\}Jinierhanden HFLDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 DECEMBER 1932. üp tijd gespaard, Gezondheid vergaard. Al fs de spaarder nog zoo voorzichtig te werk gegaan, de beste adviezen hebben in den laatsten tijd wel eens ge faald. Wie is echter de ver- ^'"'Onophoudelijk is het telefoonkantoor dan Uw gezondheid Spaart hart en zenuwen door Koffie Hag. Dit door genees kundige onderzoekingen beves tigde advies moge ook voor U aanleiding tot nadenken zijn. Een proefneming van vier weken zal U overtuigen. Begint nog heden. Het is nooit te laat, Uw gezondheid en het welzijn van Uw huisgezin te dienen. Daarom Vanaf heden Koffie Hag I De te Winschoten vermiste aangeteekende brief. Een indringer in Huize Doorn. Van links en rechts pro$r& Treinramp bij Luzern. f v WIN TER VOETEN Hongersnood in Chili. Bij KONIJN, Tel. 339, versch gebraden Kalfs-Rollade voordat hij ontdekt en gegrepen kon wor den. De man is Woensdagnacht in het ge meentehuis te Doorn opgesloten. Nader meldt men: Het bericht van de ontdekking van een indringer in Huize Doorn schijnt in de ge- heele wereld als een bom ingeslagen te getrokken en door de voorruit 2schoten gelost, waarvan er 1 de vrouw in de lin kerborst trof, tengevolge waarvan de dood onmiddelijk intrad. Een andere onder stelling, welke de politie thans onderzoekt, en zich' zeer bq de eerste onderstelling aansluit, is, dat de dader geen onbekende van de vrouw is geweest, doch behoort tot het gilde der souteneurs. De moge lijkheid bestaat, dat hij de vrouw voor zich trachtte te „winnen", maar dat deze hillende plaatsen van is nog uc ia«B Duitschland, opgebeld. I moord fan wel doodslag «.Van belang Qm de diefstal van een aangetee- politie stelt een onderzoek in. Voetsporen en moeten van een beitel z;jn op de deur kozijnen ontdekt. Het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente bevindt zich op on geveer 40 meter afstand van de woning van den gemeenteveldwachter. Nadere bijzonderheden. Men meldt u;fe Groningen aan de „Nw. Crt" welke na 12 Februari 1932 opeischbaar zijn ge worden). Ten aanzien van deze voorgedragen exceptie van niet ontvankelijkheid, heeft ei-' kantonrechter overwogen: dat aan den kantonrechter in crisis zaken een dubbele functie is toebedeeld en wel van bemiddelaar, die trachten moet een voor beide partijen aannemelijke re geling te bewerkstelligen, en van rechter (geadviseerd door twee bijzitters), wan neer de pogingen tot een minnelijke schik king gefaald hebben en dientengevolge een beslissing op het rekwest genomen moet worden; dat derhalve in de laatstbedoelde in stantie beslist moet worden over de zich voordoende juridische geschilpunten en de kantonrechter niet gerechtvaardigd is om, wanneer hij er niet in slaagt om partijen tot overeenstemming te brengen, iets anders te doen dan de zaak naar de Ka mer van Crisispachtzaken te verwijzen; op welke gronden de kantonrechter zich onbevoegd verklaarde om een onder zoek in te stellen naar de voorgedragen middelen van niet-ontvankelijkheid en de zaak naar de Kamer voor Crisispacht zaken verwees. Met deze uitspraak kon de gemachtig de van den verpachter, mr. K. Westerling te Leeuwarden, zich niet vereenigen, zoo dat van de beschikking in hooger beroep werd gegaan bij de Leeuwarder rechtbank. Volgens den verpachter zou de kanton rechter allereerst hebben uit te maken, of een ingekomen verzoek onder de Crisis pachtwet valt en voor behandeling in aan merking komt en zou eerst daarna zijn taak beginnen om een schikking te bewer ken of de zaak te verwijzen. Dit standpunt brengt mede, dat een onderzoek naar formeele en juridische ge schilpunten door den kantonrechter zelf standig kan worden ingesteld, en dat alleen over de oeconomische omstandig heden de beslissing voor de Kamer van Crisispachtzaken is gereserveerd. De rechtbank heeft bij haar beschikking verklaard, deze meening te deelen en heeft beslist, dat de kantonrechter een opge worpen exceptie van niet-ontvankelijkheid wèl aan een onderzoek moet onderwerpen. Ten aanzien van de opgeworpen ex ceptie overwoog de rechtbank tevens, dat de bepaling in het huurcontract, dat bij wanbetaling van den Novembef-termijn ook de Mei-termijn terstond opvorder baar zal zijn, een beroep op de bepalingen der wet ten aanzien van den Mei-termijn uit sluit, omdat deze nu reeds vóór 12 Februari 1932 opvorderbaar was gewor den. Ook indien van het recht tot onmid dellijke opvordering door den verpachter geen gebruik zou zijn gemaakt, zou dit volgens de rechtbank niet anders worden, daar het al dan niet uitoefenen van een recht aan het bestaan van dit recht niets verandert. De beschikking van den kan tonrechter werd derhalve vernietigd en de pachter in zijn verzoek om reductie als nog niet-ontvankelijk verklaard. Het is voor de pachters een gelukkige omstandigheid, dat de beslissing, wat dit laatste punt betreft, eerst komt nu alle verzoeken omtrent den Mei-termijn zijn afgehandeld. Vermoedelijk hebben velen van de Crisispachtwet geprofiteerd, die volgens deze uitspraak daarop geen recht zouden hebben. Europa, o.a. uit ^uuscn.unu, dierbtj ia vooral het feit, dat d« man pas Het gewenschte nummer kon echter me (,escj10ten heeft, toen de deur dicht was. verkregen worden, daar de bewoners van pe vromv iaat 3 kinderen uit haar huize Doorn zeer vroeg naar bed plegen eerste huwelijk na. te gaan en op telefonische oproepen geen jjet jyk van de vrouw zou in den loop gehoor meer werd gegeven. van den dag naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar Dinsdagmiddag de Wolff meldt uit Berlijn: sectie zou worden verricht. j„ t,„f Ter aanvulling en gedeeltelijke verbe- De identiteit van den indring tering van hetgeen hierboven omtrent kasteel van den ex-keizer te Doorn 1Sjie(. drama jn de Naaldwijkschestraat in vastgesteld. Het is de ongeveer 30-jarige pen jjaag js gemeld wordt nog medege- Heinrich Fuecker, geboren te Neuss. bij dee]d> dat de dader niet vau de straat af, Dusseldorp. Volgens de Nederlandsche dT)Ch staande in de gang van het perceel moet hebben geschoten; de schoten zijn n.1. door de voorkamerdeur gegaan en hebben in de kamer de vrouw, die ach ter deze houten deur stond om deze ge sloten te houden, met het noodlottig ge volg getroffen. Bij zijn vlucht moet de dader de bui tendeur waarvan de bovenste helft politie is de man krankzinnig. Hij zou Dinsdag over de Nederlandsche grens ge leid en aan de Duitsche autoriteiten over gegeven worden. De identiteit van den Indringer. Vaz Dias meldde Dinsdag uit Berlijn: Oe uitzetting uit Nederland van den een glasruit was, daar het perceel vroe- Duitscher, die op het slot Doorn werd ge r een winkel is geweest hebben aangehouden, is op verzoek van de Duit- i opengelaten. Vervolgens is de bovenbe- a uu H riincHanmnrnpn i woonster gaan kijken wat er aan de hand sche autoriteiten geschied. Dinsdagmorgen)^ dg doodeiyk getroffen na zijn uitlevering aan de Duitsche au o-vrouw te hebben zien liggen, het perceel riteiten kon zijn indentiteit_ worden vast- dadeljjk weer verlaten en in haar angst gesteld. Hij bleek te zijn Heinrich Fue cker, wonende in de Kepplerstrasse te Neus, aan den Rijn. de voordeur dichtgetrokken Inmiddels kwam de benedenbewoner thuis en deze heeft, daar hij geen sleu tel bij zich had, de ruit van de voordeur Het Nederl. correspondentiebureau in ingeslagen. Het onderzoek heeft uitge- Den Ha meldt wezen, dat hij zich op het tijdstip van Naar aanleiding van het bericht 0ver het drama elders in de stad bevond. ,9 tj nv^oft De dader is nog voon vluchtig. Decom- een indringer m ui missaris van politie, afd. C., verzoekt op- staatsraad mr. Kan meegedeeld dat de j sporïng en aanhouding dan wel inlich- man uitdrukkelijk heeft verklaard, geen (ingen, welke daartoe kunnen leiden, cocenblik de bedoeling te hebben gehad. kende brief ter waarde van 20.000 uit een zending van Winschoten naar Gro ningen, vernemen wij nog het volgende: Het kantoor Winschoten draagt regel matig aan het kantoor Groningen geldbe dragen af. Deze aangeteekende brief is Zondag gereed gemaakt door den direc teur van het postkantoor te Winschoten en Maandagmorgen door twee postamb tenaren uit de safe gehaald en in den postzak voor Groningen gedaan. Te Gro ningen was het loodje nog intact. Groote moeilijkheid levert het feit op, dat de postzak, die door de politie te Groningen in beslag is genomen door de ambtenaren, die hem in Winschoten hebben gevuld, niet is herkend. Zij zeggen, dat het een andere zak. een van een anderen vorm is geweest, die zij hebben gebruikt. Het onderzoek in deze zaak is zoowel te Groningen als te Winschoten gaande. Merkwaardig is, dat dit de derde keer is, dat te Winschoten gelden uit een postzak worden vermist. DE N.V. TRUSTKANTOOR VOOR BELEGGING EN ADMINISTRATIE TE 'S-GRAVENHAGE. een aanslag op den ex-keizer te plegen. Hij wilde hem een brief overhandigen. De wapens moesten alleen dienen om zich te kunnen verdedigen, wanneer hij mocht worden aangevallen door een, of indien de bedienden hem den toegang tot den ex-keizer mochten willen beletten. De man De Haagsche rechtbank gelast de gevangenhouding van den directeur. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gistermorgen de gevangenhouding gelast van Is. L., directeur van de N.V. Trust kantoor voor belegging en administratie en van de N.V. Burgers en Co.'s bank, aldaar, die de vorige week op de civiele van de Haagsche rechtbank op INBRAAK TE HENGELO. De jongen is eenigen tijd geleden ver- trokken op een "voetreis naar Rome. Men is onmiddellijk via Zevenaar over de grens heeft daa^Qa niets meer van hem yer. geleid, nadat voor politiedoeleinden een nomen foto vai hem was genomen. Fuecker is 33 jaar oud, ongehuwd en de zoon van eerzame ouders. In zijn jon gensjaren was hij hulpbeambte bij de Duitsche spoorwegen. Wegens het stelen van spoorwegmateriaal op het traject tus- schen Keulen en Neuss werd hij veroor deeld tot 15 jaar tuchthuisstraf. Eenige maanden geleden, toen hij ruim de helft van zijn straftijd had geboet, werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Voor zijn laatste veroordeeling heeft hij ander half jaar in het krankzinnigengesticht Duelken doorgebracht, waar hij ter ob servatie was. Bij arrestaties is hij herhaal delijk ontsnapt; hij was altijd zwaar ge wapend. Men heeft den indruk gekregen, dat hij inderdaad een aanslag op het leven van den ex-keizer in den zin had. zitting VERMIST. vordering van den officier van justitie is gearresteerd, verdacht van het verstrek- De minderjarige F. K. wordt sinds 16ken van onjuiste inlichtingen aan den cu- November te Nijmegen vermist. Op ver-jrat0r in het faillissement van genoemd zoek van de ouders doet de politie op- j trustkantoor, sporing. Cattenburgh met zijn fiets is gevallen en kneuzing van de lendewervels had ge kregen. Op de Groot Hertoginnelaan slipte de 30-jarige wielrijdster A. L. L. Met ge broken linkeronderbeen is zy naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. AARDSCHOKKEN. Men meldt uit Veghel (Noord-Brabant) dat men daar Maandag wederom eenige lichte aardschokken heeft waargenomen. ONGEVALLEN DOOR DE GLADHEID. De 54-jarige mej. J. v. d. S., van de Prins Hendrikkade, te Rotterdam, is op die kade, Dinsdagmorgen tengevolge van de gladheid gevallen. Met gebroken lin- ker-dijbeen is zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Ruim 2500 gestolen. Zondagnacht is ingebroken in den win- J kei van de R. K. Coöperatie Volksbelang' De geneeskundige dienst in Den Haag te Hengelo. Door het inslaan van een j heeft Dinsdagochtend eenige malen hulp ruit heeft men zich toegang weten te verleend aan personen, die tengevolge verschaffen en 2500 is gestolen. Dit be- van de gladheid waren komen te vallen, drag had men in den winkel achtergela ten om het te gebruiken voor dividend- uitkeering aan de leden. Op den vloer vond men des morgens een briefje van 100, dat de inbrekers in hun haast heb ben verloren. INBRAAK IN KERKGEBOUWEN. Maandag kwam men tot de ontdekking dat ingebroken was in het kerkgebouw van de Ned. Herv. en in dat van de Geref. Kerk te Wezep. De indringers hebben een brandkast opengebroken en een vrij" Een VrOUW vermoord te Den Hclcig groot bedrag aan geld ontvreemd. De Binnenland. Wolff meldde gisteravond nog nader: Het is tot nu toe nog niet opgehelderd, of men te doen heeft met een van te voren beraamden aanslag of met de handeling van een ontoerekenbare of dat ben met een enkele poging tot inbraak te doen heeft, waarbij de dader zich gewapend heeft om ingeval van arrestatie tegen stand met geweld te kunnen bieden. In elk geval spreekt uit de omstandig heden. dat de onbekende indringer zich reeds enkele dagen te Doorn heeft opge houden, met de kennelijke bedoeling om de plaatselijke omstandigheden precies te leeren kennen en een gunstige gelegenheid voor de uitvoering van zijn voornemen te weten te komen, meer de voorbereiding volgens een vast plan. Bedenkelijk is ook. dat de indringer in een torenkamer was oorgedrongen, in de onmiddellijke nabij- ue*i van de werkkamer van den ex-keizer. Maandagnacht omstreeks 12£ uur is in een perceel in de Naaldwijkschestraat in Den Haag een vrouw vermoord. De 25-jarige F. L., geb. M., een vrouw van verdachte zeden, heeft Maandagavond laat bezoek ontvangen van een man. Eeni gen tijd later hoorde een buurvrouw een woordenwisseling in de kamer van de vrouw. Zij verstond de woorden: „Dat doe ik niet". De twist hield geruimen tijd aan, maar eindelijk werd het weer rustig in de kamer. De buurvrouw ging toen even kijken en vond de vrouw liggen in een gangetje tusschen keuken en achter kamer. Zij dacht aanvankelijk, dat de vrouw gevallen was, maar al spoedig bleek het, dat er een moord was gepleegd. Er ■was vastgesteld, dat er 2 revolverschoten zijn gelost, door een, waarvan de vrouw zoodanig in de linkerborst was getroffen, dat de dood op slag moet zijn ingetreden. Een belangrijke getuige heeft zich in verband met dit drama bij de politie aan gemeld. Een kellner, die in een der naast gelegen perceelen woont, heeft uit het huis, waar de moord is gebeurd, een man zien komen. Hij kon zelfs een vrij nauw keurig signalement opgeven. De man was ongeveer 23 jaar oud, 1.65 M. k 1.70 M. lang, van een middelmatig postuur. Hij droeg een beige regenjas, een slappen, grijzen hoed en had een bleek, glad ge schoren gelaat. Ook de vrouw vau den kellner heeft den man gezien. Het onderzoek heelt voorts nog uitge wezen, dat er van diefstal of roof geen sprake is. Nader wordt gemeld: De dader heeft 2 schoten gelost uitzijn revolver, toen hij reeds buiten de deur stond. Dit is komen vast te staan door feit, dat de ruit van de voordeur tenge volge van de scholen versplinterd is. De schoten zijn ook door een der bovenhe ls oonsters gehoord, die toen naar beneden 13 gegaan en de vrouw in het gangetje vond liggen, J Uit de voorloopige gegevens, welke ter beschikking staan, heeft de politie de volgende, reconstructie van het géval ge geven: De verslagene behoort tot die categorie van vrouwen, die zich 's avonds nooit op straat vertoonen, doch, achter hun raam gezelen, voorbijgangers met een tikje tegen het venster uitnoodigen I binnen te komen. Zeer waarschijnlijk zal zij ook Maandagavond een jongeman bij zich geroepen hebben, met wien zij een woordenwisseling kreeg. Zij heeft toen den man buiten haar kamer weten te werken, vervolgens de gangdeur door en de straat op. Zij heeft toen haar huisdeur dichtgedaan en is nog enkele oogenblikken achter de deur blijven wachten om te zien of de man zich verwijderd had. Bui) ten gekomen, heeft de man een revolver In de Sonaystraat heeft de 61-jarige mej. W. B. bij een val den linkerarm ge broken. Op de Vaillantlaan kwam de 63-jarige wielrijdster M. C. v. D. te vallen, waar door een arm uit de kom schoot. Zij werd ter behandeling naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Het 8-jarige meisje A. Z. is om half negen op den Laakweg gevallen; zij brak het linkeronderbeen en werd ook overge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuid wal. Naar Bronovo werd vervoerd de 15- jarige J. E. W., die op d'e Laan Copes van Buitenland. EEN HALF MILLIOEN MANTSJOERIJSCHE VLUCHTELINGEN IN PEKING. Het aantal vluchtelingen uit Mantsjoe- rije, dat het laatste jaar te Peking is aan gekomen, wordt geschat op een half mil- lioen. ONTSNAPT UIT SING-SING. Maandagochtend vroeg zijn twee, tot langdurige gevangenisstraf veroordeelde, gevangenen er op wonderbaarlijk handige wijze in geslaagd te ontsnappen uit de gevangenis Sing-Sing. Op onverklaarbare wijze waren zij in het bezit gekomen van zagen, waarmede zij de één-duim dikke stalen tralies van hun cellen hebben doorgezaagd, die tegen ontsnapping be stand heetten, waarna zij, zonder gezien te worden de gangen doorslopen, eenige wakers overmeesterden en met behulp van ladders, die zij aan elkaar bonden, uit de gevangenis wisten te ontkomen-. 0 VROUW VEROORDEELD TOT DEN STROP. Het Gerechtshof te Phoenix in Arizona veroordeelde Maandag de moordenares Winnie Ruth Judd, bijgenaamd „de blon de tijger" ter dood wegens moord op haar vroegere vriendin Agnes Ann Leroi. De executie zal geschieden door middel van den strop in de staatsgevangenis te Flo rence waar zij is opgesloten. Zij had ver klaard uit zelfverdediging te hebben ge handeld. Later verklaarde zij, dat haar geestvermogens niet in orde waren. Tijdens het proces bleek echter, dat zij met voorbedachten rade had gehandeld uit jalouzie. HET LIJK IN DE KOFFERS. De dader heeft bekend. Dezer dagen heeft de Italiaansche po litie een hotelhouder aangehouden, ver dacht van den moord op de vrouw, wier lijk men stukgesneden heeft aangetroffen in eenige koffers. De man moet thans be kend hebben, dat hij inderdaad den moord heeft gepleegd. De vermoorde was mij bevestigen. 15 December. „Als het in de krant staat, geloof je het niet! In mijn jonge jaren was dit een geliefkoosde uitroep. Tegenwoordig hoor je hem niet vaak meer. De kranten zijn blijkbaar betrouw baarder geworden! 't Is trouwens een feit, dat ik voor mij me een zekere voorzichtig heid heb aangewend, die in bepaalde for mules tot uiting komt. Als ik een feit ver meld dat als een paal boven water staat, gebruik ik heelemaal geen formules. Dan meld ik tout court: „Zinowjef is over leden„De Ontwapeningsconferentie is tot 1936 verdaagdMaar wil ik een siag om den arm houden, dan neem ik mijn toevlucht tot zekere geijkte ter men. Als ik de verantwoordelijk niet op me wil nemen van iets, dat mij vertelt is: „Naar wij vernemen". Als ik het zonde vind. een interessante canard te verzwijgen. „Naar verluidt." Als iets mij zeer onwaarschijnlijk voor komt: „Naar in doorgaans goedingelichte kringen verzekerd wordt." Als ik iets ga vertellen, waar de leugen een meter dik bovenop ligt: „Volgens een officieus, nog niet bevestigd bericht Ik heb u nu het een en ander uit mijn cousine verklapt, maar u hoeft nooit te probeeren, deze wetenschap tégen mij aan te wenden, want dan ontken ik gewoon dat ik het geschreven heb. Tot het schrijven van al deze graue Theorie ben ik gekomen door het lezen van het volgende bericht, dat het goed gekozen opschrift had „Ongelooflijk maar historisch": Dezer dagen werd, naar wij ver nemen, een ambtenaar van de Dordt- sche gemeente pensioengerechtigd. Tot hun niet geringe verbazing ontvingen B. en W. van den betrokkene bericht, dat hij zich, waar de tijden zoo ernstig en de nooden zoo groot zijn, bezwaard voelde het pensioen te aanvaarden. Hij zou meer dan tevreden zijn, indien hij zijn gestorte premies terug zou mogen ontvangen. B. en W. gingen op het voorstel in en zonden de stortingen terug, maar tot hun nog grooter verbazing kregen zij na een paar dagen het geld terug, om dat ook dit ten slotte den pensioenge rechtigde bezwaarde. Hij zag liever van alles af. U begrijpt mijn bedoeling. Als je 'n d» krant leest, geloof je 't niet. Ik. moet den man eerst zien. Hij moet het mij zelf vertellen. Ik moet het heele verhaal zwart op wit van hem hebben. B. en W. van Dordrecht moeten het VRIJDAG lë DECEMBER. Hilversum, 296 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.15 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding-, 10.15 Grammofoonpl. 11.10 Ivookpraatj'e. 11.40 Declamatie J. v. Ooogen. 12.00 Kovacs Lajos en zijnorkest m.m.v. B. Scholte (refreinzang) en grammofoonpl. 2.00 Grammofoonmuziek. 3.00 Concert uit hotel „Atlanta" te Rotter dam door Marcello Lanfredi en zijn en semble. 4.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Duchant. 4.50 Voor de jeugd. 5.30 Orgelspel J. Jong. 6.00 Grammofoonpl. 6.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.00 Causerie over Sovjet-Rusland. 7.20 „De Flierefluiters" o.l.v. H. de Groöt, m.m.v. A. de Booy (zang). 8.00 Uitzending Porpaganda-avond VPRO te Enschede o.l.v. Ds. E. D. Spelberg. 10.15 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.20 Vaz Dias. 10.30 Grammofoonpl. 11.0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. -r.-n3?emeen Programma, verzorgd door den KRO. S.oo9.15 en 10.00 Grammofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12-151.45 Sextetconcert. 2.00 Grammofoonpl. 3.00 Kamermuziek. 400 Pianorecital door Kapt. W. F. M 4.20 Grammofoonpl. 4-45 Vervolg pianorecital. 5.05 Liederenvoordracht. 5-30 Orkest- en solistenconcert. 6.15 Lezing. Ó.45 Orkestconcert. 7-io Lezing. 7-45 Schlagermuziek. 8.30 Uitzending v. d. A.N.W.B. 8.45 Vervolg concert. 9.15 Vaz Dias. 9.25 Hoorspel. 9-50 Orkestconcert. 10.30 Hoorspel. 10.45 Orkestconcert. H.I512.00 Grammofoon^), ej er. ZATERDAG 17 DSeeMBfiSl. Hilversum, 296 M. VARA-programma. 10.00 VPRO. 8.00 Grammofoonpl, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i.d. Continubedrijven: VARA- kleinorkest o.l.v. P. Duchant. Declamatie door F. Nienhuys, 12.01 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins, en grammofoonpl. 2.15 Grammofoonpl. 3.00 Toespraak G. Ph. Selman. 3.15 VARA-Mandoline-ensemble o.l.v. J. B. Kok. 3.50 Muzikale causerie door P. Tiggers. 4.30 Ontwapeningskwartiertje. 4.00 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins, m.m.v. L. Fuld (zang). 510 Toespraak Mr. P. J. Mijksenaar (Jubi leum A.N.W.B.-). 5.20 Vervolg „De Noten-krakers". 5.40 Literaire causerie. 6.01 Groningsch uurtje. 6.40 Grammofoonpl. 7.00 Voor het Platteland. 7.30 Gramm-foonpl. 7-40 Toespraak A. de Vries. 7.50 Grammofoonpl. 7-55 Herhaling SOS-berichten. 8.00 „De Dorpsbarbier". 8.15 VARA-onkest o.l.v. H. de Groot, m.m.v. Elize de Haas (zang). 9.00 Voor de Transportarbeiders. 9-45 Orgelspet J. Jong. 10.15 Vaz Dias. 10.30 „De Flierefluiters" o.l.v. H. de Groot. 11 -1512.00 Grammofoonpl. Huizen, :8r5 M. KRO-programrna. 8.009.15 er. 10.00 Grammofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.151-45 Orkestconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.00 Orgelconcert. 5.00 Grammofoonpl. 5.30 Esperanto-nieuws. 5-45 Orkestconcert. 6.20 Weekoverzicht. 6.40 Vervolg concert. 7.10 R.K. RVU. 7-45 Sportnieuws 8.00 Schlagermuziek. een meisje uit Assisi, dat geweigerd had zijn vrouw te worden, maar niettemin met hem samenwoonde. Bij een twist had hij haar een trap tegen den buik gege ven, welke inwendig letsel had veroor zaakt, waaraan zij was bezweken. Uit vrees voor de gevolgen van zijn daad had hij getracht zich van het lijk te ont doen, waartoe hij van een slager een mes geleend had. Hiermee had hij het lijk aan stukken gesneden, welke hij verborg in een drietal verliezen, twee van zichzelf en een van het meisje. Hij had die valie zen in den trein achtergelaten, in de hoop, dat zij pas na geruimen tijd zouden worden gevonden en dat men dan geen verdenking meer tegen hem zou koeste ren. Die berekening heeft gefaald. Zes dooden, 15 gewonden. Naar Reuter uit Bern meldt is in den Een notarieele acte moet mij garandee ren. dat ieder woqrd waarheid bevat. En dan geloof ik het. nog niet. Doos 30-60,Tube 80ct. Bij ApotKen Drogisten Kinderen bezwijmen In de klas. De Engelsche bladen bevatten uitvoe- Gütsch-tunnel bij Luzern Dinsdagmiddag °^er <*.?n hongersnood, die een boemeltrein van Lnzern naar Belling-1V bedreigt. I envijl men in andere zona op den sneltrein Zürich—Luzern ge- «eelen an de wereld en zelfs in een loopen. De botsing was zeer hevig, Dinsdagavond om zeven uur waren zes lijken gevonden, o.w. de twee machinis ten. 15 gewonden zijn geborgen en naar het ziekenhuis gebracht. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. Beide sporen zijn versperd. De oorzaak van het onge luk is, dat de sneltrein door onveilig sein groot deel van Zuid-Amerika gebukt gaat onder overproductie van levensmid delen en er anderen zijn waar men graan stookt in locomotieven, sterven in Chili de menschen van den honger. In de ni- traatprovincie zijn 20.000 menschen zon der middelen van bestaan en zonder voed sel. De regeering heeft een vliegtuig met is gereden, den wissel vernield en zoo op gezonden waardoor men althans bij den boemeltrein liep. e plaatselijke winkeliers levensmiddelen Het verkeer wordt aan weerszijden van K?n h°0Pe« voor de centrale keuken. Er de plaats des onheils met bussen onder houden. De tunnel ligt vlak bij het station van Luzern en loopt door den G-ütschberg. In den tunnel, waardoor de sporen naar Bern en Bazel loopen, takt de lijn naar Zilrich af. NACHTELIJK GEVECHT MET INBREKERS. Te Tepitz in Brandenburg hebben van nacht inbrekers getracht in het gebouw van de stedelijke spaarbank de brand kast te openen. Toen twee agenten van politie hen op heeterdaad verrastten, scho ten de inbrekers op hen. De agenten be antwoordden het Vuur, maar een hunner werd door een schot in den schouder bui ten gevecht gesteld, zoodat de dieven ge legenheid kregen met achterlating van hun gereedschap, per auto in de richting van Berlijn te vluchten. ZES KINDEREN DOOR HET IJS GEKAKT EN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag zjjn te Roxlieim (Palts) bij het schaatsenrijden zes meisjes, vaa 6 tot 15 jaar, door het ijs gezakt en ver dronken. Na vergeefsche reddingspogin gen, welke ongeveer een uur duurden, konden de jeugdige drenkelingen slechts dood worden opgehaald. Vijf van de ver dronken meisjes waren zusters, allen kin deren van den werkloozen bankwerker Wemtz. Het meisje van 15 jaar wist na t™ni?Hge den oever te bereiken en trachtte haar andere zusjes te hulp te Yerd ZÜ echter door een 10.30-12.00 Ori. .iconcert en grymsofoonpl. verdronk ook zij jammerlijk.1 van hen, die zich aan haar had Vasten, klampt, weer in het water getrokken en zijn in sommige streken van Chili heele steden, waar geen stukje brood en geen korrel suiker te verkrijgen is, waar nog wel brood is, betaalt men er circa een gulden per kilo voor, en voor suiker 60 cent per pond. Te Tocopilla, de voor naamste haven voor den uitvoer van kunstmest dreigt een groote kindersterfte wegens gebrek aan melk. Te Castro heb ben de onderwijzers zelf schoolvoeding ingevoerd omdat de kinderen dikwijls in de klas bezwijmen. Te Chillan worden de kinderen gevoed met een soepje van bla deren en onkruid. Daar vindt men her haaldelijk lijken op straat van menschen die van den honger zijn bezweken. De regimentsmuziek aldaar heeft zijn in strumenten verkocht 0111 levensmiddelen te koopen voor de hongerlijders. De nood maakt de menschen opstandig en te San Antomo hebben de bootwerkers gewei gerd levensmiddelen te laden, die uitge voerd zouden worden. Overal vinden be toogingen plaats. De regeering doet haar best zooveel mogelijk in den nood te voor zien doch heeft tot dusver niet tot inbe slagneming van voorraden durven over gaan omdat de levensmiddelenhandel voor een groot deel in handen is van bui tenlanders. Thans echter worden vreem delingen, die levensmiddelen achterhou den bedreigd met het over de grens zet ten. In het begin van dit jaar had de re geering nog toestemming gegeven tot een Belangrijke uitvoer van graan en ander» levensmiddelen. Nu moet zij goud aan goudreserve onttrekken om graan te koo pen in Argentinië. Er is dit jaar zoo wei- nig grond bezaaid, dat de opbrengst on mogelijk in de behoeften voor het vol gend jaar zal kunnen voorzien.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2