taxi Ouw@ Tabbie, de makreeirooker Winter ja n VIERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 NOVEMBER 1932. 13 Stadsnieuws. Au Bon l^lapché NOG MEER! „Tabbie" Bakker HEDEN KRIGEt s r e c I a ra e rentenbrood PREDIKBEURTEN Tentoonstelling Zuiderzeewerken enz. Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Nov. ond.: op: op: ond: sm. nam". Z 13 15.37 7.45 7.15 16.10 8.35 8.50 M 14 16.02 8.57 7.16 16.09 9.04 9.20 D 15 16.39 10.05 7.18 16.07 9.36 9.51 W 16 17-29 11.03 7.19 16.06 10.07 10.24 D 17 18.32 11.47 7.21 16.04 10.42 11.01 V 18 19.45 12.20 7.23 16.03 11.21 11.42 Z 19 21.03 12.44 7.25 16.02 0.04 Licht op voor alle voertuigen! Zaterdag 12 Nov. 17.42 Zondag 13 Nov. 17 40 Maandag 14 Nov. 17.39 Veel is er gegeven, maar veel moet nog komen! De geldkist raakt leeg, maar de nood is verhoogd. Laat stuivertjes, dubbeltjes, kwartjes nu stroomen, En guldens, .rijksdaalders, al naar gij vermoogt. Uw loon is: verzachting van het nijpendste wee En vriendelyken dank van het CRISIS-COMITE. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek dei- firma Smeets—Snel, Weststraat. Van Maandag 14 Nov. tot 21 Nov. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Op Woensdag 16 November des mid dags van half 3 tot 5 uur, zal in „Musis Sacrum" een demonstratiemiddag gehou den worden. De firma Van Engelen en Evers, met een demonstratie van imitatie-Smyrna- werk. Onze stadgenoot,, de heer Hebbing, met een groote collectie borstels en de-heer De Goeyen met spaarkookplaten, waar door een besparing van 40 tot 50 pet. brandstof wordt verkregen. De heer Stevenson met eenige werkstukken van zijn leerlingen. Tevens worden de leden verzocht zooveel mogelijk begonnen en af- j gewerkte handwerken in te zenden op Woensdagmorgen tusschen 10 en 11 uur in „Mysis Sacrum". Elke huisvrouw heeft voor de a.s. Sint Nieolaas wel een handwerkje onderhan den wat ter bezichtiging kan worden in gezonden. TWINTIGSTE JEUGDDIENST LUTHERSCHE KERK. Morgenochtend om half elf wordt in de Luthersche Kerk een liturgische, zen- dings-jeugddienst gehouden, waarin ds. P. H. Borgers hoopt te spreken over het onderwerp: „Een Indianenpsalm" en het kleine meisjeskoor eenige liederen zal zingen. Deze dienst is voor iedereen, jong en oud, toegankelijk. Men zie de advertentie in het nummer van heden. HELDERSCHE SCHOENM AKERSVEREENIG IN G. Gaarne verwijzen wij belanghebbenden taar de advertentie der Heldersche choenmakersvereeniging. COMITÉ VAN ACTIE RADIO-CENTRALE. Huishoudelijke vergadering. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende (van redactiewege bekort): Het comité ter behartiging der belan gen der aangeslotenen bij de Heldersche Radio-Centrale, hield op 9 November j. een huishoudelijke vergadering m „Casino" alhier. Voor een overvolle zaal °Pendetd,e zitter, den heer Meijer, deze druk bezoek te vergadering en bracht dank aan allen, die door hun opkomst wederom getu^den met belangstelling onze aiteJ^en volgen. Verder behandelde spr. het dooi ons comité aan den genieenteraad verzon- den adres, hetwelk, naar hy boopte. aan leiding zou geven tot een spoedige op o^ sing te komen. Verder gaande zegt spr., dat het comité gemeend heeft goed doen den heer Wust een belichting moeten geven over alles wat inn"dde^ door het comité in het werk is gesteiu om onze actie behoorlijk door te zetten.' e heer \Y ii s t, het woord verkrijgen- j ue, wordt onder applaus ontvangen en hfgjnt met te zeggen, dat het geen ge makkelijke taak is om een overzicht te ge\ en van de tot nu toe gevoerde actie, even moeilijk is het om direct resultaat te verkrijgen. Het comité heeft z'n best gedaan om met den heer Mensink en Bak- kenes in contact te komen. Echter zonder resultaat. Bedoelde keeren oordeelden het niet noodig om aan hun abonné's eenig ant woord te geven! De heer Mensink en zijn compagnon hebben gedacht: als wij stil zwijgen, zal het actie-comité wel spoedig van het tooneel verdwijnen. Alhoewel ik niet van het begin af zitting heb gehad in dit comité, en dus eerst door de vorige comitéleden op de hoogte gesteld moest worden, durf ik u beslist te verzekeren, dat alles wat zij gedaan hebben, zoowel belangloos als kleurloos, is volbracht. De heeren concessionarissen behoeven ook nu nog niet te gaan denken, dat onze actie op eenigerlei wijze verzwakt, ot v erzwakken zal. Dat wij nog geen direct resultaat hebben gehad, is gelegen in het feit dat ons geacht gemeentebestuur momenteel nog geen belofte kan doen. Hieromtrent zal in openbaren raad een beslissing genomen moeten worden. Inmiddels zullen wij doorgaan met zoo veel mogelijk de bestaande grieven tegen deze exploitanten in te zamelen, en zullen wij niet schromen deze ter gelegener tijd te gebruiken. Het feit dat de heeren ex ploitanten niet met ons, doch wel met de V.A.R.A. willen onderhandelen, heeft ons tot nadenken gebracht, en ik meen hieruit te mogen concludeeren, dat de sectarische strekking dezer vereeniging bij de exploi tanten eenige hoop heeft doen leven om de gemoederen tot rust te kunnen bren gen. Niets is echter minder waar ge bleken. Ons comité leent zich er niet toe om toezeggingen te doen die nog vaag zijn, maar wel kan ik u zeggen, dat wij 2 stations voor 35 cent nog te duur vin den. De huidige exploitant is veel handi ger in het leveren van meerdere stations. Meermalen komt het voor, dat wij op één lijn 3 stations ontvangen, maar dan door elkander, deze hoogstaande selectiviteit keuren wij natuurlijk af. (Hilariteit en applaus). De heer W s t geeft de bijeenkomst nog de verzekering, dat het ons niet te doen is om 2 stations, wij vragen de: abonné's niet wat voor kleur hebt gij, I welke zijn uw principe's? Onze leus is: Éénheid boven alles! Op voor 4 stations!! Inwilliging van al onze eischen, dus meer stations, betere muziek en minder contributie. (Groot applaus). De heer Wüst kondigt hierna als spre ker, den heer Punt aan, welke de inmid dels ingekomen schriftelijke klachten voorleest, dit waren er zeer velen, dus werd hieruit maar een greep genomen. Na de pauze brachten verschillende abonné's hun grieven naar voren; deze besprekingen werden herhaaldelijk on derbroken met den uitroep: „Staken!" Zelfs werd er door een der aanwezigen een voorstel gedaan om een referendum te houden onder de aangeslotenen over een staking. De heer Van G ij n zegt, dat de heer Witst beloofd had geen politiek te gebrui ken, dit is hem schitterend mislukt. Spr. merkt op, dat hier hedenavond eigenlijk gedemonstreerd wordt, dat de actie haar doode punt bereikt heeft, en dat de aan wezigen wel weer even wijs de bijeen komst zullen verlaten als zij gekomen zijn. Dit gezegde verwekte een storm van in terrupties en verontwaardiging, en de vergadering trachtte dezen spr. door ge schreeuw en gefluit van het podium te verwijderen. De spr. trachtte nog iets te prevelen, dat op het verwachten van voor stellen geleek. Geheel verstaanbaar was het niet meer. De sprekers werden door den heer Wüst beantwoord. Spr. zegt, dat hij in eerste instantie voorstander was van staking, doch nu, nadat hij kennis ge nomen heeft van de bedoelingen van het comité zich volkomen kan vereenigen met de werkwijze en de gedragslijn in deze actie. Spr. stelt dan ook voor om voorloopig niet in betaal-staking te gaan. De ge meenteraad heeft onze belangen in han den en het is toch bijna niet denkbaar dat hij de belangen van pl.m. 4000 ingezete nen zal te kort doen. Spr. wekt op ver-j trouwen aan dit comité te blijven schen ken. Mocht er in de toekomst door wie dan ook succes worden behaald, het staat voor ons allen als een paal boven water, dat dit het werk is van uw comité. Ten slotte werd met algemeene stem men besloten toestemming te verzoeken tot het houden van een demonstratie. Bel dan op CITROEN GARAGE ons allemaal een poot en later kreeg moe der de vrouw een pondje van 12 gulden. Nou dat de Kromme nog een medalje van Mussolini gekrege heb, weet je. Daar weten Dokter Ketner van de H.B.S. en jij meer van. De Kromme zeit altijd dat Mus solini een reuzekerel is; een mannetjes putter; ik ken Mussolini niet, ik had wel kennis an de Engelsche koning en van die kreeg ik medaljes. Een mannetjesputter! Ik kijk naar Tabbie, de oude makreelrooker, die Maan dag 80 jaar oud wordt, die honderden en honderden menschen, welke met het lieve leven afgerekend hadden, in zijn vlet op nam, na eerst een verwoeden strijd met het monster de zee gestreden te hebben. trouwde zuster. Het wordt een smeuig familietafereel, waarin de ruzies niet ont breken, als plotseling buurman-zelf, Salo- mon Jacobs komt binnenvallen. Jan Musch' entree gaf sensatie in de overvolle zaal. Hij had zich onder zyn vest een gezellig buikje weten te fabri- ceeren van een kussen (eigenlijk zyn dat van die intieme dingen, die je als ver slaggever niet mag zeggen, maar enfin, het staat er nu eenmaal), een aller- schilderachtigst rood pruikje opgezet, een steenen pijp in den mond en een goed koop confectiepak aangetrokken. Hij kwam binnenrollen met dat buikje en die pijp en een onuitputtelijke dosis gijn, echte, goede, kostelijke Joodsche gijn. Het was geweldig en de zaal heeft er zonder ophouden heerlijk aan gesmuld. Dan krij gen we tenslotte de heftige ruzie, eindi gend in een scène, die mevr. De Boer Van Rijk, hartelijk ontvangen door het publiek (evenals trouwens Jan Musch, maar voor mevrouw De Boer heeft ieder een een extra plekje in zijn hart over), een scène, zeggen wij, die mevrouw De Boer de gelegenheid gaf ons nog eens weer van haar wonderlijk dramatisch talent te doen genieten. Het was de eenige door YVEL DLAWNURG. Heeremetyd, stane de dooje op. Waar heb je al die jare gezete? Ze magge me an een endje touw knoope, as ik niet dacht, dat Sirne Zwaan je te graze had, aldus verwelkomde mij allerhartelijkst de oude makreelrooker. Ik hoorde, dat je Maandag 80 jaar wordt, Tabbie, en nou kom ik.... Tabbie weer deres laten leuteren as een jonge meid, maar, ik zeg maar, ik zeg maar niks, want as d'r een is, waar ik mee heb zitte prate, as d'r een is, die over me geschreve heb, dan ben jij het.Je weet genog, genog zou ik denken. Hier heb je de medaljesafin je ken ze, je heb voor 't Dorus Rijkersfonds genog in de boekies over mijn en de Gorrel en de Kromme geschreven, maar dat mot je vooral zeggen in de krant, ik trek van 't Dorus Rijkersfonds niet zoo veel as d'r op me hand leit.... maar afin, dat motte ze zelf wete. Ik ben d'.r 80 jaar gekome en ik leef nog maar soms mot Betere kwaliteit, Mooiere pasvorm, Scherp concurreerende prijren P. v. d. MADEN. Door onze beperkte étalageruimte kunnen wij niet veel étaleeren, komt U daarom even binnen kijken. je niet vrage hoe. 't Is altijd kouwe beene. Ja man, kouwe beene, dat is 't zoo ik zeg, maar daar hebbe tegenwoordig de rijke lui ook last van. De heele wereld lieit kouwe beene tegenwoordig, overal hangt de lamp scheef. Tabhie is een philosoof. Hü neemt het leven zooals 't valt. Ik heet eigenlijk Bakker, zegt hy maar 't kleinste kind noemt me Tabbie. Dat kwam zoo hè, dat was met een red ding. D'r was deres een schuit, die tot oorrelemorrie op de kust was geslagen, afyn, wy d'r heen met een soepie Blauwe Zeeridders. We hale de lui van boord en vare weg, daar in eene woef-woef, staat de scheepshond op 't dek en 't heest, Tab bie hiette-ie, jankt en huilt tegen den storm in. Ik zeg, jonges zeg ik, op een hond ken je soms beter vertrouwen as op een mensoh. We laten Fikkie jiiet naar de scliellevisse verkasse en hurrie op, gaan we teuge de branding in. Ik roep: Tab bie Tabbie, kom jii deres by de baas en ik neem dat stomme beest in zyn nekvel en tjoep 'm in de vlet en sinds dien tyd hebbe ze mijn ok Tabbie gedoopt, Och och. wat hebbe we soms een reuze- torn gehad. Heel wat reddingen hebben we klaar gespeeld. En hoeveel menschen heb .ie gered, Tabbie? Nou, deres kiike. Tabbie telt op zyn vingers en herhaalt: last eres kiike. Van 3 groote katoenbooten haalde ik er zeker 3 X 30 90 stuks af. By Callants- oog met ouwe Jaap Been, ok een man netjesputter, haalde we d'r ok een 35 uit 't want. Van de „Condor", een schuit met sal peter, van een Duise bark, van een Oos- tenryker en van een wrak in 't Westgat beb ik soepies, lieele soepies menschen gered, hoeveul weet ik niet eens. In 't Westgat kwamen me bii een schuit, I die dreef op d'r zij en op de verschansing i zat een zwart wijf, zoo'n negerin en die was alleen overgebleven, en die zat maar an een gezoute varkeskop te kluive. Medaljes heb ik genogt, hier hei je d'r een van de Renown, en van keizer Frans Jozef heb ik een gouwe gehad.... Tabbie pauzeert een oogenblik, dan doet hü een trek an ziin piipie. 't Is brakkig teugenswoordig, ver draaid, toen ik 18 kinderen had. (Het is heusch geen jagerlatiin, wat Tabbie hier mededeelt, want ziin huwelijk leverde wer- keliik 18 spruiten op), was 't ok brakkig. Maar als we toen moeite hadden, om wat te bikken te krijgen, dan ginge de boys smiddags naar 't oorlogsschip. Daar kre gen ze fijne snert en hadden ze de buik vol en ze waren er even vroolijk om en gonge zingend naar meester op school. En as d'r 's aves geen vuur of licht was, dan kropen ze vroeg in d'r bed en ze zijn d'r niks minder om geworreen ik ok niet. Ik heb nog nooit iemand voor een cent te kort gedaan. Weet je wat jammer is, dat ik zoo wei nig meer an de dijk kom. Ik heb al jaren lang een gat in mijn poot zoo groot as deze medalje. Wil u 't zien, dat 't persies zoo groot is? 't Is kasuweel, precies zoo groot. Tabbie stroopt zyn broekspijp op. maar ik geef hem de verzekering, dat ik 'm op zijn woord geloof en de manchester broekspyp valt weer over ziin been. Nou ja, nou zit ik maar bier met m'n loopstok en c'at is niks voor een zeeman, die leeft j en sterft op de dijk. De zee, die trekt je,1 de zee, dde zegt wat teuge je En wy kijke maar naar de Pannekoek en naar de vlette en naar de horizon. De zee dat is mijn element, ik beb er altijd gepeild en op geleefd. Een vrouw in de mast, een wijf noemt Tabbie haar, hü spreekt niet van een dame, maar duidt een vrouw aan in zy'n zeemansterminologie met het aan 't En- gelsch verwante woord wü'f (wife). Die vrouw, die moeder, stond uren en uren in een stormnacht gebonden aan de mast van een doormidden gebroken wrak, rondom haar slaat de branding. Akelig huilt de storm door het want.... Het is stik duistere nacht. Nergens is hulp- overal, mijlen in 't rond waart de dood. Het kindje, haar kindje, schreit in haar armen. De dood nadertDe verstikkings dood in de razende zee Maar daar klinken riemslagen. Tabbie, Hein Kuiper, ce Kromme, Jaap Been. Het leven nadert.... Het ziin geen ruwe visschers meer, het ziin nu edele voor name. ridders. Zij hebben de handschoen in 't strijd perk geworpen, zii zullen winnen.... hun eigen leven als inzet. Aan vele vaders en moeders hebben zy het leven weergegeven. Het loon van vele dezer mannen? Ach zeg niet er is een Dorus Rijkers fonds, want dit helpt alleen de allerbe- hoeftigste menschenredders. Die niet totaal behoeftig zijn krijgen van het Dorus Rijkersfonds niets en dit is een heele groote fout. Want- schrijver dezes, die met Ter Hall, Jager, Egner en Lalau den stoot heeft gegeven tot oprich ting van het Dorus Rijkersfonds, heeft zich altijd met hand en tand verzet legen dé bepaling, dat alleen de Mioeftigen moeten worden geholpen. Het moet, neen mag geen armbedeeiing ziin, het moet alleen een pensioneeren van de dapperste Ridders ziin, die Nederland kjent. Dan pas is het een eer voor ierleren aenschenredder, dit pensioen te ontvan gen. Dat mannen als Tabbie, Ilein Kuiper ji Jaap Been dit eerepensioen niet krij- fen is zeer betreurenswaardig, want het tin mannen, waarop Den Helder vol trots kn neerzien en ook zii hebben recht op >nze dankbaarheid. Vlette opdraaie, nette breien, visschen, naar zee kijken, dat is het ieven van de 80-jarige Tabbie geweest Als hü het over de zee heeft, is het of zijn heele gestalte verandert, dan worden zijn oogen levendig. Uren en uren kan hy dan vertellen. Dan keert het verleden weer, de tijd dat hy nog een redder in 't harnas was. De Renown, dat was wat, Rotter plek dan de Pannekoek is in de heele zee niet. Dat was een torn. Drie dage hebben we met Dorus Riikers in touw geweest. We waren meer dood dan evend en kwamen niet uit de kleeren. Daar hei je de Kromme, die is zooveel as me stiefzoon, die heb de rimmetiek in al zy'n botten opgeloopen, ik zeg maar kajepoet olie, jökajepoet olie en dan maar wrijven. Rimmetiek heb-ie met de Turbo gekregen, als maar in 't natte kouwe water. Met de Hally was 't ok heel wat, zegt Tabbie, toen was 't liardstikke donker en toen we d'r bii kwamme zagge we nog zoo'n beetje alleenig de mast, daar zat de heele ekwipage in. Zeker 12 uur had de ze daar gezete, nee laat eres kiike veul lan ger dan 12 uur liadde ze daar in de stik donker, midden in de storm, in de mast gezete, want 's morgens toen de wind uit de noordhoek kwam liep ie an de grond.. Veul langer dan 12 uur hadden ze daar gezeten natuurlijk. Een wijf was daar ok nog an boord en die hadde de matrozen met een touw aan de mast gebonden dat ze niet weg zou slaan en ik ben nou Maan dag as ik 't leven hou, 80 jaar, maac nooit in die 80 jaar bin ik zoo beduusd geweest als toen, want in de armen van die lady lag een klein schreeuwend kind, een wurm van een kind. Weet je wat ik deed? On danks de storm en de regen en het straal- natte water nam ik beleefd mijn zuidwes ter voor d'r af en toen begon .die lady te huilen en begon ze te zoenen. Niet an mijn hoor, maar an dat wurm. Ze dee niks an ders as huilen, 't was persies een lekke waterketel. Maar 't was een reuzefideel vrouwspersoon en zei in 't steenkolen- Engelsch: zenkie zeulde en ze gai Maandag is Tabbie 80 jaar. Nog vele jaren, oude makreelroóker, flinke, dappere Blauwe Zeeridder! Den Helder, 11 Nov. (Wapenstilstandsdag). TWEEDE. ABONNEMENTSVOORSTELLING. Een amusante avond. Het blyspel van Joh. Elsensohn, door de N.V. „Het Schouwtooneel", Donderdag avond hier ter stede vertoond, is door den auteur zelf gekarakteriseerd als „ge zellig spel". Deze karakteriseering is vol komen juist, maai zij is niet volledig. Want behalve „gezellig", was het ook dooi en door Hollandsch; het was in vele op zichten een zoo getrouwe wedergave van het leven van den Nederlandschen klei nen burger, dat in zy'n beste gedeelten het stuk aan Heyermans deed denken. Na tuurlijk, technisch was het niet zoo goed opgebouwd als Heyermans dat kon: het eerste bedrijf: de ontwikkeling, het tweede bedrijf: de climax, het derde: de oplossing. Zoo was het niet: er was een uitstekend eerste bedrijf, een uiterst zwak tweede. Maar het derde maakte weer veel goed. Maar er waren kostelijke scènes vol leven en actie en de menschen, die wij op het tooneel zagen, leefden allen; het was het dagelyksch leven, zooals wij allen dat kennen in zyn ups en downs, zyn be levenissen, zijn oneindige variaties. Jan Musch kruidde dat met zijn Joodschen gijn, mevrouw De BoerVan Rijk en haar dochter Sophie de VriesDe Boer zorgden voor het tikje sentiment, dat er by noodig is en de rest was de gemoedelijk en genoeglykheid, die dit stuk kenmérk- ten. Wel kent Elsensohn, zelf acteur naar men weet, het métier: hij wist precies wat er noodig is voor een succes en juist dat hij zoo volkomen aan de vraag van het publiek wist te voldoen, verklaart het suc ces van dit stuk. Het eerste bedryf is kostelijk. We komen in het klein-burgerly'ke milieu van de familie Branders, en we leven voor eenige oogenblikken dit leven van den zakenman mee, dat zoo natuurgetrouw is weergegeven. Hein Harms, de kort aan gebonden en nogal opstuivend van aard zijnde vader, mevr. De BoerVan Ryk, de stille, bedeesde moeder. Dan: Bernard, de zoon in het bedrijf (Henk Schaer), Hendrik, moeders lieveling, die op voet yan oorlog leeft met zijn broer en vader, getrouwd is met Roosje, de dochter van den buurman-concurrent (Jan Musch) en voorloopig nog vegeteert op de inkomsten der zaak. Tenslotte Anna (Fie de Vries De Boer), de stille, ietwat „zure" onge- gelegenheid, die dit stuk haar bood om zich ten volle te geven, en deze slotscène van het eerste bedryf was alleen reeds een gang naar den schouwburg waard. Dit herinnerde ons aan de dagen van Kniertje. Het tweede bedryf is veel zwakker het werd alleen gered door het fantasie rijke en kostelijke spel van Jan Musch; actie is er weinig in en bii een miiider sterk acteur als Musch wordt het al heel spoedig gerekt en langdradig. Maar Jan Musch wist steeds weer wat te vinden, waardoor hij de aandacht van het publiek bleef boeien. Dan krijgen we het derde, dat weer veel goed maakt. Het derde, dat alle vrouwen in de zaal al dadelijk bii het opgaan van het scherm verteederde. Immers, daar staat de wieg met den nieuwen wereld burger, die ons in het tweede bedrijf een beetje plastisch werd aangekondigd. De „o-o-och, kijk 's, daar hei-je de wieg", en de „a-a-ah's" vanwege de ontroering waren niet van de lucht. Dit derde be drijf biedt weer kostelijke tooneeltjes. De gymnastiseerende en citroenen etende Roosje, die het huishouden zóó verwaar loost, dat moeder Branders in het tweede bedrijf de gestopte sokken aan zoon en vader moet komen brengen, die beiden met enorme gaten in de sokken rondloo- pen, deze Roosje is een ideaal moe dertje en huisvrouwtje geworden, die, hetzü nogmaals geconstateerd, alle vrou wenharten verteederde. In dit bedryf heeft de groote verzoening plaats; de baby in de wieg is daarvan de onbewuste oorzaak, en de ontmoeting van de beide concurrenten, die nu grootvader van het zelfde kind zy'n geworden, geeft weer aanleiding tot kostelijke tafereeltjes. Op een zeker oogenblik bijvoorbeeld zitten beiden ter weerszijden van de wieg (op zichzelf al een aardig tafereeltje) als Roosje „opa" roept. Kostelijk is de wijze waarop beiden op dien roep reageeren. Om kort te gaan: er is aan dit genoeg lijke familiespel, dat nergens diep gaat, en dat juist genoeg dramatiek bevat om bij het publiek in den smaak te vallen, kostelijk gesmuld. En wij zün het vol komen met onze collega's van de groote pers eens, waar die als hun meening uit spraken, dat het wel geruimen ty'd reper toire zou houden. Wat verder de artisten betreft: behalve Jan Musch en mevr. De BoerVan Rük waren daar nog een tweetal jonge acteurs, die in dit stuk de gelegenheid kregen van hun kunnen blijk te geven. Dit waren Henk Schaer en Jacq. Snoek, de beide zoons, die vlot en aardig spel te zien gaven. Mevrouw Mary Smithuyzen was het slanke, frêle figuurtje van Roosje; en de wijze waarop zij „rhytmische gym nastiek" bedrijvende, ten tooneele ver scheen, was ook al weer kostelijk. Later was zij een snoezig moedertje. Verder nog een menigte kleine aanvullende rol letjes. Een aardig oogenblik was het. toen na dat het doek voor de eerste maal was ge vallen, mevrouw De Boer naar voren trad om in een kort woord een beroep te doen op het goede hart van het publiek, en een bydrage te vragen voor de collega's, die, zooals men weet, Zondagavond nabij de „Kooy" het auto-ongeluk hebben gehad, waarbij de auto met alle requisieten en de recette van dien avond, verongelukte. (Het gezelschap Kievits). De onmiddellijk daarna in de zaal gehouden collecte, waarbij de actrice zelf ook nog daadwer kelijk medewerkte, bracht de som van 135.37l/2 op. „JONGEDAMES IN UNIFORM". In „Casino". Tooneelliefhebbers kunnen wü niede- deelen, dat het prachtige tooneelstuk „Jongedames in Uniform" (bewerkt naar de beroemde film: „Meisjes in Uniform"), welk stuk in de groote steden, zooals: Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ge weldige successen boekte, Zondag 20 Nov. a.s. door het gezelschap „De Ver- eenigde Schouwspelers", dir. Pierre Mols en Enny de Leeuwe, hier ter stede zal op gevoerd worden. Zondag 13 November 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gem (Nw. Kerk. Weatstrnat) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „D« schat des geestes" (I Cor. 2:9) Ned. Herv. Gem. (Westcrkerk, WestpleinJ 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Onderw.: „De Voorzienigheid Gods" Gerei. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Cand. P. D. van Dyk, van Wons. Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 u., Cand. P. D. van Dyk 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 'e middags 5 uur, Ds. W. F. van der Kodde, van Delft Woensdag, 16 November des avonds te 8 uur, Ds. H. Velema van Drachten. Dankuur Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. P. H. Borgers Liturgische Jeugddienst Onderwerp: „Een Indianenpsalm" Zang van het kleine-meisjeskoor, 's Avonds 6.30 uur, Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „Aan den Onbekenden God". Donderdag 17 November Nam. 8 uur, Deutscher Verein. Schwester K. Metz. Doopsgez. Gem. Geen dienst Evangelisatie (Paimstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. G. W. J. Hoek Jeugapreek - Liturgie - Solozang - Zendings-collecte. 's Avonds 5.30 u ,Ds.R. C. W. J. Hoek Bybellezing. Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Licht-beelden Spreekster: Mej. de Klerk Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Byeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78), 26sten Zondag na Pinksteren, 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Kerkwijding, 's Avonds 7 uur, Vespers Leger des Hells. 7 uur v.m., Bidstond 10 Heiligings - samenkomst 3£ n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Verlossings-samenkomst Maandag 14 November 8 u. n.m. Muziek- en Zanguitvoering. Leider; Adjudant J. Brons. Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelüke Stichting door Wylen Apostel Schwarts) Sluisdykstraat hoek Schagenstraat 's Avonds 6.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. Deze voorstelling zal geheel gelijk zyn, aan de opvoeringen, die dit gezelschap in den Hollandschen Schouwburg te Am sterdam, Scala in Den Haag en Tivoli in Rotterdam er van gaf. Een zeer interessante tentoon stelling. Met een enkel woord hebben wy reeds melding gemaakt van een tentoonstelling, welke dezer dagen in liet „Tehuis voor Militairen", Spoorstraat, zou worden ge organiseerd op het gebied van de Zui derzeewerken en oude kaarten enz. van het Noorderkwartier en Den Helder. Deze tentoonstelling is Vrijdagmiddag geopend en wy willen daar een en ander van vertellen. Het belangrijkste en voor het publiek ongetwijfeld ook interessantste, is wel do mooie inzending van de directie der Zui derzeewerken. Deze bevat verschillende maquettes, dat zyn modellen in het klein, die een zeer getrouwe reproductie vormen van wat hier tot stand is gebracht. De grootste dezer maquettes is een model van den afsluitdijk. Tot in alle onderdeden toe kan men zien hoe deze werd gemaakt; boven op den dyk zyn de wegen aange bracht, het dubbel spoor, dat er straks zal komen, rij- en fietswegen, het dijkstalud is nagemaakt met geheel hetzelfde mate riaal van het origineelkortom, men vindt er op kleine schaal geheel dit om vangrijke werk terug. Ditzelfde geldt voor de maquettes van de dubbele arbeiders woningen, die tevens dienen als model. Tot in alle onderdeelen toe is alles aan gegeven. Dan vindt men er twee model len van landbouwschuren, een met plat dak, een met geknikt dak en tenslotte een volledig model van de beide dorpen: Middenmeer en Slootdorp. Hierop kan men zeer duidelijk den platten grond dezer dorpen en hun ligging zien. Verder zyn er van de directie der Zui derzee nog een aantal foto's, platte gron den, teekeningen, enz., monsters van voortbrengselen van het nieuwe land, enz. Een aantal dezer foto's is onderge bracht in het zy'zaaltje van het „Militair Tehuis". Dit wat de Zuiderzeewerken betreft. Een opsomming als deze geeft natuurlijk in de verste verte geen beeld van deze inzending; men moet dit alles zelf gaan zien om te begrijpen hoe buitengewoon in teressant dit is. De verdere tentoonstelling is gewüd aan Hollands Noorderkwartier, Den Helder, enz. en omvat een collectie oude kaarten, teekeningen, enz., die een g»ed beeld

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 17