HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 NOVEMBER 1932. I <;xel. Poging tot doodslag. Nederlandsch stoomschip in nood op de Zwarte Zee. De verwoestingen van den storm in Japan. De schulden aan de Ver. Staten. De invoer van visch in Engeland. Twee-en-een-half millioen voor haringvisschers. PROPAGANDA-AVOND R. K. KÏESVEREENIGING. De algemeene vergadering, die het Be stuur van de R.-K. Kiesvereeniging had uitgeschreven, om te komen tot oprich ting van een propaganda-club met socialen cursus en waarin de heer De Lobet uit Haarlem als spreker zou optreden, viel Zaterdagavond een best bezoek ten deel. De Voorzitter, de hee» A. Timmer, leidde den heer De Lobet in en wees in zijn openingswoord op 't nut, dat de op richting van genoemde clubs voor de R.-K. Partij kan hebben. Door sommigen onder ons wordt gemeend, dat onze activiteit weinig nut kan hebben, zei sPr-> en alleen veel haken en oogen met zich zal brengen. Deze meening moet ik sterk bestrijden, wij hebben in dezen t.jd van actie aan de verzijde onze clubs noodig. En laat gerust in een gemengde omgeving waarin wij hier leven, ieder maar ge voelen wat men aan een Katholiek heeft Hierna verkreeg de spreker van dezen avond het woord. De heer De Lobet had als onderwerp voor zijn lezing gekozen „Oude en nieuwe vraagstukken". Op ge zellige en vaak zeer geestige wijze, wist spr. te vertellen van de moeilijke tijden, die de Katholieken nog in omstreeks 1800 meemaakten. Waardoor men genood zaakt was kerk te houden in schuren en verborgen kerkjes in de steden. Er is zelf een tijd geweest, zei spr., dat men er sterk over dacht om de Katholieken maar als staatsgevaarlijk over de grenzen te zetten; het aantal (ruim 1/3 van de bevolking) was echter te groot. Spr. schetste verder de geleidelijke verbeterin gen in d9 toestanden, noemde namen van verschillende groote mannen onder de Katholieken, zooals Lesage ten Broek, Hein de Wijs; Monseigneur Swijsen, Dr. Schaepman en anderen. En wees tenslotte op den geweldigen omvang, waartoe de R.-Kath. Partij is gekomen. Ook de ge lijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs en de strijd, die daaraan is voorafgegaan, werd daarbij sterk naar voren gebracht. Ten slotte wees spr. er op, dat er thans 2150 R.-K. scholen in ons land gevestigd zijn, met 350.000 leer lingen. Verder zette spr. uitvoerig uiteen het standpunt, dat de Kath. innemen tegen 't Liberalisme, Socialisme en Communisme en toonde daarbij aan, dat er voor een propaganda-club een groot arbeidsveld open ligt en er aan studie-materiaal voor een socialen cursus geen gebrek is. De rede van den heer De Lobet sloeg geweldig in en werd onder luid applaus besloten. Aan 't einde deelde de heer Timmer nog mede, dat de WelEerw. Heer Kape laan Boelrijk zich bereid verklaard had als leider voor den socialen cursus op te treden. Aangifte daartoe kon men Zondag doen. De cursus zou aanvangen op Maandag d.a.v. IJSCLUB „OOST". Vrijdagavond hield bovengenoemde ijsclub haar Alg. Jaarvergadering in de O. L. School alhier. De Voorzitter, de heer H. Steigstra, opende om 8 uur de vergadering met een woord van welkom, het deed hem ge noegen, dat er zoovelen aan den oproep gehoor hadden gegeven. Buiten het be stuur, dat uit 7 leden bestaat, waren er 37 leden opgekomen. Door den secretaris, den heer F. van Houte, werden de notulen gelezen en onder dankzegging onveranderd goedge keurd. Uit het verslag van den penning meester, den heer Jan Roeper Nz., bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 293,27, de uitgaven f 55,34, zoodat er een batig saldo is van f 237,93. Door de beerert A. M. van Liere en W. van Houte werd de rekening nagezien in orde bevonden, waarvoor de penning meester een woord van dank ontving. Hierna volgde bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heeren B. F. Zondervan, 2e voor., F. van Houte, secr., C. P. Burger, 2e baancomm. en Jac. de Smit, 2e secr.-penn. Allen werden her benoemd en namen hun benoeming aan. Verder stelde het bestuur voor, met het oog op den slechten tijd en de goede kas, waarover de vereeniging beschikt, de contributie voor dat seizoen te ver lagen en vast te stellen als volgt: voor leden en nieuwe leden, die zich opgeven vóór 15 Dec. op f 0.25, na dien datum f 0.50 en voor die bedanken bij het innen der contributie en in 't zelfde seizoen weer wenschen toe te treden op f 0.75, wat met algemeene stemmen werd aan genomen. Het ledental bedraagt thans 168. Hierna volgde nog Verloting van een paar schaatsener werden 87 loten ver kocht. De heer C. P. Burger was de ge lukkige. Op No. 87, het hoogste nummer, viel de prijs. Hiermede was de Agenda afgewerkt en sloot de voorzitter de vergadering. MEER DAN EEN JAAR ZOEK. In Augustus 1931 verloor de heer B. v. Lenten zijn horloge op een bouwland in den Prins Hendrik Polder, en hoewel ijverig gezocht werd, mocht 't niet ge lukken het verloren voorwerp terug te vinden. Na dien tijd werd het land tweemaal omgeploegd. Toen men dezer dagen op nieuw het land ging bewerken, kwam het horloge plotseling weer voor den dag. Hoewel het ruim 15 maanden onder den grond was geweest, bleef het uurwerk geheel ongedeerd, nadat het opgedraaid was, liep het even accuraat als tevoren. HOFSTEDE TE TIENHOVEN UITGEBRAND. Hedennacht omstreeks één uur is brand ontstaan in de hofstede, bewoond door den heer W. G. Bakker, gelegen in Tien hoven, eigendom van de Doopsgezinde Ge meente te Burg, Waal en Oosterend, Bij na onmiddellijk na het uitbreken van den brand stortte het dak in. De inboedel die niet verzekerd was, kon voor een groot deel worden gered. De hofstede zelf zal wel verzekerd zijn. De motorspuit van Den Burg is naar de plaats van den brand vervoerd, doch kon het vuur niet meer blusschen. De hof stede brandde geheel uit. De oorzaak is nog onbekend. KAASKEURINGEN. By de gehouden kaaskeuring in Alk maar (ongeveer 20 inzendingen) werd door de zuivelfabriek „De Eendracht" alhier op één na het hoogst aantal punten behaald, n.1. 79 '/2. hoogste 80. Een goede praestatie voor deze fabriek en een complimentje voor den kaasmaker R. Holdrop. Burgerlijke Stand van Texel van 12 tot en met 14 November. OVERLEDEN: Jansje de Jager, 71 j.. wed van J. Boon. Den Hoorn. UITVOERING D.E.K. Het fanfarecorps D.E.K. te den Hoorn is voornemens voor leden en donateurs een tweetal gezellige avonden te geven, n.1. op 25 en 26 November a.s. Er wordt door de leden al flink geoefend. Niet al leen muzieknummers, doch ook voordrach ten zullen gegeven worden. 't Beloven weer als altijd gezellige avonden te worden. De korfbalclub „De Zwaluw" van den Hoorn, behaalde op het sportterrein al daar Zondag een overwinning op O.K.C. van Oudeschild van 81. Helder, aan wien was ten laste gelegd openbare schennis etcetera. Deze heer had ook een troefkaart mede gebracht in de persoon van een vrouwe lijke getuige a décharge. In verband met het zedekwetsende had de behandeling plaats met gesloten deu ren. Gevorderd werd 40 boete of 20 dgn. Binnenland. A RRONDISSEMENTSRECHTB ANK ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 15 November. Uitspraken van 8 November. Pieter B., landbouwer te Venhuizen. Verduistering ten nadeele van „Ceres", 6 maanden gev. onvoorwaardelijk. George St., caféhouder, Den Helder, mishandeling, 40 boete of 40 dagen. Civiele vordering ontzegd. Bern. K., stoker, zonder vaste woonpl. (gedetineerd), verduistering, 2 maanden gev. met aftrek van 2 maanden voorarrest. Willem de J., scheepmaker, Den Helder, openb. schennis der eerbaarheid, vrijge sproken, opzet niet bewezen. Theodorus Joh. E., varensgezel, R'dam, thans gedetineerd, diefstallen gepleegd te Den Helder. Nadere instructie gelast. Naspel van de Winkelsluitingswet. De 57-jarige heer Pieter B., caféhouder en wat dies meer zij, te Schagen, had op Zondag 1& Mei, omtrent 11.50 des avonds, visch verkocht aan liefhebbers van een hartigheidje, 't feit, waarin de gem.-veld- wachter Flapper een Overtreding zag der winkelsluitingswet, weshalve hij proces verbaal opmaakte volgens de regelen der kunst. De kantonrechter, voor wien de café houder zich had te verantwoorden, bleek ook dezelfde opinie te hebben als de ver balisant en veroordeelde den verdachte tot 5 boete of 1 dag. Met welk vonnis de veroordeelde, die vermeende niet strafbaar te zijn, omdat zijn inrichting niet viel onder het desbe treffende wetsartikel, kwam in hooger beroep en werd alsnu juridisch ter zijde gestaan door mr. Buiskool, om de puntjes nog eens op de i te zetten. De appellant verdedigde zich met te be weren, dat de door hem verkochte visch- waren ter plaatse- werden genuttigd in de daarvoor bestemde localiteit. Doch daartegenover werd aangevoerd, dat de verbalisant de Flapper had gecon stateerd, dat de vischconsumenten zich met het hartige hapje naar het aangren zend café van verdachte begaven, ten einde het gekochte onder genot van een glaasje bier of iets dergelijks te verwer ken. Het gebeurde, dat klanten uit het café met bordjes kwamen cm zich in den visch winkel van het verlangde te voorzien. Mr. Buiskool tartte echter den getuige Flapper om de feiten te kunnen aan- toonen, dat zulks na 1 Mei was geschied. De heer Flapper kon niet met zekerheid zeggen, of dit tusschen 1 en 15 Mei was geschied, wel had hij gezien, dat men- schen van uit het café, bordjes met afge kloven graten terugbrachten, op welke verklaring verdediger spottend het hoofd schudde. Verdachte, zei verdediger, brengt na tuurlijk bii het opruimen van het café de vuile vischbordjes weer terug. Getuige Flapper bleef beweren na 1 Mei te hebben gezien, dat vischwaren over de toonbank werden gekocht en meegenomen. Er ontstond eenig meeningsversehil tusschen getuige en verdediger over de omstandigheid, dat er proces-verbaal was opgemaakt op last van den burgemeester. De heeren hebben zelf de bekeuring uit gelokt, want de burgemeester was er absoluut niet voor, protesteerde de ver dediger. De getuige a décharge v. Stralen was van meening, dat in de vischbakkerü van den heer B. óók visch werd afgeleverd. De verdachte merkte nog snedig op: Als wij sluiten moeten, kunnen ze de visoh- vangst te IJmuiden wel heelemaal stil leggen. Zekere heer Lingeman, ook getuige a décharge, verklaarde, dat heel zelden een vischje uit den winkel wordt meegenomen. De heer Officier vermeende, dat hier inderdaad sprake was van de uitzonde ring, dat in hoofdzaak het gekochte ter plaatse werd geconsumeerd. De inrichting van appellant was daar trouwens op inge richt, en requireerde de Officier vernie tiging van het gewezen vonnis en ontslag van rechtsvervolging. Mr. Buiskool had uiteraard een lichte taak. Hij had een dergelijk requisitoir trouwens verwacht. Na nog het vonnis onder de loupe te hebben genomen, sloot verdediger zich in hoofdzaak aan bij het requisitoir. Pleiter noemde de winkel sluitingswet weer een nieuwen klap op het hoofd van den middenstand en be- critiseerde hierbij ook den Minister van Justitie betreffende diens houding in deze aangelegenheid. De neus van Jan Publiek mocht niet te gast gaan. Misdr. art. 2.39 Strafrecht. De laatste zaak voor de pauze betrof een BO-jarigen koopman, wonende te Den Voor de rechtbank te Almelo heeft Dinsdag terecht gestaan de koopman W. B., uit Enschede, thans gedetineerd, be klaagd van poging tot doodslag op G. B. van der Woning, op 2 Oct. te Haaks bergen gepleegd. Verdachte was, met een groot mes ge wapend, uit Enschede naar Haaksbergen gegaan, om aldaar zijn vroegere geliefde te spreken, die thans omgang had met Van der W. Het mes had hij meegeno men, volgens zijn verklaring, om bij een eventueele ontmoeting met Van der W. niet hulpeloos te staan hij wist, dat deze met een hamer gewapend was. Te Haaks bergen had hij het meisje en v. d. W in den familiekring van haar broer aan getroffen, waar v. d. W. hem, zoo be weerde verd., met den hamer had aan gevallen, waarop hjj zich met het mes verdedigd had. Volgens de verklaring van alle getuigen had verdachte dadelijk na zijn binnen komst v. d. W. met een groot mes aan gevallen en hem eenige ernstige steken in het hoofd toegebracht. Het meisje en een buurman schoten te hulp en redden zoodoende het leven van v. d. W. De officier van justitie eischte 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor loopige hechtenis. De verdediger, mr. Ten Cate, uit Hen gelo, vroeg een onderzoek naar de geest vermogens van verdachte. Vonnis over acht dagen. ZIJN EIGEN FIETS GEKOCHT. Op 9 Nov. werd ten nadeele van P. B. van den Wilgenweerd in de Diergaarde laan te Rotterdam een fiets gestolen. Den volgenden dag kocht B. van den 45-jarigen fietsenhandelaar G. R. een tweedehandsche fiets, welke, toen hij het karretje nader bekeek, zijn eigen gestolen fiets bleek te zijn, waarvan een paar onderdeelen waren veranderd. B. deed aangifte bij de politie, welke een onder zoek instelde, met het gevolg, dat R. werd aangehouden en opgesloten. In zijn zaak werden nog vier van diefstal af komstige fietsen in beslag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. ONDER EEN AUTOBUS GERAAKT EN DOODGEREDEN. Gisterenmorgen is in de Stieltjesstraat te Rotterdam de 39-jarige onderwijzeres J. C. Dienaar, gewoond hebbende aan den Boezemsingel, onder een autobus van lijn A van de Rotterdamsche Electr. Tram ge raakt. Zij werd zóó ernstig gewond, dat zij kort daarop aan de gevolgen is over leden. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De politie heeft den autobus voor onderzoek in beslag ge nomen. HET DRAMA TE BRUNSSUM. De toestand van den jongen, die Zater dagavond te Brunssum door zijn meisje werd neergeschoten en een kogel in het hoofd kreeg, is redelijk goed. DE TOESTAND DER PATIËNTEN VAN HET AUTOBUS-ONGELUK. Naar de Alkm. Crt. verneemt heeft de heer Hölzel, het slachtoffer dat bij het autobus-ongeluk Dinsdag er het ernstig ste verwond werd, een rustigen nacht doorgebracht en is zijn toestand naar om standigheden goed te noemen. Wat de andere patiënten betreft kan gemeld worden dat bij hen, die beenbreu ken hadden het been gezet is en allen over het algemeen een rustige nacht had den. DOOR EEN TRAM GEGREPEN. De 21-jarige boerenknecht Feenstra uit Ureterp is gisterenmorgen bij het over steken van de trambaan tusschen Drach ten en Heerenveen, doordat hij de aan komende tram niet zag, met zijn fiets ge grepen en ongeveer 200 m meegesleurd. De machinist had er aanvankelijk niets van bespeurd. De linkerhand van Feen stra was afgereden en waarschijnlijk zal hjj den rechterarm moeten missen. Tevens had hij inwendige kneuzingen. De man is naar het academisch zieken huis te Groningen vervoerd. EEN BEDRAG VAN ZES-EN-TWINTIG HONDERD GULDEN KWIJT GERAAKT. De reiziger D. van de n.v. Steenfabrie ken te Beegden is, terwijl hij te Swalmen in een café zat, zijn portefeuille met 2600 kwijt geraakt. Dit bedrag had hij geïnd voor genoemde n.v. Een door de politie ingesteld onderzoek leidde tot het terugvinden van de portefeuille in een akkerveld; het geld was verdwenen. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS. Bij Drunen (Noord-Lrabant) is giste renmorgen ongeveer 11 uur de motor fietsrijder De Bont uit Tilburg tegen den auto van dr. Van Seters gereden. De heer de B. werd leve sgevaarlijk ver wond opgenomen; zijn duo-passagier, de heer Kootkar (die in ondertrouw is) heeft een herschudding en een beenbreuk ge kregen. Beiden werden naar het zieken huis te 's-Hertogenbosch vervoerd. De toestand van den heer De B. is zeer ern stig. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Twee zwaar gewonden. Gisterenochtend omstreeks negen uur is op de nieuwe brug bü Keizersveer een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een luxe auto, gemerkt G 42124, kwam met een vaart van ongeveer 80 km uit de richting Dussen en slipte op de brug. De wagen kwam tegen het ijzeren hekwerk van de brug terecht. De bestuurder van den auto en zijn echtgenoote, de heer en mevrouw B. uit Amsterdam, werden er uit geslin gerd en met een zware hersenschudding opgenomen. Per auto zijn zii in zorgwek- kenden toestand naar het r.-k. ziekenhuis te Raamsdonksveer vervoerd. Buitenland. Boekarest, 17 Nov. Het Nederlandsche stoomschip „Ceres", op weg naar Con- stanza (Roemenië) verkeert in nood. Het schip dat in zinkenden toestand is, heeft s.o.s.-seinen gegeven. De „Ceres" meet 2680 ton, behoort thuis te Amsterdam bij de K.N.S.M. en werd in 1919 gebouwd. Aan boord bevinden zich dertig personen. FORD VERLAAT CORK. De Times verneemt, dat de Fordmij. besloten heeft haar fabriek te Cork te slui ten. De inrichting heeft 2J/4 millioen pond gekost en voor de malaise werkten er 7000 man. T hans bedroeg het aantal werklieden nog 2000. De fabriek is geleidelijk naar Dagenham verplaatst. Ford had enkele jaren geleden een fabriek te Cork gesticht omdat daar zijn grootvader vandaan was gekomen. HET BANDIETISME IN CHINA. Een trein van den Chineeschen Oosterspoorweg beschoten. De D-trein WladiwostokHarbin werd bij het passeeren van het station Erdsjik- jansi aan den Oost-Chineeschen spoorweg door Chineesche bandieten beschoten. Zes Chineesche passagiers werden gedood, terwijl het aantal gewonden 20 zou bedra gen. Het vuur werd echter beantwoord door de treinwacht, zoodat de trein niet kon worden aangehouden. Een Japansche tuchtigings-expeditie is uitgezonden om het verkeer langs den spoorweg te be schermen. VERDUISTERINGEN OP GROOTE SCHAAL BIJ DE RUSSISCHE POSTERIJEN. Van 7 millioen roebel. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft een speciale enquête-commissie van het executieve comité bij de Sovjet-Russische posterijen verduisteringen op groote schaal ontdekt. Vastgesteld is, dat niet minder dan 7 millioen roebel, welke in de eerste helft van dit jaar op verschillende post kantoren zijn gestort, nimmer hun plaats van bestemming hebben bereikt. Dit be drag is door ambtenaren verduisterd. ROOVERS BRANDSCHATTEN EEN DUITSCH STOOMSCHIP. Uit Antofagasta wordt aan het „Ham burger Fremdenblatt" gemeld, dat zee- roovers het in de haven van Antofagasta voor anker liggende Duitsche stoomschip „Eisenach" hebben overvallen en een rijke buit hebben gemaakt. Terwijl het grootste gedeelte der bemanning van het ruim 4200 ton metende schip zich aan boord bevond, klauterden de zeeroovers, döor de duisternis begunstigd, aan boord, overmanden na een kort gevecht de op wacht staande mannen en bonden dezen vast aan mast en reeling. De piraten door zochten vervolgens het schip en roofden ten slotte 500 kisten thee. Zij konden on gehinderd met de buit ontkomen. De politie-autoriteiten van Antofagasta heb ben direct een onderzoek ingesteld, doch tot nu toe heeft men van de daders nog geen enkel spoor ontdekt. De aanvankelijke doodencijfers gelukkig zeer overdreven. Volgens een officieele mededeelinguit Tokio zijn tot dusverre 18 dooden ge borgen, die het slachtoffer geworden zijn van den storm, die in den nacht op Dinsdag boven Yokobama heeft gewoed. Het definitieve aantal dooden is nog niet bekend. Het is echter duidelijk, dat het aantal slachtoffers in de eerste opwinding hoogelijk overdreven is. In Yokohama is na de ramp de geheele politie en een deel van de troepen gemobiliseerd, zij hebben een geheelen dag onafgebroken gewerkt om 121 inwoners te ïedden, die door een aardverschuiving, welke door den storm was veroorzaakt, waren be dolven. Deze storm is de ergste geweest, dien Japan in 12 jaar heeft beleefd. Aan de kust zijn duizenden huizen overstroomd. Men vreest, dat bij de visschersvloot groote verliezen zijn geleden. In de militaire haven Sasebo wordt een klein niarine-schoolschip met een beman ning van 200 koppen vermist. Men vreest, dat het gedurende den storm is vergaan. De materieele schade wordt in totaal op ongeveer 30 millioen jen geschat. Het Japansche kabinet heeft in een buitengewone zitting besloten een com missie tot het brengen van hulp aan de getroffen gebieden in te stellen. De mi nister van financiën heeft daarvoor 3 mil lioen jen ter beschikking gesteld. Dc omvang van de ramp. Officieele gegevens. In de jongste officieele mededeelingen over de gevoigen van den taifoen worden de volgende getallen genoemd: Te Tokio 6 dooden. in de districten rondom Tokio 33 dooden; 62 vermisten; 4800 huizen zijn geheel verwoest, 10.300 ten deele; 53.000 huizen staan onder water. Een aantal visschersbooten met in totaal 250 man aan boord is vergaan. DE GOUVERNEUR VAN ANNOBON VERMOORD. Verbetering. Naar nader uit Ma drid wordt gemeld, is niet de gouverneur- generaal van Spaansch Guinea vermoord, maar de gouverneur van het eiland Anno- bon, dat tot Spaansch Guinea behoort. De gouverneur is vermoord door een sergeant van de koloniale troepen, naar het schijnt, uit wraak. NIEUWE AARDSCHOKKEN IN CHILI Uit Santiago (Chili) wordt gemeld, dat nieuwe krachtige aardschokken in Chili zijn waargenomen. Nadere bijzon derheden over de gevolgen ontbreken. STORTZEE SLAAT COMMANDOBRUG WEG. Het Noorsche vrachtschip „Ingerto" uit Bergen, metende 4700 ton, raakte op weg van Gdingen naar Reykjavik, op ongeveer 45 zeemijlen ten Zuiden van Reykjavik in een orkaan, waarbij een stortzee de com mandobrug wegsloeg en de kapitein, de eerste stuurman en een reiziger, die zich op de brug bevonden, over boord werden gespoeld. Het schip verkeerde verschei dene uren in nood. Een treiler, die de noodsignalen had opgevangen, slaagde er in, het schip naar de haven van Reykjavik te brengen. BELASTINGBETALING MET LEEUWEN EN APEN. De circus-directeur Johann Czaja, aldus meldt Reuter uit Boedapest, heeft den belastingautoriteiten voorgesteld zijn belastingachterstand in natura te vol doen, en biedt de stad Boedapest daartoe zeven leeuwen en dertien apen aan. De stad heeft de dieren door deskundigen laten taxeeren, die hun waarde geschat hebben op 4600 pengö, en de voorwaarde is gesteld, dat deze belastingopbrengst in natura niet aan het belastingkantoor maar aan den stadsdierentuin zal worden afgeleverd. Mocht men tot overeenstemming ko men, dan zullen in de diergaarde van Boedapest de eerste leeuwen en apen te zien zijn. DE BRAND IN HET KINDERHUIS TE WAEDENSWIL. De moeilijke positie van den a.s« president Roosevelt. De a.s. president, Roosevelt, is in een moeilijk parket geraakt door het weer op duiken van het oorlogsschuldenvraagstuk. Dit, tenminste, is de opvatting van den correspondent te Washington der te New- York verschijnende „Evening Post". Toont Roosevelt zich gunstig gestemd ten opzichte van de schuldenaar-staten, dan loopt hij gevaar de gunst te verspelen van de machtige Hearstbladen, alsmede den steun van de landbouwkringen in het westen der Unie. Mocht Roosevelt er daarentegen op aan dringen, dat de schuldenaars hun ver plichtingen tot op den laatsten penning na komen, dan stoot hij machtige financieele belanghebbenden voor het hoofd. Deze financiers, die voor het meerenöeel geves tigd zijn in het Oosten der Unie, beschou wen de oorlogsschulden als een beletsel voor het weer opleven van den wereld handel. Bovendien zijn vele Amerikaansche banken houdsters van Duitsche obligaties met korten omlooptijd en vreezen die ban ken het zfin vooral kleine lichamen ten plattelande, dat het aandringen van de Ver. Staten op volle betaling, door de schuldenaarstaten zal ten gevolge hebben, dat de geallieerden dan ook hun voorloo- pige bereidverklaring om af te zien van de Duitsche herstelbetalingen zullen in trekken, hetgeen de betaling door Duit sche particulieren, van hun schulden aan het buitenland twijfelachtig zou maken. Vemoedelijk zou de gemakkelijkste weg uit de. moeilijkheid deze zijn, dat het mo ratorium voor den duur van een jaar ver lengd wordt met het stipte beding, dat dit niet vooruitloopt op een latere handelwijze van de V. S. De a.s. president zou dan tijd krijgen om de zaak grondig te bestudeeren en in middels de kans hebben de onverzoenlij- ken onder de Democraten tot zijn mee ning te bekeeren, indien hij tot de slotsom mocht komen, dat herziening van de schulden gewenscht is. De dader aangehouden. De 42-jarige zwakzinnige Karl Widmer, die verdacht wordt den noodlottigen brand in het huis voor achterlijke kinderen te Waedenswil (kanton Zürich) te hebben gesticht, is Maandag aangehouden. Hij heeft reeds bekend. De man is on toerekenbaar. HET DERTIENDE SLACHTOFFER VAN DE ONLUSTEN TE GENEVE. Maandagavond is in het kantonale zie kenhuis te Genève de 37-jarige onder wijzer Rottaz gestorven, die bij de onlus ten te Genève op 9 November door een schot aan het hoofd gewond was. Het aan tal slachtoffers stijgt hierdoor tot 13. DE VERDEDIGING DER MARINE BASIS EN DE LEGERBE^ZUINIGING. De Java-Bode verneemt, dat de finan cieele consequenties der opschuiving in Oostwaartsche richting van het gedeelte van het leger op Java, dat bestemd is voor de verdediging van de Marine-basis in oorlogstijd, door combinatie met belang rijke legerbezuinigingen onbelangrijk wor den. Door samenvoeging van meer een heden in één verband wordt in de hoogere staven belangrijke bezuiniging verkregen, evenals door grooter gebruik van miliciens bij de hulpwagens. Zoodra de maatregelen in uitvoering komen, zal de eerste divisie behalve West- Java ook Midden-Java bestrijken. De plaatsing van een generaal en de legering van een groot garnizoen in Soerabaja zijn nog zeer twijfelachtig. Wanneer een groot garnizoen te Soerabaja wordt gelegerd zal de generaal te Malang wonen. VLOOTBESPREKINGEN TUSSCHEN ENGELAND, FRANKRIJK, ITALIË EN AMERIKA. Na den terugkeer van Norman Davis uit Rome zijn te Genève tusschen de ma- rinedeskundigen der Engelsche Fransche, Italiaansche en Amerikaansche regeerin gen streng vertrouwelijke besprekingen begonnen, die aanvankelijk slechts liepen over de vraag hoe de groote tegenstelling tusschen de Italiaansche en de Fransche politiek overbrugd kon worden. Tot nog toe zou nog geen voortgang zijn gemaakt. Vooral het Fransche voorstel tot het slui ten van een Middellandsche Zee-pact stuit op grooten tegenstand. Het initiatief tot deze besprekingen zou door Engeland zijn genomen. BOLIVIË EN PARAGUAY. Nieuwe gevechten. 509 dooden. Het Paraguaysche leger heeft een kraehtigen aanval uitgevoerd op de troe pen in het Gran Chacogebied. Bij een Boliviaansch fort, waarin zich een greote bezetting bevond, werden twee s.agen ge leverd. Er zijn 500 dooden. PRINSES JULIANA ALS ZIEKENBEZOEKSTER. Uit Apeldoorn schrijft men aan de Nw. Rott. Crt.: Prinses Juliana gaat den laatsten tijd dikwijls op huisbezoek bij zieken en ouden van dagen te Apeldoorn en omgeving, waarbij zij meestal vergezeld is van mej. A. L. Schoch. De tariefcommissie heeft haar beslissing over een verhooging van het Invoerrecht opgeschort. Reuter meldde gisteravond uit Londen: De commissie van advies voor de in voerrechten heeft aan de Britsche treiler- federatie een brief gezonden, waarin zij mededeelt, haar beslissing ten aanzien van het heffen van nieuwe invoerrechten op visch op te schorten. De commissie schrijft de tegenwoordige depressie niet zoo zeer aan de hoeveelheid der door buitenlandsche treilers aange brachte visch toe, als wel aan de alge meene vermindering van de koopkracht en de jongste sterke prijsdaling van an dere voedingsmiddelen. De commissie betwijfelt of op het oogen- blik de algemeene uitwerking van een recht ad valorem op de door vreemde vis- schers aangevoerde visch geschat kan worden en beveelt de visschers aan, op nieuw de mogelijkheid van verbetering van de bestaande organisatie en distri butie-methoden te overwegen. De commissie heeft besloten haar beslis sing uit te stellen, maar is bereid deze aan- gelegenheid in den aanvang van het vol- gende jaar opnieuw te overwegen. Wetsvoorstel tot credletverlee- niug ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot verleening van een rentedragend crediet ten behoeve van de haringdrijfnetvisscberij uit te betalen' in 1932 en zoo noodig in 1933. De memorie van toelichting beschrijft uitvoerig de oorzaken van de moeilijk heden in dit bedrijf en vervolgt dan In overleg met belanghebbenden is een regeling ontworpen, welke het den reeders mogelijk zal maken voor eigen risico haring tijdelijk uit de markt te nemen. Voor deze regeling zal deReedersveree- niging voor de Nederlandsche Haring- visscherij optreden als centrale organi satie, die den reeders op de partijen haring, die uit de markt genomen worden, voorschot verleent, waarvoor de opge slagen haring aan haar ter zekerheids stelling in eigendom wordt overgedragen. Om de reedersvereeniging in staat te stellen dezen opslag te financieren, zal te haren behoeve door het Rijk een rente dragend crediet worden geopend van ten hoogste f 2.500.000.—, hetgeen haar naar gebleken behoefte bij gedeelten ter be schikking zal worden gesteld. Het Rijk zal daarom toezicht houden op de gestie van de reedersvereeniging, waarbij in het bijzonder gelet zal worden op den verkoop van die haring op het daartoe meest geschikte tijdstip. Voorshands zal het voldoende zijn deze regeling te beperken tot de vangst 19.32, waarvan de aangevoerde partijen onder normale omstandigheden voor den aan vang van de vangst 1933 geruimd zullen zjjn. Alleen voor goede qualitelt. Het crediet wordt alleen verleend ter financiering van haring van goede quali- teit, welke geschikt is om te worden op-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11