«"«•Abdijsiroop TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 DECEMBER 1932. ff China en Japan. urilf K Uzenf Waot gmn ïw, firn De schulden aan de Ver. Staten. Zeppelin-verbinding met Indië. Het visscherijbedrijf te IJmuiden. bijna géén nacht slapen TWEEDE KAMER. Da vergiftiging ta Bussum. Moord en berooving Da moord te Putten. De brand op de „P. C. Hooft". 461e STAATSLOTERIJ VERDAGING VAN DEN RIJKSWEG TOT MIDDEN JANUARI. In den Duitschen Rijksdag van gisteren werd, nadat het voorstel aangenomen was om het sociaal-politieke deel van de econo mische noodverordening van 4 September op te heffen, eveneens aangenomen een' amnestie-voorstel voor delicten begaan uit politieke motieven of uit sociale nooddruft of tijdens economische oorlogen. De Rijks- regeering acht dit voorstel te ver gaand. Daarna werd de Rijksdag verdaagd tot een door den voorzitter tezamen met het senio renconvent te bepalen datum, hetgeen practisch beteekent midden Januari, Vol gens den wensch van den Rijkskanselier. POLITIEKE AMNESTIE IN ITALIË. Bijna 20.000 personen in vrij heid gesteld. Officieel wordt medegedeeld, dat tenge volge van de uitvoering van het ter gele genheid van den tienden verjaardag van het fascisme uitgevaardigde amnestiebe- sluit voor bepaalde politieke gevangenen ip 80 November jj. in totaal 19.371 gevan genen in vrijheid waren gesteld. Overeenstemming tusschcn Frank rijk en Engeland. Ook Frankrijk betaald op 15 December. V.D. meldde gisterenochtend uit Parijs: Herriot zal in den loop van vandaag voor de financieele corhmissie en voor de commissie van buitenlandsche zaken van de Kamer en morgen voor dezelfde commissies van den Senaat verschijnen, teneinde het definitieve standpunt van de regeering ten aanzien van de schulden- kwestie toe te lichten. In welingelichte politieke kringen wordt verklaard, dat tusschen de Engelsclie en de Fransche regeering overeenstemming is bereikt en dat de beide regeeringen Donderdag a.s. hun betalingsverplichtin gen zullen nakomen. Frankrijk zal dus een bedrag van 480 millioen francs be talen. De Fransche regeering zal er echter tegelijkertijd op wijzen, dat deze betaling de laatste binnen het kader der Mellon- Berenger-overeenkomst is, en dat zij een principieele regelin&der schuldenkwestie eischt, die parallel loopt met de te Lau- sanne getroffen overeenkomsten. De actie der Japanners in N.-W. Mantsjcerije. De sterkte der Japansche troepen, die Noord-West Mantsjoerije hebben bezet, wordt geschat op 9000 man. Een deel hun ner zal te Hailar in garnizoen blijven. De ontwapening en interneering der Ohineezen, die over de Russische grens zijn gekomen, is geschied op grond van een Japansoh-Russische overeenkomst Generaal Ma, die zich eveneens naar het Sowjet-gebied had begeven, gaf den wensch te kennen, naar China terug te keeTen. „WERKZAAMHEDEN OVERBODIG". Bfj koninklijk besluit is met ingang van 1 Januari 1933, aan dr. H. C. Redeke, di recteur van het rijksinstituut voor biolo gisch visscherii-ondeTzoek, hoofd der afd. rivier- en binnenvissoherfi, aan mej. A. P. C. de Vos. bioloog, mej. A. J. van Aken, administratief ambtenaar, en F. van Dok, amanuensis bii dit instituut te Gouda, we gens verandering in de inrichting van den dienst, waardoor hunne werkzaamhe den overbodig zün geworden, eervol ont slag verleend. („Volksblad"). Dr. Eckener en de heer J. E. van Tijen naar Nederlandsch- Indië. Naar het Persbureau Vas Diaz ver neemt, zal dr. Eckener op 30 December a.s. met het mailschip „Baloeran", van den Rotterdamschen Lloyd, van Marseille naar Nederlandsch-Indiië vertrekken. Dr. Ecke ner zal de reis tot Suez meemaken en één week in Egypte blijven. Vervolgens zal dr. Eckener met het motorvrachtschip „T&- lisso", van de Maatschappij „Nederland dat in ballast vaart, de reis naar Neder- landsch-Indië voortzetten. Dr. Eckener heeft besloten om met het laatstgenoemde schip ziin reis te vervol gen, om zoodoende in de gelegenheid te zijn langs de bijzondere route, welke het schip neemt, de meteorologische toestan den te bestudeeren, in het bijzonder die van den equator. De aankomst van dr. Eckener in Neder- landsch-Indië zal vermoedelijk eind Ja nuari plaats hebben. Dr. Eckener is voor nemens twee drie weken in Neder- Ïandsch-Indië te verblijven. Hü zal verge zeld worden door den heer J. E. van Tijen, die als vertegenwoordiger van het „Syn dicaat voor Luohtschepenverkeer met Ne- derlandsch-Indië" de reis zal meemaken. DE VERNIEUWING VAN DE FRANSCH-BELGISCHE MILITAIRE OVEREENKOMST. Het Tweede Kamerlid Moller heeft den minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennisgenomen van de mededeelingen in de Belgische pers omtrent de aanstaande vernieuwing van de Fransch-Belgische militaire over eenkomst van 7 September 1920? 2. Is de minister bereid mede te dee- len, of in de documenten, die door de Bel gische regeering onder dagteekening van 2 November 1920 omtrent de in de eerste vraag genoemde overeenkomst zijn ge zonden aan het secretariaat van den Vol kenbond (geregistreerd door het secreta riaat onder no. 56 op 4 November 1920), een tijdsduur voor de bedoelde overeen komst is bepaald, en zoo ja, tot wanneer die overeenkomst van kracht is gebleven resp. blijft? 3. Indien in de onder 2 genoemde do cumenten geen tijdsduur wordt aange wezen, is de minister dan bereid de aan dacht van de bevoegde instantie van den Volkenbond te vestigen op deze leemte in de mededeeling van de Belgische re geering en te verzoeken, dat het secreta riaat van den Volkenbond bij de Belgi sche regeering alsnog omtrent den tijds duur van de bedoelde overeenkomst in lichtingen zal inwinnen en deze aanvul ling krachtens art. 18 van het Volken bondsverdrag openbaar zal maken? 4. Indien de Fransch-Belgische over eenkomst mocht worden vernieuwd, is de minister dan bereid op grond van art. 18 van het Volkenbondsverdrag te vorde ren, dat door het secretariaat ter registra tie en ter openbaarmaking niet met een loutere kerfisgeving omtrent de vernieu wing genoegen zal worden genomen, docli slechts met de mededeeling van den vol- ledigen tekst van de overeenkomst zelf? Certificaten voor den uitvoer van zecvisch naar België. De visehhandelaren besluiten geen vlsch meer te koopen en hun zaken te sluiten. Men schrijft uit IJmuiden aan de »N. Rott. Crt.« dd. gisteren Woensdagavond 7 uur hebben de viseh handelaren te IJmuiden officieel bericht uit Den Haag ontvangen, dat reeds met ingang op vandaag voor den uitvoer van versche zeevisch naar België en Luxem burg certificaten van uitvoer, uit te geven door de Nederlandsche regeering, zouden worden vereischt, evenals zulks met den uitvoer van visch naar Frankrijk onlangs in werking is getreden. Daar gebleken is, dat door het instellen van de certificaten voor Frankrijk voor de reederijen geen enkel resultaat is be reikt en voor den handel deze certificaten slechts moeite en kosten hebben opge leverd, is de ontstemming onder de han delaren hierover algemeen. Ook de binnenlandsche bandelaren ver zetten zich krachtig tegen deze regeerings- maatregel, omdat het gevolg hiervan zal zijn, dat de buitenlandsche visch voortaan den rijksvischafslag te IJmuiden niet meer zal passeeren, maar direct aan den kleinhandel in het biunenland zal worden afgegeven. Deze directe bediening van den binnenlandschen kleinhandel met het buitenlandsche produet zal ook van groot nadeel zijn voor de IJmuider reederijen. Een en ander was aanleiding voor den handel, hierover gisteren een vergadering te houden, waarin is uitgesproken, dat op deze wijze niet kan voortgaan. Gezien de toch reeds slechte resultaten van het bedrijf, achtte men het beter, onder de gegeven omstandieheden de zaken te sluiten en zich van vandaag af van aan koop van visch te onthouden. Indien er geen verandering intreedt, zal dit ten gevolge hebben, dat een groot aantal werk nemers zal moeten worden ontslagen. HET BEHOUD VAN DE RECHTBANK TE ALKMAAR. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Alkmaar meldt: De vreugde over het besluit van de regeering om het voorstel tot opheffing van de Alkmaarsche rechtbank in te trekken, is hier algemeen. Van alle open bare gebouwen wappert de driekleur, zoo ook van de woningen van de leden der Alkmaarsche balie en van tal van particulieren. Wij hadden over het verblijdende feit een onderhoud met den burgemeester, air. W. C. Wendelaar. Het feit, aldus de burgemeester, dat de minister de op heffing van de Alkmaarsche rechtbank heeft teruggenomen, lijkt mij een triomf van de argumenten. Er zijn inderdaad door zoovelen, die bij deze zaak betrokken waren, zoo krachtige argumenten naar voren gebracht, welke pleiten voor het behoud van de Alkmaarsche rechtbank, dat zelfs de groots e pleiter het daai'tegen zou hebben moeten afleggen. De opheffing van de rechtbank zou hebben beteekend een aanslag op het leven van de stad zelf. Het spreekt dan ook van zelf, dat heden de vlag van onze torens waait teto] teeken van de vreugde van de gansche burgerij over het behoud. Maar het is niet alléén een groot be- lang voor de stad Alkmaar, doch ook voor den geheelen omtrek, zooals nu eenmaal de belangen van Alkmaar en omstreken steeds onverbrekelijk meffl elkaar verbonden zijn. Ook in het gerechtsgebouw, waarvar: eveneens de driekleur wappert, heerscht! groote voldaanheid over het regeerings-! besluit. "Meer dan 40 jaar lijdende le lijn, is iets dat met geen pen te beschrijven is. Geen lucht, kortademigheid en bijna geen nacht slapen, zoo bracht ik mijn leven door. Nachts zat Ik dikwijls recht overeind In bed van benauwdheid, was rillerig, had last van koude handen en voeten. Door mijn vrienden werd ik opmerkzaam gemaakt op Abdijsiroop. Nadat ik 1 llesch van deze byzondere siroop had gebruikt, kwam het slijm los en na 4 flesschen gebruikt te hebben, voel ik mij weer beter dan ooit" (Origineel ter image) J. de L. le Sch. BijHoest - Griep - Bronchitis Asthma „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Thans Fl. 1.-, Fl. 1.50, Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdi|siroop-Bonbons per doos 35 cl, per dubbele doos 60 ct. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop). Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken. Verschillende leden komen op tegen de vermindering der subsidiën voor kinderuitzending. De heer Kupers (s.-d.) dringt aan op wederinvoering van de huurwetten. De heer van de Bilt (r.-k.) op krach tiger bestrijding in Noord-Holland. Do Minister verdedigt de reorganisatie van den dienst der volksgezondheid. De motie-De Vries—Bruins (t.b.c.- bestrijding) wordt verworpen met 40 tegen 39 stemmen. De motie-Dr. Vos (malaria-bestrfjdiug) wordt verworpen met 42 tegen 37 stemmen. De motie-Ketelaar wordt ingetrokken. In de avondzitting is voortgezet de be handeling van hoofdstuk X (Economische Zaken en Arbeid). De heer Bakker (c.-h.) waarschuwt tegen pogingen tot afbraak van onze sociale verzekering, welke een ondermij ning van onze volkskracht zou beteekenen. De heer Kupers (s.-d.) zegt, dat voor I tal van arbeiders en daarmede gelijkge-l stelden de vrees bestaat, dat zij op hunj ouden dag arm zijn. Het is te betreuren, dat in den gunstigen tijd de minister de gelegenheid voorbij heeft laten gaan om in deze leemte te voorzien. Spr. dringt aan op vereenvoudiging en unificatie der sociale verzekering. De heer Braat (pl.b.) dient een motie in, uitsprekende, dat land- en tuinbouw tijdelijk van de lasten der sociale ver zekering behooren te worden ontheven. Deze motie wordt niet voldoende onder steund. De heer Drop (s.-d.) bepleit een regeling, dat leerlingen van ambachts- en nijverheidscholen in de Ongevallenwet worden opgenomen. De heer Oud (v.-d.) waarschuwt even eens tegen een gehoor geven aan de stemmen van hen, die op afbraak van de sociale verzekering aandringen. De heer Zandt (s.g.) vindt het zegel- tjesplakken een dwaze tergende wet geving. Spr. doet krachtig aandringen op af schaffing van die wetgeving. De heer Smeenk (a.r.) betoogt.dat de tijdsomstandigheden den minister in zijn voornemen tot wijziging van de sociale wetgeving volkomen hebben belemmerd. De heer Duys (s.d.) bestrijdt uitvoerig het betoog van ds. Zandt. De heer Kersten (s.g.) wijst op de hooge administratieve kosten van de sociale verzekering. Minister Verschuur zegt,dat wij niet in een tijd leven om de sociale wetgeving uit te bouwen. Het doet spr. genoegen, dat er in de Kamer zooveel inzicht dienaangaande be staat. Dat er geen uitbouw (hans mogelijk is, treft in het bijzonder de ouderdoms voorziening. De balans van hetinvaliditeits-en ouder- domsfonds zou mogelijk een perspectief kunnen openen voor een ander stelsel van financiering. Spr. hoopt binnenkort een reorganisatie van de sociale verzekeringswetgeving ge reed te hebben, waarbij meer decentrali satie wordt verkregen. De artikelen der afdeeling worden z.h.s. aangenomen onder eenig rumoer van de heeren Zandt en Kersten. Bij afd. IV (handel en nijverheid), be pleit den heer Vos (lib.), de belangen van den handeldrijvenden middenstand en vraagt in het bijzonder maatregelen voor den kleinen middenstand. Den heer Korten horst (r.-k.) hoopt het standpunt onzer regeering over het internationaal economisch aspect te vernemen. De heer Krijger (c.-h.) bepleit even eens maatregelen ten behoeve van de textielindustrie. De heer Engels (r.-k.) weDSclit een andere handelspolitiek. De heer van der W a a r d e n s.-d. bestrijdt de beschouwingen van den hear Kortenhorst. Spr. stelt een motie, voor ter ver vanging van zijn oude motie (de regee ring uit te noodigen de oprichting voor te bereiden van een centrale circu latiebank, van gemeenschapswege te beheeren. In zijn antwoordt zegt de Minister, dat de regeering gaarne bereid is voor den Middenstand de haar voorgelegde plan nen te onderzoeken. De belangen der binnenschipperij zullen aan sprekers aandacht niet ontsnappen. Aan de orde is daarna afd. V (Land bouw). De heer Van Voorst tot Voorst (r.-k.) zegt, dat de landbouw, ondanks den geboden, waarvoor spr. den Minister hulde brengt, in de grootste moeilijk heden verkeert. Wij moeten onze handelsbetrekkingen met andere landen inrichten op den voet van wederkeerigheid. De heer Lovink (C.II.) kan op dit oogenblik geen vaststaande meering uit spreken over de vraag, welke wijzigingen er in het landbouwbedrijf moeten worden aangebracht. De heer E b e 1 s (V.-D.) stelt de vraag, of de moeilijkheden, die de landbouw- xport ondervindt, van duurzamen aard zijn. De lieer Bakker (C. H.) zegt, dat ondanks de geboden hulp de landbouw niet over de moeilijkheid heen is. Deze begint nu pas. De heer v a n d e r S1 u i s (S. D.) be toogt aan de hand van cijfers, dat de goede tijden van den landbouw ten goede zijn gekomen niet aan de werkenden in den landbouw, maar aan het kapitaal. Spr. betoogt ten slotte, dat de tegen woordige productiewijze onhoudbaar is gebleken. De heer Schouten (a.-r.) stelt een reeks vragen. De heer Bierema (lib.), herinnert aan de vorige groote landbouwcrisis. Wij moeten een andere richting inslaan door de productie te vergrooten van de voe dingsmiddelen, die wy noodig hebben voor eigen consumptie. I)e heer van den Heuvel (a.-.) be pleit een deskundig onderzoek inzake de veranderiug van cultuur, vooral in ver band met de grootere werkgelegenheid, die er het gevolg van kan zijn. De heer F1 e s k e n s (r.-k.) zegt, dat j maatregelen genomen moeten worden ter voorkoming van een onherstelbare des organisatie op het platteland. De heer Hij nistra (s.-d.) bespreekt den toestand der landarbeiders in verband met de steunwetten voor de bedrijven. De heer Van R a p p a r d (lib.) zegt, dat de regeering het credietvraagstuk onder de oogen moet zien, zullen de pro ducten loonend kunnen worden. Mevrouw B a k k e rN o r t (v.-d.) be spreekt de dierenbescherming. De heer W e i t k a m p (c.-h.) bepleit o.a. steun voor de veenkoloniën. De heer Loerakker (r.k.) zegt, dat de regeering moet mededeelen, wat zij gaat doen voor bieten en vlas. Zeer ernstig is de positie der landar beiders. De werkgevers moeten worden ver plicht, geen buitenlandsche arbeiders in dienst te nemen, zoolang er nog Neder landsche werkkrachten beschikbaar zijn. De heer Vos (r.k.) merkt op, dat wij wel moeten streven naar een beperking vande voortbrengselen, waarvan wij meer produceeren dan wij voor onszelven noo dig hebben, maar daartegenover staat, dat wij ook dingen produceeren, waarvan wij voor het eigen gebruik niet genoeg hebben, zooals tarwe. De heer Kampschoer (r.k.) betoogt de noodzakelijkheid van steun aan het bloembollenbedrijf. Een nieuw perspectief kan nog wel aan dit bedrijf geboden wor den maar dan moet de teelt worden in gekrompen. De minister verleene mede werking aan de uitvoering van een plan, dat door het bedrijf zelf is ontworpen. De heer Braat (platteland) zegt, dat de regeering niet weet, hoe treurig de toestand op het platteland is. De heer Van Zadelhoff (s.d.) sluit zich aan wat mevrouw Bakker—Nort heeft gezegd, over dierenbescherming. Om zeven uur wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdagnamiddag om 1 uur. De wraak van een dienstbode. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft :zich te verantwoorden gehad de 24-jarige dienstbode F. J. ter zake van poging tot moord. Verdachte heeft getracht de leden eener familie te Bussum, bij wie zij in be trekking is geweest, te vergiftigen door in de door haar bereide spijzen zuringzout te mengen. Wel hebben alle zes leden der familie van dit vergiftigde voedsel gege ten, doch geen van hen heeft daarvan na- deelige gevolgen ondervonden. Uit het psychiatrisch onderzoek, door dr. H. Overbeek, is gebleken dat ver dachte een hysterica is. Wel heeft ver dachte, toen zij het zuringzout door spij zen mengde, heel goed geweten, wat zij deed, doch dat haar daad slechts als een hysterische reactie moet worden be schouwd. Bij het scheikundig onderzoek door den heer van Ledden Hulsebosch ge daan, is gebleken, dat het voedsel met zuringzout was gemengd. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat ver dachte tegenover de vrouw des huizes meermalen bedreigingen heeft geuit. Ze wist, dat zuringzout vergift was: immers de drogist, die haar dit voor een bedrag van 10 cent had verkocht, had het geborgen in een zakje, waarop met groote letters het woord „vergif" stond gedrukt. Verdachte had, toen zij het zuringzout kocht, den drogist gezegd, dat zij het noo dig had om vlekken uit schorten te verwij deren. De vrouw des huizes deelde mee, dat ze het meisje, dat de haar opgedragen be- j zigheden niet naar behooren verrichtte, I den dienst had opgezegd. Op den bewus- i ten Zondagmorgen had het meisje de groente vroeger dan gewoonlijk klaar ge- I maakt. Getuige had bovendien opgemerkt, J dat het meisje zelve niet van de spinazie had gegeten: toen getuige later, na het middagmaal de keuken binnenkwam, zag zij, hoe de pan met groente leeg was, ter- I wijl op het bord van het meisje alleen I vleesch lag. Blijkbaar had ze alle groente i in de eetkamer gebracht en zelve niets er van gegeten. In de kamer zelve was ook nauwelijks van de groente genuttigd, daar ze een onaangenamen smaak had en de kinderen weigerden er meer van te eten. Verdachte, die voor den rechter-com- missaris het opzet tot vergiftiging had toegegeven, ontkende thans zuringzout in het voedsel te hebben gedaan. Het O.M., waargenomen door mr. Kist, was \<iii oordeel, dat het gebruikte middel ondeugdelijk was. Uitgemaakt dient te worden of het relatief of absoluut ondeug delijk was. Immers vast staat, dat het meisje het zuringzout in het voedsel ge mengd heeft. Indien het middel absoluut ondeugdelijk was geweest, dan zou ver dachte niet gestraft mogen worden. Het middel was echter relatief ondeugdelijk: immers de leden van het gezin, die de groente genuttigd hebben, zijn min of meer ziek geworden. Spr. concludeerd tot zware mishande ling en eischt een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De verdediger, jhr. S. M. S. de Ra- nits, betoogt in zijn pleidooi, dat niet be wezen is, dat verdachte iets door het voed sel gemengd heeft: ook is niet van opzet gebleken. PI. concludeeft derhalve tot vrijspraak. Vonnis 22 dezer. De rechtbank te Winschoten heeft gisterenmorgen uitspraak gedaan inzake den moord met roof, gepleegd op den alleen wonenden 77-jarigen arbeider Ever wijn Huiting, die in den nacht van 29 Juli te Wissinghuize in de gemeente Ünstwedde om het leven werd gebracht, en daarna van zfjn spaarduiten beroofd. De rechtbank veroordeelde den kleinzoon van den vermoorde, den 18-jarigen tim merman A. M. te Musselkanaal, die de steken had toegebracht, wegens moord tot een gevangenisstraf van 12 jaren en den 21-jarigen bakkersknecht H. U. uit Musselkanaal, die het plan mede had beraamd en aanvankelijk aangewezen was om de steken toe te brengen doch op het laatste aarzelde, eveneens ter zake van moord tot 10 jaren gevangenisstraf. Het O. M. had tegen beiden 15 jaar geëischt. Eisc^i vfjf'jaar gevangenisstraf tegen den dader. Kort geleden heeft te Putten, een In disch militair met een 80-jarigen kameraad ruzie gekregen, welke met den dood van laatstgenoemden eindigde. Donderdag stond de dader voor de rechtbank te Zwolle terecht. Hij bekende volledig. Het slachtoffer tergde en plaag de hem steeds, ook den bewusten dag be- leedigde hij hem. De officier van justitie eischte zeven jaren gevangenisstraf, in aanmerking ne mend dat verdachte, in tegenstelling met den verslagene, gunstig bekend stond. De verdediger mr. Nesingh uit Zwolle, stelde tegenover elkaar verdachte, die twintig jaren in het Indische leger diende, steeds goed oppaste en de verslagene, die als lastig bekend stond. Pleiter verzocht clementie en veroordeeling wegens mis handeling den dood ten gevolge heb bende en niet wegens doodslag. Uitspraak 21 Dec. a.s. MEINEED UITGELOKT IN ECHTSCHEIDINGSPROCEDURE. Vier jaar geëischt. Voor het Gerechtshof te Arnhem is be handeld de zaak tegen een 35-jarigen zaakwaarnemer, die twee personen heeft omgekocht om in een echtscheidingsproce dure, voor de Utrechtsche rechtbank ge voerd, een valsche verklaring af te leggen. Hij heeft hun voor die verklaring 400 aangeboden en terstond na de terechtzit ting 200 uitbetaald. Beide personen hebben wegens meineed terecht gestaan en zijn deswege door de Utrechtsche rechtbank veroordeeld. Zij werden thans in de zaak tegen den zaak waarnemer als getuigen gehoord. Verdachte die terecht stond wegens het uitlokken van meineed werd door de Arnhemsche rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventie f De advocaat-generaal mr. Visscher eischte met het oog op den ernst van het perfide feit verhooging van de gevange- De verdediger mr. Roobol vroeg, met het oog op het z.i. onbetrouwbare getui- nisstraf tot vier jaren, genmateriaal, vrijspraak. Uitspraak 22 December. Donderdagmorgen opnieuw uitgebroken. Óp den dag dat men dacht, het wrak van de „P. C. Hooft" vlot te krijgen, is opnieuw brand aan boord uitgebroken. Tusschen 10 uur en half elf Donderdag morgen sloegen de vlammen weer uit het schip, zooals wij nog onder „Laatste Be richten" in ons vorig nummer meldden. Vliegensvlug werd dit nieuws door Am sterdam bekend, en men vroeg zich af, wat er dan nog wel in het ijzeren karkas zou kunnen branden. Een vette, zwarte rook kolom, die uit de richting van Schelling- woude over het IJ kwam drijven, bewees echter, dat het vuur opnieuw voedsel in het wrak gevonden had. Een veertig arbeiders van de stoom vaartmaatschappij Nederland en van de firma Weissmuller waren ook Donderdag ochtend bezig met het leegpompen van het schip, welk werk nu reeds langer dan een week duurt. Het was gebleken, dat in eenige tanks nog een groote hoeveelheid water staat. Dit water moest uit het schip gepompt worden, om de zware slagzij, die het wrak van de „P. C. Hooft" maakt, te verminderen. Om gemakkelijker bij den tanks te kun nen komen, werkte men met steekvlam men. In het dek van de eerste klasse salon, althans van de ruimte, waar deze eens geweest is, werden gaten gebrand. Hieronder waren de bewuste tanks. Bij deze werkzaamheden heeft men ook een stuk pijp van de olieleiding doorgebrand. Het schijnt, dat zich in deze olieleiding nog olieresten bevonden, want opeens sloeg een hooge steekvlam uit, en donkere rook van brandende olie sloeg naar bui-' ten en vormde voor den schoorsteen een zwarte rookkolom. Terstond werd de drijvende stoomspuit „Jason" gealarmeerd, die spoedig weer langszij van de „P. C. Hooft" lag. Onder leiding van den hoofdbrand meester Brunet de Rochebrune werden twee slangen in het schip gelegd en naar de brandende ruimte gevoerd. De bun kerruimte, onder wat eens de eerste-klas- se-eetsalon was, stond spoedig weer in Buitenlandsch Overzicht pag. h FeuilletonJ: Radio-programma„2 Van links en rechts„2 Werkelijke ontwapening is on mogelijk onder het bestaande economische stelsel (hoofdartikel) 1. Een Indonesiër candidaat voor de Tweede Kamer voor de O.S.P. 5 Vanmiddag wordt het rusthuis aan de Dijkstraat, alhier geopend. 9 Behandeling van het Bussumsche vergiftigingsgeval voor de Am- sterdamsche rechtbank „5 Tegen de daders van den moord te Onstwedde is resp. 12 en 10 jaar gevangenisstraf gevorderd. 5 Verdaging van den Duitsche Rijksdag tot midden Januari „5 Zeppelinverbinding met Indië? Dr. Eckener gaat einde dezer maand naar Indië«.5 Verscherping van het Japansch- Chineesche conflict Buitenl. Overzicht)1 Elf dooden bij een smokkeldrama. Aardbevingen in Mexico „2 De poging tot lichting tot lichting van de M 2 is opnieuw mislukt 2 De oud-minister van Marine Jhr. H. M. v. d. Wijck, te Velp over leden 1, De rechtbank te Alkmaar zal voo rloopig niet worden opge- havenX De vernieuwing van de Fransch- Belgische militaire overeenkomst. 5 Sportnieuws«11 Omtrek nieuws6 Marineberichten M 6 Marktberichten 6 Zaterdag 10 December: Frysk Selskip, Musis Sacrum 8 uur. Soiree Harmonie, Casino 8 uur. 911 December: Pluimveetentoonstelling gebouw Thalia, Molenstraat. Zondag 11 December: Gezelschap Bouber: de Jantjes, Casino 8 uur. (Niet officieel) Trekking van Donderdag 8 December 1932 2e Klasse, 4e lijst 834 1844 3461 5492 6714 7806 10409 11008 14118 15700 16965 18392 19759 565 2017 3858 5669 6965 8085 10469 1] 184 14559 15784 17093 18401 PrUzcn van f 752 850 984 2600 4930 6776 7064 9432 10597 10599 10918 11438 1880 11953 14684 14797 15044 15854 *6149 16326 17667 17755 17820 18463 18855 19237 20683 20°°3 2020 4917 5736 6979 8953 2646 5019 5836 7235 9496 1027 2685 5242 5893 7519 9904 10960 12165 15448 16492 18030 19298 1118 2687 5249 6299 7711 10024 10978 13162 15495 16642 18062 19518 1210 3172 5304 6490 7738 10277 10979 13336 15552 16705 18127 19563 hellen gloed. De vlammen sloegen slechts een enkelen keer naar buiten, doch het vuur was, hoewel niet groot van omvang, hevig. Er was een groote rookontwikke ling. Om half twaalf was de brandweer het vuur nog niet meester. Het vuur neemt gestadig af. Donderdagavond is de brand, die Woensdagmorgen in het wrak van de P. C. Hooft te Amsterdam opnieuw is uit gebroken, gestadig afgenomen. Wel was er gedurende den avond nog een vrij sterke rookontwikkeling. Het vuur zit midscheeps en wel speciaal aan den stuurboordkant, waar het in de olieresten, die zich in de van de midden- break naar voren loopende dienstgang en zich daaronder bevindenden oliebunker, nog steeds voedsel vindt. ONTPLOFFING IN EEN KININEFARRIEK. Fabrieksgebouw afgebrand. De directeur gewond. Ie een der gebouwen van de Neder landsche Kininefabriek te Maarssen is gistermorgen een ontploffing geschied. Het ongeluk geschiedde in het oudsle gedeelte der fabriek, een oud heerenhuis, dat tot fabriek is verbouwd. Een van de directeuren van de fabriek, de heer Homan van der Heijde werd aan het gelaat ge wond en moest naar zfjn woning worden vervoerd. Een monteur kreeg nog een onbeteekenende wonde. Ten gevolge van de ontploffing brak brand uit. Daar deze zich ernstig liet aanzien, werd de assistentie gevraagd van de brandweer uit Breukelen. Het oude fabrieksgebouw brandde geheel uit; de brandweer kon echter verdere uit breiding vooikomen. De oorzaak van de ontploffing kon nog niet worden vastgesteld. a

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5