Unie-Obligatië Qelukskantoor D. W. LAGERVELD, HELDERSCHE COURANT VAN D1NSDAO 15 NOVEMBER 1932. Stadsnieuws. ZUIDSTRAAT 58 59 Holbewoners m Den Helder Een serenade voor „Tabbie". uit het is toch maar je ware Zooals voorgaande jaren strooien wederom hooge premies uit wij met Sint Nicoiaas 1ste trekking 21 November witt leien 1 t IPtm ga mu® faenl Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 15 Nov. 16-37 uur Woensdag 16 16.36 Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen spreekonderwijs v. d. Vereeniging Voor Logopaedie en Phoniatrie onze stad genoot, de heer J. Bakker, onderwijzer aan de school voor B.L.O. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. We herinneren nog even onzen lezers aan den demonstratiemiddag in »MU® Sacrum" op Woensdag 16 November liüll' drie De firma Maggi zal de bezoekers een gratis proef van een nieuw product aan bieden. Men leze de advertentie ih dit blad. „TOONKUNST". „Die Jahreszeiten". Naar men ons mededeelt, heeft de kaart verkoop een zeer gunstig verloop, zoodat hedenavond op een volle zaal kan worden gerekend. Zooals bereids is medegedeeld, wordt het raeésterwerk heden- zoowel als mor genavond in „Casino" met volledige be zetting van solisten, koor en orchest uit gevoerd. Bereids zijn voor de volksuitvoering op hedenavond een 50-tal toegangskaarten gratis ter beschikking van de werkloozen gesteld. Foto's der optredende solisten zijn in de fotokast der Held. Courant, Koningstr. alhier, geëxposeerd. THEOSOFISCHE VEREENIGING. Wij vestigen de aandacht op de derde lezing van de serie, welke gegeven zal worden door Ir. B. Wouters over het on derwerp: „Theosofie en de praktijk van het persoonlijk leven". Voor nadere in lichtingen zie men de advertentie in dit blad. AVONDMARKT PADVINDERS. De naam van de pop was A n t j e. Prijzen werden behaald voor gelukspop Qp no. 42, voor odeur op no. 73, voor leg- doos op no. 30 en voor rutshbaan op no. 75. EERSTE WINTER-CONCERT HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Vrijdag a.s. De Harmoniekapel „Winnubst", onder leiding van den heer H. B. Schenkels, f" eeft haar eerste winter-concert op Vrij- ag 18 November a.s., des avonds te 8 uur in „Casino". Het programma vermeld o.a. „Premier Concerto" van C. M. Weber, clarinet-solo uit te voeren door den heer j. J. Schenkels, „Avondvertelling" van Joh. Zaagmans, uit te voeren door een saxophoon-kwartet, eenige populaire wal sen en de bekende marsch van W. Ciere. Welwillende medewerking wordt verleend door de heeren J. Willens, tenor en G. Veenstra, piano. Introductie's te bekomen bij den heer A. Heyblok, secretaris Har moniekapel „Winnubst", Gravenstraat 65. EEN .ZENDINGSTENTOONSTELLING In vroeger jaren hoorde men over het werk der zending heel weinig. De arbei ders gingen maar stil hun gang en naar buiten lekte er zoo goed als niets van hun werk uit. In Holland had men er dan ook over het algemeen niet veel begrip van met welke toestanden de zendelingen in aanraking kwamen en welke moeilijkhe den ze hadden te overwinnen. De pioniers arbeid, die ongetwijfeld de zwaarste ge weest is, is alleen in enkele kringen be kend. De laatste jaren is er echter meer dere propaganda gemaakt voor den zen- dingsarbeid. Allereerst is de toevlucht ge nomen tot de film. „Wartasari" heeft groote bekendheid verworven en nog steeds draait de film, in verschillende plaatsen, voor een belangstellend publiek. In de bovenzaal van het Chr. Militair Tehuis, aan den Kanaalweg, vindt men nu een tentoonstelling, die ook bedoelt de belangstelling voor de zending in het al gemeen, en voor de gereformeerde zen ding in het bizonder, aan te kweeken. Daar is een keurige verzameling van voor werpen, betrekking hebbend op het gods dienstig leven van de Javanen, van de Chineezen en Soembaneezen. Men krijgt «Jaar een aanschouwelijke voorstelling van hun godsdienstige gebruiken, zoowel als van het volksleven. Er is een interessante verzameling van artikelen van huisvlijt en landbouw. Een prachtige plaquette van het zendingshospitaal te Solo, completeert het geheel. De heer Lok, zendingsonderwijzer, die eer. explicatie bij het tentoongestelde geeft, illustreert een en ander met tal van zendingsverhalen, waardoor het geheel voor de toeschouwers leven krijgt. Vandaag en morgen is (Je tentoonstel ling geopend, van 2 tot 10 uur. „Tabbie", de oude redder, die al ge durende een vijftig jaar in zijn kleine huisje in de Renssteeg woont, heeft gis teren zijn tachtigsten verjaardag gevierd. Een dag die voor hem tot een feestdag is gemaakt, één dien hij niet licht zal vergeten. In het gedeelte van den ouden Helder waar „Tabbie" woont, was gisterenavond goed te bemerken dat er wat op til was. Vooral de jongere generatie was sterk vertegenwoordigd en de eenige agent die voor het nauwe steegje geposteerd stond, had handen vol om het jonge goed in bedwang te houden. Toen het Stedelijk Muziekkorps arri veerde, was de Waohtstraat in een omme zien vol met menschen. De muzikanten zwenkten de Renssteeg in, de menschen wilden mee, maar de agenten zeiden ho en het was een geduw in beide richtingen, de menschen wilden er in en de agenten wilden dat niet toelaten. Fantastisch speelden het licht van de flambouwen op de lage huisjes van het steegje. Uit ramen hingen menschen. Op de hekken zaten toeschouwers, de geheele buurt leefde mee met het festijn aan „Tabbie" bereid. In een ommezien was't kleine kamertje waar „Tabbie" glunder in zijn stoel zat, gevuld met de afgevaardigden van de verschillende corporaties, waarvan het werk ten nauwste met de daden van den grijzen redder is verbonden. Het Helder- sche Reddin gsf onds was er, de vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering" en 't Fonds t. Redding v. Schipbreukelingen. Namens de vereeniging »M.V.Z.« spra ken de heeren Roetman en van Dok, eenvoudig doch hartelijk. De laatste over handigde een couvert met inhoud. De adjunct-inspecteur kwam ook nog even feliciteeren en eveneens de heer Pala, de directeur van het Stedelijk Muziekkorps. De heer Levy Grunwald, de man die zooveel voor de blauwe zeeridders heeft gedaan, wees er op dat »Tabbie« feitelijk de indirecte oorzaak is dat er wat voor de oude redders is gedaan. Aan hem was het eerste boekje van den heer Grunwald gewijd, het boekje dat in duizenden exem plaren in Nederland en ook in Indië is verkocht. «Tabbieis dus de indirecte oorzaak van de oprichting van het »Dorus Rijkersfonds«, en daar krijgt hij nu niets van. Was het Heldersche Reddingfonds van den heer Oortgijsen er niet, dat hem een kleine uitkeering geeft, dan kreeg «Tabbie1 heelemaal niks, zooals ook het geval is met ouwe Jaap Been en Hein Kuiper, waarom de hulde thans aan »Tabbie« gebracht ook voor hen bestemd is. Moge «Tabbie« nog eens getuige zijn van het feit dat ook hij een uitkeering krijgt, een eere-pensioen waarop hij ten- volle recht heeft. Het was jammer dat «Tabbie» niet aan de deur kon komen om zelf de serenade bij te wonen. Hij zit n.1. met een gat wel grooter dan een rijksdaalder in zijn been en daar .mag de kou niet bijkomen. Wan neer hij lloor zijn venstertje keek, kon hij net de flambouwen en een paar muzi kanten zien. Hoe vind je het", werd hem gevraagd. „Reuze meneer", glunderde „Tabbie", en zijn ondanks zijn tachtig jaar nog heldere oogen glunderden in zijn gezicht. Trou wens, was het niet om zijn voet, dan behoefde hij niet aan zijn stoel gekluis terd te zitten, dan ging hij vast en zeker nog eiken dag naar den dijk waarheen zijn hart nog steeds trekt. Des middags had hij bezoek gehad van den burgemeester, die wel een half uur met hem had zitten praten, waarover „Tabbie" zeer in zijn nopjes was Eenvoudig doch hartelijk ging het in het kleine kamertje toe. Geen groote Woorden, maar alles oprecht gemeend. Na afloop van de felicitatie moest het Stedelijk Muziekkorps zich weer losmaken uit den warwinkel van straten en steegjes van den Ouden Helder, met het huldi gingscomité in de auto's welke welwillend waren afgestaan door de firma's Moree, Moll en L. Coltof. Zooals zich laat be grijpen was in dit stadsgedeelte door een en ander heel wat publiek op de been. Het genoemde comité verzoekt ons dank te willen brengen aan den adjunct-inspec teur voor de goede organisatie en aan het Stedelijk Muziekkorps dat zich weer bereidwillig beschikbaar stelde voor de serenade. En om nog even tot „Tabbie" terug te keeren; van deze plaats wenschen wjj hem nog vele goede jaren en wij hopen met den heer Grunwald dat hem het eere pensioen waarop hij recht heeft hem nog eens zal geworden. „MORGENROOD". Dir. F. v. d. Mefj. Men schrijft ons: Zaterdag j.1. bood bovengenoemde ver eeniging ter gelegenheid van haar 20- jarig bestaan, donateurs en genoodigden een concert aan, dat in alle opzichten als uitstekend geslaagd beschouwd mag wor den. Reeds bij het binnenkomen konden w~e aan de versiering met planten zien, dat het een feestelijke uitvoering zou worden. Bij verhindering van den voorzitter, opende de secretaris, de heer Valkhoff, met een kort woord. 't Lag niet in z'n plan, zoo zeide hij, om al de 20 jaren van de vereeniging de revue te laten passeeren. Dat gaat beter over 5 jaar. Genoeg is 't te weten, dat thans de vereeniging nog oprichters in haar midden heeft, o.w. de voorzitter, de heer Geus. Drie jaren is de heer Denker directeur geweest en de rest, dus pl.m. 17 jaar, de tegenwoordige directeur, F. v. d. Meij. Van deze plaats, zoo zegt spre ker tot den directeur, brengen we u onzen dank voor het vele, wat u voor de ver eeniging hebt gedaan. De financiën laten het niet toe, u een stoffelijk bewijs van waardeering aan te bieden. Met deze handdruk breng ik u den grooten dank der vereeniging. (Applaus). Tevens werd mededeeling gedaan van de ingekomen felicitatie's van zusterver- eenigingen e.d. Daarna werd begonnen met de afwer king van het programma. Bijzonder trof ons de ambitie die de leden bij de uit voering der verschillende nummers be toonden. »De laatste Zonnestraal», dat we al eens eerder hoorden, is en blijft een mooi nummer en vormde een waardig slot van 't programma voor de pauzé. Ter afwisseling zagen we een mooi tableau. Een moeder bij de wieg, met op den voorgrond dames, voorstellende ge loof, hoop en liefde. Mevr. Dijkshoorn Remelink zong gevoelvol een slaapliedje terwijl 't koor achter de coulissen met bromstemmen begeleidde. Waarlijk aar dig bedacht. Ter afwisseling hoorden we de Helder sche Orkestvereeniging (dir. de heer Hertsworm), welke met een viertal num mers voor het voetlicht kwam. Met een pittige marsch begonnen, toonde de ver eeniging met 't 2de nummer ook zwaar der werk aan te durven. De H. O. V. heeft een prettige indruk bij ons achtergelaten. Rest ons nog te vermelden, dat de zang- vereeniging «Harmonie» haar zusterver- eepiging complimenteerdeen een fraaie bloemenmand aanbood. De pianobegeleiding der verschillende zangnummers werd uitstekend verzorgd, en uit de bloemen, aan mej. Corry Dol aangeboden, bleek de groote waardeering voor haar medewerking. Na de pauze zagen we een aardige operette: «West- friesche Visschers», welke operette zeer vlot gespeeld werd. Aardige costumes, mooie grimeering en goede koren. Ook hier verzorgde mej. Dol de pianobege leiding. 't Was al over 12 uur toen 't gor dijn zakte. We hadden een mooien avond meegemaakt. Een hoogst gezellig bal hield de tal rijke aanwezigen nog lang bijeen. VAN EEN AANBESTEDING. 84 woningen voor „Volkshuis vesting". De ober van „Bellevue" keek ons al zoo eigenaardig aan, toen wij, Maandag morgen te ruim kwart over elf daar bin nentredend (de aanbesteding had om half twaalf plaats) onze stereotiepe vraag deden „of er al heeren waren". Het ant woord was, dat er inderdaad „eenige heeren aannemers in de eetzaal waren". Buiten, d.w.z. in d6 Prins Hendriklaan, stond het zwart van belangstellenden en een der heeren, die nog naar binnen was gegaan, maakte ons een beetje ongerust door de opmerking, „dat we er niet meer in zouden kunnen". Wéér was het, dat we een stuk of wat heeren opzij moesten drukken om de deur open te krijgen. Nu is een menschelijk lichaam nogal meegaand, en ik voor mij geloof niet, dat de heeren er nadeel van hebben gehad. Ook is waar, dat het in de eetzaal blauw zag van den rook en dat het er gemoedelijk toeging. De heer Van Dalen, met aan zijn linkerhand den heer F. Nypels en vis a vis den heer Ornée, zat aan de middentafel. Met welwillende medewerking van verschillende aanwezi gen werd er voor de pers ruimbaan ge maakt, en zelfs was er nog een plaatsje aan de tafel open. Het wachten was op den heer Krijnen. Het was evenwel nog geen half twaalf, dus nog zeeën van tijd. Er lag een stapel inschrijvingen te wachten, en de heer Nypels gaf het bestuur in over weging maar alvast eten te bestellen, want van naar huisgaan zou wel niet veel komen. Zoover kwam het evenwel niet, maar de koffie daar was verrukkelijk: je rqinste nectar oftewel godendrank! De heer Krijnen, die precies op tijd binnenkwam (zonder het hondje) had nog een zakvol brieven, die bij den stapel wer den gedeponeerd en toen begon het schif- jten. Eerst kreeg je de inschrijvers voor perceel B, het grondwerk, dat waren er 8. Voor perceel A, den bouw, was de animo grooter, n.1. 31. Toen een stuk of wat, die gecombineerd inschreven en de rest (want er was nog veel meer) had op de envelop niet speciaal vermeld waarvoor werd in geschreven en hiervan werd een aparten stapel gemaakt, omdat er nu eenmaal orde en regelmaat moet zijn. Toen begon de opening der biljetten, on der doodsche stilte. Want we waren alle maal even nieuwsgierig natuurlijk naar den uitslag. Als men weet, dat de raming voor de woningen 161.000.bedraagt, dan begrijpt ieder, die de onderstaande) cijfers leest, hoe er gevochten is om dit j niet onbelangrijke karwei te krijgen. Niet minder dan 34 inschrijvers waren beneden de raming, verseheidenen zelfs aanmerke-1 lijk; en velen zaten elkaar, om het popu-j lair uit te drukken, dicht op de hielen. Er j waren er, die hun hoop en verwachting hadden gebaseerd op geheime krachten, I in de cijfercombinaties verborgen; zoo, waren er, die een omzetting der cijfers 1 hadden gebezigd om aan hun getal te I komen (158851, 154451, 159951), anderen] hadden zich vastgeklampt aan een bepaald! cjjfer, dat zij eenige malen herhaalden (166660), enz., kortom, er was groote ver- j scheidenheid. Het was een loterij waaruit] verscheidene nieten en maar één prijs kon komen. Wie zal den prijs krijgen?... Het is voor het Bestuur nog een heel wikken en wsgen. De laagste inschrijver voor den b< iuw der woningen is, zooais men ziet, een v! eemdeling; de daarop volgende even- et ns. Hier volgt de uitslag: A. Het bouwen van 84 woningen aan dé Dahliastraat alhier. Ingeschreven was door de firma's: Gebr. van Luiing, Rijk, Haarlemmer meer, 128.642.T. Abma, Enkhuizen, 129.800.Fa. Starrenburg Boerdijk, Den Helder, 131.000.Zaansche Coöp. Bouwersbond, Wormerveer, 133.000. M. C. v. d. Plas, Den Helder, 133.466. F. Wormsbecher, Heemstede, 133.848. Fa. Gebr. Geveke, Leeuwarden, 136.800- K. Duinker, Den Helder, 139.480.Fa. Gebr. van Pelt, Den Helder, 140.000. K. Kuipers, Surhuisterveen, 141.932. N.V. Ned. Bouw-, Grond- en Exploitatie- maatsch. van 1932, R'dam, 142.241. J. M. Tromp, Beverwijk, 142.380.A. Kingma Zoon, Leeuwarden, 142.480. Lastdrager, Den Helder, 143.281.H. C. Geveke, Leeuwarden, 143.281.G. Groot, Den Helder, 144.860.Fa. J. Krijtenburg, Harlingen, 145.600.Fa. Kort v. d. Wiel, Rijnsburg, Noordwijk, 146.482.J. Riemers, Den Helder, 148.824.P. H. RoxsVan Heeswijk, MierloHout, 148.900.H. Riemers, Den Helder, 149.500.—; Van 't Veer, Grimm en Tuin, Assendelft, 151.200. C. Kloosterboer, Broek op Langendijk, 153.000.Verwoest Lafeber, Amster dam, 154.250.Valentijn, Philippus, Braun Zn., Haarlem, 154.000.—; Doe- dens Schilder, 't Zandt, 154.451.—; Schaap Vringer, Hilversum, 154.849.—; Fa. De Boer Dekker, Wormerveer, 155.000.C. J. Hoornsman, Juliana- dorp, 157.500.—; L. Raaymakers, Wouw, 158.785.-; J. Goed, Hilversum, 158.851.-; Chr. Eskes, Amsterdam, 159.000.H. Doorn, Den Helder, 160.000.C. Bot, Den Helder, 160.000.Fa. P. Heeres Zoon, Velsen, 162.785.P. Frölich, Harlingen, 163.800.J. de Waard, IJmuiden, 163.940.N. J. Tromp, Over- veen, 164.000.P. Doorn, St. Maar tensbrug, 164.300.R. K. Koppen, Alkmaar, 164.450.D. v. d. Plas, IJmui den, 166.660.W. J. Karssen, Alk maar, 170.400.— en S. de Vries, Zaan dam, 199.800. B. Het ophoogen van een terrein, ge legen ten zuiden van de bebouwing der Asterstraat, alhier. Hiervoor was inge schreven als volgt: P. Kalis Cz„ Texel, 3897.—; A. J. Her- tens, Alkmaar, 4950.P. Maat, Den Helder, .6494.—; A. Tuin, 't Zandt, 6495.—; A. Groenink, Julianadorp, 6985.H. v. d. Klok, Heerenveen, 7370.J. Mooij, Zijpe, (N.-H.), 7800.-; H. Doorn, Den Helder, 8000.G. Coe- vert J. Klompmaker, Alkmaar, 9032.-; C. Boon A. Eelman, Texel, 9925. B. Vader, Den Helder, 10.975.—; J. M. Tromp, Beverwijk, 11.900.Valentijn, Philippus, Braun Zn., Haarlem, 12.800 en W. Veenstra, Den Helder, 14.300.—. Tenslotte waren nog de volgende in schrijvingen gekomen voor de combina tie van A en B: Zaansche Coöp. Bouwersbond, Wormer veer, 142.300.—; Gebr. G. J. Broertjes, Heemstede, 158.765.P. H. RoxsVan Heeswijk, MierloHout, f 159AOO.Doe- dens Schilder, 't Zandt, 159.951.—', Valentijn, Philippus Braun Zn., Haar lem, 166.800.—; R. K. Koppen Zoon, Alkmaar, 176.500.en J. C. de Geus, Haarlem, 177.337.—. Een beslissing kon uit den aard der zaak nog niet worden genomen. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. De afd. „Den Helder" van den Bijz. Vrijw. Lanlstorm vergaderde Vrijdag 11 Nov. in het Tehuis voor Militairen aan den Kanaalweg. De vergadering was goed bezocht. Mede aanwezig was de Verband-Comman dant, de res. majoor van Houten, alsmede de heer Oolders van Alkmaar, secretaris der Gewestelijke Commissie. De vergadering werd geleid door den Voorzitter der Plaatselijke Commissie, notaris J. W. J. Schreuder. Burgemeester Driessen, eere-voorzit- ter der afdeeling, had bericht van verhin dering gezonden. De voorzitter roept alle aanwezigen, waaronder vele dames, een hartelijk wel kom toe en richt daarna het woord tot den afgetreden Plaats. Leider, J. de Jong, hem dank bewijzend voor zijn arbeid en hem verzoekende zitting te willen nemen in de Plaatselijke Commissie. De bij de gehouden schietoefeningen behaalde prijzen werden vervolgens door den Res.-Majoor Van Houten uitgereikt. De uitslag was als volgt: Klasse A (scherpschutters): K. Bakker, le prijs; J. A. W. Roozen, 2e pr.; D. Smit, Se pr.; W. A. Ran, 4e pr. Klasse B (schutters le kl.): J. C. J. Kemna, le prijs; J. Blind, 2e pr. Klasse C (schutters 2e kl.): A. Kamon- nan, le prijs; E. J. Bruijn, 2e pr. De in een onderlingen wedstrijd be haalde prijzen werden door den PI. leider, Res.-Luit. J. Adolfs, uitgereikt. Deze werden behaald door A. Veen, le prijs; A. Hooiveld, 2e pr. en J. Dek ker, 3e pr. De heer Oolders deed vervolgens eenige zakelijke mededeelingen, o.a. betreffende den te houden korpswedstrijd en het Landstormblad, terwijl aan eenige vrij willigers, die wegens het bereiken van den 05-jarigen leeftijd werden ontslagen, een bewijs van ontslag door hem werden uitgereikt. Door den afgetreden PI. leider, Res.- Luit. J. de Jong, werd aan twee heeren, P. Vonk én C. van den Plaat, met een toe passelijk woord het mobilisatiekruis uit gereikt. Het officieele gedeelte was hiermede af- geloopen, waarna een aanvang werd ge- pag. l 1 2 2 7. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts Frankrijk en Engeland vragen uitstel van betaling van de oor- logsschulden De orkaan en vloedgolf op Cuba eischte meer dan 2500 menschen- levens Te Warschau stortte Zondag ochtend een graanpakhuis in. waarbij 18 dooden te betreuren zijnm 2 Ernstig auto-ongeluk te Ede. Een doode en een zwaar gewonde 2 De invoer van boter in Duitsch- land2 De ,.P. C. Hooft'' van de Mij. Nederland" in de haven van Amsterdam verbrand. Het schip als verloren beschouwd „7 Liefdesdrama te Brunssum. Meisje schiet haar verloofde neer en pleegt zelfmoord7 Inbraak in de bank van leening te Amsterdam Ned. s.s. ..Rozenburg" op de Noordzee aangevaren. De opva renden gered 1 Het Fransche ontwapeningsplan is gisteravond gepubliceerd «7 De brand in het kinderhuis te Woedenswil: Wraak 'van een psychopaat2 Afvloeiing van 2700 militairen in N.-Indië? Een besparing van bijna 3 millioen gulden „7 Ernstige mijnramp in Engeland. Acht en twintig dooden? 2 De aanbesteding van 84 wonin gen voor „Volkshuisvesting''„5 De regeling van het winterverlof van het Marine-personeel (Ma- rinebericht) Zware brand te Vlissingen. Vijf 7 huizen afgebrand Weer een brutale inbraak te Schagen6 Sportnieuws8 1 Omtrek nieuws „6 Marineberichten „7 Marktberichten „7 Van 1118 November: Tentoonstelling Zuiderzeewerken enz.", Mil. Tehuis Spoorstraat van 25 en van 710 uur. Dinsdag 15 November: Volksconcert Toonkunst „Dfe Jahres zeiten", Casino 8.15 uur. Zendingstentoonstelling Chr. Mil. Tehuis Kanaalweg 2 uur. Woensdag 16 November: Concert K.R.O.-sextet, R.-K. Volksbond. 8 uur. Concert „Die Jahreszeiten", Casino 8.15 u. Zendingstentoonstelling Chr. Mil. Tehuis Kanaalweg 2 uur. Donderdag 17 November: Arbeiders Kunstkring „De matrozen van Catarro", Casino 8 uur. Reciteeravond Geref. Jong.ver. „Uw Heil komt'', Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg 8 u. maakt met het afwerken van het niet- officieele programma, waaraan door ver schillende dames en heeren werd mede gewerkt. De heer P. Luyckx gaf eenige komische nummers ten beste, waaronder een door hem zelf vervardigde lied op den B. V. L., waarvan het refrein door alle aanwezigen werd medegezongen. Een en ander bracht een dankbaar applaus. De heer P. Vonk, gaf in samenwerking met de jongelieden Karei en Corrie Koke- door YVEL DLAWNURG. II. (Vervolg en Slot). In de Hoogstraat, de doodgewone alle- daagsche Hoogstraat en op 't Dijkje is een tjeele blokhut en vlak bij de Hoogere Burgerschool leven geweldige roode broe ders, in wijde oneindige prariënvalleien. In al die wigwams zijn jonge wolven-wel- fiennesten en daarin kruipen die jonge- jes met hun groene petjes, 't Zijn alle maal kleine Mowglis, allemaal leven ze onder de wet van de welpenhorde en de oude Wolf, Akeela en Bageera (de zwarte panter) zorgen, dat die wet wordt nage leefd. Die wet is zwaar, want alle kleine Mow- }[lis moeten hun plicht en bovendien federen dag een goede daad doen. Kijk, zegt Akeela, een oude Wolf met Jeugdig gelaat, kijk, als je nu op straat loopt en je komt een juffrouw tegen of een kind, dat een zwaar pak draagt, loop dan vriendelijk naar hen toe en vraag of jp dat pak voor hen mag dragen. Tracht altijd zwakke menschen te helpen, dan ben je een echte welp. Want dat mooie groene petje van je maakt je nog niet tot een welpAlleen op daden komt het aan. En dan zitten cle welpen in hun don kere hol op boomstammetjes rondom een geheimzinnig kampvuur. Ze leeren daar de stand van de sterren. Boven hun hoofd is namelijk een miniatuur sterrenhemel, met de groote beer en de poolster in den juisten stand. Door heele kleine openingen komen zij in het hol. De illusie is volkomen; het is hier, als in een eenzame hut, staande midden in de rimboe. Maar de kleine wel pen die hier met hun Akeela en Bageera in dit geheimzinnige hol zijn, vinden het heelemaal niet griezelig. Zij zijn in hun element. Hier, in dit geheimzinnige, don kere hol, hebben zij hun dagelijksche ge woonten van zich afgeschud. Hier zitten geen kleine Heldersche schooljongens. Schooljongens? De school ligt in hun fantasie nu op duizenden kilometers af stand. Hun vader en moeder wonen heelemaal aan den anderen kant van den oceaan. Ze zijn immers welpen... hebben in 't oer woud gejaagd, sporen gezocht. Ze hebben ridderlijke daden gedaan. De Akeela's, de moedige Wolven, zitten nu op den raadsrots in de holen, die verkenners en welpen op 3 plaatsen in Den Helder gemaakt hebben: op 't Dijkje, in de Hoogstraat en achter de Hoogere Burgerschool. In drie welpennesten komen de toe komstige verkenners bijeen. Zij luisteren gespannen naar de verhalen die hun ge daan worden. Zij leeren ridderlijkheid, soberheid, eenvoud, oprechtheid, flink heid. Zij leeren van Akeela waarom han- heid schande is. Zij leggen platte knoop, mastworp, visschersknoop, schootsteek en paalsteek. Zij leeren van de Akeela waarom han den en voeten schoon, de nagels kort en zindelijk, de tanden gepoetst moeten wor den, waarom zij door de neus moeten ademhalen. Kijk, zegt Akeela, in de wildernis in Afrika, zijn geen drogisterijen die tand pasta en borstels verkoopen, en toch heb ben de inboorlingen daar prachtige tan den, waarom zij door den neus moeten ze hun gebit met borsteltjes die uit stuk jes hout gemaakt zijn. Als moeder in een doodgewoon huis in een doodnuchtere straat, tegen hun zegt: jongens, tanden poetsen dan zijn ze oost-indisch doof, dan lappen ze die tandenpoetserij aan hun laars; maar wan neer diezelfde jongen op duizenden kilo meters afstand daar in de rimboe zit, wanneer koppen van Roodhuiden met groote breede veeren versierd op hen neerstaren in hun blokhutdan willen zij net doen wat een wilde in de rimboe doet en wanneer ze dan weer in de De Ruiterstraat of op de Hoofdgracht of in de Jan in 't Veltstraat terugkomen, dan bewegen ze hemel en aarde om een tan denborstel te krijgen, dan janken ze om tandpasta, dan vergeten ze nooit meer de tanden te poetsen, want Akeela, de Oude Wolf, heeft het bevolen en met die Oude Wolf, of 't nu Baden Powell, die oude grijze Akeela is, of een vriendelijk uitziende mevrouw, of een 18-jarige ver kenner, het doet er niet toe.... zij ge hoorzamen, want het was het stam-opper- hoofd, dat in de rimboe in de Hoogstraat of Dijkje of in het gebouw achter de H.B.S. c'at de horde bevolen heeft, tanden te poetsen. Niet alleen de tanden moeten de pseudo- wilden goed verzorgen, maar Akeela is ook bezorgd voor hun neus, hun voeten.. Het woord, dat Akeela spreekt, is wet. Geen welp zal de horde schande aan doen door wangedrag. Rustig, in volle aandacht, zitten ze in hun eigen gemaakte tent. De verkenners in de Hoogstraat heb ben zelfs een maan gemaakt, die electrisch verlicht wordt, en in die blokhut kan schijnen. De illusie, dat zij zich in de wil dernis bevinden, is hier volkomen. Buiten klettert de regen, maar de wel pen hebben er geen last van; rustig zitten ze aan de voeten van de Oude Wolf. Niemand wil het nest verlaten.... dat knusse nest.... Jullie hebben een mond om te eten, doceert de Akeela, en je neus dient om ademte halen. Als een Indianen-welp door zijn mond ademhaalt, wordt dat mondje dient ge bonden, zoodat hij alleen door zijr. neus leert ademhalen, dat is veel gezonder, want als je met je mond open slaapt, dat grr grrsnrsnrrrdan ga je snurken.... Zoo vertelt Akeela verder en de Hel dersche welpen, de candidaat-padvinders, luisteren met aandacht. Ze zullen om den drommel wel oppassenvannacht, in hun wigwam niet te snorken, en zij zullen heel gewichtig aan de squaw, die hun bleeke moeder is, verzoeken alsjeblieft te zorgen, dat geen der bewoners van de wigwam in de Molenstraat snurkt, want bij de „Groote Roode Adelaar", het is gevaarlijk, heel gevaarlijk. Een kreet, een vreemde kreet klinkt, de Akeela stoot die uit. Alle Welpen gaan in een kring om haar staan. Zij stooten eveneens vreemde rare geluiden uit. Het is niet Juttersch, het woord goje, het is is de horderoep. Ik versta er geen jota van, het moet Indiaansch zijn. We zullen een tocht naar de duinen maken, jongens, zegt Akeela, het is nu mooi weer geworden. De kleine Welpen, de aanstaande padvinders, kruipen buiten het hol. Ze stellen zich in een troep op. Leuk zien zij er uit in hun pakjes, met die groene petjes op 't hoofd. Pittig mar- cheeren zij naar de duinen, maar den Ka naalweg, het Dijkje, de Langestraat zien zij niet; de duinen zijn geen duinen voor hen, het zijn hooge bergen, Mount Eve- rests, de helmen zijn ondoordringbare wouden, waar zij doorheen sluipen. Hier leeft de kinderfantasie op, hier wordt iets nuttigs, iets moois geleerd. Geen verwee- kelijkte, verwende jongens, maar jongens, die soberheid, reinheid en ridderlijkheid in hun devies hebben, die vriendelijk zijn tegenover ouders, leeraren en meiemen- schen, dat is het doel, dat Akeela zich stelt. Al te weinig wordt de jeugdbewe ging in Den Helder belicht. Te weinigen kennen het doel, waarnaar gestreefd wordt. Soberheid eenvoud waarheid, dat is waar de jeugd in dezen weergaloozen crisistijd behoefte aan heeft. Den Helder, 14 Nov. 1932.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5