De toekomst der Zuiderzeewerken. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 DECEMBER 1932. Texel. Luchtvaart. Burgerlijke Stand van Den Helder Kamer van Koophandel. Overval met roof. Het spoorwegongeluk bij Luzern. Pestvlwihten van en naar Indië LegerbertoMen Havan van Nieuwedieu, hoopt, dat allen, op dezen avond, de be- nog officieel opengesteld wel werd door narde tijdsomstandigheden een wijle zul- .-.„.j r aoor len vergeten, zoodat er een opgewekte 9 p j ond'ePe plassen ge- -faaatotommincr zal heerschen. Snrpkprl. en werd door enkele ouderen de ijsbaan „De Geul Maandag beproefd, doch van echt .profiteeren was nog geen feeststemming zal heerschen. Spreker draagt hierna een schets op geestige ■wijze voor, waardoor reeds dadelijk de gewenschte stemming wordt verkregen. Een hartelijk applaus viel den spreker ten deel. De avond werd vervolgens ge vuld met een schimmenspel in 5 bedrij ven, dat de lachspieren danig in beroe ring bracht, eenige liedjes van den heer van den Kuyl, aan de piano begeleid door den heer Vader, een duo „Pierrot en Pierrette" op uitstekende wijze gezongen en gespeeld door de dames Schenk en Kistemaker, een dwergenzang uitgevoerd door een viertal dames met eenige help sters, hetwelk bijzonder in den smaak viel van het publiek en een warm applaus oogstte, „de kostschool van Miss Mops", een zangspelletje, gespeeld door 5 dames en één mannelijke dame, en tot slot een acter, vertolkt door één dame en 2 heeren, dat eveneens goed insloeg. Het was een avond vol afwisseling, waarvan door de talrijke volop is genoten. De voorzitter sprak in zijn sluitings woord, woorden van dank tot allen die tot het welslagen van dezen avond had den meegewerkt, in het bijzonder tot den heer van der Oord, die als steeds ook nu sprake. Oudeschlld. Maandag werd oude Sunterklaas op de gebruikelijke wijze gevierd.Er vertoonden zich veel gemaskerden op straat. Men zag de gewone typen van elk jaar, kooplieden, marskramers, enz. Ditmaal hadden we ook een schoonheidskoningin er bij en natuurlijk ook een yo-yo-end paar. Ook de J.V.O. maakte propaganda voor haar ideën. Op een handkar werd een bord meegevoerd, waarop een weg geschilderd was, versierd door een groot blok met draken (de alcohol). „Helpt ons den weg j vrij maken voor een betere toekomst stond er op. De jeugdige leden zongen en lieten af en toe een spreekkoor hooren. Tegen 9 uur begaven de gemaskerden zich naar de „Zeven Provinciën" waar aanwezigen, j bet bal in volle gang was. Den Burg. BRAND TE DEN BURG. Door onbekende oorzaak ontstond he- weer zijn beste krachten in het belang denmorgen even voor zeven uur brand in een houten gebouw achter de slagerij van den heer C. Visser te Den Burg. Vermoe- van de vereeniging had gegeven. TOCH NOG EEN IJSBAAN. De steeds beter wordende ontwatering delijk is de brand begonnen in een rook' hok, dat zich tegen dit gebouw bevond. Het vuur vond gretig voedsel in een groote hoeveelheid brandhout en aan- vande landerijenin onze graieente brengt d°°t VT u groote moeilijkheden voor IJsclub-Burg lende veerhouders nog niet was afgehaald, om een geschikt terrein te vinden. De Dit verspreidde begrijpelijk een geweldige baan bij de Ellemeet is te klein en het stank. De bewoners bevonden zich bij den onderwater houden van het land aldaar aanvang van den brand nog in rust; de brengt groote kosten en moeilijkheden buren ontdekten den brand. Aanvankelijk met zich. Naar men ons med'edeeit, is het het het zich ernstig aanzien, omdat het bestuur der dub er thans in geslaagd een 1 gebouw midden tusschen de huizen in geschikt terrnn te vinden, het is gelegen s9tond. Van aiie kanten snelde huip toe. aan den Heminerweg nabij den „Oude l.. f Kamp" en eigendom van den heer Boer- emn?ers ™atfr *?chtte men het, vuf hout; men L thans bezig het land onder- te blusschen, doch telkens opnieuw laaide water te zetten, daartoe heeft men de be- ,het vuur °P- Tenslotte liet men de motor schikking gekregen over een pomp van spuit aanrukken van de Groene Plaats, het Waterschap „De 30 Gem. Polders". AFD. TEXEL „VEREEN. VAN BLOEMBOLLENCULTUUR". De jaarverg. van bovengenoemde Ver een., die gisteravond in hotel »De Oranje boom» werd gehouden viel slechts een matig bezoek ten deel. De secr., de heer M. D. Dijt, deelde voor de verg. mede, dat de penningm., de heer S. Flens, door een vacantie-reisje,niet aanwezig kon zijn. Daarna sprak de voorz., de heer H. Leber 't openingswoord. Spr. behandelde daarin even de beperking van de bloembollen teelt, die na verwerping van 't saneerlngs- voorstel van Sassenheim geenszins geheel van de baan is. Voor do hyacinthenteelt neemt men reeds maatregelen en ver moedelijk zullen deze nog verder gaan; ook zullen Tulp en Narcis wel volgen. Verder wees de heer Leber er op, dat de export nog is gestegen n.1. met 3 mill. K.G., de ontvangsten daalde daarbij met f 9.000.000 waaruit men gemakkelijk kan afleiden dat de schade voor de kweeker groot is. Een prettige St. Nicolaas-verrassing bracht 't bericht, dat 't gelukt was op den kouden grond op 5 Dec. de Barry Bril- lantie in bloei te brengen, en reeds 14 dagen eerder als Warenhuis-cultuur de Sir Watkin, waardoor 't bewijs was ge leverd, dat als vroegcultuur de narcis met de tulp kan concurreeren. Hierna volgde lezing van notulen van twee algem. vergaderingen, die beide onveranderd werden vastgesteld, waarna de beschrijvingsbrief van de 170ste alg. vergadering van het Hoofdbestuur aan de orde kwam. Besloten werd om de afgevaardigde op te dragen, bij de bestuursverkiezing in de drie vacaturen blanco te stemmen bij 1 en 3, doch voor de 2de vacature te stemmen den heer P. Bakker Mz. te Enkhuizen. Verder kwam de nieuwe contributieregeliug in bespreking. Be sloten werd t voorstel van het Hoofd bestuur te steunen. Na de beschrij vings brief kwam een motie van de afdeeling Voorhout, betreffende steunmaatregelen voor kleine kweekers in behandeling. De vergadering kon zich met deze motie niet vereenigen. Indien gesproken zal worden over steun aan kweekers, dan zal de afgevaardigde verklaren dat Texel niet tegen steun is; in de motie zag men echter een wantrouwen tegen 't bestuur. Besloten werd om naar de algemeene vergadering ditmaal slechts één afge vaardigde te zenden, omdat de bijdrage f 6.50 van het Hoofdbestuur te gering werd geacht, uit de kas zal f 8.50 moeten worden bijgedragen. Tot afgevaardigde werd met bijna algemeene stemmen den heer M. D. Dijt gekozen. Volgde bestuursverkiezing; aan de beurt van aftreden was de Voorzitter, de heer Leber werd met groote meerder heid van stemmen herkozen. Hierna kwam de »Huisbroei« in be spreking. Dit betreft de uitdeeling van bloembollen aan de scholen. Voor de kinderen zullen enkele prijsjes worden beschikbaar gesteld. De heer Schermer gaf als zijn meening te kennen dat hij niet veel succes verwacht van deze bollen- distributie, vooral omdat de voorlichting niet voldoende is geweest en vele kinderen de bollen te voorschijn hebben gehaald. Besloten werd een commissie te vormen, die de resultaten aan de scholen zullen onderzoeken, hiervoor werden aangewezen de heeren H. Bruijn, J. List en N. Schu- maker. Bij de rondvraag informeerde de heer P. Dalmeijer naar den invloed, die de afd. kan uitoefenen op de verlaging van de Narciskeuring, 't Bleek dat men daar voor bij de Ver. »De Narcis» moet zijn. Verder verlangde niemand het woord, waarna de Voorz. de vergadering sloot met den wensch dat contingenteeringen etc. spoedig zullen verbeteren opdat voor de bollencultuur beter dagen zullen aan breken. GEEN IJSVERMAAK. In de afgeloopen korte vorstperiode heeft men hier nog niet veel van 't ijs kun nen profiteeren. Geen enkele ijsbaan was waarmede men toen den brand spoedig meester was. Het gebouw is niet geheel uitgebrand. Den Hoorn. OUWE SI NTERKLAAS TE DEN HOORN. Evenals ieder jaar, is ook nu op 12 De cember het Ouwe Sunterklaasfeest te Den I Hoorn weer opgewekt gevierd. Er bewo- gen zich vele: gemaskerden langs de stra- j ten, waaronder enkele groepen, die zeer de aandacht trokken, 't Is te Den Hoorn een gewoonte, dat gemaskerden in de huizen j vrijen toegang hebben, ze worden dan ont- faaald op een kop chocolade en versnape- ringen. De aardigste vertooning was dit- maal wel dé „Automaat". Als men daar één cent in wierp en de knop van de lade vatte, in de- veronderstelling „waar voor z'n geld te krijgen", schrok men terug, want dé knop stond onder stroom, door eenige oude batterijen, die men er in ge plaatst had: Dit gaf natuurlijk groote hila riteit. Voor de Wijkverpleging werd door da mes van De Waal, begeleid' door muziek en zang, gecollecteerd, terwijl voor hetzelfde doel door een tweetal gemaskerden een z-ware paling verloot werd, voor 10 cent een lot. Alle 100 lootjes waren spoedig aan den man, dé. paling viel op lot no. 54. Daar de wijkverpleging 80 krijgt, was het voor deze vereeniging een buitenkansje van 8. Natuurlijk was ook de beer met zijn ge leider aanwezig. In „Locdsmanswelvaren" heerschte een zeer gezellige drukte. Het accordeontrio Eelman zorgde voor goedé balmuziek. Het was een bij uitstek gezellige avond, tot het sluitingsuur bleef het druk, doch geen enkele wanklank werd gehoord. De bur gemeester van Texel kwam nog even een kjjkje nemen, doch kon volkomen gerust zijn. Toen om één uur het sluitingsuur aanbrak, liep de geheele zaal leeg zonder dat iemand achterbleef, 't Was nog eens een echte ouderwetsehe feestdag. Oosterend. Als nabetrachting van Ouwe Sunterklaas, kwam Dinsdag te Oosterend een groep dames en heeren van De Waal die be- j geleid door muziek een lied ten gehoore brachten, en daarna een collecte hielden voor de Wijkverpleging te Texel. Een afdruk van het gezongen lied werd voor 't zelfde doel te koop aangeboden. Woensdag begaf 't zelfde gezelschap zich naar Oost-De Oocksdorp en De Koog waar 't zelfde geboden werd. OUWE SUNTERKLAAS. Van Oosterend meldde onze correspon dent, dat het feest van Ouwe Sunterklaas rustig is gepasseerd; Er vertoonden zich slechts weinig gemaskerden langs de stra ten. De beer aan de ketting ontbrak echter niet. In het café ,,'t Wapen van Amster dam", waar balmuziek gegeven werd, heerschte een vrcolijke stemming. Ook te De Cocksdorp is het Ouwe Sun terklaasfeest op gezellige wijze gevierd. Er was eerr vrii groot aantal gemaskerden, en zoowel op straat als in de cafés, waar balmuziek gegeven werd, heerschte een on^ewekte stemming. DRÏJFIJS ACHTER OOST. Men meldt ons van Oosterend dd. 13 Dec.: Achter Oost bevindt zich veel drijfijs in zee., de schuiten, die daar liggen, zijn i geheel door het ijs ingesloten, zoodat ze onmogelijk ter vischvangst kunnen uit varen. 13 en 14 Dec. ONDERTROUWD: A. v. Dongen en M. C. Mahieu; H. v. Rozelaar en I. Scho- chow; G. G. Jongen en E. Arendse; P. de Leeuw en B. P. Engelen; H. J. A. Veldhuize nen M. Petter; P. v. d. Schans en T. Vis. BEVALLEN: C. C. P. v. d. Leelie— Thobe, d.; J. M. PröpperVoorduin, z. Bij de opening van de Dinsdagmiddag ten stadhuize te Alkmaar gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier, sprak de voorzitter, de heer S. W. Arntz, zijn dank baarheid uit voor het behoud van de recht bank te Alkmaar, welke ten doode scheen opgeschreven. Met groote waardeering herdacht hij de actie, gezamenlijk door gemeente-besturen, middenstandsvereeni- gingen, landbouworganisaties, pers, e.a. verricht om het gevaar af te wenden. Bij een bespreking van een missive van den directeur van den oeconomischen voorlichtingsdienst van het departement van oeconomischen zaken, waarin het oor deel der Kamer werd gevraagd inzake het gebruik van kortere practische export namen, wees de secretaris erop, dat in Engeland sedert jaren de mogelijkheid bestaat om als telegramadres te gebruiken j het telefoonnummer. Besloten werd, de 1 bevoegde autoriteiten te verzoeken hier te lande een dergelijke mogelijkheid te 1 scheppen. Besloten werd in de verlceerscommissie te doen onderzoeken of het niet mogelijk is, het punt van aanvang van de autobus- lijn over den afsluitdijk van de Zuiderzee te doen zijn Anna-Paulowna, in plaats Alkmaar, zulks in het belang van het spoorwegverkeer op de lijn Alkmaar- Den Helder. Aan het nationaal comité tot beteuge-1 ling van het cadeau-stelsel te Voorburg zal worden medegedeeld, dat de K. v. K, zich uitspreekt tegen genoemd stelsel. Zeer uitvoerig werd gediscussieerd over I een brief van den Kon. Ned. Midden standsbond met de vraag, of de Kamer bereid is in samenwerking met die voor West-Friesland en andere organisaties overleg te plegen om te komen tot wet telijke steunregeling aan noodlijdende middenstanders in de tuinbouwstreken. Er kwam hierbij vast te staan, dat de middenstand in die streken erg in de knel is gekomen door steeds crediet te verleenen aan de tuinders voar den aan koop van allerlei artikelen en levensbe hoeften. Het totaal van dit crediet werd zelfs op ongeveer drie millioen geschat. In verband hiermee nu verzocht de Kon. Ned. Middenstandsbond om medewerking van de regeering te verkrijgen de instel ling van een commissie voor onderzoek van de mogelijkheid van credietverleening aan den middenstand, zooals die inder tijd bestond op voorstel van nu wijlen dr. D. Bos. Binnenland. EEN WANHOPIGE MOEDER. Heeft gepoogd zichzelf en haar zoentje door gasverstikking om het leven te brengen. De rechtbank te 's Graveuhage heeft de zaak behandeld tegen een jeugdige moeder, die op 13 Februari j.1. in haar woning aan de Springfonteinstraat te 'sGravenhage, getracht heeft haar twee jarig zoontje door middel van gasver stikking om het leven te brengen. De rechtbank hoorde als getuige de tante van verdachte, die verklaarde, dat zij in de keuken haar nicht op den grond zag zitten; naast haar lag de kleine jon gen op een kussen. Er hing een sterke gaslucht, de gaskraan stond open en de gasslang van het toestel was afgekoppeld. Op haar vragen kraeg getuige geen antwoord, waarop zij de jonge vrouw uit de keuken sleurde en daarnaook het kind in veiligheid bracht. Verdachte had omtrent de motieven, die haar tot deze daad hadden geleid, zich niet willen uitlaten. Wel gaf zij toe dat haar huwelijksleven ongelukkig was. Reeds bij de komst van het eerste kind zou haar man in den steek hebben ge laten en nu ze weer een kleintje ver wachtte had hij te kennen gegeven niet bij haar te willen blijven. Ook kreeg zij geen voldoende geld, om in haar onder houd te voorzien. Een en ander had haar het plan doen opvatten een einde aan haar leven te maken. Daar zij haar kind niet aan den man toevertrouwde, en ook geen zusters had, die voor het kind kon den zorgen, had zij het voornemen gehad het bind met zich in den dood mede te nemen. Het O. M„ waargenomen door mr. Knuttel, eischte met het oog op een uit gebracht rapport, een voorwaardelijke straf van één jaar met onder toezicht- stelling van verdachte, met welken eisch de raadsvrouwe van verdachte, mej. mr. Van Keulen, zich zeide te vereenigen. De rechtbank zal op 22 December a.s. uitspraak doen. De Minister van Waterstaat heeft thans zijn memorie van antwoord uitge- bracht op het voorloopig verslag der j Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkom sten en uitgaven van van het Zuiderzee- fonds voor 1-933. Wij ontleenen er aan: De regeering heeft herhaalde malen doen blijken, dat zij de inpolderingswer- ken liefst zou voortzetten. Naar haar oor deel wordt echter het tempo der uitvoe ring beheerscht, behalve door de land- bouwtechnische vraag of op het tijdstip van gereedkoming eener inpoldering vol doende vraag naar grond zal zijn, ook nog door de vraag of de voordeelen van de inpoldering opwegen tegen de daarvoor noodige uitgaven. Over het algemeen zijn de uitgaven voor de Zuiderzeewerken hooger geweest dan de ramingen. De Minister geeft daarvoor verschillende redenen. Als men voor verdere inpoldering van meet af aan den uitvoerenden dienst als een geheel laat werken en hem een com mercieel doel voor oogen stelt en het aan tal adviseurs verder tot een minimum be perkt, dan mag men, nu men over uit gebreide kennis ten aanzien van inpolde ring op moderne schaal beschikt, verwach ten, dat een voordeeliger uitkomst bereikt kan worden. Daarbij staan der regeering verschillen de bedrijfsvormen voor oogen, welke zij nader wil onderzoeken. Ingrijpende veranderingen Zonder op den uitslag van dit onder- worden gezegd, dat in elk geval in de or- j zoek vooruit te loopen, kan wel reeds nu ganisatie van de uitvoering ingrijpende veranderingen zullen moeten geschieden, teneinde de inpoldering meer dan tot dus verre op een economischen en zooveel mo gelijk commercieelen grondslag te vesti gen. Ofschoon er tusschen de beide in den Wieringermeerpolder werkzaam zijnde diensten een goede samenwerking bestaat, komt het doelmatig voor, dat de leiding j van de nieuwe inpoldering gecentraliseerd j wordt. Op deze wijze handelend, zullen j voortdurend 'bij de beoordeeling en het verrechten van elke handeling de lasten en 1 baten tegenover elkaar gesteld moeten kunnen worden. Geen N.O.-polderdijk 1933, De voorbereiding van een en ander zal tijd vergen, zoodat reeds om die reden in het jaar 1933 niet met het aanleggen van den dijk voor den N.O.-polder zal kunnen worden begonnen. Inmiddels zullen in het aanstaande jaar eenige werken worden uitgevoerd, welke zullen bestaan in het maken van de met het oog op de inpoldering noodzakelijke voorzieningen in de afwatering van de omliggende landstreken, alsmede van een loswal te Lemmer en den aanleg van een haven te Urk. Oppervlakte. Naar aanleiding var de vragen omtrent de oppervlakte van den polder kan wor den medegedeeld, dat de bedijking een oppervlakte van 44.000 ha zal omvatten, Gerekend is, dat van deze oppervlakte 5000 ha voor openbare doeleinden en be bouwing benoodigd zal zijn, zoodat in den polder 39.000 ha cultuurland zal over blijven.. De kosten van de werken voor de af sluiting van de Zuiderzee hebben in totaal bedragen van 1926 tot 1931 129.597.412 gulden. De noodzakelijkheid is gebleken van de uitvoering van enkele aanvullende werken. Het aanbrengen van de bezinkingen tot uitbreiding van de stortbedden bij de uit wateringssluizen zal een bedrag van pl.m. 750.000 gulden en het maken van de dam men een bedrag van rond een millioen gulden vormen, waartoe op de loopende begrooting voldoende fondsen beschikbaar zijn. Het is niet aannemelijk, dat een zoo spoedig mogelijke voortgang met de in polderingen in het IJsselmeer in eenig op zicht bevorderlijk zou zijn voor het weer standsvermogen van den Afsluitdijk. Zuiderzeesteunwet. De klachten omtrent de stroeve uitvoe ring en de weinig soepele hanteering van de Zuiderzeesteunwet hebben in den laat- sten tijd ook in eenige vragen van leden der Kamer uiting gevonden. De minister 'verwijst naar het antwoord, dat hij op die vragen gaf. Hoewel hij niet kan toegeven, dat de bedoelde klachten de beteekenis hebben, die men daaraan schijnt te hechten, wil hij gaarne toezeg gen, dat zijn streven erop zal gericht, met billijke klachten zooveel mogelijk rekening te houden, en dat hij overweegt, welke maatregelen zouden kunnen worden ge troffen teneinde aan eenige bezwaren, die yrij algemeen worden gevoeld, tegemoet te komen. De bepaling, dat personen, die langer dan anderhalf jaar in een betrekking zijn geweest, geen recht meer op een uitkee- ring hebben, moet beoordeeld in het ka der van art. 13 der Zuiderzeesteunwet. De minister overweegt een nadere op lossing van dit punt. Betreffende de klacht, dat de normen der uitkeering te laag zouden zijn, meent hij erop te mogen wijzen, dat de becijfe ring den minister niet aanstonds van de gegrondheid van die klacht heeft over tuigd. intusschen overweegt de minister op welke wijze aan de hier bedoelde bezwa ren, wier beteekenis hij niet onderschat, kan worden tegemoet gekomen. Verschillende plannen tot het scheppen van nieuwe of gewijzigde middelen van bestaan voor belanghebbenden zijn in onderzoek. De meening, als zouden de in de ver schillende Zuiderzeedorpen, bestaande Commissies speciaal zijn ingesteld om over de uitkeeringen te worden gehoord, moet op een misvatting berusten. W ieringermcer. ;n het departementale onderzoek om trent de te treffen maatregelen op pu bliekrechtelijk gebied in de Wieringer- meer is nog niet afgeloopen. /oor het nemen van een loyale proef op het gebied van Staatsexploitatie wordt, in overeenstemming met de zienswijze van den Zuiderzeeraad, een oppervlak van 300 ha voldoende geacht. Het maakt nog een punt van overweging uit op welke wijze een soort Staatsbedrijf dient te wor den georganiseerd. Dinsdagavond omstreeks 11 uur heeft te Horssen bij Druten een brutale overval met roof plaats gehad. De alleen wonende 25-jarige weduwnaar Sonnerdijk, machi nist bij de stoomzuivelfabriek te Horssen, kwam omstreeks 10 uur thuis. Toen hij in zijn slaapkamer licht wilde maken be merkte hij, dat dit defect was. Op hetzelf de 'oogenblik sprongen twee mannen op hem af. Een van hen greep hem bij de keel en bracht hem eenige steken met een mes toe. De aangevallene trachtte zich te bevrijden, wat hem echter niet gelukte. Een van hen beroofde hem daarop van een portefeuille met 200 aan bankpapier. De mannen verlieten het huis door de achteideur. De aangevallene begaf zich naar ce buren, die onmiddellijk den bur gemeester waarschuwden. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld. Achter het huis werd een bankbiljet van 40 gevon den. Het parket uit Tiel werd gewaar schuwd en arriveerde spoedig. Het onder zoek is nog in vollen gang, doch wordt be moeilijkt omdat de aangevallene geen nauwkeurig signalement van zijn aanran ders kon geven. VERDUISTERING. Te Amsterdam is een 64-jarige boek houder aangehouden, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van gelden ten nadeele van een firma op de Keizersgracht, waarbij hfl in betrekking was. Het totaal van het verduisterde be drag zou zesduizend gulden bedragen. In September werden zijn practijken ont dekt, waarvan mededeeling is gedaan aan de politie. Na verhoor is de boekhouder op vrije voeten gesteld. DE NOODLANDING VAN EEN DUITSCHEN BALLON IN HET WESTLAND. De zwaar gewonde baïlonvaar- der overleden. In het r.k. ziekenhuis aan het West- einde te 's-Gravenhage is overleden de 28-jarige Duitscher O. -F. Gaumnitz, die Zondagmiddag bij het dalen van een lucht ballon te Kwintsheul door een plotselin- gen schok van een hoogte van 8 meter uit de ballonmand werd geslingerd en dientengevolge ernstige verwondingen kreeg. De moeder van den ballonvaarder was nog uit Duitschland naar Den Haag gereisd, doch heeft haar zoon niet meer bil' kennis aangetroffen. Vandaag zal zijn stoffelijk overschot naar Dresden worden vervoerd. KNAAPJE DOODGEREDBN. Gisterenmiddag omstreeks één uur Is in de Nicolaas Beetsstraat te Rotterdam de 7-jarige W. Briedé, gewoond hebben- de in de De Costastraat, bij het spelen onder een met heipalen beladen malle jan geraakt. Het ventje was op slag dood. Buitenland. ZIJN VROUW DOODGESCHOTEN. In de Brusselsche voorstad St. Gilles heeft een man, zekere Overleaux, die sedert twee jaren gescheiden van zijn vrouw leeft, deze laatste, die zich met haar moeder op straat bevond, doodgeschoten. Het slachtoffer is de 28-jarige A. v. d. Veen, geboren te Rotterdam. De moorde naar, die aan den drank verslaafd was, had reeds vroeger te Parijs en te Luik op zijn vrouw geschoten en was als gevolg daar van onlangs nog tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld geworden. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal dooden van de treinramp bij Luzern 6, het aantal gewonden 12. Bij de botsing had de sneltrein uit Zürich een snelheid van 70 K.M. De locomotieven reden geheel in elkaar. De arm van een der machinisten steekt nog als een af schuwelijk waarschuwingssignaal uit de locomotief. De postwagen van een der treinen richtte zich in verticalen stand op, terwijl een personenwagen nog boven op den postwagen werd geschoven. Een der passagiers, die bij het onge- j luk een dubbele beenbreuk heeft gekre- gen, vertelde, dat hij drie uur lang op zijn redding heeft moeten wachten. Ook som migen der overige gewonden moesten twee j tot drie uur wachten, tot zij geholpen kon- den worden. De reddingsbrigade kon slechts met de grootste omzichtigheid te werk gaan, daar de wagens zoo zeer wa ren gekraakt, dat zij ieder oogenblik vol komen uiteen konden vallen. De duister nis maakte den arbeid nog moeilijker. Waarschijnlijk 13 dcoden. Heen. De „Rqstvogel" is 14 December van Jodpoer vertrokken en te Calcutta aan gekomen. Terug. De „Kwartel" is 14 December van Djask vertrokken en te Bagdad aange komen. DE DLTTSCHE VLIEGER BERTRAM HEEFT PECH. Bij zijn vertrek uit Soerabaia. Reuter meldt uit Soerabaia: De Duitsche vlieger Bertram, die een vliegtocht van Australië naar Engeland onderneemt, is bij zijn start te overijld te werk gegaan. Het toestel kwam met de wielen in het zand terecht en werd be schadigd. Bertram en zijn metgezel Allen bleven ongedeerd. Het landingsgestel en de schroef werden vernield. Het toe stel was waarschijnlijk te zwaar geladen. Aneta meldt over het geval: Bertram wilde 's ochtends 5 uur opstij gen. Dit bleek echter onmogelijk als ge volg van de te zware belasting. Bertram sloot gas af, doch bij het uitloopen raakte het toestel in een sloot en boog om. Het landingstoestel werd afgeslagen, een schroefblad verbogen, terwijl de benzine- tflnlr 1 plr wPTfl Na Bima was Bertram tot de ontdek king gekomen dat er een verstekeling aan boord was. Bertram, die van Soerabaia naar Me- dan wilde vliegen, had 1480 kg benzine en 50 kg olie ingenomen. Bertram en zijn mecanicien zijn onge deerd gebleven. DE VLIEGTOCHT VAN AMY JOHNSON. Amy Johnson blijkt Dinsdagavond of Dinsdagnacht toch nog Duala bereikt t« hebben. Gisterenmorgen om 9 uur is zij vandaar vertrokken om haar reis naar het noorden voort te zetten. Gisteren moest zij dus over de Sahara vliegen. De vliegster Amy Johnson heeft Dins dag uit Duala aan haar man geseind: „Ik heb weer pech en kan Woensdag niet aankomen!" Mist heeft haar opgehouden, maar zij is toch naar Gao vertrokken, dat 1000 mijl ten N.W. van Duala ligt. Naar Reuter meldt, is Amy Johnson gisteravond te 17.15 uur te Gao aange komen. Zij was voornemens gisterenochtend 3 uur Gao te verlaten. Bij beschikking van den M. v. D is aan den reserve ie luit. J. W. v. d. Kouvve ver gunning verleend tot verblijf in Ned.-Indië tot I April 1934- De dienstplichtigen van de ie ploeg onder- off.opleiding van het Ille bataljon regiment genietroepen worden op 20 December a.s. in het genot van groot verlof gesteld. De dienstplichtigen 1932 2e ploeg bereden artillerie toegewezen aan het 2e reg. veldar tillerie komen op 19 December 1932 voor de ie oefening onder de wapenen. Bij K. B. zijn benoemd bij het regiment kust- artillerie tot reserve ie luitenant, de reserve 2e luitenants T. van den Brink en A. C. J. Schippers; tot reserve ie luitenant van de mi litaire administratie H. Riedeman. Aan den reserve ie luit. E. Nijgh van het regiment kustartillerie is vergunning ver leend tot verblijf in het buitenland tot 1 Jan. 1934- Door de vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap zal op Vrijdag den i6en De cember a.s. een bijeenkomst worden gehou den te 's Gravenhage, in het lokaal der vrij metselaarsloge, Fluweele Burgwal 22. Aanvang te 8 uur. De levering van gerookt- en pekelspek, benoo digd ten behoeve van de soldatenmenage in het garnizoen, gedurende het tijdvak van 1 Januari 1933 tot en met 30 luni 1933, is toegewezen aan J. Korver alhier tegen den prijs van 0.39 per kg. Het detachement van het Korps Luchtdoel-Artil lerie, hetwelk alhier schietoefeningen heeft gehou den, is op 8 dezer naar hun garnizoen Utrecht teruggekeerd. Bij beschikking van den M. v. D. is aan den dienstpl. G. C. Bruin van het regiment kustartil lerie uitstel van opkomst in werkelijken dienst ver leend voor den tijd van een jaar. Personeel op arbeidscontract of in tijdelijken dienst Bij Ministerieele Beschikking van 26 Nov. j.1. is ter kennis van de Landmacht gebracht dat, met het oog op de belangen van de schatkist en van de wachtgelders het Departement van Financiën wenscht te beschikken over een overzicht van het personeel op arbeidscontract of in tijdelijke dienst aangesteld. In verband hiermede worden Comman danten van Korpsen en Hoofden van Inrichtingen uitgenoodigd, vóór 15 December a.s. aan het De partement van Defensie een opgave in te dienen van bedoeld personeel in dienst, aangesteld op of na 1 November 1930. Het aantal dooden bij het spoorweg ongeluk bij Luzern is nog gestegen. In den 1 loop van den avond zijn gisteren 3 zwaar gewonden overleden, zoodat het aantal i dooden thans 9 bedraagt. Bovendien worden nog 4 personen vermist, waarvan i men aanneemt, dat zij dood onder de over- jblijfselen liggen. Het aantal dooden zou dus 13 bedragen. In den van Luzern naar Bellinzona rijdenden trein bevond zich ook j een veetransport. Het angstig geloei van het vee cn de noodkreten der gewonden waren vreeselijk om aan te hooren. De riet gedoode dieren konden slechts met groote moeite één voor één in den tunnel Radiografisch Weerbericht worden gebracht. IS Dec. 1932. Aangekomen un Hnrlingen en bestemd voor Londen Ned. motor „Pascholl". 15 Dec. 1932. Aangekomen de 3 mastschoener „Wulf", ge laden met hout. Het schip heeft heden nacht aan de Westpunt van Onrust aan den grond gezeten, doch kwam spoedig op eigen kracht vlot en nam ligplaats op de reede alhier. DE „BREMEN" STEEDS SNELLER. De „Breinen" van den Norddeutschen Lloyd de draagster van den „blauwen wimpel", heelt haar eigen record verbe terd door den Oceaan over te steken in vier dagen, 15 uur en 56 minuten. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 December. Medegedeeld door het Kon. Nederlandscb Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 777.3 te Boedapest. Laagste stand 718.2 te Reikjavik. Verwachting: Zwakke, later weer toenemende Z. tot Z.W. wind, nevelig tot gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7