Vervoer te water Eén telefoontje TWEEDE BLAD HEI DERSCHE COURANT VAN DONDER PAO 24 NOVEMBER 1032. Stadsnieuws. E. S.O.N.A. Qaplijksche dienst E. S.O.N.A. Visscherij. GEMEENTERAAD VAN DEN HELDER. E. S. O.N.A. Ons St.-Nicolaasnummer. Si.-Nicolaas. voor Licht op alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 24 Nov16.27 uur Vrijdag 25 16.26 Zooals wij in ons nummer van Dinsdag hebben meegedeeld, zal ons St. Nicolaas- numiner, behalve een schat van aardige copie, voor de ouderen zoowel als voor de kinderen, pok een tweetal legpuzzles bevatten. Deze puzzles werden ons gezon den dc or een onzer abonné's, den heer J. Bastiaanse. Zoo op het oog zijn ze zeer eenvoudig. Wij zijn er echter van over tuigd, dat ze onzen lezers en lezeressen en de kinderen heel wat uurtjes gezellig zullen bezig houden. Voor de ouderen zullen we een viertal geldprijzen beschik baar stellen, n.1. een eerste prijs van 10 gulden, een tweede van 7.50, een derde van 5.en een vierde van 2.50. Voor de kinderen zullen vier boeken, twee meisjes- en twee jongensboeken, be schikbaar gesteld worden. Voor onze adverteerders bestaat nog de gelegenheid in dit nummer te adver- teeren. Zooals wij mededeelden worden de advertentiepagina's naast de tekst pagina's geplaatst, waardoor dus de ad vertentie belangrijk aan publiciteits- waarde wint. De advertenties voor dit speciale num mer kunnen, voor zoover er nog plaats is, tot vanavond aan ons kantoor bezorgd worden. 7ANBESTEDING. Door de architecten firma Baandersen Peters te Den Helder—Wieringen, werd gisterenochtend in hotel „Bellevue" aan besteed namens de heeren Grimijzer te Den Helder, het bouwen van een blok van 7 woningen op een terrein aan den Singel te Den Helder. Ingeschreven was door: C. Dubbeld, te Bergen voor 29.195. fa. Bruin, te De Waal (Texel) voor De osede Sint is weer oi> komst Met vele heerlijkheden. Maar crisislijderskrijsen niets. Zijt sij daarmee tevreden? Deelt van Uw overvloed hen mee! Zoo vraast U 't Crisis-comité. PRAKTIJK-EXAMENS. De praktijk-examens in boekhouden en handelscorrespondentie vanwege de Ver. „Het Nederlandsche Handels-Instituut" zullen worden gehouden op 9, 10 en 11 Januari a.s. Aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar aan het secretariaat: Kle verparkweg 142, Haarlem. Onze stadgenoot, de heer Oor. W. Boonen slaagde op het op 14 November 1932 te Amsterdam gehouden examen van den Ned. Zwembond en verwierf verder het diploma als zwemonderwijzer. Als bij zonderheid kan hierbij worden vermeld, dat de heer Boonen in het geheel geen les voor dit diploma heeft ontvangen. Waar de heer Boonen ook in het be zit is van het diploma van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft de Heldersche Zwemvereeniging en Red dingsbrigade, waarvan de heer Boonen lid is, nu de beschikking over een tech nisch leider, die in alle opzichten be voegd en bekwaam is leiding te geven en de zwemsport in deze vereeniging te be vorderen. TWEEDE MARINECONCERT. Er was niets aan te doenwe moesten naar voren. Achter was alles bezet. En hoe gaarne men bij andere avondenrook vooraan zit: op de marineconcetter., dat weten we allen, is de beste plaas in het midden van de zaal. Maar er was niets aan te doen en de ouverture „Obe ron" was al aan den gang bij destaf- muziek is het nu eenmaal punctueel toen nog altijd nieuwe troepen aanrukten, om het militairement uit te drukken. Het gaat daar zeer gemoedelijk, toilet hoeven de dames niet te maken, je gaat in je huis-, tuin- of keukenpakje met mantel aan en hoed op maar zitten. En stil dat het tijdens de nummers is 1 Een speld zou je kunnen hooren vallen. Gelukkig, er is weer meer toeloop voor dit soort avonden. Het publiek gaat weer wat uit, en dat is een verblijdend teeken, al is huiselijkheid een deugd van den Hollander. Maar we moeten het over het concert hebben en niet over de huiselijkheid van onszelf. Dus dat van de „Oberon"-ouverture weet u alde heer Leistikow had die als nummer 1 gezet, omdat we dan in de sfeer kwamen van Von Weber, die de zangeres vertolkte. Mejuffrouw Corry Bijster uit Haarlem is, we zeiden het al dezer dagen, geen onbekende. Twee jaar geleden is zij hier ook opgetreden en dat zal dan ook wel mede de oorzaak zijn van het groote succes van den avond. Want weet u waarmee de penningmeester naar huis ging? Met 700 recetten. Want meer kun nen er beneden niet in. En boven zat het ook flink vol, de burgemeester was er en de schout bij nacht. De zangeres zong vóór de pauze een aria uit den Freischütz, nl. die van Agathe: „Leise, leise, fromme Weise". Zij heeft een vooral in de hoogte fraaie en heldere stem en zong beschaafd en met veel gevoel en voordracht. Later kregen we een lied van H. Duparc „Phydilé" genaamd. Deze Duparc was een leerling van César I' ranck, zoodat deze muziek aansloot bij de prachtige muziek van dezen Belgisch- Franschen meester. Aan de zangeres werden bloemen aangeboden en het pu bliek uitte zijn dankbaarheid in hartelijk applaus. Met Mozart's bekende Serenade „Eine kleine Nachtmusik" eindigde het eerste deel van het concert, en toen kregen we dan deze muziek van César Franck. Grootsche, oorspronkelijke muziek met mooie klankeffecten en een uitgesproken mineur-karakter. En met Carmen's popu laire opera-muziek werd besloten, die de gelegenheid bood aan de solisten om met koper of fluit uit te komen. Na„l'amour est enfant de Bohème'' moesten we zien op straat te komen, een felle bliksemslag en een rollende donder deed velen over haast de vlucht nemen, maar het leek erger dan het is en we kwamen weer droog thuis. „Een ouderwetsche avond" luidde het oordeel. Groot Schermer, voor 24.975.F. v. d. Hoog en J. Voigt, Texel voor 24.700. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Men schrijft ons: lende demonstraties plaats in „Musis Sa- Woensdag 16 Nov. hadden verschil- crum". Mevr. Deutekom, presidente van de afdeeling Nunspeet, voerde met een aardige inleiding haar imitatie-Smyrna- vveek in, met de Everlasting breikatoen. Verschillende aardige patronen werden hierbij ten toon gesteld. Onze stadgenoot, de heer Hebbink, uit de Wachtstraat, demonstreerde met 45 verschillende soorten borstels, welke door hunne mooie en duurzame afwerking dooi de dames veel besteld werden. De Firma Maggi had een paar nieuwe soorten soepen in den handel gebracht, welke gratis werden rondgediend. Woensdag 23 Nov. was er wederom een demonstratie van de Firma Kati, welke vijf verschillende technieken op handwerk gebied liet zien, gemaakt van „Ramo" haak-, brei- en weefgarens. Bij genoeg- zamedeelname geeft deze firma een gratis weefcursus voor de leden. Men geve zich zoo spoedig mogelijk op bij het bestuur. De Firma Schellinger, Van Galenstraat, demonstreerde met haar artistieke lampjes en eenige praktische huishoudelijke arti kelen. Beide demonstraties mochten zich in een groote belangstelling verheugen. SOIREE NED. REISVEREENIGING. Gaarne vestigen wij de aandacht op de soirée, welke de afdeeling Den Helder der N. R. V. haren leden aanbiedt op Donderdag 1 December. Het optreden van het Frits Bouwmeester ensemble dat een vroolijken intiemen kunstavond aan biedt, waarborgt beschaafde kunst, zoo dat deze avond ongetwijfeld in veler smaak zal vallen. Frits Bouwmeester zal eenige humoristische voordrachten ten beste geven, terwijl verder niet minder dan vier kleine eenacters worden opge voerd, waaronder een blijspelletje van Willy Corsari en twee dito van J. B. Schuil. Leden hebben het recht een introducée mede te brengen tegen betaling van 50 cents. Voor het overige verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. is deze avond tot een succes geworden, doch wil het kinderkoor ia de, toekomst blijven groeien, dan is daarvóór steun noodig en de heer Krijgsman roept alle aanwezigen toe deze steun te verleenen. Er zijn groote plannen in voorbereiding, o.m. de opvoering van de operette „Repel steeltje" in vjjf bedrijven en daarvoor komt heel wat kijken. Dank brengt de heer Krijgsman aan ,den heer Hertsworm met zijn orkest, aan waar- mej. Dol, de pianiste van de H.O.V., die ondeu aanwezig liederen te helpen in- tegen den grond geslingerd, studeeren. Een bouquet bloemen over- De auto ging over het rijwiel heen, handigt hij aan mej. Dol, eveneens aan dat totaal vernield werd. De berijder mej. Jongkees tot wie deheer Krijgsman, kwam er met een lichte verwonding aan evenals tot den heer Bruyn Jr. eenige een zijner handen af en werd door den waardeerende woorden richt. wielrijder is de autobestuurder 27.893.Nic. '1 h. Graaf, te Texel voor schijnlijk niet voldoende naar links uit- steeds op de repetitie-ave 27.700.G. Koger, te Den Helder voor geweken, waardoor de fietsrijder gegre-!is geweest om de liedere 26.150.fa. v. d. Geus Amrners, te i pen werd en tegen den grond geslingerd-, studeeren. Een bouquet automobilist naai en zijn woning verv oerd. beslist het goedkoopst KOVACS LAJOS. Woensdag 30 November. Men verzoekt ons opname van het vol gende (onzerzijds bekort): Reeds hebben wij in een kort berichtje melding gemaakt van het concert van den vermaarden AVRO-Band van Kovacs Lajos op Woensdag 30 November a.s. in •Casino*. Thans zijn we in staat meer bijzonder heden te vermelden. Deze Band, thans bij de Radio-luiste raars overbekend, werd indertijd samen gesteld om daarmede een tournée door ons land te maken; dat daarmede iets bijzonders bereikt moest worden, valt licht te begrijpen. Het verwende publiek moest bevredigd worden. Lag nog niet frisch in het geheugen de geweldige concerten van Dajos Bela en Marek Weber enz., dus moest het be stuur van de AVRO wel degelijk met iets bijzonders komen, en het kwam in derdaad met iets buitengewoons voor don dag, ja, dat zelfs de buitenlandsche kri tiek kon doorstaan. Na zoeken en schiften, werd de Band van Kovacs Lajos geboren, bestaande uit achttien Hollandsche Musici. Met recht kan gezegd worden, dat wat de AVRO met dezen Band heeft bereikt, de stoutste verwachtingen overtrof, De Heldersche luisteraars kunnen Woensdag 30 November a.s. genieten, van wat 18 uitgezochte ras-artisten ten gehoore zullen brengen. De naam Bob Scholte, als refreinzanger, waarborgt reeds genoeg, hij weet in een oogenblik het publiek in extase te brengen met zijn welluidende stem. Wij durven een bezoek aan »Casino« op 30 November a.s. gerust aan te beve len. Voor plaatsbespreking verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. DERDE ABONNEMENTS VOORSTELLING IN CASINO. Donderdag 8 December zal de 3e abon nementsvoorstelling gegeven worden. Wij krijgen dan één der successtukken van de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeni- ging, Dir. Albert van Dalsum en A. Defresne van den Stadsschouwburg te Amsterdam. Opgevoerd zal worden het prachtvolle werk: „De Come- die van het Geluk", van den Russi- schen schrijver Evreïnoff voor Neder land bewerkt door A. Defresne. In dit stuk treedt het geheele gezelschap (meer dan 25 personen) op, terwijl de speciale décors van den Stadsschouwburg worden meegebracht. In een volgend nummer komen wij er nader op terug. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Gisterenmiddag, om even na vier uur, is op den Middenweg, ter hoogte van de Huishoudschool, een arbeider op een rijwiel, door een luxe-auto aangereden. Beiden reden in de richting van den UITVOERING „KINDERKOOR". Dir. A. Krijgsman. Laten wij dadelijk beginnen te zeggen dat de opkomst onze verwachtingen over trof. Dat was al dadelijk bij de garderobe te zien en hoewel wij eenigen tijd voon acht uur arriveerden zat de zaal dan oo"k al vrij vol en toen het programma begon kon men zeggen dat de zaal flink bezet was. Het balcon evenwel was leeg, doch de heer Krijgsman hoopte dat dit den volgenden keer anders zou zijn en wij hopen het met hem. Er was van dezen avond veel werk ge maakt en ongetwijfeld is hij een succes geworden, zoowel voor den heer Krijgs man als voor zijn 'leerlingen en verder voor allen die hun medewerking hebben verleend. Daar was allereerst de Heldersche Orkestvereeniging, onder leiding van haar directeur, den heer J. Hertsworm, welke vereeniging een groot aandeel in het succes van den avond heeft gehad. Wij hebben deze vereeniging reeds eenige keeren gehoord en wij meenen de plank niet ver mis te slaan als wij constateeren dat de prestaties van de H.O.V. zich in stijgenden lijn bevinden. Verder werd medewerking verleend door mej. G. Jongkees en den heer Bruyn Jr. die in de kinderoperette enkele soli zongen. Dan was er de man achter de schermen, die niet op den voorgrond treedt maar wiens werken nog thans van belang is, de heer Jb. Bruyn, die de regie bij de operette voerde. Toen het doek gehaald werd stond daar de heer Krijgsman, die alle aanwezigen een welkomstwoord toeriep en die daarna uiteenzette dat het doel van dezen avond was; het tot stand brengen van een groot kinderkoor. Na een korte beschrijving van de op te voeren operette, verklaarde hij den avond voor geopend. Het eerst deed de H. O. V. zich hooren met een drietal stukken, welke ons de gelegenheid gaven de goede kwaliteit van dit orkest te kunnen beluisteren. Hierna volgde een piano-solo dooreen der leerlingen van den heer Krijgsman, mej. M. Brouwer, die het „Chanson Rus- se" van Sydney Smith Speelde. Dit vrij zware stuk werd door de nog jeugdige pianiste zeer goed uitgevoerd en een hartelijk applaus was dan ook haar deel. Een tweetal nog jeugdiger leerlingen, de jongedames A. Valkhoff en T. Goed- knecht kregen hierop een beurt en de De heer Krijgsman zelf werd echter ook niet vergeten. Eengroote fruitmand, waarmede een van zijn leeilingen reeds geruimen tijd in zijxx pyama mee stond te worstelen werd hem aangeboden, be nevens een kistje sigaren, een en ander namens het kinderkoox-. Na de pauze zong het koor een drietal liedjes, aan de piano begeleid door mej, Corrie Dol. Uitstekend werden ze ge zongen, vooral het laatste „de brand" was zeer aardig. Hierna kwamen nog eenige piano nummers. Een tweetal soli door de jonge dame T. Goedknecht en Mej. M Smit en een stukje voor quatre-mains, uitgevoerd door de dames M. Brouwer en A. Kalff. Deze stukjes werden vlot en aantrekkelijk gespeeld en gaven blijk van een grondig onderricht. Het laatste woord was aan de H.O.V., die het px-ogramma met een tweetal pittige marschen sloot. Resumeerende kunnen wij zeggen dat het voor den heer Krijgsman en alle medewerkenden een uitstekende avond was, die naar wij hopon zijn vruchten zal afwex-pen. Nemen de plannen voorde opvoering van „Repelsteeltje" vasteren vorm aan, dan zullen wij niet nalaten hiervan mededeeling te doen. Op verzoek van den heer Krijgsman de volgende x-ectificatie. Door het groote succes heeft hij bij het uitspreken van zijn dank aan de verschillende mede werkers de heer Bruijn, die de regie voerde, vergeten. Mede dank zij zijn on vermoeid werken is de operette een succes geworden, waarvoor den heer Bruijn een woord van dank past. Goederen, 's morgens ver zonden, 's middags in Amsterdam besteld. sonatine F. dur van Diabelli. Het was een aardig gezicht deze twee kleine meisjes vol aandacht te zien spelen. B.v. het meisje in het rose jurkje. Telkens als er een aanslag iets harder dan de andere moest geschieden, maakte het kleine hoofdje de beweging mee, wat een aardig gezicht was. De hoofdschotel van den avond was de kinderoperette in twee tafereelen, ge titeld „Den 5en December, dan is het St. Nicolaas". De operette verplaatst ons in een kinderkostschool, waar de vader en de moeder (de heer Bruyn Jr. en mej. Jongkees) allen kinderen een Sint Nico- laasverassing bereiden. Het begint met een tafereel in een kamer van de school waar de vader en moeder op de kinderen wachten. Deze zijn natuurlijk laat door het kijken naar de St. Nicolaas-uitstallingen, doch einde lijk komen er een paar binnenstormen (één kwam er zelfs binnenvallen, zoo opgewonden was ze) en dan komt de heele bende. Verschillende liederen werden daarop door het kinderkoor gezongen, begeleid door de H.O.V., onder persoon lijke leiding van den heer Krijgsman. Het viel ons op hoe goed de kinderen de versjes hadden ingestudeerd, wat wel een bewijs is voor de goede leiding van den heer Krijgsman. Nog aardiger was het tweede deel van de operette. Dan is het de avond van St. Nicolaas, die in hoogsteigen persoon zijn opwachting komt maken met zijn knecht, den zwarten Piet. Alle kinderen komen in pyama op het tooneel, zij mochten natuurlijk even opblijven voor het groote feest en pret dat ze hadden, neen maar. Het was zoekertjesavond en voor elk kind was een presentje op het tooneel verborgen. Dat was geen tooneel ïnèer, dat was echte levende werkelijkheid wat ge alleen bij kinderen kan vinden, want die denken er niet aan hun waren aard te verbergen en vooral niet bij zulk een gelegenheid. En tóen Piet zijn hand in zijn welgevulden zak stak en het peper noten liet regenen, was er heelemaal geen houden nxeer aan. Wat werden de St. Nicolaasvei-sjes daarop px'achtig gezongen. En nu kunt U wel zeggen, die kinderen wisten dat het geen echte Sint Nicolaas was, maar toch geloovcn wij wel dat er nog een paar waren die die gelukkige illusie in zich omdragen. Zoo zagen wij een heel klein meisje met blonde krullen dat toch wel een beetje schuw naar den Sint keek, maar zingen deed zij wat lief. Het was een doorslaand succes en Een slechte mededeeling was weer, dat het contingent van tong voor Frankrijk voor het laatste kalenderkwartaal van dit jaar totaal is uitgeput, zoodat er vanuit Holland dit jaar geen tong meer naar Frankrijk kan woi'den geëxporteerd. Dat is van een buitengewoon ongun stige beteekenis, juist nu, dat de tong vangsten zoo ruim zijn en het groote afzetgebied, dat Frankrijk voor tong altijd is geweest, voor een lange periode komt te vervallen. Was onze binnenlandsche organisatie nu reeds zóó stevig gefundeerd, dat de nxenschen zich bewust waren hoe een lekkernij tong is, dan zou er nog wel heel wat tong aan den man kunnen worden gebraclxt. Tong toch beschouwde ieder als een haast niet te betalen ge recht op tafel, zoodat het haast uit ieders gedachte was geschakeld, dat er nog eens een tijd zou aanbreken, dat, met niet al te groote kosten, dit heerlijke vischgerecht op tafel zou kunnen verschijnen. Nu is, juist door al die belemmeringen, misschien de tijd rijp gemaakt om ook aan de binnenlandsche behoefte wat meer aandacht te schenken. Het terrein voor bottei-s ter afslag zullen komen tnet Noord- zeevisch. Tengevolge van het stormachtige weer was er één nacht geen visscherij van garnalen. Door dezelfde ooi-zaak was er binnenkomst van een paar Kottexs, die de visch hier ter af-lag verhandelden. Veel prijs was er niet, tengevolge van de bekende omstandigheden. Haring en Sardien is er weinig en de visscherij biedt nog een wat lusteloos aspect. BRAND. Dinsdagavond brak. door het omval len van een peti-oleumlamp, brand uit in een huisje aan den Achterstraat, be- woond door de familie Wendel. Door den feilen wind liet de brand zich aanvanke lijk ernstig aanzien, doch door krachtig optreden van de plaatselijke brandweer, 1 gesteund door de Marine, kon de brand tot dit perceel beperkt blijven. Huis en inboedel waren verzekerd De woning naast dit perceel liep belangrijke waterschade op. KWADE HONDEN. Gisterennacht zijn, vermoedelijk door twee honden, een drietal schapen dood gebeten op een stuk land, achter de linie, van de heeren Thomas en Kiesling. Tien schapen van den heer J. Verfaille wer den te water gejaagd, waarvan ook twee dieren dood waren. AUTO-ONGELUK. Gisterenmiddag, om ongeveer kwart voor twee, heeft op den Kanaalweg, hoek Langesteeg een aanrijding plaats gehad tusschen een particulieren auto en een vrachtauto van de Marine. De luxe auto had aan den vrachtauto voorrang moe ten verleenen, daar deze van rechts kwam. Vermoedelijk heeft de chauffeur geen signalen gehoord, of gemeend nog wel voorbij te kunnen rijden. De luxe auto, waarin gezeten waren Dr. v. d. H. en echtgenoote, werd in de flank aange reden en sloeg opzij tegen den gx-ond. De chauffeur van dezen auto werd licht gewond door glasscherven. Dr. v. d. H. en zijn echtgenoote, die op weg waren naar het station, kwamen met den schrik vrij. De max-ine-auto kwam er met geringe materiale schade af. NOG GOED AFGELOOPEN. Dinsdag, in de middaguren, reden twee jongens in den omtrek van den Parallel weg op een fiets. Of deze knapen nu de „Zesdaagsche" in hun hoofd hadden? Het leek er wel een beetje op, want het ging met een „reuzevaartje", vertelde onze be richtgever. Een en ander kon dan ook niet zonder gevolg blijven. Op den hoek van de Scha- gendwarsstraat en den Parallelweg is door de tegenwooixligheid van geest van een chauffeur van een aankomenden auto een aanrijding voorkomen, maar door het plotseling remmen van het rijwiel maakte dit een formidabele schuiver met het ge volg dat het jongmensch, v. d. B. uit de Schagenstraat, tegen den grond sloeg. Bij de familie O., aan den Parallelweg, I werd hij binnengedragen. Nadat de jon- gen wat op verhaal is gekomen is hij daarop, op eigen gelegenheid, naar huis gegaan, met een zoodanig gekneusd been, dat eenige dagen huisarrest zullen noodig zijn om de zaak weer in orde te maken. Men zij voorzichtig in het vervolg. wilt li Uzenl Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton J Radio-programma 2 Van links en rechts2 Schietpartij in een Haagsch café. 1 Jaloersch minnaarJongeman met een mes gestoken 1 I Uit het Huis met de blauwe stoep„2 De Gemeenteraad heeft Dins dagavond zijn goedkeuring ge hecht aan een gemeenschappe lijke regeling voor geneeskundig schooltoezicht, met vier gemeen ten uit den omtrek. „6 De concessie voor de Heldersche radio-centrale zal met Maart niet verlengd worden (Gemeenteraad) 6 j Behandeling van de Defensie- I begrooting in de Tweede Kamer 7, Hoover eischt betaling van de 15 Dec. vervallende oorlogs schulden 7 1 Twee verkeersongelukken te Val- kenswaard, waarvan één met doodelijken afloop1 Een klompenmaker te Voorst heeft na een twist zijn broer doodgestoken De gestolen juweelen van Dr. ir. Philips zijn alle terecht„7 Auto door een sneltrein gegre pen. Twee dooden1 De knoeierijen te Breda. Vrij spraak voor den verdachte „1 Nieuwe aardschokken in ons land. Te Uden vluchten de men- schen uit hun huizen «7 Hitier heeft de opdracht tot vor ming van een kabinet niet aan vaard 7, Gisterenavond is de bliksem in den Amersfoortschen toren ge- slagen7 Sportnieuws 1 Omtrek nieuws 7 Marineberichten8 Marktberichten i 8 loot gaan m Asett? Donderdag 24 November: Filmavond Heldersche Bestuurdersbond Tivoli 7.30 uur. Uitvoering Zang- en Reciteerver. .Har monie", Casino 8 uur. Vrijdag 25 November: Heldersch R.K. Tooneelgezelschap. Ge- bouw R.K. Volksbond, 8.15 uur. Van 2527 November: Fancy fair Kon. Ned. Bond Oud-Onder- officieren, Musis Sacrum. Zaterdag 26 November: Concert Stedelijk Muziekcorps, Casino 8 uur. Vergadering van Dinsdagavond 8 uur. en Uw zending wordt afgehaald tongverbruik is hier te lande nog niet afgegraasd en nu, tegen billijke prijzen, deze visch kan worden verkrijgbaar ge steld, is de mogelijkheid geopend ook in ons land blijvende tongconsumenten te kweeken. Daarmede zou het vischbedrijf sterk gebaat kunnen worden. Met een behoorlijke winstmarge kan nu het tongverbruik in het binnenland sterk worden opgevoerd. Het komt ons voor, dat men thans, door individueel optreden weinig bereikt en het geboden is gezamenlijk, geconcen treerd iets dergelijks te moeten aanpak ken, eventueel geruggesteund, zij het dan door moreele belangstelling en bevorde ring, door overheidskracht. Iets van tegenzin zal voor dit nieuwere moeten wijken, maar is deze traagheid verbroken, dan zal het blijken, dat, nu het deze richting toch uitgaat, men goed doet met dien stroom mee te gaan. Vooral als uw belangrijk bedrijf als dat van de visscherij, daarmede op poo- ten kan worden gehouden, dient men zich van deze noodwendigheid wel goed be wust te worden. Iets wat ons missclxen vroeger geen belang inboezemde kan nu toch niet ge heel door ons onopgemerkt voorbij wor den gegaan. Dit betreft de wijziging in de opslag tarieven aan den genxeentebeslag te Amsterdam, die wel niet zoo diepingrij pend zijn maar die toch op het handels product eenige andére last kunnen leggen. Voor garnalen b.v. wordt het tarief gebracht van f 0.04 op f 0.06 voor een mand van 50 a 60 pond. Zoo wordt voor den aanvoor op het buitenterrein van den opslag het tarief per 100 K( ladvermogen der vaartuigen verhoogd van f0-20 tot f 0.25 Ook voor gerookte en gestoomde visch wordt een tarief vastgesteld. En voor gegadigden aan den afslag wordt f 0.50 per halfjaar geheven. Allemaal kleinigheden, maar waarmee toch even dient te worden gerekend. Ook wordt een reductie voor aanvoeren Aanwezig alle leden. De notulen worden met enkele rectificaties en ver beteringen vastgesteld. Ingekomen stukken, Voor kennisgeving aangenomen worden verschillende goedkeuringen op raadsbe sluiten, een schrijven van S. de Hoo om restitutie voor naar zijn meening te veel betaalde gelden voor waterverbruik, en enkele andere missives. Een schrijven van H. Volkers inzake nalatigheid van het Burgerlijk Armbe stuur, tengevolge waarvan hem geen on dersteuning wordt toegekend, werd ter aflossing in handen gesteld van het B. A. Naar aanleiding van een adres van de Commissie voor de regularisatie en werk verruiming in het schildersbedrijf betref fende schilderwerk deelen B. en W. den Raad mede geen termen te kunnen vinden op «de genomen beslissing terug te komen. De heer Luyckx vraagt of het de be doeling was dit raadsbesluit te doen gel den voor 1 jaar. De Voorzitter: Ja, wij waren thans aj te ver in 't jaar om nog schliderwerk te laten verrichten. Voor 't volgend jaar zal dit worden overwogen. Hieromtrent zal een rapport van den Genx.-bouwmees ter worden gevraagd. Verzoek van D. W. Spangenberg, die steeds in hooger beroep. Het heet nu, d> men een nieuwe jurisprudentie wil, neerXy M. de V., hier is tegenwerking van de zijde van de commissie. De heer Schoeffelenberger verbaast zich over hetgeen de heer Eyl- ders hier zegt; spr. zou hem de vraag wil len stellen of hij zich zoo druk zou maken als het hier een openbare school betrof. Laat de heer Eiilders niet denken, dat het bizonder onderwijs achter wordt gesteld bi,i het openbaar, want duizenden kost het bizonder onderwijs meer. Hiervan zal spx\ straks bij de begroot ing de bewijzen leveren. De heer dr. F e e n s t r a Kuiper is het met den heer Eijlders eens; spr. be- grijpt niets van deze commissie krachtens art. 72. Aan de hand van verschillende Koninklijke besluiten toont spr. aa,n dat omtrent ce interpretatie van het fameuse artikel 72 een jurisprudentie bestaat; zoo verwijst spr. naar de Kon. besluiten van 17 Dec. 1924, 76 Nov. 1926, 20 Sept. 1928, Deze commissie heeft ook paedagogisclie bezwaren tegen de inwilliging van de aan vrage der gelden; heeft de Commissie daarover ook zeggenschap? Spr. waar schuwt er den Raad voor, dat het dien kant niet uitmoet. Als er inderdaad over dreven uitgaven zijn, is daar de wet zelf, die in art. 77 den weg wijst, waarbij de gemeentebesturen in beroep kunnen gaan bij de kroon. Verder zou spr. gaarne eens het oordeel van het College zelf vernemen onder al dien nonsens van de Commissie staat steeds maar weer, dat het gemeente- om gezondheidsredenen ontslag vraagt als aieeus "ld<u "e lid van het Burgerlijk Armbestuur. i b^tuur het daarmee eens is. per j lar boven f 5000 gegeven als een temidden van dit vroolijke troepje kwam j soori aansporing voor visclxaanvoer, voor- H de heer Krijgsman op het tooneel om al omdat men meent dat tengevolge van Polderweg. Bij het passeeren van den wat te praten. Met groote moeite, zei hij, de Zuiderzeeafsluiting er meer Urker Wordt eervol en onder dankbetuiging voor de verleende diensten, verleend. Het volgende punt, dat nog tot de In gekomen Stukken behoorde, was aanlei ding tot uitvoerige discussies. Het betrof hier een besluit van Gedep. Staten, waar bij, met vernietiging van het raadsbesluit van 9 Augustus j.1. wordt beslist, dat aan het Bestuur van de Protestantsche Ver eeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Koegras, medewerking behoort te worden verleend voor de aanschaffing van nieuwe taal- en rekenboekjes. (Voorgesteld wordt ten aanzien van deze beslissing beroep in te stellen bij de Kroon). De heer E ij 1 d e r s verklaart zich te zullen verzetten tegen dit voorstel vau B. en W. Spr. begrijpt trouwens niet de be weegredenen van het College; men heeft herhaalde malen de kous op den kop ge kregen. De Kon. besluiten liggen steeds De heer Van L o o kan zich indenken, dat de heer Eijlders tegen hooger beroep is. Tegen ziin uitlating als zouden de bi- zondère schoolbesturen altijd worden te gengewerkt door den Raad, moet spr. evenwel opkomen. De heer Luyckx meent, dat het mon nikenwerk- is in beroep te gaan bij de Kroon. De uitlating van den heer Sch. betreurt spr., bovendien heeft deze spr. niet gezegd waarin dan die meerdere uit gaven bestaan. De lieer De Boer wijst er op, dat de geestelijke vaders van de thans zoo aan gevallen commissie de heeren Eijlders en Monhemius zijn. Aan het hoofd ervan staat een neutraal man van de Comenius- school. Aan deze commissie is opgedragen den Raad voor te lichten in de vele eigen aardige en moeilijke gevallen, waarin uiteraard de Raad zelf geen oordeel heeft. Het is altijd een daad geweest i van WUS beleid deze Commissie te hebben aange- gereed waarbij het College in het ongelijk steld, en het verbaast spr. dan ook den wordt gesteld, de schoolbesturen gaan heer Eijlders op dergelijken toon te hoo-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5