derde blad heldersche courant van zaterdag 10 december 1932. Weerbericht Het vertrek van Hr, Ms. „Gouden Leeuw". Drie gulden of twee dagen Stadsnieuws. PREDIKBEURTEN (2 uur en 44 minuien in het Huis van Bewaring te Alkmaar.) Op- en ondergang van Zon- en Maan nn tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Dec. ond.: op: Z 11 14.06 6.46 M 12 14.38 7.56 D 13 15.25 8.58 W 14 16.24 9.46 D 15 17.35 10.23 V 16 18.52 10.48 Z 17 20.12 11.07 Zon op: ond: 7.07 15.47 7.58 15.47 7.59 15.47 7.59 15.47 8.- 15.47 8.01 15.47 8.02 15.47 Hoogwater i sm. nam. 7.36 7.54 8.12 8.31 8.08 9.051 9.22 9.401 9.57 10.14 10.32 10.51 11.11 11.32 nog meedeelen. dat zoowel de postzegels als de briefkaarten ook in de zaak van de firma Vroom en Dreesmann te verkrijgen zijn Bedoelde -weldadigheidszegels zijn ge- heel volwaardig als gewone postzegels, j blijven steeds geldig en zijn ook bruik baar voor briefwisseling met het buiten land. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Inplaats van twee avonden zullen alleen Bel dan op CITROEN GARAGE andere liederen moeten worden geweerd. Zoo heeft het koor een groote taak te vervullen in de opbouwing van het chris telijk leven in onze gemeente. De heer Herweyer was afgevaardigd door den Kerkeraad en namens dezen complimenteerde hij de jubileerende ver- Licht op Voor ailo voertuigen: Zaterd: 10 Dec. 16.18 Zondag 11 Dec. 1617 Maandag 12 Dec. 16.17 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek der firma Smeets—Snel, Weststraat. Van Maandag 12 Dec. tot 19 Dec. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door A. F. Hoolmans, Spoorstraat. AANBESTEDING. Door Burgemeester en Wethouders wrerd Vrijdagmorgen ten raadhuize, al hier, aanbesteed de levering voor het jaar 1933 van schrijfbehoeften, pennen, potlooden, inkt, gummi, krijt en teeken papier ten behoeve van de openbare lagere scholen, en eenige andere inrich tingen van onderwijs. Ingeschreven was door de firma's de Wit en Egner, resp. voor: schrijfboeken, gewone liniatuur 29.50, 29.65, buitengewone liniatuur 34.—, 34.30, blanco 29.—, 29.20, inkt 52 ct., 53 ct., krijt 49 ct., 50 ct., Zweed- sche pennen 1.10, 1.10, Perrypennen 120 1.39, 1.39; Perrypennen 7091 1.39, 1.39; Moor potlooden 8.40, 8.50; AKA gummi 2.90, 2.95; grijs teekenpapier 13.50, 14.—; wit teeken papier 14.15.van Dijck teeken papier 23.23.90; gekleurd krijt 1.90, 1.96; potlooden van Kleef 4.75, 4.80. NEDERLANSCH FABRIKAAT. Het Nederlandsch Fabrikatenhuis, dat propaganda voor Nederlandsche Merk artikelen voert, zal a.s. Dinsdag in Musis Sacrum een couserie over de Nederland sche Nijverheidsbelangen houden. Waar dit onderwerp in den laatsten tijd in het brandpunt van de belangstelling staat, raden wij een ieder die nader met deze propaganda wil kennis maken, van deze gelegenheid gebruik te maken. Als attractie worden onder de bezoekers een veertigtal fraaie en nuttige prijzen ver loot. Voor bijzonderheden zie men de in dit nummer opgenomen advertentie. Ook zal door het Fabrikatenhuis een tentoonstel ling worden georganiseerd, waarvoor wij naar ons blad van a.s. Dinsdag verwij zen. WELDADIGHEIDSZEGELS. Voor het misdeelde kind. Vandaag begint de verkoop van de wel dadigheidszegels, waarvan de baten be stemd zijn voor het misdeelde kind, d.w.z. ten behoeve van alle instellingen, die ver zorgen zieke, zwakke, blinde, doove, doof stomme, achterlijke, gebrekkige, verwaar loosde kinderen van alle gezindten. Daar van zijn er duizenden in ons land. Meer nog dan andere jaren is financieele hulp hard noodig. Verschillende bronnen van inkomsten toch hebben opgehouden te be staan, door de crisis. Er is dus verster king van de financiën noodig, om al deze misdeelden te kunnen bijstaan en helpen. Welnu, een offer daarvoor brengt ieder, die deze maand, inplaats van zijn gewone postzegels, de zegels voor het misdeelde kind koopt, die slechts een gering bedrag meer kosten. Doch men weet, vele klein tjes maken een groote. Draag dus ook uw steentje bij en zorg dat het hier ter stede gevormde comité, den tienden Januari van het volgend jaar, als de verkoop is ge ëindigd, een grooter bedrag af kan dra gen dan vorige jaren. Het is noodig! Behalve postzegels worden ook weer prentbriefkaarten verkocht. Wij kunnen Woensdagavond 14 Dec. de Kersttafels eeniging met het 12l/.-jarig bestaan. Hij in de Vakschool voor Meisjes voor de wees eveneens op het belangrijke werk leden van bovengenoemde Vereeniging te dat door het koor wordt verricht, bezichtigen zijn. j Van den oprichter, den heer Storm was De opgaaf moet echter schriftelijk vóór een bericht van verhindering binnenge- Maandag a.s. bij het bestuur worden op- komen me' de beste gelukwenschen voor gegeven, daar er maar een bepaald aan-bet voortbestaan van de vereeniging. tal dames aan kunnen deelnemen I Hlfna krpgPn wij de feesthymne, waar- Fen nf>7pl1in» \\r j van de tekst door den beer Jongkees is 21 Dpp i f op Woensdag bewerkt, terwijl de muziek geheel door 21 Dec. wacht den kinderen van de leden bij den Kerstboom. GEREF. EVANG. ZANGKOOR „ORA ET LABORA". Het zangkoor dat wij hierboven heb ben genoemd, bestaat in deze maand 121/ hem is gecomponeerd. Wij vernamen, dat de heer Jongkees nimmer eenig onder richt in de muziekleer heeft gehad, doch dat hij zich door zelfstudie hierin heeft bekwaamd. De feesthymne is een krach tige compositie, die vele zeer mooie ge- edelten bevat. Na nog een tweetal zangnummers van jaar. Hoewel wy, voor zoover wij ons her-1 het £>°r.' kwam dp hepr passer aan het inneren ,.it. woord die een ander deel van het Evan- 8 mï dlrCSSln d°eg behandelde, aï. "kttas maakt, »as het voor ons tooh geen onbe-1 kn:f" vai! kend iets, immers men kan het ]n den vele '"■'.eiIijkt.,-len die zich opjiet pad zomer eiken Zaterdagavond beluisteren 8»~* [den zich de kantoren, de verwarmings- installatie, de wasscherij, de linneukaraer, de fietsenbergplaatsen de provisiekamer. Op de verdieping gelijkvloers, behalve de kamers voor de bewoonsters, een ruime keuken met ingemetseld fornuis en aparte bijkeuken; op de le verdieping is onder de kamers er een met suite. Op de tweede verdieping bevindt zich de gemeenschappelijke huiskamer der zusters. Behalve dit Rusthuis namelijk heeft zuster Vermeulen ook de leiding vfth een zieken- en een kraamverpleging. Een zevental wonen hier, voor haar zijn in het kapplan aardige, gezellige kamers ontworpen met een gezamenlijke eet kamer. Gezellig is de zusterkamer met een smaakvolle schoorsteenbetimmering en een vroolijk uitzicht op zee. In deze huis kamer der zusters komt de lift naar de keuken uit, waarmede de spijzen enz. worden aangevoerd. Iedere pensionaire wordt apart bediend De Bilt seint Nachtvorst, koopt daarom nu Uw wollen of gestikte Deken Onze collectie Is schitterend, onze prijzen buitengewoon laag, Ziet onze speciale Étalage. aan het einde van de Spoorstraat bij de Geref. Stads-Evangelisatie, aldaar. Ter gelegenheid van het 12V2-jarig be-aa''d'b'en kwinkslag. Brasser wist alles zeer onderhoudend te vertellen, af en toe afgewisseld met een staan was een herdenkings-samenkómstT?Pel'aar sprak een sotwoord, georganiseerd en op deze samenkomst1IT™? w WrS op het belangrijke hebben wij gelegenheid gehad nader met S/f. bet Evangelisatiekoor Hij het koor kennis te maken. hoopte dat bet koor 11 vele Jai!?n tot een De herdenkings-samenkómst werd Don- n°0Ii i m™g,.zi,in' - - Met dankgebed sloot ds. Tollenaar deze samenkomst. en heeft daarenboven vrije verpleging bij ziekte (geen vrije doktersrek.). Ieder heeft eigen huissleutel, zoodat zij heel zelf standig woont. Meubileering en bediening zijn voor allen gelijk, het prijsverschil wordt uitsluitend veroozaakt door de grootte der kamer. Op elke verdieping is een W.C. en op den overloop een bellenbord. De eerste verdieping bevat voorts een ruime bad kamer met douche- en gewoon bad. De bediening geschiedt uitsluitend door zusters; er is eigen wasscherij, terwijl ook een vaste machinist-monteur aan het huis is verbonden. In de woning is voorts gevestigd I een Bureau voor Zieken- en Kraamver pleging voor Noord-Holland; hiervoor is een aparte ingang op het sous-terrein. Voorts is er een fraaie tuin, die natuur lijk nog niet aangelegd is. Door den architect Sok is het geheel ontworpen, en door den aannemer Van der Wal in slechts 10 weken tijds ge sloopt en weer opgebouwddeze aan nemer heeft ook meegewerkt aan de installatie. Schilderwerk is verzorgd dooi den heer de Bunje. Hedenmiddag 3 uur zal het Rusthuis door wethouder de Boer worden geopend bij ontstentenis van den Burgemeester. derdagavond in het Chr. Militair Tehuis aan den Kanaalweg gehouden en was vrij goed bezocht. De voorzitter, de heer Geus, opende met gebed en Bijbellezing de bijeenkomst en besprak daarna in het kort het doel en werken van de vereeniging. Hij memo reerde het feit, dat een der leden, mej. RUSTHUIS VOOR DAMES. Dijkstraat 2123. Neen, eerlijk gezegd hebben wij wel eens pleizieriger karweitjes bij de Marine aan de hand gehad dan het verslaan van het vertrek van den mijnenlegger den „Gouden Leeuw". Het valt niet mee om ongeveer twee uur in de kou over een Menigeen heeft zich al wel eens afge- sckiP te loopen ijsbeeren. Het is maar ge vraagd of er in 't geheel niets in de krant lukkig dat er op een schip nogal veel op- w rian a 1' komt omtrent het Rusthuis voor Dames, pertjes zijn te vinden, anders waren wij tiiri vun hnt h' ?6 ure d®n geheelen (jat 0p bet Dijkje in aanbouw was, omdat1 zeker geheel steenkoud gestormd. En je M van is w',j er meestal, als er wat te vermelden doet maar alle mogelijke moeite om je oroote toewiidins hTai werk heeff ver Valt' er "°g al met den neuS by zitten-schrijfhand zoo warm mogelijk te houden, a i„ JL.werk heeft ver- En we kunnen onze zorgzame lezeres ge- !,iram ,vts hn- richt. Als waardeering voor haar werk zaam aandeel in den zang overhandigde ge- want iets opschrijven met verkleumde han- ruststellen: hedenmiddag doe uur heeftd d is heelemaal een toer de ofncieele opening plaats van bedoeld vraagt de fotograaf. „Storm op komst", zegt de sergeant, „hij bevindt zich op 700 mijl van Brest." „Ver van me bed, denkt de verslaggever. Prompt op tijd komt de Schout-bij- Nacht aan boord, vergezeld van de staf officieren. De wimpel, het kenteeken van een oorlogsvaartuig wordt van den ach termast gestreken en de vlag van den Schout-bij-Nacht, nu nog met twee, maar over eenige dagen met drie sterren, wordt aan den voormast in top geheschen. De fotografen komen in actie. Zij mop peren op het waterige zonnetje dat hen h« namens het koor een tweeVfboék- Rusïhuirmaarvoo^^rwilleri" w« nogTênDe verslaggever was niet de eenige, die recht in het vizier schijnt en dat de op werken. kou leed. Daar waren nog een drietal namen zeer moeilijk maakt. Vriendelijke DANKBETUIGING DORCAS Ontvangen van Mej. J. C. KOKDE BOER, de somma van f 41.60, waarvoor onzen harteüjken dank. HET BESTUUR. guutuuu Viv II vr 1-111J Uil UUI 1-1 II uui-i y vi» tl v .111 1 is geheel met den grond gelijkgemaakt moeite kad om "em te verstaan, zoodat er en een nieuw huis is opgetrokken. Hierin is op alle mogelijke wijze met de beschik bare ruimte gewoekerd, hetgeen uit de opsomming, die wij zullen geven, afdoende zal blijken. We vinden er, verdeeld over een drietal veidiepingen, een aantal kamers, die ge deeltelijk zit-slaapkamer, gedeeltelijk zit kamer met aangebouwde slaapkamer zijn, soms een tolk aan te pas moest komen. Dan nummer drie, die was van „Poly goon" uit Haarlem, U weet wel „Poly goon spant de kroon in beeld en toon! Hier echter was alleen maar een man van de beelden, van den „Gouden Leeuw" zou geen „talkie" worden gemaakt. Om kwart voor tien zou de Schout-bij- en ander omtrent deze stichting zeggen.1. mama Kwam ae secretaris, de heerBedoeld Rusthuis dan is een particu-fotografen ook. Een van hen was nauwe- ongkees, aan het woord om een kort j liere stichting van zuster Vermeulen en lijks aan boord of hij stond al te trappe- overzicht te geven van het werk van debedoeld, de naam zegt dit reeds, als een len met zijn voeten. Zijn collega, een \ereenignig. j Tehuis voor Dames. Geen verplegings- j Duitscher, die pas acht daqen in Holland I het begin zijn jammer genoeg niet inrichting, alle karakter van een zieken- )S kreeq ook een staaltje van het Hel- \okoende aanteekeningen gehouden om verpleging is er aan ontnomen; het huis jérsche weer te verwerken wat echter op een juist beeld van het werken van de biedt volledin Dension met inwónins aan che weer te verwerKen, wat eenter op vereeniging te kunnen vormen. Men was waarbij Jedei^cfame haar eigen kamern'V mvl°ed scheen te hpbbe"' genoodzaakt hier en daar zijn licht te heeft. Zooals men weet, heeft ter plaatse Hl| praattf pr no9 maarJustl* op losj gaan opsteken om zoodoende nog een gestaan de woning van ds Zwaan deze ook met de bemanning, die echter nogal overzicht te kunnen krijgen. J - 1J-*- Het is de heer A. Storm geweest die het koor heeft gesticht en daarvan in den eersten tijd directeur, voorzitter en nog veel meer was. In den Ouden Helder werd iederen eer-sten Zondag van de maand een openluchtbijeenkomst gehouden. In de omliggende plaatsen werd ook geëvange liseerd en zieken werden bezocht. Later verslapte dit een beetje, doch eenigen tijd terug is deze werkwijze weer in eere her steld. Een vijftal jaren terug is de heer Jongkees tot dirigent benoemd en sedert dien heeft hij tot aller genoegen den diri geerstok gezwaaid. Deze heeft ook voor de samenkomst een feesthymne gecompo neerd. Nadat het koor een tweetal liederen uit den bundel van Joh. de Heer had gezon gen, kwam ds. Meynen aan het woord. Bij de vele talenten die wij van den Schepper hebben medegekregen behoort ook de menschelijke stem en het mooie daarvan is, dat wij onze gedachten niet alleen door middel van het gesproken woord kunnen uiten, doch dit woord nog kunnen opheffen door het lied. Wanneer soms het gesproken woord niet bij machte is om onze gevoelens te vertolken, kan het lied dit wel doen. In het Paradijs werd het lied gebruikt tot verheerlijking van God, doch zwaar is dit lied door den zon deval geschonden. De mensch keerde zich van God af en de wereldsche muziek kreeg de overhand. Het is de schoone taak van het Evan gelisatie-Zangkoor om het lied weer in eere te herstellen om in het lied alleen den naam van God te verheerlijken. Alle en welke bestemd zijn voor de pensionai- j Nacht het schip inspecteeren en de be- res, die hier een rustigen ouden dag manning was op haar Paaschbest aange- kiinnen genieten. We vinden op den bega- kleed. Wij wandelen wat over het schip, nen grond vier van zulke zit-slaapkamers, In de radiohut is men bezig de weerbe- op de eerste verdieping drie, waarvan een richten op te nemen. „Is er nog wat loos", met suite, op de tweede verdieping nog maals drie. De kamers zijn geheel aan elkander gelijk, slechts de grootte is verschillend. De grootte bepaalt dan ook den pension- prijs, die wisselt van f 100.tot f 160.— per maand en hooger. Ze bevatten elk een opklapbed, centrale verwarming, ais lambrizeering gebruikt, warm en koud stroomend water en eventueel radio aansluiting. Het meubileur is zeer smaak vol maar uiterst eenvoudig en bestaat nit enkele gemakkelijke armstoelen, een hangkast en soms ook een ingebouwde waschkast, al naar de plaatsruimte dat noodig maakte, linnenkastjes, een maho niehout gebeitst dressoirtje. Natuurlijk ziet niet iedere kamer op zee uit: er zijn er, die uitzicht geven in den tuin, andere weer aan straat. Er is een speciale kamer met balkon, welke zal worden gereser veerd voor een hulpbehoevende of zieke. Want ofschoon het Tehuis, zooals wij al zeiden, geen ziekenverpleging is, krijgt wel iedere bewoonster er, bij ziekworden, haar eigen verpleging, zoodat zij dus niet naar het ziekenhuis behoeft te worden getransporteerd; dokterskosten zijn uitter- aard niet in den kostprijs inbegrepen. Het huis bestaat uit drie verdiepingen en een sousterrainin dit laatste bevin- wolkenbanken schoven zich er later voor, zoodat dit bezwaar was opgeheven. Na een korte begroeting van de officieren en onderofficieren op het achterdek ving de inspectie door den Schout-bij-Nacht aan, welke geruimen tijd duurde. Gedurende de inspectie vermaakten wij ons vieren een beetje op het achterdek, bekeken het kanon, dat daar stond opge steld en werden blauw van de kou. De fotografen probeerden met hun camera een paar kokmeeuwen te verschalken. De man van „Polygoon", die een boterham metje had meegenomen, legde een stukje daarvan op een verhooging, in de hoop, dat een van de vogels zoo vriendelijk zou zijn binnen schotafstand te komen. Het lukte echter niet, waarom de geheele bo terham aan stukjes over boord werd ge gooid, zoodat er in een ommezien een leger meeuwen om het schip zwermde. Behalve, dat het schip geïnspecteerd werd, vonden er ook nog eenige oefenin- Zondag II December 19 DEN HELDER Ned. Herv. Gcm. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Onderw.: „De wegbereider" Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Avonds 6.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Ootmoed" (Mare. 1:7) Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar Bediening H. Avonnmaal 's Middags 2.30 uur, Ds. Meynen Bediening H. Avondmaal 's Avonds 6 uur, Ds. Meynen Dankzegging H. Avondmaal Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen Gewone dienst 's Avonds 6 uur, Ds. Tollenaar Dankzegging H. Avondmaal Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 uur, Ds. J. O. V. van Bemmel, van Hoorn. Onderwerp: „Adventsmuur en Kerstpoort". Donderdag 15 December 's Avonds 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R.C.W. J. Hoek 's Avonds 7 uur, J. J. van Kempen van Haarlem. Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Lichtbeelden avond. Evangellsatlegebouw, Vijzelstraat: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78), 3de Zondag van den Advent, 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Hells. 7 uur v.m., Bidstond 10 Heiligings - samenkomst 31 n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Verlossings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 u., de heer Heeresma van Amsterdam. Als de tros wordt losgesmeten gen plaats om de vaardigheid van de be manning te toetsen. De verlaatrol en de brandrol werden gerepeteerd. Bij de eerste oefening werd verondersteld dat het schip zich in gevaar bevond en alle manschap pen moesten zich met hun zwemvesten zoo spoedig mogelijk naar de voor hen be stemde sloepen begeven. Bij het brand alarm begaven de manschappen zich naar de hen aangewezen plaatsen en werden oefeningen met de brandslangen gehou den. En wij wenschten wel dat de „Gouden Leeuw" ons meenam naar het warme Zui den, behalve een van de fotografen, die juist, bij wijze van St. Nicolaassurprise een groote enveloppe had ontvangen en belasting moest gaan betalen. Na afloop van de inspectie sprak de Schout-bij-Nacht de bemanning op het achterdek ongeveer als volgt toe. Het oogenblik om de groote reis naar Indië te aanvaarden is thans voor U allen aangebroken, en ik besef volkomen wat dit beteekent voor hen die vrouw en kind, huis en haard moeten achterlaten, welke zware oogenblikken dit zijn. Het is mij- zèlf verschillende malen overkomen. Ik hoop van harte dat U in de jaren die in Indië voor U liggen steeds goede berich ten van de achtgeblevenen zult mogen ontvangen. Er zijn er ook onder U, die bij aankomst in Indië, daar familie en door Y VEL DLAWNURG. 2 (Auteursrecht voorbehouden). o En dat is nu alles, zei ik zuchtend. Ik heb aan de heele geschiedenis niet meer gedachtmaar die agent was volmaakt in zijn recht. Hij deed slechts wat zijn plicht was. Ieder Heldersoh burger is verplicht de verordeningen te kennen, die zijn vroede vaderen maken en duidelijk zegt artikel 39 der Heldersche politiever ordening: „Met boete van ten hoogste f 3 wordt „gestraft ieder, die op den openbaren weg „voorwerpen, van welken aard ook, doet „verblijven, niet onder voortdurend toe dicht van een daartoe bekwaam persoon." Dus nu.... herhaalden mijn vrouw en de heer M. M. Polak gelijkdus nu Nu ga ik zitten.... ik betaal niet.... Als je het doet.... van mij 6 flesschen Ranja en gratis een jaar met je vrouw naar alle voorstellingen in Casino, riep enthousiast de heer Polak. Ik sla niks af dan vliegen en als teetotaller (geheel-onthouder) ben ik fel on F*rrioMaar zonder Ranja cadeaux had ik ook heengegaan, want, als journalist wordt je niet in de cel toegelaten en er zit oopie in bü hoopies, als je als arrestant gaat. Ik heb het bovendien reeds met de Heldersche Courant afgesproken. Hoeveel dagen is 't, informeerde onze theaterdirecteur. Drie gulden of twee dagen hechtenis in Alkmaar, zei ik triomfantelijk. Dat is eigenb'ik de moeite niet, twee dagen! 't Zóu wel eens rustig zijn, als ze je voor een week op brood en water zetten, was het hartelijk antwoord. Je doet niet hoor, man, ik wil 't niet hebben.ik betaal de boete, zonder dat je 't weet, zei mijn vrouw. Je doet het niet, je loopt wel altijd met modderschoenen in huis -en laat overal je paperassen slinge ren, maar ik vind je toch nog te goed om daar te zitten Lief, erg lief keek zij mij aanmaar ik liet mii niet verteederen. Vrouw, zei ik, je bent een schat, ik heb 'n reuzevrouwtje in je gevonden, en ziet er kwajer uit dan je bent, maar.... maarik hen nu eenmaal ietwat zigeunerachtig aange legd, zie je. Net als wij muzikanten, zei de heer Polak enthousiast, wij hebben ook in Alk maar met valsche haarden geloopen en daar net als Pisuisse en Blokzijl uit lief hebberij viool en gitaar gespeeld. Toen hebben ze ons ingerekend en naar liet po litiebureau in de cel gebracht.... wegens onze vermomming.... reuzeleuk, interes sant, maar tja, iedereen voelt er niet voor. Ik zou best het nog eens willen overdoen. Ik wou dat ik mee kon gaan, zei een der redacteuren van de Heldersche Courant. Er zit reuzecopie in. Je komt als candidaat-gevangene voor vreemde feiten te staan. Daar heb je mijn zoontje. Anders, als hü van school komt en hij heeft straf gekregen, komt hü ver legen, schuchter te voorschijn, vertelt hij eerst, dat hii een goede beurt heeft gehad voor een of ander vak en dan pas zegt hi,j: O ja, ik heb ook nog strafwerk. Dat is heel diplomatiek.... maar gister ge bruikte hij al die voorzorgen niet. Hij sprak zijn vader aan alsof die een doodgewone buttler was. Ik moet Woensdag terugkomen, een uur extra in school blijven. 't Is mooi, zeg ik, schaam je je niet. Een uur in school opgesloten zitten.... Ik bliif plotseling steken in mtin woor den. Mijn zoon glimlacht. Hii heeft ziin vader een hak gezet. Tja.... wü moeten nu beiden zitten. Ik in school en U in Alk maar.... maar van mii is 't nog veel ech ter.... want ik kan 't niet afkoopen en als U drie dooje guldens neerlegtga je wandelend heen.... dan schei je uit met zakkies plakken Een ocgenbük aarzel je, wanneer een andere spruit van je met haar schoolboek van staatsinrichting in de hand er op wijst, dat ik eerst wel even mag nazien, of er verkiezingen plaats vinden op den dag dat ik mü laat insluiten, want volgens artikel 81 van de grondwet ziin zij van het kiesrecht uitgesloten, die rechtens van hun vrijheid beroofd zijn.... maar ge lukkig, er zijn op den dag, dat ik boete moet doen vanwege mün fiets, die ik zonder „bekwaam" toezicht heb gelaten, geen verkiezingen, en als ze. er wel warenallez de heele verkiezings- comedie kan mii gestolen worden. Of je nou van de kat of van de kater gebeten wordten recht is rechteen Hel dersche huisvrouw die matjes na 10 uur klopt, moet ook twee dagen op water en brood, als ze konsekwent is, waarom ik niet? HOOFDSTUK II. Maandagmorgen was de gewichtige dag.... Nog slechts een korte treinreis en ik zou geen feuilletonnist, geen ver slaggever meer ziin, doch slechts een nummer. Ga je ook uit om een vette hap te verdienen, zegt een drukke, beweeglijk doende reiziger, sjouwende met een kof fer, grooter dan hijzelf is. Hii wenkt mii, in ziin coupé plaats te nemen. Is d'r wat Icos voor t Vliegend Blaadje? Reportage? D'r zijn anders geen vette happen meer te verdienen langs den weg, klaagt hii: Je krègt geen handgift man, niks te verdie nen. Een sof, een reuze sof! Ik heb niets te verdienen vandaag, zeg ik vroolük, ik krijg gratis een vette hap.... gratis logies en ontbijt. Dan mot je natuurliik naar een ver gadering, interviewt hij nieuwsgierig met een lekker diner na hè hy smakt met de tong dat is ook wel netel dan kun je zoo fijn schransen zoo echt eenig hè, ik ben gek op een lekkere vette hap en jy houdt ook van schransen van fijne kossies. Hè die Fransche menu's Van Bom de ter en Horduivers en cocktails met soepvleesch en poelardes met haréngen? Jy bent een fijne kieskauwerje ver- niggelt mijn nietjij gaat schransen 1 Ja, je raadt het precies, ik ga fijn, echt fyn schransen, zeg ik met galgen humor zyn woordenvloed onderbre kend Ik wou dat ik met je mee mocht.,., die vergaderingen met diner na zijn voor zyn pet. Tjonge, d'r is niks beter! Een chic hotel en een sigaar in je hoofd en dan maffe, onder rose, donze dekens, en 's morgens staat er zoo'n kellner met zwarluwstaart-jas voor je met zacht ge kookte eitjes en een presenteerblaadje met theenouamuseer je hoor, 't is je gegund van hartemaar jy bent 't heertje voor vandaag, jy bent onder dak. Nu sta ik in Alkmaar.... Log en zwaar aan het water, te midden van groene gras perken en hoogopgaand geboomte, ligt achter het Gerechtsgebouw, het Huis van Bewaring. Honderden malen was ik er voorbij gegaan, koud en gevoelloos.... ik dacht nooit aan de mannen en vrouwen, die daar, uit de maatschappij verwijderd, hun droef leven slijten. Wat intereseeerde mii, vry'e Nederlandsche staatsburger, dit gebouw?Maar, op zekeren dag kwam een journalistiek duiveltje bij mii op be zoek.... je bent journalist, mon ami, het duiveltje sprak waarlijk Fransch, noemde my verleidelyk son ami, echt Mephisto- achtig en vervolgde, listig: Je hebt verhalen geschreven, waarin je het over gevangenen hadLeugen aar! want je weet niets, absoluut niets, van het leven der gevangenen. Niemand weet er iets van, dan alleen de opgeslotenen, de directeur en de cipiers en jij hebt nooit zelf gezeten! Een journalist, een romanschrijver wordt niet toegelaten om gevangenen te interviewen.... Voor het publiek, de vrij, los loopende, deftige en ondeftige menigte, is een gevangenis een geheim met vele sloten. Kijk, zei Mephistodaar achter de tralievensters, daar zit copie Steeds grooter werd in my de lust, het leven der uitgestootenen mede te maken Op zekeren dagin professorale ver- (hm, hm) strooidheid, liet ik myn fiets onbeheerd en vanwege het groote mis drijf, „dat mijn rijwiel zonder voortdurend „toezicht van een daartoe bekwaam per- „soon", zich zielig had staan te vervelen, werd ik beboet voor drie gulden of twee dagen. Deze professorale verstrooidheid, bleek dus myn goal te zyn. Myn doel.... het leven in een gevangenis mee te maken, had ik bereiktNumoest men my toe gang verleenen. Ik heb het beschouwd als een vroolyk uitstapje.... In het eerste deel van mijn verhaal heeft men daarom geen sombere toon bespeurd.... Ik vraag u vergeving, waarde lezers^

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9