VAN DIJK Vat wUt Uzenl TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 25 OCTOBER 1932. Stadsnieuws. HET VISSCHERIJ-VRAAGSTUK. Verzending naar Oost- en West-lndië Ernstige botsing tusschen tram en auto te Amsterdam. SIGARENMAGAZIJN KONINGSTRAAT Langs den buitenkant Fabrieksbrand te Zaandam. Een man onder een bed. Doodslag. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 25 Oct11-15 uur Woensdag 26 17.13 CURSUS STOFBESCHILDEREX. Reeds is per advertentie bekend ge maakt, dat wederom voor hen, die hierin deelte van deze étalage liggen enkele, door den heer Bauhuis vervaardigde werkstuk- ken. Deze zijn geheel zelfstandig doorhem belang stellen de gelegenheid bestaat tot ,s proefstukk^n ^engestefd «it het deelname aan een gratis cursus in stofbe-|ruwe materiaaI Een drietal getuigschrif- sctnlderen. Deze gratis cursus gaat uit ten. uit Pal6Stina> uit Zwitserland, uit van de firma dr. A. Schoenfeld, te Dussel-j Nederland, zijn hier opgehangen. Dat een dorf, en de bedoeling is de door deze fir- en an^r zeer de aandacht trekt van het een horlogemaker. In het practische ge- <?en gedeelte onzer haven daarvoor dienst Onze vroegere stadgenoot, de heer A. Melis, slaagde Donderdag j.1. te Rot terdam voor het Candidaatsexamen in de Handelswetenschappen. EN JUBILARIS. Op finsdag 1 November zal de opzich ter der Gemeente-Reiniging, J. Klaver, 25 jaar in dienst der gemeente zijn. TAPTOE. Hedenavond bij gunstig weer taptoe. WONINGBOUW EN WONINGHUREN. Door den Helderschen Bestuurdersbond is het volgende adres gericht aan het College van Burgemeester en Wethou ders. Ed.achtb. heeren. Aangezien te dezer stede in de laatste jaren een sterke opschuiving naar een betere woningbouw heeft plaats gehad, hetgeen door ons Bestuur buitengewoon wordt op prijs gesteld, is daar toch het gevolg van, dat werkloozen en steuntrek- kenden hoogere woninghuren moeten be talen, welke niet in verhouding staan tot den financieelen draagkracht der gezin nen welke met werkloosheid te kampen hebben. Redenen, waarom ons Bestuur Uw Col lege beleefd verzoekt er aan mede te wer ken, dat, evenals reeds in meerdere steden van ons land geschied, aan gezin nen welke in boven omschreven omstan digheden verkeeren, op woninghuren vanaf 3.per week een toeslag op de woninghuur zal worden verstrekt. TENTOONSTELLING BETREFFENDE DEN HELDER EN OMSTREKEN. „Het Handelsblad" bevat een bericht van zijn Haarlemschen correspondent be treffende een aldaar georganiseerde ten toonstelling, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de stichting van een kin derbewaarplaats in het Noorden der stad. Deze tentoonstelling is gewijd aan de „twaalf provinciën". Men heeft aldus de correspondent, den knoop maar doorgehakt en het nieuwe gebied van de Wieringermeer aan de elf bestaande pro vinciën toegevoegd. Dat wij van deze tentoonstelling hier melding maken, geschiedt naar aanlei ding van 's correspondenten mededeeling, dat hier aan oude en nieuwe dingen over dit gewonnen land een en ander is bijeen gebracht, dat een uitstekend denkbeeld geeft van hetgeen aan de Zuiderzee is ont trokken en bovendien laat het in oude kaarten en teekeningen zien hoe het Noorden van Holland en de eilanden er in de 13e eeuw „bij lagen" en welke wijzi gingen zich in den loop der eeuwen heb ben voltrokken. De belangrijke inzending schilderijen van het Historisch Genoot schap „De Kop van Noord-Holland met de eilanden Texel, Vlieland, Terschelling en Wieringen", te Den Helder, zullen, zoo goed als hetgeen de directie van de Zul derzeewerken van den nieuwsten tijd zond en waarbij veel is, dat nog niet eerder is geëxposeerd de aandacht tot den hoek van de twaalfde provincie wel trek ken. Deze inzending is afkomstig van onzen stadgenoot, den heer Oortgijsen, die zich, zooals bekend is, al geruimen tijd bezig houdt met het bijeenbrengen van alles wat voor de kennis der oude geschiedenis van dit gewest van belang is. Ook het overige, dat hier geëxposeerd Is, is zeer belangrijk. Voor diegenen onzer lezers, die in de gelegenheid zijn deze ten toonstelling te gaan bezichtigen, deelen wij mede, dat zij is ingericht in een groote bovenzaal van het nieuwe gebouw van Gebr. Gerzon aan de Groote Houtstraat en tot den 30sten dezer geopend blijft. HELDERSCHE VISSCHERSVEREENIGING. „SAMENWERKING". In de vergadering van Zaterdag j.1. kwam de Heldersche Visschersvereeni- S'nS „Samenwerking" met algemeene stemmen tot een voorloopig accoord met het Gemeentebestuur om de levende garnalen anders en beter dan tot heden op de Amsterdamsche markt te kunnen krijgen. Een proef zal worden genomen met het houden van een vrije markt van levende garnalen onder gemeentelijke keur 's morgens tusschen 2 en 4 uur aan de Gemeentelijke afslag alhier. Deze proef zal zich uitstrekken over de maanden October, November en December 1932. Daarna zal nader overwogen worden, wat met de openbare praktijk dient te worden ondernomen. En de visschers èn het Gemeentebestuur weten, dat velerlei bezwaren nog moeten worden overwonnen. Onder wederzydsche volledige samen werking hoopt men die ten bate der Heldersche visschers, van den Amster- damschen consument èn van den handel de baas te worden. DEMONSTRATIE MET STOFZUIGERS Donderdag 3 November en de twee daaropvolgende dagen zal in het café Van Weelde, Koningsplein 1, een niet alle- daagsche demonstratie plaats vinden. Het bekende goedkoope Stofzuigerhuis Vijzelstraat 5, boven „Ova", Amsterdam, die zjjn bekendheid verwierf met de leuze „Geen twee jaar in de schuld", komt aan bovengenoemd adres met een groote col lectie bekende merken stofzuigers demon- streeren. Deze firma heeft tevens de al leenverkoop voor Nederland, van het technisch volmaakt zuigwonder „Electro- Fort", welk merk in een der filialen van deze firma reeds 2450 uren onafgebroken draait, dat is, indien men deze een half uur per dag gebruikt, bijna 14 jaar. De prijzen dezer machines varieeren van 3550. De demonstratie is zonder ver plichting voor ieder toegankelijk. ma in den handel gebrachte speciale ver ven meerdere bekendheid te geven. Het is de heer Steinberg, die ze voor Den Hel der en Omstreken in den handel bracht en die ons liet zien wat met deze verven te bereiken is. Op de verkrijgbaar gestel baar te maken en wellicht, dat ook de geulen by het Kuitje zich voor een der gelijke cultuur kunnen leenen. Een proef, heel in het klein, zou allicht kunnen worden genomen. Mocht die slagen, dan ligt er vermoe delijk een weg open om deze cultuur uit te breiden, waardoor een nieuw object voor ce visscherij-industrie zou zijn geschapen. Voor een deel lijkt deze wijze van oes- passeerende publiek, begrijpt men. De ramen aan den kant van de Koning- dwarsstraat geven horloges en klokken terkweeking op de vroeger door ons ge- te zien in groote verscheidenheid. Onder j noemde mossekultuur langs de Fransche de polshorloges zagen wij een klein platina kust, waaraan we later nog eens een arti dameshorloge met brillanten (wie zal daar- de patronen betreffende alle mogelijke van de gelukkige eigenares worden? prijs voorwerpen, kleedjes, taschjes, e.d. „slechts" 240). Onder de klokken een worden de vereischte kleuren aange-namaak antieke klok, alsmede een z.g. bracht, waardoor de dames in korten tijdj skeletklok, waarbij men het geheele bin- smaakvolle artikelen kunnen vervaardi- nenwerk kan aanschouwen. Dan: electri- gen, die, daar de opgebrachte verven on- afwaschbaar zijn, gedurende onbeperkten tijd goed blijven en een smaakvolle wand of divanversiering vormen. Naar de heer Steinberg mededeelde, zijn deze doosjes sche klokken in groote verscheidenheid, vooral in den winkel. Trouwens, ook in horloges is binnen de sorteering enorm. Gaat men den winkel in, dan ziet men eenerzijds een zij-étalage van kostbare ge- al by vele families ingeburgerd, die zich j schenkklokjes, anderzijds een groote col met deze alleraardigste wintersche tijd- lectie horlogebanden. passeering bezig houden. Morgen en Woensdag heeft in het „Kegelhuis" van des middags 2 tot 6 en 6 tot 10 uur een demonstratie plaats, waarby het vervaardigde werk zal worden tentoongesteld. De firma heeft velschil lende prijzen beschikbaar gesteld, welke Donderdagavond omstreeks 9 uur zullen worden uitgereikt aan de mooiste inzen dingen. Vooral voor kunstzijde eigent zich het procédé uitstekend. De cursus, die voor ieder toegankelijk is, wordt ge geven door de bij vele dames welbekende Fraulein Pauli. Gedemonstreerd wordt spuitwerk en chabloneerwerk. DE NIEUWE ZAAK VAN DEN HEER BAUHUIS. Winkel- en étalage-opstand zijn geheel naar ontwerpen van den heer Bauhuis zelf uitgevoerd. Nieuw is de doorkijk in de werkplaats. De heer Bauhuis namelijk huldigt het principe: het publiek heeft er recht op te weten, dat zijn kostbaar uur werk wordt toevertrouwd aan bekwame handen. En hy stelt zijn werkplaats open voor iederen bezoeker, die zich wil over tuigen, dat inderdaad hier vakkundige handen aan het werk zijn. Trouwens, het Heldersche publiek heeft in deze zelf al beslist, want geleidelijk moest het perso neel worden uitgebreid en op het oogen- blik werken hier al vier vaklieden. Groot is, zeiden w*e, de winkelvoorraad. Hiervan dient speciaal vermeld te worden een zeer nauwkeurig loopend astrono- misch uurwerk, dat speciaal ter controle Twee en een half jaar geleden opende Idient in de werkplaats, en dat practisch de heer Bauhuis in 'de Spoorstraat zijn Feen afwijkingen vertoont en dan ook ge- speciaalzaak in uurwerken en thans is briukt wordt op sterrewachten e.d deze winkel al weder verlaten en heeft hij m Ce Koningstraat een grooter perceel betrokken, teneinde aan de groeiende eischen van zyn bedrijf het hoofd te kun nen bieden. Wij schreven toen reeds, by de opening, dat het hier een speciaalzaak betrof in uurwerken: goud en zilver ver koopt de heer Bauhuis niet, zijn specia liteit is het repareeren van alle soorten uurwerken, van de eenvoudigste af tot de meest gecompliceerde toe. Dat hiervoor een bizondere vakkennis vereischt wrordt zooals weinig andere beroepen vragen, zal ieder duidelijk zyn, en de heer Bauhuis heeft, om dit te demonstreeren, een geheel étalageraam aan de Koningstraatzijde als werkplaats ingericht. Men ziet daar, be halve een volledige horlogemakerswerk tafel met het benoodigde ger^fischap, een uit elkander genomen heel klein dames horloge uitgestald. Behalve dit alles en de microscopisch kleine radertjes, palle tjes en andere onderdeelen zy'n voor den leek op zichzelf al interessant om te zien is een gedeelte gewijd aan de theorie alwaar een aantal vakwerken,teeken'ingen en berekeningen (tot zelfs de wiskunde komt er aan te pas met den tangens en cotangens!) een denkbeeld geven van de mate van kennis, die vereischt wordt voor kei willen wijden aan de hand van hetgeen daarover door wijlen dr. Hoek is ge schreven. Nu men hier, blijkens allerlei berichten, alles wil doen om de visscherij uitbreiding te doen ondergaan, lijkt het ons goed op allerlei mogelijkheden voor het vischbe- dry'f de aandacht te vestigen. Het is ons een vreugde, dat aan de vis- bal geheschen, toch vertrouwden ze het weer nog niet goed. En het scheen of al deze zeelui op dat bericht hadden gewacht, want gelijkertijd haast sloegen de motoren aan en zoowel uit de haven als van de rede koersten ze het zeegat uit. Nog een stoer ras, dat zich weet te handhaven op zee en de scheepvaart in het'klein toch nog gaande weten te houden, sterk in eigen initiatief, sterk in hun sobere levenswijze die krachtig doet denken aan de beschrijving van Werumeus De Heldersche Bestuurdersbond Runing van den Groninger kofkapitein,vraagt in een adres aan den raad waarin naast het onbollige toch ook een huurtoeslag voor werkloozen krachtig naar voren komt de stoere kracht van dit bijzondere zeemansvolk. Ze koersten het zeegat uit, meest naar Engeland, waar ze met hun kleine schepen diep het land in kunnen dringen, zoo diep, dat het de afgunst heeft gaande gemaakt van de vrachtautorijders, die anders het vervoer landinwaarts hadden, schery thans een zoo groote aandacht dochzichdoordezedoordringendescheeps De Koningstraat is met deze zaak we derom een fraai nieuw pand rijker gewon den. Den laat sten tijd zijn hier vele nieu we winkels gekomen, waardoor de Koning straat een goede kans maakt binnen en kele jaren de Spoorstraat als moderne winkelstraat te overvleugelen. Voor win kelstraat is de straat bij uitstek geschikt als verbinding met het Koningsplein. Architecten van den bouw, die een'igs- zins gestagneerd heeft in verband met de eischen, door de Schoonheidscommissie gesteld, zyn de heeren Peters Baanders, architecten, Amsterdam, aannemer is de heer Verburgt. De betimmering enz. (zoo als wij zeiden door den heer Bauhuis ont worpen) is uitgevoerd door de firma Quak, terwyl het schilderwerk is verricht door de firma Schooneveld. Een groot aantal bloemstukken vulde den Zaterdag geopenden winkel, die wel iswaar nog niet geheel op orde is, maar toch reeds een denkbeeld geeft van het geheelt Dat de heer Bauhuis met eenigen trots den bezoeker zyn nieuwe zaak toont en hem een groot aantal door hem vervaar digde proefstukken want er zyn er nog veel meer dan wy hier noemden voor legt, zal men na het grijpen. wordt geschonken. Des te meer is het ons een vreugde, omdat we thans staan in de kentering op allerlei gebied en dan is het goed, dat in den stilstand de maatregelen worden genomen om straks, als de nieuwe stroom doorbreekt, mee te kunnen doen niet alleen, maar misschien leiding te kun nen geven. Den Helder ligt nu eenmaal geogafisch buitengewoon gunstig ten opzichte van velerlei visscheriimogelykheden en iets wat de natuur als bronnen heeft neerge legd, mag niet ongebruikt worden gelaten. We hopen, dat al deze pogingen voor onze plaats het gehoopte succes zullen mogen hebben. In de Visscherij-Crt. komen nogal eens ingezonden stukken voor van Belgische zijde, waarin facteurs en reeders elkaar bestrijden over de vischcontingenteering. De facteurs willen opheffing daarvan, terwijl de Oostendesche reeders dat liefst nog wat bestendigd willen zien. Het is, om het Vlaamsch-sappige, waar bij beide partijen elkaar de ooren kunnen wasschen, vermakelijk soms te lezen en er spreekt weer uit het groote verschil in uitdrukkingswijze en mentaliteit tusschen ons en de zuidelijke broedes. Er is in België een krachtige actie gaande tot opheffing der contingentee- ring, vooral omdat overduidelijk blijkt, dat de Belgische visscherij lang niet aan de landelijke vraag kan voldoen. We hopen van deze actie het beste en dat het succes spoedig mag worden be reikt. Aanstonds hebben we hier misschien de sardine-aanvoeren, straks hopelijk de haring, enz. Dan moest deze oontingentee- ringsopheffing eigenlijk voor ons haar beslag hebben gekregen^ Uit een bericht uit Zoutkamp putten we deze mededeeling, dat men daar druk bezig is met het maken van een provin cialen vischafslag. Het doet ons genoegen, dat ook de provincie zich niet onbetuigd, behoeft tfi laten als het er om gaat een zoo belangrijken bedrijfstak als de visscherij te steunen. snorders zien benadeeld. Maar ze houden keep want behalve zeelui zjjn het ook pientere handelslui, zooals eertijds de meesten onzer zeelui waren, die vaak schipper-medeëigenaar waren en zorgden voor de oude kous. Of ook deze schippers nog zoo ver komen? Zeker is het, dat het gezin nog deelt in het wel en wee aan boord en dus de traditie wordt voortgezet en het zeemanszijn met de paplepel wordt in gegoten. Goede reis en gelukkige vaart. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Een relaas van het onverklaar bare zinken van Hr. Ms. Kraka- tau Ernstige botsing tusschen tram en auto te Amsterdam Moeilijke redding van vier kin deren en een dienstbode bij brand te Venlo pag. Binnenland. Eén doode, drie zwaar gewonden. Gistereunacht is op den Amsteldijk te Amsterdam een zeer ernstig ongeluk; ge beurd. Het was omstreeks half één. Een tram van lijn 6 reed naar de remise aan den Amsteldijk. Van de tegenovergestelde zijde naderde een auto, aan den goeden kant van den weg. Even vóór de Lutina- straat zwenkte de auto opeens naar den linkerkant van den Amsteldijk. Een bot sing was onvermijdelijk, ondanks het electrisch remmen van den bestuurder. De schok was zoo hevig, dat de Chevrolet als het ware het voorbalkon van den tram oplichtte en gedeeltelijk onderden motor wagen verdween. Trampersoneel, politie en toegeschoten publiek verleenden dadelijk huip en trachtten de inzittenden van den auto te bevrijden. Het bleek, dat er viermannen in den wagen zaten. Eén van hen werd Kans op ongeregeldheden bij be tooging S.D.A.P. en N.V.V.? Een aanslag op Hindenburg be raamd door de Nazi's? Steunverleening aan den tuin bouw uit 's Rijks kas. Tot een bedrag van vijf millioen gulden Belastingverhooging en salaris verlaging in de Prov. N.-Holland Twee zweefvliegers gedood bij botsing in de lucht Directe telefonische verbinding de CongoNederland Spionnage, bij Amerikaansche vlootmanoeuvres. Door fapan Gevangenisoproer bij Kingston Het IJsselmeer als recreatie-oord en bron van drinkwatervoorzie ning Het dreigend conflict te Lanca- shire opgelost. Voor drie jaar vrede Overste baron de Vos v. Steen- wijk 1 Nov. benoemd tot com mandant van het Kon. Instituut (Marine-berichten) Sneller tempo bij wegenaanleg in N.-Holland Het visscherij-vraagstuk Radio-programma Stoomvaartlijnen Sportnieuws Omtrek nieuws Marineberichten Marktberichten 7 1 2 1/ 5 7 Naar wy' vernemen is er door de be- De paling blijft laag in prijs, vooral ook langhebbende visschers thans besloten de omdat er wenig omzet naar het buiten- gevischte levende garnalen via den visch-' afslag te verhandelen, waarvoor de afslag dan in den nacht zal geopend zy'n. Men meent, dat ook door de plaatselijken han del deze beslissing zal worden geappre cieerd en dat deze blijk daarvan zal geven door bij het afslaan der garnalen tegen woordig te zijn. By strenge doorzetting kan het niet aan twijfel onderhevig zijn of ook de Amsterdamsche handel, die nu zoo gemakkelijk en zoo zonder risico hun nerzijds, de garnalen te Amsterdam gele verd kan kry'gen, zal van hun belangstel ling doen gaan bly'ken. Het risico toch van goede overkomst en van omvang van raag, d'at nu gelegd was voor rekening van den visscher, die toch al zooveel risico heeft te dragen, komt dan voor rekening van den handel, die ook wel veel risico draagt, maar die in het al gemeen, toch wellicht een beter inzicht heeft in de viaugbehoefte land is. Bovendien wordt de binnenland- sche voorraad nog verhoogd door de Deensche palingaanvoeren, die nog niet hébben opgehouden, want Zondag kwam weer één dier bekende witte kotters onze haven binnen met een groote lading hierdoor bemoedigd om telkens dit ook paling. Dat de prijs niet hoog is, bewijst wel de advertentie in de Heldersche Courant, waarin voor f 1.per pond gerookte pa ling wordt aangeboden. Voor den visscher zal de prijs dus niet van beteekenis kunnen zyn, tenzij de ge vangen hoeveelheid, zooals aan den Zuid kant van den, afsluitdijk, groot is en daar door belangrijke besommingen worocn ge maakt. Voor onze palingvisschers echter is dit jaar de teelt wel zóó slecht geweest als nooit tevoren. De oorzaak daarvan kan men, gezien de bovengenoemde feiten, rustelyk toeschrijven aan de Zuiderzee- We hopen dat het stormpje, dat was I afsluiting, opgestoken, zich inderdaad zal hebben ge- Oesters komen er op de natuurlijke oes- legd. Dat kan zoowel zy'n in het belang van de visschers, van den handel en van het plaatselijk belang. De stormen schijnen de garnalen wat opgejaagd te hebben naar wat ondieper gedeelten der Waddenzee. De vangsten althans waren wat gerin ger. Voor het zaad is ook weer uitkomst, nu de drogerij weer in werking is gesteld. De kotters lagen er de vorige week door het slechte weer wat uit. Over het vangst- resultaat waren die den laatsten tijd niet ontevréden. Nu door buitenlanders aangevoerde visch niet meer komt voor rekening van het door Hollanders aangevoerde kwan tum als het betreft de contingenteerende export naar Frankrijk, zou dat de Hol- landsche visschers ten goede komen. Eigenaardig, dat nu de IJmuidensche handel zich weer beklaagt over deze toch voor de visscherij gezonde maatregelen. Dit betreffen dan de kosten en den tijd, die afgifte der certificaten van oorsprong vordert. Maar beide moeilijkheden kunnen dunkt ons, worden opgeheven door de de uitreiking dier papieren eventueel certificaten kosteloos af te geven en voor meer personeel aan te stellen. Het gaat hier toch om een groot visscherij belang en dan mag men zich op wat kosten van regeeringswege niet dood staren. Alikruiken worden nogal in flinke hoeveelheid aangevoerd en brengen be vredigende prijzen op. Wulken worden, voornamelijk door Wieringers, flink gevangen op de z.g. oesterbedden en de prijs per baal is flink hoog te noemen. terbedden in de Waddenzee nog zoo goed als niet voor. Het zijn heel weinig exem plaren, die gelijk met de wulken, worden bovengebracht. De Zeeuwen, die aan den Oostkant van Texel, bii den polder Het Noorden, heel wat oesters hadden uitgezaaid en nu bezig zijn de consumptiery'pe te vissohen, zyn over hoeveelheid en kwaliteit dier oesters zeer tevreden. Ze brengen er heel wat naar hun Heimat. Het doet wat eigenaardig aan, dat Zeeu wen deze cultuur op de Texelsche gron den beoefenen en de locaal georiënteerden er nagenoeg naast staan. Jammer ook, dat de uitzaai van oesters bij het Kuitje verleden jaar zoo gering succes heeft gehad, voornamelijk door verzanding van het terrein. Als eenmaal een wat stabiele toestand in de zeebodemgesteldheid zal zijn inge treden, hopen we, dat nogmaals een proef met oesteruitzetting mag worden ge nomen. In de Visscherii-Crt. troffen we een correspondentie uit België aan, welke ge wag maakt van een geheel nieuwe wijze van oestercultuur, die door de firma Vla ming en Noliet uit Holland in toepassing wordt gebracht, welke firma daarvoor be- zegt de kom van de haven te Nieuwpoort. In plaats van de oesters op den zeebo dem te zaaien, worden ze op schrappen van gevlochten draad étagegewiis in het water aan stalen trossen opgehangen en de groei schijnt buitengewoon gunstig te zijn, terwijl de oester zelf veel minder schijnt te lijden te hebben van de z.g. „doorn", die in Zeeland veel nadeel be zorgt, terwijl deze wijze van cultuur de Aan den Zuidkant, dus in het IJsei- oester zich daartege n Muntte kunnen meer, van den afsluitdijk worden nog wapenen door snelle parelvoiming over de ruime hoeveelheden grauwe paling ge-1 aangetaste p e vangen. Het schijnt dat de drang naar zee - SCIJieil luwt ven, raden we belanghebbende kringen aan te trachten zich van deze nieuwe oes- tercultuurmethode op de hoogte te gaan stellen. Misschien toch is het mogelyk Het geeft ons de vrijmoedigheid even- dood uit de resten van den Chevrolet te voorschijn gehaald. De drie anderen waren i zwaar gewond. Met ambulancewagens van den Geneeskundigen Dienst zijn de doode en de gewonden, die bewusteloos waren, j naar het Wilhelminagasthuts vervoerd. De bestuurder van de tram bleef onge-| deerd. Het voorbalcon van den motor wagen is gedeeltelijk vernield. Degeen, die bij het auto-ongeluk op den Amsteldijk bijna onmiddellijk aan de opgeloopen kwetsuren bezweken is, is de heer R. van den Amsteldijk, bij Rozen- oord. Hij heeft naast den bestuurden, den melkrijder N., woonachtig te Nes en Zwa- luwenbuurt, gezeten. Deze is zeer zwaar gewond; zijn toestand was gisterenmorgen nog hoogst zorgelijk. Ook degenen, die achter in den auto gezeten hebben, de heeren B., wonende te Ouderkerk, en M., wonende te Nieuwer-Amstel, waren er erg aan toe. De politie had hen gisteren morgen in het Wilhelminagasthuis, waar heen zij vervoerd zijn, nog niet kunnen hooren. Het blijkt, dat de auto op het linker tramspoor heeft gereden, met een vaart ver boven de maximum snelheid van 30K.M., en eerst op het laatste oogen- blik, doch helaas, naar rechts is gezwenkt. ,'j.ueel ook een beroep te doen op provin- bovenstaande be- f ei alen steun wanneer er dingép tot stand dienen te komen om onze visscherij beter te fundeerén, hetzij door betere outillage als visschershaven, hetzij voor uitbreiding van den vischafslag; hetzij door andere middelen, welke het vischbedrijf ten goede kunnen komen. Ook mogen wy weer eens wijzen op het verkenen van overheidscrediet waar noo- dig. Zoo'n beroep op dergelijk crediet wordt, naar we lezen, ook gedaan door het Kon. Ned. Landbouwcomité. Het denkbeeld van ov e rheidsc rediet dringt dus wel krachtiger door en we zijn Hoewel onze voorstelling er van mis- »«"Kcu. nel scnynt aai ue uxaiiK "aal I r. wrwït weerrrecre van deze gladde waterbewoners nog blijft schten met geh J ^oKKoni)a tp!rMrM, aanhouden, maar voor de diikbeilemme- ring stropen ze op en worden daar goede buit van de in diit opzicht, fortuinlijke visschers. voor het visschersbedryf te vragen. Voor al in dezen tijd ook al weer nu de andere tijden wellicht uitbouw van het bedrijf met de nieuwere methoden noodzakelijk maken. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN VRACHTWAGEN. Gisterenmiddag zou een vrachtauto, geladen met zand, een met twee paarden bespannen wagen op de Bassingracht pas- seeren, ter hoogte van de Vischstraat. Misschien heeft de auto te vlug naar rechts uitgehaald of zijn de paarden schichtig geworden, in ieder geval had een botsing tusschen beide voertuigen plaats, waardoor de wagen tamelijk zwaar beschadigd werd. Men had langen tijd noodig de beide voertuigen, die door deze botsing in innig contact met elkaar ge komen waren, weer te bevrijden. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. (voorheen P. v. d. LEEK), bij het KONINGSPLEIN Onze haven en de reede, daar bij den Zuidwal, hadden Zondag het aanzien van te staan in het teeken van de koopvaardij. Het waren wel niet de groote zeekastee- len, die imponeerend ons beïnvloeden, maar meer de kleinere koopvaarders, die onrustig geworden door de sterk vari- eerende weerberichten van nu eens «weest op uw hoede* en dan weer »stormsein een* de reis niet durfden voortzetten en daarom onze veilige reede en haven op zochten even afwachtend hoe dat onrus tige zich verder zou ontwikkelen. Die in de haven lagen hadden de Hol- landsche vlaggen op, maar één der namen «Pasclioll* was niet goed terecht te bren gen. Waaraan zou die wel ontleend zijn? deed zich de vraag op. Het was toch een Hollander die dezen naam droeg, want het schip had op de achtersteven Gassel- ternijeveen. En dat er uit die plaats nog zulke zeevaarders voortkomen, die het bestaan met vrouw en kinderen Noord en Oostzee te doorploegen! Want dat ook de Oostzee daartoe be hoort, bleek uit een toelichting van den scheepsnaam, die ontleend aan het Rus sisch is en zooveel beteekent als «Voor waarts*. Het scheepje lag met een flinke lading houtdeklast en had een beste slagzijde. Nochtans zou deze slagzijde de stoere zeevaarders niet verhinderen de wijde plas over te steken zoodra de berichten gunstig waren. Even wachten op het draadlooze weer bericht van Engeland, want al was hier de omgekeerde kegel neergehaald en geen Bij de N.V. Fibra, voor verwer king van houtafval. Zondagavond heeft te Zaandam een groote fabrieksbrand gewoed bij de N.V. Fibra, een fabriek voor de verwerking van houtafval, welke gelegen is in het Westzijderveldten Noorden van den West- zanerdijk. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Vermoedelijk is de brand ontstaan in het fabriekskantoor van den chef der slijperij. Zondag was in de fabriek den geheelen dag tot 's avonds 6 uur gewerktlater had de directeur zelf de ronde gedaan. In de fabriek wordt gewerkt met dertig man in drie ploegen. Een belangrijk deel van de fabriek, het kantoor en het woonhuis konden be houden blijven. Orn 1 uur meende de brandweer te kunnen inrukken. Het schijnt echter, dat toen op een verscholen plek nog vuur aanwezig was, want om half vijf moest de hulp van de brandweer opnieuw wor- Toen een juffrouw, wonende aan de Wethouder Meerburgstraat te Katwijk in den nacht van Zaterdag op Zondag naar bed wou gaan, vond zij dat op haar slaap kamer een benauwde luebt was. Zij stelde een onderzoek in en bemerkte, dat zich onder haar ledikant een man verborgen had. Deze greep haar bij een been en voegde haar toe: Schreeuw niet of ik schiet. Op haar vraag wat de man wilde, zeide hij, dat hij geld moest hebben. Do juffrouw begon daarop hard te gillen en de man ging op de vlucht. Bij onderzoek is gebleken, dat de inbreker na over- klimming van een muur door de keuken was binnengekomen. Een medebewoonster verklaarde eenigen tijd geleden geld te hebben gemist en zij had ook een man op verdachte wijze rond het huis zich zien ophouden. Spoedig daarna heeft de politie aangehouden den 19-jarigen L. v. d. M. uit de Duinstraat te Katwijk, die door de juffrouw dadelijk werd herkend en ook alles bekend heeft. Morgen zal hij voor den officier van justitie in Den Haag worden geleid. EEN POTSTER. Woensdag is te Oostermeer (Friesland) zeer plotseling overleden de 78-jarige Tjitske Douma. Ze was op bezoek geweest, werd onwel en ging bij S. Zandstra bin nen, waar ze onmiddellijk daarna overleed. Betrokkene is nooit gehuwd geweest en had alleen achterneven en -nichten. Eén hiervan verzocht den rijksveldwachter met haar een onderzoek in de woning van den overledene te willen instellen. Hoewel de vrouw als arm bekend stond en steun ontving van de diaconie, bleek zij toch een aardig, nog niet geteld spaar duitje te bezitten. Óp verschillende plaat- deiLhnaHe°deevêrwoesting welke door het'sen "in de woning vond men geld in de gericht wordt veel schade j meest uiteenlopende voorwerpen. Zooveel - kleingeld zelfs, dat men een grooten emmer noodig had, om den voorraad, vuur is aan_ geleden door het bluschwater, waardoor kostbare machines belangrijk zijn be schadigd. De fabriek is voor 6J ton verzekerd; de schade wordt niet hooger geschat dan f 80 000 a f 100.000. Het aangrenzende pakhuis, waarin 450 ton grondstoffen liggen en dat door een steenen muur met brandvrij glas van de fabriek gescheiden is, heeft niets geleden. Het bedrijf kan doorgaan. De rechtbank te Maastricht heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 56-jarige M. K., te Kerkrade, huis vrouw van v. S., ter zake van doodslag op haar eigen dochter Alloisia O. Het O M had 15 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft haar tot 8 jaar ge vangenisstraf veroordeeld» bestaande uit een groote hoeveelheid centen en'verder oude stuivertjes, oude guldens, enz. tijdelijk naar de politie over te brengen. Ook vond men een sigaren kistje met oude guldenbriefjes, die thans waardeloos zijn, en verscheidene bank biljetten van f 10.— tusschen een paar kleeden, welke op de tafel lagen. (Leeuw. Crt.) DE FIM „MATA HARI". De door cischers gestelde vor dering afgewezen. De president van de Rotterdamstjhe rechtbank heeft zich bevoegd verklaard en de door eischers gestelde vordering af gewezen omdat z.i. de film niet smade lijk is voor de nagedachtenis van Mat« HarL

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5