3 _IU «j BRIEVEN modepraatje ,MSTER Dl iMSCHE l« GOEDKOOPE PATRONEN. Hoe te bestellen Patronen worden binnen 36 dagen toegezonden na overschrijving van het bij ieder patroon vermelde bedrag op postrekening 191919 ten name van den „Knippatronendienst" te 's-Graven- hage, onder duidelijke vermelding van gewenscht nummer en juiste maat. Aanvragen kunnen ook per postwissel en indien niet anders mogelijk per brief onder bijsluiting van postzegels ge richt worden aan de Moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. Een beknopte handleiding voor het gebruik wordt met de patronen mede- gezonden. Fluweelen japon. (7682) De fluweelen japon bestaat uit blouse en rok, die op taillehoogte aan elkander gezet worden en afgewerkt met een smalle ceintuur, die de gesp midden achter heeft. Het lijfje geeft aan de voorzijde een rechte halslijn te zien, terwijl deze aan de achterzijde hoog opgeknipt is. Een zeer kleine bo lero zonder mouwen wordt er op ge dragen, die met een dunne zijde ge voerd kan worden. De rok bestaat uit vóór- en ach terbaan, waarvan de eerste een inge zet voorstuk heeft, dat evenwijdig loopt met de zijnaad, maar aan den lin kerkant eenigszins rond is uitgeknipt. Ongelijk aangebrachte garneeringen zijn zeer modern. De aansluitende mouw heeft een kleine knoopgarnee- ring, die in een grooter formaat ook op den rok kan worden aangebracht. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 48. Prijs 0.58. Eenvoudige jurk. Voor meisjes van 58 jaar. (7698). Dit eenvoudige jurkje met rechte pas vóór en achter, waaraan een inge- rimepld schuin ondergedeelte is gezet, is bijzondei- gemakkelijk te maken en kunnen zelfs de niet zeer handige meders gerust eens probeeren. Het -"ge mouwtje, dat in raglan model is, een smalle manchet, waartus- 'e ruimte verdeeld wordt. v- t flanel of fluweel, maar eveneens geribd fluweel is uitstekend geschikt voor dit model en daarbij zijn beide weefsels bijzonder billijk te krijgen. Het pasje kan het best tegengevoerd worden met dunne stof, b.v. satinet, ingeval de purk van fluweel gemaakt wordt. Een effen kraagje kan als gar neering op de jurk gezet worden, doch ook een van hetzelfde materiaal mis staat niet. Midden vóór is in de boven- pas een klein splitje aangebracht. Warme hansop. 2—5 jaar. (7271). Van heerlijk warm effen of ge bloemd flanel wordt deze hansop met aangeknipte voeten gemaakt. Hij is voor de kleintjes veel practischer dan gegeven dient te worden, of de han sop voor een jongen of meisje ge wenscht wordt. nachtjapon of pyama, omdat hij ge heel gesloten is, waardoor de kinderen, indien zij zich bloot woelen, toch niet zoo spoedig afkoelen. Meisjes, zoowel als jongens, kunnen deze hansopjes dragen, alleen komt bij de eerste de sluiting van rechts naar links, zoodat bij de bestelling op Tegenstellingen. Autobusver binding over den afsluitdijk. De wereld is vol tegenstellingenWat de één wenscht, wenscht de ander niet. Wat men op de ééne plaats wenscht te zien ge beuren, hoopt men op een andere plaats niet te zien geschieden. De één wenscht b.v. het raampje in zijn treincoupé open, de ander dichtln Holland wenschen we zon, in de woestijn regen! Wat die tegen gestelde „plaatselijke" wenschen betreft, kunnen we ook dichter bij huis blijven. In Amsterdam zelf, wenschen we niets liever dan de bouwerij weer op gang te brengen; hopen wij in de buitenwijken weer nieuwe woningblokken te zien verrijzen en in het centrum de open plekken, zooals daar zijn het Bisschops-terrein, het midden-üam-ter- rein, het Paleis voor Volksvlijt-terrein aan het Frederiksplein, weer te zien volgebouwd. In het Gooi, onze Zuid-Oostelijke „voorstad" daarentegen wenschen we den bouw van land huizen en optrekjes aanzienlijk te beperken en althans een flink stuk op een terrein te houden. Er bestond inderdaad kans, gezien de trek die er de laatste jaren naar het Gooi •vas en gezien ook de neiging die er bij de organisatie der erfgooiers, „Stad en Lande van Gooiland", bestond om hun grondbezit voor een groot deel als bouwterrein te gaan exploiteeren, dat er hier binnen afzienbaren tijd niet veel meer zou overblijven van de schoone heide en weide, boschpartijen, enz. die thans nog deze streek min of meer een natuur-monument maken. Er bestond dan ook alle aanleiding voor een Vereeniging als die tot „Behoud van Natuurmonumenten" alarm te blazen en den strijd aan te binden tegen de aanstormende troepen van bouw-exploitanten en eigen bouwers. De ijverige voorzitter van genoemde vereeniging, mr. P. G. van Tien hoven, wist al spoedig vele voor de zaak warm te maken. In de hoofdstad zelf, waar men ook begon te voelen, dat er iets gedaan moest worden ter bescherming van den Gooi- sclien „tuin", waren het in den beginne dr. Van den Tempel en mr. Van den Bergh die de kwestie op het officieele tapijt brachten. Het denkbeeld van het z.g. Gooische „Natuur reservaat" kwam op, en voor dit denkbeeld werden langzamerhand behalve het Amstei- damsche, ook de gemeentebesturen van Hil versum, Bussum, Huizen, Laren en Blari- cum en tenslotte Ged. Staten en het Bestuur van Stad en Lande gewonnen. Vooral ook door de stuwende kracht van den Commis saris der Koningin mr. Roëll, heeft men het nu, na overwinning van vele moeilijk heden en het doorworstelen van een ware rijst en breiberg van allerlei administratieve en wettelijke regelingen, zóó ver gekregen, dat 26 Nov. j.1. het Gooische Natuurreservaat een voldongen feit is geworden. Het is, om in de woorden van dr. Plenri Polak, ook een van de onvermoeide propagandisten van dit Natuurreservaat, te spreken, „een gulden dag geweest voor alle natuurvrienden". Am sterdam, Stad en Lande, heel Nederland mag zich thans verheugen in het bezit van een heerlijk stuk natuur in de onmiddellijke nabij heid der hoofdstad, dat ten eeuwige dage ongerept zal blijven niet alleen, doch ook verbeterd en verfraaid, en waarschijnlijk op den duur ook nog wel vergroot zal wor den. Al is dit dan een feit waar velen in de hoofdstad zich van harte in verheugen, te ontkennen valt anderzijds niet, dat we ook op andere wijze meer en meer in onze „onmid dellijke nabijheid" met natuur begiftigd zul len worden. Neen. ik bedoel nu niet het grootc boschplan geprojecteerd aan onzen Zuidelijken grens onmiddellijk onder den rook der stad, een plan waaraan men (r-ar B. en W. tijdens deze begrooting debatten mededeelden) binnenkort bij wijze van werkverschaffing reeds een begin van uitvoering hoopt te geven. Ik denk hier veeleer dan de wijze waarop de moderne techniek de natuur in eertijds verafgelegen deelen van het land allengs onder ons on middellijk bereik brengt. Om een voorbeeld te noemenweldra, waarschijnlijk in het begin van den aanstaanden zomer, zal deFriesche natuur, met zijn beroemde meren, onder ons onmiddellijk bereik komen door toedoen van een bus-verbinding over den nieuwen afsluitdijk, een verbinding waartoe Gedeputeerden van de beide betrok ken provincies dezer dagen een concessie verleenden aan de A.T.O., de dochter-onder neming van de Nederlandsche Sporen. De bedoeling is dat deze busverbinding binnen enkele jaren zal plaats maken voor een treinverbinding. In Alkmaar en Leeuwarden zullen de twee bus-stations komen. Op meer dere spoorstations zullen goedkoope reisbil jetten verkrijgbaar worden gesteld aanslui tende op dezen autobusdienst over den af sluitdijk AlkmaarLeeuwarden vice versa. Het traject over den afsluitdijk wordt de langste autobusdienst in Nederland, n.1. 116 km. De rijtijd zal pl.m. drie en een half uur bedragen, wat betrekkelijk lang is, maar voor- loopig geboden is in verband met den toe stand der wegen. Voorloopig is een dienst regeling opgezet van om de drie uur en van acht ritten per dag, vier keer op en vier keer af. Er zullen zes nieuwe reiswagens van Nederlandsch fabrikaat, elk voorzien van 31 zitplaatsen in gebruik worden gesteld. De nu reeds zoo onmiddellijk nabij gelegen Gooische natuur zal overigens het volgend jaar ook nog onmiddellijker nabij komen te liggen: de verbinding er heen over den Mui- derstraatweg zal dan, nadat zij de laatste jaren al in zoovele opzichten verbeterd werd, van haar laatste obstakel, haar laatste hin dernis, ontdaan zijn. Die laatste hindernis is de draaibrug over het Merwedekanaal die thans nog telkenmale het verkeer op buiten gewoon hinderlijke wijze ophoudt, zóó dat er vele keeren per dag onafzienbaar lange rijen auto's en fietsen voor staan te wachten. De nieuwe vaste kanaalbrug die thans in staat van wording verkeert en die, blijft het werk even vlot als tot nu toe" voortgang hebben, in Jurii 1933 geheel gereed zal zijn, zal aan deze groote .verkeerstoringen voorgoed een einde makenn. De nieuwe brug komt aan haar onderkant op een hoogte van 9.06 m boven den waterspiegel te liggen, hetgeen 2 m hoo- ger is dan de z.g. „hooge spoorbrug" over het Merwedekanaal in de spoorbaan Am sterdameesp. Zij wordt geheel van ijzer gemonteerd, komt 1.500.000 kg te wegen en zal aan de Dok-Maatschappij geheel afge bouwd en daarna op lichters naar de plaats van bestemming gesleept worden. Nieuwe gebouwen. Om van het Gooi en de natuur weer naar de stad terug te keeren en er dan verder in dezen brief dan maar te blijven: de wensch naar wél bouwen hier, waaraan het laat ste jaar zoo teleurstellend weinig werd tege moet gekomen, begint weer, met enkele kleine oplevingen der bouwbedrijvigheid, 'n klein beetje in vervulling te gaan Op het Landlust-terrein aan onzen Westelijken kant ging deze week de eerste paal in den grond voor een nieuw woningcomplex en met een tweede complex zal men er ook weldra een aanvang maken. Enkele groote gebouwen in het centrum zullen daarnaast binnen zeer korten tijd mede wat nieuw leven in de bouwerij zoowel als in de brouwerij brengen. De plannen die de A.J.C. reeds langen tijd koesterde om van het oude Panoramagebouw aan de Plantage een modern Jeugd-tehuis te maken, zu'.'m eindelijk tot verwerkelijking komen. De financicele grondslagen waarop die plannen berusten worden thans, naar men uit den mond van wethouder De Miranda dezer dagen vernam, voldoende solide geacht om den grond in erfpacht aan de A.J.C. uit te geven. En ook voor de bebouwing van het Bisschop-terrein valt „zeer binnenkort" een voordracht te verwachten. Tenslotte is, zooals ik reeds in mijn vorigen brief voor spelde, ook het tot stand komen van een Sportpaleis met overdekte wielerbaan, na de goedgeslaagde eerste Zesdaagsche zeer na bij gekomen. Er zijn verschillende groepen van toekomstige ondernemers hard aan het werk in die richting. Het is een soort race tusschcn gegadigden die nu, met de finan- cieele resultaten van die wielerweek in het R.A.I.-gebouw voor oogen, wel geloovcn dat er „iets", neen veel waarschijnlijk, „in zit", en die allen het eerst den.... begin streep (van de bouwerij van zulk een paleis) trachten te halen. Favoriet in dezen zou men kunnen noemen de groep die zich de mede werking verzekerd heeft van den architect Jan Wils, de bouwmeester van het Olympisch Stadion. Zij heeft zich als plaats van dit nieuwe hoofdstedelijke Winter-sportpaleis een terrein gedacht aan het Surinameplein, aan het einde der Overtoom. Dit nieuwe Amster- damsche paleis, dat naast de wielerbaan dan ook een kunstijsbaan een gymnastiekzaal, een expositie en meetingruimte en mogelijk ook nog een z.g. „Wellenbad", een badinrich ting met kunstmatigen golfslag zal bevat ten, zal in alle geval in den een of anderen vorm niet lang meer op zich laten wachten. Gedekt contra ongedekt Ik ben dezen keer met de tegenstellingen begonnen en wil daar nog even op terug komen. De tegenstelling: gedekte en onge dekte hoofden, die hier de laatste dagen om zoo te zeggen dubbel onderstreept wordt, moet namelijk met een enkel woord geboek staafd worden. De blootshoofds-propa. andis- ten die toen zij zich, een twintig jaar ge leden voor het eerst in de stad bij elke weers gesteldheid zonder hoofddeksel begonnen te vertoonen, en toen als een stelletje excen trieken beschouwd werden die nu ook eens een buitenlandsch, een speciaal Engelsch nicu- wigheidje (in Londen gelanceerd door de zoo genaamde „Hatless brigade") in onze goede Amstelstad wenschten te introduceeren, die blootshoofds-propagandisten hebben tenslotte het pleit over een groot gedeelte der Amster- damsche linie gewonnen. Het winter en zomer met ongedekt hoofd loopen kwam er „in", zoodat zelfs vele bezoekers van de Beurs, waar men in vroeger tijden niet alleen niet ongedekt, maar zelfs niet zonder de extra-deftige dekking van een hoogen hoed verschijnen kon, wilde men geen gevaar loopen ware opstootjes te verwekken, thans met een gerust geweten zonder hoofddeksel de heilige halle van Mercurius betreden. En onder de jeugd werd het bepaald mode. dit pet- of hoedloos loopen en fietsen. Elke mode heeft echter de neiging de een of ande ren tijd weer „in ^n tegendeel om ie slaan". Lange rok, korte rok, weer lange rok.. Kleine dameshoedjes, groote hoeden, weer kleine hoedjesVoile, geen voile, weer wel voileIn iets tot een zekere mate van algemeenheid gekomen, dan voelt men zich, tengevolge van de onderschei- dingszucht zeer gedrongen het omgekeerde te gaan doen, te gaan aantrekken of te gaan opzettenZoo gaat thans, nu Jan en alleman" voor een aanzienlijk deel bloots hoofds ging loopen, de wensch van de schooljeugd b.v. weer uit naar het.... ge dekte hoofd, het met een zeer speciaal, onderscheidene" baret gedekte hoofdNa tuurlijk is fabrikant en handelaar er ook hier als de kippen bij een dien wensch gevolg te geven en hem zoo noodig nog flink te stimu- leeren ook. Vandaar dat we deze dagen in de stad onder de rubriek „Opening van tentoon stellingen" ook te vermelden kregen: de ope ning van een groote propagandistische ten toonstelling van schoolbaretten in allerlei vorm en kleur.... Misschien is dit, deze nieuwejeugdbeweging, wel het begin van een nieuwe hoofddeksel-beweging in het algemeen! De kans dat andere categorieën van jonge en oudere mannelijke stadgenooten zich in de toekomst ook willen gaan onder scheiden niet zoozeer door hetgeen zij in, maar op het hoofd dragen, bestaat! Er ope nen zich op dit gebied wijde perspectieven. Er is hier plaats voor veel symboliek tevens! Onze reeders zouden b.v. gedekt kunnen gaan met een verfijnd soort luxe-Zuidwester; onze effecten-makelaars met een veelkleurig hoofd deksel met slappe rand die, al naar gelang zij a la baisc, dan wel a Ia hausse, aan het specu- leeren zijn, naar beneden dan wel opgeslagen gedragen kan worden, enz. enz. Het Gem. Girokantoor, Intusschen werkt men zich op het Prinsen- nof met bekwamen en te loven spoed door de begrooting heen. Veel bijzonders valt er dit keer van de begrootingsdebatten echter niet te melden. Vermeldenswaard is misschien al leen dat B. en W. toch niet zoo door dik en dun hun gestie ten aanzien van het veelbc- streden gemeentelijke girokantoor verdedig den, dat zij niet het voorstel-Rustige, waarbij I

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16