J. J. H. KOOPMAN Bontkragen Bontmantels Bontvellen UZIKALE RH APSODIE TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 NOVEMBER 1932. Vossen en Sto&wJs Stoffenmantels naar maat met prima bontkraag f WESTSTRAAT 14 SPOORWEGONGELUK. Brand in een Kindertehuis. unüerzoek van oorlogskinderen, meening is, dat zij meer gevarieerd on derwijs moeten hebben, dan op onze scho- Over het algemeen nerveus. len gegeven wordt en zij tot nu toe ge kregen hebben. Deze kinderen gaan nu Na den oorlog heeft zich in Engeland langzamerhand allen van school en het een^ commissie gevormd, die zich speciaal eerste vraagstuk waar ze tegenover bezig houdt met de vraag, of kinderen, komen te staan is, hoe zij geschikt werk die gedurende den oorlog geboren zijn, moeten vinden. Hoe zullen zij reageeren anders zijn dan kinderen, die voor of na op de verschillende moeilijkheden, waar den oorlog geboren werden. Deze kinde- op zij ongetwijfeld zullen stuiten? Zullen ren zijn aldoor gadegeslagen door hun zy jets bereiken?" Kijkjes uit mijn venster. De draaiorgelmannetjes. Oorspronkelijk verhaal door JAN FEITH. Buitenland. vermeen bet gen geheel en een zeer groot aantal ge- RRNTM APA7I IN vermogen van den spoorwegmagnaat, dat deeltelijk vernield. Vier personen werden ÖU"« mAuAZIJN toen geschat werd on 100 millioen J Vi ,J; i. r \aai viccitciijiv. veilutfia. vier pp toen geschat werd op 100 millioen dollar, zwaar en 40 lichtgewond. Natuurlijk is ook dit fortuin door de crisis zeer groot, niet onaangetast gelaten. De schade is De spoorwegdirectie te Frankfort a/d m. deelt mee, dat op het Station Paasen Donderdagochtend tegen half acht een van Fulda naar Giessen rijdende boemel- trein op een op het stationsemplacement stilstaanden goederentrein, is gereden. Hierdoor zijn vijf wagens ontspoord; 16 passagiers zijn licht gekwetst. EEN ERNSTIG ONGELUK TE STETTTN. 3 dooden, 9 vermisten. Donderdagochtend is te Waedenswil 16 gekwetsten, (kanton Ziirich) een tehuis verbrand, dat 80 achterlijke kinderen herbergde. Tot nu toe heeft men de lijken van drie kin deren gevonden; negen worden nog ver mist. Twee dooden. Te Stettin is Donderdagochtend bij het herstellen van een gasleiding een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij twee ar beiders zijn gedood. In strijd met de dienstaanwijzingen zijn vier arbeiders in de gasschacht gegaan, vóórdat de opzich ter was gekomen. Door het uitstroomende gas raakten de vier arbeiders bedwelmd. De brandweer heeft de mannen, die ern stig waren vergiftigd, naar het zieken huis gebracht, waar twee hunner kort daarop zijn bezweken. SLECHTE TIJDEN AAN DE RIVIERA. In het Casino te Cannes heeft men, zoo meldt V. D. uit Nice in het seizoen 1931 ongeveer 50 pet. minder inkomsten geboekt dan in het vorige jaar. Te Juan les Pins bedroegen de ontvangsten slechts een derde van die van 1930. Des ondanks is het seizoen aan de Riviera nog beter geweest dan in de andere bad plaatsen zooals Biarritz, Deauville, Le Touquet. GORGOELOF'S KIND. Het kind, dat Gorgoelof, de i >rde- naar van president Doumer, zeide te wil len zien alvorens terecht gesteld te wor den, is geboren. Zijn vrouw toefde de laatste weken bij haar familie in Duitsch- Zwitserland. SMOKKELBALANS OVER OCTOBER. De verschillende douane-autoriteiten in het district Düsseldorf hebben bij hun strijd tegen de smokkelhandelaars in October in totaal 1200 gevallen van smok kelarij ontdekt. In beslag werden geno men 26,000 cigaretten, 4600 boekjes siga rettenpapier, 4100 kg tabak, 1400 kg koffie, 3800 kg graan of meel, 1600 kg grutterswaren en 4600 kg goederen van anderen aard. Voorts werden in beslag genomen 182 fietsen. 2 motorrijwielen en J4 auto's, die bij het transport der smok kelwaar werden gebruikt. DE RIJKSTE VROUW VAN AMERIKA OVERLEDEN. Mevrouw M. A. Harriman. Mevrouw Marv A. Harriman :s Dins dag, 81 jaar oud, in een New-Yorksch hos pitaal overleden. Zij was de weduwe van den vermaarden spoorwegmagnaat E. H. Harriman en gold na diens dood voor de rijkste vrouw van de Ver. Staten. Haar vermogen gebruikte zit echter voor aller lei philantropische en andere schenkingen van openbaar nut. O.m. steunde zij op zeer onbekrompen wijze de muziek en andere kunsten in de Ver. Staten. Haar belang rijkste schenking was echter misschien de beschikbaarstelling van reusachtige terreinen in de omstreken van New-York, om die wereldstad te helpen aan „longen". De parken, waarmee mevrouw Harriman door haar vorstelijke vrijgevigheid New- York verrijkte, liggen aan den overkant van de Hudson en dus in den staat New- Jersey. Ofschoon de schenkingen van me vrouw Harriman reusachtige bedragen vertegenwoordigden, bleef zü natuurlijk toch een buitengewoon vermogende vrouw. In het jaar, dat haar man stierf, 1909, viel Reeds zeven lijkjes gevonden. Bii het opruimingswerk in de puin- hoopen van het door brand geteisterde gesticht voor achterlijke kinderen te Wae denswil aan het meer van Zürich werden Donderdagmorgen tegen elf uur de ver koolde lijkjes van vier meisjes gevonden, zoodat in totaal zeven lijkjes zijn gevop- den, alle van meisjes, nog vijf meisjes worden vermist. Men hoopt, dat de kin deren in hun angst zijn weggevlucht en j z'ch in den omtrek schuil houden, doch waarschijnlijk is dit niet. Alle jongens konden gered worden, doordat de jongens- j afdeeling gunstiger gelegen was. j Het gesticht is een der bekendste in richtingen voor achterlijke kinderen in Zwitserland en bestaat reeds viif jaar. Het vuur werd Donderdagmorgen tegen vijf uur ontdekt in het hoofdgebouw, dat aan de straat is gelegen en vier verdiepingen hoog is. De luid jammerende kinderen konden door de brandweer langs de bal- cons worden gered en werden naar een in de nabijheid gelegen gesticht overge bracht. Het hoofdgebouw brandde geheel uit, terwijl de bijgebouwen behouden ble ven. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect aan de stookgelegenheid voor de centrale verwarming. Wolff meldde Donderdagavond, dat om 5 uur 's middags 11 kinderlijkjes gevon den waren; er ontbrak nog l kind. EEN PARIJSCH MEDICUS VAN HONDERD JAAR. De Parijsche Academie voor genees kunde heeft Dinsdag haar oudste lid, dr. Guéniot, feestelijk gehuldigd naar aan leiding van zijn honderdsten verjaardag. Minister De Monzie heeft bij deze huldi-. ging de regeering vertegenwoordigd. Dr. Guéniot wekte bij zijn verschijning in de zaal der academie de algemeene verba zing op door zijn jeugdige verschijning. Recht op en zonder stok trad hij binnen, den indruk gevend van een man van ten hoogste zeventig jaar. Tal van kopstukken der medische we- tenschap hebben vervolgens den honderd- i jarige toegesprokende professoren Meil- lère, Achard, Bar, Duval. Voorts heeft minister De Monzie dr. Guéniot toege sproken en de voorzitter van den Parij- schen gemeenteraad heeft hem uit naam van de stad Parijs een gedenkpenning aangeboden. De jarige heeft met zijn dankwoord aan de sprekers een nieuw bewijs van zijn verwonderlijke jeugd gegeven. Dr. Guéniot is niet het eerste lid van de Academie van Geneesdunde, dat een eeuw is oud geworden. Dr. Chevreul heeft honderd-en-drie jaar geleefd. Aan den jubilaris van Dinsdag wordt een goede kans gegeven, dit record te verbeteren. HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN. Organisatie te Marseiile ont dekt. Te Marseiile is op een anonieme aan wijzing een organisatie ontdekt, die zich bezighield met den handel in blanke sla vinnen. De politie deed een inval in het huis van een echtpaar, vond er een groot aan- tal onbeschreven paspoortformulieren, vervplschte stempels van de maire van een der Parijsche arrondissementen, van den perfect van het dep. Gard, van den president van den rechtbank te Marseiile enz. In het huis bevond zich ook een kleine drukkerij, waar alle benoodigd- heden voor het vervalschen van docu- menten werden aangetroffen. Het echtpaar bijgestaan door eenige handlangers, hield zich bezig met het j zenden van jonge meisjes naar Zuid- Amerika, onder voorspiegeling van een goede betrekking aldaar. Het doel was de meisjes aan de prostitutie over te leveren. Daar het veelal voorkwam, dat de meisjes in het bezit van een kind DAMES-KLEED€RM*KER Alle soorten oorlog geboren zijn en opgroeiden in de zware oorlogsjaren', toen de vaders mees tal van huis waren, zijn echter nog veel moeilijker te regeeren. Opmerkelijk is, dat de oorlogskinderen veel minder interesse voor sport hebben dan de andere jonge menschen. „Het moet interessant zijn om na te gaan, hoe de oorlogskinderen zullen han- waren, wrerden deze kinderen bij het ver- delen, nu zij in zoo grooten getale de trek der moeder aan de »zorgen« van gereld in gaan," meent de heer Benjamin het echtpaar toevertrouwd. Ze werden Gott, een van de leidende figuren van de dan grootgebracht om later eveneens het Pedagogische commissie. „Zonder twij- slachtoffer der handelaars te worden. |*el verschillen deze kinderen van de kin- (Hbl.) deren van voor en na den oorlog; dat heb ik geconcludeerd uit de rapporten, n i i j die ik daarover ontvangen heb. Mijn onderwijzers en hoofdonderwijzers. Zorg- j Sir Gott betwijfelt, of zij wel met de vuldig werden de gegevens verzameld noodige kennis uitgerust het leven in- door de commissie van paedagogen. Alles gaan. aangaande de gezondheid, de geestver mogens en de bijzondere interessen van deze oorlogskinderen werd zorgvuldig opgeschreven en met deze documenten wil men nagaan in welke opzichten deze kinderen, die nu ongeveer 15 jaar zijn, van andere kinderen afwijken en welken j invloed de oorlog op hen gehad heeft. Bovendien wil men te wetem komen, of zij even gemakkelijk slagen in het voor zien van hun levensonderhoud als zij Met een jager op stap in d© Heldersche duinen. keuringen en straffen achter den rug. Geld voor een geweer en voor kruit en voor een acte had hij niet. Twee keer was zjjn wapen al afgenomen en als ze zoo op je letten, dan is oppassen de bood schap. Zijn zware stem echo-galmde en met zjjn hooge laarzen doorkruiste hij de duinen, z'n apachepet diep op het don kere haar. Bjj een zoogenaamd konijnenpaadje liep de bemoste grond naar omlaag. Daar was inderdaad een strik geplaatst, de list van den mensch om het duinkonijn te bemachtigen. Het dier was nog niet dood, maar door alle pogingen om te ont vluchten. waardoor de lus zich nauwer toesnoerde. Het hopelooze, het zich voor altijd verloren weten, werd zoo sterk uitgedrukt door het gevangen konijn, dat de toeschouwer een bijna onweerstaan bare lust in zich voelt opkomen om den armen achtervolgden zondaar riiaar den vrijen loop te laten. In een komvormige kuil van sappige hei kreeg de jager een kans. Na het ver scholen loeren als van een kat, klonk een schot in de lucht, IVin was het weer stik Er zat bloed in zijn oogen en er kwam een huilkreet door zijn strot, die weg- kreunde. Schuw liet het dier zich grijpen in de oneindigheid van het duinland, waar hij sterven moest. Langs het polderland waren de sil houetten van werkers, die met de graaf bezig waren om den zandrond om te spitten. Over den weg gingen auto's in jagend tempo. En dwars door den ouden Helder naar de nieuwe wijken trok zich een kijkkring van belangstellenden om de*- jager. Op de plek aan den Singel, waar gebouwd wordt, hadden de kennis sen goed uitgekeken het konijn in den zak moest er uit en bewonderd worden. De jager liet rustig alles toe, rondloerend met zijn oogen, verlangend naar de stil lere straten, waar men hem niet zou lastig vallen. Hij lachte en zijn diep ge groefde oogen gloeiden en verwonderd zei hij: „Wat heb ik een bekyk". Van alle kanten begluurde men den burger met een geweer op stap. In de Joubertstraat schreeuwde een jongen: „Zeg baas, wat heb je daar in die zak?" De jager kreeg pairaak een vuile groentestruik tegen zjjn hoofd. Hij liep even met ingebogen rug en schouders, doch er kwam niets meer. Zijn zware Lambard trok hij dieper op zijn donkeren kop en groette een agent met vriendelijk gebaar, die daar pas- passeerde. Aan den Polderweg ratelden en hots ten de wagens en snelden de auto's en het was er vol van en drukte. In de Wilhelminastraat zette een koop man zijn straatzang in: „Wie heeft er nog vellen konijnenvellen?...." Lang en lenig liep hij achter zijn wa gen en schreeuwde de kaken bont en blauw in het menschen gewirwar, want het was twaalf uur en de Werf liep leeg. Het wemelde van leven en hij genoot be langstelling als zijn kreet om afgestroopte huiden schalde. Hij was grappig en be spraakt en hij lette op de uitwerking er van en bleef maar alarmeeren: „Wie heeft nou vellenDaar lokte hij iemand uit de deur en als een geboren vakman nam hij critisch en met handig gebaar notitie van een huidje door een juffrouw aangeboden. Maar op het Koningsplein was de volte van werklieden die door de Koningstraat naar huis trokken en men staarde alge meen ietwat verbaasd naar den jager en achter de huisruiten gluurde men hem na. Op de Loodsgracht stonden wat men schen bijeen en als goede bekenden gin gen ze lachend voor den jager staan. „Hoe is het gegaan?" vroegen ze zacht triomfantelijk. Verblufte bewoners lieten den jager binnen. Het was of hij na een paar jaar uit de Oost arriveerde. DE NOBEBLPRIJS VOOR SCHEIKUNDE. Voor den Amerikaan Ir ving Langmuir. De Zweedsche cademie heeft Donder dag den Nobelprijs voor scheikunde toe gekend aan den Amerikaan Irving Lang muur. Langmuur is 57 jaar oud. HEVIGE WINDHOOS BOVEN HET KLATENSCHE IN DE VORSTEN LANDEN. Woensdagmiddag tusschen drie en vier uur is het Klatensche door een windhoos geteisterd. In de onderdistricten Bajat, Troetjoek en Tjawa werden 166 wonin- u Het was een afspraakje om er wat over eenmaal de school verlaten hebben als te schrijven voor de „Heldersche Oou- de andere kinderen. Zullen ze mislukken ra"t. of slagen en zullen zij een aparte groep He jachttijd is open en een jager trok in de maatschappij vormen, of zullen zij naar buiten, met het geweer over den zich onder de massa mengen, zonder dat schouder. men hen speciaal opmerkt? Eelle verwondering van het publiek dat Wat betreft de gezondheid van de oor- hem zag gaan. Een gewapend burger logskinderen kan men opmerken, dat zij is ook iets bijzonders. Het is alsof men over het algemeen sterker, gezonder en hem van kop tot teen opneemt. Mag hij grooter zijn, dan de kinderen, die na den dat wel? Men tuurt naar zijn uitrusting oorlog geboren zijn, vooral als hun ziet in hem de mensch die voor zijn vaders in het leger of bij de marine ge- liefhebberij het jachtterrein zoekt en zijn weest zijn. Dit geldt nog in meerdere hart ophaalt aan de seizoen-dieren, op- mate voor meisjes dan voor jongens. Een gejaagd, getergd en uitgeput, feit is echter, 'dat veel van deze jongeGrauw-grijs donkerde de herfstnevel menschen zeer slecht van gezicht zijn: over de afgelegen Heldersche duinen. 17.1 pet. van de jongens en 19.3 van de Een snel aandrijvende bui kwam op, maar meisjes van 15 jaar moeten een bril dra- de vroege ochtendwolken in de verte ver gen, toonden nog wat zonnevuur en dat maakte De meeste oorlogskinderen kunnen de alle zorgen weg. lessen op school heel goed volgen, veelal I He jager betuurde sprakeloos de ein- bereiken zij zelfs meer dan de kinderen, delooze heuvels en vaheien. In een dal die voor of na den oorlog geboren zijn. van witte zandbergen schrikte een heele In den regel heeft men ontdekt, dat de troep vogels op en met wild gekrijsch vorderingen der oorlogskinderen aan- sloegen zy alarm. Maar zij hadden hier- merkelijk beter waren, dan die van voor mee een slapenden haas opgeschrikt, oorlogsche kinderen op dien leeftijd. j want die veerde op en met onbesuisde Wel is men tot de conclusie gekomen, sprongen vluchtte het dier naar den duin dat oorlogskinderen zich niet zoo gemak- rand en toen ging het verder dol en dar- kelyk voor een bepaalden tyd ergens op tel den wijden polder in. Vereenzaamd en kunnen concentreeren. Zij zijn heel gauw woest en hoog opgestapeld lagen de brok- geestelijk vermoeid. Wat betreft de meis- ken duin rondom. En een jutter, die ook jes, deze zijn over het algemeen veel ner- al vroeg op het pad was, sloeg vanuit de veuzer, dan de meisjes, die na 1918 ge- hoogte begeerige oogen naar de geweren, boren zijn. I Hy liet zich zakken en kwam nieuws- Een feit'is, dat meisjes en jongens, die gierig en ongevraagd een praatje maken, in den oorlog geboren zyn, veel moeilij- En terwijl hij van tijd tot tyd op zijn snor ker te leiden zyn, dan zij, die lang voor beet, vertelde hij over zyn strooptochten den oorlog geboren werden. Zy hebben met den lichtbak en de strikken. Maar een hekel aan gezag en dulden moeilijk dat was al lang geleden, want ze keken leiding over zich. Zij, die vlak voor den hem op de vingers en hij had al wat be- Het oude sterit Laatste aspect van het gedeelte Heldersch Kanaal, dat de volgende week voor de scheepvaart wordt gesloten in verband met den bouw der nieuwe postbrug. De baggermachine is voor de laatste maal aan 't werk. Het laten zakken van een enorm zinkstuk nabij 't Ilorntje aan de Texelsche Kust. (Met teekeningen van den schrijver). Het draaiorgel had zijn laatsten deun dien dag gespeeld, 't Was een machtig muziek-stuk geweest. Alle registers waren er aan te-pas gekomen. Het slagwerk had meegedaan; de triangel had z'n partij ver vuld. De lucht rond-om leek er nog vól mee te hangen. Met volle kracht, de bekkens kletsend, de pauken dreunend, de fluiten snerpend, de bassen brommend, alles tezamen tot één geweldige ruinoer-symfonie, die kla terde, taterde, schaterde, zoo waren de slot-accoorden uit het buikig orgel-lijf ge barsten. Nu was 't stil. De laatste deun was uit. Bepaald soort muziekstuk, samen gesteld uit allerlei melodieën, die in geen onderling verband met elkander staan. 't Leek vreemd-stil bii het plotseling-zwy- gend orgel-geweld. Dat kolossale muziekd'ing scheen niet eens vermoeid. Even was er 'n na-zuchtje geweest, alsof nog 'n restje lucht aan den blaasbalg ontsnapte. De draai-zwengel hing omlaag, nabengelend met zoo'n speelsch zwaaitje, om te laten zien, dat als 't noodig geweest zou zijn, gerust nog een half uur doorgezwengeld had kunnen worden. Het omvangrijke orgel-apparaat, kleu rig en glimmend, glanzend in de vernis- verf, de pijpen opgepoetst, de ornamenten met overdadigen prots, en de drie meka- nieke dans-figuurtjes als uit een kappers étalage, zag er riet moe uit. Maar vermoeid waren de orgeldraaiers. Die hadden a! den heclen dag gedraaid. En den heelen dag hadden ze met hun zware gevaarte rond-gesjouwd. 't Liep nu tegen donker. Dan mocht je niet langer spelen, vanwege de politie. En ook bleven de vensters dicht en de voor deuren gesloten. Als vaklui wisten ze dit wel!.'s Morgens vroeg op-stap met het muziek-gevaarte op het lage wiel-wagen- tje, uitkijkend naar 'n geschikte buurt. Én daar maar doordraaien, den heelen lan gen ochtend en middag. Tot je er, tegen het vallen van den schemer, 'n eind aan maakte. Dan waren ze bek-af. Ja! die paar kwartjes, die ze per man beurden, ha-den ze niet in d'r luie-zweetje verdiend. Ze hadden met hun drieën het orgel werk onderling verdeeld. Elk van de drie had zyn bepaalde taak. Maar alle c'rie slaakten ze zoo'n laatsten zucht uit bet orgel-lijf méé, als hun dagtaak bleek afge- loopen. Wanneer het laatste nummer ge speeld was, waren ze waarachtig büj-toe Nou nog dat end naar huis terug. Eerst hun pracht-orgel, dat ze in week-huur be dienden, netjes opgeborgen in het schuur tje. Dan de dag-verdiensten, centje bij centje, opgeteld. Voorzichtig de huur- centen voor den orgel-verhuurder apart gelegd. En na-gerekend wat er van 't ar moedje overbleef voor hun eigen schaft. 't Was nooit veel. De menschen betalen maar zuinig voor orgel-muziek. 'n Dub beltje hadden ze in geen tijden in hun pet gevangen. Hoogstens rammelden wat oen ten op straat. Zelfs na zoo'n langen dag was je altijd weer teleurgesteld, zoo belab berd weinig als ze hadden opgehaald. Daarbij kwam, dat ze de verdiensten eerlijk in drieën deelden. Ze waren gedrieën als gelyk-gereehtigce orgel-mannetjes. De een. de man met den ondernemings geest, zorgde voor het huren van het orgel. Die bedacht het dageliiksche werkplan. Die besliste ook, of ze 'n lang of kort num mer draaiden. Soms maakte hü in-eens 'n teeken dat zelfs 'n hèlf nummer vol doende was voor de ön-muzikale buurt, waar ze terecht gekomen waren. Ook een enkele keer, als de centjes-ontvangst mec- vièl, besliste hli goedgunstig, dat nog 'a I extra-mopje zou worden na-gedraaid. De tweede was meer muzikale speciali teit. Hij ging altijd mee naar ce verhuui- inrichting, om de muziekstukken te keu ren. Hli had d'r verstand van. Vroeger zelf musicus geweest. Maar hoelang was dat nou al geleje? Toch had hy er zyn mu- zikalen smaak aan te danken, 'n Mooi draai-orgel, als 't hunne, moeht niet uit sluitend met alledaagsche mopjes-muziek voor den dag komen! Daar hoorde 'n ste vige ouverture bij; 'n fijn stuk uit 'n opera; 'n sterke marsch of 'n degelijke wals. Hy had er liefde voor. In 'n goed orgel zit goeie muziek. Dat mostje d'r ook weten uit te halen. De derde ciende als centen-ophaler. Hy was de oudste van de drie. En hij zag er 't armoedigst uit. Natuurlijk was hij daar om aangewezen, om de straat-af huis-aan- huis aan te bellen, en zijn pet op te hou den voor de orgel-centen. Hij was niet veel waard overigèns; maar bij hoorde er nu eenmaal bij. Mee-draaien aan den zwengel, dee-die nooit. De twee anderen wisselden elkaar geregeld af bii 't zware werk. Hli hoefde z'n ouwe karkas alleen-maar 's morgens en nog weer 's avonds in den lus te span nen, om het orgel-gevaarte voort te ryden, terwy'1 de twee anderen voor het sturen zorgden. Dus was 't moeilijk, uit te maken wiè het belangrijkste werk vervulde. En daar over braken ze zich 't hoofd ook niet. Met hun drieën behoorde het stelletje zoo hij mekaar. De drie orgeWraaiertjes. Kort nadat ze dien dag hun muzikale taak vervuld hadden, alle drie even gam mel, óp van het zwengelen en sjouwen, met loome knieën en doffe koppen naar huis terug, 't eene kereltje krom-gebogen in den trek-lus, de beide anderen met hun schonkige schouders duwend tegen het langzaam voort-rollend orgel-gevaar- te, daar gebeurde 't ongeluk! Door het sckemer-duister had de chauf feur slecht zicht op den weg. Als zoo'n orgel nou maar 'n lantaarn droeg! Maar dat langzaam zich voortbewegend ding, de twee grauwe mannetjes netjes erach ter, het gebogen oudje er voor, was niet goed te onderscheiden geweest. De auto, gelukkig dat de chauffeur niet al te hard gereden had en nog bijtijds kon remmen, zat er bovenop eer je 't wist. 'n Gemeen gekraak van splinterend hout, nijdig geknars van scheurend ijzer en-koperwerk, en een zonderlinge chaos van geluiden, waaruit men de hooge tria'n- geltóontjes, de bommende turksche-trom en de ketsende bekkens zou hebben bun nen herkennen, stel dat iemand bij zoo'n auto-ongeluk op zülke bijkomstig heden zou gelet hebben! D'r was ook even een angstig gillen van stemmen, zooals van menschen, die in doode'.yken schrik hun pijn uitschreeu wen.... Dan het oploopje. Nieuwsgierig dringen van alle kanten, 'n Paar agenten, die het publiek trachtten terug te duwen. En daar, bii het felle licht van de auto lantarens, die nu op de puinhoop gericht worden, de slachtoffers van die domme aanrijding.... Stuk-voor-stuk werden ze te voorschijn gehaald tusschen de ruïnes van hun draai-orgel De stakkerds! Bezeerd en bebloed, gedeukt en ge kraakt werden ze opgenomen. Ze waren met hun drieën; meer dan één ziekenhuis auto kwam er aan te-pas.... 'n Agent stelde z'n vragen aan den bleek-en-ont- daan stamelenden chauffeur; dat was voor 't proces-verbaal'n Collega agent hield de wacht bii het bonte rom meltje van vernield orgel; hij stond er in bijna-komieke wanhoop naast: de koperen orgelpijpen lagen als touwtjes dooreenge- knoopt en alleen de dans-poppetjes leken ongeschonden. In de zieken-auto's werden de gewon den geschoven. De dicht-opeen-gekluite menschen keken meewarig toe: „Ogotogot! drie ouwe mirakeltjes.Ze leken er miserabel an-toe....!" Zoo werden ze naar het ziekenhuis overgebracht. Daar lagen ze, nog altijd gedrieën, op de zaal. Hun bedden naast elkaar, waar om zou men hen gescheiden hebben? Ze waren er, elk der drie, zoowat even erg aan te pas gekomen. De een z'n arm in tweeën, de ander z'n been op verschil lende plaatsen gebroken; wat ribben ka pot; verbandzwachtels om hun hoofden; 'n scherpe lucht van jodeform.Een zaal-zuster met speciale opdracht, om dien nacht de drie slachtoffers goed te obser- veerenGeen direct levensgevaar, had de wachtdokter gezegd. Maar 't waren alle drie kwakkele ouwe-mannetjes! Zoo heel veel zaaks bleek 't niet te zyn, toen de chirurg met z'n reparatie-werk voorloopig klaar was. Den volgenden achtend zouden de doktoren Vel rader zien Zoo lagen ze daar, naast elkaar, elk in z'n ziekenhuis-bed, wit de kussens en lakens, wit de wond-verbanden, waaruit nauwelijks 'n paar schichtige oogjes, 'n smal neusje, 'n strakke hand te-voorschijn kwamen. Toen schoof zich de eerste wat makke lijk in z'n vreemde bed, mompelde, half tegen zichzelf, half naar z'n beide kame raden ,,'t Is maar dat zoo'n otemebiel zulke dinge wel bliksems haastig lapt!.... Je hebt geen tijd om je bulletjes te berge.... 't Was 't duurste orgel uit de heele ver- huurzaakZal me dat 'n hoop cente koste eer we die schaaj terug hebbe ge dokt!.. Want as ik nog goed heb gezien voordat ze me oppakte, zate d'r geen twee spijkers van dat heele ding meer an me kaar.... En verzekerd wasse me natuur lijk niet....! Daar benne onze verdienste niet na.... Benieuwd of die verhuurknul ons zei geloove as we zegge dat we d'r toch

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5