L OP EN OM g E^tèk HET BINNENHOF I Met boemeltrein-gangetje! - De werk- loozen-zorg. - De tuberculose-duivel. - Korting op de ambtenaars-salarissen. - De 40-urige werkweek, en de winkel sluitingswet. - Minister Reymer is tegen de politiek in den aether. Marine-brieven uit Sndië. zij worden uitgenoodigd geen rentevergoe ding voor direct opeischbare schulden meer te geven en tevens voor diverse werkzaamheden voor derden een billijke vergoeding te bereke nen in prae-advies zouden willen nemen. Zij Den Haag, 8 December. Ook thans kan ik nog niet zeggen, dat de Tweede Kamer bijzonder voortgang ge maakt heeft met het afhandelen der Rijksbe- grooting. In het tijdsverloop tusschen mijn vorig Overzicht en dit werd slechts.... één begrooting finaal afgedaan en wel: de Post- begrooting! Met „Binnenlandsche Zaken" en met „Economische Zaken" is men nog steeds doende, terwijl de butgets van de ministers Terpstra, De Geer. Reijmer („Waterstaat") en de Graaf (Dep. van Koloniën) nog onaan geroerd liggen op dit moment. Voor Kerst resten nog twee weken om te werken. Opdat men dus de noodige spoed betrachtte!. Buiten het begrootingswerk om zijn deze weck weer verschillende ontwerpen voor de senatoriale behandeling rijp gemaakt. Ik noem daarvan allereerst het ontwerp met de strek king, de korting van het eigen pensioen der ambtenaren te verhoogen van 3 tot hoog stens 8 pet. Ik wil al dadelijk meedeelen, dat het ont werp werd aangenomen met 6024 stem men. (Tegen: de Soc.-Democraten en de com munisten). Bij art. 5 nam de Regeering een amendement-Suring, r.k., over dat wilde ver- m.jden, dat het ontwerp verder gaat dan noo- dig is. Saneering der Landsfinanciën wordt er mee beoogd, doch zei de heer Suring nu beteekent het ontwerp ook, dat lagere organen, Prov. Staten, gemeenteraden en waterschappen de bevoegdheid zullen krijgen, 8 pet. te korten. En dat wilde de afgevaar digde niet. De heer J. ter Laan, s.d., kwam bij deze gelegenheid met zijn enkele dagen geleden in getrokken motie weer voor den dag. De motie vroeg op andere wijze dan door salaris-kor ting in het crisis-tekort te voorzien. Zij werd afgewezen met 6423 stemmen gesteund door dezelfden die tegen de wet waren. De heer Braat, p.b., die afwezig was bij de eindstem ming, was nu tegen de motie. Vrij heftig heeft men gedebatteerd over de vraag, in hoeverre van georganiseerd overleg sprake is geweest. Van de Regeeringstafel werd verzekerd, dat zekere organisatie van geen overleg had willen weten. De heer Schouten, a.r., wees den heer J. ter Laan op dat feit, omdat laatstgenoemde zich beklaagd had over het gebrek aan zijn tot overleg van de Regeering. Men heeft een ganschen middag besteed aan de behandeling van het ontwerpje tot regeling van den invoer van rund- en kalfs- vleesch (verlenging der contingenteering), het wetje voor uitkeeringen aan mobilisatie slachtoffers (x/2 millioen gulden) en aan dat tot verlenging van de opheffing van den in- directen vaccinatiedwang. In de middag-vergaderingen is niet veel begrootingswerk ter tafel gekomen. Slechts het budget van Binnenl. Zaken heeft men ver der behandeld, en vooral bij de afd. „Werk verruiming en Steunverleening" kwam een stroom van sprekers los! Ik zal mij moeten bepalen tot het antwoord van minister Ruys, want een releveeren van hetgeen door de di verse afgevaardigden werd opgemerkt, valt in dit bestek eenvoudig niet te denken. Men lezen daarvoor de verslagen. De minister dan richtte weer eens de aan dacht op het treurige feit, dat er zich in ons land meer dan 300.000 werkloozen bevinden, 't Valt dus niet te verwonderen dat Z.Exc. sprak van een schrikbarenden omvang der werkloosheid. De minister deed verschillende niet geheel- onbelangrijke toezeggingen. Zoo verklaarde hij zich bereid te onderzoeken hoe de Werk- loosheidsraad kan worden betrokken bij de departementale organisatie. Landaanwinning in de Wadden zal worden bevorderd. Evenals de bebossching en de beplanting van de dui nen, en: de gemeentelijke werkverschaffing De Regeering aldus minister Ruys wil de gemeenten zooveel mogelijk tegemoet komen wat betreft de lasten van de werkver schaffing en de steunverleening, doch gewaakt dient te worden tegen een te groote royaliteit van die gemeenten. Wering van vreemde ar beidskrachten wordt overwogen. Het wachten 's nog slechts op enkele adviezen. Voorts is 1 behandeling de vraag, welke verbeteringen n de tarieven der steunverleening van som zullen de zaak eens bekijken. Daar is, ook al wil men in principe geen opheffing van deze Giro, wel reden voor.... Dat elke post aan den Post-Giro 4,97 ct. kost en bij den gemeente-Giro 10,4, dus ruim twee maal zooveel, geeft toch wel te denken.... mige plattelandsgemeenten kunnen worden aangebracht. Ook is de minister bereid, de leeftijdsgrens voor steuntrekkende zelfstandi ge vrouwen (kostgangsters) te verlagen van 35 tot 25 jaar. De in een motie-mej. De Jong s.d., vervatte wensch inzake de steunverlee ning aan volwassen, bij ouders inwonende kin deren moest Z.Exc. (zij werd naderhand ver worpen) afwijzen. Bij de steun aan de ouders wordt daarmee reeds rekening gehouden. Wel wilde de minister overwegen de uitkee ringen krachtens de soc. verzekeringen niet geheel in mindering van de uitkeeringen te doen brengen, gelijk dat thans met de Ouder domsrente het geval is. Verhooging der loon- normen bij de werkverschaffingen kon minis ter Ruys' helaas niet overwegen. Bij de afd. „Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling" wist dr. v. d. Tempel, sd., gedaan te krijgen, dat het z.g. vóór-ont werp betreffende een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig zal worden ge maakt. De afd. „Volksgezondheid" kwamen de afgevaardigden mevr. De Vries-Bruins s.d., en Vos, v.b., op tegen de voorgestelde vermindering van de subsidie voor de tuber culose- en malariabestrijding. De beide leden dienden dan ook ieder een motie in resp. voor handhaving van de toelage voor de tubercu- lose-bestrijding en voor het alsnog beschik baar stellen van f 3500 voor de malariabe strijding in Noord-Holland. Vooral wat den steun voor den kamp tegen den tuberculose- duivel betreft, mag op eenig resultaat van de pogingen worden gehoopt! Doch evenzeer zou het te betreuren zijn als de malaria-bestrijding in N.-H. moest worden gestaakt. In de over het algemeen weer zeer ge rekte „avond"-vergaderingen is een deel van de begrooting van minister Verschuur afgedaan en ik zei het reeds de ge- heele postbegrooting. Bij de behandeling van deze laatste materie heeft minister Reymer een verklaring afgelegd nopens de radio, waarover ongetwijfeld nog wel het een en ander te doen zal zijn! Daarover straks. Aan Exc. Verschuur heeft men niet zeer belangwekkende ontboezemingen weten te ontlokken. Aandacht verdient ongetwijfeld hetgeen hij heeft gezegd omtrent de 40-urige werkweek en aangaande een mogelijke her ziening van de winkelsluitingswet. Aller eerst wees hij op de noodzakelijkheid, een afwijkend standpunt in te nemen van wat in normale tijden mogelijk zou zijn. Staat thans de Regeering koel tegenovei het vraagstuk? Neen. De keerzijde van de medaille moet nu eenmaal bekeken worden Niemand zei Z.Exc. zou invoering wil len tegenhouden... als deze mogelijk ware! Over de rationalisatie sprak Z.Exc. niei zeer afkeurend, wijzend op de geweldige technische mogelijkheden in de wereld. Doch helaashoezeer de wereld een ideale kon zijn, zij is het niet. Indien men internationaal tot de 40-urige werkweek kon komen, zou zij mogelijk zijn zonder loonsverlaging. Nationaal echter niet. De soc.-democraten gebruiken zei de minister de 40-urige werkweek wel een beetje voor agitatie-doeleinden. In Duitschland is een poging tot gedeeltelijke invoering mislukt. Öe minister las een citaat voor uit een werk van ir. v. d. Waerden, waarin deze erkent dat het een moeilijk vraagstuk is, en dat invoering zonder loons verlaging niet mogelijk is. Waarom nu die agitatie? vroeg mr. Verschuur terecht. De Regeering zal den arbeid te Genève warm stemmen. Het geheele vraagstuk verkeert nog in het Segin-stadium van onderzoek. De winkelsluitingswet! De minister ver klaarde dat 't noodzakelijk is, eerst het re sultaat van het loopende onderzoek af tt wachten. Daarvan zal de definitieve hou ding der Regeering t.a. van een wijziging van de wet afhangen. Z.Exc. liet nu aan dr. Vos over, welke consequenties hij uit deze verklaring wilde trekken. Voorts beantwoordde de minister diverse opmerkingen van afgevaardigden. Een en kele maal zei hij een nader onderzoek toe Zoo beloofde hij, een verbod aan ambte naren om 's avonds ander werk te doen, te zullen onderzoeken in overleg met den ml- n.ster van Justitie. Uitvoerig ging de be windsman op allerlei details in, er o.a. sterk op wijzend, dat verlaging van het algemee- ne kostenpeil voor ons land heilzaam zou zijn, met het oog op de internationale markt. Overigens zou t mij te ver voeren de mi nisterieele uiteenzettingen op den voet volgen. Bepaalde toezeggingen deed hij niet bij de mondelinge gedachten-wisseling. Nu nog even over de reeds genoemde verklaringen van minister .Reymer! Bij de debatten over de postbegrooting waarbij schier door alle partijen was geklaagd over de verslechting van den postdienst vooras, ten plattelande kwam natuurlijk ook het befaamde radio-vraagstuk op de proppen De afgevaard.gden Van Dijk, a.r.. Slotema ker de Bruine, c.h., Boon,, v.b. en Oud, v.d., bepleitten krachtig het uit den aether doen verdwijnen van de politiek. Daarbij werd vooral gecritiseerd op de uitzendingen van de VARA, die zei de heer Van Dijk blijkbaar levensrichting niet van politiek weet te scheiden, want zij is zuiver een apparaat in de handen der s.d.a.p. Ook de heer Oud gispte dat, doch hij wilde niet ös politiek geheel uitsluiten, maar wel haar toelaten bij bijzondere gelegenheden (ver kiezingen e.d.). Mr. Boon kwam op vooi den nationalen omroep (ook mr. Oud), en hekelde het bekende zendtijdbesluit van 15 Mei '30. Z.Exc. verdedigde zich allereerst teger. de klachten over de bezuinigingen bij den postdienst. De minister zei: er is bezuinigd en er moest bezuinigd worden. Er zijn aller lei maatregelen ook ten gerieve van het publiek genomen, (invoering van dt nacht-posttreinen, uitbreiding van den aut j- dienst en automatiseering van de telefoon). Wat betreft het personeel, zei de be windsman, dat de arbeidsvoorwaarden over 't algemeen niet te zwaar zijn. Verschillende afgevaardigden hadden er kend, dat de wijze, waarop thans de post- menschen hun werk verrichten een woord van lof verdient. Dat verheugde Z.Exc. Hij wees erop, dat ook de postdienst naar een Soerabaia, November '32. Beste jonker Jan. Er gebeuren hier in Indië bij onze navy de laatste maanden zoovele ver meldenswaardige dingen, die zeer zeker jullie ,n Nieuwediep zullen in- tresseeren, dat ik me voorstel je we kelijks op de hoogte te houden, opdat ook jullie, recidieve indischgasten, ge heel in de marine hier bent ingewerkt zoodra je je facie hier weer komt laten zien! Om je de moeite van oververtel len te besparen, heb ik de redactie van het „Juttertje" verzocht, mijn epistels aan jou te willen publiceeren, opdat een ieder er het zijne uit kan halen. Om eens even te memoreeren, sedert mijn aankomst hier in de Oost, had den de volgende vermeldenswaard feiten plaats: in Maart viel de „D 26" bij nachtvliegen. In Augustus was het eskader bestaande uit de „Sum", 2 ja gers, de „W. d. W.", en de „v. G.", 4 onderzeebooten en de „P. v. O." (de model afkorting voor de Prins van Oranje) een aantal vliegtuigen en.'... de gevechtsschijf, in de buurt van Priok, en maakte de Marine landings divisie een bataillon onder bevel van een overste een uitmuntend figuur op de parade. We hebben hier name lijk tegenwoordig bij de tamboers en pijpers ook 4 klaroenblazers, die een echte „schwung" aan dit martiaale ge heel geven. Bovendien is de „Stafmu- ziek" ook belangrijk beter dan 8 jaar geleden toen wij met jonge beenen aan de landingsdivisie op Passiran mee deden! Thans moest deze landingsdivi sie mee doen aan de Parade op het Koningsplein op Koninginne-dag. We staken alleen erg af, dat noch de Batal jonscommandant, noch diens Adjudant op een biek zaten, want bij iedere mel ding of bij ieder officiers appèl zag je die zielepooten het halve Koningsplein over hollen, terwijl hun collega's van de landmacht allen op een hors over 't veld draafden! Ook de marine tantoe 2 maal gehouden, ontlokte veel bijval aan het Weltevredensche publiek. Het begon heusch een beetje op ons Nie" wediep te lijken, met die hossende menschen achter de taptoe aan, en dan merk je op eens hoe warm of het i: de Oost is! Terug gaande naar Soerabaia had het eskader het jacht van de gouver neur in zijn midden, de „Rigel", er kwam mij plotseling die aanvaring var de „Wega" weer voor den geest, maar ditmaal liep het zonder ongelukken al en stapte Z.Exc. behoorlijk bejoeld ir Soerabaia aan de kaai. Thans zijn de gemoederen hier nogal la®er niveau zal moeten; de tijden drin gen daartoe. De minister wilde aan het verzoek vati den heer Bakker voldoen en nog eens nader de positie van de kantoorhouders met den directeur-generaal bespreken. Wat betreft aanstelling van de arbeidscontractanten zei Z.Exc., dat zulks een Regeeringszaak is, waarover met de centrale commissie van overleg wordt onderhandeld. Het spreekt vanzelf, dat mr. Reijmer d°n wekelijkschen dienst op Indië alsnog wil handhaven. Uitvoerig verdedigde de mi nister zijn standpunt inzake eventueele overneming van de gemeentelijke telefoon netten door het Rijk! Eenheid van telefoon- beheer is noodig. Komend tot de radio-kwestie verklaarde» den minister.dat hij heeft gemeend naar billijkheid en naar juistheid te hebben ver deeld. Moest hij wederom beslissen, de be windsman zou ook thans niet andere be sluiten. Met nadruk onderstreepte ZFxc. dat hij geen parti pris heeft tegen de Avro en herhaalde nog eens, dat de Avro, en al leen de Avro, een bevredigende regeling in den weg staat. Dat t.a. van de zendapparatuur nog geen beslissing is genomen ligt aan het feir, dat gewacht moet worden op de resultaten van de conferentie te Madrid. Ten slotte volgde dan het belangrijkste; minister Reymer verklaarde zich Bereid wetswijziging te bevorderen, waardoor de politiek in den aether meer dan tot dusver kan worden voorkomen. Deze tegemoetkoming kon echter toch de Liberalen en Vrijz. Democraten er niet toe brengen, vóór de begrooting te stemmen, zoozeer zijn zij door de radio-politiek van den minister ontsticht. De s.d. ec'iter waren wèl voor, ondanks het feit, dat de heer Van Braambeek opkwam tegen het denkbeeld, de politiek uit den aether te gaan weren en ondanks meerdere bezwaren. Opmerkelijk mag stellig wel genoemd worden het ver schijnsel, dat bij het debat over de ïadio geen enkele socia-:l-democraat zkh liet hooren! Parlementariër. gelaaien, omdat een paar artikelen In de Indische courant aan het licht brach ten dat ook hier in Soerabaia een gene raal geplaatst zou worden mettertijd, wat natuurlijk de positie van onzen Marinecommandant een kolonel belangrijk zou doen veranderen. Hel is echter prettig te weten, dat een doe) van de Indische pers de Marine een goed hart toedraagt. De nieuwe mari ne-commandant) is pas gearriveerd, Z.H.E.G. schijnt zich met dekteunis aan boord behoorlijk aan 't hoofd ver wond te hebben, tenminste de uiter lijke kenteekenen waren nog duidelijk zichtbaar. Over de „Krakatau" hebben de pers berichten je natuurlijk volledig inge licht. Kan je je voorstellen, hoe wij dit silhouet aan de „toekang plak" missen! Men schijnt nog hoop te heb ben deze kappal binnen te kunnen brengen, maar dan vraag ik me af wat moeten we er dan mee beginnen? „Zeemacht" behaalde een ongesla gen voetbalkampioenschap van de 2e kl. S.V.B. Mij dunkt dat zal majooi Stam genoegen doen. Het eskader ondergaat binnenkort een groote verandering. De kolonel van Duim wordt er eskader-comman dant van en zal den Schout-bij-nacht Bosma aflossen. Verder gaat de „Su- matra" uit dienst en komt de „Java" daarvoor in de plaats. De groep één torpedobootjagers wordt vervangen door de „Piet Hein" en de „Evertsen" welke laatste ,de groepsboot wordt. Ook komt er een nieuwe divisie onderzee- booten in dienst. Op dé Kruiserkade. dat heb jij niet meer gekend, komt nu de z.g. Militaire conservatie, waar al les in cerservatie komt van de Marine, met heel wat betere huisvesting als vroeger de oude gebouwen op de werf. Zeg, weet je dat ons alles vriend Pandjang, die factotum van Modder- lust, overleden is. Hij kon zich blijk baar aan die nieuwe omgeving van de keurige sociëteit niet meer aanpassen. Het zal je wellicht goed doen te ver nemen, dat het oude Modderlust in ge bruik is genomen voor katholieke kerk. In de stad is kortelings een nieuw lellendoorn geopend, waarbij een groote hoeveelheid champie is gedron ken, alsof er geen malaise was. Ik ben zeer benieuwd of Tutti-Frutti de concurrentie uit zal kunnen houden. Voor deze week genoeg, amice, en 0 de volgende week vanuit Birma, waar we dan met eenige schepen van het eskader liggen. Gegroet, Je HENK. I

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 17