Rijk en geen geld IS ALTIJD GOEDKOOPER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE De komende economische wereldconferentie. No. 7187. EERSTE BLAD ZATERDAG 22 OCTOBER 1932 60ste JAARGANG Kamerontbinding in België onvermijdelijk geacht. - Het verschil tusschen Engeland en Ierland verscherpt zich. - De verkiezingscampagne in de Ver. Staten. Japan verwerpt het ontwapeningsvoorstel van Hoover De invoer van boter in Duitschland. De doodelijke aanrijding te Alfen aan den Rijn. Zoo oud, als gij U voelt. FEUILLETON LDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en VVest-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.;fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—Modeblad resp. f 1.20, fl.30, f 1.30, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. Kamerontbinding in Belfjië onvermijde lijk geacht. Terwijl de minister van Staat een aantal politieke figuren raadpleegde, met de bedoeling Donderdagavond zoo mogelijk nog een gunstig antwoord aan koning Albert te kunnen geven, kwamen de leden der liberale fracties van de Ka mer en den Senaat en het liberale partij bestuur bijeen ter bespreking van den zeer inge wikkelden po Litteken toestand schrijft de Brusselsche oorrespondent van de Nw. Rott. Crt. Na een discussie, welke 2 uur duurde, werd een communiqué geredigeerd, in hoofdzaak zeggend, dat in het hooger be lang van het land en ook op het vertrou wen van doeltreffende maatregelen, zon der welke het financieel en ©economisch herstel niet mogelijk is, de natie onmid dellijk moet worden geraadpleegd.. De liberale fracties van de Kamer en den Senaat schenken hun vertouwen aan de leden hunner partij, die op verzoek van den Koning in de nieuwe regeering zul len treden, op voorwaarde evenwel, dat deze regeering de kamerontbinding en het houden van nieuwe verkiezingen zal voor bereiden. De conclusie van deze druk bij gewoonde vergadering was dus, dat de liberalen geen andere regeering meer zul len steunen dan een kabinet, dat recht op de kamerontbinding aanstuurt. De Katholieke Unie heeft van haar kant eveneens vergaderd, onder voorzitter schap van den vice-presidënt der Kamer, baron de Kerckhove. Besloten werd zich| rondom den eventueelen kabinetsforrha- teur, d.ie een katholiek moet zijn, te scha ren. De algemeen© indruk was, dat een kamerontbinding niet meer te voor komen is. Het verschil tusschen Ene/eland en Ier land heeft zich verscherpt na de misluk-1 king van de laatste onderhandelingen, waarover wij in ons vorig nummer al een en ander hebben medegedeeld. De Iersche premier heeft tijdens het onderhoud met de Britsche ministers in een uitvoerig exposé uiteen gezet, dat volgens de opvatting van de Iersche regee- ring aan een betaling der landannuïteiten niet behoeft te worden gedacht, daar Ier land zelf wegens in de vorige eeuw veel te veel betaalde belastingen enz., nog een rekening heeft in te dienen, welke aan merkelijk hooger is dan wat Engeland zou te vorderen hebben op grond der verdra gen van '23 en '26, verondersteld dan, dat Ierland juridisch verplicht ware tot be taling van die vorderingen, hetgeen De Valera blijft ontkennen. Het Hïbl. schrijft: Dat De Valrea nog allerminst denkt aan toegeven, hoe zwaai- geteisterd Ierland ook alreeds is, blijkt wel uit de invoering van nieuwe douane-tarieven, een maat regel, welke er op wijst, dat Dublin wil doorvechten. Tengevolge van deze houding van beide partijen is voorloopig niet anders te ver wachten, dan een blindelings doorzetten van den economischen strijd, zonder te letten op de verliezen, welke men elkaar toebrengt en waarvan de bedragen wel dra die, waarom de strijd heet te gaan, verre zullen overtreffen. Waarop dit alles uit moet loopen, in dien het gezond verstand niet nog tijdig d© bovenhand' krijgt over den fanatieken strijdlust, welke de politieke tegenstan ders meer en meer schijnt te beheerschen, is gemakkelijk te voorzien: een geruï neerd, verbitterd Iersch volk, dat een ge vaar blijft voor het zegevierende Enge land. Dat de Valera zeer vertoornd is op de Engelsche regeering blijkt uit bittere uit- j latingen van hem in de „Dail." Hij erken de, dat hij te Londen inderdaad aanspra ken van den Vrijstaat op geweldige som men op te veel betaalde belastingen te berde gebracht had, terwijl hij tot de financieele kwesties tusschen beide lan den ook de nadeelige gevolgen van den val van het Britsche pond zeide te reke nen. De verkiezingscampagne in de Ver. Staten is in vollen gang en Henry Ford doet er actief aan mee en steunt daad werkelijk de candidatuur van president Hoover. Van de week heeft Ford een rede gehouden voor de radio en zeide dat hij, Fórd, op Hoover zou stemmen, ook wanneer deze democraat ware. Hij zal stemmen op Hoover om hetgeen deze ge presteerd heeft in de afgeloopen vier jaar. De e.k. groote taak van de regeering is, verbetering te brengen in het verouderde muntwezen. En Ford zou gaarne zien, dat die taak zou ter hand genomen worden door een man met zooveel practische er varing als Hoover. Ford besloot zijn rede met te betoogen, dat er overeenkomst bestaat tusschen Hoover en Abraham Lincoln. Roosevelt, de candidaat der Democra ten, heeft nu ook een verkiezingsrede voering gehouden te Pittsburg. Hij viel het financieele beleid van de huidige re geering aan. Hij verwachtte, dat het te kort op het loopende begrootingsjaar tot 1.600.000.000 zou oploopen, indien er geen wijziging kwam in den loop der in komsten en uitgaven der regeering. Roosevelt bestreed de bewering van Hoover, dat de malaise hoofdzakelijk te wijten zou zijn aan den chaos in Europa. Veeleer was volgens Roosevelt die malaise te wijten aan de onjuiste finan cieele tarievenpolitiek der Amerikaansche regeering. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, dat het ministerie van buitenlandsche zaken en het ministerie van marine na gemeenschappelijke beraadslagingen heb ben besloten het voorstel van president Hoover, de maritieme bewapening met een derde te verminderen, onder alle omstan digheden van de hand te wijzen en wel in het belang van de Japansclie handelsver dediging. UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Een motie van wantrouwen. De arbeiderspartij heeft gister een motte van wantrouwen in de regeering inge diend uit de overweging dat zij niet meer het vertrouwen van het kiezerscorps bezit, dat geen enkele van haar politieke belof ten is uitgevoerd en dat zij nopens de werkloosheid en andere binnenlandsche problemen volkomen gefaald heeft. Door de indiening der voorstellen van Ottawa had de regeering zich ten slotte een vij and van het herstel van den wereldhandel getoond MacDonaid deelde mee, dat hij de motie Dinsdag op de agenda zou laten plaatsen. DE OVEREENKOMSTEN VAN OTTAWA AANVAARD. Met 45184 stemmen. Naar Reuter meldt, heeft het Engelsche Lagerhuis met 45134 stemmen de finan cieele resolutie aangenomen, waarbij de handelsovereenkomsten van Ottawa spoe dig worden goedgekeurd. CHINA EN JAPAN. Het hoofdkwartier der Chinee- sche vrijseharen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen gisteren na hevige ge vechten de stad Toensjoea in Noord- Mandsjoerye, waar het hoofdwartier der Chineesche vrijseharen gevestigd is, heb ben bezet. Na een langdurig artillerie- en machinegeweergevecht, drongen de Ja pansche troepen de stad binnen. Volgens Japansche berichten maakten zij duizen den gevangenen. FORDS PROPAGANDA VOOR HOOVER. Hij oefent Invloed op zijn per soneel. In het Buitenlandsch Overzicht is ge meld, hoe Ford propaganda maakt voor de herkiezing van Hoover. Hij strekt die propaganda ook tot zijn eigen personeel uit. Gisteren heeft hij, naar Reuter meldt, een communiqué in zijn fabriek te Detroit doen circuleeren, waarin hij zijn 115.000 man personeel aanspoort bij de aanstaan de verkiezingen op president Hoover te stemmen. In deze mededeeling zegt Ford verder, dat het niet zijn gewoonte is controle uit te oefenen op het stemmen van zijn per soneel, doch in verband met het groote belang der aanstaande verkiezingen, wijkt hij van zijn gewoonte af en gaf als zijn meening te kennen, dat Hoover moet worden herkozen om te voorkomen dat de toestand nog slechter wordt. men om op dergelijke basis te gaan con- fereeren. In ieder geval zal die lust flink bekoeld zijn. De Britsche regeering heeft dezen zo mer den meest mogelijken spoed betracht met de conferentie van Lausanne, en het heette toen, dat de economische wereld conferentie, waaraan ook de Ver. Staten zouden deelnemen, spoedig op Lausanne zou volgen. MacDonaid geloofde in Lau sanne succes te hebben bereikt en was ongeduldig om dit succes op grootere schaal te herhalen bij een bespreking der economische problemen, die de geheel© wereld betreffen. Intusschen schijnt men stilzwijgend overeen te zijn gekomen, voorloopig over die economische wereldconferentie niet meer te praten. Eensdeels is hiervan het voorloopig succes der Democraten in de Amerikaansche verkiezingscampagne de oorzaak. Wanneer dit succes in November zoo groot mocht blijken te zijn, dat Hoo ver, de candidaat der republikeinen, niet wordt herkozen, zou er geen autoritaire vertegenwoordiger der Ver. Staten aan te wijzen zijn voor Maart van het volgende jaar, wanneer de nieuwe president zijn functie aanvaardt. Eenige maanden gele den nog scheen de herkiezing van Hoover zoo buiten allen twijfel te staan, dat velen de verkiezingen niet eens wilden afwach ten, maar met Hoover en zijn vertegen woordigers de besprekingen wilden voe ren, alsof hi.j reeds herkozen was. Thans is men toch iets voorzichtiger geworden in zijn voorspellingen en wil men maar liever wachten, tot de kiezers over eenigen tijd zullen hebben aangetoond wien zij voor de volgende periode in het Witte Huis te Washington wenschen te zien. Daarbij komt waarschijnlijk nog een andere factor, die de Britsche regeering iets minder zelfvertrouwen geeft in haar diplomatieke talenten, en dat is het treu rige verloop van de ontwapeningsconfe rentie te Genève. Voordat Henderson naar Genève terug ging na de zomervacantie deelde hij nog in een interview mede, het niet eens te zijn met de pessimisten, die meenden, dat de ontwapeningsconferentie reeds mislukt was. Nadat Duitschland echter d© bom heeft geworpen in de vergaderingen te Ge nève, door te verklaren, dat het niet meer mee zal doen aan de conferentie, wanneer niet vastgesteld is, dat het volkomen ge lijkberechtigd is met andere staten en zijn wapening zal mogen uitbreiden tot het Oplosbaar bandage, Gordels, Periodiek pantalons. HET KOUSEN- EN TRICOTAGEHUIS Spoorstraat 114. VERBRUGGE-v. d. HAAGEN. peil, waartoe ook andere landen die heb ben opgevoerd, nadat de conferentie van een ontwapeningsconferentie er zoodoen de een is geworden ter bespreking van de bewapening, is ook Henderson's onuit roeibaar optimisme verdwenen, en kun nen alle diplomatieke kunsten van Enge land blijkbaar geen aanknoopingspunt tot stand doen komen voor nieuwe onderhan delingen. Beschouwt men de uitlatingen van voor aanstaande Amerikanen, dan ziet het er voor de komende economische wereldcon ferentie niet veel gunstiger uit dan thans in Genève. Van een schrapping zonder meer der oorlogsschulden van Europa aan Amerika zal geen sprake kunnen zijn, dat hebben de vertegenwoordigers van alle Amerikaansche partijen herhaaldelijk ver klaard'. Op zichzelf zou dat nog niet zoo verschrikkelijk zijn. Lausanne heeft be wezen, dat het mogelijk is een oplossing te vinden, waarbij Duitschland aan de eene zijde verklaart de herstelschulden te erkennen, maar aan de andere zijde wordt vrijgesteld van de betaling dier schulden voor practiseh onbepaalden tijd. Men zou zich kunnen voorstellen, dat ook een soortgelijke oplossing,zoowel door Euro pa als door de Vereenigd^ Staten, werd aanvaard, waarbij Europa plechtig, ver klaart, dat het vele milliarden aan Ame rika schuldig is, en Amerika grootmoedig toestaat de betaling dier bedragen geheel of grootendeels uit te stellen tot betere tijden, hetgeen wij in het Nederlandsch wel een oneerbiedig tot „na St. Juttemis" noemen. Het gaat er echter om, welke tegenpres taties de Ver. Staten zullen verlangen tegenover een dergelijke tegemoetkoming hunnerzijds. Want de heer en aan de overzijde van den Oceaan zijn te goede businessmen om geen voordeelen te ver langen voor concessies hunnerzijds. Hoo ver heeft nu verkondigd, dat die voordee len gelegen moeten zijn in de afname van Amerikaansche landbouwproducten door Europa. Hoe deze eisch te rijmen valt met de beslissingen van de conferentie te Stresa.'waar men juist getracht heeft Z.-O. Europa af te helpen van zijn overschot aan graan, dat niet afgezet kon worden door de Amerikaansche concurrentie, is iets, dat de diplomaten maar moeten op lossen. Dat Amerika, vooral de Ver. Sta ten, opname verlangt van zijn landbouw producten in Europa, terwijl het zijn eigen gebied voor de producten der Euro- peesche industrie zoowel als van den land bouw vrijwel geheel afsluit door zijn enorme invoerrechten, dat is een eisch, die zelfs aan diplomaten met het grootste zelfvertrouwen allicht den lust zal bene- TWEEDE KAMER. De opvolger van wijlen den heer Ament. Naar Vaz Dias verneemt, heeft mr. P. Truyen, hoofdinspecteur van het open baar lager onderwijs te Roermond, zijn benoeming als lid van de Tweede Kamer als opvolger van wijlen den heer J. J. C. Ament, aangenomen. Duitschland is met Denemar ken en Finland tot overeenstem ming gekomen. Men meldt aan de „Nw. Rott. Crt." uit Berlijn: De te Berlijn tusschen Duitschland anderzijds gevoerde bespreking over een nieuwe regeling van den boter-invoer in Duitschland hebben tot overeenstemming geleid. Duitschland zal den invoer van een totale hoeveelheid van 55.000 ton per ka lenderjaar toelaten. Met Finland' is een eenheidstarief van 75 R.M. overeengeko men, hetwelk geldt voor de meestbegun- stigde landen. Men heeft het voornemen d© nieuwe regeling op 15 November in werking te doen treden. De regeling komt voor Neder land op een verhooging van het invoerrecht neer. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Berlijn meldde Donderdagavond: De mededeelingen over d« onderhande lingen tusschen Duitschland en Finland, die wii in ons ochtendblad van vandaag hebben gedaan, zijn vanavond in vollen omvang officieel bevestigd. Dat wil zeg gen, dat met Finland overeengekomen is, dat de totale invoer van boter in Duitsch land zal worden bepaald op 55.000 ton per jaar en dat daarvan aan de afzonderlijke boter invoerende staten een aandeel zal worden toegewezen, op grond van hun in voeren in de jaren 1929, 1930 en 1931. Voor den geheelen invoer zal een uniform invoerrecht van 75 mark per honderd ton worden geheven, terwijl de valutabijslag voor de Scandinavische landen, in het bij zonder voor Denemarken vervalt. Zooals wij reeds hebben opgemerkt, hangt de regeling van den boterinvoer naar Duitschland, in het algemeen dus ook die van Nederlandsche boter in Duitsch land, af van de regeling van den boterin voer van Finland naar Duitschland. Tot dusver kon Nederland 5000 ton per jaar tegen een recht van 50 mark per honderd ton invoeren, terwijl hetgeen daarboven kwam met honderd mark per ton werd belast. Voor Denemarken waren de overeen komstige getallen 36 en 136 mark, name lijk om de concurreerende uitwerking van de ge de pree ie er de Deensche valuta te neutraliseeren. Dit houdt nu op, zoodat in feite Denemarken thans voordeeliger kan invoeren dan tot dusver. De Nederlandsche boter-export zal dus de volle zwaarte van het verhoogde invoer recht te dragen krijgen. NIEUW SCHIP VOOR DE VER. NED. SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJ. Opdracht aan Amsterdamsche werf. Wij vernemen van de Vereenigde Ne* derlandsche Scheepvaart Maatschappij te 's-Gravenhage, dat zij den bouw van een dubbelschroef motorvracht- en passa- giersschip heeft opgedragen aan de Ne-i derlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam, welke van de Nederland* sche en buitenlandsche werven die in staat zjjn gesteld voor de opdracht mede te dingen de laagste inschrijving heeft gegeven. Binnenland. De 24-jarige schilder C. S., te Alphen aan den Rijn, heeft zich Donderdag te ver antwoorden gehad wegens dood door schuld. Op 2 Augustus j.1. heeft S. des avonds te half tien op den Westkanaalweg te Alphen deelgenomen aan een wedstrijd met motorfietsen, welke naar getuigen verklaarden, met buitengewone snelheid over den weg reden, waarop op dat oogen- blik druk verkeer van andere auto's en wielrijders was. Een half uur tevoren was er door de politie proces-verbaal wegens te snel rij* den opgemaakt. Op den weg was een man met een vlag ge plaats., die waarsohu- wingsseinen gaf. Verscheidene bewoners van huizeri langs dién weg, waren naar buiten geko men om den wedstrijd gade te slaan, o. a, ook het gezin Hoogduin, waarvan de 17- jarige dochter Petronella, nadat er 2 mo torrijders, met bliksemsnelle vaart tegen gepasseerd, den weg overstak. Daarop Het leven is een genot, zelfs als gij 80 jaar zijt, mits gij u maar jong voelt. Natuurlijk zijt gij niet meer zoo sterk, doch vele kwalen van den ouden dag kunnen voorkomen worden door de organen gezond te houden. Pijn in de lendenen, stijve en pijnlijke ge wrichten en spieren, urinestoornissen, aan vallen van duizeligheid en soortgelijke klach ten zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Draag zorg, dat urinezuur en andere vergif tige onzuiverheden behoorlijk uit het bloed ge filtreerd worden dan bestaat geen gevaar voor rugpijn, rheumatiek, ischias, spit, blaas ontsteking of waterzucht. Neem zonder uitstel Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden dank bare gebruikers gelukkig gemaakt, frisch, gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. a 1.75 per flacon. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 62) „Ik ben den heelen dag als de dood geweest voor slippen," bekende Bliss. „Éoo zijn ze in 't eerst allemaal," ant woordde zijn maat. „Ga maar mee, dan tracteer ik je." Te zamen gingen ze een café binnen en toen hij na verloop van een kwartier weer naar huis ging, voelde hij zich heel wat opgemonterd. Toen hij den volgenden morgen bij de gewone vaste halte hoek Strand en Wa- terloo Bridge Road stilhield, keek hij vanaf zijn hooge zitplaats op een beken de, corpulente figuur neer, die met groote oogen en een open mond verbaasd naar hem stond te kijken. Het was mr. Craw- ley. Bliss vertrok geen spier van zijn ge- zich en toen de situatie goed tot mr. Crawley doordrong, liep hij zoo hard hij kon naar het achterbalcon en sprong er nog juist bijti,jds op. Bij de eindhalte bleef' Bliss hardnekkig op zijn plaats zitten, even daarna hoorde hij een ver ontwaardigde stem naar hem opklinken. „Maar Mr. Bliss," bracht Mr. Crawley i met moeite uit. „Maar mijn beste mijn heer! Ik kan mijn oogen niet gelooven. Hoe komt u erbij?" Bliss boog zich over den zijkant van het groote voertuig heen. „Hé, daar heb je Mr. Crawley!" zeide hij verwonderd. „Hoe gaat het er mee?" Mr. Crawley was niet in staat één woord uit te brengen. Toen deed hij een stap naar voren, ging op het uiterste randje van het trottoir op zijn teenen staan en pakte Bliss bij zijn mouw. „Weet u wel," fluisterde hij heesch, „dat ik gisteren acht en dertig duizend pond voor u belegd heb?" „Zoo," antwoordde Bliss kalmpjes. „Als u er dan maar aan gedacht heeft, om geen Engelsche spoorwegen te koopen. Zuid- Amerika en Argentinië, dat zijn de twee landen, waar ik het meeste vertrouwen in heb." „Ik heb natuurlijk aan uw instructies gedacht, mijnheer," zeide mr. Crawley met den noodigen nadruk. „Natuurlijk. Ik spreek er alleen maar over, omdat het een te malle verhouding is. Ik sta er dan ook op „Stop," Viel Bliss hem in de rede. „Daar hebt 11 de bel. 't Is weer tijd om weg te gaan. E11 denk er 0111, als u een woord tegen me durft srpeken behalve aan de halten, dan wordt u er afgezet. Stapt u dus maar gauw op, als u tenminste mee wilt gaan, dan zullen we bij de volgende halte het gesprek voortzetten." Een kwartier lang reden ze voort, zon der te stoppen. Toen liet Bliss het groote gevaarte bij een van de vaste halten stil houden, even daarna verscheen Mr. Crawley naast hem op het trottoir. „Weet u wel," begon hij, „dat ik een belangrijke conferentie in de City opgeef, alleen om deze quaestie met u te bepra ten. Maar ik ben stellig en zeker van plan niet weg te gaan, voordat ik een ver klaring van dezen zonderlingen toestand heb. Waar uw autobus naar toe gaat, ga ik naar toe." „Is dat 'niet een gedicht?" mompelde Bliss ondeugend. „Ik meen me zoo iets te herinneren." Mr. Crawley pakte zijn parapluie bij het onderste gedeelte vast en gaf zijn cliënt met den knop een paar vinnige tikken op den arm. „Maar mijn beste mijnheer," riep hij uit, „weet U wel, dat U een millionair bent, en kijkt u daar nu eens zitten. Neem me niet kwalijkmaar u hebt zelfs een gat in uw broek." „Waar?" vroeg Bliss angstig. „De staat van uw handen is niet met woorden te beschrijven," ging Mr. Craw ley voort, „en uw boord, uw dasGroote Hemel, mijnheer," barstte hij uit, „wat beteekent dat alles toch' Vroeger was u een van de sjiekste jongelui, die iemand zich maar denken kon. We vonden zelfs wel, dat u te veel op uw kleeren gesteld was. En nu, u zit op een paar oude zak ken, uw kleeren zjjn vodden, meer niet, uw handen zijn vettig en zwart, u heeft een vuile plek midden op uw neus, u bent op en top een gewone autobusbestuurder. Ik zou toch waarachtig „Over ongeveer negen en veertig dagen," viel Bliss hem in de rede, „ziet u me weer als een normaal lid van de maatschappij terug. Maar dat kan ik u vooruit wel zeggen," ging hij even na denken voort, „de oude Ernesrt Bliss van vroeger is voor goed verdwenen. Overi gens zul u niet over me te klagen hebben. Maar zoolang we nog niet zoo ver zijn, zie ik u liefst zoo weinig mogelijk." Meteen maakte Bliss aanstalten om weg te rijden. Mr. Crawley liep zoo hard hij kon naar het achterbalcon terug, waar hij. geholpen door den conducteur, nog net bijtijds opklom. Hortend en stootend reed de groote wagen weer weg met Bliss on bewegelijk op zijn hooge zitplaats, zijn oogen strak op den weg voor hem, zijn handen in volkomen beheersching op he^t stuur. Het duurde ruim tien minuten voordat de volgende gelegenheid tot voortzetting van de conversatie zich voordeed. „Is er niets, dat ik voor u doen kan?" vroeg mr. Crawley, toen hij voor de zoo- veelste maal naar den voorkant van de autobus gewandeld was. „Ja, er is wel iets," antwoordde Bliss. „Gelukkig dat ik er om denk. Is 't geheu gen nog even goed als vroeger?" „Ja, ik geloof van wel," zeide mr. Craw ley. „Wilt u dan voor me naar Overton Squae no. 27 gaan? Daar woont een jonge dame: miss Frances Clayton. Tracht te weten te komen of ze een betrekking heeft of niet. Ik zou morgen graag een zoo uitgebreid mogelijk verslag hebben. Op deze zelfde route kunt u me vinden." „Met het meeste genoegen," beloofde mr. Crawley, terwijl hij een aanteekening van het adres maakte. „Zoolang u maar binnen de grens van het waarschijnlijke blijft, zal ik met het meeste. „Heeft u misschien sigaren of cigaret- ten bij u?" viel Bliss hem plotseling in de rede. Mr. Crawley haalde een zwart-leeren sigarenkoker te voorschijn, knipte hem open en hield hem Bliss voor. De eene kant was gevuld met sigaren, de andere met sigaretten. Met glinsterende oogen liet Bliss den geheelen inhoud in zijn zak verdwijnen en gaf den koker leeg terug. „U kunt gemakkelijk genoeg aan nieu we komen, is 't niet?" zeide hij half ver ontschuldigend. „En nu doet u het beste om zoo gauw mogelijk te verdwijnen. Tot aan Golder's Green is er geen enkele halte en daar wilt u toch niet mee naar toe." Mr. Crawley riep een juist voorbij rij dende taxi aan. Even daarna hadden Bliss en de conducteur ieder een sigaret i in den mond. „Nou, bij die sta je in de gunst, Ernie, jongetje," zeide de conducteur. „Verdui veld, dat zijn me nog er is cigaretten." „Ja, dat is mijn zaakwaarnemer ge weest, voordat ik op zwart zaad kwam te zitten," zeide Bliss vertrouwelijk, ,,'t Is een eigenaardige oude heer, maar hij meent het goed met me." HOOFDSTUK XXX. Den volgenden morgen stond mr. Crawley op dezelfde plaats, waar Bliss hem den vorigen dag opgepikt had, met ongeduld op de autobus te wachten. Ge holpen door een zeer dienstvaardigen conducteur bereikte hij zijn zitplaats in de helft van den tijd, dien hij er gisteren voor noodig had gehad, Bij de eerste de beste vaste halte stapte hij uit, om met zijn excentrieken cliënt een praatje te gaan maken. „Ik kan niet zeggen, dat ik veel voor autobussen voel, ,Mr. Bliss," verklaarde hij, terwijl hij met een ernstig gezicht de vouw in zijn pantalon bestudeerde. „Een zeer democratisch vervoermiddel. En de conducteur, die mij het achterbalcon op hielp was, om niet te veel te zeggen, be paald familiaar. Uit zijn gesprek meea1 ik opgemerkt te hebben, dat u den in houd van mijn sigarenkoker met hem gedeeld hebt," „Ja, 't is een verdraaid aardige vent," antwoordde Bliss. „En nu uw verslag." Mr. Crawley kuchte even voordat hij begon. „De jonge dame in quaestie," zeide hij gewichtig, „is nog. steeds buiten betrek king en ik vermoed, naar de houding van haar hospita te oordeelen, dat ze haar geld schuldig is." Bliss fronste de wenkbrauwen. „Daar moet ik even over nadenken," zeide hij kortaf. „En misschien wilt u nu wel naar achteren verdwijnen, want we moeten weg." Bij de volgende halte kwam mr. Craw ley weer naar voren gewandeld. „Heeft u misschien nog instructies voor me?" vroeg hij, terwijl hij met zijn potlood op zijn notitieboekje klopte. Bliss knikte. „Ja, wilt u duizend guineas naar het volgende adres sturen: Mi'. J. Miles, Ver- eeniging ter bevordering van de emigra tie naar Canada, Queen Victoria Street No. 17. Gever wenscht onbekend te blij ven." (Wordt vervolgd.)'

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1