Vervoer te water Eén telefoontje nie-Obllgatiën HUI». uUU "li Uzcnf D. W. LAGERVELD, tweede blad hf-ldbrschr courant van donderdag 17 november 1932. E S.O. N. A. )laaS J. F. SGHEILINGER ZN. Dagelijksche dienst Stadsnieuws. LUXE-, HUISHOUDELIJKE- EN VERLICHTINGSARTIKELEN E. s. O.fl. A. E.S. I.A. Visscherij. Gemeenteraad. ZUIDSTRAAT 58 59 ENORME SORTEERING Van Galenstraat 48 Telefoon 501 is toch maar je ware Zooals voorgaande jaren strooien wij met Sint Nicolaas wederom hooge premies uit 1ste trekking 21 November Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 17 Nov16.34 uur Vrijdag 18 16.33 Geslaagd voor het Staatspractijk- examen voor Handel en Administratie onze stadgenoot, de heer W. J. Steilberg, leerling van den heer H. R. Kousbroek. Alhier is opgericht een afdeeling van den Ned. Bond van Consumptie-ijs- bereiders. Het secretariaat is gevestigd D. Jont,spier, Molenstr. 70. DE OVERDRACHT VAN HET COMMANDO VAN DE KAZERNE VAN DEN ONDERZEEDIENST. Kolonel F. W. Coster, de commandant van den Onderzeedienst te Willemsoord, heeft, daar hii voor den dienst in Oost- Indië bestemd is, zijn commando neerge legd en dit overgeragen aan en kapitein ter zee T. L. Kruys. Gisterenmiddag, om één uur, heeft, deze overdracht op het terrein van de kazernes van den Onderzeedienst plaats gevonden. Vergezeld van den nieuwen comman dant, den eersten officier van de kazerne, luitenant ter zeer le kl. C. H. Brouwer en den luitenant ter zee 2e kl. D. L. van Eik, inspecteerde de scheidende commandant voor het laatst de manschappen. Allereerst werden de officieren aan den nieuwen commandant voorgesteld, even eens enkele adjudanten, die reeds vele ja ren bij den onderzeedienst werkzaam zijn. Hierna volgde de inspectie. Na afloop stelden de officieren en man schappen zich in carré op, op het gras perk voor de kazerne van de officieren, alwaar kolonel Coster hen het eerst toe sprak Hii verklaarde het bevel te hebben neergelegd en dit te hebben overgedragen aan den kapitein ter zee T. L. Kruys. Hij was erkentelijk voor den goeden geest, die steeds in den dienst had geheerscht en die den dienst had gemaakt tot wat hii thans is. Kolonel Kruys hoopte, dat. deze geest onder zijn commando hetzelfde zou blij ven als onder ziin voorganger, opdat de dienst zich steeds in grooter bloei mag verheugen. Zich richtend tot kolonel Cos ter, zegt hij dat, hoewel zijn commanda hier niet van zeer langen duur is geweest, hii toch een groot deel van zijn carrière bii den onderzeedienst heeft doorgebracht, waaraan door ziin a.s. vertrek naar Indië wel eeneinde zal komen. Hii wenscht den heer Coster een aangename reis toe er, een prettig verblijf in Indië en hoopt, dat steeds goede berichten het achtergelaten gezin zullen mogen bereiken en dit na terugkeer weder in goeden welstand aan te treffen. Hiermede was deze plechtigheid geëin digd. Den manschappen werd hierna per missie voor passagieren gegeven. beslist het goedkoopst TENTOONSTELLING VAN ZUIDERZEE-MAQUETTES ENZ. Wii herinneren hierbii aan de tentoon stelling in het Militair Tehuis, Spoor straat, betreffende maquettes der Wierin- germeer, oude teekeningen, plattegronden en andere kaarten betreffende Den Hel der, enz. Zij is nog geopend heden en morgen (Vrijdag) van 25 u. en van 710 u. SPORTVEREENIGING „MARINE LUCHTVAARTDIENST". Wij verwijzen belangstellenden naar de advertentie in dit nummer betreffende een feestavond op a.s. Zaterdag. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE METAALBEWERKERSBOND. Afd. Den Helder opgericht. Gisterenavond werd in het gebouw voor Marine-schepelingen, op initiatief van den Helderschen Bestuurdersbond, een verga dering voor metaalbewerkers gehouden, welke zeer druk bezocht was. In ziin openingswoord, deelde de voor zitter van den Helderschen Bestuurders- bond, de heer G. A. Minnes, mede, dat de sinds eenige maanden mede door be moeiingen van den H.B.B. gevormde groep van den Metaalbewerkersbond, zoo danig in ledental was toegenomen, dat het stichten van een afdeeling mogelijkheid is geworden. Na een uitvoerige inleiding van den heer Van de Winde uit Haarlem, welke voor het Bondsbestuur aanwezig was, werd door de aanwezigen besloten een afdee ling Den Helder te stichten. Het afdeelingsbestuur bestaat uit de heeren: Charles Mols, voorzitter, le Em- macïwarsstraat 4; A. H. Visje, secretaris, Californiestraat 46; M. Looij, penning meester, Californiestraa 48; C. Delfos, 2e secretaris, Willem Beukelzstraat 7; K. Friskus, 2e penningmeester, Tuinstraat 35. De nieuwe afdeeling telt thans 30 leden. DE STOOMWASSCHERIJ FIRMA S. KROM. Men zal zich herinneren, dat voor om streeks drie maanden het wasscherijbe- drijf van de firma Krom te Alkmaar af brandde. Thans is een geheel nieuw ge bouw verrezen, dat Maandag a.s. wordt geopend, en dat voldoet aan de modern ste eïschen van den tijd. Solied en prac- tisch is alles ingericht, van het ontvang- lokaal af tot aan de expeditie-afdeeling toe, en zonder overdrijving, aldus lezen wij in het „Noord-Hollandsch Dagblad', kan dit bedrijf het modernste van het ge- heele land worden genoemd. Bouw en machines zijn modern en het volledige personeel van vroeger wordt in 't nieuwe bedrijf wederom te werk gesteld. AANBESTEDING. Door Burgemeester en Wethouders van Den Helder werd aldaar Dinsdag aanbe steed: a. Het maken van drie urinoirs te Den Helder. Ingeschreven was hiervoor als volg' C. Kooger 1200. J. Steenman 2155, C. de Wijn 2265. b. Het rioleeren en bestraten van' de Buijs Ballotstraat, de van Leeuwenstraat I en gedeelten van de Huygensstraat en den Middenweg te Den Helder. Hiervoor waren de volgende biljetten ingekomen: F. D. Dienaar, Den Helder 13.940, De Moei en Hermes, Alkmaar 15.673, W. Veenstra, Den Helder 17.373.89, Joh. Dienaar, IJmuiden 18.100, J. Dek ker en Zn, Den Burg, Texel 23.000. AANBESTEDING. Uitslag van de op 16 November 1932 des middags ten 12 u. gehouden aanbe steding voor de levering van 50.000 kg versch inlandsch rundvleesch gedurende het tijdvak van 1 Januari 1933 tot en met ulto Juni 1933, ten behoeve van de zee- en landmacht te Willemsoord (Den Hel der) en op Texel. W. Steenkamp, Amsterdam, 0.435 per kg; J. M. Groot, Alkmaar, 0.459 per kg; A. v. d. Linde, Amsterdam, 0.51 per kg; Firma de Wed. J. Korver, Den Helder, 0.55 per kg; J. Slikker, Den Helder, 0.56 per kg; B. Koomen, Alkmaar, 0.56 per kg; A. Vreken, Alkmaar, 0.57 per kg. „TOONKUNST"-UIT VOERING. Geslaagde volksuitvcering. Het experiment, dat het Toonkunst- bestuur ditmaal genomen heeft, door aan den vooravond van de uitvoering, welke zij eiken winter tweemaal aan de leden aanbiedt, een „volks"-uitvoering tegen zeer geringen prijs te geven, mag als vol komen geslaagd worden beschouwd. Zeer velen hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt, en deze honderden zijn het Toonkunstbestuur daarvoor dankbaar. Zijn zij ook voldaan? Wij spraken men- schen, die zeer critisch en sceptisch ge stemd waren; die tegen ons zeiden; „waar zijn de tenoren? waar is het orkest? wat ziin er weinig heeren in dit koor!" En aan hebben wij geantwoord met de woor den, waarmede ds. Enklaar den avond opende en gezegd: „men moet roeien met d© riemen die men heeft!" En we hebben er bii gevoegd: „Men heeft nu in Den Helder eenmaal geen tenoren, dat weet iedere zangvereeniging hier, een vast or- kest kan de afdeeling niet bekostigen, Sn bii elke uitvoering ziin er eenige dilettan ten, strijkers, die met behulp van piano en orgel de illusie van een groot orkest volledig moeten maken. Dat weten we nu eenmaal, wii leggen er ons bii neer, we ziin dankbaar, dat we dit nog hebben. Een paar jaar geleden nog liep het voortbe staan der geheele afdeeling gevaar; het was toen letterlijk „to be or not to be". Het tegenwoordig bestuur riep er den heer i Leewens bij en legde hem de klassieke Ham] et-peroratie voor. De heer Leewens bedacht zich geen oogenblik, maar zeide „to be: it is nobler to take arms against a sea of troubles and by opposing end them", i en daarmee was het voortbestaan der af deeling verzekerd". Zoo hebben wii tegen die kritikasters gesproken die het beter gewend zijn. En daar hadden ze niet van terug. En nu: zie en Uw zending wordt afgehaald hoe de dirigent daar, in den letterlijken zin des woords, in het zweet zijns aan- schijns en ziin pappenheimers kennend', zwoegt. Hoe hii op honderd en een plaat sen tegelijk bezig is, overal het tempo, het rythme, den inzet, aangevend, nu hier, dan daar, en hoe daaruit oprijst een sa menzang van het koor, die, afgezien van de ongelijke bezetting van dte stemmid- delen, en afgezien van enkele zwakke pun ten, die den dirigent benauwde oogenblik- ken hebben bezorgd, tot een over 't alge meen lofwaardige eenheid1 werd, die ook wel kracht ontwikkelde en (in 't algemeen gesproken) zeer voldeed. Al dadelijk de inzet „Komm, holder Lenz", was sterk en zuiver; en ook de vrouwenstemmen klon ken in haar afzonderlijken zang mooi en zuiver. Het orkest, dat, zooals we zeiden, uit sluitend bestond uit strijkers (aangevuld met piano en orgel) kon natuurlijk slechts benaderend de bedoeling van den compo nist weergeven. Toch kon ons bijvoor beeld het prachtige koor „Ewiger, mach tiger, gütiger Gott!" (slotkoor van den „Frühling") wel voldoen. Af en toe had het zware oogenblikken, en dreigde de harmonie wel eens verstoord te worden, maar dan was er steeds de heer Leewens, die de diligente dirigent bleef en het zaakje weer in het goede spoor bracht. Men weet het: dezen avond werkte een jeugdige stadgenoote, mej. Tilia Heero ma, mede als soliste. Zij had de gansche, niet gemakkelijke partij van Hanna te vertolken. Misschien was het aan deze medewerking ook wel te danken, dat de belangstelling voor dezen avond zoo groot was. De kwestie was, dat het Be stuur van „Toonkunst", rekening houden de met het feit, dat dit een debuut was, de taak voor twee avonden wel wat zwaar vond en voor den tweeden avond, den eigenlijken „Toonkunst"-avond dus. mej. van Wickevoort Crommelin bereid had gevonden de „Hanna"-partij te zingen. Eenerzijds was dit jammer, omdat we nu mej. Heeroma in de voor haar ongunstig ste omstandigheden kregen te hooren. Want feitelijk was deze volksavond de algemeene repetitie-avond. Zij had nu eenige aanvankelijke en zeer begrijpelij ke zenuwachtigheid te overwinnen en wij gelooven dat op een tweeden avond haar uitstekende stemcapaciteiten nog beter tot hun recht zouden zijn gekomen. In het hooge register is haar stem krachtig, helder en glansrijk; ljet middenregister is zwakker, ook sukkelde zij daar nog wel eens met haar ademhaling. Gaandeweg evenwel werd haar voordracht vaster en zekerder, dat was bijvoorbeeld goed te merken in haar prachtigen inzet in het terzet van no. 8 „Dir danken wir was uns ergötzt". Haar glanspunt (het laatste deel na de pauze hebben wij niet meer gehoord) bereikte zij in haar recitatief aria no. 10: „Wiilkommen jetzt, o dunkier Hain", aan het eind waarvan zij een ap plaus van het publiek te incasseeren kreeg. Recitatieven behooren nu niet be paald tot het gemakkelijkste deel van een partij, omdat daarbij alles op de declama tie aankomt. Dat in zoo'n solo zeer veel van de krachten eener zangeres gevergd wordt, bewijst wel het feit, dat het boven dien ook nog coloratuur bevat. Ook hier van kweet zü zich uitstekend. In haar sa menzang met den tenor was zij vaak krach tiger en vooral zuiverder van toon dan deze beroepszanger. Samenvattend kan dus worden gezegd, dat het debuut van onze stadgenoote alles zins geslaagd mag worden genoemd; trou wens dat was ook de algemeene indruk van de aanwezigen. En bii een volgende uitvoering, als zij zich nog meer kan geven dan nu het geval was, zal haar succes nog grooter zijn. In de pauze wer den haar namens het „Toonkunst"-be- stuur bloemen aangeboden. Vermelden wij tenslotte nog, dat ds. Enklaar den avond met een kort wel komstwoord had geopend, waarin hij zijn voldoening uitdrukte over de groote op komst en er op wees, dat deze uitvoering geschiedt naar aanleiding van het feit, dat het in dit jaar 2 eeuwen geleden is, dat Haydn werd geboren. Hij wees voorts op het feit, dat zangers van naam deze uitvoering hebben willen opluisteren en dat het vooral voor onze stadgenooten prettig is een der leden van het koor hier hedenavond als soliste te hooren. En ten slotte zeide ds. Enklaar: „we zijn maar een koor van dilettanten, ook ons orkest zijn maar dilettanten, we moeten roeien met de riemen die we hebben. Maar we zijn trotsch op onzen directeur, die er uit haalt, wat er in zit!" Het bovenstaande betreft uitsluitend den eersten avond. Goederen, 's morgens ver zonden, 's middags in Amsterdam besteld. De uitvoering van Woensdag. De uitvoering werd gisterenavond her haald voor leden en donateurs. Ditmaal was de zaal dan ook niet zoo vol als bij de volksuitvoering. Burgemeester Dries- sen woonde de uitvoering bij. Wederom was het ds. Enklaar, die den aanwezigen het welkom toeriep en mededeelden dat het met de afdeeling tegenwoordig in stijgende lijn ging. Hij dankte ook nu de easten-solisten en in 't bijzonder mevrouw Velthuijs, releveerde de geestdrift en het élan van den altijd jeugdigen dirigent en wees tenslotte op de schoonheid en onvergankelijkheid van Haydn's muziek, die na tweo eeuwen nog even frisch als in 't begin is. Over de vertolking behoeft niet veel meer te worden gezegd. Als solisten had den wij gisteren reeds de heeren Kees Smulders, tenor, te Baarn en Joh. Nelissen bariton te Bloeinendaal, gehoord, terwijl zooals we zeiden, de sopraanpartij ditmaal zou worden vertolkt door mevr. Ankie van Wickevoort Crommelin uit Den Haag. De bariton Nelissen is hier geen onbe kende; hij heeft een formidabel orgaan, een fraaie uitspraak, een mooie voordracht. Al dadelijk bij het begin gaf hij daarvan blijk en hij bleef zichzelf gelijk; een prachtvertolking, krachtig en beschaald. De tenor Smulders voldeed minder. Zijn stem heeft een eigenaardig timbre, dat door het publiek zeer verschillend werd geapprecieerd, en dat in de fortis simo's nog het meest kon bekoren. In de laagte was hij zwak en zijn uitspraak van het Duitsch was, ronduit gezegd, miserabel (dit is de meening van een geboren Duitscher, die er bij voegde, dat de beide andere solisten uitstekend Duitsch zongen). Mevrouw van Wickevoort Crommelin oogstte ettelijke raaien een tusschentijdsch applausje in haar solo-partij van Hanna. Mooi en beschaafd is het geluid, geschoold en nobel. Het was verleidelijk een ver gelijking tusschen de beide dames te maken, en die vergelijking valt geens zins ten nadeele van onze stadgenoote. die in de hoogte nog wel zooveel kracht ontwikkelde als de Haagsche zangeres. Maar natuurlijk, als geschoolde en ge routineerde zangeres was mevrouw v. W. Crommelin in haar recitiatieven beter. Dat bleek ook in het groote solo in bet laatste gedeelte. Maar een feit is, dat de sopranen met de medewerking van mejuffrouw H. heel wat beter voor den dag kwamen dan den vorigen avond. Verder werkten beide avonden mede mevrouw VelthuysHuchshorn, die de uiterst zware taak had der pianobege leiding en de heer G. Veenstra, die het orgel voor zijn rekening had. De piano partij moest voor een groot deel het orkest vervangen, zoo bijv. in de onweerscène, waar mevrouw Velthuys met een paar contrabassen de orkestillustratie moest weergeven. Het orgel was door de firma Tielrooy welwillend ter beschikking ge steld. Tensiotteeenige kleine coupures moes ten om utiliteitsredenen worden aange bracht: in de ouverture een, en het z.g. vlijtkoor (no. 16) was gesupprimeerd. Aan de dames v. W. Crommelin en Velthuys werden namens het Toonkunst- bestuur bloemen aangeboden. Met Paschen krijgen we de *Messias« van Handel, in de Nieuwe Kerk. Ook dan weer vooraf de volksuitvoering. Er kunnen heel wat menschen in die kerk, wel duizend. Dus velen kunnen van Hiin- del's prachtige werk profiteeren. DE MODERNE ASPIRATIES VAN ONS GEMEENTEBESTUUR. Wanneer straks onze abonné's, die vier- vijf of zes jaar in Indië hebben door gebracht, weer vasten voet aan wal zetten en met de eerste de beste gelegenheid naar den Helder sporen, zullen ze verbaasd staan over de veranderingen, die hier de laatste jaren zijn aangebracht. Veranderingen, die zonder uitzondering, alle verbeterin gen waren, al vonden ze aanvankelijk wel eens tegenkanting. Wij denken b.v. aan de P. H.laan. Welk een geheel ander aspect heeft daardoor de entree van onze stad gekregen. Dan is er het Koningsplein, waarop straks aansluit de nieuwe Post- brug en verder zijn er geheel nieuwe stadswijken achter het spoor. De laatste maanden is uit royale beurs de verlichting van de voornaamste ge deelten van onze stad herzien. De Ka- naalweg, de Loodsgracht, de Kerkgracht en het Singel zijn van een moderne ver lichting voorzien, die voor een groote stads-verlichting niet onderdoet. De ver breeding van Kanaalweg, Loods- en Kerk gracht is ook een geheele verbetering en verfraaiing. En nu is de verlichting van de Koning straat, Spoorstraat en Keizerstraat onder handen genomen. Overspanningen zijn reeds gemaakt en met de aansluiting op het electrisch net is men bezig, zoodat over eenige dagen de nieuwe verlichting ontstoken kan worden en het aanzicht van onze hoofdstraten, die tot nu toe erg stief moederlijk bedeeld waren wat de verlich ting betreft, geheel veranderd zal zijn. Bij het aanbrengen van deze verlichting kwam de directeur van de gasfabriek tot de ont dekking dat we nog geen „groote-stad" zijn, al hebben we ook de neigingen daar toe. Het was op verschillende plaatsen in onze hoofdstraten b.v. niet mogelijk de overspanningen recht te nemen, omdat de tegenover elkaar liggende perceelen de daarvoor vereischte hoogte van 6 meter niet hadden. De kabels moesten dan schuin gespannen worden naar een per ceel dat deze hoogte wel had. Fraai was dit natuurlijk niet. Ook de Krugerstraat heeft een betere verlichting gekregen. In deze straat alleen werden er negen lichtpunten bijgeplaatst, terwijl in de andere nieuwe straten even eens het licht werd verzorgd en daarna zal ook de binnenstad onderhanden wor den genomen, terwijl voor het marktterrein (Molenstraat) ook naar een goede en af doende verlichting zal worden gezorgd. De eenvoudigste en meest afdoende oplossing zou hier ook een overspanning zijn, maar dat is weer niet mogelijk door de lage hui zen, terwijl het plaatsen van masten wel licht wat kostbaar zal worden. De verbetering van de Hoofdgracht, Weststraat, Zuidstraat en Binnenhaven zal binnen afzienbaren tijd door Water staat onderhanden worden genomen Onze stad vernieuwt zich en het ge meentebestuur komt een woord van hulde toe voor deze moderniseering. Vergeten we tenslotte niet nog melding te maken van de groote veranderingen, die aan den dijk plaats hebben en die reeds aardig vorderen. Wij komen daar op binnenkort nog terug. Deze verande ringen worden, zooals men weet, door V/aterstaat uitgevoerd. „JONGEDAMES IN UNIFORM". Een mooie opvoering Zondagavond. Reeds hebben wij in enkele korte be richtjes melding gemaakt van de opvoe ring, welke Zondagavond gegeven wordt van het tooneelstuk „Jongedames in Uni form" door het gezelschap de Vereenig- de Schouwspelers". Ook hebben wij reeds vermeld, dat dit tooneelstuk het origineele stuk is, waaruit de beroemde film „Meis jes in Uniform" is getrokken, welke ook hier ter stede is vertoond en door dui zenden stadgenooten is gezien en bewon derd. Maar hoe boeiend en aantrekkelijk deze film ook was, het origineele stuk, waaruit zoo'n film dikwijls is bewerkt, zal toch steesd door de echte tooneellief- hebbers worden geprefereerd. Het is er precies mee als met muziek: een piano bewerking van een voor groot orkest ge schreven symphonie geeft toch altijd maar een armzaligen indruk van de mu ziek, hoe goed zij ook is bewerkt. Het oorspronkelijk in het Duitsch ge schreven tooneelstuk van een onbekende schrijfster, Christa Winsloe, bestaat uit 12 tafereelen, die, zooals de filmbezoekers wel weten, een schets geven van het leven in een streng meisjespensionaat in Duitschland. De leerlingen zijn allen in tern, halfweezen, dochters van Duitsche officieren en door onverschillige bloed verwanten hier ondergebracht, waar lief deloosheid, onverschilligheid, ijzeren, op geen humanistisch beginsel berustende discipline hen het leven tot een hel ma ken. De eenige leerares, die wat men- schelijk medegevoel toont, is Fraulein von Bernburg, welke rol hier in het tooneelstuk door mevrouw Molsde Leeuwe vertolkt wordt. Uiterlijk de koele en strenge leerares, die steeds de tucht en de discipline moet hooghouden, woelt en gist het van binnen, daar haar heele wezen in opstand komt tegen een derge lijk regiem. Er was destijds in Juli werd de film vertoond in het Tivoli-theater reeds groote belangstelling vooral bij vrouwen en meisjes, en zeker zal die be langstelling voor het tooneelstuk niet min der zijn. Een bezwaar zou misschien zijn, dat deze voorstelling op Zondag gegeven wordt, omdat men niet gaarne zijn Zon dagavond opoffert en velen wellicht hier aan het idee van iets minder goeds ver binden. Maar dit laatste is onjuist, zoo als uit de kritieken, die wij hieromtrent kregen, duidelijk blijkt, en wat dat eer ste betreft, ja, men moet voor dezen keer dien Zondagavond dan maar eens „opofferen". Erg groot zal die opoffering niet zijn. Tenslotte laten wij hier eenige kritie ken volgen betreffende opvoeringen el ders. Zoo schreef het „Vaderland": Wat hier door het vrouwelijk deel der Ver- eenigde Schouwspelers wordt geboden, is van bijzondere spelkwaliteit, en zeer stellig de. breede belangstelling van het publiek waard.. Een op Hollandsche planken zeldzaam te beurt vallend genot is hier: Jeugd ten tooneele te zien, wezenlijke jeugd.... Cissy van Benne- kom, een veelbelovend talent, speelt de zware rol van de ongelukkige Manuela, zeker even goed als haar collega van de film, Hertha Thiele. Als tweede hoofdrol moet Enny Mols een compliment worden gemaakt.... ernstig, door voeld spel. Julia Cuypers.... een oorspronkelijke direc trice, en een zeer goede! De vertooning loopt vlot, en het publiek betoont zich zeer belangstellend, deels zelfs kennelijk ontroerd. De „Haagsche Courant," liet zich als volgt uit: I Het stuk is stellig knap geschreven, met een goede milieuschildering, met een sterken 1 climax. Ook de vertooning heeft veel goeds: zij is eerlijk en overtuigend. Voor prijzen, plaatsbespreking (die heden aanvangt) en andere bizonderhe- den, verwijzen wij naar de advertentie. pag. I 2 2 Meende men, dat het met de najaars haring in 't geheel niets zou worden, toch was er dezer dagen weer een weinig vangst, wel niet van zoo heel veel betee- kenis, maar het verlevendigt toch weer de hoop, dat er nog mogelijkheid is, dat er wat doortrek van deze soort haring kan komen. Er wordt een behoorlijke prijs per tal besteed, hetgeen wel komt door de ge ringe vangst. Het vischje zelf blijft als delicatesse echter nog wel in trek. Sar dien visscherij is er weinig; een beetje ze,er ongelijksoortig goed is alles. De garnalenverhandeling in den nacht blijft doorgaan. De mist was oorzaak, dat er niet zooveel aanvoer was. Veel platvischaanvoer is er niet. Er schijnt een grootere belangstelling naar goed levende visch te komen, vooral nu de aanvoeren uit de Zuiderzee geringer wor den. Het oog is nu gericht naar Den Hel der, waar de beste kansen voor levend© vischaanvoer bestaan. JONGEN TE WATER. Gisterenmorgen is een ongeveer 6-jarig jongetje, wonende op de Keizersgracht, toen hij bij de Keizersbrug een oude stoel uit het water wilde halen, te water getui meld. Hij was direct zoover van den wal. dat er gevaar voor zijn leven bestond. Een oude „blauwe-zeeridder", de straten maker P. Pieterse, die daar met collega's werkzaam was, zag het ongeluk gebeuren en aarzelde niet het kind na te springen. Hij moest daarvoor tot zijn hals te water gaan en had toen nog het ongeluk uit te glijden, op den modderigen bodem, zoo dat hij zijn zwemkunst moest beoefenen omz boven te blijven. Hij greep het jochie en bracht het aan wal, waar het kind een flink pak rammel kreeg, om den schrik er uit te slaan. Toen kwam de redder tot de ontdekking dat de pet van het kind nog te water lag en hij begaf zich opnieuw in het kanaal en bracht ook deze op het droge, bepaald gedachtig aan het woord dat je niets ten halve moet doen. GEVAARLIJK SPEL. De ongeveer 6-jarige T. K., wonende in de Walvischstraat, hield zich gisteren middag o pde Dijkstraat vast aan een rijdende auto, toen het jochie zich bij de Smidstraat los liet, kwam hij te vallen, terwijl juist van tegenovergestelden kant een vrachtauto kwam. Deze kon het kind 1 niet geheel meer ontwijken en ging over j een van zijn beentjes. Het kind werd he- vig huilend op den auto gedragen en naar J zijn huis vervoerd, terwijl geneeskundige! hulp werd ingeroepen. Óf het been ern stig verwond was kon men ons niet mee deden. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts De drie verdachten in den Haag- schen juweelendiefstal in vrijheid gesteld2 De bekende dichter en zanger van het levenslied, Dirk Witte, is met zijn auto te water gereden cn verdronken„2 De Zuiderzeewerken. Inpolde ring van den N.O.-polder „2 De beperking van den invoer van bacon in Engeland, met 15 pet. 2 De dader van den aanslag te Ressen aangehouden. Hij heeft bekend2 De tuinbouw wordt niet door de crisis-pachtwet 1932 beschermd 2 Nederlandsch fabrikaat bij wo ningbouw met Rijksteun „2 De werking van de Zuiderzee- steunwet. Overzicht van het der de kwartaal1 Vlootbesprekingen tusschen En geland, Frankrijk. Italië en Amerika7 De economische wereldconferen tie niet voor April 1933 bijeen? 1 Diefstal van 7000 gulden door een werkster2 Het aantal slachtoffers van den typhoon in Japan op ruim 1000 geschat1 Roosevelt heeft Hoovers uitnoo- 'liging aangenomen1 De onveiligheid ten plattelande. Moordaanslag op den Ruigeweg. 6 Verduistering van 7 millioen roebel bij de Russische posterijen. 7 De regeling van het winterverlof voor het Marine-personeel. (Ma- rineberichten)8 Sportnieuws 8 Omtrek nieuws 6 Marineberichten„8 Marktberichten 8 De Raad der gemeente Den Helder ver gadert op Dinsdag, 22 November 1932, des namiddags 8 u., ten Raadhuize. Agenda: Ingekomen stukkeu, waaronder goedkeuringen van Gedepu teerde Staten op diverse raadsbesluiten; Verdagingsbesluit als boven; Goedkeuring van de Kroon, als boven; Schrijven van S. de Hoo, houdende ver zoek hem het (naar zijn inzicht) te veel betaalde wegens waterverbruik of de helft daarvan te willen doen terug betalen; Besluit van Gedeputeerde Staten van 9 November j.1. t tot wijziging van de ge meente in drie kieskringen voor de ver kiezing van de leden van den Gemeente raad; Schrijven van H. Volkers, bevattende een klacht over de nalatigheid van het Burgerlijk Armbestuur, ten gevolge waar van hem geen ondersteuning wordt toe gekend. (Voorgesteld wordt dit stuk te stellen in handen van het Burgerlijk Armbestuur ter afdoening). Adres van de Commissie voor regulari- satie en werkverruiming in het schilders bedrijf, waarin, na er haar verwondering over te hebben uitgesproken dat in de raadsvergadering van 9 Augustus j.1. is be sloten tot het niet uitvoeren van schilder werk, wordt verzocht alsnog maatregelen te nemen, welke kunnen leiden tot uitvoe ring van het aangehouden schilderwerk en tot werkverruiming in het algemeen. (Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede, dat zij geen termen vin den om terug te komen op de genomen beslissing). Verzoek van D. W. Spangenberg, waar in wegens gezondheidsredenen, ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt verzocht. (Voorgesteld wordt het ontslag eervol, met dankbetuiging voor de bewezen dien sten, te verleenen). Besluit van Gedeputeerde Staten, waar bij, met vernietiging van het raadsbesluit van 9 Augustus j.1. wordt beslist, dat aan het Bestuur van de Protestantsche Ver- ui* ÊieS

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5