HET EJINNEMHOF OF8 EU OM L De kamer wijst nog meer werk af! - Begrootings-deliberatiën. - Langdurig debat over^de nooden van den landbouw. Wat minister Verschuur er van zei. - IJmuiden niet ..stervende". - De ver- keers-moeilijkheden. Mr. de Veerf - Minister de Geer toch in gevaar?... Kort manteltje. (No. 350.) Herhaaldelijk bereiken ons aanvra gen om het patroon beschikbaar te stellen voor een kort aangesloten man teltje. We geven hierbij het gewenschte model, dat zoowel van geplet pluche als van laken gemaakt kan worden. De hooge kraag, zooals wij die den vorigen winter zagen, treedt niet meer zoo op den voorgrond. In de plaats hiervan hebben we een rechte opstaan de kraag, met lange einden, die door elkander gehaald worden. Het model van den mantel is aan gesloten en kan hoog gesloten worden met een fantasieknoop, waarvan er op taillehoogte drie als sluiting dienst doen. Verkrijgbaar in de maten 42 tot en met 48. Prijs f 0.58. Moderne middagjapon. (No. 7500.) Zwart fluweelen japon met wit zijden bovenstuk, een geheel, dat in samenwerking met de nieuw-modische mouw zeer modern en apart is te noe men. Tallooze variaties zijn bij dit model mogelijk, o.a. een stoffen onderge deelte en zijden crêpe of velours-chif- fon bovenstuk; denkt u dit eens in diep warme tinten rood, dan heeft men zeer zeker niet alleen een mooi, maar ook een flatteerend ensemble. We kunnen de patronen van dit model ook op eonomische wijze benut ten, n.1. door een bestaande japon naar dit voorbeeld te veranderen, alleen moet men er bij het knippen aan den ken, dat het gedrapeerde bovenstuk zóó geknipt moet worden, dat de hals lijn langs den schuinen kant komt. Om de pof van de mouw goed te doen vallen komt er een aansluitende voeringsmouw onder, waarop de ruimte van de pof verdeeld wordt; de hooge manchet wordt eveneens tegen- gevoerd. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 50. Prijs 0.58. Huisjurk voor kleine meisjes. (No. 7729.) Eenvoudig te maken huisjurk van effen wollen of gewerkte stof met bo- venpas, waaraan een geplooid onder stuk, terwijl het vierkant uitgeknipte halsje hoog aansluit. De mouw kan het best lang genomen worden, met het oog op de koude dagen en wordt met een smal manchetje^ afgewerkt. Practische schooljurk. (No.7723.) Van effen en geruite wollen stof met een effen garneering aan hals en cein tuur staat dit eenvoudige jurkje heel aardig. De jurk sluit met fantasie- knoopen aan den linker zijkant; ko peren knoopen staan op een geruite jurk heel aardig. Het rokje heeft voor en achter diepe stolpplooien, terwijl het mouwje aangesloten is. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 10 a 14 jaar. GARNEERING DER JAPONNEN. Gestreepte wollen kantstof, crêpe de chine en kunstzijde zijn de meest ge zochte garneeringen voor effen japon nen. Menig oud toiletje kan hierdoor geheel en al opgefleurd worden. Garneering van fantasie- en metalen knoopen kan een bijzonder aardig ca chet aan een te eenvoudig geheel ge ven. Op zwarte japonnen ziet men vaak helroode knoopen dragen, die de grootte van een rijksdaalder hebben. De garneering is over het algemeen niet symetrisch. Hier ziet men ook aan een zijde der blouse een groote reverskraag aangebracht, die zich voortzet langs den rug en den tegen- overgestelden kant der halsuitsnijding in een eenvoudige smalle shawlkraag. Ploioengroepen worden eveneens slechts aan één zijder der voorbaan gewerkt. Het overgooier-model blijft zeer in trek, hieronder worden veelal ge streepte blouses gedragen, waarvan de ondermouwen van de stof der japon zijn. WEEK- KRONIEK Eindelijk komt er wat teekeöinq in het be- grootingswerk van ons Lagerhuis, hoewel de nog resteerende tijd voor hetgeen thans ligt te wachten om afgedaan te worden verre van overvloedig is. Zelfs heeft president Van Schaik geprobeerd vóór Kerst op de agenda te krijgen het ontwerp inzake de nieuwe rechterlijke in deeling, doch de Kamer wenschte dat niet. Er zouden eventjes nog extra-vergaderingen voor noodig zijn geweest, zoodat de Kamer b.v. ook Maandag- en Woensdagavond bijeen had moe ten komen. Alsof er in de laatste weken al niet meer dan genoeg „gejakkerd" is! Minister Donner zal dus tot het voorjaar geduld moeten oefenen met zijn ontwerp. Gelukkig dat aan de materie niet meer verknocht is de vraag, of het Kantongerecht te Alkmaar zal worden opge heven of niet. 't Zou anders een lange tijd van onzekerheid geworden zijn! Bij den „terugblik" over hetgeen in de af- geloopen week in de Kamer is behandeld ont moet ik weinig anders dan begrootingsdelibe- ratiën. Het budget van minister Ruys en dat van Exc. Verschuur hebben het zegel der Ka mer gehaald. Ook het onbeduidende ontwerpje, behelzende de begrooting voor het Departe ment van Koloniën (niet te verwarren met de Indische Begrooting) haalde makkelijk de eind streep. Het ligt wel voor de hand, dat het meest de aandacht hebben getrokken de debatten over de begrooting van Economische Zaken en Ar beid. In mijn vorig overzicht kon ik daarover reeds het een en ander melden. Voornamelijk bij de afdeeling „Landbouw" (men weet: bij de departementale omwisseling is genoemde af deeling aan Binn. Zaken onttrokken en gevoegd bij het nieuwe departement van Econ. Zaken en Arbeid), meldde zich een eindelooze reeks sprekers om over de nooden van een van 's lands voornaamste takken van bedrijf uit voerig te praten, wenken gevend en wenschen étaleerend. Er zijn nog lieden in den lande, die beweren, dat de Kamer eigenlijk geen echte be langstelling koestert voor den landbouw. De zulken kunnen heusch gerust zijn! Niet alleen dit jaar toch was de lust om over de land- en tuinbouwbelangen te praten in de Kamer bij zonder groot, doch deze keer vestigt ongetwij feld een „record". Niet minder dan 24 afge vaardigden stonden aanstonds bp het sprekers- lijstje ingeschreven! Ik kan er dus niet aan denken alle op- en aanmerkingen, die werden geuit, te bespreken. Het meest „wild" in hun critiek waren de hee- ren Braat (P.B.), Kersten (S.G.) en Wijnkoop (Comm.), hetgeen „niets nieuws" beteekent. Overigens was de „toon" der diverse leden ten aanzien van de Regeering niet onwelwillend. De bekende term: „dankbaar, doch niet vol daan was op hen van toepassing, men toonde te beseffen, dat de Regeering reeds veel heeft gedaan voor den landbouw. Het ministerieele antwoord is waard even nader te worden bekeken. Hij toonde zich ver heugd over het feit, dat de critiek op het beleid der Regeering ditmaal niet ernstig is geweest. Z. Exc. liet er aanstonds een „lesje" op vol gen, waarin hij zei, dat degenen, die op meer steun aandringen, het voorstellen, alsof de ge wenschte maatregelen maar weinig risico voor het Rijk meebrengen, terwijl dit toch inderdaad niet het geval is. Bovendien moet bij alle maat regelen het verband met de toekomstmogelijk heden van land- en tuinbouw in het oog wor den gehouden. Voorop plaatste de minister, dat aan het eenmaal gegeven karakter der hulp niet kan worden getornd. Aangaande de moeilijkheden der landarbei ders verklaarde mr. Verschuur, dat de regee ring rechtstreeks weinig invloed op de loonen kan doen gelden. Echter zullen bij de steunver- leening aan bieten en zuivel ook voorwaarden voor de landarbeiders worden bedongen. Den algemeeneh toestand in den landbouw gesprekend, zei de minister: Wat zal de toe komst brengen? Er is 'geen zekerheid dat Ne derland opnieuw de rol van exporteur zal kun nen gaan vervullen, doch evenmin staat vast, dat de mogelijkheid daarop is verkeken. De minister wilde liever vasthouden aan het ver trouwen dan aan de wanhoop. Inkrimping van den export is noodig, want vooreerst zal het oude peil van den export wel niet meer wor den bereikt. In den landbouw is aanpassing aan het wereld-niveau noodzakelijk. We gaan aldus voorts Exc. Verschuur we gaan in Nederland naar een lager niveau. Wat dat betreft, de landbouw heeft zijn „Schuldigkeit getan", heeft zich dus het eerst op een verlaagd niveau ingesteld. Verlaging der prijzen in ons land vindt met ijzeren nood zaak plaats. Zonder .kreten van pijn" gaat dat nu eenmaal niet! verzekerde de bewinds man. Aangaande hetgeen was Opgemerkt over een moratorium t.a.v. hypotheek-schulden, zei de minister, dat deze materie een bron vormt van „studie en zorg". Vervolgens kondigde de mi nister aan, dat een nieuw stcun-plan voor 'de veenkoloniën waaraan reeds zoovele mil- lioenen worden besteed! eertijds zal worden aanhangig gemaakt. Het denkbeeld om aardappelmeel in brood te gaan verwerken, ontlokte den minister de klacht: „Dat arme brood!" Z.Exc. voelde er weinig voor om te bevorderen, dat men gaat zeggen: met dat brood wordt toch zoo. ge knoeid De steun aan de vlascultuur zal in 1933 niet verder gaan, dan dit in dit jpar. Wat betreft de bieten, moet de regeering zich nog beraden of de vorm van den steun niet veranderd zal moeten worden. Mr. Verschuur erkende ronduit, dat de prij zen van de klei-aardappel abnormaal laag zijn. Het vraagstuk is bij de regeering in studie, doch het schijnt heel moeilijk te zijn een bruik baar steun-plan te vinden. „Wie een middel tot steun heeft, kan 't zeggen!" bood Z.Exc. royaal aan. Het denkbeeld om ten deze eenvoudig tot onteigening over te gaan, noemde de minister een beetje erg „Oost-Europeesch"! Het deed minister Verschuur heel veel ge noegen, dat hij zoo weinig klachten had ge hoord over de werking der Crisis-Zuivelwet. In de toekomst zullen we zei de bewinds man voor groote moeilijkheden worden ge plaatst. De „melkvloed" zal echter steeds door de regeering worden „ingedijkt", ter voor koming van een „bandjir". Z.Exc. ontkende voorts, dat de margarine- fabrieken of de meel-fabrikanten onbehoorlijke winsten maken. De Tarwe-wet! Minister Verschuur bleek overtuigd te zijn, dat het beginsel daarvan juist is. Z.Exc. kondigde aan, dat zeer spoedig een ontwerp in de richting van 40 pet. te wach ten is. Aan het einde van zijn beschouwingen be sprak de bewindsman de practijk der Crisis- varkenswet. „Als er over één onderwerp on redelijk geknord wordtzei de minister onder het gelach der Kamer, „dan is het toch wel over dit". De wijze, waarop de heer Kersten over „kokende gemoederen" spreekt aldus Exc. Verschuur is in staat de gemoederen aan het koken te brengen!Er zijn behalve natuurlijk de heer Braat boeren, die de werking der crisis-varkenswet niet begrijpen Zoo deelde de minister hier en daar onmalsche terechtwijzingen uit! Er zou geen grootere ramp denkbaar zijn voor de varkenshouders, dan dat de regeling werd opgeheven, verzekerde de minister met vuur. De bedoeling er van is het bedrijf te rationaliseeren, om te voorkomen, dat nu eens de aanvoer veel te groot, dan weer veel te klein is. Noodig is een solidaire samenwerking in het boerenbedrijf. Een der verdrietigste ervaringen mag ge noemd worden het feit, dat een wet, welke zoo goed werkt, zoo diep verguisd is. De regeling wil komen tot een varkensstapel aldus de minister die beantwoordt aan de binnenland- sche behoefte en aan de eischen van den export. Zij, die den boer opgaan met alleen bezwaren over de wet, moeten gesignaleerd worden als gevaarlijk voor de belangen der boeren! riep de minister uit. En hij demonstreerde een gra fiek, waaruit bleek, dat na de invoering der Crisisvarkenswet onmiddellijk de toestanden in het betreffende bedrijf verbetêrden. Ten slotte bracht Z.Exc. een woord van hulde aan den heer Zwanenburg, den directeur der centrale, voor zijn veelomvattenden arbeid. Dit in ver band met zekere critiek, op diens gestie ge leverd. Evenmin was onbelangrijk hetgeen mr. Ver schuur heeft gezegd over den toestand van het visscherijbedrijf te IJmuiden, omdat men de Regcering had verweten, dat zij niets doet voor het in nood verkeerende bedrijf. Dr. Vos (v.b.) had o.a. gezegd, dat IJmuiden „stervende" is. De minister ontkende dat ten stelligste. Ver zekerde, dat, als men maar wilde, de zaak bést op z'n pootjes terecht zou komen. Die „ster vende" is nog springlevend zei de bewinds man doch heelemaal gezond is hij niet. De binnenlandsche markt wordt nog zeer onvol doende van visch voorzien en daaraan moeten de IJmuidensche reederijen eerst maar eens een einde maken, zich niet ophouden met onder linge oneenighedAi. Daarom ook is vooreerst geen contingenteering van visch te wachten. Veel belangrijks is er overigen^ in de zeer lange vergaderingen niet aan den dag getreden. Ik zal mij slechts bepalen tot enkele „notities". Bij de begrooting van minister Ruys is nog weer eens ter sprake gekomen de bekende kwestie van de vroedvrouwenschool te Am sterdam, wat tot resultaat had, dat de heer Ketelaar (v.d.) een interpellatie aanvroeg. Vast blijft staan, dat het Rijk de school niet wenscht te behouden. Het gaat thans om de voorwaarden, waaronder de Regeering even tueel overname door de gemeente of door par ticulieren wil vergemakkelijken. Bij de begrooting van Waterstaat die in de avondvergadering van 13 dezer werd „aan gesneden" werd door vele afgevaardigden geklaagd over slap optreden tegen de verkeers- anarchie. Minister Reymer verklaarde, dat wij ons thans in een overgangstijdperk bevinden wat aangaat het verkeer, doch dat hij nog geen aanleiding kon vinden te komen tot een radicale herziening van de regeling van het verkeer en het vervoer. Afgewacht dient eerst te worden het rapport van de commissie tot herziening van de Motor- en Rijwielwet. De minister ont kende, dat er op het moment een „chaos" op verkeersgebied heerscht. Men zou anders kun nen zeggen: 't lijkt er toch wel een tikje op! Ook de Senaat kwam bijeen om verschil lende kleinere ontwerpjes af te doen. Woens dag j.1. herdacht president De Vos van Steen- wijk het zoo plotseling sterven van het anti revolutionaire lid mr. De Veer, die kort gele den juist tot burgemeester van Middelburg was benoemd. Ook namens de Regeering sloot mi nister Beelaerts zich bij de treffende woorden des voorzitters aan, verzekerend, dat het over lijdensbericht bij de Regeering groote ontroering had gewekt. Ten slotte zij nog even gewezen op he'; zeer- ongunstige voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het bekende, „gedenatureerde" opcen- ten-ontwerpje van minister De Geer. In ver schillende politieke bladen wordt reeds de mo-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16