(keft hem Koe slaat het met Uw visitekaartjes? Drukkerij vl C. DE BOER Ir. 'Wat u/Ut 11 Ls/iml $oon m faml TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 NOVEMBER 1032. Stadsnieuws. 5 Visscherij. Langs de Straat. Julianadorp. Calla Fitsoog. s' Dinsdag Woensdag 9 Licht op voor aHe voertuigen: Wintertijd. 8 Nov16.47 uur 16.48 Namens de Vereeniging Harmonia* werd de bijeenkomst geleid door den heer Metzelaar. Geslaagd te Delft voor het examen electro-teehnisch ingenieur, de heer P. A. C. Dupuy, uit Den Helder. Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage als 2e stuur man (groote stoomvaart), de heer M. A. de Bei I-s. AANKOMST INDISCHE MAIL. De passagiers en mail van het s.s. Siba jak" van de Rott. Llyod, dat heden te Marseille wordt verwacht, komen morgen (Woensdag) te 9.28 u. te Den Haag aan. VERTREK HR. MS. „HEEMSKERCK". Hr. Ms. „Heemskerck" is gisterenmid dag onder tamelijk groote belangstelling, uit de haven vertrokken, voor zijn reis naar de Middellandsche zee. SPEELTUINVEREENIGING „DEN HELDER". Men schrijft ons Deze vereeniging hield Zaterdagavond j.1. een feestvierende vergadering voor hare leden. De opkomst was zoo groot dat geen enkele plaats in „Casino" on bezet is gebleven. Nadat de Voorz. het gebruikelijke welkom had toegeroepen werd een aanvang gemaakt met de af werking van een goed verzorgd pro gramma. Allereerst gaf het Speeltuin ensemble eenige keurige nummers ten gehoore, waardoor alras een goede stem ming werd gewekt. De afd. Vischmarkt vergastte de leden op een één-actertje, getiteld „Het ver stoorde diner", wat, gehoord het applaus, zeer in den smaak viel. Hierna een voordracht van de afdeeling Tuindorp die allen deed schateren. Toen volgde de clou van den avond. De afd. O. H. namelijk had door de kinderen een Speeltuinrevue laten instu- deeren. Deze revue gaf de motieven weer, ontleend aan één jaar speeltuinervaring. Direct moeten we opmerken dat de auteur daarin ten volle is geslaagd. De revue bestond uit twaalf tafereelen waarin meerdere actueele punten naar voren werden gebracht. O.a. werd de noodzakelijkheid van meerdere speeltuinen met aandrang be zongen, terwijl ook het gevaar van spelen op de straat zeer juist werd gedemon streerd. De bestuursvergadering vormde wel het hoogtepunt van de revue, waarin de dankbaarheid jegens overheid en dona teurs naar voren kwam. Ook deed het ons genoegen nu eens kennis te maken met de werkelijke Wim en Dirk, alreeds vermaard door hun praatjes in de Speel tuincourant. Nadat zij in hun praatje de wegen had den aangegeven welke zouden kunnen lei den tot het weder vrij openstellen van de duinen achter de begraafplaats, lieten zij de vergadering, door het vertellen van een aardige mop, onbedaarlijk lachen. Het geheel werd opgevoerd door 24 kinderen, die zich uitstekend van hun taak hebben gekweten. Zij allen, zonder uitzondering, waren zeer rolvast waarom het ondoenlijk is den een of den ander in het bijzonder te vermelden. Echter kunnen wij niet nalaten, den leider van het geheel, n.1. Kees Ghatelain, te complimenteeren. Na de pauze werd door de afd. Tuin dorp een blijspel in één bedrijf opgevoerd, t.w. »Het pootige wijfje4. De lachsalvo's waren niet van de lucht, waaruit blijkt dat het als blijspel volkomen aan z'n doel beantwoordde. Ook dit werd vlot en ver dienstelijk gespeeld. Hiermede was het programma afge werkt en bleven allen nog geruimen tijd gezellig bijeen. Het was voor de Sneeltuinvereenjging een mooie avond, dié ongetwijfeld z'n propagandistische waarde heeft. PSYCHOMETRISCHE LEZING VAN MEVR. DR. AKKER-INGA. Mevrouw dr. Akkeringa is voor Den Helder geen onbekendeeenige jaren terug heeft zij hier een paar maal expe- rimenteele seances gegeven op het gebied van psychometrie, die zeer de aandacht trokken. Voor de spiritisten-vereeniging „Har- monia" gaf zij gisterenavond in de Doops gezinde Kerk wederom een lezing gevolgd door psychometrische experimenten, welke zeer interessant was en in ademlooze stilte door een groote menigte belang stellenden gevolgd werd. Het kerkgebouw was tot aan den nok gevuld. De bijeenkomst had een religieus karak ter; de korte inleiding, welke mevrouw Akkeringa had, had eenpropagandistische strekking. De spr. zette het standpunt uiteen, dat door de spiritisten ten opzichte van den godsdienst wordt ingenomen, en wees er op, dat den laatsten tijd de weten schap zich hoe langer hoe meer gaat bezighouden met de vizioenaire en boven natuurlijke krachten door de mediums beschreven. Spr. zelf had de eer te mogen experi menteeren met niemand minder dan prof. Èinstein, die zijn groote verbazing uit drukte over wat hij zag en waarnam. Van haar Indische tournée deelde spr. merkwaardige ervaringen meedaarna vertelde zij van de psychometrische gave, die de oorzaak is, dat zij bij de aanraking van voorwerpen, beelden en mededeelin- gen krijgt van bepaalde personen. Dit werd later aan de hand van een aantal, haar door het publiek ter hand gestelde voorwerpen experimenteel gedemon streerd. aar Voetba&oy. 1 F gstpare Nii besiel GEMENGD ZANGVEREENIGIXG „MORGENROOD". Dir. de heer F. v. d. Meij. Men schrijft ons: Naar wij vernemen geeft bovengenoem de vereeniging ter herdenking van haar 20-jarig bestaan een Concert in „Casino", op Zaterdag a.s. Voor dezë gelegenheid is een zeer aar- j dig programma samengesteld, waarop o. m. J voorkomen drie zangnummers met piano begeleiding, n.1. „De laatste Zonnestraal" en„Intocht der Lente" van J. Paardekoo- per en „Nederland en de Zee" van L. F. Brandt Buys. Ter afwisseling van de zangnummers zal een tableau worden opgevoerd, terwijl na de pauze een operette „De West-Frie- sche Visschers" voor het voetlicht zal v orden gebracht. Deze operette had bij haar eerste opvoering alhier, enkele jaren geleden, zeer veel succes, en wij vertrou wen dan ook, dat deze 2e opvoering niet voor de vorige zal onderdoen. Voor dezen avond is eveneens de mede werking verkregen van de Heldersche Orkestvereeniging, directeur de heer J. J. Hetrsworm. Dit orkest is hier genoegzaam bekend, zoodat het overbodig is te vertel len, dat ook dit deel van het programma uitmuntend verzorgd zal zijn. Wanneer we dan nog weten, dat de pianobegelei ding in handen is van Mej. Corry Dol, de welbekende pianiste, gelooven we niet, dat het nog noodig is, tot u een aansporing te richten dit concert bij te wonen. Een zeer gezellig bal zal dezen avond besluiten, terwijl we noor nadere bijzon derheden nog verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie. NED. CHR. VROUWENBOND. Morgen hoopt voor de afd. Den Helder van de N.C.V.B. de bekende schrijfster mevr. BakhovenMichels, beter bekend onder haar pseudoniem: Johanna Bree- voort, een lezing te houden over „de „Kerk en de Vrouw". En de persoon van de spreekster èn het onderwerp zullen wel veler belangstelling hebben. We wekken daarom iedereen op deze lezing bij te wonen. Ook heeren zijn hartelijk welkom. Voor hen, die de lezing van het vorige jaar hoorden, is onze opwekking overbodig, zij komen vanzelf. We ver wachten een mooie avond. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. „TOONKUNST". Het Oratorium „Die Jafcresseiten". (De Jaargetijden). Dir.: de heer A. J. Lee wens. i 11 j i i i Het is ongetwijfeld een verheugend, feit, dat de animo tot het bezoeken der volks uitvoering, op Dinsdag 15 Nov. a.s., waar Haydn's meesterwerk wordt uitgevoerd, nu reeds zeer bevredigend is. De luttele toegangsprijs van 0.30 (rechten inbegrepen) kan geen beletsel zijn om een groote schare te doen optrek ken naar Casino, waar genoemd werk met volledige bezetting van solisten, koor en orchest wordt weergegeven. Men doet zeer verstandig, zich tijdig van een toegangsbewijs te voorzien, welke in den boekhandel en bij de leden zijn verkrijgbaar gesteld. Voor de leden-uitvoering op Woensdag 16 November is de toegangsprijs op 1 (alles inbegrepen) gesteld. A.s. Zaterdag zullen eenige kritieken betreffende dé optredende solisten worden geplaatst. KiNDER-OPERETTE. Onze stadgenoot, de heer Krijgsman, heeft, naar men uit de in dit nummer op genomen advertentie kan zien, groote plannen: hij is namelijk van plan een kinder-operette op te voeren, waarbij me dewerking is verkregen van de Heldersche Orkest-vereeniging, nder leiding van den heer Hertsworm. Deze uitvoering heeft plaats op Dinsdag 22 November a.s. in Casino. Medewerking verleenen 50 a 60 kinderen, benevens de 24 leden van het orkest. Een en ander wordt door den heer Kriiosman zelf gedirigeerd. De bedoeling van deze uitvoering is zoo mogelijk tot de oprichting te komen van een definitief kinderkoor. In de advertentie in dit nummer vindt men de adressen voor den kaartverkoop. Ook ten onzen kantore zijn kaarten te ver krijgen; de prijs ervan is, met inbegrip van de belasting, 50 cent. Stadgenooten, helpt mede aan het goede doel en koopt een of meerdere kaarten voor dezen avond. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ DE „KOOY". Zondagnacht heeft bij de „Kooy" een ernstig ongeluk plaats gehad, dat zeer gelukkig zonder ernstige persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Een tweetal auto's met artisten van het gezelschap Kievits, uit Amsterdam, dat 's avonds in „Casino" had gespeeld, was op weg naar Amsterdam. Ter hoogte van de „Kooy' kwam een auto uit de richting Alkmaar. Op tot nog toe onverklaarbare wijze is de uit Alkmaar komende auto tegen de voorste auto van het tooneelgezelschap geroden, met gevolg d&t deze beschadigd werd, hoewel niet ernstig. Toen botste deze Alkmaarsche auto tegen den twee den wagen op en. deze sloeg over den kop en geraakte in brand. De zes inzittenden wisten nog uit den wagen te komen en kwamen er met wat schrammen en builen af. De auto brandde geheel uit. De Alkmaarsche auto werd vrij ernstig beschadigd en werd later met een kraan- wagen naar de garage van Maarten Smit vervoerd. De bestuurder van dezen wagen bleef ook ongedeerd. De lichtge wonden van den verbranden wagen i konden hun reis voortzetten, nadat zij jdoor dr. Oterdoom, van 't Zandt, waren I verbonden. VIMM* Sfflt Nffi.ü Onze correspondent te Julianadorp naw dan, onver- j meldt nog, dat van het gezelschap ook j alle costumes en eenig geld verloren is gegaan. Vorige jaren was de stroom van visitekaartjes,tegen het einde van liet jaar, zoo groot, dat wij nauwe lijks aan de aanvragen konden voldoen. Dezer dagen nu zal en onzer bedienden U komen bezoe ken en U de groote keuze van onze visitekaartjes toonen. U kunt dan uw bestelling aan hem op geven en ontvangt ze tijdig thuis. Onze keuze is groot. Onze prijzen zijn billijk. TERUGBLIK OP DEN WERELDSPAARDAG. De Directie der Nutsspaarbank schrijft ons: In de afgeloopen weken werd ons wel eens de vraag gesteld, of de omstandig heden wel geschikt waren om de aandacht te vestigen op den Wereldspaardag. On der eenig voorbehoud hebben wij deze vraag beantwoord, ons beroepende op den gang der spaarbankzaken in het algemeen. Wanneer wij dit nagaan, dan blijkt dat het aantal spaarders sedert den aanvang van het jaar nog steeds gestadig toe neemt: zij het ten aanzien van vorige jaren in minder snel tempo. Uit den gang van zaken, meenen wij verder te kunnen op maken, dat in tijden van economischen terugslag duidelijker dan in tijden van grooten maatschappelijken voorspoed, het nut van sparen aan den dag treedt. Zij, die moeilijke tijden beleven, vinden thans in hun spaarpenningen een ruggesteun: zij, die de toekomst met weinig vertrou wen tegemoet zien, trachten alsnog, in dien maar eenigszins mogelijk, wat ter zijde te leggen, gedachtig aan: de zorgen van morgen bestrijden, is het heden van zorgen bevrijden. Men wapent zich min of meer voor den kwaden dag. Velen, die vroeger aan sparen niet dachten, staan daar tegenwoordig anders tegenover. Op verschillende wijzen komt één en ander in de interne spaarbankcijfers tot uiting, al worden deze symptonen in de eindcijfers weer te niet gedaan door de alles over- heerschende ongunst der tijden, zoomede door andere bijkomstige factoren. Op deze overwegingen is aan de bur gerij ook dit jaar de belangstelling voor den Wereldspaardag gevraagd en het zij met groote voldoening en erkentelijk heid hier vermeld ook ten volle ver kregen. 222 personen hebben dien dag een be drag op hun spaarbankboekje ingelegd. De gezamenlijke inleg bedroeg 12.859.79, verdeeld over de navolgende posten: 89 beneden 10. 103 van 10.tot 100. 25 van 100.tot 500. 4 van 500.tot 1000. 1 boven 1000. De verdeeling der posten toont aan, dat deze inlagen meerendeels onder de „eigen lijke" spaargelden gerekend kunnen worden. Zooals reeds werd medegedeeld traden 32 nieuwe spaarders toe. Herhaaldelijk mochten we uit het pu bliek bewijzen van instemming met de vie ring van den Wereldspaardag vernemen. Uit alle kringen der bevolking hebben be langstellenden dien dag een bezoek aan de Spaarbank gebracht. Uit opschriften in wachtkamer en kantoor mogen die be zoekers hebben begrepen, dat zij ten zeer ste welkom waren. Ondanks den grooten toeloop, kon het publiek vlot geholpen worden. Op een dag als deze, komt in zoo sterke mate tot uiting, hoe beiden, zoowel het spaarbankpubliek, als bestuur en per- .soneel der Spaarbank, wederzijds waar- deeren de van oudsher ter Spaarbank nu eenmaal zoo bekende gemoedelijke en vriendschappelijke onderlinge bejegening. Ons overzicht zou niet volledig zijn, in dien met grooten dank de medewerking werd gememoreerd, die de Spaarbank mocht ondervinden van de zijde van ver schillende directies en hoofden van scho len van middelbaar en lager onderwijs, zoomede van hun personeel. NUTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand October 1932. Op Spaar bankboekjes werd in den loop der maand ingelegd 193.094.53 en terugbetaald 191.909.78. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 1.184.74. Het aan inleggers verschuldigd kapi taal bij den aanvang van dit jaar 2.224.160.44 steeg tot 2.258.032.89. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg in de maand October 95; het aantal spaarders steeg daarmede tot 6381. De lediging in de maand October van spaarbusjes leverde een bedrag op van 3.107.56 aan kleine besparingen. In het tijdvak 1 Januari31 October van dit jaar werd totaal 35.085.57 in de busjes gespaard. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans 1626. AANRIJDING. Gistermorgen om ongeveer kwart over acht, heeft op de Weststraat een ongeluk plaats gehad, dat met een beetje voor zichtigheid zeer zeker voorkomen had kunnen worden. Gelijk op reden twee marinemannen. Een korporaal en een matroos. Door dat de korporaal plotseling, tussohen de hoornen doorstak, werd de matroos aan gereden met het gevolg, dat deze zijn stuur kwijt raakte en tegen den grond smakte, waar hij bewusteloos bleef hg- gen. Omwonenden hebben den man weer op verhaal gebracht, waarna deze zijn weg kon vervolgen. De heer Velthuüs heeft, gelooven we, den vinger op de wonde gelegd, zooais ons bij informatie bleek, en wie den schoen past, zal 'm dan ook wel aantrekken en wie 'm niet past, die late hem staan. Nu echter de verhandeling der garnalen aan den af sla" zal geschieden, gelooven we, dat het correctief is gevonden, zoodat inferieure kwaliteit wel tot de hooge uitzonderingen zal gaan behooren, omdat door den handel dergelijk minderwaardig goed wel niet zal worden opgenomen. Men vergete niet, dat alles, in dit op zicht, nog in de kinderschoenen staat en dat er een zich in velerlei richting ontwik kelend proces moet worden doorloopen, wil het zóó zijn, dat er geen aanmerking meer zal kunnen worden gemaakt. Natuurlijk is het des visschers eigen belang voor goede waar te zorgen en het is wel te betreuren, dat enkelen dat in zicht nog niet hebben, maar de dwingende noodzaak zal dit ook wel in goede banen leiden. Het is, naar de vakinenschen beweren, met de zwaardere motorvaartuigen moei lijker een mooi product garnalen te van gen, dan door middel van de zeilvaartui- gen, die nog met den korstok visschen, waardoor, vanwege de langzamere voort sleeping van het net, er reeds beter kwa liteit garnalen worden gevangen en deze schaaldieren in het net niet zooveel hebben te lijden. Aan de verwerking aan boord zal echter meer zorg dienen te worden besteed, maar, zooals verondersteld: de afslagverhande- ling zal dat beïnvloeden. De Volendammers zijn speciale garna- ienvisschers, zooals ook de Oudéschilders zijn en zooals deze zich hier ook bevinden onder de kleinere vaartuigen, die óf ge heel op de zeilen zijn aangewezen, óf slechts een hulpmotort-je ter beschikking hebben. Het bezwaar voor die vaartuigen, wan neer ze levende garnalen, bestemd voor Amsterdam, zullen willen afleveren, zal zijn, dat ze misschien niet tijdig in de ha ven terug zullen kunnen zijn. Men denkt, dat bewaring in karen in de haven mogelijk zal zijn, tenzij de sterke strom daarvoor een beletsel kan zijn, om dat gevreesd wordt, dat de stroom de gar nalen. te veel naar één zijde ophoopt. Misschien kan daartegen dit worden gedaan, als men spitstoeloopende karen (aan één zijde) neemt, waarvan de planken aan de schuine zijden geen gaten dagen en de karen aan die spitszijde worden ge meerd, zoodanig, dat ze, bij wisseling van den stroom mede kunnen keeren. Het is een idee, hetwelk wellicht der overweging waard: is. Een groot bijkomstig belang van deze garnalengeschiedenis Is, djat een groote belangstelling naar Den Hélder is uitge gaan en nog uitgaat. Öege belangstelling zal nog toenemen, zoo hèt voorgaan hier de haring brengt. Dat alles moeten we niet onderschatten, want al werpt alles nu misschien nog niet veel voordeel af, de tijd zal komen, dat er wel voordeelen aan zuilen zijn verbonden. En het mooie van deze zaak is, dat er •geen kunstmatige belangstelling voor dient te worden gewekt, maar dat daar de aanwezigheid der natuurlijke bronnen de belangstelling naar Den Helder wordt ge stimuleerd. Het spreekt vanzelf, dat van dit natuur lijke voorrecht gebruik moet worden ge maakt en dat niets ongebruikt mag wor den gelaten om daarvan zooveel mogelijk profijt te trekken. Mocht de Volendammer proef, waarover het „Handelsblad" o. a. schreef, slagen, dan zal er groot vertier in onze haven komen. Met vertrouwen waditen we de ontwik keling van een en ander af. Met de haring wil het nog niet vlotten, de vangst is nog niét noemenswaard. Ook sardien wordt nog weinig aange voerd. Bovendien is nu al te verwachten, dat de prijzen niet hoog zullen gaan, want bij de ruime vangsten te Zoutkamp ging de prijs al geweldig omlaag. Het is hetzelfde verschijnsel, waaronder alle handel lijdt, door de vele belemmerende bepalingen voor den export. De Oostenwind en daardoor de kans op wat bestendigheid van weer deed vele vaartuigen Noordzeewaarts gaan. De scholprijzen weten zich thans nog wel goed te handhaven, terwijl de tongprijzen maar niet omhoog willen. Voor deze vischsoort zou in het binnenland mis schien grooter afzetgebied kunnen wor den gevonden met een norm van de tegenwoordige prijzen. Voor de vroegere prijzen is Hier wel een voldoende con sumentental te vinden, maar misschien dat, als eenmaal tong op tafel is geweest en men de rijpheid dér visch heeft leeren waardeeren, dgt men den wat meer daar voor over heeft. NOODLOTTIG ONGEVAL TIJDENS EEN VOETBALWEDSTRIJD. Tijdens den j.1. Zondag alhier gespeel den voetbalwedstrijd Hélder 3MLD 1, op het terrein aan den Bolweg, trapten tegelijkertijd twee spelers tegen den bal met het noodlottig gevolg, dat een van hen, den korporaal-vliegtuigmaker J. G. Bekkers, een been brak, en naar het Ma rinehospitaal moest worden overgebracht. Naar men ons mededeelt, moet het onge val niet het gevolg zijn geweest van ruw spel van een van beide partijen, doch veel eer het gevolg van een noodlottigen sa menloop van omstandigheden. VOOR ONZE ISRAËLITISCHE LEZERS Ritueel Kookboek door Malvine Gltick en E. BramsonBrest. In luxe band 5. iitueele bereiding, 500 recepten voor bi- zondere voeding (de recepten voor diabe tici omgerekend door den heer R. Frank, semi-arts), verder attesten van bekende Amstercamsche specialisten, een bijdrage van Rabbijn I. Vredenburg over de Jool- sche ritueele keuken en den Joodschei: maaltijd, een afdeeling Warenkennis, dienen, menu's, enz., alsmede 64 afbeel- oorschriften omtrent tafeldekken, tafel- dingen op kunstdrukpapier en tal van fi-( guren tusschen den tekst. Door het Op- prnrabinaat is het werk aanbevolen. Bij alle recepten is uitgegaan van een normale, eenvoudige huishouding, terwijl de sa menstelling zoo voordeelg mogelijk is ge houden. Het werk is ten onzen kantore voor handen. RECHT VOOR ALLEN. Op een der hoeken, waar de straat uit komt op het plein, voert een wervelwind de afgevallen blaren mede tot boven de daken der huizen. Koud en fel snijdt ^e najaarswind door de kleeren, tot op de huid. Een sombere zwartgrijze lucht weer streeft elke poging van de zon, tot op de kille aarde door te dringen, waardoor de stad gedurende den geheelen dag in een naargeestig schemer is gehuld. BH de monumentale lantaarnpaal op den hoek wordt het oog geboeid door een tafe reel, dat mij een oogenblik den kouden herfstwind doet vergeten. Een subtiel vrouwenfiguurtje, gehuld in een verschoten mantel, waarvan de snit overeenkomst vertoont met de verbleekte foto uit het album, waarop de moeder van mijn moeder, op haar paaschbest staat uit- gedoscht, om de magere beenen slingert zich een rokje, waarop de jaren, het zwart in een zachtgroen hebben omgetooverd, en haar ieder bewegen onmogelijk maakt. Het knokige linkerhandje omklemt een tot op den draad versleten reticuul, waarop eens met fijne glimmende kraaltjes, kun stige figuren waren aangebracht, waarvan nog vaag de sporen zijn te ontdekken. Met den rechterarm houdt ze stijf den lantaarnpaal omklemd, terwijl haar linker vergeefsche pogingen doet, het armtierige velourshoedje in den normalen stand te brengen, dgt de najaarswind haar in den nek heeft geworpen, doch door het keel- bandje wordt weerhouden zich in het spel van de blaren te begeven. Een verveloos stokje, dat haar anders tot een onmisba- ren steun is, vermoeilükt haar thans den strijd tegen het weerbarstige hoedje. Klagend met armelijke stem, lispelt ze onbestemde geluiden, die grootendeels in den wind verloren gaan. Arm, eenzaam scheepje op de wereldzee, zooals ze daar staat, van niemand hulp verwachtend Twee heeren in dikke jassen gehuld komen op hun fiets de straat inrijden, ge bogen over hun stuur, ,en alle krachten inspannend, den wind te beletten hun uit den koers te drijvenOns moedertje ziet hen en richt een paar oogjes waarin nameloos leed, tot hen op, zonder noch tans van deze zijde hulp te durven ver wachten. „Wacht even en houdt m'n fiets een oogenblik vast", zesri een hunner tot den anderen tegelijkertijd begeeft hij zich in de richting van haar die de hoofdrol vervult in dit drama. „Kom maar moedertje, zal ik je even helpen?" zegt hij tot het stakkerdje, dat niet weet hoe ze het heeft. Ze beschouwt de reddingspoging als zooiets ongehoords, dat dit haar doet uitroepen: „Er zijn dan toch nog wel goede menschen ook".... „Vier en zeventig en rheumatiek ziet u en dan die wind die vreeselijke windik stond hier al een poosje en dorst niet over te steken".... zucht ze met korte tusschenpoozen. „Zoo vierenzeventig", zegt haar redder, terwijl hij haar bij het oversteken behulp zaam is, „nou moeder, dan zou ik zeggen, dat je krachtens je leeftijd recht hebt op rheumatiek hoor". Blijkbaar heeft dat woord recht iets van haar sluimerenden strijdlust wakker ge roepen, want dan roept ze uit: „Ja recht., wat is recht.nooit heb ik in mijn leven recht gekendEr was een tijd dat een groot man recht voor allen predikte, maar nog immer is rheumatiek het eenige waar de arbeid op zijn ouden dag rechtop heeft.... totdattotdat.... de rust komtde heerlijke, eeuwige rust die, God zij dank, niet alleen voor rijken is.... maar waar ook wij armen recht op hebbenen dat is dan met die rheu matiek het eenige recht voor allen" Haar redder, die haar intusschen in de veilige haven van het trottoir aan den an deren kant van de straat heeft geloodst, blijft even onthutst staan, en spoedt zich dan naar zijn fiets, stijgt op om even later te verdwijnen in den maalstroom van het hedendaagsche verkeer. J. B. A. (Historisch). Buitenlandsch Overzicht pag. 1, Feuilleton1 Radio-programma„2 Van links en rechts2 Het oorlogsgevaar grooter dan in 1914?I Nadere uiteenzetting van de steun aan de Zuiderzeevisschers 1. Bij de Duitsche Rijksdagverkie zingen zijn de Nationaal-socia- listen 35 zetels en de sociaal democraten 12 zetels achteruit gegaan. terwijl de Communisten er 11 en de Duitsch-nationalisten er ook 11 vooruitgingen L De verdwenen notaris te Wasse naar aangehouden«7 De Noordersluis te IJmuiden als spuisluis. Een geslaagde proef neming 7 Trustvorming in de meel- en bakkerswereld om de broodprij zen op peil te houden 1, Russische transport gestrand. Geen gevaar voor de 162 opva renden 2 Ontzettend drama te Wasse naar. Jonge moeder berooft zich met haar drie kinderen van het leven7 Radio-omroep voor Ned.-Indië. Geen politieke en geen propa- gandistisch-godsdienstige uitzen dingen t»2 Toename van periodieke bijdra gen voor het Nationaal Crisis- comite 1 Vernietiging van hyacintenbollen. Contract tot beperking van de cultuur i 1 Twee vrouwen door een tram gegrepen en aan de gevolgen overleden7 De moordzaak te Putbroek voor den Hoogen Raad „7 Sportnieuws 8 Omtrek nieuws *6 I Marineberichten 7 Marktberichten 7 Dinsdag 8 November: Feestavond Geref. Jong.ver. „Uw Heil komt", Chr. Mil. Tehuis. Kanaalweg 8 u. Woensdag 9 November: Feestavond R.-K. Gezellen-vereeniging R.-K. Volksbond 8 uur. Donderdag 10 November: Uitvoering S.D. Vrouwenclub, Musis 8 u. 2de Abonnementsvoorstelling ,,'n Goeie buur is beter dan Casino 8.30 uur. Zaterdag 12 November: Uitvoering Zangver. „Morgenrood"Ca sino 8 uur. Zondag 13 November: Feestavond R.-K. Marinesportvereeniging R.-K. Volksbond 8 uur. Dinsdag 15 November: Volksconcert Toonkunst „Die Jahres- zeiten". Casino 8.15 uur. Dit is een uitgave, die de Joodsche huis vrouw deugd zal doen. De bekende N.V. D. B. Centen's Uitgevers-Maatschappij gaf op zeer royale wijze dit kookboek uit, dat geheel gebaseerd is op de voorgeschre- j ven ritueele spijsbereiding. Een dergelijk werk bestond tot nog toe niet, en zeer I ernstig werd deze leemte in de Joodsche I gezinnen gevoeld. Het buitengewoon fraai uitgevoerde, zeer goedkoope werk (slechts 5 is de prijs) bevat 791 reoepten voor de UITVOERING VAN „KUNSTZIN". Zondagavond werd door de Muziek- vereeniging «Kunstzin4 een uitvoering gegeven in de zaal van het Café Prins Hendrik4 van den heer A. Kossem De leiding van «Kunstzin4 berust in handen van den heer J. van Glabbeek en het was ook dezen heer die, alvorens met de afwerking van het programma te beginnen, de aanwezigen het welkom toeriep, en de volgorde van het programma bekend maakte, er aan toevoegende, dat dezen eersten avond in dit seizoen er toe zou mogen bijdragen, dat een volgende maal de zaal vol belangstellenden zou zijn, daar dit nu nog niet het geval is. Dan zal men mogen spreken, dat men met «Kunstzin4 medeleeft4 èn het zal ook haar ten goede komen. Daarna werd met de afwerking van het programma begonnen en werden achter eenvolgens een drietal muzieknummers uitgevoerd. Ter afwisseling werden toen door eenige dilettanten twee komische één-actertjes opgevoerd, waarvan het laatste vooral de aandacht had en de in houd heel goed te vergelijken is met het bekende spreekwoord: «Als twee honden vechten om een been, loopt de derde er mee heen4. Een tweetal muzieknummers besloten dezen avond en alvorens het laatste nummer uitgevoerd werd, sprak de heer van Glabbeek namens „Kunstzin" zijn dank uit aan de aanwezigen, en aan de dames en heeren die zich beschikbaar stelden, om de tooneelstukjes op te voeren en den heer Sevenhuijsen voor de verrichte grimage. Den dankbaar applaus was het loon voor de Conces- teerende vereeniging, en dat was ook alleszins verdiend, want zonder aan het andere ook maar iets te kort te doen, de muzieknummers werden goed uitge voerd èn met de tegenwoordige bezitting van het corps èn onder de bekwame leiding van hun directeur, was het in alle opzichten de moeite waard, om daar met alle aandacht naar te luisteren. Dat iedereen i/d zaal daar niet van doordrongen was, kon duidelijk worden waargenomen, wanneer de muziek een maat stilte voor schreef. Dat is jammer èn voor de uit voerenden èn voor diegenen die in waar heid iets voor muziek gevoelen. Laat men dus een volgend maal, ook dan eens zijn mond houden men zal dan tot de conclusie komen, dat het genot er door verhoogd wordt. Daarna was er bal na, met muziek van de fam. Deutekom van Sint-Pancras. CABARET-AVOND. Zaterdag j.1. werd de eerste der twee cabaret-avonden ten bate van het plaat selijk Crisis-Comité gehouden. De op komst van het publiek was bevredigend. Het gebodene viel goed in den smaak en de amateur-artisten kregen telkenmale een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. De heer mr. D. Breebaart wees in zijn openingswoord op de vele kritiek, die het comité te slikken heeft. Het vele goede wordt vaak vergeten. Spreker hoopt dat dit goede dan toch gewaardeerd zal worden! Een taart, die Amerikaansch werd verkocht, bracht f 14.40 op. Een aar dige meevaller voor de Crisiskas.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5