Kannewasser's Sint Nicolaasfeest Geeft hem ÖM HOOFDKANTOOR KONINGSTRAAT 76 DE STRIJD CM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WiERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. No. 7198. EERSTE BLAD DONDERDAG 17 NOVEMBER 1932 60ste JAARGANG Het Fransche ontwapeningsplan. - Duitsche critiek vooral ten opzichte van de gelijkgerechtigheid. - België gaat voort met de verdediging van zijn grenzen. Amerika ontstemt over de nota's van zijn debiteuren. OP 6 DECEMBER IN CASINO". De oeconomische wereldconferentie. Aftreden van von Papen geëischt. Hoovers uitnoodiging aan Roosevelt aangenomen. Oost-Indlë VOOR voor bint mc.ü door de langzame vordering op het A.S. TKSKICiPI® -*«3 Werking Zuiderzeestsunwet. FE UIL LETON HELDERSCHE Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Helderseha Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen, land f 2.—, NederL Oost- en West-lndië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.fr. p. p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIÊN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Het Fransche ontwapeningsplan, waar van wij in ons vorig nummer nog een tamelijk uitvoerig uittreksel hebben ge geven, heeft lang geen onverdeelde in stemming gevonden. Het plan beoogt het aangaan van een algemeene overeen komst tot beperking en vermindering van de controle op de bewapening van de deelnemers. In de „Nw. Rott. Crt." vinden wij nog een korte samenvatting van het plan. naar voren is gebracht, al heeft mededeeling over gedaan en daaruit blijkt dan dat het natuurlijk de kwestie van de rechtsgelijkheid is, die er stiefmoederlijk in behandeld is en waarover men in Duitschland allesbehalve te spreken is. De passage, betrekking hebbend op de Duitsche rechtsgelijkheid, luidt als volgt: „Al heeft de Fransche regeering ge protesteerd tegen de omstandigheden, zou blijven, is toch besloten de vesting- waai onder de eisch tot rechtsgelijkheid Unie der Oostgrens naar het Noorden toe te „bewapenen" voor zoover dat tenminste bij de bestaande verdragen mogelijk is. Van eenzijdige ontwapening wil men een maal niet veel weten. Zoo hebben de voorstanders van een sterke grensverde- diging, in België, het pleit nu ook defi nitief gewonnen. Het staat thans vast, dat in 1933 met een nog beschikbaar gebleven crediet ten bedrage van 50 a 60 millioen francs aan de grenslinie zal kunnen worden voort- gewerkt. Hoewel de Belgische generale staf grondige reden meen^te hebben om te gelooven, dat bij een scnending van de Nederlandsche neutraliteit door Duitsch land en een opmarsch van Duitsche troe pen door Nederlandsch Limburg en Noord-Brabant het Nederlandsche leger niet achter de Hollandsche waterlinie waaraan wij het volgende ontleenen: „Het wil die beperking en verminde ring verwezenlijken door de vorming van militie-legers met korten diensttijd, die niet over zware aanvalswapenen beschik ken en bijgevolg een zuiver verdedigend karakter hebben. Daarnaast stelt Frankrijk troepen-con tingenten met langeren diensttijd voor, wèl uitgerust met de zware wapenen, die voor de militie- of „nationale" legers ver boden zijn. Deze contingenten hebben de deelnemers ter beschikking te stellen van den Volkenbond om c.q. op te treden tegen een aanvallenden staat. Op welken staat het odium van een aanval op een anderen staat zal komen te rusten wil het Fransche plan doen uitmaken door een in vredes tijd samen te stellen internationale com missie. Voor de internationale veiligheid be veelt Frankrijk aan, dat niet alleen de contracteerende partijen, maar ook de mogendheden, die zich buiten de voorge stelde overeenkomst houden, de uitvoe ring daarvan mogelijk zullen maken door een bereidverklaring, aan de garanties voortvloeiend uit de reeds bestaande overeenkomsten hun volle medewerking te verleenen: het pact van Kellogg en het volkenbondsstatuut". Wat de contracteerende partijen be treft, deze zullen tot een algemeen arbi trageverdrag moeten toetreden, waarbij zij zich verplichten alle geschillen aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Wanneer een staat mocht weigeren een gerezen geschil door arbitrage te laten beslechten, dan zouden de andere con tractanten een beroep kunnen doen op den Volkenbondsraad, die met meerder heid van stemmen over de tegen dien staat te nemen maatregelen zou hebben te beslissen. Op vlootgebied stelt Frankrijk een Middellandsche Zeeverdrag tusschen de belanghebbende staten voor, met „vol doende waarborgen voor wederzijdschen bijstand". Ten slotte oppert het op luchtvaartge bied de schepping van een Europeesche luchttransport-unie en van een Europee sche internationale luchtstrydmacht, gere- cruteerd uit vrijwilligers van de onder scheiden nationaliteiten. Duitsche bezwaren tegen het plan. Officieel heeft de Duitsche regeering zich nog niet over het Fransche plan uitge sproken, althans niet toen wij dit over zicht samenstelden gisterenmiddag), doch wel was er van gezaghebbende zijde een z\j de langs de Nederiandsch-Belgische grens Jun^sche bewijzen, waarop tot op den rechteroever van de Schelde re s£h steunde, niet erkend, .en al heeft benoorden Antwerpen te verlengen. Mo- füif vastgehouden aan de gedachte, dat derne forten zullen achter deze linie wor- mof e„e.n,,.^e.1.CW^^enins ('en gebouwd, onder meer te Turnhout en onteigening niet zoozeer over het algemeen verwachte verzoek zelf, als wel over tijdstip en in houd. Men is niet te spreken over de haast, waarmede de geallieerden hun ver zoek hebben ingediend, op een oogenblik toen alle stemmen der presidentsverkie zing nog niet eens geteld waren. Men neemt op het departement van de Schatkist op het oogenblik aan, dat in ieder geval een moratorium verleend zal" worden, maar dat alleen Engeland uit zicht op verlaging van rente heeft. De stemming tegenover Frankrijk, dat goud voorraden oppot en voor wapening groote bedragen uitgeeft, is in hét algemeen af wijzend. Zelfs de leidende Republikeinen in den Senaat verklaren, dat Amerika alleen betalingen eischt, wanneer het bui tenland in staat is te betalen, maar als het buitenland geld uitgeeft voor wape ningsdoeleinden, dan kan het zich niet op onvermogen beroepen. In Democratische kringen is men ontstemd, dat men Roose- velt dadelijk na zijn verkiezing met dit vraagstuk lastig valt. LEEST ONS RECLAMEBOEKJE. li der met zich meebrengt onaannemelijk zou te Herenthals. Met de u.«,BuuuS zijn, omdat deze m tegenspraak zou zijnnoodige terreinen zal aldaar binnenkort met de conferentie zelve, toch heeft zij1-— -»•— nooit ontkend, dat het probleem zelve een onderdeel vormt van de taak der conferen tie. Reeds op 22 Juli heeft de minister president dat verklaard voor de alge meene ontwapeningscommissie. De Fran sche ontwapeningsdelegatie heeft het vas te vertrouwen, dat haar voorstellen het mogelijk maken in het belang van den algemeenen vrede dit probleem door een geleidelijke gelijkstelling der militaire be palingen en door een gelijkmatige deel neming aan de lasten en voordeelen der gemeenschappelijke actie met nalatig van iedere bewapening tot een rechtvaardige oplossing. De „gezaghebbende mededeeling" van Duitsche zijde over het plan, kan als volgt worden saamgevat. Men is van mee ning, dat alle vooruitzichten op ingrij pende en radicale ontwapening ontbreken. De gelijkgerechtigheid en de veiligheid, heid, die het gevolg van algemeene ont wapening hooren te zijn, wordt anderen staten niet gegarandeerd. Te Londen is men het klaarblijkelijk met dit alles niet geheel eens. Afgewacht moet worden wat (jj Amerikaansche re geering, die het thans zoo dringende pro bleem der intergeallieerde schulden in verband met de ontwapening heeft ge bracht, er op heeft aan te merken. een begin worden gemaakt. Al zijn ze begrijpelijk, bemoedigend zijn dergelijke berichten niet. In Frankrijk zelf heeft het plan ook ver zet ontmoet en is het o.m. de socialisti sche „Populaire", die er critiek oplevert. Het blad is van meening, dat de defi nitieve tekst van het plan de tegenstel- De vergadering van den Volkenbond. „Yo-yo zal den vrede brengen!" („Nebelspalter"). zyn er die het Toch niet voor April? Volgens de „Daily Telegraph" ernstige moeilijkheden gerezen, vrijwel uitgesloten maken, dat de oecono mische wereldconferentie eerder dan op zijn vroegst April 1933 bijeenkomt. De voorbereidende commissie is n.1. tot begin Januari verdaagd, nadat zij een brief gericht had tot Sir John Simon, die, zoo als men weet, had willen aandringen op de bijeenkomst der conferentie in Januari. Men is te Londen van meening, dat de commissie haar taak verkeerd heeft op gevat en in plaats van de agenda van de conferentie voor te bereiden zich hoofd zakelijk heeft bezig gehouden met het be spreken van de vraagstukken, die op de conferentie behandeld zouden worden. Dcor sociaal-democratische Rjjks- dagfractie; deze weigert te onder handelen. Het bestuur van de sociaal-democrati sche fractie in den Rijksdag heeft op een vtrgaderin» van Dinsdagmiddag te Ber lijn eenstemmig besloten geen gevolg te geven aan de uitnoodiging van den rijks- j kanselier von Papen om met hem te onder- handelen. Het bestuur- eischt het aftreden van deze regeering. weigering van de sociaal-democraten agi tatie tegen de regeering en vlucht voor verantwoordelijkheid. Roosevelt heeft uit Albany met Hoover gesproken en hem gezegd, dat hij opnieuw op zou bellen, zoodra zijn vertrek naar Warmsprings (Georgië) vaststaat. Roose velt voegde erbij: mag ik bovendien zoo vrij zijn u te verzoeken, dat onze ontmoe ting een informeel en persoonlijk karak ter zal dragen, zoodat wij beiden den ge- heelen toestand onder ons kunnen be spreken". Roosevelt wenscht dat de Democratische leiders in het congres, na een conferentie te Warmsprings, zoo spoedig mogelijk door Hoover ontvangen zullen worden, omdat de vraagstukken, door de Engelsche en Fransche nota's aan de orde gesteld, „een verantwoordelijkheid scheppen, die nog voor rekening blijft van hen, die op het oogenblik het uitvoerend bewind vor men. Amerika ontstemd over de nota's van zijn debiteuren. Behalve Engeland en Frankrijk, heeft nu ook België een nota J| _B__ l_„ingediend, inzake zijn schulden aan Ame- ling, die tusschen veiligheid en ontwape- rika. De nota is van gelijke strekking als ning bestaat, niet opheft. Het leidt ook die van Frankrijk en Engeland, niet tot de gewenschte ontwapening, doch Van een vooraanstaande figuur op het integendeel tot een zekere wapening van Amerikaansche departement van de Schat- Duitschland eenerzijds, en anderzijds voor kist, die zich met den door de nota's van Frankrijk tot vorming van een soort rijks- Engeland, Frankrijk en België gescha- weer naast het bestaande leger. De toe- pen toestand moet bezig houden, heeft de voeging, dat bij de recruteering rekening vertegenwoordiger van „Wolff" te Wash-|den rijkskanselier (von Papen) moet ge zal worden gehouden met de bestaande ington vernomen, dat bij beide politieke] schieden. ongelijkheden en recruteeringsmogelijk- partijen krachtige ontstemming bestaat, In regeeringskringen noemt men deze heden, is een zoo vérgaande afwijking van het beginsel van de gelijkheid der staten, dat de verwezenlijking ervan vol komen twijfelachtig er door wordt. Ten slotte mist men elke toespeling op even- tueele vernieling van reeds bestaand oor logsmateriaal. Als motieven worden opgegeven, dat de rijkskanselier in een redevoering te Mün- chen de sociaal-democraten onder de vijan den van het volk zou hebben gerangschikt, dat hii heeft te kennen gegeven in het al gemeen een vijand van partijen te zijn en dat het voeren van onderhandelingen over de reconstructie van het kabinet door den Rijkspresident (Hindenburg) en niet door Ra België zet zijn grensverdediging voort. Het is bijna niet te verwonderen, dat O" W ii net ,s mjna niet te verwonderen, een paar Voetbalkousen, maar dan, onver woestbare van JAAP SNOR. P.S. Nu bestellen. ge bied van ontwapening, het wantrouwen toeneemt en men voortgaat met de ver dediging van zijn grenzen en men tracht UNIE-OBLIGATIEN DE „KRAKATAU". Hernieuwde werking. Batavia. Sedert Maandagnacht toont de „Krakatau" hernieuwde werking. Vuur-erupties worden gemeld tot een hoogte van 100 tot 300 meter, terwijl ook stoomontwikkeling wordt waargenomen. AANRANDING VAN EUROPEESCHE DAME. Maandagavond is een Europeesche dame, eclitgenoote van den heer G. d. L., bij het verlaten van de Sociëteit te Malang, door een Europeaan aange grepen en in een auto gesleurd. Even buiten de stad ontstond een worsteling, waarbij de dame den revolver van den aanrander uit den auto wist te werpen. Toen deze stopte om het wapen op te rapen, wist de dame te ontkomen. Van den aanrander is geen spoor meer terug gevonden. Nader wordt gemeld, dat de familie de L. reeds geruimen tijd lastig werd geval len met anonieme brieven vol beschuldi gingen. ROYALE DAAD VAN DEN SULTAN VAN KOETEI. Samarinda. De sultan van Koetei heeft gedurende de malaise afstand ge daan van de jaarlijksche schadeloosstel ling van 105.000.wegens derving van belastingen, waarvoor hem de dank der regeering is betuigd. RELLETJE IN DESSA BIJ CHERIBON. Klein-landbouwer, die de bevol king had opgeruid, na verzet gear resteerd. Maandagmiddag is een vergadering ge houden in de dessa Timbang, bii Tjilimoes, onder leiding van den heer Groeneveid, een klein-landbouwer, die tot dessahoofd van de dessa Timbang en Sajana gekozen werd. De bevolking werd opgeruid om be taling te weigeren van dakpannen, welke door den Dienst voor de Pestbestrijding waren geleverd. De heer Groeneveid be loofde persoonlijk een regeling met den gouverneur-generaal te treffen. De wedana en een mantri-politie uit Tjilimoes wilden ingrijpen. Zij werden echter door de bevolking gedwongen te vluchten. De assistent-resident en de re gent arriveerden met veldpolitie om 8 urn. in de dessa Wimbang. De houding van den heer Groeneveid was vijandig, men trachtte hem te arres teeren. De bevolking nam echter een drei gende houding aan en bekogelde de auto riteiten met steenen. Dezen waren ge dwongen te retireeren. Versterking van de veldpolitie uit Cheribon arriveerde met den assistent-resident van Cheribon. Groeneveid werd hierop gearresteerd, het geen door de bevolking ka!m werd toege laten. De ondervraging van Groeneveid door den assistent-resident van Cheribon le verde geen resultaat op, aangezien Groe neveid weigerde te antwoorden op de hem gestelde vragen. De gearresteerde vertoeft thans in de gevangenis te Cheribon. Overzicht van het derde kwartaal. Aan de mededeelingen van den Rijks dienst ter uitvoering van de Zuiderzee- steunwet over het derde kwartaal is het volgende ontleend: Gedurende dit kwartaal werd aan tege moetkomingen vergoed en toegelaten ten behoeve van de opleiding van belangheb benden en kinderen van belanghebbenden uitbetaald 15.794. Op 30 September bedroeg het aantal te- wei'kgesfcelden aan wie hulp ter verkrij ging van werk werd verleend en die thans geplaatst zijn in een werkkring buiten de Zuiderzeevissoherij in totaal 916. Ingeschreven stonden nog 1012 belang hebbenden of kinderen van belanghebben den, aan wie op hunne aanvragen hulp werd toegezegd ter verkrijging van eene door hen verlangde betrekking. Niettegenstaande de tijdsomstandig heden, bleek het in het afgeloopen tijdvak mogelijk, vier en dertig belanghebbenden aan een anderen werkkring te helpen. Credietverleening. In het derde kwartaal kwamen bij den Rijksdienst 22 creüietaanvragen. Door de belanghebbenden zelf werden, daar dezen tot de overtuiging waren gekomen, dat het gevraagde crediet niet in hun eigen belang strekte, twaalf aanvragen ingetrok ken of vervielen om andere redenen. Afgewezen werden twintig aanvragen. In het derde kwartaal werd in vijftien gevallen over het verleende crediiet be schikt tot een bedrag van 437.374. Op 30 September waren nog in behan deling 52 aanvragen. Ultimo September 1932 stond een be drag van 379.228 uit. In het derde kwartaal genoten 3256 personen, gedurende korteren of langeren Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). Eerst tegen middernacht deed zich nog iets vermeldenswaardigs voor. O'Flanagan raapte al zijn moed bijeen en streelde zacht Lola's handje, waarbij hem zelf een onbe kend gevoel doortrilde en het jeugdige actricetje een paar traantjes wegpinkte, omdat sedert moeders dood nog niemand zoo lief tegen haar was geweest. Toen O'Flanagan meende, dat ze lang genoeg in het gezellige hoekje hadden gezeten,bracht hij Lola naar haar woning, waar hii afscheid nam door minstens tien maal achtereen op bedrukten toon „Au revoirl" te zeggen. Den volgenden dag echter gebeurde er iets, wat Lola echt Amerikaansch leek. Heel vroeg in den morgen reeds ontving zij een mand roode rozen en een brief, waarin een chèque van duizend dollar. Het epistel luidde volgens de vertaling van haar hospita, wier hulp moest worden in geroepen, ais volgt: „Lieve mej. Holub! Ik bon gezond, vijf en dertig jaar oud, bezit een gezellig huis In St. Paul en een flink vermogen. U be valt mij zeer goed en ik zou daarom graag met u in het huwelijk willen treden. Als u zoudt kunnen besluiten tot dezen stap over te gaan, verzoek ik u vriendelijk het tooneel vaarwel te wiilen zeggen en En- gelsch te leeren. Over drie maanden, met Paschen, hoop ik weer in New-York te komen en om uw hand te vragen. Vandaag moet ik terug naar St. Paul. Tot ziens dus, in Anrii! Uwe, u zeer vereerende John Patrick O'Flanagan. P.S. Ik zal ook probeeren Duitsch te leeren, maar ik ben bang, dat me dat niet vlot af zal gaan". Lola, bevreesd voor de toekomst, zeif overtuigd geen bijzonder tooneeltalent te zijn en met schrik aan het eind van "net tooneelseizoen denkend, overlegde niet lang. Zij gaf haar engagement aan den Duitschen schouwburg op,'zocht een onderwijzeres en bracht den ganschen dag door met de grammatica en de uit spraak van een taal, welke haar buiten gewoon onsympathiek was. Op den "len Paaschdag verscheen John O'Flanagan inderdaad weer in New-York, maakte z'n opwachting in een slecht zit tend jaquet, amuseerde zich over haar Engelsch, dat hij verbazend grappig vond en kreeg toestemming den eerstvolgen de!] Dinsdag op het stadhuis met haar in het huwelijk te treden. En zoo was de arme Weensche Lola Holub plotseling mrs. Lola O'Flanagan geworden. De rijkste man ter wereld. Het huwelijk was niet zoo gelukkig, als Lola dat gehoopt en haar echtgenoot ver wacht had. De tegenstrijdigheid der ka rakters, het verschil in verleden, opvoe ding, taal en afkomst, dit alles was zóó groot, dat het, na de wittebroodsweken onvermijdelijk tot een uitbarsting moest komen. Flanagan wist niet, wat hij met z'n kleine vrouw, die graag boeken las en piano speelde, moest beginnen. Zoo nu en dan voelde hij bepaald medelijden met dit kleine, exotische vogeltje, zei hem ook een inwendige stem, dat Lola niet bij hem, niet in Minnesota, ja, zelfs niet in Ame rika past. En zooals maar al te vaak ge beurt, verkeerde ook hier het medelijden in wrok en als hij zich aan iets ergerde, begon hij luid te spreken en als hij dan zag, hoe zijn jonge vrouw bij zijn woor den ineen kromp, werd hij eerst recht heftig. Een groote rol speelde bij dit alles uiteraard het feit, dat Lola de Engelsche taal niet voldoende machtig was om zich tegenover hem goed verstaanbaar te ma ken, haar gedachten zóó onder woorden te brengen als zij dat graag wenschte. En toen op zekeren dag O'Flanagan in een van zijn aanvallen van woede haar een „Dutcli woman" noemde en heftig betoog de, dat het een schande was, zooals zij nog steeds de Engelsche taal mishandel de, toen raakte Lola geheel in de war en werd zij, hoe vreemd het ook moge klin ken, steeds minder met het Engelsch ver trouwd. Na twee jaar werd de kleine Patrick Ralph geboren. Deze gezinsvermeerde ring werkte aanvankelijk een betere ver standhouding tusschen man en vrouw in de hand, maar niet zoodra was het kind groot genoeg om door het uitstrekken van zijn armpjes van een groot ere sym pathie voor de moeder dan voor den vader blijk te geven, of de vervreemding werd veel sterker. Lola vertroetelde het kind met alle denkbare moederliefde, zong het Duitsche liedjes voor, leerde net de eer ste Duitsche woorden, sprak nooit En gelsch met hem, onttrok het zoo spoedig als slechts eenigszins mogelijk was aan de zorgen van de zwarte min en bracht het zelfs zoo ver, dat ze zijn zoogbroeder Sam eveneens Duitsch leerde. O'Flanagan verzette zich met alle macht tegen deze opvoeding, maar lever- geefs; op dit punt bleef het kleine, ang stige vrouwtje sterk en als Flanagan sihieeuv.de, dat het huizen ver te hooren was, staarde ze hem slechts groot en ver wondert aan zonder te doen wat haar man verlangde. Ralph hing dan ook tensiotte voel meer aan zijn moeder dan Amerikaansche jon gens anders plegen te doen en zelfs toen hij de H.B.S. bezocht, las hij nog het liefst goede Duitsche boeken, die zijn moeder voor hem liet komen. Toen hij echter den zestienjarigen leeftijd bereikt had, maak te O'Flanagan daar een eind aan door den jongen eerst naar San Francisco en daar na by zakenvrienden in Chicago in de leer te sturen, zoodat de eeuwige Ween sche alleen en eenzaam in het ongezel lige, groote huis in St. Paul achterbleef. Na dien kwam Patrick Ralph in de zaak van zijn vader zonder ook maar eenig idee te hebben van haar omvang. Er werd een geweldige correspondentie gevoerd met een dozijn Naamlooze Vennootschap pen, tallooze houtzagerijen en houtveste rijen, maar niemand kreeg een juisten kijk op de zaken, daar O'Flanagan alle draden zelf in handen hield en de be langrijkste dingen nooit met z'n zoon, doch met den ouden procuratiehouder, Herbert Walker, besprak. Zoo goed de verhouding tusschen Ralph en z'n moeder was, zoo slecht was die tus schen hem en z'n vader. De laatst" toch zag in zijn zoon slechts ;en on-Amei ikaan schen dweeper, een halven Duitscher, een onteteekenenden lummel, wien niets waardige Duitsche boeken veel meer in teresseerden dan de zaak van z'n vader, een jongen, die hoegenaamd geen mercan- tielen geest had en zelfs de energie miste om krachtig tegen de arbeiders en em- picyé's op te treden. En eens op een dag, twee jaar voor het tijdstip, waarop ons vei haal een aanvang neemt, kwam het, teen Ralph het voor een ontslagen arbei der wilde opnemen, zelfs tot een heftige scène, die door den ouden O'Flanagan besloten werd met de woorden: „Het liefst van alles zou ik de millioe- nen, die ik in den loop der jaren ver diend heb, in zee gooien! Jij zult tenmin ste nooit leeren m'n vermogen te vermeer deren of zelfs maar te behouden." Dat was de eerste maal, dat Ralph al thans eenigszins een inzicht kreeg in den financieelen toestand van de ondernemin gen van zijn vader, die dus millionair bleek te zijn. De wereldoorlog kwam, Ralph werd al spoedig tot officier bevorderd, maar voor hij nog gelegenheid kreeg zich aan het Fransche front te onderscheiden, werd een wapenstilstand gesloten, stortte Duitschland ineen en werd Oostenrijk bij levende lijve in stukjes gesneden. De eeuwig jonge Lola stortte menigen traan, wanneer zij over de ellende in Weenen, den honger der Weensche kinderen en den nood der oude renteniers las en alles, wat ze aan geld bijeen kon krijgen veel was dat niet, want O'Flanagan hield haar zeer krap verdween over den Oceaan naar Weenen. De herinnering aan haar geboortestad werd mede daardoor steeds levendiger; urenlang vertelde ze 's avonds als Ralph mokkend en ontpvreden met zijn leven bij haar zat en haar man nog tot diep in den nacht op zijn bureau werkte, van de onvergelijkelijke schoonheid van deze stad, haar milde zeden die overal in muziek uitklonken en van Weensche hartelijkheid en gezelligheid. Den 2en December 1921 brachten de Amerikaansche bladen overdreven be richten van ernstige ongeregeldheden, welke in Weenen zouden hebben plaats gehad, van branden, die de halve stad zouden hebben verwoest, van duizenden dooden en openlijke anarchie. Lola, die zich niet had kunnen afwennen Ameri kaansche bladen te gelooven, huilde 's avonds in bed uren lang, den volgenden morgen voelde ze zich dan zwak en ter neergeslagen, het duurde niet lang, of de dokter stelde een ernstige zielsziekte, een erfenis van haar moeder, vast, en toen de oude, grijs geworden O'Flanagan maatre gelen nam om zijn vrouw naar het zoele Zuiden, de kust van Florida, te sturen, was het te laat. De kleine Weensche stierf in de armen van haar zoon en haar laatste woorden waren: „Als je nog eens in Weenen komt Een half jaar later verloor Ralph ook zijn vader. Er was bericht ontvangen, dat in een groote houtzagerij, op vijfhon derd kilometer van St. Paul gelegen, brand was uitgebroken en O'Flanagan was er niet van terug te houden om zich nog dienzelfden nacht per auto er heen te laten brengen. Ongeduldig spoorde hij den chauffeur tot steeds erootere snelheid aan tot de wagen tegen een mijlpaal reed, eenige malen over den kop sioeg en de beide inzittenden onder zijn overblijfselen bedo'f. (Wordt vervoled).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1