Fa.S.A. KANNEWASSER&2N Deze week tot St. Nicolaas geven we als EXTRA RECLAME bij aankoop van f 2.50 en daar boven een entreekaart voor ons groet St. Nicolaas Kinderfeest op Dinsdag 6 December, 's mid dags 5 uur in Casino, cadeau. Het menu van deze week. Bridge-rubriek. xxxix. /2ZOs7I Zondag: Kop bouillon, Gebraden kip, Appelcompote, gebakken aardappelen, Vanille vla met bitterkoekjes. Maandag: Haché (vleesch van bouillon), Bietjes, aardappelen, Rijst met boter en suiker. Dinsdag: Rundergehakt, Knolraap, aardappelen, Drie in de pan. Woensdag: Stamppot van boerenkool met worst, Beschuit met bessensap. Donderdag: Karbonade, Bloemkool, aardappelen, Peertjes. Vrijdag I: St' Gebakken panharing, Andijviesla, Gebakken aardappelen, Griesmeel met vruchtensaus. Vrijdag II: Magere erwtensoep, Sla van bieten, aardappelen en harde eieren, Gebakken aardappelen. Zaterdag: Gebakken spek, Witte boonen met tomatensaus, Aardappelpuree, Sinaasappel. St. Nico laas snoeperijen. Ditmaal zullen wij ons bepalen tot het maken van verschillende St. Nico- laas snoeperijen, als speculaas, borst plaat en marsepain. Het smaakt de kinderen dubbel goed, ais zij weten, dat moeder zooveel lekkers zelf heeft klaar gemaakt. Verschillende werkjes zijn er, waarbij ze kunnen helpen, als het pellen van amandalen, het snijden van sucade, het natmaken van de borstplaat, ringen enz. Het geeft den kinderen niet alleen bezigheid, maar leert hen ook, een zekere bedrevenheid in huishoudelijke werkjes krijgen, in dien wij hen allerlei kleine opdrachten - ,r beginnen met onze heerlijke, dikke speculaas. 800 gram bloem, 150 bruine basterd suiker, 125 boter, 25 sucade, 50 amandelen, Vi dl melk (schraal), 2 theelepeltjes speculaaskruiden, of een flinke theelepel kaneel, geraapte nootmuscaat, fijne kruidnagel, gemberpoeder. De amandelen broeien we een minuut of vijf in heet water, waarna we met duim en wijsvinger de huidjes gemak kelijk kunnen verwijderen en de aman delen drogen. De sucade wordt in kleine stukjes gesneden, evenals de helft van de amandelen. De gezeefde bloem wordt in een kom gedaan, hierbij komen de boter, sui ker en melk, de speculaaskruiden (die wij per ons bij onzen banketbakker kunnen krijgen), de sucade en de ge hakte amandelen, waarna we het ge heel met koele vingers tot een goed samenhangende bal kneden. Een bak blik hebben we ingevet. En hierop wordt het deeg, nadat het ongeveer op de gewenschte grootte is uitgerold, overgebracht. We kunnen het deeg ook wel met de hand plat drukken, in dien we niet over een deegrol beschik ken, maar de aanschaffing hiervan is niet kostbaar en het werk wordt aan merkelijk vergemakkelijkt. De overgehouden amandelen wor den hier en daar in den bovenkant van het deeg gedrukt, dat we naar verkiezing met wat eigeel kunnen be strijken, om een mooie glimmende bo venkant te krijgen. Daarna gaat het bakblik in de vooraf flink heet ge maakte oven, om hierin gedurende 30 minuten te bakken. Hebben we geen bakblik, dat de vereischte grootte heeft, dan wordt een deksel van een groote biscuitdoos voor het bakken ge bruikt. Borstplaat. Bij het maken van borstplaat zorgen we, dat wij een kommetje water en een schoon kwastje bü de hand heb ben en voor de bereiding zelve is een niet te kleine steelpan met ronden bodem wel het meest aan te bevelen. Verder zorgen we, dat onze ringen, die in koud water vochtig zijn ge maakt op een beboterde steenen aan geven - recht of op glad wit papier klaar staan. We wegen af: 250 gram suiker en 7i dl (d.i. een half theekopje) met water) verder een of andere essence. De suiker en het water, desnoods met bijvoeging van een klein klontje boter, worden aan de kook gebracht onder flink roeren, daarna wordt het gas laag gedraaid, -zoodat- de stroop zachtjes blijft doorkoken. Door het koken is er aan de randen van het pan netje suiker gekomen; we maken deze nu tot aan de oppervlakte van het kooksel schoon met het kwastje, doch zorgen, dat dit niet te laat is, zoodat er te veel water bij de suiker komt. We laten daarna, af en toe roerende, het-mengsel ongeveer 5 min. door koken. We zullen nu probeeren of het de vereischte dikte heeft, nemen een weinig met een lepeltje uit de pan en doen dit in een kopje water, laten het even bekoelen en zien we dan, dat we er met de vingers een stevig balletje van kunnen vormen, dan is het tijd, de pan van het vuur te nemen, de essence bij te voegen en te roeren, totdat de massa dof en dik wordt, waarna we er de ringen mede vullen. We keeren de borstplaat niet om, voordat deze in de ringen stijf is ge worden, laten daarna den onderkant drogen en nemen tenslotte de rin gen af. We kunnen verschillende soorten borstplaat maken en deze ook op aar dige wijze versieren, door als de borst plaat in de ringen is gegoten, er ge- confijte vruchtjes in te drukken of wel viooltjes, zilveren dragée's en andere versieringen, die we in de steden bij groote comestibles-zaken, maar zeer zeker wel bij den banketbakker kun nen betrekken. Afspeeltechniek. Bij het afspelen van een spel moet men ter dege rekening houden met de biedingen der tegenpartij en daar uit afleiden hoe men te werk moet gaan. Bij Sans is dit gewoonlijk nog meer noodig dan bij kleurenspel, om dat hierbij gewoonlijk niet zulk een groote moeilijkheid zich voordoet om in den Blinde aan de hand te komen. Een Sans strandt dikwijls daarop, dat men geen kans ziet om in den Blinde aan slag te komen, men den heelen tijd in eigen hand blijft en ten slotte in vorken uit moet komen, waardoor het spel verloren wordt. Bij Sans spe len ook dikwijls kleine kaarten een rol en wij zullen hier het voorbeeld geven van een spel, waarbij de Schop pen 8 de beslissing bracht, waardoor de spelers down gingen. Wij ontlee- nen het aan het officieel orgaan van den Nederl. Bridge Bond. De verdee ling was als volgt. Sch Ha Ru KI V V H A io x V x x x 9 x x N Sch: B-9-X Sch: A-H-y-x HaA-x-x w Q HaH-B-x-x Ru: A-io-x-x Ru: x-x KI: B-x-x KI: V-10-9 Z Sch Ha Ru Kl 8 x B H X X X X X X X X X Het bieden verliep als volgt: Z had gegeven en paste, W. past, N 1 Sans, O dubbel, Z past, W 2 Ruiten, N past,, O 2 Sans, Z past, W 3 Sans, waarna rondgepast wordt. OW moe ten dus dit spel spelen en O is de spe ler, W de Blinde. Het bieden was ge heel logisch verloopen, men lette op den Amerikaanschen dubbel van O, die daardoor W. dwingt om twee zijner beste kleur te bieden, waardoor O in Sans kon overgaan, de eenige kleur die hij miste! Z speelde een kleine Klaver voor, welke door N met het Aas werd genomen, waarop O uit eigen hand de Vrouw afwierp om een vaste rentrant in den Blinde te krij gen. N. speelde Klaver na, welke door Z met den Heer werd genomen. Z speelde vervolgens een kleine Ruiten, welke door de tegenpartij met het Aas in W werd genomen. Een analyse van het verder verloop is zeer leerzaam: O moest zeker zijn van een Klaver en een Ruitenslag, voorts van 4 Har tenslagen, indien de Harten bij de tegenpartij 33 verdeeld zitten en de Vrouw bij N zit (waardoor hij kan snijden met de Boer in eigen hand). Hij moet die vrouw daar verwachten naar aanleiding van N's bod van 1 Sans. Hij moet op drie Schoppensla gen kunnen rekenen als Z de 8 tweede heeft, maar dat is niet het geval en daardoor moet hij down gaan. Als O de Schoppen 8 zelf zou hebben gehad instede van de 7 is het spel altyu ge wonnen, want O moet ook alweer door N's Sansbod de Vrouw en de bij N verwachten. Toch moet O dusdanig spelen, dat op hij de kans hoopt dat Schoppen 8 tweede bij Z zit en speelt dus nadat hij met Ruitenaas in W is eerst den Schoppen Boer, waarop N de Vrouw legt en O de Heer. O speelt dan een Klaver uit eigen hand om weer in W te komen (waardoor dus de verkregen rentrant zijn rente op brengt, vervolgens Schoppen 9 van Blinde, waarop N de 10 en O het Aas en nu de 8 in Z niet valt, maakt O nog wel zijn vier Hartenslagen maar is down, omdat die 8 hem dwars zit. Men ziet hieruit in de eerste plaats hoe door juist spelen van O een extra rentrant in den Blinde werd verkre gen, waardoor O nogeens door N heen kan spelen en dan over diens Schop- penkaarten komt te zitten. Voorts dat een klein snertkaartje als de Schop pen 8 aan OW de nederlaag bezorg den, zoodat ook bij Bridge het spreek woord geldt dat men op de „kleintjes" moet passen. Wij komen op het ge bruikmaken van die kleine kaarten later nog eens terug. „Vol verwaching klopt ons hart, Wie de yo-yo krijg en wie de gart Vol verwachting klopt ons hart Wie de yo-yo krijg en wie de gart" Zoo is dat nou niet mooi. Dat zingt Wimpie nou. Want reken der maar op dat Sinterklaas ook een heele hoop oy-oy's heeft en dat ie dat zelf ook heel goed ken. En nou moes die dan maar een heele hoop yo-yo's geven aan de burgemeester en vethouders en die andere manne die ook wat mogen zeggen op het stadhuis. En dan kenne ze lekker allemaal op die yo-yo gaan spelen en as de burregemees- ter dan wat tegen al die manne zeggen moet omdat ze weer eens wat wille weten en de burgemeeser het dan ook niet weet dan ken die lekker zegg „Effe wachten want m'n yo-yo gaat niet meer" en dan heb ie zoo dan ook al weer een smoessie. En dat is dan ook wel goed voor die an dere meheere want die willen nou ook maar alles weten en ze hebben overal wat op te zeggen. En Wiempie maakt ook een heele hoop van die cadeautjes maar watte dat wordt, dat zeg ik lekker toch niet want m'n zus- sie leest die briefjes van mij ook en as ik nou ga schrijven wat ik ga geven dan weet ze het meteen he en dan is der heele- maal niks niet meer aan. En der is nou ook zoo'n meissie die heb al een Sinterklaascadautje voor der man klaar en die zal nou wel de p..., in heb ben want dat meissie dat heb gevlogen en die is pas getrouwd en omdat die man van der nou heelemaal naar afrika gevlogen heb heeft z'n vrouw dat ook gedaan en dat heb ze nou alleen maar gedaan om der man van der op de kop te zitten, want zoo zijn al die meissies. Dat zeg Heintje ook, nou en as die wat zeg dan zal het wel zoo zijn. En m'n zussie die krijgt ook een heele hoop van die jongen waar ze me loopt, maar as ik later een meissie heb, dan geel ik der alleen maar een kokosnoot, die kos maar tien cente en daar hebbe ze er nog een heele tijd wat aan te ete. En in de winkels hebbe ze nou alles op de tafels gezet. Dat doen ze nou maar om de mensche vun alles te laten zien en dan koope ze veel meer as dat ze hebbe moetten omdat ze dan alles wille hebbe. Maar nou moet ik dan voor de laatste keer nog eens wat vragen. En dat is over dat waar ook een versie in de krant heb gestaan. En dat is van het crisis comité. Nou heb ik al- eens gevraagd om nou ook een heele hoop van die arreme mens-hen te geven omdat die dan ook nog een pret tige Sinterklaas hebbe, maar nou mc-elen jullie het ook doen hoor en niet vergete. Je zult zien dat je dan veel meer pr-:t heb, as je de arme menschen ook wat ge geven heb. En dat niet zoo'n beetje maar een heele hoop. Dus dat doet U dan hé. En dan wensch ik U natuurlijk allemaal een heele prettige Sinterklaas en dat jullie allemaal veel mag krijgen maar eh denk er om dat jullie, omdat ik dat nou doe, niet allemaal kokosnooten geven gaat hoor. Daaaaaaaag.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 31