derde blad heldersche courant van zaterdag 10 december 1932. 11 Visschei ij. gelden onzer luisteraars en zullen dat nooit toestaan, en de K.R.O. en N C.R.V. zijn het met ons eens in deze zuiver technische kwestie. Bij de zendtijdregeling moest overleg worden gepleegd tusschen Vai aen Avro, over den datum van inwerkingtreding daarvan en de hoogtijdagen, maar de Avro wees dit overleg af en wilde de beslissing aan den Minister overlaten. En onzerzijds gaven wij aan den Minister ons advies, dat door dien bewindsman letterlyk werd overgenomen. De Avro is daarin dus niet gehoord, daar zij niet wilde. Behalve blijven, grooie vangsten zijn van sardijn en dat door gebrek aan meerdere vraag naar het artikel, omdat er aan het distri butie-apparaat iets hapert, de visscherij toch geen loonend bestaan kan vinden, is, vooral in dezen tijd nu er geen anderen uitweg is, een sterke aansporing om tot andere maatregelen te komen. Engeland gaat zich ook meer inrichten op het voorzien in eigen behoeften van vischartikelen. Er zullen langs de kust verschillende vischconserve-fabrieken worden opge richt, die alle overvloedige vischvangst de 1 Meidag en een Kerstdag zouden tot zich zullen trekken om die te ver wij nog 3 hoogtijdagen krijgen, door de Vara zelf te bepalen. Wij hadden dus eenvoudig recht op op dien dag. Op grond van de overwe ging, dat de minister geen medewerking wenschte te verleenen aan onze betoo ging, werd hij ons geweigerd. Het was een zuiver fascistische maatregel die ge nomen is. Wij werden buiten het recht geplaatst. Wy vroegen telefoonlijnen aan, een recht, dat ieder burger van Nederland toekomt. Ook dat werd ons geweigerd. De veiligheid van den Slaat was niet in gevaar omdat tenslotte de Radio-Cen- trale-commissie alles keuren moet. Het onrechtmatig optreden van den directeur werken tot conserven. Daardoor zal natuurlijk de import van conservevisch sterk worden beperkt. Maar in dezen abnormalen tijd, nu elk land in dezen overgangsperiode naar andere toe standen schijnt te zijn aangewezen voor zichzelf te zorgen, is het blijkbaar een uitweg om de eigen visscherij in stand te houden. Vermoedelijk zal dit Engelsche voor beeld wel navolging vinden en het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat ook hier te lande dergelijke conserve-fabrieken zullen worden opgericht. Ofschoon ons de cijfers ontbreken, meenen we toch dat een belangrijk kwan tum buitenlandsche conserve-visch hier generaal van P.T.T. heeft ons veel geld wordt genuttigd, zoodat er vermoedelijk gekost En terwijl zoo alles onderhevig is aan de Radio-contröle-commissie, komt nu de heer Boon, paladijn van de liberalen GeroepOok Oud De heer de Vries: Ook het groene hout doet al mee, en vraagt aan den mi nister of dat met »al die politiek* van wel vraag genoeg zou zijn om, door aan de binnenlandsche consumptie te voldoen, dergelijke industrie rendabel te maken. Ook hier dus een mogelijkheid om uit de impasse te geraken. Keeren eenmaal normale tijden terug dan zal ook geleidelijk aan deze uitzon derlijken toestand een einde komen, zoo de Vara nu zoo moet doorgaan. Al die1 dat het „ieder voor zich" weer gaat ver politiek! Als de Avro bijv. anti-socialis- flauwen. tische tendenzen uitzendt, en de ideeën en meeningen weergeeft van de Neder- ^muid®n verluiden berichten, dat landsehe bourgeoisie, heet dat weten- daar weer Noorsch ys (natuurys) zal landsche bourgeoisie, heet dat weten schap. Als wij precies iets omgekeerds betoogen, heet het politiekZoolang de toestanden nog zijn zooals die zijn, zijn worden aangevoerd, en dat een combi natie van Noorsche bandelaren daartoe reeds een pakhuis heeft gehuurd, onze uitzendingen nog noodig en zullen,,?fedei8 en vischhandel s'aan sympa- wij ons door geen dreigementen laten be-1 tegenover dezen ys invoer, omdat, invloeden. naar men neemt» "'t natuurys langer Tenslotte houdt spr. zich gexuimen tijd .houdbaar is en vooral ook, omdat dit ijs bezig met de kwestie van het aantal leden J X geringer sporen van vuil nalaat dan Uitvoerig zet hij den gang van zaken biji gesmolten Kunsty's. de Avro uiteen. Daar schrijft men niet! P.f, kostprys zelf schijnt niet te ver- regelmatig wekelijks de non-valeurs af sc^'l'en van het kunstys, zoodat de voor zooals de Vara doet, maar doet men dit eenmaal per halfjaar, waardoor een ge heel foutief beeld van den toestand ver kregen wordt. Ook neemt men hoe democratisch 1 tegen eiken prijs abonné's aan, wanneer men geen 11.— kan be talen, kan men met twee kwartjes vol staan. Op die manier wordt het aantal opgedreven, tot schande van die leden zijn er nog vele modern georganiseerden aldus lid van de Avro. Het gaat thans evenwel den goeden kant uitde 8000 leden, die wij verloren hadden van den zomer tengevolge van werkeloosheid deelen dus zullen moeten liggen in de genoemde ijskwaliteiten. Hoe lang is het geleden, dat Noorsch ijs in groote blokken hier werd aange voerd in de oude Noorsche houten booten »Heimland« nummer zooveel? Dat was, meenen we, in de oorlogs periode of vlak daarna. Zullen we het thans ook weer gaan be leven, dat hier de ijsblokken zullen worden opgeslagen in de ijskelders? En hebben we die hier nog, en zullen ze weer worden opgericht? Wonderlijke tijden! Zou iemand ooit onzer leden^enz'.f zyn'nïet aliera"terug"daaraan gedacht hebben? Maar het be- gewonnen, maar wy zyn al ruim 3000 w«8tf' dat-Noorwegen ook allerlei wegen leden boven het peil van 1 Januari. Met z?ekVomh het bestaansprobleem tot oplos een ernstige opwekking tot het blij ven steunen, eindigt spr. zijn korte woord. De lage scheepsvrachttarieven werken 1 ook deze handelingen sterk in de hand. I Medcdeelingen. I Er is ontstemming over het invoeren ttt" j van uitvoercertificaten van versche zee- Wy moeten nog vermelden, dat aan het viBOh I)aar België en Luxemburg. De be- gin van en avond, nadat de aanwezigen iemtneringen zijn nog niet veelzijdig ge- r°r noeg, maar deze certificaten zijn misschien ZJlIZ ri!f l c d »e fü-Wj noodig voor eigen vischaanvoer, doch L fiimmiHrinn wnvHo voor de kinderen vermoedelyk zouden de maatregelen soe- i g woiden gegeven; vertoond pe]er dienen te worden toegepast en zou zal o.a. worden de film »Met een kwartje i de wereld door*. Ook kinderen van niet- leden zijn welkom En Zondagmorgen 18 Dec. zal in de Tivoli-bioscoop de film ïKameraadschap« worden vertoond met M. Sluizer als spreker. Teneinde het aan militairen, na het verbod van lidmaatschap van den Kunstkring, mogelijk te maken deze film i het gewenscht zijn dat het Rijk de kosten droeg, inplaats van den handel. Het onderschrift, dat de heer van de Bilt onder bij te wonen, zal deze filmvoorstelling mijn ingezonden van verleden week Zaterdag in ook voor niet-leden toegankelijk zijn.'Uw blad stelt, geeft mij vanzelf weer aanleiding tegen betaling van 40 cent. Militairen mits zij zich natuurlijk niet als lid van den Kunstkrin gaan melden, kunnen alzoo naar deze gewone film vertooning toegaan. Het is wel een teleurstellend en neer drukkend iets, dat, nu de sardienvangsten zeer ruim zijn, de prijzen meteen zijn gedaald tot een zoodanig niveau, dat dit iets te zeggen. Dat zou niet noodig geweest zijn, als hij zich gehouden had aan hetgeen waarover ik schreef, maar omdat hij er dingen bij haalt, die er niet bij hooren en bovendien geheel bezijden de waarheid zijn, ben ik wel verplicht daarop terug te komen. Ik zal dat even nader aanduiden. De heer van de Bilt heeft, om misverstand te voorkomen, nog eens willen releveeren, wat hij precies had gezegd over het verdwijnen van de Werf te Hellevoetsluis. Wij hebben toen gemeend daarop te moeten schrijven dat hij onvolledig was, door er niet tevens bij te schrijven hoe hij stemde. heerlijke vischje zijn weg moest vinden 1 De heer van de Bilt 9eeft dit in feite toe, al laat naar de puffabriek, welke dit kostelijke^'! er op vo'9en> dat kon iedereen wel begrijpen, voedsel zal omzetten tot vischmeel. i Ziins ia2"6"5 behoefde dus hieromtrent een moge- Zeer zeker is de vraag in het binnen- lijk te verwachten misverstand niet te worden land, zooals die tot dusverre bestaat I weggenomen, daar iedereen uit hetgeen hij ge- spoedig by eenige belangrijke aanvoer sPr°ken heeft, wel kan afleiden hoe hij zou stem- bevredigd. men. Laten wij hem echter zeggen, dat hierom- j Maar eens te meer spreekt uit deze, trent misverstand mogelijk is, wij dit dus niet nu ook weer opgedane ervaring, dat ei' nader behoeven aan te toonen, temeer niet omdat iets hapert aan het distributiesysteem.het al bestond en daarom waren wij zoo vrij de Er zijn uitgebreide streken inonslandj da*™P n°°dig geachte aanvulling televen, waar men den naam van het vischje ter- ----»— nauwernood kent en waar men van het gerecht als smakelijk voedselobjectheele- niaal geen notie heeft. Er ligt hier nog veel terrein ter bear beiding braak. Als men zich indenkt, dat door de groote belemmeringen, die den vischex- port in den weg worden gelegd, de vis scherij haast wordt lamgelegd en men heeft dit voor oogen, dat door een goed georganiseerd distributiesysteem in het binnenland nog veel visch zou zijn om te zetten, dan wordt langzamerhand de "K^merTeden! als' zij "overlegging yp, <iat men za komen tot maat- j nota bene van een ra port, dat een c regelen, die dit vraagstuk zullen trachten Uk oplossing te brengen. En dan is het zeker, dat particulier initiatief in deze weinig zal kunnen uit richten en dat de overheid hier zijn zor gende en leidende hand zal moeten uit strekken. Wordt dat niet gedaan, dan dn igt een Wat verder het stemmen tegen de motie van Van der Houven zelf betreft, hebben wij slechts willen opmerken dat, nu de motie niet anders vroeg dan het laatste rapport over de noodzake lijkheid van het verdwijnen der Werf te Helle voetsluis aan de Kamer over te leggen, waar door de leden dezer Kamer er van op de hoogte zouden kunnen komen, alvorens hun stem te kun nen uitbrengen, het toch vreemd aandoet, als men j dan leest, dat er nog zooveel Kamerleden zijn, die daar tegen waren. De heer van de Bilt heeft als lid van de Vlootcommissie waarschijnlijk iets meer j geweten van de zaak dan de meesten der Kamer- leden, maar is het dan teveel gevergd van de i vragen commissie heeft uitgebracht, tot wier benoeming een groote meerderheid der Kamerleden den stoot zelf heeft gegeven en waartoe ook de heer van de Bilt be- hoorde? Een allesbehalve frissche boel toch, zal j men onwillekeurig zeggen. Eerst besluit de Kamer een nader rapport af te wachten, alvorens haar j stem te geven aan het al dan niet opdoeken van de Werf te Hellevoetsluis en, als dan later dat is nu gevraagd door de meerderheid van de Kamer om en nader onderzoek en dat er is, mag j de Kamer daarvan het resultaat niet weten en daaraan helpt de R.-K. arbeidersafgevaardigde, de heer van de Bilt, dapper mede om publiciteit van dat rapport te voorkomen. Nogmaals, een erg frissche boel daar! Dat de heer van de Bilt bij zijn betoog over ontslag van personeel ook heeft gedoeld op het burgerpersoneel onder het Departement van De fensie. kan ik, met de stukken betreffende de zit ting van de Tweede Kamer in de hand, niet aan vaarden. Als de heer van de Bilt er prijs op stelt, zal ik deze publiceeren en dan zal ieder het vol- j komen met mij eens zijn, dat hier uitsluitend door hem over het marinepersoneel gesproken is. Dat hij het nu wil doen voorkomen, dat hij ook het I burgerpersoneel heeft bedoeld, is wel handig, maar al te doorzichtig. Wij kunnen dus wat dat betreft onze meening volkomen handhaven en constateeren, dat de vra gen, daaromtrent door hem gesteld, geheel over- J bodig waren, niet omdat het Cambo het maar voor het zeggen heeft, maar omdat het Cambo daarover reeds lang te voren een verzoek had 1 gedaan en het Departement daaraan reeds tege- moet was gekomen. Natuurlijk kan de heer van de Bilt zélf wel beoordeelen wat hij zeggen moet in de Kamer, maar ook daarmede zou onze op- merking toch nog niets van haar waarde behoe- i ven te verliezen. Daarom nog eens: 'Wat het personeel der Zeemacht .betreft, was hetgeen hier gezegd is door den heer van de Bilt geheel van I onwaarde. Daarvoor was door de betrokken Vak- I centrale reeds gezorgd en behoorde deze zaak reeds tot het verleden. De heer van de Bilt moet maar van ons aannemen, dat wij het met de be langen van het marinepersoneel zóó precies nemen, als hij iets zegt, dat beter niet gezegd had kunnen I worden. Immers, hij heeft wel eens méér beter ge daan te zwijgen dan te spreken. Laat ik dit even met een paar voorbeelden verduidelijken. Destijds bij de Defensiebegrooting 1923, was het geheel onnoodig te zeggen, dat het personeel van den algemeenen dienst ook wel een salarieering wilde als welke de vaklieden hadden. Op dat moment voelde iedereen, dat de heer van de Bilt beter had gedaan door dit niet te zeggen. Bij de begrooting van 1924 gaf hij een geheel onjuist beeld van de betaalde pensioenen bij de Marine, Dit staat natuurlijk allemaal los van het feit, dat het voor ons altijd nog onbegrijpelijk is, dat deze heer dergelijke opmerkingen maakt, die van zoo groot belang zijn voor het personeel. j Voor wie is de heer van de Bilt hier de woord- voerder. Immers, als een paar menschen zoo iets tegen hem zeggen, dan kan dat toch nog geen reden zijn om zoo iets in de Kamer ter sprake te brengen? Want de consequentie is er van ge weest, dat de geheele vakliedenregeling korten tijd daarna als „te duur" is weggewerkt. Verder heeft hij dit jaar bij de Indische begrooting een akelig verward betoog gehouden, waarbij hij de order van den Commandant der Marine te Soerabaia over het verbod tot het houden van vergaderingen met een rondschrijven van den Commandant der Zeemacht te Batavia geheel dooreen haspelde. Natuurlijk mag de heer van de Bilt al weer voor zich zelf uitmaken wat hij zeggen wil en wanneer hij dat wil doen, maar dan moet hij toch kunnen begrijpen, dat zulks niet altijd juist be hoeft te wezen. Het met de haren bijslepen van de Amsterdamsche Raadsleden van onze partij is bij deze zaak ook geheel overbodig en onge- wenscht. Want het heeft er niets mede te maken en staat buiten de zaak, welke we hebben aan gesneden. Nu de heer van de Bilt ze er toch bij heeft gehaald, wiiien wij wel terloops opmerken, dat bij onze partij altijd nog zoo iets van karakter en democratie bestaat en dat zulks lang niet van iedereen en elke partij gezegd kan worden. Het laatste deel van het onderschrift doet de deur dicht. Wat dat nu met mijn ingezonden te maken heeft, mag Joost snappen. Of is het de aan gewezen manier van zaken deen, dat de gelegen heid, door de redactie geboden om een onderschrift te plaatsen onder een ingezonden stukje, tevens mag worden misbruikt om dingen te zeggen, die los van alles er zóó maar mogen worden bijge sleept? Het schijnt van wel. Wat niet wegneemt, dat het ons verder vrij koud laat. Wij kunnen er wel tegen hoor, en ook kunnen wij wel tegen wat humor. Wat toch is het geval? De heer van de Bilt denkt niet alleen, maar s c h r ij f t het nog neer ook, dat het Cambo zoo stom is geweest om over de salarisverlaging, welke bij de Staatsbegrooting is besproken, op het laatste oogenblik, zelfs, nadat mijn partijgenoot J. ter Laan zijn bekende motie al ingetrokken had, nog een verzoek in te dienen over de salarieering. Wat een stommerds zijn dat toch bij dat Cambo en de heer van de Bilt zegt dat maar eens fijntjes. Maar hier is alweer een be wijs temeer dat alle voorgaande bewijzen over treft, dat de heer van de Bilt beter deed te zwij gen dan te spreken of te schrijven, zooals hij deed. Dat verzoek van het Cambo sloeg op het Wets ontwerp, houdende de poging tot meerder pen- sioenverhaal voor eigen pensioen (gedrukte stukken 19321933, No. 143). Misschien heeft hij het verzoek nooit gelezen, wat wij hem niet kwalijk nemen hoor, want als het aan hem ligt dan stemt hij toch alle verzoeken onder de tafel. Evenals dit wetsontwerp, waarbij de ambte naren en onderwijzers straks 5 pet. meer premie zullen moeten gaan betalen voor eigen pensioen, dank ook zij de stemmen van de R.K. arbeiders- afgevaardigden van de Bilt e. a., die met woor den als worsten, in hun vakpers, hebben te keer gegaan tegen deze premieverhooging op een wijze waar de honden geen brood van vraten, doch toen het op een daad aankwam en zij moesten stem men, medehielpen dat Wetsontwerp er door te krijgen. Laten wij ten slotte den heer van de Bilt dit zeggen: Wij weten heel goed dat het Cambo maar niet h^eft te kikken om het te krijgen zooals wij willen, maar als het er om gaat: eere wie eere toekomt, zal zelfs de heer van de Bilt moeten ei kennen dat wij altijd op het vinketouw zitten en voor de belangen van het marinepersoneel steeds op de bres staan en nooit te laat komen. Wij zijn, wat dat betreft, altijd bij en hebben daarom ook meer dan 80 pet. van het marine personeel bij ons georganiseerd En als de heeren van de Bilt en de zijnen wat meer han delden in de Kamer in overeenstemming met hun woorden daar buiten, dan zou het er voor ons volk nog wél wat beter uitzien. Ontslag personeel Marine: ik bedoelde niet ook het burgerpersoneel, meent de geachte oppo nent. Men moet mijne vragen lezen in verband met hetgeen opgemerkt is daarover in het Voor- loopig Verslag, als uiting van het in de afdeelin- gen gesprokene. Op blz. 7 V. V. staat: „Moet dit gebeuren afvloeiing) dan geschiede dit zoo langzaam mogelijk en worde aan de betrokkenen zoodra daartoe gelegenheid bestaat een nieuwe positie verschaft" Die zin ziet toch duidelijk op burger personeel, nietwaar? Op werklieden en beambten aan de werf en de maritieme inrichtingen. Het antwoord op 't geheel was in de M. v. A. niet duidelijk; vandaar mijn nadere vraag. Of iets beter niet gezegd werdOch, ziet U, schenk U mij de vrijheid dat zelf te beoor deelen. En voor wie ik de woordvoerder ben? Ja, door het Cambo laat ik mij nu liever niet opdrachten verstrekken. De heeren eischen wel een beetje veel! Daarom schreef ik, dat ik geen s.-d. Amster- damsch gemeenteraadslid was. Als die stemmen, naar eigen inzicht en overtuiging worden ze er direct uitgezet. En naast Amsterdam staan nog andere gevallen. Dat noemt de heer de N. demo cratisch! Hij leze daarover eens wat daaromtrent ook van vrijzinnig democratische zijde in de Kamer is gezegd. Trouwens er zijn ook nog Marine-menschen buiten het Cambo. De heer de Nijs heeft een actie van beschuldi ging. Ik heb nu 15 jaar lang telkens bij de Marine- begrooting over Marinebelangen gesproken in de Kamer. En de heer de N. heeft maar 3 punten van be schuldiging kunnen vinden. Ik kom er dus buiten gewoon best af! Ad. 1923: Vaklieden. Ik wilde juist, leest u mijn betoog maar, de hoogere soldij voor de vaklieden ook anderen ten deel doen vallen! Ad 1924: Onjuist beeld pensioenen. De cijfers der hoogere pensioenen, die ik toen gaf ont leende ik aan een adres van de oudere gepen sioneerden. Ze waren uit het korte tijdperk dat dit marinepensioen het hoogst was. Niemand heeft die cijfers toen tegengesproken. Ik haalde ze aan om met des te meer klem te kunnen bepleiten een verhooging voor de oudere gepensioneerde marineschepelingen, die ongeveer 600.kregen. Ik heb gewezen op het groote verschil. Ik wilde deze pensioenen eenigszins optrekken aan die der latere, veel hoogere. Kom, heer de Nijs, misgun dat die ouderen, die vaak onder moeilijker om standigheden dan gij, gediend hebben, nu toch niet. Derde geval: de circulaire van den vlootvoogd in Indië. Ik heb er enkel op gewezen dat die cir culaire op vrij vaderlijken toon was gesteld. Voor mijn gevoel was dat een vredewekkende daad. Daarom haalde ik ze aan in de Kamer. De heer de N. tracht het te laat komen van mijn adres goed te praten, 't Ging niet over trak- temen tsverlaging Eilieve, dat „meerder pensioenschaal" dat was 't hem juist, dat komt „tijdelijk" in de plaats. Neen, de heer de Nijs heeft den zin der stukken niet begrepen. Trouwens aan 't georganiseerd overleg wei gerden zijn vrienden en hij mee te werken. Hij leze daarover de commentaar van den heer Oud eens; dat zal hem opknappea. De heer de N. geeft in zijn slot van zijn ver weer wel een goed getuigenis: steeds op de bres, nooit te laat, altijd bij. Ik zeg het nog eens: gelukkige menschen toch, die zoo goed met zich zeiven staan. Zinnen als „waar de honden enzziet ge, dat is een toon waarop ik niet antwoord. Wie debatteert moet het fatsoenlijk doen Geachte Redactie. Slot Mijn dank. CH. VAN DE BILT. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u opname van het onder staande in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Ondergeteekenden, allen reeds eenige jaren klanten van den busdienst WieringenDen Hel- i der, moeten tot hun spijt berichten, dat deze dienst in het geheel niet aan de eischen van het vervoer voldoet. De heer Prins heeft al gedurende eenige jaren een concessie tot het onderhouden van bovenge- noemden busdienst, maar is nog steeds niet in staat gebleken dezen dienst van behoorlijk materiaal te voorzien. Des avonds bij het vertrek van Den Oever ge beurt het herhaaldelijk, dat er veel te veel passa giers zijn voor den kleinen wagen, welke de heer Prins op dezen dienst doet rijden. Bij aankomst in Den Helder worden deze menschen dan al aan het begin van de stad gedwongen over te stappen in een anderen wagen. Dit geeft voor deze menschen geruimen tijd oponthoud, en daar velen van hen al 's morgens om zes uur met de bus uit Den Hel der vertrekken, is dit natuurlijk dubbel zoo erg. Indien de heer Prins eens zoo vroeg moest begin- nen, zouden wij eens zien wat hij zou zeggen als hij 's avonds nog ruim een kwartier opgehouden werd, en dat door gebrek aan materiaal van den I ondernemer. Er zijn wel meer wagens, maar deze gebruikt de ondernemer om een busdienst te on derhouden op Amsterdam en des zomers op Huis duinen, voor welken dienst hij in het geheel geen concessie heeft en daardoor de klanten van den ondernemer, welke een hooge pachtsom voor den dienst HelderHuisduinen moet opbrengen, weg neemt Laat de heer Prins eerst eens zorgen dat hij eenige behoorlijke wagens heeft loopen op zijn dienst en laat hij dan beginnen andere onderne mers de klanten weg te nemen. In de hoop, dat bovengenoemde heer dezen raad eens ter harte zal nemen en u vriendelijk dankend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij, Hoogachtend, Eenige vaste buspassagiers. Helder, dat dit Jaar wel erg teleurstelt en ofa schoon de Oostzaners ook niet zoo sterk zijn als verleden jaar, achten wij ze toch wel iit staat de withemden i punt te ontnemen. Ten slotte ontvangt de Volewijckers de Zaandam-» sche Meervogels, waarvan ze een paar ken terug leelijk verloor. Wij vreezen, dat d* Amsterdammers ditmaal wel wraak zullea 4e klasse A. Hier begint men reeds aan de rclurnwed- strijden. Hiertoe spelen de adsp.-kampjoenen j thuis tegen EVC, hetgeen zeker op een ne derlaag voor de Edammers zal uitdraaien. Alkmaar trekt naar Schagen, waarvan reeds op eigen veld met 24 verloren werd. Ook thans ligt derhalve een overwinning voor de club van Niestadt in de lijn der vewachtingeu. Texel onderneemt de trip naar het Zeemeeu- wen-veld, waarvan ze wellicht weinig plezier zal hebben, want wij verwachten een Zaand. zege, ook al omdat Zilvermeeuwen op Texel reeds gelijk speelde (33). QSC krijgt be zoek van Vrone. Hier zal de club uit St. Pan- cras wel aan het kortste eind trekken, terwijl 1 Uitgeest op eigengrond DTS de punten af- 1 handig zal maken. Reserve ie klasse. EDO 2ZFC 2, HFC 2Haarlem 2, Blauw Wit 2Zeeburgia 2, Hilversum 2^-Stormvo- gels 2, AFC 2Ajax 2. Reserve ae klasse A. HRC 2Alcmaria Victrix 2. De roode re serves hebben 9 punten uit 11 wedstrijden 7 punten daarvan werden behaald op eigen grond terwijl de Alkmaarders er 10 heb ben uit 7 wedstrijden. Het feit, dat H. op eigen grond veel meer presteert dan daar bui ten, nog een klein kansje heeft op de eerste plaats en te Alkmaar beslist onverdiend heeft verloren (met 43), doet ons verwachten, dat een 6de overwinning voor de roode kleu ren op komst is. Niettegenstanade de ploeg vanwege het op geworden is. Verder wordt VSV 2—TOG 2, RCH 2Ajax 3. ie eltfal er niet sterker gespeeld: WA 2KFC 2, WFC 2West Frisia 2, K. N. V. B. Overzicht van de competitie-wedstrijden te spelen op Zondag 11 December. Morgen wordt een aanvang gemaakt met dc tweede ronde, d.w.z. de returnwedstrijden nemen een aanvang. Thans eerst begint het er op aan te komen; het wordt nu zaak te houden wat men heeft, dan wel te trachten een min der goede positie spoedigst te verbeteren. Ei zijn weliswaar nu reeds enkele afdeelingen waarin zoowel den kampioen als hekkesluiter met vrij groote zekerheid valt aan te wijzen, doch in verreweg het grootste aantal nog lang niet, waar het gedrang in de meeste gevallen zeer groot is. Alvorens ons Overzicht te beginnen dient hier even gememoreerd te worden een bericht in de „Sportkroniek", waarin de besturen van Afdeeling I en II besloten hebben 26 Decembi» als een „inhaal-Zondag" te beschouwen, wat dus wil zeggen dat clubs die een achterstand hebben dien dag moeten spelen; b.v. Helder-» Purmersteijn, DHCVSV, MeervogelsDe Volewijckers, QSC 2Helder 2, enz. AFDEELING I. ie kiasse. belangrijk nijver deel der bevolking van|rapport er is gekomen, dan publiceert de Regee ons land een weinig benijdenswaardige ring dat niet aijeen niet, doch als de Kamer om toekomst. overlegging er van vraagt, dan wordt, mede met Geenszins onderschatten we de moei- j de stem van den heer van de Bilt, dat verzoek lijkheden, die een flink loopende distri- niet ingewilligd en moet men zijn stem vóór of butie in den weg zullen Staan en het zal I tegen het verdwijnen van die Werf maar uitbren- met vallen en opstaan gaan vóór ermis-!geni zondcr dat men terzake iets nader te weten schien een merkbaar succes zal zijn be-!komt. reikt. En daarbij komt vanzelf de nog meer belang- Maar als er noodstand dreigt, zullen rijke vraag aan de orde: hoeft het Nedcrlandsche waarschijnlijk de krachten ontstaan, die Volk niet te weten wat er in deze gaande is en deze moeilijkheden weten te overwinnen. !op welke gronden de Werf wordt opgedoekt? Met Zaak IS i'Chter, dat aan de visscherij, j de bewering tegen mij: dat als de Sociaal-Demo als zeer b langrijke bedrijfstak, waf meer craten hun zin kregen, dat er dan heelemaal geen aandacht worde geschonken Marinewerf zou zijn. heeft de geschetste afdoening Hat er, om by dit kleine onderdeel te dezer zaak als zoodanig, thans niets te maken. Er DE NIJS. Gaarne maak ik van de gelegenheid gebruik om nog eenig commentaar te leveren op het bovenstaande. Aan hetgeen ik over de werf te Hellevoetsluis schreef, heb ik eigenlijk niets meer toe te voegen. Het rapport KalfGuepin, met commentaar Bond van Personeel in O., de krantenartikelen en vooral ook de cijfers in de Memorie van Antwoord, gaven m.i. genoeg. De Minister had nog een nader rapport en dat schijnt hem nog versterkt te hebben in zijn mee ning: de werf te H. kon niet blijven bestaan. Een zoo verantwoordelijk man als deze Min. van Defensie is, kon men, meende ik voor mij, in deze wel volgen. i ZFC opent de tweede ronde met een thuis wedstrijd tegen RCH, waartegen in Haarlem zoo'n aardige wedstrijd werd gespeeld, die match leek een kiinkende zege voor de rood- witten, doch tenslotte werden de punten toch gedeeld (4—4). Nadien bleef het wat sukke len met de Haarlemmers, die daarna van Feijenoord, DHC en VSV verloren. Het werd beter in de drie volgende werdstrijden, die met 32 gewonnen werden, 't Gooi wierp daar na roet in het eten, welke de Racers met 2jo klopten. Toch hebben de laatsten het be wijs geleverd wel wat 'n hun mars te hebben en zullen het ZFC nog lastig genoeg kunnen maken. De thuisclub kan niettemin wel win nen. 1 Feijenoord gaat bij HBS op bezoek, een wedstrijd, welke de kampioenen nog maar niet zonder meer gewonnen hebben, al won nen ze dan ook in eerste instantie met 5 HBS speelt dit seizoen zeer wisselvallig, zoo dat men er alles van verwachten kan. We houden het evenwel op een zege voor Feijen oord, wer kans, een hernieuwd kampioenschap, er weer zeer mooi voor staat, al blijft DHC dan ook een gevaarlijke concurrent. Dc Delftenaren vereeren Hermes-DVS met een visite. Dat wordt voor DHC oppassen, daar de club de Bruijn zeker tot een verras sing in staat is. 't Gooi speelt thuis tegen VSV, welke op het terrein van laatstgenoemde oo hebben gespeeld. Ook van het resultaat van dezen wedstrijd valt weinig te zeggen. De beste kans 1 maakt o.i. VSV. Blauw Wit, de lijder, ontvangt ADO. De thuisclub heeft nog bijzonder weinig succes geboekt; gewonnen is er nog steeds niet en ook nu vreezen wij daarvoor. ze klasse A. Men is in deze afdeeling precies op de helft; alleen Alcmaria Victrix en Zeeburgia zijn nog een wedstrijd achter. Zeer belangrijk is hier KinheimEDO. Wel wonnen de ex-.ie klassers „thuis" met over tuigende cijfers (3o), doch het is thans nog lang niet zeker of EDO in staat zal zijn de Beverwijkers ook nu te kloppen. Kinheim behoort met Zeeburga tot EDO's grootste concurrenten. Men zie den stand: ED.O. 9720 3111 16 Kinheim 9702 2514 14 Zeeburgia 8602 2213 12 Het zou ons niets verwonderen wanneer EDO Zondag haar eerste nederlaaag lijdt. waardoor de clubs in puntenaantal gelijk zou den komen. HRC speelt de returnmatch tegen Alcmaria, waarvan op eigen grond na een spannende kamp met 43 gewonnen werd. De geheel gereorganiseerde ploeg Marsman, Looienga, Stompedissel, Christiani en v. d. Linden wa ren opgesteld heeft in Zaandam niet alleen een paar kostbare punten veroverd, maar tevens zeer goed spel laten zien. De Racers hebben nu 7 punten, maar zijn daarmee nog niet in veilige haven. De traditie wil, dat HRC in Alkmaar niet kan winnen het vorig seizoen werd het 5o voor A.l doch wij maken ons sterk dat met deze slechte ge- gewoonte gebroken zal worden. Play up, HRC! DEC speelt thus tegen WFC. De eerste ontmoeting tusschen beide clubs bracht de blauw-witten een verdiende 5-3 zege. En hoewel WFC verleden Zondag haar tweede nederlaag incasseerde, tegen TOG, gelooven wij toch wel, dat zij het met DEC zullen we ten klaar te spelen. De derby ZeeburgiaWA zal wel beslist worden ten gunste van de thuisclub, die niets meer riskeeren mag. I Of ZFC er in zal slagen revanche te nemen op de indertijd geleden 3I nederlaag tegen TOG, vermeenen wij te mogen betwijfelen. De Amsterdammers zijn er de laatste weken aardig in en slaan met hun 10 punten nog niet eens zoo'n slecht fguur. Ons dunkt dat ZVV met een gelijk spel reeds tevreden kan zijn. 3e klasse B. Hier wordt de belangrijke wedstrijd DWS Velox gespeeld. In Utrecht boebkte DWS een moeilijke 12 overwinning, doch terreinvoor deel zal thans wel een grooter succes der Amsterdammers brengen. HFC achten wij eveneens in staat haar leidende positie te ver sterken ten koste van Baarn, dat op bezoek komt. Bloemendaal zal op eigen veld van AFC kunen winnen, hetgeen ook van Hei cules verwacht kan worden, nu ze Spartaan sant. Men bekijke de situate. Reserve 3e klasse A. Helder 2 speelt „uit" tegen OSV 2 en on danks de Zaandamsche débacle zullen de Oostzaner nog lang geen gewonnen spel heb ben. De witen verloren op eigen grond met S3 van OSV 2. Let op! ZVV 2De Kennemers 2, WFC 3QSC f; Hollandia 2Alcmaria Victrix 3, APGS 2 ZFC 3. AFDEELING II ie klasse. Het heetf er veel van dat Stormvogels vrij onbedreigd naar het kampioenschap stevent, doch het zou niet de eerste keer zijn, dat de IJmuidenaren in de 2e helft zooveel slechter uit de hoek kwamen dan gedurende de eerste 9 wedstrijden, waarmede wij maar willen zeggen, dat o.i. Ajax en Sparta nog niet kansloos zijn. In de onderste helft dringt het nog erg, ofschoon West-Frisia geducht dient op te passen. De Enkhuizenaren krijgen ditmaal bezoek van Xerxes, de club van La- gendaal, welke speler er dit seizoen uitste kend in is. Wij gelooven niet, dat West-Frisia in staat zal zijn de Rotterdamers weerstand te bieden, waarmee wij bedoelen dat wij een nederlaag voor de thuisclub verwachten. Stormvogels krijgt het waarschijnlijk vrij ge makkelijk, daar ze thuis tegen Hilversum -neelt. Het zou ons tenminste afvallen indien r> voor de punten zorgden. Ajax trekt naar Dordt om DFC te bekampen. Dt Dordtenaren blijken er dit seizoen geheel uit te zijn en wanneer zij zich in de 2e helft der competitie niet weten te herstellen, zullen ze zeker op een plaats eindigen, waar ze o.i. niet thuis behooren. Dat Ajax in Dordt kan win nen gelooven wij stellig. Sparta krijgt bezoek van VUC. De Maasstad biedt dezen Zondag voldoende voetbalkeur, want Feijenoord Spata en HDVS spelen alle thuis en alleen Xerxes trekt naar buiten. VUC is ook al een ernstige reflectant voor de laatste plaats en wij gelooven dat zij haar positie ditmaal wei nig zal kunnen verbeteren. Tenslotte trekt KFC naar Haarlem, waar de roodbroeken op revanche hopen van de nederlaag op het Ko- ger veld geleden. Ofschoon KFC tegen DFC goed voor den dag kwam, zou het ons niet verwonderen, indien ze dtimaal in Haarlem hun meerdere moest erkennen, want de rood broeken lijken ons thans sterker dan bij den aanvang van het seizoen. Volledigheidshalve memoreeren wij hier de uitslagen van de eerste wedstrijden der clubs, welke elkander Zondag a.s .opnieuw ontmoe ten: KFCHaarlem 52, XerxesWest- Frisia 52, AjaxDFC 11, Hilversum Stormvogels 19 en VUCSparta 03. AFDEELING III ie klasse. 1 Almelo: HeraclesAGOVV. Hengelo: Tu- bantiaWageningen. Arnhem: VitesseEn schede. Enschede: Ensch. BoysGo Ahead. Apeldoorn: Robur et Vel.PEC. AFDEELING IV. ie klasse. MiddelburgEindhoven. Eindhoven: PSV NO AD. Maastricht: MVV-BVV. Breda: NAC Willem II. AFDEELING V. ie klasse. 3e klasse A Het spant geducht aan den kop. maar ook in de onderste regionen is de strijd interes sant. Men bkijke de situatie. Wedstrijden. Punten. Hollandia 10 14 D.W.V. 9 12 Volewijckers 9 13 O.S.V. 10 11 Assendelft 10 9 K.V.V. 9 8 Purmersteijn 8 7 Zaandijk 8 6 Helder 8 6 Meervogels 8 4 Hieruit blijkt wel, dat er nog niets beslisi is geen der clubs een bepaalde voorsprong heeft. Van alles kan nog gebeuren. Momen teel heeft Hollandia nog de beste kansen, doch de Hoornschen zijn er nog lang niet en speciaal DWV en de Volewijckers liggen op ,de loer. Bij deze clubs moeten de roodwitten nog op bezoek! Zondag trekken de Hollan- dianen naar Purmersteijn om daar revanche te nemen van hun eengste thuisnederlaag in dit seizoen; de brninwitten wonnen n.1. in Hoorn met 23. Wij' gelooven, dat de bezoe kers in hun ernstig streven zullen slagen. Zaandijk ontvangt het sterke DWV, waarvan in Nieuvvendam met 71 verloren werd. Zul len de Zaandijkers zich thans van deze ge voelige klap weten te herstellen? Wij vreezen van niet en houden het op de bezoekers. In Krommenie spelen KW en Assendelft tegen elkander; dit kan een aardig partijtje worden en nu de Krommenieërs eindelijk wat succes I hebben gehoekt, zou het ons niet verwonderen indien zij revanche namen van de 3o neder laag in Assendelft geleden. OSV trekt naar Meppel: AlcidesGVAV. Groningen: Be QuickVeendam. Leeuwarden: Leeuwarden Achilles. Groningen: VelocitasFriesland. Leeuwarden: FrisiaSneek. N.-H. V. B ie klasse D. Succes 1MLD 1. HRC 3Succes 2. 11.30 u„ C. J. Mol Jr. Helder 3BKC 1, 12 u., Met selaar. Wieringerwaard 1Petten i, H. C. Augusteijn. ae klasse E. Texel 2HRC 5, v. d. Kooij. Oudesluis 1— Helder 4, Tigchelaar. 3c kiasse E. DES 1HSV 1, Anneveldt. Succes 3HRC 6, 1 2 u.„ Vermeulen. Helder 3Oudesluis 2, 10 u„ Gouda. BKC 2Schagen 3, van Dam. 4e klasse G. HSV 2Weringerwaard 2, v. d. Heide. Petten 2Schagen 4, de Groot. Callantsoog 1 Succes 4, Kaper. BKC 3HRC 7, 12 u„ Wit. HRC 8—JVC 2, 9-45, Bauts. Adsoiranten P. HRC bHelder b, 10 u„ Mol Jr. Adspiranten R. Schagen b DES a, 12.30, v. d. Hoff. Helder d—HRC a, 11.30 u., Huysing. Adspiranten S. Helder eHRC h, 10 u., Huysing. HSV a— Helder f, 12.30 u„ v. d. Heide. (Alg. Sp.bl.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11