wordt, dat het onderhavige ont werp wel met de letter maar niet met den geest van het tractaat van Ouchy over- eenstemt. Aan de Staten, welke partü zün bü de overeenkomst van Oslo is van het voor nemen tot opcentenheffing kennis gege ven. Onderhands zün daarop inlichtingen gevraagd, van het bestaan van overwe gende bezwaren, zooals destijds bjj de contingenteering, is niet gebleken. Buiten een wijziging van het tarief van invoerrechten zün in de Kamer nog eenige ander maatregelen ter vervanging van het aanhangige ontwerp aan de hand gedaan. Tegen een verhooging van de tabaksbelasting, voor zoover sigaren en rooktabak betreft, gelük destüds is over wogen, toen de opcenten op den sigaret- ten-accüns werden ingevoerd, heeft de regeering vooralsnog bezwaar. De invoering van een couponbelasting is sinds eenigen tüd bü den minister van financiën in ernstige overweging. Een eerstvolgend ontwerp zal echter in geen geval "vóór 1 Januari 1934 in wer king kunnen treden. Ter vervanging van de voorgestelde éénjarige opcenten op de invoerrechten zal de couponbelasting niet kunnen dienen. Opcenten op de dividend- en tantième belasting worden reeds geheven ten be hoeve van het Leeningsfonds 1914 en van de gemeenten tezamen tot een getal van 81. Verhooging daarvan ware, vooral op; dit oogenblik, kwalijk te verantwoorden. De successiebelasting leent zich niet voor een tjjdelüke verhooging, omdat deze belasting niet, zooals elke andere draagkrachtbelasting, ieder jaar betaald wordt doormalle contribualen die daarvoor in aanmerking komen, maar slechts door een zeer klein deel daarvan, zoodat het onbilljjk ware, juist dat deel, dat in zeker jaar aan de beurt is, hooger te belasten. Tegen een heffing in eens geldt juist in en alle spijsverterings stoornissen verdwijnen onmiddellijk bi) het ge bruik van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste en zekerste laxeermiddel. Alom Vcrkriigbaai i f 0.65 per flacon. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 60) „Als u me die andere kamer niet kunt geven, mr. Heath, dan moet ik de huur opzeggen. Ziezoo, dat weet u meteen. U moet toch ook eens nadenken: met de nieuwe baby en de andere kinderen heb je gewoonweg geen plaats om jezelf om te draaien en vanmorgen heeft Jim nog tegen me gezegd, dat hij er graag voor wilde betalen, dus als we hier niet meer ruimte konden krijgen, moesten we maar verhuizen. Die mijnheer Bliss van hier naast, of hoe hij heeten mag, kan even goed ergens anders een kamer vinden. Spreekt u er in elk geval eens met hem over." De luide, eenigszins küfachtige stem zweeg, toen begon mrs. Heath te spreken. En 't was alsof Bliss door haar woorden een geheel anderen kijk op de eenvou dige, gevoelige persoonlijkheid van zijn hospita kreeg. „Het spijt me heel erg, mrs. Mappin," zeide ze, „maar zoudt u het nog niet een week langer zooals 't nu is kunnen schikken. Hü van hiernaast is al een tijdje buiten werk en heeft me daardoor niet alles kunnen betalen. Daarom zou ik hem in geen geval nu op straat willen zetten. Hij is het vroeger anders gewend geweest, dat is duidelük genoeg te zien en mq'n man zaliger zei altijd, dat een jongmensoh, dat een keer in de open lucht zonder een dak boven zq'n hoofd had moeten slapen, daarna nooit meer dezelfde was." ,,'t Kan me geen zier schelen, wat uw man zaliger wel eris gezegd heeft, juf frouw," begon de schelle stem weer. „Maar als u ons de kamer niet kan geven, gaan we Zaterdag weg." Het antwoord van mrs. Heath was on hoorbaar. Bliss stond van zün stoel op. Even daarna kwam ze met het theeblad zijn kamer binnen. „Morgen, Mrs. Heath,," zeide hü, ter- wül hij haai" onderzoekend aankeek. „Morgen, münheer, antwoordde ze zoo gewoon mogelük. „Hier is uw ontbüt mq'nheer." Zonder verder iets te zeggen keerde ze zich om, om weg te gaan. Haar gezicht stond nog stiller en vermoeider dan an ders. „Heeft u me niets te zeggen, Mrs. Heath?" vroeg Bliss. Ze schudde het hoofd. „U heeft ons zeker hooren praten, zeide ze. „Neen, mijnheer, ik heb niets te zeggen." ,,'t Zijn goede huurders, is 't niet?" „Ja, de beste, die ik ooit gehad heb." „Weet u wat ik zal doen?" vroeg Bliss, „ik zal u vanmorgen betalen, dan kunt u hun mijn kamer geven. Tk kan*gemakke- lijk genoeg ergens anders onder dak komen." „Maar ik vraag u toch niet om weg te gaan," was het rustige antwoord. „U kunt hier gerust blq'ven." „Ja, dat kan wel zq'n," was het half lachende antwoord. „Maar ik ga vanmor gen weg." „Ik vind het heel naar als u weg gaat, mq'nheer," zeide ze, maar...." Haar stem was even onvast. Bliss knikte, ten teeken, dat bü haar volkomen begreep. „Ik begrüp 't wel," viel hü haar in de rede. „Misschien kunt u me over een tq'dje wel weer hebben." Toen ze de kamer uitgegaan was, stond hij gedurende een paar oogenblikken stil voor zich uit te küken. Daarna ging hü zitten en dwong zich tot het eten van een paar boterhammen. Vervolgens pakte hij de aardsche bezittingen van Mr. Bliss, bestaande uit zijn onderkleeren en eenige noodzakelijke toiletartikelen, in een klein handkoffertje, deed de deur achter zich op slot en ging de trap af. Op het portaal stond Mrs. Heath. Toen hü onder aan de trap gekomen was, ging ze iets op zü, om hem te laten passeeren. „U bent dus niet bang, dat ik uit zal knq'pen, zonder te betalen, Mrs. Heath?" vroeg hij glimlachend. „Neen, mqnheer, heusch niet," ant woordde ze „U""veel ben ik u precies schuldig? „Acht-en-twintig shilling en zes pence," vertelde ze hem, „maar 't zou me niets kunnen schelen, als ik er nooit een penny van zag. Ik vind het heel naar, dat 11 weggaat, mijnheer, maar als ik Map- pins kwüt raak, kan ik mün huur onmo gelijk betalen. Ja, 't is tegenwoordig een moeilüke tüd, mijnheer," eindigde ze, terwül ze even snikte. Bliss klopte haar bemoedigend op den schouder en ging toen zwijgend weg. Hü stapte den eersten den besten lommerd binnen en verpandde alles wat hij had voor de som van dertig shilling. Daarna ging hij weer naar zün vroegere kamer terug. „Nu krüg ik achttien pence van u, Mrs. Heath," zeide hü, terwijl hij haar het geld overhandigde. „En hoort u eens even. Misschien is het op het oogenblik wel heel moeilijk, maar ik heb zoo'n idee, dat het nieuwe jaar u geluk bren gen zal." Ze glimlachte flauwtjes, terwül ze hem de achttien pence teruggaf. „Daar hoop ik niet meer op, mijn heer," zeide ze verdrietig. „Het eenige wat ik nog wensch is, dat ik in staat mag zijn zoo door te gaan, totdat de kin deren groot zün en voor zichzelf kunnen zorgen en dan zal ik wel te moe zijn om me veel erom te bekommeren wat er nog verder met me gebeurt. Het spüt me heel erg, dat u weggaat, mqnheer, ik kan u niet zeggen hoe erg." „U ziet me misschien weer gauw terug," trachtte Bliss haar op te monteren, „als u weer plaats voor me heeft. En wie weet, ik dan niet in staat ben een van uw benedenkamers te huren." „Wat heeft u met uw koffertje uitge voerd?" vroeg ze, terwijl ze aarzelend het geld in haar beursje deed. „M'n koffertje? O. dat heb ik in de garderobe van het station achtergelaten," bedacht hij snel. „Ik ga vanmorgen op een nieuwe betrekking uit, en daarom kon ik niet vooraf een kamer zoeken, Dag, Mrs. Heath." Hij schudde haar hartelijk de hand, ging de deur uit en liep, diep in gedach ten, de straat op. 't Was of zün heele persoonlükheid aan 't veranderen was. niet alleen, dat hij nu niet langer uitslui tend aan zün eigen-ik dacht, maar hü leerde dat eigen-ik zelfs voor anderen vergeten. Op het oogenblik was hij ge heel vervuld van een plan om mrs. Heath uit haar financieele moeilijkheden te helpen. En terwijl hij zoo de straat afliep, waren al zijn gedachten op dat eene doel geconcentreerd, zoo zelfs, dat hü zün vermoeidheid en zün hoofdpijn er geheel en al door vergat. Maar toen schoten hem plotseling weer zijn eigen benarde omstandigheden te binnen. Dat was op het oogenblik de werkelükheid, die een oplossing verlangde. De feiten waren, dat hü één shilling en zes pence in zün zak had en geen dak meer boven zün hoofd. In de hoop 0111 die één shilling en zes pence te verdubbelen, ging hü naar Con vent Garden, maar tevergeefs, er waren zooveel losse werklui, dat elk baantje al van te voren verzegd was. Daarna ging hü weer naar het bureau voor werkver schaffing, dat hem een vergeefsche wan deling liet maken naar Bermondsey en terug. En nu was het avond, zün één shilling en zes pence was tot één shilling verminderd, hij had den geheelen dag bijna niets gegeten en hij was doodmoe. Met samengeknepen lippen ging hij een van de vele goedkoope slaapgelegenhe den binnen, betaalde zijn zes pence, waarvoor hij een kaartje in de plaats kreeg en wierp zich op een der harde kribben in de lange, sjofel-uitziende slaapzaal, waarvan alleen de aanblik al hem deed walgen, legde zijn hoofd met een verbeten uitdrukking op zijn gezicht neer, met het vaste voornemen om in elk geval te siapen. /.ij,, ciiioeidheid kwam zün vaste voornemen te hulp en hij lag nog geen vüf minuten of hij sliep* Maar na een paar uur werd hü wakker. Hij richtte zich halverwege op zün elle boog op en keek om zich heen. De atmos feer was ondragelük. Haastig stond hg! op en kleedde zich met trillende vingert zoo snel mogelük aan. Aan den uitgang hield de portier hem nog even staande. „Al weer genoeg ervan?" vroeg hü nieuwsgierig. BPss knikte even zwijgend en ging zoo snel mogelük naar buiten. Na de bedor ven atmosfeer van de slaapzaal gaf de koude nachtlucht hem een gevoel van opluchting, zooals hij nog nooit gekend had. Maar toen kwam de behoefte aan slaap met verdubbelde kracht terug, werk- tuigelük liep hü den kant van het Em- bankment op en zette zich in een hoekje van de eerste de beste ledige bank. Hü zette zün kraag op en ging, met opge trokken knieën, met zijn rug naar den kant van den wind zitten. Bijna onmid dellijk sliep hij in, maar na eenige minu ten werd hjj weer wakker, bibberend van de kou. In den anderen hoek van de bank zat een jongmensch, voor zoover erovei te oordv-elen was, ongeveer van zijn leef. tüd. Hij was warm gekleed en zag ei zoo vielvarend uit, dat Bliss een gevoel van jalouzie niet onderdrukken kon. ,,'t Valt niet mee met dit weer bui ten te slapen," begon het jongmensch op eenvoudige, prettige manier het gesprek, „Neen, 't is afschuwelijk," stemde Bliss ermee in. De jonge man schoof iets naar hem toe. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1