HE1.DERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932. G0EDK00PE ANTHRACIET TURENNE ANTHRACIET De betrekkingen tusschen Nederland en België. TWEEDE KAMER. Defensiebegroting. NEEMT PROEF MET ONZE VEREENIGflE BHAHuSTBFFtHHAHDEL SPOORGRéCHT no. 15 TELEFOON no. 485 Werf Hellevoetsluis opgeheven. 1Vat wiii 'U fezen? De onderhandelingen tusschen Hitier en Hindenburg. Lausanne op losse schroeven. §am m hm 1 Strooper doodgeschoten. De regeering zet den huldigen stand van het vraagstuk aan de 1 weede Kamer uiteen. Verschenen is de memorie lan ant woord van de regeering aan de Tweede Kam ei, betreffende de begrooting van buitenlandsche zaken. leii aanzien van de betrekkingen met België merkt de minister op, dat, dank zij de voorloopige besprekingen aangaan de de herziening der verdragen van 1879, weliswaar aanmerkelijke vorderingen zijn gemaakt, maar dat tevens gelijk dé minister op 1 April j.1. in de Eerste Kamer heeft verklaard ten aanzien van meer dan één punt moeilijkheden naar voren waren gekomen, die nadere overweging door de wederzijdsche regee ringen noodig maakte. Tengevolge daar van zijn de besprekingen onderbroken en met het oog op de onmogelijkheid, binnen (ie loopende parlementaire periode, vóór de algemeene verkiezingen, die in beide landen uiterlijk in den zomer 1'933 moeten plaats hebben, de talrijke vraagstukken tot een voor beide landen aannemelijke oplossing te brengen en de parlementaire behandeling door de voor die oplossing verantwoordelijke kabinetten te voltooien, is niet te verwachten, dat de geheele zaak voor de verkiezingen haar beslag zou kunnen krijgen. Het ging erom, een opvolgend kabinet niet voor een grooter of kleiner deel te belasten met de verdediging van een rege ling van zoo groot gewicht, voor welker totstandkoming hetgeen verantwoordelijk- beid had. Een misvatting voorts is de in het voorloopig verslag tot uiting gekomen gedachte, als zou het slechts van de Ne- derlandsche regeering afhangen, de zaak tot oplossing te brengen. Afgezien van het feit, dat de regeering niet bereid is, op bijzondere punten regelingen aan te nemen, die haar voorkomen, niet op te wegen tegen het groot belang van over eenstemming tusschen Nederland en Bel gië, wordt uit het oog verloren, dat voor een verdrag de toestemming van twee partijen noodig is en dat aan beider be reidwilligheid grenzen zijn gesteld. HET COMMUNISTISCHE TWEEDE KAMERLID L. DE VISSER TE ANTWERPEN GEARRESTEERD. En over de grens gezet. Het Tweede Kamerlid L. de Visser ver toefde deze week in België, in verband met de verkiezingen aldaar; hij zou poli tieke redevoeringen houden te Antwerpen, Mechelen en Gent. Woensdagavond werd hij op een com munistische verkiezingsvergadering te Antwerpen gearresteerd en ingevolge een Koninklijke beslissing, die reeds 1 Febr. van dit jaar ten aanzien van hem was genomen, waarbij is bepaald, dat hij moest worden uitgewezen en niet meer in België mag vertoeven, omdat zijn aanwezigheid aldaar gevaarlijk wordt geacht voor de openbare orde en veiligheid, onder politie- geleid# bij Esschen over de grens naar Nederland gebracht. De vergadering van communisten te Antwerpen sprak scherpe afkeuring over deze uitwijzing uit. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Van 10 Dec. tot en met 9 Jan. De directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie maakt bekend, dat van 10 December t.m. 9 Januari a.s. wel dadigheidszegels worden verkrijgbaar ge steld. De netto-opbrengst van deze zegels is wederom bestemd voor steun van den arbeid ten bate va nhet bescherming en hulpbehoevende kind in het algemeen, met uitzondering van de zuigelingenbe scherming. De zegels worden uitgege ven in 4 soorten, met eene frankeerwaarde van respectievelijk IJ, 5, 6 en 12J cent. De verkoopprijs van de zegels bedraagt respectievelijk 3, 8, 10 en 16 cent. De voorstelling op de zegels bestaat uit een jongens- of meisjeskopje met lente-, zomer-, herfst- en winterbloem. De weldadigheidszegels hebben een on- beperkten geldigheidsduur en zijn mede geldig in het internationaal verkeer. REGEERINGSHULP VOOR DE SCHEEPVAART. Het Nederlandsche Correspondentiebu reau meldt: Naar wij vernemen, hebben in den laat- sten tijd groote Nederlandsche scheep vaartmaatschappijen zich gewend tot de Maatschannij tot behartiging van Natio nale Scheepvaartbelangen, tot welker op richting de regeering was overgegaan om Neoerlandsche scheepvaart door de ernstige crisis heen te helnen. Deze maat schappijen hebben het verzoek gedaan, voor de regeeringshulp in aanmerking te komen. Met vijf belangrijke maatschappijen worden thans zeer ernstige besprekingen gevoerd; bovendien zijn nog een aantal andere aanvragen ingekomen. Het betreft zoowel maatschappijen met lijnvaart als met wilde vaart. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORD-HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Het bestuur van het Hoogheemraad schap Noord-Hollands-Noorderkwartier hield Donderdag in het Gemeenlandsch- huis te Alkmaar zijn algemeene vergade ring. De begrooting voor 1933 werd voor den gewonen dienst in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op 1.140.860 en in uit gaaf en ontvangst voor den buitenge wonen dienst op een bedrag van 173.610. Het percentage van den omslag werd met 1 /o verlaagd, doordat de onder- j houdskosten van de Zuiderzeedijken ten gevolge van de afsluiting der Zuiderzee I konden worden verlaagd, en doordat de 1 belastbare opbrengst van het gebouwd met 200.000 kon worden verhoogd. Besloten werd verschillende wegen over te nemen, waaronder den weg langs de duinenvoet van Castricum tot Bergen in de gemeente Egmond-Binnen. welke weg door het Hoogheemraadschap op een behardingsbreedte van 5 m is ge bracht met aan weerskanten een rijwiel pad van 1.25 m breed. Besloten werd, voor verbetering van de overgenomen wegen, een leening aan te gaan van 500.000 a 5 met recht van vervroegde aflossing tegen betaling van 1 extra. Voorts werd besloten een kas- geldleening aan te gaan van 750.000. rentende ten hoogste P/2 boven het promesse disconto van de Nederlandsche Bank. Met 14 tegen 4 stemmen werd over eenkomstig het voorstel van dijkgraaf en heemraden besloten op de salarissen een tijdelijke korting gedurende 1 jaar toe te passen van 5 en van 10 op de ver goeding voor hoogheemraden. Een voor stel van den heer Van der Sluis om deze korting op 7 te stellen met 1000 vrij stelling van ieders salaris, werd verwor pen. CRISIS-BOTERMERK. De Crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 27 November tot 3 December de prijs van het crisisboter- merk 0.85 per kg en van de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter op 0.80 per kg is gesteld. Vergadering van Donderdag 24 Nov. De Kamer begon met de behandeling van liet wetsontwerp, houdende een garantieregeling voor de haring- visscherij. De heer Drop (s.-d.) ontkent, dat de moeilijkheden in het haringvisscherijbe- drijf in hoofdzaak aan de crisis zijn te wi.jten. Reeds voor de crisis bestonden moeilijkheden bij den afzet. De capaciteit der vloot is te groot geworden voor het beschikbare afzetgebied. In dit verband vreest spr., dat men hier een tweede Ko ninklijke Holiandsche Lloyd-geschiedsnis begint. De heer Schouten (a.-r.) betoogt, dat in normale omstandigheden de reeders een opslag zelf zouden kunnen bekostigen. Dit ontwerp is echter in verband met de crisis noodig. De Minister van Econ. Zaken en Arbeid wijst er op, dat inderdaad de vraag, of de capaciteit der vloot niet te groot is, niet vergeten mag worden. Spr. ziet uiteen, dat bii de onderhavige regeling het risico voor den staat gering is. Het wetsontwerp wordt daarna z.h.s. aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijs wet 1920. Mej. Westerman (lib.) meent, dat de minister te veel in één richting ziet. Vergrooting der klassen vindt zij niet het eerst aangewezen middel om te bezui nigen. Wat spr. wel wenscht is het onmogelijk maken van kleine ulo-scholen en iedere on- noodige splitsing van scholen. Spr. fractie vraagt den minister, den gemeenten meer bewegingsvrijheid t; geven in het samen voegen van scholen. Zij vraagt voorts een onderzoek naar het adres-Colenbrander en in afwachting daarvan den bouw van nieu we scholen te beperken. De heer K. ter Laan (s.-d.) kan hier moeilijk het karakter eener noodwet on derkennen omdat de bezuinigingen eerst in 1935 voelbaar worden. De 48-leerlingen school is in 1929 niet groote moeite afgeschaft, maar nu komt er opnieuw een aanslag op het peil van het volksonderwijs. In dezen tijd van be zuiniging zijn deze voorstellen onverant woordelijk, vooral ten aanzien van de scho len met 3 klassen en meer. Ook op het stuk van het betalen door gemeenten van boventallige onderwijzers is met dezen minister geen vrede mogelijk. Er is thans zeer zeker plaats voor een noodwet, maar dan ter uitbreiding van de leerplicht o. a. met een 8ste leerjaar. Ten aanzien van de leerlingenschaal eisohen de soc.-democraten terugkeer tot de wet van 1920. De heer Van Wijnbergen (r.-k.) heeft bezwaar tegen de voorgestelde gedif ferentieerde schaal. De minister keere te rug naar de 45-sehaal van het rapport- Rutgers. De heer Z ii 1 s t r a (a.-r.) zegt, dat men de beteekenis van de leerlingenschaal niet moet overschatten. Aan een gedifferen tieerde schaal geeft spr. de voorkeur. De heer S u r i n g (r.-k.) verdedigt het ontwerp. Hij ziet geen ander middel en acht voldoende lager onderwijs mogelijk hü de thans voorgestelde leerlingenschaal. In de avondzitting is voortgezet de be handeling van hoofdstuk VIII (Defensie). De heer K. ter Laan (s.d.) bespreekt de beteekenis van onze weermacht, in verband met verschillende oorlogsmoge lijkheden. Wij kunnen veel beter doen, ons tevreden stellen met een veiligheids wacht. Spr. critiseert het houden van herha lingsoefeningen, die in het bestaande stelsel niet noodig zijnbetoogt ten slotte dat het leger een partij-instrument is; en bepleit de belangen van de oud-ge pensioneerden. De heer Schaepman (r.k.) stelt de vraag, of er nog bezuinigd kan worden met behoud, of met opvoering, van de waarde onzer weermacht. Spr. dringt aan op concentratie voor de opleidingen voor marinepersoneel in Nederland en inlndië. De eigenlijke taak van de marine ligt in Indië. doch de op leiding is hier een koslbaar systeem ;de kosten zullen zelfs op den duur niet te dragen zijn. De vloot in Indië moet zelf haar opleiding verzorgen. Spr. wenscht een commissie om dit nader uit te werken. De heer Drop (s.d.) verzoekt den minister het rapport van het onderzoek naar het ongeluk met de »Krakatau« ter openbare kennis te brengen of aan de Kamer voor te leggen; en houdt een pleidooi voor nationale ontwapening. De minister vraagt een eersten termijn voor een nieuwen onderzeeër de (I 16. Spr. dient een amendement in om art. 6 met f 100.000 te verminderen, nu het bier nieuwe bouw treft. De heer E a b e r (s.d.) bespreekt o.a. de toepassing van de dienstweigerings- wet en propageert de bevordering der moreele ontwapening. De heer van der Bilt (r.k.) acht den post van f 100.000 op deze begrooting als eersten termijn voor aanbouw an een nienwen onderzeeër, de O 16, welke eigen lijk twee verouderde booten moet ver vangen, dringend noodig. Spr. is er niet tegen als wegens den flnanciëelen toe stand des lands en met het oog op Genève bedoelde eerste termijn wordt terugge komen, mits de aflevering geen vertraging ondervindt. Spr. wees op de noodzakelijkheid het vlootpersoneel afwisselend in Indië en hier te lande verblijf te laten houden, teneinde het »fit« te doen blijven. In de quaestie van de werf te Hellevoetsluis staat spr. aan de zijde van den minister. Namens den beer Sturing, die niet aan wezig kon zijn, bespreekt spr. ten slotte de positie der oud-gepensionneerden. De heer Schaper (s.-d.) becijfert dat wij per hoofd der bevolking meer voor militaire uitgaven besteden, dan de meeste andere landen De heer Van der Houven (s.-d.) komt op tegen de plannen van den minis ter tot opheffing van de rijkswerf te Hellevoetsluis. Spr. komt verder op voor meer vrijheid der schepelingen, wat be treft hun lectuur, het lidmaatschap van vereenigingen, het bijwonen van uitvoe ringen; hij verzoekt den minister dien aangaande eens een onderzoek in te stellen. De heer Marchant (v.d.) betoogt, dat de particuliere wapenfabrieken be- hooren te verdwijnen. Wat de ontwape ning betreft, merkt hij op, dat de be grooting der weermacht in Denemarken toch in elk geval belangrijk lager is dan onze Defensiebegrooting. De heer Zandt (s.g.p.) betoogt, dat ten aanzien van den Volkenbond van een bankroet kan worden gesproken en het gevaar voor oorlog voortdurend toeneemt. Spr. heeft ernstige bezwaren tegen de voorgenomen afvloeiing van officieren en onderofficieren. Hij bepleit de belan gen van de oud-gepensionneerden, die er het ergst aan toe zijn, is tegen opheffing der werf te Hellevoetsluis en wenscht bevordering van het vooroefeningsinsti tuut. De heer Boon (lib.) bespreekt des ministers plannen tot opheffing der werf te Hellevoetsluis. Het is niet noodig.dat er veel wordt gemoderniseerd aan die werf, terwijl het onjuist is, dat dit niet het geval zou zijn voor Willemsoord. De heer A m e 1 i n k (a.r.) betoogt, dat alles moet worden gedaan om verlies van onze nationale zelfstandigheid te voor komen. De heer Peereboom 'h.g.p.) zou het onverantwoord, achten als er geen be hoorlijke weermacht zou worden behouden. Deze is een sterk preventief middel ter beveiliging van ons land. De heer Langman (c.h.) is mede tegenstander van opheffing der werf te Hellevoetsluis en pleitbezorger voor de belangen der oud-gepensionneerden. Spr. komt voorts op tegen de rede van den heer Faber. De heer Floris Vos (partijloos) had gaarne gezien, dat de bezuiniging verder ware gegaan dan is geschied. Spr. stelt zich op het ontwapeniugsstand- punt. Hij dankt den minister voor diens houding jegens den oud-gepensioneerden en vraagt voorts of de maréchaussée voldoende geïnstrueerd is omtrent het optreden jegens de burgerij. De minister antwoordt. De Minister van Defensie, de heer D e c k e r s constateert, dat de critiek werd gegoten in zoodanigen vorm, dat het spr. aangenaam was, dat zij uitge sproken is. Zoolang Nederland een weermacht heeft, dient de minister die zoo goed mogelijk aan haar doel te doen beant woorden. Hellevoetsluis moet verdwijnen. De werf te Hellevoetsluis is voor mo bilisatie niet noodigde reparaties kun nen geschieden niet alleen te Willems oord, doch ook op de particuliere werven, waarover de regeering bij mobilisatie de beschikking heeft. Daartegenover wijst spr. op de kosten van moderniseering der werl te Hellevoetsluis. Er is op ge rekend, dat al het werk van Hellevoet sluis door Willemsoord zal worden over genomen. De zaak is van alle zijden onderzocht. De commissie-Kalff heeft geadviseerd, dat handhaving der werf te Hellevoet sluis economisch niet verantwoord is. Opheffing beteekent bezuiniging en daar op wordt voortdurend aangedrongen. Niettemin heeft spr. aan een tweede commissie advies gevraagd en deze ad viseerde in gelijken geest. Bovendien zou de werf te Willemsoord toch moeten worden gemoderniseerd en belangrijke vermeerdering van personeel is niet noodig. Spr. is innig overtuigd van de noodzakelijkheid der bedoelde opheffing. De vloot ln Indië. Wat betreft de verdceling van de kosten der vloot tusschen Indië en Nederland, evenals de minister van koloniën is spr. van oordeel, dat de quaestie moet worden opgelost. Wat betreft het commando bij de ver dediging van Soerabaia door land- en zeemacht, kan spr. thans geen bepaalde toezegging doen. Wat het gebeurde op de „Gelderland" betreft, het ware beter geweest, dat de bewuste burger niet aan boord ware toe gelaten; men moet voorzichtig omgaan 12.- per H.L., franco thuis f 1.50 per H.L. niet burgerpersonen, bestuurders van mi litaire organisaties; dit is ook sprekers ervaring. De militaire overheid heeft (voorts opdracht het openlijk deelnemen van militairen aan betoogingen tegen te gaan. Spr. zal de positie van de afzonder lijke bonden nog eens in bet oog nemen. De heer Schaepman heeft het rapport- Weiter ter hand genomen ten aanzien van liet overbrengen der opleiding bij de vloot naar Indië. In deze tijden het budget van Indië te verzwaren, kan spr. echter niet bevorderen, al erkent hij, dat de Nederlandsche financiën zouden wor den ontlast. In totaal ziet spr. het groote voordeel nog niet in. Afwisselend verblijf in Indië en Nederland acht hij gewenscht. Wat betreft de „Krakatau",die behoort tot de Indische marine; niettemin heeft spr. toegezegd te bevorderen, dat hem een rapport bereikt. Spr. komt op tegen de schildering door den heer Drop van den z.i. verouderden toestand onzer oorlogsschepen. De onder zeebooten hebben een belangrijke rol te spelen bij de kustverdediging; dit heeft de heer Drop trouwens zelf toegegeven. De nieuwe O. boot. I Ten aanzien van de aanvraag van een post van f 100.000 voor eersten termijn I voor een onderzeeër 0.16, verklaart spr., dat, wanneer 's lands financieel belang 1 zich er tegen verzet, hij van dezen post I geen gebruik zal maken. Doch gelet op het voorhanden materiaal is de bouw wel gewenscht. De onderzeebooten in Indië moeten geleidelijk worden vervangende bouw van die booten voor Nederland moet ten deele worden opgeschort ter wille van flottieljeleiders. Bij de zeemacht zullen slechts afvloeien degenen, die voor zgn. vol pensioen in aanmerking komen. Het leger moet Intact blijven. Spr. herhaalt, dat Nederland een weer macht niet kan missen. Replieken. Om 3.45 des nachts begint de heer K. ter Laan (s.d.) aan zijn repliek. Bij art. 5bis komt de heer van den Houven (s.d.) terug op de quaestie van de opheffing der Rijkswerf te Hellevoet sluis. Spr. is niet voldoende ingelicht, en vraagt uitstel van beslissing aan den minister, tot het rapport der tweede com missie aan de Kamer is overgelegd. De Minister is zelfstandig bevoegd, de werf te Hellevoetsluis op te heffen. De gelden van dit artikel heeft spr. niet onvermijdeiyk noodig. De opheffing geeft groote bezuiniging. Overlegging van be doeld rapport zal spr. overwegen. De heer v. d. Houven is niet be vredigd. Spr. stelt een motie voor waarin overlegging dezer rapporten wordt ge vraagd, alsmede uitstel van de beslissing over de opheffing der werf te Hellevoet sluis. De heer Van Rappard (lib.)vraagt den minister den post ven art. 5bis voor loopig terug te nemen. De beslissing kan dan vallen na overlegging van het rapport. De Minister vraagt of spr. later die f 100.000 terug kan vragen. De beslissing over de opheffing zelve is een quaestie alleen van de regeering. De heer Van Dijk (a.r.) verklaart, dat naar zijn meening, de minister volkomen gelijk heeft. Aan den minister is de be slissing over de opheffing. De Minister neemt den post terug. Allereerst wordt gestemd over de motie ven der Houven. De heer Snouck Henkemans (c.h.) betreurt, dat de minister door terugne ming van den post van f 100.000 voor uitbreiding van de werf te Willemsoord, aan de Kamer nu de gelegenheid ont houdt om zich uit te spreken over op heffing van de werf te Hellevoetsluis. Echter kan de Kamer daarover haar oordeel te kennen geven, als de minister een nader voorstel aangaande Willems oord aan de Kamer heeft gedaan. En daar deze motie niet tot het beoogde doel leidt, stemt spr. hier tegen. De heer Wijnkoop (c.p.) zegt, dat zijn fractie voor de motie zal stemmen, al zou zij zelf ze andeis hebben gesteld. De fractie stemt voor, omdat de regeering de rapporten aan de Kamer behoort over te leggen en de Kamer in de beslissing moet kennen. De Kamer verwerpt de motie met 55 tegen 28 stemmen. Het amendement-Drop om het bedrag van f 100.000, noodig als eersten termijn voor aanbouw van de onderzeeboot 0.16, niet toe te staan, met 50 tegen 33 stemmen. Daarna is de behandeling voortgezet van het wetsontwerp inzake wijziging van de L. O.-wet 1920. De heer Langman (c.-h.) bepleit het denkbeeld om afvloeiende onderwijzers die dit wenschen op school werkzaam te laten op het bedrag van hun wachtgeld. De heer Ketelaar (v.-d.) wjjst op het toegeven aan geuite bezwaren, het geen spr. waardeert, al heeft de Minister niet aan alle bezwaren toegegeven. Spr.'s fractie heeft zich afgevraagd of de V. D. amendementen moesten indienen. Spr. heeft daaromtrent lang geaarzeld. I Misschien had hij toch nog wel amende- j meuten ingediend als de Minister de wet niet tijdelijk had gemaakt. De heer T i I a n u s (C.-H.) zegt dat hij voor het wetsontwerp zal stemmen, om dat het financieel noodzakelijk is. Spr. begrijpt de houding van den Vrij heidsbond niet. De heer W ij n k o o p (C. P.) zegt dat de Groninger schoolmotie, die de S.D. A.P. in het begin van deze eeuw onder Troel stra's leiding heeft aangenomen tot ge volg heeft gehad haar steun aan de L.O.- wet 1920. I Spr. is het eens mzt mej. Westerman, zij bet up andere gronden, dat de Boud van Ned. Onderwijzers onnoemelijk veel kwaad aan de zaak van het onderwijs heeft gedaan. De Bond heeft op Troelstra's raad het openbaar onderwijs losgelaten. De pacificatie heeft geen eind gemaakt aan den schoolstrijd, want de voorstanders van het bijz. onderwijs strijden in de gemeenteraden met groote kracht. Mej. Groeneweg (S.D.) betoogt, dat er zaken zijn, waarop volgens spr.'s party niet mag worden bezuinig!. Zoo mag niet worden bezuinigd op de volks gezondheid en op het onderwijs. Spr. bespreekt o.a. het voorstel nopens de gehuwde onderwijzeres, die op wacht geld gesteld wordt. De heer Van Dis (Staatk.-geref.) be pleit een wijziging van de voorgenomen leerlingenschaal ten gunste van de kleine scholen, zoodanig dat de groote scholen er geen nadeel van hebben. De heer Beumer (a.s.) zegt, voor het wetsontwerp te zullen stemmen en be strijdt de meeningen van de heeren Van Zadel hof f en K. ter Laan. De Minister van O n d e r w ij s, de heer Terpstra, beantwoordt de opmerkin gen. Aan de hand van cijfers betoogt spr., dat de overgroote meerderheid der schoollokalen geschikt is voor aanpassing aan de nieuwe leerlingenschaal. De rede van mej. Westerman heeft spr. teleurgesteld. De voorstellen, die spr. heeft te ver dedigen, zijn niet sympathiek. Spr. hoopt, dat ieder, die verantwoordelijkheid draagt, ten deze zijn harden plicht zal doen. Buitenlandsch Overzicht pag. FeuilletonJ, Radio-programma2 Van links en rechts2 Kantongerecht Den Helder „6 De Rijkswerf te Hellevoetsluis wordt opgeheven9. Nog meer aardschokken in ons land. Ze nemen af in sterkte. 10 De bond van marineschepelingen en de demonstratie in Den Haag 15 Stroocarton-fabricage in Enge- land 20 goedkoooper dan in Nederland5 Weer drie gevallen van straat roof te Haarlem De juweelendiefstal bij Dr. Phi lips en hoe de dader in de val liep2 Regeeringshulp voor de scheep vaart? 9. Maatregelen gevraagd tegen den invoer van buitenlandsche haring en vischPP 5 De smokkclkoning Szymanski voor de rechtbank te Dusseldorp 5 Strooper in de duinen bij Eg- mond doodgeschoten „2 en 9 Door de verwerping, door de Tweede Kamer, van de motie-van der Houven, waarin de regeering werd uitgenoodigd de rapporten inzake de kwestie der opheffing van de rijkswerf te Hellevoetsluis, opge maakt na aanneming van de desbetreffen de motie-Hiemstra, over te leggen en het besluit omtrent de opheffing van de rijks werf te Hellevoetsluis in verband daar mede uit te stellen, is die opheffing een feit geworden. Door de regeering zal een commissie worden benoemd ter bestudee ring van het vraagstuk der reorganisatie van de werf te Willemsoord in verband met deze overplaatsing. Het betreft hier een 350-tal ambtenaren j en werklieden, welke te Hellevoetsluis werkzaam zijn, die door den maatregel ge troffen worden. Naar wij vernemen zullen waarschijnlijk een 100-tal daarvan worden overgeplaatst naar hier; de overigen zui len óf op wachtgeld worden gesteld óf worden gepensioneerd. Daartegenover staat, dat naar alle waarschijnlijkheid een grooter aantal dan 100 van de werf alhier worden ontslagen. Uiteraard kan hierom trent nog niets definitiefs worden mede gedeeld zoolang het rapport van bedoelde commissie niet is verschenen. Lou de Visser te Antwerpen ge arresteerd en over de grens gezet. Op en om het Binnenhof. Amsterdamsche Brieven 9 5 pp SportnieuwsPt 16 Omtrek nieuws>,15 Marineberichten „10 Marktberichten s „10 Terugkeer tot von Papen nog niet bewezen. De correspondent te Berlijn meldde Donderdagavond nog: Terwijl Hitier zijn laatste antwoord aan Hindenburg schreef, was prelaat Kaas reeds bij Hindenburg geweest en had hij toegezegd met de partijen te zul len onderhandelen. Dat de bedoeling zou zijn om onder alle omstandigheden tot von Papen terug te keeren, is dus voor loopig nog niet bewezen. Prelaat Kaas wenscht althans dezen terugkeer in geen geval. Alleen staat nu vast (Hitier zegt het en Goering heeft het Donderdagavond nog eens bevestigd) dat elk volgend kabi net met de oppositie van de nationaal- socialisten zal hebben te rekenen. Het is daarom denkbaar, dat Kaas ook met de sociaal-democraten overleg zal willen plegen. Hitier blijft voorloopig nog te Berlijn. Volgens Britsche parlementaire kringen. De overeenkomst van Lausanne staat op losse schroeven, aldus, zegt Reuter, wordt iu Britsche parlementaire kringen opgemerkt. Het is onvermijdelijk, dat in dien met de Ver. Staten geen regeling wordt getroffen, do kwestie van de her stelbetalingen en Europeesche oorlogs schulden weer ter sprake gebracht zal moeten worden, welke men meende te Lausanne te hebben geregeld. Anderzijds staat vast, dat hoewel er niet de minste plannen bestaan om een gemeenschappe lijk front tegen Amerika te vormen, de Europeesche mogendheden door het con sultatieve verdrag de verplichting op zich genomen hebben, om elkaar weder zijds op de hoogte te stellen van de stap pen, die gedaan worden als uitvloeisel van de overeenkomst van Lausanne. DE ENGELSCHE KONING VOOR DEN OMROEP. Op len Kerstdag. De Koning zal op den eersten Kerstdag een toespraak houden voor de radio. Dit is de eerste speciale toespraak van den Koning voor den omroep. Wel zijn her haaldelijk toespraken uitgezonden, die de Koning hield bij officieele gelegen heden. 's Konings woorden zullen over alle Britsche zenders worden uitgezonden en bovendien worden opgenomen op grammofoonplaten om heruitgezonden te kunnen worden in die deelen des rijks, waar de Engelsche zenders niet verstaan worden. De Koning, die de Kerstdagen door gaat brengen op Sandringham in Norfolk, zal waarschijnlijk spreken uit zijn werk kamer. i Zaterdag 26 November: Concert Stedelijk Muziekcorps, Casinó 8 uur. Zondag 27 November: De Ver. Tooneelisten: Gevaarlijke Vrou wen, Casino 8 uur. Muziekuitvoering café „Blauwe Keet Koegras 8 uur Maandag 28 November: Orgelconcert Luth. Kerk 8.15 uur. Vrijdenkers-Vereeniging „De Dageraad A. L. Constandse, Casino 8 uur. Dinsdag 29 November: Feestavond Alg. Bond Politiepersoneel ilt Nederland. Musis Sacrum 8 u. Woensdag 30 November: A.V.R.O.-Concert Kovacs Lajos, Casino 8.15 uur. Donderdag 1 December: Afd. Den Helder Ned. Reis-Vereeniging, Vroolijke intieme Kunstavond, Musis Sacrum 8.30 uur. Men schrijft aan de „Nw. Rott. Crt.": Voor het sectie-onderzoek op den 25- jarigen strooper K. D., die Dr n ierdag door een jachtopziener in de duinen nabij Egmond-Binnen is doodgeschoten (men zie ons eerste blad), was het parket te Alk maar, vertegenwoordigd door den sugs.- officier van justitie, den rechter-commis- saris mr. C. Fruin en den president rar. Couvée, te Egmond-Binnen in het café van den heer v. d. Molen aanwezig. De sectie werd verricht door dr. Hulst uit Leiden en ook bijgewoond door dr. Fischer uit Egmond-Binnen en een broer van het slachtoffer. Om tien uur werd het lijk vrij gegeven. Van den broer vernamen wij, dat gebleken was, dat zijn broer van ach teren in het dikke van het dijibeen was getroffen. Mr. v. G. deelde ons nog mede, dat hij voorloopig nog geen bevel tot inhechtenisneming van den jachtopziener, wiens huis onder bewaking van een rijks veldwachter is gesteld, had uitgevaardigd. De officier van justitie en de rechter commissaris stelden ter plaatse in het duin nog een onderzoek in. Volgens de lezing van den broer van het slachtoffer, die er met zijn broer was op uitgetrokken om te stroopen, was er van een aanval op den jachtopziener geen sprake. Volgens hem ontdekten zii den jachtopziener pas toen hij 5 m van hen af was. Deze liet onmiddellijk den hond op hen los, waarop de stroopers vluchtten. De jonge man vertelde, dat zijn broer een lichte stok bij zich had, waarmede de ko nijnen worden doodgeslagen. Met dezen stok kon men een mensch echter niet ern stig treffen. Toen ik mijn broer voor het laatst zag, zoo vervolgde hij, liep hij 3 m voor den jachtopziener en hoorde ik twee schoten, waarvan ik de lichtstralen zag en wel in een richting, die er op wees, dat er niet in de lucht was geschoten. Wanneer mijn broer niet in zijn vlucht was gescho ten, had het schot hem niet van achteren kunnen treffen. Wanneer de jachtopzie ner, zoo zeide hij nog, een kordate kerel was geweest, en geschoten had, nadat hij was aangevallen, dan had hij niet direct ra het schieten moeten wegloopen, maar met den rijksveldwachter pogingen moe ten aanwenden om het leven van mijn. broer te redden. Over het gedrag van den rijksveldwachter was D. vol lof. Hij had alles gedaan om zijn broer in het leven te houden.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9