TAXI VIERDE BLAD HEI DERSCHË COURANT VAN ZATERDAQ 26 NOVEMBER 1932. Stadsnieuws. SINT NICOLAAS-CADEAUX lu Bon Onze Legpuzzles. Spoorstraat 107. 13 PREDIKBEURTEN Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Nov. Z 27 M 28 D 29 W30 D 1 V 2 Z 3 Maan ond.op 7.14 14.60 8.48 15.31 10.67 16.32 11.04 17.52 11.44 19.20 12.04 20.48 12.19 22.10 Zon op: ond: 7.38 15.54 7.40 15.53 7.41 15.52 7.42 15.51 7.43 15.51 7.44 15.50 7.46 15.50 Hoogwater sm. nam. 7.32 7.55 8.19 8.43 9.06 9.30 9.55 10.19 10.45 11.12 11.39 0.05 0.32 Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 26 Nov. 16.® Zondag 27 Nov. 1624 Maandag 28 Nov. 16.23 In het St. Nicolaas-nummer zijn de beide legpuzzles opgenomen en wel die voor de ouderen op pag. 7 en die voor de kinderen op pag. 13. Zooals uit de mededeeling op de voor pagina van ons St. Nicolaas-nummer blijkt, moeten de opgeplakte oplossingen uiterlijk Donderdagavond in ons bezit zijn, waarop wij in het nummer van Zater dag 3 December, de prijswinnaars hopen bekend te maken. Voor verdere bizonderheden verwijzen we nog naar de mededeeling op pag. 1 van het St. Nicolaas-nummer. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 28 Nov. tot 5 Dec. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONKANTOOR DEN HELDER. Gewijzigde openstelling voor den postdienst op zon- en feest dagen. De waarnemend directeur van het P. T. T. te Den Helder, maakt bekend, dat met ingang van Zondag 27 November1 a.s. het kantoor voor het behandelen van postzaken (tevens afhalen van correspon dentie) zal zijn opengesteld van 8.30— 9.30 uur. AANBESTEDING. Door de directie van 's Rijkswerf werd Vrijdagochtend aldaar aanbesteed het vernieuwen van twee gedeelten kaai muur en de daarmede in verband staande werkzaamheden aan de z.g. Marnixkade; het maken van een gewapend betonbe- kleeding op de beloopen van een deel van het afsluitkanaal en het verrichten van eenige onderhoudswerken enz. aan dok-, sluis- en andere waterwerken, be- hoorende tot de Rijkswerf te Willems oord. De volgende billetten waren hier voor ingekomen: Corn. Dubbeld, Bergen (N.-H.), voor 35.200.P. Doorn, St. Maartensbrug (N.-H.), voor 36.300. H. Broersma, Harlingen, voor 37.180. J. v. d. Duin, Amsterdam, voor 38.201. J. de Vries, Heemstede, voor 39.387. I. C. Kooyman, Harlingen, voor 41.275.-; fa. Joh. Dienaar Zoon, IJmuiden (Oost) voor 43.845.Dirk Marees, Juliana- dorp, voor 43900.fa. Gebr. Parel, Sliedrecht, voor 44.595.N.V. Th. Smeuler's Aann.bedrijf, Rotterdam, voor 48.700.firma Minneboo Walboom, Den Helder, voor 48.930.D. Spijker Co., Amsterdam, voor 53.800. TIENDE ORGELBESPELING AAFJE KAMP. Maandagavond a.s. zal er om 8.30 u. een orgelbespeling gegeven worden door de orgeliste der Luth. Kerk. Het programma bevat werken van J. S. Bach, César Franck en W. Oranje. Men zie de advertentie. JEUGDLEZING EVANGELISATIE PALMSTRAAT. Uitgaande van de Evangelisatie Palm straat zal er a.s. Zondag 27 Nov. des avonds om 7 uur een Jeugdlezing gehou den worden door dr. P. Stegenga, van Amsterdam over het onderwerp „Twijfel". Ieder, jong of oud, zal welkom zijn. (Men zie verder onder spreekbeurten en advertentie). WINKELNIEUWS. Ditmaal hebben wij wat te vermelden over den vroegeren winkel van den heer Herschel, welk naast zijn nieuwe zaak is gelegen en waar de heer Herschel ge durende langen tijd zijn artikelen heeft verkocht. Er heeft, figuurlijk gesproken, een vol komen wending in het bedrijf plaats ge vonden. Werden voorheen de dames van het allerlaatste wat de mode gaf, voorzien, thans kunnen de heeren zich daar het allerlaatste laten voorleggen. Het is de firma Herm. de Haan, uit Alkmaar, die hier een filiaal in heeren mode-artikelen, heerenjassen c.a. opent. Inwendig is de winkel niet veel veran derd. Een nieuwe betimmering is aange bracht, in stofvrije kasten worden de artikelen opgeborgen. Deze betimmering is aangebracht door de firma Bruin en Blom, uit Alkmaar. Het electrisch licht werd door den heer Fey verzorgd. Hedenmiddag vier uur wordt de zaak geopend. ZANG-, RECITEER- EN- ORKEST VEREENIGING „HARMONIE". Opvoering van ,.Le Grand Mogol". Wanneer een mensch veertig jaar oud wordt, kan hij met verschillende dingen niet meer zoo kwiek meekomen als toen hij twintig was; dat is nu eenmaal 's men- schen lot, dat hij met het klimmen van de jaren zijn vitaliteit voelt verminderen en het is een troost voor hem, dat deze ver- j schijnselen zich vroeger of later bij al zijn inedemenschen openbaren. Niet alleen op onze wereld ondergaat echter deze aftakeling, veeleer nemen zij met het stijgen der jaren in bloei toe en het doet ons genoegen, dat wij dit van de zangvereeniging „Harmonie" ook kunnen constateeren. Het bewijs? Bezoekt de uitvoeringen van deze vereeniging en u zult met ons tot de slotsom komen, dat hier een veree niging is, die niettegenstaande, of mis schien is het beter hier te zeggen dank zij een bijna veertigjarig bestaan, zich in grooten bloei mag verheugen. En zii durft op haar gebied wat aan. Onze lezers, die de verslagen van de ver schillende seizoenen hebben gevolgd, zul len dit kunnen getuigen en een hernieuwd bewijs kregen wij Donderdagavond bij de opvoering van de moeilijke operette „Le Grand Mogol", een opéra-comique in drie bedrijven. Zooals steeds bij de uitvoeringen van „Harmonie" het geval is, was de zaal ook nu weer eivol en zelfs het balcon was, v«or zoover wij dit konden waarnemen, tot de laatste plaats bezet. Deze groote op komst dankt „Harmonie" vooral aan het groote aantal donateurs, dat zii heeft en die steeds bewijzen met de vereeniging mee te leven. Het was weer recht gezellig in de zaal, er heerschte een uitstekende stemming. Op het tooneel waren zij ook nieuwsgierig naar de opkomst van het publiek, want af en toe zagen wij een haremdame door het gordijn gluren, maar nietwaar, wij allen' weten dat haremdames erg nieuwsgierig zijn. Af en toe kwam ook een zwart gezicht even in den kijker, ook al nieuwsgierig. Zoo kregen wii al een glimp te zien van al het moois dat ons te wachten stond. Door afwezigheid van den voorzitter, de heer Lebbe, die zeer tot zijn spijt het voor zitterschap om gezondheidsredenen tijde lijk heeft moeten neerleggen, sprak de tweede voorzitter, de heer Krigée, een openingswoord. Hij wees erop, dat deze operette alle voorgaande in opzet overtreft, waarbij hij echter den financieelen kant niet vergat. Groote plannen zijn er in voorbereiding om met het veertigjarig bestaan, dat in het begin van het volgende jaar wordt gevierd, te komen met een super-operette „De Geisha". Om dit mogelijk te maken zou een verloting worden gehouden en van het resultaat daarvan zou het afhan gen of de opvoering daarvan zou kunnen doorgaan. De brief ervoor was al geschre ven, het stond dus nu aan het publiek om deze te doen verzenden. Wij kunnen nu al wel verklappen, dat de brief werkelijk verzonden is, zoodat het publiek zich al vast op deze gebeurtenis kan voorbe reiden. Toen het doek daarop gehaald werd, vertoonde zich aan de blikken van het publiek een marktgezicht in Engelsch- Indië, waardoor wij al direct een goed idee van de plaats van handeling kregen. De costuums waren heel mooi, trouwens de geheele costumeering was schitterend en wü kunnen begrijpen, dat er heel wat geld mee gemoeid is om al deze costumes te huren. Het effect werd nog verhoogd, doordat- de spelers de landskleur van In- dië hadden gekregen, zoodat men zich werkelijk in Indië kon wanen. De inhoud van het stuk is in het kort als volgt. Op het marktplein staat Joquelet met zijn woonwagen, vergezeld van zijn zuster Irma, die als slangenbezweerster optreedt. Zij worden steeds gevolgd door prins Mignapour, die tot over zijn ooren ver-, liefd is op de sohoone Irma. Prinses Ben- galine is er echter op uit om den prins voor zich te winnen, waarbij zij gesteund wordt door zijn grootvizier Nicobar en een Engelsch officier Crackson, die niet graag zou zien, dat de prins met Irma zal gaan trouwen, daar hij dit zelf wil doen. Aanvankelijk gelukt hun toeleg om tegen den prins te intrigeeren met het gevolg, dat deze uit zijn staten verdreven wordt. Later blijkt echter zijn onschuld, waardoor prins Mignapour en Irma niets meer in den weg staat om in het huwelijk te treden. Crackson mag dan met prinses Bengaline trouwen, waardoor hü ook nog niet zoo slecht af is. Het is dus wel een opei'ette waarvan de inhoud geschikt is om het publiek te boeien en de zangers en zangeressen ge legenheid te geven hun beste krachten te ontplooien, hoewel er uiteraard zeer moei lijke gedeelten in voorkomen met vreemde melodieën die zeer veel van de spelers vergen. Verschillende beproefde krachten tra den weer op. Daar hadden we allereerst de heer L. Visser, die reeds in zeer vele operettes heeft gespeeld en bij wien men wel routine kan bemerken. Over zijn zin gen hebben wij reeds meerdere malen ge schreven, ook dit was zeer goed. Hij heeft een duidelijke stem en weet hiervan voor deel te trekken. Bovendien acteert hij ver dienstelijk en ook in de dialogen was hij goed op dreef. Hij vervulde de rol van Bel dan op CITROEN GARAGE GROOTSTE KEUZE ZEER SCHERPE PRIJZEN OVERTUIGT U HEER EN MO DE MAGAZIJN P. v. d. MADEN. Joquelet, een reizend tandentrekker. Har telijk werd er soms om hem gelachen. Mevr. KrigéeMüller had de rol van Irma, een zeer zware, waarbij soms hooge eischen aan haar werden gesteld. In hqf begin was zij er soms even uit, doch dit duurde maar een oogenblik en voor het verdere gedeelte hebben wü niets dan lof. Haar acteeren was ook heel goed zij heeft een zeer groot aandeel in het succes van dezen avond. Dan komen wij tot Mej. Timmens, die de rel van prinses Bengaline vervulde. Een alleraardigste verschijning was zij in de exotische kleederdracht. Zij beschikt bovendien over een goed stemgeluid. In het eerst was zij een beetje zwak, doch later haaide zij prachtig op en was het een genoegen naar haar te luisteren. Vergis sen wii ons niet, dan is zij nog niet zoo heel lang aan „Harmonie", maar o. i. be hoort zij tot de beste krachten, dié wii nog wel meer hoofdrollen zullen zien ver vullen. De groote verwachting van den avond was echter het optreden van den heer J. Willems, die hier ter stede reeds hekend staat als de Heldersche Riohard Tauber. Wij constateeren dat hij, gezien het dave ren applaus, dat hem ten deel viel, deze verwachting niet heeft beschaamd. Inder daad beschikt hij over een fraai stemge luid, dat echter nog ontwikkeld zal moe ten worden, hoewel eenige scholing nu al wel merkbaar is. In het eerste bedrijf was zqn zingen zoo goed, dat hij zelfs een daverend „open doekje" kreeg. Zijn stem kwam echter alleen maar in solo's naar voren, in het koor trad hij niet zoo zeer op den voorgrond. Hii heeft echter een zeer beschaafd geluid en wii gelooven wel, dat er voor de toekomst iets in schuilt, maar dan zal nog een langen weg afgelegd- dienen te worden. Wat zijn acteeren betreft, dit had wel iets sterker kunnen zijn, doch men moet in aanmerking nemen, dat dit ziin eerste optreden was en maken wij de balans op, dan kan deze niet anders dan in zijn voor deel uitvallen. Wii hopen hem in een vol gende uitvoering weer te hooren, opdat wii dan een vergelijking kunnen maken. De heer E. J. Bmijn was Crackson, de Engelsche kapitein. Hem hebben wij reeds eerder gezien. Hii behoort ook tot de voor aanstaande krachten. Hii zingt zeer goed en ook zijn spel was uitstekend. Het ko mische ligt hem zeer goed. De laatste van de hoofdrolspelers is de heer N. Jansen, die de rol van Nicobar, den groot-vizier, vervulde. Hii had in deze rol bijna niets te zingen, des te meer ech ter te ziggen en herhaaldelijk wekte hii door zijn gezegden (staan deze wel in den oorspronkelijken tekst, of zijn ze geïm proviseerd?) groote hilariteit. Hij heeft zijn sporen op tooneelgebied in verschil lende amateurgezelschappen reeds ver diend en ziin actie was goed. Thans het koor. Het viel ons op welk een groote kracht dit ontwikkelde en dat het zuiver zong, een bewijs van de goede leiding van den dirigent. Speciaal noemen wü het ballet, dat door den heer Polak van „Musis Sacrum" welwillend was inge studeerd en onverdeelde bewondering genoot. Het orkest (zooals men weet heeft „Harmonie" thans een eigen orkest) had een zware taak. Het staat echter onder uitnemende leiding van den heer Jac. Bos en diens leiding is door het geheele stuk te bemerken. Resumeerende kunnen wij zeggen, dat het een zeer geslaagde avond is geworden, een succes voor „Harmonie", dat het beste voor de toekomst doet hopen. Na afloop kwam de heer Krigée nog eens voor het voetlicht. Allereerst be dankte hii den heer Polak voor het instu- deeren van het ballet en den heer Jb. Bmijn voor de regie. Hü overhandigde bloemen aan de dames, die de hoofdrollen hadden vervuld, henevens aan de pianiste van het orkest, Mej. Jetty Boon, die steeds trouw op de repetities aanwezig is en geen avond overslaat. Voor den heer Willems was er nog een aardige verrassing, n.1. een bouquet met een gelukwensch van zijn moeder, welke hem onder daverend apnlaus werd aan geboden. Hiermede was een einde gekomen aan dezen mooien avond. Tot weerziens in het voorjaar van 1933 met „de Geisha", ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan. FILMVERTOONING HELDERSCHE BESTUURDERSBOND. Door den Helderschen Bestuurdersbond was Donderdagavond een filmavond be legd, waar de beroemde film „Pantser kruiser Potemkin" zou worden vertoond. Zoo geweldig was de aandrang voor deze filmvertooning, dat niet alleen Tivoli tot in het uiterste hoekje bezet was, en volgens den eigenaar, den heer Van Twisk, kunnen er 1050 menschen in maar dat nog vele honderden voor de deur stonden om toegang. En met de velen medegerekend, die in den loop van den dag nog getracht hadden toegangskaarten te bemachtigen, kan worden geconsta teerd, dat er 1000 a 1500 personen moes ten worden afgewezen omdat er eenvoudig geen plaats meer voor hen was. De aanwezigen werden te half acht wel kom geheeten door den heer Minnes na mens den Held. Best. Bond. Deze zin speelde op de buitengewoon-groote be langstelling en wees er op dat de bedoeling van zoo'n filmavond is, de menschen bij een te krijgen en op deze manier dan een woordje tot hen te spreken. Dat zou he denavond de heer Noordhoff doen, be stuurder van het N.V.V. De heer Van Twisk had zelf ook eenige films aange boden, deze zouden eerst worden vertoond, en daarna zou de spr. een kort woord zeg gen. Tot slot kregen we het hoofdnummer. Wat nu dit bijprogramma betreft, de heer Van Twisk had gezorgd voor aardige en afwisselende nummers. Oefeningen van de Engelsohe marine waren natuurlijk speciaal voor onze marinemenschen inte ressant, een kijkje op de Alkmaarsche kaasmarkt was het niet minder voor de huismoeders, zwemwedstrijden in de Seine voor allemaal. Toen kwam een aardige Brahms-filmeen reconstructie uit Brahm's jeugd, een illustratie als het ware van een Brahms-anecdote. Het feit, dat de meester, die z'n heele leven vrqgezel bleef een jeugdige verliefdheid heeft doorge maakt jegens een bekoorlük zigeuner meisje. welke hem inspireerde tot een zij ner pakkende zigeunermelodieën, was aanleiding om daarvan een aardig filmpje te maken, waarbij we op Brahms' zwaar moedige en vaak zoo treffende muziek werden getracteerd. Hpt anachronisme, waarbij Brahms zijn eigen Wiegenlied per radio hoort zingen, i /.uilen we maar niet te zwaar opnemen: 't kwam zoo in 't rijm te pas, zou meester .Töehem zeggen en het wiegeliedje van den meester gaf immers zoo mooie gelegen heid een jonee moeder en een slapend kindje in te lasschen. Daarna kwam een film van de Han delskamer, blijkbaar betrekking hebbend op de theecultuur (de titel ontbrak). De vertooning was evenwel niet zeer schit terend, vermoedelijk paste de film niet in het apparaat van de Tivoli-bioscoop. Toen de titel „Verkeerd getrouwd" op het witte doek verscheen, ontstond er luidruchtig gejuich onder de vele jongeren, en dezen waren deels al ingewijd in hetgeen we zou den krijgen blijkbaar, want gedurende een half uurtje ziin deze 1050 menschen in één onafgebroken lachbui geweest om de bui tengewone zotheden, die in deze film wer den vertoond. De ijzegrimmigste nurks moest er bü glimlachen toen dat dikke echtpaar zich den auto in wurmde. Met een teekenfilmpje werd dit deel besloten. Rede Noordhoff. De heer Noordhoff sprak een kort woord namens het N.V.V. Hii wees er op, dat sedert de organisatie van de arbeiders er wel iets veranderd is ten goede; een eeuw geleden kende Engeland geen ver zorging van ouden van dagen en werd er voor onderwijs geen cent uitgegeven, terwijl thans deze bedragen in de mil- lioenen loopen. En wat er in ons land jaarlqks gemiddeld per inwoner aan ver schillende belastingen in de schatkist komt, is tot ergernis en woede van de werkgevers gestegen tot 600, dank zij allerlei sociale maatregelen, die zijn ge nomen. Ja, dit is zoo erg geworden, dat de werkgevers op smalende wijze spreken van den „oompöteschotel" der arbeiders en ze kwalificeert als een bevoorrechte groep. Voortdurend worden er aan onze zwaar reactionaire regeering adressen ge richt als er te veel aan democratische maatregelen wordt gedaan en allerlei mid delen worden daarbij gebruikt. Zelfs ont ziet men zich niet het crediet der gemeen ten verdacht te maken, zooals nu onlangs met Amsterdam geschiedde. En dat dezé leening overteekend werd is het beste be wijs, dat dit spelletje niet opgaat. De bur gerlijke bladen trachten voortdurend een wig te drijven tusschen de arbeiders on derling; de bourgeoisie kan nu eenmaal niet verdragen, dat zij meer en meer wordt teruggedrongen, men wil de be voorrechte groep blijven en het proleta riaat apart houden. En naarmate de arbei dersklasse meer en meer opdringt en haar hehoeften daardoor steeds grooter worden, worden ook de tegenstellingen tusschen Lpar er. de bourgeoisie kleiner. Zii kan mét meer aan onze eischen voldoen en het slot is, dat de bezittende klasse zich een sluit en geen enkel middel ontziet om zich te handhaven op haar bevoor rechte plaats. In de Tweede Kamer staan de soc.-diem. geïsoleerd als lepralü'ders en het is loonsverlaging en nogmaals loons verlaging wat men hoort. Als wij dan vra gen hoe het staat met de hoogere^ salaris sen, krijgen wij geen antwoord totdat weer eens een schandaaltje wordt gepubliceerd als nu betreffende den advocaat in dienst van Lodsico, die een honorarium van 250.000 ontving voor luttele werkzaam heden. Weliswaar heeft hij daar 200.000 van terugbetaald, maar toch blijven er nog een kleine 50.000 over. En door den Raad van tucht kreeg hü alleen maar een berisping. Maar zij, die die 200.000 heb ben opgebracht, kunnen den buikriem weer wat strakker aanhalen. Wij zullen ons niet meer terug laten dringen en blijven paraat voor onze be langen, zegt spr. Helaas zijn, hoezeer zich de tegenstellingen binnen de kapitalisti sche klasse verminderen, deze in de arbei dersklasse zelf nog niet weggevaagd; wel groeit het N.V.V. sterk, maar de arbeiders zijn nog te veel in groepen verdeeld. Een troost is, zegt spr., dat, voor het eerst in de geschiedenis der moderne arbeiders beweging, ons ledental tijdens een crisis niet is teruggeloopen. Oolijn heeft het be leefd, dat er een achteruitgang was, maar thans heeft ondanks alles, het aantal leden der verschillende vakvereenigingen zich gehandhaafd. Dit danken wii aan beter sociaal inzicht der arbeiders. Mede is daarvan de oorzaak de stevige basis, die de arbeidersbeweging zich heeft gemaakt in haar verschillende bonden: de A.J.C., hét Instituut voor Arbeidersontwikkeling, den Sportbond, de Vara, de drang naar vacantieoorden, de arbeiderspers, de coö peratie, enz. Dit alles verkeert in Waken den welstand gelukkig, en als wü deze steunpunten niet hadden, zou het de vraag zün of wü ons ongeschokt konden hand haven. Onze tegenstanders huilen van woede, dat wij niet bü de pakken neerzitten en kleinzielig en wraakzuchtig zijn de midde len, waarmede men ons bestrijdt. Doordat de militairen nu eenmaal niet beschikken over de burgerlijke vrijheden, kan men hen beletten aan onze demonstraties deel te nemen; thans is spr. ter oore gekomen, dat ook de echtgenooten der militairen al in de krijgswet worden betrokken.. I Maar wü zullen zorgen, dat onze vrou wen hun plicht blijven doen en wii roepen |u allen op daarvoor. Zeg niet: de over macht is te groot, wij kunnen niets be ginnen. Zeker, de tijden zün zwaar, het leed is bijna niet te dragen en de toekomst is somber. Maar vraag u eens af hoe het zou zijn als wii dit stukje macht niet hadden en den boel niet bijeen hadden weten te houden? Er zijn nog gelegenhe den waar gii uzelf geheel kunt geven en daarmede onzen strijd versterken kunt. De fHm. Na een korte pauze werd nu de film „Pantserkruiser Potemkin" vertoond. Dit machtige, aangrijpende filmwerk maakte diepen indruk op de toeschouwers; het is bij een vroeger gelegenheid ook eens ge geven, toen nog met de bijbehoorende mu ziek. Thans werd het als geluidsfilm ver toond, maar wü voor ons geven de voor keur aan de stomme film, omdat de daar- hii behoorende suggestieve muziek zoo volkomen aansloot bü de vertopning. Van Hedenavond openen wjj onzt 2de afdeeling Speelgoederen; U koopt daardoor rustiger en heeft een beter over/iebt den Duitschen tekst was niet al te veel te verstaan. De film heeft eigenlijk dezelfde strekking als de onlangs gegeven tooneel- voorstelling, uitgaande van den Arbeiders- Kunstkring en schetst een historisch voor val in Rusland onder de oude czaren-re- geering, n.1. een opstand aan boord van den pantserkruiser „Potemkin". Daarbij kan de film met sterker effecten werken dan het tooneel, omdat het tooneel nu een maal gebonden is aan beperkte ruimte. We kregen hier dan ook een veel aan schouwelijker beeld van zoo'n opstand dan in het tooneelstuk. De opstand op den kruiser deelt zich mede aan het volk van de straat, en wordt tenslotte in bloed ge smoord. Aangriinend is hiervan de mise en scène, en men moet voor deze „massa"- verfilming, die tot in de uiterste onder- deelen natuurgetrouw was, groot respect hebben. Trouwens, door bekende schrij vers op dit terrein, Jordaan e. a., is hier over reeds bij diverse gelegenheden ge schreven en wij behoeven er waarlijk niet meer van te zeggen. De film greep de aan wezigen diep aan. Omstreeks half elf stonden wij op straat. Jammer, dat zooiels niet nogmaals kan worden vertoond, omdat er zooveel terug werden gestuurd. Maar voor een tweede voorstelling zullen de bezwaren wel groot zün. CHR. RECITEERVEREENIGING. Blükens een in dit nummer voorko mende advertentie zal getracht worden, hier ter stede, te komen tot de oprichting van een Chr. Reciteervereeniging, waar voor op Vi'üdag 2 December a.s. een ver gadering is belegd in het gebouw van de C. J. M. V., Spoorstraat. Men zie de advertentie. LEGER DES HEILS. Op Donderdag 1 December zal er in de zaal van het Leger des Heils aan de Spoorgracht een büz. lichtbeelden-samen komst gehouden worden, waarin de heer S. de Böck, hoofd van de „Groen van Prinsterer-school" aan de Koningstraat, zal spreken over: „Leven en werken van zendeling dr. David Livingstone". Een groote serie platen zal worden vertoond, o.m.: het huis, waarin dr. Livingstone geboren werd, te Blantice,' 19-3-1813; zijn vertrek naar Afrika; zqn geweldige reizen door Centraal-Afrika, waarin destqds nog nooit een blanke was doorgedrongen; zqn ontmoeting met Stan ley; de hut In „Hala", waarin hij over leed 1-5-1873. Voor verdere bü'zonderheden verwijzen wij naar de elders in dit blad voorkomen de advertentie. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN Donderdag maakten wij melding van verschillende practische voorwerpen, die deze week in Musis Sacrum werden ge demonstreerd. Maar nog even willen wij op een zeer goede uitvinding wijzen. Want hoe dikwijls is het moeder de vrouw niet overkomen, dat terwijl zij aan het schrobben of vegen was, de bezem van de stok brak of gleed. Met veel moeite gelukte het soms dat het euvel te verhelpen waf, maar dikwijls moest het ook wachten tot de echtgenoot thuis kwam. Nu heeft de firma Laféber de alleenverkoop op den kop getikt van een voorwerpje, dat die ergernis voorkomt. Het instrumentje lijkt een groot model vingerhoed. In het gat van dien vinger hoed kan zonder moeite de bezemsteel ge schroefd worden, want de schroefdraad is zeer scherp zoodat spoedig de dop ste vig aan den stok zit. De kop van den „vingerhoed" is eveneens van een schroef draad voorzien, die in de opening van den bezem wordt geschroefd. Ziedaar de op lossing, die de „verbindings-nippel", zoo heet het instrument, voor het bovenge noemde vraagstuk geeft. DE RADIO-DISTRIBUTIE. Een verzoek om concessie. Door den heer P. A. de Zeeuw, leider van het radio-technisch bureau „Antenna", is het volgende verzoekschrift aan het gemeentebestuur gericht: De ondergeteekende, P. A. de Zeeuw, wonende le Vroonstraat 67 te Den Helder, welke reeds gedurende 10 jaar een Radio- Technisch Bureau drijft en volledig op de hoogte is met de hedendaagsche techniek, o. m. radio-centrale-bouw, wendt zich tot U met het beleefde verzoek hem de con cessie der radio-centrale-u itzend'ing per 1 April 1933 of eerder te willen verleenen, waarbij hij zich verplicht de in bijgaande toelichting nader omschreven punten na te komen. le. De bestaande centrale wordt geheel gemoderniseerd volgens de laatst? vindingen. 2e. Alle bovengrondsche geleidingen wor den door grondkabels vervanger.. 3e. Binnen den kortst mogelijken tijd na overname worden 6 (zes) stations aan de aangeslotenen doorgegeven. 4e. Aansluiting pp het nieuwe net der reeds aangesloten abonnees geschiedt kosteloos. 5e. De contributie wordt op 0.50 (vijftig cent) per week gehandhaafd, voor welk bedrag de aangeslotenen 6 stations kunnen beluisteren. 6e. Voor iederen abonné wordt per jaar 2.50 in de gemeentekas gestort, vol gens door Uw College vast te stellen wijze. 7e. Iedere abonné ontvangt na aansluiting Zondag 27 November 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, W'eststraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W.J. v. d. Poel. Onderwerp: „Open hemelen" s Avonds 6.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Het schild des geloofs" (Ef. 6 16) Ned. Herv. Geoi. Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10 u., Ds. R. O. W. J. Hoek (Doopsbediening) Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u.f de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Ds. H. Woudstra, van Woerden. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. P. H. Borgers Eerste Advendtszondag. Onderwerp: „Maranatha!" Donderdag 1 December 's Avonds 8 uur, Deutscher Verein. Schwester K. Metz. Adventsfeier. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R.C. W.J. Hoek Bed. H. Doop. 's Avonds 7 uur, in geb. Palmstraat, Ds. P. Stegenga van Amsterdam. Jeugd-Lezing over: „Twüfel" Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Evangelisatie samenkomst. Verschillende sprekers Evangelisatiegebouw, Vyzelstraat: Bü eenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 1ste Zondag van den Advent, 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Hells. 7 uur v.m., Bidstond 10 Heiligings - samenkomst 3£ n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Verlossings-samenkomst Geleid door de Adjudants Brons en Hofman. Donderdag 1 Dec. Lichtbeelden Samenkomst, spreker de Heer S. dö Böck, Hoofd der „Gr. v. Prinsterer- School" Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelyke Stichting door Wülen Apostel Schwarts) Sluisdykstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. een Reglement, waarin de rechten en tarieven zijn vermeld. Ten vervolge op bovenstaand verzoek schrift, zond de heer De Zeeuw nog de volgende aanvulling: Gaarna zou hij ziin in bovengenoemd i verzoekschrift gedane aanbod willen uit- breiden in dien zin, dat hii zich bereid verklaart de radio-distributie-centrale zoo- danig in te richten, dat den abonné's de 1 keus wordt gelaten tusschen le. 2 stations tegen een contributie van 0.25; 2e. 4 stations tegen een contributie van 0.35, en 3e. 6 stations tegen een contributie van 0.50. Mocht door Uw College alleen ingegaan worden op de voorstellen ad le en 2e, dan stelt hü zich voor bovengrondsche gelei dingen te gebruiken. Overigens blijven de punten, genoemd in de Toelichting bü ziin vorig verzoek schrift van kracht. VERGADERING VAN GEMEENTE-BESTUREN EN AGENTEN, BEHOORENDE TOT HET VASTE LAND VAN HET DISTRICT DEN HELDER DER INTERCOMMUNALE ARBEIDSBEMIDDELING. Men schrijft ons: Woensdag 23 November 1932 verga derde in hotel Igesz te Schagen de ge meentebesturen en agenten behoorende tot het vaste land van het District Den Helder der Interc. arbeidsbemiddeling. De vergadering werd druk bezocht door heeren Burgemeesters, Wethouders, Se cretarissen en Agenten van tot het Dis trict Den Helder behoorende gemeenten. De voorzitter, de heer L. Bandsira, opende de vergadering en deelde mede, dat de Commissie steeds werkzaam is ge weest arbeiders te plaatsen en ontslag zoo veel mogelijk te voorkomen. In veel gevallen heeft ce Commissie succes gehad. Vele Burgemeesters hadden echter te groote verwachtingen van de Commissie en dikwijls bereikte spreker verzoeken om arbeiders te plaatsen. Dit was echter slechts enkele malen mogelijk. Niet vergeten moet worden, c'at de Com missie eerst werd benoemd, toen de kans om arbeiders te plaatsen reeds voorbij was. De Commissie,Jxeeft er verder bü der Provincialen Waterstaat te Haarlem op aangedrongen zoo spoedig mogelijk met de kanaaiwerken te beginnen. Medege deeld werd echter, dat een nieuwe begioo- ting, waarbij rekening is gehouden, dat het werk bij wijze van werkverschaffing werd uitgevoerd, is opgemaakt. De gemeenten, welke een gesubsidieer de steunregeling hebben, zullen dan inde gelegenheid worden gesteld arbeiders te plaatsen bü deze werken tegen een door

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 13