HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 OCTOBER 1932. EEN m/ERTENTE China en Japan. Het hooge water in Noord-Holland. De uitzending van de V.A.R.A. op 8 November. TWEEDE KAMER. Het Fransche ontwapeningsplan. FUNCTIONEERT VAAK ALS LAATSTE RECMICCEL- Werkloozenrelletjes te Haarlem. hoef, waarbij voor autobusvervoer van en West zal worden gezorgd. Te Hippolytushoef zullen dan twee cursus- een worden gegeven; als leerkrachten zullen fungeeren de heeren van 't Hof, Cornelissen, Eden en Boon. Het is de bedoeling om zoo spoedig mogelijk te be ginnen; met de voorbereiding zal echter nog een korten tijd gemoeid zijn. GEMEENTERAAD. De agenda van de vergadering van den gemeenteraad, op Vrijdag den 28en Oct. 1932, des namiddags ten twee uur, bevat de volgende punten ter behandeling: 1. Notulen. 2. Mededeelingeu en ingekomen stukken. 3. Voordracht inzake verlenging van de pacht der wierwaarden in de Wad denzee. 4. Praeadvies nopens een voorstel van den heer W. F. Lub tot wijziging der verordening tot vaststelling van het maximum-aantal door Burgemeester en Wethouders te verleenen vergun ningen en verloven A voor sommige deelen der gemeente. 6. Voordracht betreffende het aangaan eener gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Den Helder, Texel, Anna-Paulowna en Callantsoog inzake het instellen van een geneeskundig schooltoezicht. 6. Voordracht tot wijziging der verorde ning tot aanwijzing van de takken van dienst voor de toepassing van art. 252 der Gemeentewet. 7. Voordracht tot aanleg van gedeelten rioleering. 8. Voordracht naar aanleiding van ver zoeken om tegemoetkoming in de ver voerkosten van kinderen naar en van de R.-K. school. 9. Voordracht tot wijziging en opnieuw vaststelling der verordening op de winkelsluiting. 10. Voordracht tot wijziging der bouw en woningverordening. 11. Voordracht tot overplaatsing van het hoofd der school te Oosterland naar de school te Den Oever. BOUWPLANNEN. Voor rekening van den heer C. Duijn- ker zal aan de Klieftstraat een dubbel woonhuis worden gebouwd. Het ontwerp is van het architectenbureau Peters en Baanders. TIJDELIJKE ONDERWIJZERS. Als tijdelijke onderwijzeres aan de O.L. school te Hippolytushoef is deze week nog werkzaam geweest de heer A. E. v. d. Linden, wegens ziekte van den heer Groos. Zoowel de heer v. d. Linden als mej. A. R. A. Blad zijn intusschen ont- piagen wegens terugkeer der vaste leer krachten. EEN LEZING. Voor de leden der afd. „Wieringen'' der Hol!. Mij. van Landbouw zal op Vrijdag 28 October a.s. des avonds 7'/2 uur, in het hotel van den heer D. Lont, te Hip polytushoef, een lezing worden gehouden door den heer A. P. Keijzer, veevoer- kundige, met 't onderwerp „Het varkens ras en alles wat hiermede verband houdt". Met ingang van 1 November a.s. gaat de postbode, de heer W. de Vries, den ^ienst bij de P.T.T., kantoor Hippolytus- hoeft, met pensioen verlaten. In zijn plaats komt de heer Ran, van Den Burg, (T.) POLITIE. Gevonden6 pakjes kruidenierswaren en een portemonnaie, inhoudende f 4.30. Verloreneen koralen halsketting en een fietsplaatje. Inlichtingen bij den Gemeentebode te Hippolytushoef. Hippolytushoef. STOPZETTING DER CULTIVEERINGSWERKEN IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Naar wij vernemen worden met ingang van 2 November a.s. de cultiveerings- werken in den Wieringermeerpolder, tot nadere aankondiging, stop gezet. Deze stopzettig is voor vele arbeiders, die hierdoor werkloos worden, een groote teleurstelling. Wat nu weer? Over gaan naar de werkverschaffing, n.1. de boschbeplantingen voor 0.25 per uur, geeft een sober weekgeld, of ander werk zoeken. Maar waar? De vooruitzichten voor deze arbeiders zijn slecht. VEREENIGING VOLKSONDERWIJS. Afdeeling Wieringen. Woensdagavond hield bovengenoemde vereeniging een algemeene ledenverga dering in hotel „de Haan" te H.hoef. Deze avond werd door V. O. tevens be nut als een prapoganda-avond, d.w.z. na opening der vergadering zou de Volks- onderwijsfilm vertoond worden, terwijl de heer Iets, hoofd van de school voor buitengewoon onderwijs, te Den Helder, zou spreken over het onderwijs Over achterlijke kinderen. Wat de vergadering betreft, deze was niet bijster druk bezocht. De heer C. J. Bosker opende met enkele woorden de vergadering, hierbij raemo- reerende, wat door de afdeeling alzoo den laatsten tijd is gepresteerd. Spr. dankt de leeraren(essen) voor de moeite welke zij zich getroost hebben in de afgeloopen periode. Die cursussen zijn nog altijd de kurk waarop V. O. drijft. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering wordt benoemd de heer C. J. Bosker, (plaatsvervanger de heer C; v. d. Slikke). De voorzitter deelt mede, dat d- j»n- toonstelling een batig saldo van ruim 200.heeft opgebracht, waarvan een deel voor de t.b:c. bestrijding zou worden bestemd. Zoodat dezer dagen aan het Witte Kruis een bedrag ter hand gesteld *al worden, terwijl B. en W. hiervan ken nis zal worden gegeven. Tevens deelde de voorzitter mede, dat meermalen ter sprake is gekomen, in het bestuur de vraag, of op Wieringen nog tyiet geijverd moest worden voor school- (roeding en -kleeding. „Nou sta je al een half uur lang aan de telefoon, en je hebt nog geen stom woord gezegd!" „St. St.1 Ik telefoneer toch met mijn vrouw!" („Berlingske Tidende"). Men was echter eenparig van meening, dat dit op Wieringen nog niet noodzake lijk was. Wel werd door den heer P. Koog voor gesteld om aan de kinderen, die 's mid dags moeten overblijven, warme melk te verstrekken. Het bestuur nam dit voorstel over en zal een dergelijk verzoek richten aan het Gemeentebestuur. Wat betreft het verstrekken van pan toffels, zal door het onderwijzend perso neel nagegaan worden, of er kinderen zijn die hiervoor in aanmerking kunnen komen. De cursussen voor houtsnijden en fi guurzagen te Hippolytushoef en Wester- land zullen waarschijnlijk weer door kun nen -aan. Getracht zal worden de ouderavonden weer nieuw leven in te blazen. Ingekomen is een dankbetuiging van het Tehuis voor Ouden van Dagen, voor het heerlijke krentenbrood, dat door V.O. geschonken is, aangezien niemand juist heeft kunnen raden, hoeveel krenten er in zaten, op de tentoonstelling. Het propagandistische gedeelte. De heer O. J. Bosker moest tot zijn spijt mededeelen, dat de heer lest wegens ziekte niet spreken kon, pogingen om een andere spreker te krijgen, waren op niets uitgeloopen, zoodat de heer Bosker, voor zoover hij naar beste vermogen dit zou kunnen, één en ander over het onderwijs aan achterlijke kinderen zou zeggen. Na zijn rede werd dé propaganda-film van V.O. vertoond, welke de onverdeelde belangstelling had. Met de ouwekking om lid te worden van Volksonderwijs, werd deze goed geslaagde avond besloten. op een behoorlijke straatverlichting? Maar er bestaat toch een dorpscommissie. Misschien zorgt die wel voor een behoor lijke afvoer van overtollig water, dat nu al weken aaneen in het z.g. plantsoen langs den weg en achter de huizen blijft liggen. In verband met de werkzaamheden voor de drooglegging en inpoldering van de Zuiderzee was sinds 10 October de marine schutsluis in Den Helder gesloten, zoo dat door deze sluis niet kon worden ge spuid. Tengevolge mede van den gewel digen regenval der laatste weken had het polderland van het Noorden der provincie dientengevolge ontzettend veel last van hoog water. Naar wij vernemen is bedoelde sluis thans weder opengesteld, zoodat thans kan worden gespuid en het over tollige water wel weer spoedig zal af vloeien. Den Oevor. BUITENLANDSCH BEZOEK AAN DE ZUIDERZEEWERKEN. J.l. Dinsdag werden de Zuiderzeewer ken vereerd met een bezoek van Dr. Emil Ludwig, den grooten geschiedschrijver, i Hij was vergezeld van nog 5 andere hee ren. Met de motorboot „Taling" voer men langs de diverse werken, waarbij Ir. Lely en Ir. Telders begeleidden en van voor lichting dienden. Op het hoofdkantoor der M.U.Z. werd geluncht. Na de werken, den afsluitdijk, de sluizen enz. bezichtigd j te hebben, vertrok het gezelschap weer per auto en ging toen den nieuwen Wie- ringermeerpolder door, om aldaar ook nog het een en ander in oogenschouw te nemen. Slootdorp. T. O. V. Het voorloopig bestuur van de pas opgerichte club »Tot ons vermaak*, heeft in zijn laatstgehouden vergadering be sloten alle stukken, betrekking hebbende op de T. O. V., muziek, zang of voor drachten in handen te geven aan mej. R. Rikaart om de goedkeuring te ver krijgen. Een der leden heeft het op zich geno men voor de piano begeleiding te zorgen, terwijl ook verschillende leden reeds hun mede werkingtoezegden.De heer L. Loozen zal optreden als regisseur. Aanmelden van nieuwe leden kan ge schieden bij het voorloopig bestuur van de T. O. V. Pr. de Kaluwê, Kerkstraat 41, voorz.; mej. R. Rikaart, Slootweg 9, secretaresse; W. Ph. W. Klink, Brink 12, penning meester; Ph. J. Terwischa v. Scheltinga, boerderij »de Eerste*; P. W. Evers Koppens, Kerkstraat 9; M. Loozen Leyten, Kerkstraat 51; J. Roozendaal, Brink 12. Tenslotte zij nog vermeld dat hotel Smit zijn zalen beschikbaar heeft gesteld voor vergaderingen en uitvoeringen. Gra tis met licht en verwarming. Zondagavond in hotel Smit dansles voor beginnelingen. DE LACHENDE LUITENANT. Zaterdagavond zal in hotel Lont worden opgevoerd „De Lachende Luitenant", blij spel. Na af'oop bal. SLOOTDORP VOORUIT. Het begint hier al aardig vooruit te gaan met den winkelstand. De opening van diverse zaken is er weer een nieuwe zaak by gekomen, n.1. van boter, kaas en eieren en aanverwante artikelen. STRAATVERLICHTIN» GEWENSCHT Als er nog reden tot klagen is dan is het toch zeker wel wat betreft de straat verlichting. Het gebeurt dikwijls dat de menschen, door de duisternis misleid, in- plaats van op den weg, naast den weg terechtkomen, met het gevolg, dat men tot de enkels toe in het water terecht komt. Hoelang moeten wij nog wachten Geachte Redactie. Gelieve het onderstaande in Uw, in Wieringen veel gelezen blad te willen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. HET CONFLICT IN DE BOUW BEDRIJVEN OP WIERINGEN. Maandag 24 October is een conflict uitgebroken in het bouwbedrijf. De oor zaak is de volgende: Enkele jaren terug, toen de organisatie voor arbeiders in het bouwbedrijf tot stand kwam, zijn verschillende pogingen bij de patroons te Wieringen aangewend, tot regeling van arbeidsvoorwaarden te komen. Geen enkele poging is geslaagd, wel werd regelmatig het loon verhoogd, doch de sociale bepalingen bleven uit, t.w. regenverlet en vergoeding voor feest-en vacantiedagen. Dit jaar besloten de patroons per 1 October met 5 cent per uur de loonente verlagen en per 1 Januari a.s. nogmaals dezelfde loonkorting toe te passen. Inmiddels is de organisatie wat gegroeid en ook het besef, dat wat in het gansche iland regel is, in Wieringen geen uit- 1 zondering mag of kan zijn, en ook daar de arbeidsvoorwaarden in onderling over leg tusschen patroons- en arbeiders-or ganisaties dienen te worden geregeld. Den patroons is hiervan kennis gegeven en zijn ze uitgenoodigd tot een conferentie. Geen enkel antwoord is binnengekomen, i evenmin dat ook maar één patroon zich heeft doen vertegenwoordigen op de door ons gevraagde conferentie. Ik treed thans niet in beoordeeling. Ga ook niet in op de vele onjuiste beweringen, praatjes, ja zelfs opzettelijke kleineering of verdachtmakingen, welke sommige personen zich veroorlooven uitte spreken. Ik houd nu eenmaal meer van frisch water dan van modder. Wat wij wel willen stellen is, dat in de Samenwerkende organisaties met eenheid van stemmen is besloten, actie te voeren j en de Hoofdbesturen is opgedragen, zich met de patroons in verbinding te stellen tèn einde te verkrijgen een collectieve overeenkomst, met een loon van 56 cent per uur voor de vaklieden, 47 cent per uur voor de geschoolden, benevens alle sociale bepalingen, welke door het gansche land gelden. Contractduur tot einde September 1933. Hiervan is de patroons bericht gezon den en zijn ze gevraagd om een confe rentie. Zooals reeds geschreven, is een en ander mislukt. Daarna is een ultimatum verzonden, waarin vervat de bovengenoemde eischen en is de gelegenheid opengelaten alsnog te confereeren. In b ei d e o r g a n i s a t i e s i s m e t één stem tegen besloten dit ultimatum te verzenden, i Zóó en niet anders is de geschiedenis. Wie anders vertelt en het weten kan, leeft op gespannen voet met de waarheid en zij, die er niets van weten, doen niet ver standig over zaken, welke slechts de be trokkenen aangaan, te spreken, omdat dit onbedoeld tot verkeerde conclusies leidt. Inmiddels dankend voor de verleende plaatsruimte, F. J. HARIOT, 2e Secretaris A.N.B. Gaat niet door; minister Rey- mer heeft overwegend bezwaar. Naar aanleiding van de bekende vragen van het Tweede Kamerlid Knottenbelt: Acht de minister het in het algemeen belang gewenscht, dat op 8 November a.s. ter gelegenheid van de voorgenomen be-, toogmgen op Houtrust en in de straten van Den Haag, de te houden redevoerin gen en het verloop der straatbetoogingen per radio worden verbreid? 2. Zoo neen, ligt het dan in het voor nemen van den minister zijn medewerking daaraan te onthouden, door niet aan de algemeene omroepvereeniging A.V.R.O. den plicht op te leggen, voor dat doeleinde eenige zenduren aan de sociaal-democra tische omroepvereeniging V.A.R.A. af te staan? 3. Waaraan zou de minister de be voegdheid, tot het opleggen van een der- gelijken plicht, ontleenen? heeft de minister van waterstaat giste ren een brief aan den voorzitter van de Tweede Kamer gezonden, waarin hij mededeelt, terzake een beslissing te heb ben genomen: hij heeft overwegend be zwaar om zijn medewerking te verleenen ten behoeve van het bedoelde ruilen van zenduren. De aangevraagde uitzending zal dus niet plaats hebben. De minister voegt aan deze mededee- ling nog toe: Ik acht het wenschelijk, met het oog op den vereischten spoed, u hiermede thans reeds in kennis te stellen; de heer Knot tenbelt zal, na kennisneming van mijn be slissing en in verband met hetgeen ik reeds in mijn vorigen brief mocht opmer ken, wellicht termen kunnen vinden, om van het opnieuw stellen van zijn vragen af te zien. Ik moge voor een en ander uw hoog gewaarde tusschenkomst verzoeken. BUITENLANDERS NAAR ONS LAND. Naar als bekend mag worden veronder steld' hebben de groote Generale reizen, welke de Ned, Reisvereeniging in den af geloopen zomer heeft uitgeschreven, groote belangstelling getrokken. Twee rei zen gingen naar Trier met 600 leden en een naar Noordoost-Zwitserland (Appen- zellerland en het Meer van Oonstanz) met 400 deelnemers. Uit Trier is thans de mededeeling ont vangen, dat er ernstig naar zal worden gestreefd om in den 'zomer van het ko mende jaar ook een gezelschap Duitschers een bezoek aan Nederland te doen bren gen, terwijl voorts bij de N.R.V. uit Bazel een dergelijk bericht is ingekomen. Thans heeft het Hoofdbestuur van de Ned. Reisvereeniging van den heer Oettli, den directeur van de Schweizerische Dampfbootgesellschaft für den Untersee und Rhein, bericht ontvangen dat er, bij Wijze van reciprociteit, uit Noordoost- Zwitserland een reis met een groot aantal deelnemers in het reisseizoen van 1933 naar Nederland: zal worden georganiseerd. Vergadering van Dinsdag. Aan de orde is de stemming over de amendementen van dien heer Kupers op art. 16 van het wetsontwerp tot instelling van Bedrijfsraden.. Het eerste amendement, om den minis ter te verplichten het advies van dén Be- orijfsraad in te winnen als op hem wordt De heer Kersten (Staatk. Geref.) be toogt, dat het ontwerp zich volkomen be weegt buiten de sfeer, waarin dat noodig zou zün. Industrie en landbouw zullen de ver strekkende gevolgen van deze wet ondervinden; landbouwartikelen worden er duurder door, landbouwproducten nog goedkooper. Woensdag werd de behandeling voort gezet. De heer Oud (v.d.) kan ondanks de grootste welwillendheid, met het wets ontwerp niet meegaan, want wij gaan met dit wetsontwerp verder op een hellend vlak. Wij gaan er met volle zeilen het protectionistisch vaarwater mee in. Spr. is bevreesd, dat men zijn stem zal laten bepalen door politieke gevolgen door de regeering aan een verwerping te binden. De heer E. ter Laan (S. D.): Met het mes op de keel! De' heer Rutgers van Rozen burg (C. H.) zegt, dat het wetsontwerp spr. niet met enthousiasme vervult; wij zullen er voorloopig voor stemmen, om dat het ons onvermijdelijk schijnt. De heer A 1 b a r d a (S. D.) vindt het wetsontwerp een staal van de slechte verdeeling van lasten over ons volk en verkeerd met betrekking tot de inter nationale politiek. De heer C o 1 ij n (A.R.) ziet zich voor geen aangename taak geplaatst. Zeven jaren heeft hij den minister van finan ciën naar de mate zijner krachten ge steund. Nu staat hij voor de noodzake lijkheid, den minister ernstig te moeten bestrijden. Hij zet dit uitvoerig uiteen. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) merkt op, evenals voorgaande spre kers, dat dit wetsontwerp een verhooging van rechten brengt en daarom is tegen den geest van Ouchy. De heer Kortenhorst (r.k.) acht met het oog op den noodlijdenden toestand van het café-restaurantbedrijf de voor gestelde verhooging van den bieraccijns niet wenschelijk en verklaart zich tegen het wetsontwerp. De heer van Voorst tot Voorst (r.-k.) wil de regeering zooveel mogelijk steunen, maar zij zoeke niet haar heil in een uniforme verhooging. Echter wil spr. met het wetsontwerp meegaan, als de regeering hem belooft, in den loop van het volgende jaar een algemeene wijziging te zullen voorstellen, waarbij met zijn opmerkingen rekening gehouden zal worden. De heer De Visser (C. P.) betoogt dat door dit wetsontwerp de Verelendung zal toenemen. De minister van financiën is heden aan het woord. Nog werden verschillende kleine wets ontwerpen afgehandeld. EEN NIEUWE FRANSCHE PANTSERKRUISER. De minister van marine heeft besloten den pantserkruiser Dankerque, groot 26.500 tan, op stapel te laten zetten, tot den bouw waarvan iin 1931 besloten is, toen de Duitsche kruisers van het type Deutschland verschenen. Enkele bizonderheden. De correspondent te Parijs van de »Times« meent, naar Reuter uit Londen ingesteld tegen beslissingen van het dis- bericht, over den inhoud van het Fransche trictshoofd der arbeidsinspectie, wordt1 ontwapeningsplan de volgende bizonder- z.h.s. aangenomen Evenzoo het tweede a mende ment om in spoedeischende gevallen hiervan te kun nen afwijken. De heer Kupers (s.-d.) verdedigt een amendement om na art. 22 een nieuw ar tikel in te lassohen. Dit wordt na eenige discussie verworpen, met 56 tegen 28 stemmen. De heer Kortenhorst (r.-k.) moti veert zijn stem tegen het wetsontwerp, om practische redenen. De heer Peereboom (Herv. Geref) is tegen het ontwerp, omdat deze wet den bedrijfsvredë niet brengt. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 67 tegen 19 stemmen. Hierna ging de Tweede Kamer over tot het behandelen van het wetsontwerp in zake berechting burgerlijke en handels zaken door een enkelvoudige Kamer der Rechtbank. De heer Tilanus (c.-h.) heeft een heden te kunnen mededeelen. Het plan berust op toenemende veilig heidswaarborgen, die de Fransche regee ring voor de toekomst eischt. Zij wil be ginnen met een stelsel van regionale non- agressiepacten, waarop volgen moet een geleidelijke afschaffing of »interneering« van zekere wapensoorten, alsmede een internationale contröle op de luchtstrijd krachten. Dit zou dan tot resultaat moeten hebben de vorming van een internationale strijdmacht. Naar gelang dit plan tot uit voering komt, zal de wapening geleidelijk verminderd worden. Het plan heeft be trekking op de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. Wat betreft de strijdkrachten ter zee zal het plan van de veronderstelling uit gaan, dat de Vereenigde Staten hun leer j van de vrijheid der zeeën zullen opgeven. Het plan verlangt verder, dat de deel nemende mogendheden niet slechts con sultatieve pacten afsluiten, doch ook reeks amendementen ingediend om den nrhitracre-nacton wanrrinnr in'rie toekomst leeft iirWen* vnnr nllp rpohtprlfikp amh- arDitrage-pacten, waardoor in de toekomst DE SPOORWEGTARIEVEN. De verlaging van de abonne mentsprijzen. Naar wij vernemen zou de directie van de Nederl. Spoorwegen voornemens zijn aan den Spoorwegraad voor te stellen, den jaarprijs van de abonnementen eerste klas terug te brengen van 800 tot 640: tweede klasse van 600—520 en derde klasse van 400360. Wat de verlen ging betreft zou het in de bedoeling lig gen op een maandabonnement een onbe perkte verlengingsduur voor te stellen, waarbij alleen de eerste maal een hooger bedrag betaald moet worden. (Stand.) AFVLOEIING VAN SPOORWEG PERSONEEL. Een onjuist bericht? Naar aanleiding van het (uit het Leidsch dgbl. overgenomen) bericht inzake af vloeiing van al het spoorwegpersoneel bo ven den 60-jarigen leeftijd (zie pag. 2j van het eerste blad), vernam de Stand, van den voorzitter var den Prot. Chr. j Bond van spoor- en tramwegpersoneel, j den heer J. Augusteyn, dat dit bericht blij kens zijn informaties aan het meest be-j voegde adres niet op waarheid berust. „Het is ook voor de toekomst niet te ver wachten, dat men zoover zal gaan leeftijdsgrens voor alle rechterlijke amb tenaren op 65 jaar te stellen. De heer D u y s (s.-d.) zou het beter vinden, den toestand te laten zooals hij is. In elk geval wil spr. een overgangsbepa ling, wat niet meer dan billijk is. Minister Donner waarschuwt de Kamer ernstig tegen de amendementen van den heer Tilanus. Het eerste der reeks amendementen- Tilanus wordt verworpen met 62 tegen 22 stemmen. De andere amendementen worden inge trokken. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aange nomen. De Tweede Kamer heeft verder aange nomen het wetsontwerp inzake wijziging van de voorschriften betreffende het O. M. in burgerlijke zaken. De algemeene beschouwingen over het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van op centen op alle invoerrechten en op den accijns op bier, alsmede herziening van het tarief, zijn aangevangen. eerst de beslissing van een onpartijdig gerechtshof moet worden afgewacht, al vorens naar de wapens mag worden ge grepen. De correspondent stelttenslotte de vraag of dit scheidsgerecht zal worden geba seerd op den in het Verdrag van Versailles vastgestelden Europeeschen status quo. Indien dit het geval is, acht de corres pondent dit een .-grooten hinderpaal voor het aanvaarden van het Frarsche plan door Duitschland. DE BOVEN-RIJN ALS KRACHTBRON EN SCHEEPTVAART-WEG. Het werk van den Rljnsrheep- vaartbond Konstanz. De Rijnscheepvaartbond (Rheinsehif- fahrtsverband) Konstanz, die zich ten coel stelt den Boven-Rijn tot verkeersweg en een krachtbron van groote capaciteit te maken, bestaat 25 jaar en heeft ter gele- De heer Bierema heeft tegen het genheid van dit jubileum een rijk-geïl- voorstel van de regeering groot bezwaar. Naar zijn overtuiging is liet schadelijk ook, omdat het de hoog noodige verlaging der productiekosten in ons land tegen houdt. Spr. critiseert voorts de voorgestelde lustreerd gedenkboek uitgegeven, dat in woord en beeld een overzicht geeft van het groote werk, dat reeds is verricht, in nau we samenwerking met de Zwitsersche Rijnscheepvaartbonden te Bazel en St. Gallen en met steun van de Deutsche en ingenieurs-kust, die bewondering moet afdwingen. Van het dozijn groote werken, daarvoor noodig, is naar wij aan een artikel van prof. ir. Th. Rehbock, hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Karlsruhe ontleenen thans de helft deels voltooid, deels in aanbouw. Het grootste daarvan is het reeds voltooide krachtsta tion Nyburg—Schwörstadt, dat 1200 ms water per seconde verwerkt en de levende kracht ervan „restlos" in electische ener gie omzet. Als de twaalf kraehtstations van het Bodenmeer tot Bazel, in de toekomst in werking zullen zün de schrijver ver trouwt dat zulks over 25 jaar zal zijn ver wezenlijkt zullen ze het gebied van den Boven-Rijn ongeveer 4 milliard K.W.U. per jaar kunnen leveren. Dat is van te meer belang omdat deze streken arm zijn aan brandstof. Men mag hier dus de vesti ging en opbloei van een aanzienlijke in dustrie verwachten. Bovendien zullen de gebouwde stuwen voor het op diepte hou den van de rivier, ook in droge jaargetij den, van enorm belang zijn en van den Boven-Rün een bruikbaren verkeersweg zelfs voor groote schepen maken. Prof. Rehbock verwacht een druk verkeer tus schen den Boven-Rijn en de landen om het Boden-meer (Zwitserland, Oostenrijk, Beieren, Wurtemberg en Baden) en de wereldhavens Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen. De kosten van dezen scheep vaartweg zullen verre beneden de kosten blijven die de aanleg van een kanaal door vlak land. zou vergen. Een zoo waardeerende beschouwing van een bij uitstek deskundige, zal den jubilee renden bond stellig een spoorslag zijn om voort te gaan met zijn zegenrijk werk. („Nw. Rott. Crt."). In Mantsjoerije duren de ge vechten nog steeds xoort. In Peking is de staat van beleg af gekondigd. Uit Titsihar wordt gemeld, dat Chinee- sche troepen, die goed gewapend en goed van munitie voorzien zijn, opnieuw aan vallen op de stad gedaan hebben. In Harbin hebben bijna dagelijks over vallen en ontvoeringen plaats, als gevolg waarvan duizenden Chineezen, Russen en ook Engelschen de stad ontruimd hebben- Te Peking, de oude hoofdstad van het Chineesche Rijk, is in verband met den onrustigen toestand de staat van beleg afgekondigd. Binnenland. opcenten op den bieraccijns. De vermin-'de Zwitsersche regeering. dering van het bierverbruik zal ernstige gevolgen hebben. Dat de Boven-Rijn als krachtbron groote beteekenis kan hebben, behoeft geen be- De heer F1 e s k e n s (r.-k.) bepleit een toog. Het is een zeer waterrijke rivier met verhoogd vergunningsrecht voor den ta- j een verval van 150 m. Het water tot leve- baksverkoop, wat voor schatkist en volks- ring van zijn onuitputtelijke energie te hygiëne bevorderlijk zou zijn. dwingen is evenwel een praestatie van In het gebouw van het burger lijk armbestuur. Gisterenmiddagzijn teHaarlem relletjes ontstaan, toen een groep werkloozen, die zich in de wachtkamer van het burgerlijk armbestuur, in het Proveniershuis, be vonden om brandstoffen te krijgen, de kamer van den directeur in wilden. Een agent, die beneden aan de trap stond, trachtte hun den toegang te versperi'en, hetgeen protest uitlokte. Er werd ge schreeuwd en geduwd en spoedig kwam het tot handtastelijkheden. De agent trok zijn sabel, maar was door de beperkte ruimte niet in staat daarvan gebruik te maken. Hij raakte in de verdrukking, werd door de werkloozen aangegregen en van zijn sabel beroofd. Hij greep toen zijn gummistok, waarop een hevige wor steling ontstond, die eveneens eindigde met de nederlaag van den agent. Met zijn eigen sabel en gummistok werd de agent verder buiten gevecht gesteld. Vijf slagen wei-den hem toegebracht, waardoor hij vrij ernstig gewond werd. Zijn rechteroog was dichtgeslagen en zijn vingers waren gewond door sabelhouwen. Toen hij onder den voet geloopen was, liepen ziju belagers de trap op, waar echter een tweede agent geposteerd stond, die het gevecht had gadegeslagen en beter voorbereid was. Hij slaagde erin de op dringende werkloozen tegen te houden en met zijn sabel de trap af te werken. Hierbij kregen twee van hen sabelhouwen, die zoo raak aangekomen zijn, dat zij, na aan vankelijk op het politiebureau verbonden te zijn, naar het St. Elizebethgasthuis moesten worden overgebracht. De eerste agent is, na verbonden te zijn, naar zijn woning gebracht. Onmiddellijk werd het hoofdbureau van politie gewaarschuwd, waarop een ver sterkte politicmacht en rechercheurs een o derzoek instelden. De sabel werd gevon den in de wachtkamer, de scheede ergens anders. De gummistok bleek verdwenen. Gebleken is, dat de werkloozen tijdens

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7