UNIFORMEN vanaf 48.00 gld. HERMAN NYPELS De bouw van de nieuwe witt U letcn TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 OCTOBER 1932. Stadsnieuws. VAN BAAREN De nieuwe ontvangtoestellen Visscherij. TECHNISCH BUREAU voor de Kon. Marine Compleet met uitmonstering Vraagt prijscourant Militaire Kleedermakerij Den Kelder Eigen ateliers Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. 17.26 uur 17.24 Donderdag 20 Oct Vrijdag 21 VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Op Dinsdag 25 October 1932. des middags te half drie wordt in het gebouw U. S. O. het 20-jarig bestaan den van een gezelligen theemiddag. Reeds werden eenige prijzen ter verloting toe gezonden, wij hopen, dat dit voorbeeld door vele anderen wordt gevolgd. Het be stuur zal die prijzen gaarne in ontvangst nemen, ook eigen gemaakte schotels en gebak worden dankbaar aanvaard. Er zullen eenige muzieknummers ten gehoore worden gebracht. „HELDERS GEMENGD KOOR". Dir. F. v. d. Mey. Soiree. Onze welbekende plaatselijke zangver- eeniging „Helder's Gemengd Koor" geeft a.s. Zaterdag in „Casino" een Soirée Dansante. De vereeniging hoopt in Maart a.s. haar 40-jarig jubileum te vieren en natuurlijk als het kan op feestelijke wijze. Hiervoor is echter geld noodig! Vandaar dat thans een Soirée wordt gegeven: een gezellige avond waarbij dans en zang elkaar zullen afwisselen. We denken wel dat velen daarvan gebruik zullen maken. Men zie verder de in dit blad voor komende advertentie. AANBESTEDINGEN. Uitbaggeren gedeelte Helder- sche Kanaal. Elders in dit nummer is de uitslag ver meld van de aanbesteding eener nieuwe Postbrug ter vervanging van de bestaan de, welke aanbesteding Dinsdag in com binatie met andere, ten raadhuize plaats had. Behalve de brug werd nog aanbesteed het uitbaggeren van een gedeelte Hel- dersch Kanaal. Dit werk houdt verband met den brugbouw, omdat het natuurlijk nu de gelegenheid hiervoor is. Hiervoor waren 10 biljetten ingeko men, n.1. P. Kok, St. Pancras 2277.—; I. C. Kooyman, Harlingen 2550.D. Bogers, Schagen f 2825.—; Jb. Pranger, Anna Paulowna 2908.D. Dijkman, Hoorn 2962.P. C. Meurs, Schoorl 8100.N.V. Soheba, Schoorldam 3400.D. Pranger, Breezand 3600. Schaap v. d. Klok, Heerenveen ƒ3800. J. v. d. Gevel, Oegstgeest 3900. Bouw van een clubhuis. Tenslotte werd aanbesteed het maken van een clubgebouw op den speeltuin Tuindorp, alhier, waarvoor door 16 fir ma's was ingeschreven: perceel a (uit sluitend de opbouw) J. C. van der Plas 1160.—; P. Tuin, 't Zandt 1195.—; M. C. van der Plas 1366.G. van dei- Wal 1420.G. Hoornsman, Juliana- dorp 1425.M. Duinmeijer, Alkmaar 1600.Voor glas en verfwerk: P. Kuit, Julianadorp 197.50; Gebr. de Boer 231.Voor loodgieterswerk: J. F. Schellinger 247.J. Westerbaan 266.Voor de massa: C. Quack, den Helder 1780.—; P. Tuin, 't Zandt 1800.—; W. F. Labout 1845.—; J. E. Koger 1990.Gebr. van Pelt f 1950. J. Toes, Callantsoog 2080.—. Verder was nog ingeschreven zonder nadere aangifte door H. Balder, Alkmaar voor f 1685.—. AFSCHEID ZEEMILICIENS. De ruim vierhonderd zeemiliciens die, om den gebruikelijken term te bezigen, hun militaire vorming hebben voltooid, zijn gisteren afgezwaaid. Dat wil niet zeggen, dat zij nu naar huis mogen gaan, „ze gaan nog niet naar huis nog lang niet',, maar de vooroefeningen zijn volbracht en nu worden ze over de verschillende schepen en inrichtingen verdeeld. In het laatst van Augustus is de tweede lichting 1932 opgekomen en na ongeveer anderhalven maand konden de comman dant en officieren van de Marinekazerne al voor den dag komen met een gediscipli- neerden troep die zonder eenig bezwaar door den schout-bij-nacht kon worden geïnspecteerd en welke inspectie tot volle tevredenheid is afgeloopen. Het is gewoonte, dat na het volbrengen van de militaire vorming de afzwaaiende miliciens een afscheidsavond organiseeren en dit vond gisterenavond dan ook weer plaats in de cantine van de kazerne. Onder de vele jongelui zijn er natuurlijk altijd te vinden die aan zulk een avond kunnen medehelpen. Deze kan een muziek instrument bespelen, een ander weer aardig voordragen en zoo ontstaat een gezelschapje dat zeer wel de kunst verstaat een genoegelijken avond te organiseeren. Het was jammer dat er gisterenavond wat tegenslag was. Eenige der beste krachten waren door ziekte of afwezig heid verhinderd het hunne aan den avond bij te dragen w.o. de leider, tevens dirigent van het orkest, de milicien Griek. Niettegenstaande dezen tegenslag heb ben de miliciens echter voor een zeer gezelligen avond gezorgd, een avond met een vroolijke stemming, welke wel altijd in de herinnering van de miliciens zal blijven. De commandant, overste J. A. V. Swen- ker, met alle officieren waren gedurende den geheelen avond aanwezig. Na eenige muzieknummers door het! werkelijk zeer goede orkest, vermeldde het origineele programma, dat door den milicien Kreuger geteekend is, het num mer „Schurfte en Pukkie", door milicien Pareren. Schurfte, dat is de hond van de kazerne, wordt oud en is tegen den avond wat slaperig en nam daardoor niet actief aan het nummer deel. Hij was zelfs zoo onbeleefd om in te dutten op het toopeel, zeer tot vermaak van zijn hon derden vrienden in de cantine. Verschillende aardige voordrachten wer den gedaan, zooals „Oom en Klaas in het Rijksmuseum", „Hedendaagsche toestan den", enz. Het was hier vooral de milicien Roefstra die veel succes had met zijn werkelijk aardige stukjes en door zijn manier van voordragen. De Comedian Harmonists, niet de echte natuurlijk, maar een imitatie zongen eenige Duitsche liedjes. Een enkele keer was de »harmony< zoek maar toch werden de vijf executanten met een welverdiend applaus beloond. Een extra nummer, dat niet op het programma vermeld stond, was de krontjongmuziek door vijf miliciens ten gehoore gebracht op snaarinstru menten. Komisch was het 'schimmenspel», een schaduwspel op een verlicht doek, voorstellende een operatie zonder norcose, Men zeer aardig nummer, alleen een beetje griezelig voor menschen die geen bloed kunnen zien. Zooals wij reeds zeiden, heerschte er een gezellige stemming, welke den ge heelen avond bleef. Het orkest vooral had een dankbare taak, de verschillende populaire liedjes werden door het ge- heele auditorium meegezongen. Dit orkest is een van de vele objecten waarmede de milicien zijn vrijen tijd aan genaam en nuttig mee kan doorbrengen. Hierover hebben wij indertijd reeds ge schreven. Vooral de huisvlijt is voor vele jongens ook een dankbaar object. Het was ongeveer 11 uur toen deze goed geslaagde avond een einde nam en wij gelooven wel dat velen later met ge noegen op dezen avond en op den tijd dien zij bij de marine hebben doorgebracht, zullen terugzien. CRISIS-VARKENSWET. Vrijstelling van betaling voor huisslachtingen. Onder dezen titel namen wij in ons nummer van Dinsdag onder Wieringen een berichtje op omtrent de gewijzigde voorschriften inzake vrijstelling van be taling ingevolge de crisis-varkenswet, hetwelk eenige aanvulling behoeft. In be doeld berichtje wordt namelijk gezegd, dat men zich, ter verkrijging van de acte van vrijstelling, moet wenden tot de Gewestelijke Varkenscentrale te Alk maar. Dit nu is onnoodig; belanghebben den kunnen zich wenden tot den heer G. H. Böhmer, Rijksweg 63, Koegras. Het is trouwens de bedoeling, dat in verschil- BREEWATERSTRAAT 5 Telef. 461 type 830 A - 1165.00 thans uit voorraad leverbaar Vraagt demonstratie! PHILIPS - HOOFD VERTEGENWOORDIGING N.F.S. lende gemeenten regelmatig zitdagen zul len worden gehouden. Men wende zich voor nadere inlichtin gen dus tot genoemden heer. DE „BAT'A"-ZAAK GESLOTEN. Als gevolg van de contingenteering moest de „Bat'a" haar filiaal in de Kei zerstraat alhier, dezer dagen sluiten. Het was niet mogelijk aan de aanvragen te voldoen, daar er zoo goed als geen invoer uit Tsjecho-Slowakije kwam. Daar de „Bat'a" contractueel 10 jaar aan de zaak in de Keizerstraat vast zit, bestaat de mogelijkheid van een heropening van de zaak, als de tijdsomstandigheden gunsti ger zijn, tenzij de winkel voor dien tijd aan een ander verhuurd wordt. EERSTE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Gezelschap Centraal Theater. „Mademoiselle". Gierend loeide de storm door de stra ten en klaterend vielen, van tijd tot tijd, de geweldige regenmassa's uit den he mel. Desondanks was het, hoe ruw en ongestadig het weer odk mocht worden genoemd, nog geen dieptepunt voor Den Helder: erger weersomstandigheden hebben wij doorstaan, feller windvlagen hebben onze kust gebeukt. En het behoeft dan ook volstrekt niet te verwonderen, dat geen Nieuwedieper (bij manier van spre ken) dezen Dinsdagavond om het weer was thuis gebleven en dat „Mademoiselle" op dezen bezoekavond „tout Nieuwediep" om zi's zag vereenigd. Daar waren de vaste klanten van deze avonden, de liefhebbers van tooneel, die voor geen goud een avond zouden wil len overslaan, daar waren er, die zoo nu en dan maai- eens komen kijken en die, te oordeelen naar den commentaar, dien een luisteraar te hooren kreeg, niet meer dan hoogstens een derde van het stuk hebben gesnapt, laat. staan de tra gedie van heel dit in wezen tragische stuk. En daar waren nog vele anderen, allen opgegaan om Mademoiselle te zien en te beleven. Verdiende „Mademoiselle" deze grootej belangstelling? Ongetwijfeld: haar faam' was haar al vooruit gesneld en het feit, dat Den Helder (meenen wü) na de Am- sterdamsche periode al de tweede plaats in de provincie was, waar het stuk werd vertoond is mede wellicht een der fac toren geweest voor het groote succes. Dat de voorstellingen te Amsterdam wer den afgebroken, geschiedde geenszins uit gebrek aan meerder belangstelling. Inte gendeel; maar het gezelschap bad bereids verbintenissen aangegaan met de provin cie en zoo moest men nolens volens in de hoofdstad de verdere opvoeringen stop zetten. Alleen een gezelschap op een hoog artis tiek peil kan een stuk als dit naar den eisch weergeven, wie op het tweede plan staat, komt onmiddellijk tot chargeeren van bepaalde rollen. Daarmede is het stuk wel ge-, maar geenszins veroordeeld, en om alle misverstand ten opzichte van onze bedoeling weg te nemen, willen wij begin nen met een karakteristiek van dit stuk te geven. „Mademoiselle" geeft een buitengewoon geestig beeld van een modern, mondain Parijsch huishouden-op-grooten voet, op het tooneel aantrekkelijk en op de lach spieren werkend, in de werkelijkheid tra gisch van leegte, volkomen doelloosheid en absolute nutteloosheid. Van de opvoeding der beidie kinderen is, met een dergelijk stel ouders, dan ook in het geheel niets terechtgekomen, en de toehoorder aan schouwt en hoort er de droevige gevolgen van, zoo bij zoon als dochter. In dit won derlijke milieu komt de zielige figuur van „Mademoiselle" als de pas in functie ge treden nieuwe gouvernante der dochter en deze mademoiselle doorleeft hier den groo- ten roman van haar leven. Zii is het, die voor het kind, dat de dochter verwacht, de moeder zal worden, Zij zal er voor vechten, zij zal er alles voor opofferen, ja, zij zal zich zelfs ervoor belaohelük maken door zich tegenover de moeder van haar pupil als de moeder van het kind uittegeven ten einde het meisje te sparen, in werke lijkheid teneinde zich aldus van het abso- iJkP p»r Dinsdagmiddag had door Burgemeester en Wethouders van Den Helder ten raad- huize de aanbesteding plaats van -de nieuwe steen en brug ter vervanging van de bestaande Postbrug, over het Helder- sche Kanaal. Voor deze aanbesteding, die gecombi neerd was met twee andere (clubgebouw tje speeltuin Tuindorp en uitbaggeren gedeelte Held. Kanaal), was de belangstel ling buitengewoon groot. Voor het werk zelf was door een vijfentwintigtal firma's ingeschreven, n.1. door: Firma Haitsma, Harlingen 19875. N.V. Scheba,, Schoorl 21500.fa. Gebr. van Pelt, den Helder 22222.I. C. Kooyman, Harlingen 22320.J. de Vries, Heemstede f 23588.Joh. Die naar, Den Helder 23620.A. Borst, Bakkum 23626.Doedens Schilder, "t Zandt 23887.W. Aafjes, Assen- delft 24446.Koppen Zoon, Alk maar 25300.Starrenburg Boer- dijk, den Helder 26150.—; Minneboo Walboom, den Helder 26980.J. Veu- ger Hz., St. Maartensbrug 27900.—; fa. Lastdrager, den Helder 28935.J. J. de Groot, Alkmaar 29400.P. Doorn, St. Maartensbrug 29960.J. J. Feyen, Alkmaar 29982.—; H. Balder, Alkmaar 30072.—; P. den Das Jacz., Schoorl 30670.—; de Moei Hermes, Alkmaar 31378.—; D. Stada Zoon, IJmuiden 31800.—; Schaap v. d. Klok, Heeren veen 32800.—; J. A. Kos, Amsterdam 33800.—; J. G. Fukkink, Alkmaar 34100.—. - In de raadsvergadering van 14 Juni werd met 12 tegen 7 stemmen het voor stel van B. en W. aangenomen. Dit voor- j stel betrof een brug ter breedte van 20 meter, voldoend aan de eischen van het moderne verkeer. Het project er van is zoodanig, dat de as van de brug overeen komt met die van het Koningsplein, waar omtrent zooals men weet, tegelijkertijd een voorstel was ingediend door B. en W. (later eenigszins gewijzigd aangeno men). Het Koningsplein zal ten behoeve van deze nieuwe brug eenigszins worden verbreed, doordat een gedeelte van den r.-k. pastorietuin zal worden aangekocht. In totaal krijgt de gemeente daardoor de beschikking over dit aan het Konings plein gelegen deel, alsmede over een strook grond langs de Kerkgracht, te zamen ongeveer 190 m2. De nieuwe brug zal een overspanning krijgen van 10 meter, terwijl de door- vaarthoogte zoodanig zal worden, dat al leen met kleine vaartuigen het kanaal vak naar het Westplein is te bevaren. "2ij zal worden geconstrueerd van gewapend beton met frontmuren en leuningen of borstweringen van baksteen. Deze zullen worden voorzien van monumentale lan taarns. Het wegdek van de brug zal wor den bestraat met straatklinkers en tegel trottoirs. De kosten van deze brug, inclusief het afbreken van de bestaande en het maken van een houten brug, waren door Ge meentewerken, met inbegrip van aUe hulpwerken, geraamd op 40.000.Zoo als men zich zal herinneren, vormde de vraag of deze nieuwe brug 20 dan wel 14 meter breed zou moeten worden, een punt van langdurige discussie; B. en W. had den in hun voordracht reeds gezegd, dat een versmalling van de brug slechts een verlaging van 10 pet. der bouwkosten zou medebrengen, en de Raad heeft tenslot te, zij het niet met algemeene stemmen, tot het aanvankelijk project besloten. Bij beschouwing van de cijfers der in schrijvingsbiljetten zal het den lezer thans opvallen, dat de laagste inschrij vers niet minder dan bijna 50 pet. onder de raming bleven, terwijl zelfs de hoog ste inschrijver nog 15 pet. daar beneden bleef. Wjj kunnen hieromtrent mededee- len, dat een bedrag van circa 11.000.— buiten de bestekcijfers vallen, daar dit betreft materialen, door de gemeente zelf te leveren, kosten van gemeentelijk toe zicht e.d. De firma Haitsma, welke ae laagste inschrijfster is voor dit werk, is een firma, die speciaal op betonwerk is Gespecialiseerd en die ook belast is met den brugbouw voor rekening van W ater- staat aan het eind der Binnenhaven. Dat verklaart wellicht den buitengewoon lagen inschrijvingsprijs. Men weet, dat een van de besteksbepalingen, welke moeten worden nagekomen, deze is, dat 80 pet. van de werklieden bij dezen brug bouw Helderschen moeten zijn. Overigens is ons op het oogenblik nog niets bekend omtrent de gunning; uit de cijfers ziet men, dat ook Heldersche firma's zeer laag waren. Men weet, dat de nieuwe brug een lage doorvaartswijdte krijgt, zoodat practisch gesproken het gedeelte van het Heldersch Kanaal van Westplein tot Postkantoor niet meer voor de scheepvaart kan wor den gebruikt. Men weet ook, dat er een strooming in den Raad was om dit deel maar liever geheel te dempen en er een boulevard van te maken, welk plan even wel, om de kosten en ook om andere redenen (een dergelijke breede boulevard zou geheel niet in het kader van de lage huizen langs Kanaalweg en Kerkgracht passen) niet verder werd besproken. Het was 104 jaar en 4 maanden geleden toen het besluit tot het graven van het com municatiemiddel tusschen het Oude Hel der en het groeiende Nieuwediep door den Raad werd genomen; thans, na ruim een eeuw zijn diensten te hebben be wezen, zijn de omstandigheden zoodanig veranderd, dat men zonder bezwaar een nieuwe brug kan projecteeren met een zoo lage doorvaart, dat daardoor een deel van het Kanaal buiten gebruik wordt ge steld. Maar geheel zouden wjj ons Kanaal toch niet willen missen, en zoo zal dan ook deze brugbouw wel het begin zijn van meerdere dergelijke werken, daar eigen lijk geen enkele onzer bruggen meer voor den tegenwoordigen tijd geschikt is. Wij geven hier een teekening van de nieuwe situatie, zooals die, na de tot-j standkoming der nieuwe brug, zal wor-1 den. Hierop moet rechtsonder evenwel de afronding van den tuin der r.-k. pas-1 torie nog weggedacht worden, daar dit op de teekening nog niet aangebracht is. Men ziet tot welke belangrijke verbete ring dit project leidt! Wij willen er ten slotte aan herinneren, dat deze Postbrug de eerste was, die over het Kanaal werd gelegd, in 1840; in 1842 werd zij reeds ge-1 volgd door een tweede. De teekening is j ons welwillend ter reproductie afgestaan door Bureau Gemeentewerken. lute en volkomen bezit van dit kind, door heel haar jonkvrouwelijk hart verlangd, te verzekeren. En aan het slot weet de toe schouwer dan ook, dat het zóó gaan zal: dat de dochter, als ze eenmaal weet, dat de eer gered is, niets liever wenscht dan deze schikking, waar-door zij haar leeg mondain leventje weer kan opvatten. En mademoi selle sluipt weg en verdwijnt van het too neel, graaft zich in de eenzaamheid der provincie in om haar namaak-moedergeluk te gaan smaken Dit alles, deze zielige mademoiselle- figuur heeft sterk gewerkt op de senti menten van het publiek, en omdat het stuk daardoor werkt op de betere en nobeler ge voelens van den toeschouwer, heeft het zich ook zoo lang en onafgebroken op het repertoire kunnen handhaven. Voor onzen aan tooneel zoo armen tijd, een uitstekend begin van het seizoen. Het stuk is in wezen Fransch; een huis houden als hier geschetst wordt, 'n senti ment als hier in de mademoiselle-figuur verwerkt wordt, zijn in het algemeen on- Hollandsch. En een stuk als dit biedt eenerzijds den artist de gelegenheid tot grove charges in de figuren van schier alle medespelenden (met uitzondering al leen van de mademoiselle-figuur en die van Christiane, de dochter), terwijl het anderzijds in de mademoiselle-figuur kan leiden tot valsch sentiment. En het is dus ook de groote, zeer groote verdienste van alle medespelenden, geen uitgezonderd, dat zü dit blijkbaar hebben ingezien en zich voldoende hebben weten te beheerschen om alle rollen aannemelijk te maken. Zie b.v. Louis de Bree als Lucien, de vader. Advocaat met een drukke praktijk, steeds op reis, druk, nerveus, goedhartig, maar oppervlakkig: hoe voortreffelijk bleef hij zichzelf gelijk en wist hij zich te vrijwaren voor een goedkoop succes van het op het publiek spelen. Ofschoon hij de eenige was, die naar onze meening wel eens aan de uiterste grens kwam van het toelaat bare. Zie mevrouw Van KerckhovenKling, zijn vrouw. Is haar man de onbenulligheid in 't kwadraat: mevrouw is het in de derde macht; prachtig waren haar drukke ge baren, waarmede ze haar volkomen leege conversatie wist aan te vullen. Een leven dige en vaak zeer geestige dialoog boeide en amuseerde in hooge mate. En om er tenslotte nog een te noemen: zie Joh. Kaart, die als huisknecht zoo voor treffelijk wist te typeeren. Welk een rol voor een aangedikt kluchtspel, als hij daar, tipsy, zijn plichten als huisknecht moet wraarnemen! Maar hoe volkomen bleef hij in stijl! Ook de dienstboden, in dit huishouden wisselend als in voor- en najaar de jonge poesjes van uw huiskat, lieve lezeres, waren voortreffelijk als typen. Ongetwijfeld komt de eer hiervan (d.w.z. van die wisseling van het type) toe aan den regisseur Cees Laseur, maar ook de dametjes zelf waren in haar korte rolletjes prachtig. Dan was er mademoiselle's broer, de architect, aan dit merkwaardig stel béte ouders voorge steld als dokter en door hen als zoodanig geaccepteerd, mirabile dictu, die in Cees Laseur een origineelen vertolker vond, en Joan Remmelts, de zoon des huizes Mau- rice, evenals zijn zuster grondig bedorven door een volkomen gemis aan opvoeding. En zoo komen wij dan aan de beide hoofdrol-vertolksters: dé dames Tilly Lus en Mary Dresselhuys. Over Tilly Lus als de zielige mademoiselle, haar volkomen in leven in deze rol, haar beheersching, haar ingehouden spel, hebben de kranten in ver schillende toonaarden den lof gezongen. Slechts een groote artiste kan een derge lijke rol, die uit louter sentiment bestaat, vertolken en dat mevrouw Lus hiermede zulk geweldig succes behaalde, is het beste bewijs van haar prachtig spel. En mevrouw Mary Dresselhuys, die het moderne Fran- sche meisje moest vertolken, dat de gevol gen van een haar overkomen ongelukje moet dragen en door mademoiselle ge steund en beschermd wordt, niet uit liefde voor haar zelf, maar alleen omdat deze zich ten koste van alles het bezit van dat kindje wil verzekeren, mevrouw Mary Dressel huys vertolkte met temperament en goe den smaak haar uiterst moeilijke rol. Kortom, daar viel qua tooneelspe! bij deze opvoering louter te prijzen: beschaafd, voornaam spel, levendige actie, ongedwon genheid en groote natuurlijkheid. Pracht van een interieur en pracht van costuums, die bü de dames wisseldenneen, niet als poesjes ditmaal, als zoentjes bij ver liefden, maar voor welker beschrijving helaas een speciale mode-redactrice noodig zou zijn. Zoodat het 'n genot was naar een en ander te zien en te luisteren en we het ietwat onwerkelijke van 't geheel maar uit schakelden. Het was een prachtige inzet van het seizoen en we hopen, dat de vol gende stukken op even hoog peil zullen staan als dit op de hoogere gevoelens en fijnere instincten werkend Fransche too- neelstuk. EEN VERSTEKELING. Dinsdagmorgen is hier, met het politie- vaartuig „Nautilus", een 17-jarige Sehe- veningsche jongen binnengebracht, oie zich in Scheveningen aan boord van een logger had verstoken, met de bedoe ling een prettig zeereisje te hebben. Nu, een zeereisje heeft het jongmensch ge had, maar prettig was het allesbehalve voor hem. Door een zware zeeziekte, kwam hij meer dood dan levend in Den Helder binnen. Het politievaartuig had hem in zee van den logger overgenomen. Met den trein van half één is de jongen Dinsdagmiddag weer naar zijn ouders in Scheveningen gebracht. EEN SLACHTOFFER VAN DEN STORM. Door den storm Dinsdagmorgen ge raakte het plaatijzeren dak van den kolengrijper van de gasfabriek los. Door het personeel van de fabriek werd het zoo goed en zoo kwaad als het ging weer bevestigd. Dit schijnt echter wel met den Franschen slag te zijn geschied, want om een uur of twaalf geraakte het ongeveer 12 m2 stuk plaatijzer wederom los, doch kwam ditmaal in heel wat gevaarlijker positie terecht, n.1. aan den zijkant van den grijper en zweefde het gevaarte door den stornmind bewogen door de lucht. Een omwoner heeft de politie opgebeld welke op haar beurt de gasfabriek waar schuwde. Velen durfden den grijper niet pas- seeren en het publiek uit de richting Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton1 Radio-programma2 Vandaag is het honderdste post vliegtuig naar Indië vertrokken 7 Engeland heeft het handelsver drag met Rusland opgezegd l Tarief onderhandelingen van En geland met de Scandinavische landen1 De Belgische regeering is afge treden. Kans op Kamerontbin ding 1 Henderson bedankt voor het lei derschap der Engelsche arbei derspartij 1 Bedenkt Duitschland zich1 De rijksmiddelen over September 2 De storm van Dinsdag „2 Engeland en de viermogendhe- denconferentie. Poging om over het doode punt heen te komen I Hailas in Mantsjoerije gebom bardeerd 7 De „Johan van Oldenbarnevelt" is gisternacht te IJmuiden bin- nengeloopen7. Er zullen weer 1000 gewapende Japansche reservisten naar Mant sjoerije worden gezonden 1 Het aantal dooden bij het spoor wegongeluk in Roemenië is tot 24 gestegen2 Smokkelarij van wapens voor Duitschland, te Rotterdam „7 De Koningin keurt de voorloopig vastgestelde begrooting van Cu- ragao niet goed2 Omtrek nieuws6 Marineberichten8 Marktberichten8 Keizerstraat komende, werd door de om wonenden en later ook door een agent van politie gewaarschuwd, daar het zwab berende stuk plaatijzer vanaf die zijde niet zichtbaar was. Later in den namiddag is het gevaar lijke obstakel losgeraakt en in het Hel dersche Kanaal terecht gekomen, zonder onheilen aan te richten. Het stormachtige weer is natuurlijk sterk van invloed geweest op de uit oefening der visscherij en Dinsdag lag de geheele vloot stil. Woensdag echter trok men er weer op uit en Texelstroom was weer gestoffeerd met de garnalen- vloot. Van Noordzeevisscherij was echter nog geen sprake; daarvoor was de zee nog te moeilijk en het weersvooruitzicht nog te ongunstig. De palingvisscherij is voor deze hoek nog wel niet geheel afgeloopen, maar de teelt kan grootendeels als mislukt worden beschouwd. Zeer vermoedelijk door de afsluiting van de Zuiderzee was de 'na jaarsloop® der paling door den dijk ge stuit, waardoor hier geen vangst kon zijn. De vraag doet zich voor of hier geen motief is te vinden de Zuiderzeesteunwet aan te halen om tegemoetkoming in de derving van inkomsten tengevolge van de Zuiderzeeafsluiting te verkrijgen. Wel is het Waddenzeegebied daarin uitge schakeld, maar misschien zou aantoon baar zijn te maken, dat de geringe paling loop aan de afsluiting is te wijten. De fuikvisschers langs den dijk, die niet tijdig genoeg hun netwerk hebben kunnen bergen, zullen nog wel schade hebben geleden door den storm. Er komt wat beweging in de actie voor grooter vischverbruik. Een uiting er van is, dat van 21—30 April 1933 een visdhten- toonstelling te Amsterdam zal worden ge houden, terwijl tevens besloten is een krachtige propaganda te maken voor het vischverbruik. Dit soort activiteit zal niet nalaten haar uitwerking te hebben. Men is op den goe den weg. Steeds meer gang komt er in deze beweging; de wagen is aan het rollen en wordt rollende gehouden. De visscherij moet daarvan tenslotte het voordeel onder vinden. De Belgische vischcontingenteering schijnt toch wat soepeler te worden. Dit houdt voor een deel verband met den aan staanden minderen aanvoer van verschil lende visohsoorten als wanneer de sche visschers zich in hoofdzaak bezighou den met de sprotvisscherij op de kust. An-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9