BEZOEKT ONZEN STAND In MUSIS SACRUM1 dat op Vrijdag'25 November in „Casino" HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932. Visscherij. ORANJE NASSAU Anthraciet Dat is wat deze stand U biedt Product van NEDERLANDSCKE mijn Die PRIMA en GOEDKOOPER zijn De firma H. BOOY ZOON Neemt gaarne Uw bestelling aan Eén proef, we zijn er zeker van NOOIT gaat ge weer bij ons vandaan. Radio-actie-comité. <e Regeering vast te steilen loon. Voor elke gemeen te zal dan tevens wor- Jen bepaald, welk percentage (25 tot 75%) ran het loon voor rekening der gemeente >al komen. Het gevolg hiervan zal dus ftn, dat de gemeenten eerst een belang- ftjk bedrag aan subsidie hebben verleend »n nu nog een belangrijk deel van de loo- nen der arbeiders zullen moeten betalen. Bij de gehouden besprekingen is er steeds op gewezen, dat wel is aangedron gen om het werk door handenarbeid te laten verrichten, maar niet om het bij wijze van werkverschaffing uit te voeren. Op het moment is het nu zoo, dat de aanvang van het werk voorloopig is uit gesteld tot een beslissing hieromtrent is genomen. De Commissie heeft nu overwogen of het wenschelijk is eze zaak te laten loopen of zich hiertegen te verzetten. Zij is van meening, dat alles moet worden gedaan om te voorkomen, dat de werken bii wijze van werkverschaffing worden uitgevoerd. Vele aanwezigen spraken hun teleur stelling uit, dat deze aangelegenheid deze wending heeft genomen en wensohten krachtige maatregelen om te voorkomen, dat de werken bii wijze van werkver schaffing zouden worden uitgevoerd. Na breedvoerige discussie werd met alge- meene stemmen besloten vanuit deze ver gadering het volgende telegram te zenden aan Heeren Gedeputeerde Staten der pro vincie Noord-Holland en een onderhoud aan te vragen. „Heeren Gedeputeerde Staten provincie Hoord-Holland, Haarlem. Gemeentebesturen behoorende tot het vaste land van het district Den Helder der Interc. Arbeidsbemiddeling, in ver gadering te Schagen bijeen, verzoeken Uw College met den meesten drang de werken verbonden aan kanaal Stolpen Kolhorn niet uit te voeren bii wijze van werkverschaffing. Dringen echter ten sterkste op aan de werken zoo spoedig mogelijk te doen aanbesteden en aanvangen en verzoeken Uw College hieromtrent aan een Com missie uit deze gemeentebesturen a.s. Woensdag een onderhoud te willen toe staan. De Oommissie uit de gemeente besturen, L. Bandsma, Den Helder. P. A. Smits. K. Breebaart. G. J. Lovink. D. Breebaart. J. Cornelissen. Tevens werd met algemeene stemmen de heer Cornelissen, burgemeester der gemeente Schagen, aan de Commissie toe gevoegd, die de benoeming aanneemt. Hierna werd besproken de werkver schaffing in de Wieringermeer, waarbij langdurig werd gediscussieerd over de uit te betalen loonen bij de diverse werkver schaffingen in den kop van Noord-Hol land. Over het algemeen was men van meening, dat de uitbetaalde loonen te laag moeten worden geacht. Nadat de voorzitter nog de aandacht vestigde op eenige belangrijke bepalingen uit dp Arbeidsbemiddelingswet 1930 en na beantwoording van eenige gestelde vragen omtrent toepassing en uitvoering der ver schillende steunregelingen, werd deze vergadering gesloten. „GEVAARLIJKE VROUWEN". [en Secretaris van het Radio-Actie Comité —een huishoudelijke vergadering heeft Door de Ver. Tooneelisten. Men schrijft ons: Zondag zullen de Ver. Tooneelisten (het gezelschap, dat hier reeds eerder op voerde „Halfbloed", „Verwoeste Levens", „Slachtoffers der Samenleving", enz.) in „Casino" hun nieuw repertoire-stuk op voeren „Gevaarlijke Vrouwen". Moge de titel aanleiding geven te denken aan Prostitutie, hiervan is geen sprake. In dit sterk geschreven stuk wordt duide lijk bewezen, dat ook op ander gebied ge vaarlijke vrouwen bestaan, die niet terug deinzen, ieders geluk te verwoesten, zelfs hun kinderen aan de ellende prijs geven om hun doel te bereiken. Volgens verschillende persbeoordeelin- gen brengen de Ver. Tooneelisten dit stuk ten tooneele met een élan, welke de zoo ernstig werkende troep overal een be slist succes verzekerd, daar allen zonder onderscheid, medewerken tot een prach tig geheel. Hier volgt een der vele persbeoordee- lingen: ,,'n Gevaarlijke Vrouw", spel van leed en humor. Er zit tendenz in het stuk, waarin zich het menschelijke zeer sterk openbaart. Jeane (Jo de BoerMulder) voor wiens spel wij niets dan lof hebben, is getrouwd met een dokter, mees terlijk gespeeld door Joh. de Boer, Marie Bigot, de moeder van Jeane, die het geluk van haar dochter niet kan velen en allerlei listen verzint om dat geluk te verwoesten (het publiek noem de baar een creatuur) deed ons toch dikwijls schateren van bet lachen. Ko van Sprinkhuizen wist in zijn onsympathiekcn rol te toonen een waar kunstenaar te zijn. Zoo ook Coba Kins- bcrgen en Karei Baars, deden door bun geestig spel menigmaal een lachsalvo losbarsten. De Ver. Tooneelisten hebben een prachtigen avond gegeven, en het luid applaus was voor de spelers het bewijs, dat men hen spoedig hoopt weer te zien. Niet alleen, dat de uitvoer van tong naar Frankrijk tot 1 Januari 1933 is stop gezet, maar even erg voor onze plaats is, dat de bokkinguitvoer naar Frankrijk is stopgezet tot 1 April 1933. Nu is de uitvoer van bokking naar Frankrijk uit onze plaats vermoedelijk wel niet groot en bepaalt de verzending van haring zich van hieruit in hoofdzaak tot de versche haring, maar toch kan dat van beteekenis zijn, omdat de haringteelt zich nu zal bepalen tot het Waddenzeegebied, omdat de Zuiderzee geen vangsten meer zal kunnen boeken. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de rookerijen rond de Zuiderzee, die mis schien anders de bokking zouden expor teeren naar Frankrijk, deze producten in verschen toestand van hieruit in hoofd zaak zouden moeten betrekken. Door deze exportbelemmgring kan de vraag naar haring dus sterk worden beïnvloed, waardoor de prijs dus op geen hoog niveau kan komen. Uit het bericht blijkt niet duidelijk, of ook de versche haring onder deze belem mering valt. Laat ons hopen, dat deze wel mag worden ingevoerd. Want juist in den vastentijd wordt veel haring ge consumeerd. Een klein lichtpuntje is, dat Paschen het volgend jaar pas op 16 April valt, zoodat er na 1 April toch nog een paar weken resten, dat Frankrijk veel haring zal vragen.' Twee weken kunnen wel niet alles goedmaken, maar zoo'n glimpje heeft al tijd nog eenige bemoediging. Het stormacntige weer was belemme ring voor het uitoefenen der visscherij, zoowel buitengaats als nagenoeg binnen gaats. Een paar kotters, die voor het ruwe weer waren binnengekomen, sloegen hier de visch af, maar konden, evenmin als zij, die te IJmuiden afsloegen, bevredigen de prijzen halen, hetgeen door de scherpe stopzetting van uitvoer naar Frankrijk wordt veroorzaakt. Haring werd eveneens niet aangevoerd en de meesten hebben het net al weer op geborgen tot de voorjaarsharing zal gaan binnentrekken. Ook de garnalenvisscherij stagneerde, maar de laatste nacht der week bracht nog wat aanvoer. VERGADERING A.V.L. In de bovenzaal van het Kegelhuis is op Dinsdagavond a.s., om 8 uur, een openbare vergadering belegd door de Associatie voor lijkbezorging, waar als sprekers zullen optreden de heeren Bon- sema en Vennik van Alkmaar. R. K. GEMENGD TOONEELGEZELSCHAF. Het Heldersch R. K. Gemengd Tooneel- gezelschap gaf gisterenavond in het ge bouw van den R. K. Volksbond een op voering van het tooneelspel in drie be drijven „Een Moeder" van Cor Hermus. Het is een nog jonge vereeniging dit gezelschap, dit stuk was pas de zevende uitvoering daarvan, doch niettegenstaan de den jeugdigen leeftijd, durft de veree niging heel wat aan en als bewijs daarvan kan het stuk „Een moeder" zeer wel gelden. Van begin tot het einde is het een dramatisch gebeuren, een enkele keer scouts afgewisseld door een scène van lichter genre, die echter zijdelings bij het geheele drama betrokken is. Het stuk stelt zeer hooge eischen aan de acteurs, eischen die niet onderschat moeten wor den en hiervan waren de spelers zich ook wel bewust. Het was daarom jammer, dat sommige momenten, zoo op het eerste gezicht komisch, maar in werkelijkheid van een diepe tragiek door' een gedeelte van het publiek verkeerd werden begrepen en over die gedeelten werd gelachen, wat zeer vreemd en voor de spelers misschien wel pijnlijk aandeed. In verband hier mede doet zich de vraag voor of het stuk niet te zwaar voor het gemiddelde pu bliek is. Veel actie wordt er in het stuk niet ge voerd, zoodat de kracht hoofdzakelijk in het gesprokene moet liggen en de schrij ver is er in geslaagd dit op meesterlijke wijze te doen. In het kort is de geschiedenis deze. Een boer van wien een ieder veronderstelt dat hij rijk is, doch wiens goederen in werke lijkheid met zware hypotheken zijn be last, komt te overlijden, zoodat zijn vrouw alleen voor de zaken moet op komen. Zij doet haar uiterste bast om het zinkende schip, waarvan niemand dan zij iets weet, te redden. Alleen staat zij voor die bovenmenschelijke taak. In het ver borgene wordt zij door haar schoonzuster tegengewerkt, terwijl haar beide zoons aandringen op boedelscheiding. Zij wil echter het erfdeel van haar man onge rept bewaren en zij voert een heroischen strijd tegen het noodlot, tegen de onder- grondsche kuiperijen en tegen een hard vochtig geldschieter. Haar eenige steun is een knecht die wat simpel is, die daar met ontroerende trouw aanhangt en die, ondanks zijn simpelheid heel goed ziet hoe tegen zijn meesteres wordt ge ïntrigeerd. De boerin moet tenslotte den strijd opgeven, doch eerst heeft zij haar kinderen de wrange vruchten van hun hebzucht doen plukken. Hoewel het begin van het stuk ons even vreemd aandeed; dit was de scène van het overlijden van den boer, wij geven on middellijk toe, zeer, zeer moeilijk te spe len zelfs voor beroepsacteurs, hebben wij het geheele verdere spel met onverdeelde belangstelling gevolgd. Tal van ontroeren de momenten komen er in voor en het pleit voor de spelers, dat hierbij niet over dreven werd, iets waartoe men bij derge lijke stukken zoo licht vervalt. Niet minder dan tien personen vervul den de rollen en wij konden werkelijk niet veel veschil in speikwaliteit merken. Dc heer Joh. D. Mahieu had in het eer ste bedrijf de rol van stervenden boer en was hiermede dus gauw uitgespeeld. Na derhand zagen wij hem in de rol van den inhaügen geldschieter, welke rol hij uit stekend vervulde. „Echt Mahieu" werd achter ons gefluisterd. Mevr. WittelaarWittebrood als de oude moeder gaf heel mooi spel te zien, evenals Mej. Koppen als de inhalige schoonzuster. De heeren C. H. Wols en J. I Wittelaar vervulden de rollen van de j zoons. Mevr. WolsWittebrood is o. i. i een der beste krachten van het gezelschap. Zij trad thans op a's de vrouw van een der beide jongens. Zeer goed voldeed zij ons j in de rol van inhalige schoondochter, naar acteeren en haar stem zijn uitstekend. Mej. Co Wols en de heer L. Wols had- 1 den respectievelijk de rollen van ver- i loofde van den tweeden zoon en van pas- i toor. De eerste was 0. i. ce beste, haar spel was meer natuurlijk, hoewel wij toe geven, dat bet uitbeelden van een geeste- lqke lang geen gemakkelijke taak is. De zwaarste rol had wel de heer Staav als imbeciele boerenknecht. Geen moment was hij huiten zijn rol. Zijn gebaren, zijn stem, zijn geheele actie vormden tezamen een voortreffelijke uitbeelding van den on- noozelen jongen, die echter, misschien wel dank zij die onnoozelheid, ver boven de kuipende familieleden staat. Mej. L. Pot vervulde de bescheiden rol van dienstmeisje, doch deed dit zeer aardig. Het is de eerste keer, dat wij met dit gezelschap hebben kennis gemaakt, dat is te zeggen in zulk een groot stuk. Gezien het spelersmateriaal, waarover het be schikt, gelooven wij wel, dat de ontwikke ling in stijgende lijn zal gaan. Vermelden wü nog, dat het stuk onder leiding van den heer E. Ligteringen werd opgevoerd en dat de heer Polman het kap- werk en het grimeeren verzorgde. Gisterenavond was door het comité van actie inzake Radio-distributie een .huis houdelijke* vergadering belegd, die door pi. m. 400 menschen bezocht was. Openingswoord. De vergadering was, naar de voor zitter zeide, belegd naar aanleiding van het besluit van den Raad, om de concessie aan den heer H. A. Mensink op te zeggen. Hoewel er met de concessionarissen der centrale niet meer valt te onderhan delen, zegt de voorzitter, kunnen wij toch niet nalaten ernstig te protesteeren over de meer dan schandelijke uitzending der Heldersche Radio-centrale. Tot half Maart hebben wij toch op z'n minst rechtop een behoorlijke uitzending. Hoewel de raad de concessie heeft op gezegd, is nog niet bekend, wat het ge meentebestuur zal doen. Gemeente-exploitatie of particuliere wij weten het niet, dat moet de Raad maar uitmaken. Hoofdzaak is, dat wij een goede distributie zullen ontvangen, en daarop is onze actie gericht. Nu reeds zijn den Raad verschillende aanbiedingen gedaan, die heel mooi zijn. Lagere contributie, meerdere stations, zelfs tot 6 opgevoerd. Dien kant moet het heen en voorloopig kunnen wij zeggen, dat onze actie niet voor niets is geweest. Ook B. en W., alsmede het bestuur der V.A.R.A., hebben nu ondervonden wie de heeren Mensink en Bakkenes zijn, maar de heeren zijn het bosch ingestuurd. Moge de Raad bij het verleenen van een nieuwe concessie, dus aan anderen, de zaken goed vastleggen. Inmiddels gaan wjj met onze propa ganda door, namelijk meer stoppen, min der contributie en betere uitzending. Rede van den heer Wüst. Tweede spreker was de heer Wüst, die op de groote belangstelling wees voor deze vergadering. Hij krijgt de lachers op zijn hand als hij opmerkt ditmaal van een lessenaar gebruik te maken, teneinde de menschen niet meer zenuwachtig te maken door heen en weer geloop. Wanneer een zekore categorie haar zin had ge kregen, had ons comité hier vanavond niet gezeten, zoo zegt bij. Hij laakt het, dat van die zijde, buiten het officieele neutrale comité om, pogingen zijn gedaan met de concessionarissen te onderhande len en begrijpt niet welk belang men er bij heeft ons comité te doen uiteenspatten. Spr. zal evenwel niet persoonlijk worden, zooals de vorige maal gebeurd is. Op de vorige vergadering is al aan getoond wat het comité gedaan heeft. Er was toen iemand die zeide: jelui actie staat op het doode punt. Op het oogen- blik is dat inderdaad het geval, toen was dat niet zoo, nu wachten wij af. Spreker protesteert tegen de kwalificaties op de vergadering van de VARA, jegens ons geuit, als zou onze actie een relletje zijn van communisten. Andere aanbiedingen ingekomen. Spr. gaat den toestand na der actie de heer Mensink had concessie en deze concessie is thans voorloopig opgezegd. Dat houdt in, dat als er straks andere aanbiedingen komen, ook de heer Mensink weer het recht heeft in te schrijven. Wij hebben altijd gezegd dat het ons niet kan schelen wie de concessie heeft. Momenteel zijn erbij den Raad ingekomen verschillende aanbiedingen, die evenwel vertrouwelijk zijn en waarvan spr. dan ook geen namen zal noemen. Spr. leest de toezeggingen voor die gedaan zijn: nieuw ondergrondsch net, 4 stations, voor 40 cent per week, enz. alsmede verschil lende andere faciliteiten. Een tweede „vertrouwelijk" aanbod is ingekomen van vrijwel dezelfde strekking. Deze wil 2 stations voor 25 cent, 4 voor 35 cent en 6 voor 50 cent geven en van eiken abonné f 2.50 aan de gemeentekas afdragen, terwijl No. 1 f 2.jaarlijks bijdraagt. Spr. is er van overtuigd, dat er spoedig nog wel meer aanbiedingen zullen komen. Gem. of part. exploitatie? Welke reden bestaat er om tegen ons comité te ageeren, waardoor men niet de belangen van de aangeslotenen be hartigt. Onze actie heeft althans reeds bereikt dat de concessie nu niet verlengd wordt. Als wij ons doel bereiken interesseert het ons niet of de gemeente dan wel een particulier exploiteert. Maar door te ver klaren, dat men gemeentelijke exploitatie soms duur vindt, is men nog geen tegen stander er van. Dat is een kwestie van beginsel. Het is ons niet te doen om een bepaald succes; wij wiilen alleen bereiken goedkooper tarief en meer stations. Discussie. Hierna werd door verschillende aan wezigen het woord gevoerd. De heer Wellingshof vraagt bij zonderheden over de gem. exploitatie te Alkmaar. De heer Mulder: Het is de derde maal, dat het Comité vergadert. Op de eerste vergadering waren de discussies wat verward, maar men had vertrouwen in het Bestuur. De tweede vergadering had ons iets geleerd, n.1. dat er anderen zijn die de geste van het bestuur ver dacht maakten. Het gaat thans niet aan het huidige bestuur in den steek te laten, maar we moeten onze kalmte bewaren, en niet praten over staken. Spr. gaat daar nader op in; we hebben nu wel bemerkt, dat dat den concessionaris koud laat. Op het oogenblik is de uitgezonden muziek meer dan slecht en op grond van de concessie-voorwaarden geeft spr. in overweging een deputatie naar B. en W. te zenden om betere uitzendingen te be pleiten. Spr. behandelt dan het voorstel van B. en W. en protesteert tegen de uit lating van een raadslid als zou het een .goudmqntje* kunnen worden voor de gemeente. Neen geen »goudmijntje«, een »genotmqntje moet het worden*. Naar spr. meening is er meer voor te zeggen, dat. de exploitatie blijft in par ticuliere handen. Een degelijke particu liere exptoitant is voor de luisteraars beter dan een overheidsbedrijf. De heer K w e k e 1 wijst er op, dat er geen twee, maar drie candidaten zijn voor de concessie en gaat op verschil lende uitlatingen in met een gemeente lijke exploitatie zijn we er niet, de ge meente moet een groote uitgaaf doen .voor overname enz., hetgeen op de be lasting merkbaar zal zijn. Spr. dringt er op aan te trachten een van deze drie sollicitanten als exploitant te krijgen. Gem. exploitatio zou geen werkverrui ming beteekenen, wel als het een par ticulier zou betreffen. Daaromniet in gemeente handen maar particulier! De heer F a s t a 1 zegt, dat radio-cen trale is een bron van groote winsten, wie de nieuwe concessionaris is, laat ons koud. Spr. herhaalt de verschillende grie ven die tegen de exploitanten bestaan, en wijst ook op de slechte muziek. Goed is ze nooit geweest en spr. vindt dat het tijd wordt thans met de heeren Mensink c.s. te eindigen en stelt voor de distributie op te zeggen. Een nieuwe concessionaris kvmt er wel, van dezen concessionaris is niets meer te verwachten. Moeien wij tot den laatsten dag betalen? Wij loopen dan de kans dat het bestaande net overgeno men wordt door den nieuwen concessio naris. Wij moeten voorkomen, dat wij aldus verkocht worden. Antwoord van het bestuur. De Voorzitter beantwoordt de ver schillende sprekers. Hy wijst .op de rijksconcessie, die de huidige concessionaris ook nog heeft, en dat we niet zoo maar kunnen veranderen. Hij leest de voorwaarden voor, die in Alkmaar gelden, waar 't 17.50 entrée moet worden betaald en f 6.— in de stad. Er worden 4 stations gegeven voor 50 cent. Bij verhuizing in de stad f 2.50 enz. Spr. is persoonlijk niet tegen overheids bedrijf, maar wel als de voorwaarden zijn zooals in Alkmaar. De heer Wüst beantwoordt de andere sprekers. Het Comité zal de kwestie om als nog aan te dringen op betere muziek, gaarne overnemen, op de uitlatingen van een raadslid zal spr. niet nader ingaan. Spr. dankt voor de aati het comité ge brachte hulde. Dat men geen gem. ex ploitatie wil, is iemands goed recht maar wij hebben in dat opzicht een neu traal standpunt. Als het Comité van meening is, dat staking nog voordeelen kon opleveren, zouden wij niet aarzelen desnoods tot staking te adviseeren, maar het is niet noodig; wij hebben in deze paar maanden al veel bereikt: het staat als een paal boven water dat wij betere muziek krij gen. Men moet vertrouwen hebben in het Gemeentebestuur. De heer Mulder zou gaarne willen vernemen waaraan het Comité de voor keur geeft: gemeentelijke of particuliere exploitatie. Hierop antwoordt een der bestuursleden, de heer Punt, dat men vóór gemeente lijke exploitatie is als deze goed is en voor particuliere eveneens en geen be paalde voorkeur heeft. Verdere besprekingen. Na een korte pauze worden de bespre kingen voortgezet. De heer K w e k e I bespreekt nogmaals de voor- of nadeelen van gemeentelijke en particulie distributie; hij is voor de laatste. De heer R 0 s e n wijst er op, dat de nieuwe adspirant-concessionarissen con tractueel bepaalde toezeggingen vastleg gen willen. Wij moeten dit eischende heer Mensink heeft nog 4 jaar rijkscon cessie. De Minister kan bijv. eischen, dat het oude net wordt overgenomen en dan zou de nieuwe concessionaris wel kunnen verlangen, dat dientengevolge nog wat bijgedragen wordt door ons. Vandaar dat contractueel moet worden vastgelegd, waarmede wij er af zijn. Dan spreekt weder de heer Mulder die het met het standpunt van het be stuur eens is, dat geen principieele uit spraak wenscht. Ook de gemeente kan de prijzen wijzigen, maar dan is het Bestuur diligent. De vorige spr. hefft vergeten te zeggen, dat de Ministereven- eens het recht heeft de vergunning in te trekken. De heer Wüst antwoordt nog de beide laatste sprekers. Omtrent de overname van het net door den nieuwen exploitant zijn bepalingen opgenomen, de Raad be slist en stelt voorwaarden vast. Ten slotte wordt onderstaande motie met begeleidend schrijven met algemeene stemmen aangenomen Aan Burgemeester en Wethouders der Gemeente Den Helder. Ondergeteekende J. Meijer en J. v. Engelsdorp Gastelaars, resp. Voorzitter plaats gehad, waarin de ontevredenheid over de huidige uitzendingen van de Hel dersche Radio Centrale, duidelijk aan het licht is gekomen. Als gevolg van de op bovengenoemde vergadering gehouden besprekingen, is een motie aangenomen en nemen wij beleefd de vrijheid U deze hierbij aan te bieden, met beleefd verzoek zoodanige maatregelen te willen treffen dat de be langen der aangeslotenen, overeenkomstig de in bijgaande motie genoemde verlan gens, zooveel mogelijk worden bevredigd. Aan den Raad der Gemeente Den Helder. De luisteraars, aangesloten bij de Hel dersche Radio Centrale, in huishoudelijke vergadering bijeen op 25 November 1932 in „Casino", gehoord de besprekingen, gevoerd door het Radio-Actie Comité, besluiten stelling te moeten nemen tegen de huidige exploitante. Wetende dat Uw geacht College in verband met zijn voor waarde de exploitant hierover kunt onder houden, protesteeren wij allereerst tegen de minderwaardige uitzendingen dezer dagen. Zij verzoeken dienaangaande het Gemeentebestuur in geen geval meer aan deze Heeren nieuwe concessie te ver leenen, omdat de aangeslotenen van hen geen muziek meer verlangen. Indien dit wel mocht geschieden, zal het Comité andere middelen aanwenden, en al hun ten dienste staande kracht aan wenden om dit te voorkomen. De vergadering spreekt ten slotte de hoop uit, dat hoe deze maatregelen ook mogen zijn, zij echter tot resultaat mogen hebben, dat de radio-centrale-luisteraars hier ter stede zoo spoedig mogelijk tegen lagere contributie een grootere versfchei- denheid van stations zullen kunnen be luisteren. De Voorzitter wekt tenslotte de aanwezigen op bij de a.s. behandeling in den Raad op de tribune plaats te nemen als een stille demonstratie. Eerst na 'sRaads beslissing kunnen we onze ver dere houding bepalen. In staken en af snijden der leiding ziet spr. geen heil zoolang niet de Raad heeft beslist. Finantieele commissie. Spr. zou gaarne een comité benoemd willen zien uit de aanwezigen ter con troleering van de gelden. De heer Mulder vindt dit, onder applaus der vergadering, overbodig; het tegenwoordig bestuur heeft ons volle vertrouwen. De Secretaris zegt, dat de verant woording betreffende de eerste circulaire is gecontroleerd door 14 abonnés, de gelden zijn op de Middenstandsbank ge deponeerd, maar we zouden gaarne con trole uit de vergadering daarop willen hebben. Unaniem is de meening, dat deze over bodig is en dat het Bestuur het volle vertrouwen geniet van de aanwezigen. De Voorzitter uit zijn warme erkentelijkheid voor deze woorden, waar- bq een zoo volle zaal biyken geeft van haar volledig vertrouwen. „Wq konden toch wel eens een biertje van dat geld nemen", zoo zegt bq. „Neem er maar een", wordt .geroepen. En in deze vroolqke stemming gingen we huis toe. DE ZWEMINRICHTING OP DE WERF De Commandant der Marine brengt ter kennis, dat de zweminrichting op de Rqkswerf te Willemsoord van 27 Decem ber 1932 tot en met 2 Januari 1933 geslo ten zal zijn. INBRAAK ZOOLOGISCH STATION. Een bedrag van ruim 80. gestolen. Naar wij vernemen is deze week in het Zool. Station aan de Buitenhaven, inge broken. Een bedrag van ruim 80.is gestolen. De politie heeft de zaak in on derzoek. LIJK AANGESPOELD. Gisterenavond is op het strand te Huisduinen het lqk aangespoeld van een pl.m. 50-jarige vrouw. De vrouw is waar- schqnlqk afkomstig van Oudeschild (T.). Het lqk was gisterenavond nog niet ge ïdentificeerd. SURPRISE OF EEN KERSTBOUTJE? Donkere wolken jagen langs den hemel. Door den stormwind voortgestuwd, is het alsof deze gevaarten als het ware krijgertje spelen en doen het avondduis ter nog meer sinister schijnen Uit de schaduwen van de huizen maakt zich plotseling een figuur los. Stil, ge bogen en angstvallig het licht van de lantaarns mijdende, schuivelt hij voort, om dan in een van de steegjes te ver dwijnen. Het tuinpoortje, dat geopend wordt, is niet in staat haar knarsend geluid boven den stormwind te laten uitkomen, zoodat deze geheimzinnige figuur zich onge stoord verder beweegt in de richting van een zwarte schaduw Even staat hij stil, en dan zijn klauwige handen uitstrekkende, grijpt hij iets weeks en zacht. Een klap, even eenige stuip trekkingen van het mishandelde voorwerp enden volgenden morgen komt de heer K. uit de Oranjestraat ons vertellen, dat er dienzelfden nacht een konijn van hem gestolen is Als vanzelfsprekend grijpen onze han den den telefoonhoorn, maar de inspec teur van politie, die onze mededeelingen aan den anderen kant van den draad met belangstelling aanhoort, kan ons in deze snoode zaak niet gerust stellen. Integendeel, wat deze heer ons vertelt, pleit niet voor de mentaliteit van het tegenwoordige geslacht. „Och. mijnheer'zoo zegt de opper- dienaar van den H. Hermandad, „teqen Sn""5 ™,orden er 2°oveel konijntjes ge- Even gaan onze gedachten over deze mededeeling, dan plots onze jas grijpen de, spoeden wij ons huiswaarts, waar heel, heel liefdevolonze eenigste kip, die wij zoo zorgzaam voor de Kerstdagen vetmesten, met zachte handen opgenomen wordt, voorzichtig de trap opgedragen en in een warm hoekje van den zolder wordt gedeponeerd. Ziezoodit IS en BLIJFT mijn Kerstboutje FANCY-FAIR OUD-ONDEROFFICIEREN. 't Was daar een gezellige drukte, Vrij dagmiddag in „Musis Sacrum". Direct bij den ingang lag de geschaakte bruid, d.w.z. geen echte, maar een boek, dat u voor een civielen prijs kunt koopen (mis schien zijn geschaakte bruiden als twee- dehandsch artikel ook wel goedkoop, maar daar is weinig vraag naar). En het rad van avontuur draaide lustig rond en in de vroolijke keuken is in een minimum van tijd heel wat stuk gegooid. Verder was er het strijkje van de marinekapel, er waren heel veel dames en ook veel offi cieele heeren met lintjes en strikjes, die tezamen het comité vormden. En die te half vier de fancyfair, georganiseerd door de afdeeling Den Helder van den Kon. Bond van Oud-Onderofficieren openden. Eerst dus een woordje over die ope ning. De volijverige mevr. van Vliet Wickel, die reeds eenige malen ingezon den stukjes heeft geplaatst, waarin zij mededeelde van de groote sympathie, waarin zich deze fancyfair mocht verheu gen, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den schout-bij-nacht Brutel de la Rivière en den Burgemeester, verder de dames van het eere-comité, en bood ver volgens aan mevrouw Brutel de la Rivière, die zich bereid had verklaard de tentoonstelling te openen, bloemen aan. Toen kwam de voorzitter der afdee ling, de heer S c h e n k i u s, die op zijn beurt allen medewerkers dankzegde, in het bijzonder den burgemeester en den schout-bij-nacht voor hunne tegenwoor digheid, hetgeen bewijst, dat de fancyfair zich in groote belangstelling mag ver heugen en haar succes bij voorbaat ver zekerd is. Daarna deelde hij omtrent het doel dezer fancyfair een en ander mede. Hoewel mevrouw van Vliet in haar arti keltjes reeds het doel uiteenzette, is het wellicht goed daarop w-'t u'ri'oeriger in te gaan. De Bond bezit te So-.-.a)j;. een vacan- tie-oord „Oranjehof" genaamd, waarvan de exploitatie uiteraard veel zorg en hoofdbrekens kost, ook al omdat dit ge bouw den druk der tijdsomstandigheden heeft ondergaan. In dit vacantie-oord kunnen alle nooddruftige oud-onderoffi cieren en hunne weduwen een verblijf krijgen tegen geringe vergoeding en zelfs heelemaal gratis. Het spreekt vanzelf, dat, om dit mogelijk te maken, offers van de leden noodig zijn en deze offers gaar ne en gul worden gebracht. Maar een extra versterking was noodig en vandaar dat de afdeeling op het idee kwam om deze fancyfair te organiseeren en de op brengst daarvan aan de stichting af te dragen. De heer Schenkius nu bracht dank aan allen, die deze fancyfair had den mogelijk gemaakt, een dank na mens hen, die dien steun in de eerste plaats noodig hebben, helaas tengevolge van het feit, dat zij te vroeg geboren zijn en nu een te klein pensioen hebben. Zelfs zijn er weduwen, die het zonder pensioen moeten doen en slechts een gratificatie ontvangen. Hoewel mevrouw van Vliet de motor is voor deze beweging, zoo zijn er, aldus de spr., nog anderen onder de onder officiersvrouwen, die genoemd mogen worden, doch wier werk meer in stilte ge schiedt. Zoo een is speciaal mevr. van der Kooij, de zich bescheiden op den achtergrond hield, doch niettemin een werkzaam aandeel nam in deze fancyfair. En spr. hoopt, dat het finantieel succes zoodanig zal zijn, dat straks een flink be drag aan de kas van Revo zoo noemt men dit tehuis kan worden afge dragen. Met een kort woord opende mevrouw Brutel de la Rivière vervolgens de fancy fair, eveneens de beste wenschen uit sprekend voor haar succes. De Fancy-Fair. Wat er alzoo Is. Mevrouw van Vliet—Wickel heeft, al een en ander medegedeeld over deze fancyfair, zeiden we, en een aantal aan- trekkelqke dingen opgenoemd. Dat er aan den ;ingang van »Musis« een vriendelqk welkom wordt toegeroepen aan ieder be zoeker, spreekt wel vanzelf. Maar dan krijgt 11, direct bq het binnenkomen, al dadelqk te doen met dat alles. Het boekenstandje is er, aan uw rechterhand, ook het rad van avontuur ziet u dadelqk en dan Komt het schietvermaak, dat niet mag ontbreken. In de Vroolqke keuken was het erg rumoerig en scheen men veel kapot te maken, maar dadelqk daarop wordt den heeren een sigaartje aange boden, en de dames kunnen fruit en groenten in blik, chocolade, jam en koek in groote verscheidenheid koopen. En het is een keurige fruitvoorraad, die hier staat; prachtige manden vol heerlqke appels, druiven, ja, wat niet al. Tot kolen toe kan men er koopen, zoodat niemand in de kou behoeft te zitten. Ja, ei"i com plete haard is aanwezig. En nu zqn we nog maar op de helft. Daar is de theeschenkerq op het podium, waar men, onder het genot van een kopje dezer lafenis, de nieuwtjes van den dag kan bespreken en tevens kan luisteren naar het strijkje der marine-kapel (dat ook op andere plaatsen te hoore.i is). We gaan dan ook verder: we krqgende vischtent, het Iqntrekken (wie trekt niet graag eens de lijn, al heb je er niet altqd tqd voor) de toko Enak. In het midden natuurlijk het poppengoed en de baby- afdeeling. Daar zqn de dames niet van daan te krijgen. Ook is er de heer van Baaren met den luidspreker. Natuurlijk is die er.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 14