Bij Verkoudheid Mijnhardt's %'af wiU 11 (e-zen? TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 DECEMBER 1932. A. J. DE VRIES China en Japan. Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit b!ad abonneeren, ontvangen de tot 1 JANUARI verschijnen de nummers £1"TI Lunchiong 20 ct. per erts Ossentong 35 ct. per ons TWEEDE KAMER. Telef. 1S2 Het schuldenvraagstuk. Zal Frankrijk nog betalen Hoest - Keelpijn Griep - helpen De tosstand van de nijverheid en de arbeidsmarkt. Bezuiniging op onderwijs. BI| BCONU^, Teï.339, versch gebraden LAMSBOUT Het motormaiischip Sibajak. Een vrouw vermoord. De indringer in huize Doorn. Esn agent aangevallen. UW* gaan m dm Thans Boncour? De president der republiek heeft gister-1 avond Paul Boncour, den minister van oorlog uit het kabinet-Herriot, op het I Elysee ontboden om hem, naar men aan- neemt, de kabinetsvorming aan te bieden. DE KABINETSCRISIS IN BELGIË. Kcden een nieuw kabinet? ADSVI. HELD. CRT. liberale fracties van Kamer en Senaat hebben naar Reuter meldt de formule voor samenwerking in de regeering met de katholieken aanvaard. Van Cauwelaert heeft een aanbod om deel uit te maken van de nieuwe regee ring van de hand gewezen. Men gelooft dat het nieuwe kabinet heden gevormd kan worden. Spoorstraat 74 Gegevens omtrent den omvang der schulden. Econ. Stat. Ber. ontleent aan The Com mercial and Financial Chronicle de vol gende gegevens omtrent den omvang van de oorlogsschulden aan de Ver. Staten: De schulden van de vijftien landen be dragen 31.229.968.700, waarbij nog een bedrag komt van 184.000.000 vcor uit gestelde rente, als gevolg van het Hoover- moratorium voor bet belastingjaar 1982. Sedert de schulden zijn vastgelegd, hebben de debiteur-landen aan de Ver. Staten in totaal 2.627.580.897 betaald', waarvan 958.843.602 werd ontvangen voordat de schulden waren gefundeerd en 1.674.237.295 nadat de overeen komsten waren gesloten. Het laatste, bedrag kan worden onder verdeeld in 1.230.926.551 voor interest en 443.310.745 voor aflossingen op de hoofdsom. Volgens de overeenkomsten zijn de door de vier belangrijkste debi teurennaties verschuldigde bedragen voor Groot-Britannië 8 4.398.000.000, Frankrijk 3.863.650.000, Italië 2.004.900.000 en België 400.680.000. De betalingen voor interest en aflossing, welke plaats hadden, nadat overeenstem ming was verkregen bedroegen voor de vier grootste landen Interest Hoofdsom Landbetaald betaald Gr.-Brittanië 1.149.720.000 202.000.000 Frankrijk 38.050.000 161.350.000 Italië 2.521.250 37.108.000 België 14.490.000 17.100.000 Indien de amortisatieverdragen op de bovenstaande basis zouden worden na gekomen en algeheele betaling zou ge schieden, dan zouden de Ver. Staten in totaal aan interest en aflossing op de hoofdsom 22.259.070.056 ontvangen. Zes landen betalen. Naar Reuter uit Washington meldt, hebben Donderdag zes landen hun schuld termijn betaald, in het geheel 125 mil lioen dollars. Het zijn Engeland, Italië, Tsjecho-slowakije, Finland, Letland en Litauen. -Vijf landen: Frankrijk, Polen, Estland en Hongarije, wier schuld-termijnen ge zamenlijk pl.m. 25 millioen. dollars beloo- pen, hebben niet betaald. Tsjechoslowakije heeft tegelijk met de storting een nota ingediend, waarin het zegt, dat dit de laatste poging is om aan de verplichtingen te voldoen, en waarin het onverwijlde onderhandelingen vraagt over een herziening van de overeen komst. Ondanks de kreten van verontwaardi ging, die het in gebreke blijven van Frankrijk heeft veroorzaakt, beginnen de openbare meening en de politici te be grijpen, dat de recente waarschuwingen, dat vele landen in gebreke zouden blij ven, geen bluf zijn geweest en dat de Ver. Staten zullen moeten kiezen tusschen het doen van concgssies en niets meer te ont vangen. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken koestert nog hoop. Bij het begin der Senaatszitting van gis teren verklaarde senator Harrison, die voornemens was geweest een rede te hou den over de weigering van Frankrijk om te betalen, dat hij van het departement van buitenlandsche zaken een mededeeling ontvangen had, welke het hem raadzaam deed voorkomen de rede niet te houden. Ook senator Borah, die gisteren eveneens over de schuldenquaestie wilde spreken, zag van zijn rede af. Naar verluidt, hoopt het departement van buitenlandsche zaken op grond van een onderhoud tusschen den Franschen ambassadeur Claudel en Stimson, dat gis teren heef. plaats gehad, dat Frankrijk toch nog betalen zal. Om deze reden wil men thans scherpe uitlatingen in het con gres zooveel mogelijk vermijden. DE PHI LIPPIJNEN. Neg niets omtrent hun onafhan kelijkheid beslist. Op pag. 1 van het eerste blad hebben wij gemeld, dat de Senaat een wet had I aangenomen, dat de Philippijnen binnen .acht jaar onafhankelijk zouden worden, jdoch dat was naar Reuter thans uit Wash- I ington seint, niet juist. Er is nog geen duurzame beslissing inzake de wet tot toe kenning van onafhankelijkheid aan de Philippijnen genomen en de Senaat heeft j gisteren het debat daarover heropend. Men had wel een amendement aangeno- men, dat een proeftijd van acht jaar voor- zag, voordat de onafhankelijkheid defini tief zou worden, doch naat heeft gis- I teren besloten dit amendement eerst nog eens nader onder het oog te zien. Een oorlogszuchtige Chip.ee- sche wet. Naar Reuter uit Nanking meldt, hebben zeven afgevaardigden op het derde con gres van de Kwomintang, o.w. Soeng, de I minister van financiën, Tsjen Kung-po, jde minister van nijverheid en Soen Fo, !de zoon van Soen Yat-sen, een motie inge diend, waarin zij eischen, dat de Chinee- sche troepen gereed zullen worden gehou- j den om Mantsjoerije binnen te rukken en het verloren gebied te heroveren zoodra de gelegenheid daartoe zich voordoet. 1 De motie betreurt de langzaamheid van den Volkenbond in het Chineesch-Japan- sche geschil. DE POGINGEN TOT KABINETSVORMING IN FRANKRIJK MISLUKT. Chautemps geeft de opdracht tot kabinetsvorming terug. Chautemps heeft, naar Reuter meldt, nadat hij gisteren in den loop van den mid dag met allerlei politieke en parlementaire persoonlijkheden contact had -gezocht en dés avonds een laatste beslissend onder houd met Herriot had gehad, aan den pre sident der republiek meegedeeld, dat hij er wegens de bestaande moeilijkheden van moest afzien een kabinet te vormen tabletten, poeders of siropen het best. Alléén echten goed wanneer de naam Mijnhardt op de verpakking slaat. Let hierop. In prijzen vanaf 20 en 30 ct. Bij Uw Drogist. N.V. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". Vervroegde aflossing 4 pet. ieening 1911 en 1912. De 4 pet. leeningen 3911 en 1932, pro resto groot 465.000 en 1.140.000, wor den vervroegd aflosbaar gesteld van 2 Januari 3933 af. De obligaties zijn aflos baar met 1010 per stuk. Inzake vervan ging van de „P. C. Hooft" door een nieuw schip is nog geen beslissing genomen. OPBRENGST RIJKSMIDDELEN DAALT NOG. De rijksmiddelen hebben in November 9 millioen gulden, minder opgebracht dan in dezelfde maand van 1931. De opbrengst in de eerste elf maanden van dit jaar bleef 42.5 millioen gulden beneden de op brengst in die periode van het vorige jaar en 16 milioen beneden de raming. WIJZIGING TARWE WET. Maalperccntage van 25 op 49. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Tarwewet om het maalper- centage van 25 tot 40 te verhoogen. De oogst van 1986 zal de laatste zijn die wordt gesteund. PRIJS CRISIBOTERMERK. Voor de week van 18 tot en met 24 Dec. j is de prijs van het crisisbotermerk op 85 cent per kg en de prijs van de vervoer- vergunning voor buitenlandsche boter vastgesteld op 80 cent per kg. Al ontbreken lichtpunten niet geheel en al, de toestand is nog zeer onzeker. Blijkens het door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde over zicht over het 3e kwartaal zijn sympto men van verbetering voor de nijverheid nog schaarsch en onzeker gebleven. Wel is waar is de werkloosheid, over het ge heel genomen, in de laatste maanden niet erger toegenomen dan als seizoen- verschijnsel mag worden aangemerkt, maar niet elke achteruitgang van bedrij vigheid weerspiegelt zich volkomen in I toeneming der werkloosheid. In belang- i rijke takken van industrie b.v. viel naast j inkrimping van personeel ook verkorting van werktijd te constateeren. I Bovendien hielden de klachten aai. j over slechte financieele resultaten, daar 'vele ondernemers telkens weer gedwon gen waren teneinde het bedrijf op gang te houden, orders aan te nemen tegen j prijzen, die geen winst of verlies opleve- I ren. De exportmoeilijkheden zijn weder- 1 om eer toe- dan afgenomen. Verminderde koopkracht van den binnenlandschen consument, malaise in de bedrijven van afnemers en andere omstandigheden ble ven ongunstig inwerken op de onderne mingen, die voor de binnenlandsche markt werken. Als steeds waren er echter tusschen de afzonderlijke ondernemingen vaak niet onbelangrijk verschillen, zoodat ook hieronder blijken, wanneer verschillende takken van verlevendiging van bedri jvigheid. Meer in het bijzonder werkte de prijsstijging van grondstoffen af en toe j stimuleerend. WEGENPLAN IX NOORD-HOLLAND. In de memorie van antwoord op het algemeen verslag over het Wegenfonds zeggen Ged. Staten met klem te moeten ontraden het in het Wegenfonds gestorte bedrag van 2.000.000 thans weer daar aan te onttrekken. Ook tegen het denkbeeld, thans in hei geheel geen bijdragen in het Wegenfonds te storten, moeten Ged. Staten bezwaar maken. Van de 493 km van het aanvullend we genplan was op l December 1932 reeds rond 130 km verbeterd. De memorie van Antwoord. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. Terpstra, heeft thans de Memorie van Antwoord uitge bracht op het Voorloopig Verslag dei- Tweede Kamer over de begrooting van zijn departement van 1933. Van inkrimping van het lager nijver heids onderwijs voor jongens is geen sprake, zegt de minister. Integendeel zijn juist in de laatste jaren, met name voor een aantal ambachtsscholen en scho len voor bijzondere doeleinden, nieuwe ruime gebouwen of belangrijke uitbrei dingen van gebouwen of verbeteringen van de inrichting en de outilage tot stand gekomen, terwijl andere plannen nog in uitvoering of in voorbereiding zijn. Dat aan een aantal leerkrachten ontslag zal moeten worden gegeven is juist: hierin is een aanmerkelijke besparing op 's Rijks uitgaven gelegen, maar de mi nister acht het niet vrij van overdrijving daaruit te besluiten, dat de klasse-indee ling op de lagere scholen jaren achter een zou worden ontwricht. In antwoord op de vraag van verschei dene leden, of de minister door het ver hoogen van der toelatingsleeftijd voor de lagere school ook nog andere voorden- len hoopte te bereiken dan alleen bezui niging. wijst hij er op, dat het z.i. uit paedagogisch oogpunt in den regel geen nadeel is, dat eer kind wat later naar de lagere school gaat. Den minister is een goed middel tot beperking van het aantal studenten, zon der dat ten aanziêh van velen, die dan uitgesloten zouden worden een onbillijk heid wordt begaan, niet bekend. Verdwijnen er H.B.S.-en? Of er rijks-hoogere-burgerscholen kun nen worden opgeheven en, zoo ja, welke, zal de minister nagaan. Daarbij zal niet uitsluitend zijn te letten op het getal leerlingen der scholen, doch ook op de grootte van den kring, waaruit de nahur- rige scholen baar^. leerlingen^ zullen, moeten betrekken. Nijverheidsonderwijs. Laat men de uitwerking van de sala riskortingen en de vermoedelijke natuur lijke en bijzondere accressen van de uit geven voor de scholen buiten beschou wing, dan zullen de werkelijke bezuini gingen in 1933, globaal geraamd, bij het nijverheidsonderwijs slechts ongeveer 400.000 bedragen, terwijl de commissie- Weiter kwam tot een bedrag van 1.837.000. Het algemeen terugbrengen van be staande driejarige tot tweejarige am bachtscholen ligt niet in de bedoeling van den minister. In verband met den toestand van 's Lands financiën kan aan verdere uit breiding van het nijverheidsonderwijs voor meisjes thans niet worden gedacht. Op het zeevaartkundig onderwijs moet, evenals op al het andere nijverheidson derwijs, worden bezuinigd. AANVARING TUSSCHEN „ROZENBURG" EN „MOUNT HELIKON". Waarom verleende de „Staten dam" geen hulp. Gezagvoerder door den Raad voor de Scheepvaart gehoord. De Raad voor de Scheepvaart had de vorige week een onderzoek ingesteld naai de oorzaak van het ongeval, overkomen aan het s.s. „Rozenburg", hetwelk op 13 November nabij het lichtschip „Noord- Hinder" is aangevaren door het Panamee- sche s.s. „Mount Helikon", waarbij eerst genoemd schip in zinkenden toestand kwam te verkeeren. De Raad heeft het achteraf noodig ge oordeeld, dit onderzoek uit te strekken tot de vraag, welke redenen den gezagvoerder van de „Statendam", welk. mailschip zich op het tijdstip van de aanvaring niet ver van de onheilsplek bevonden heeft, ge noopt kunnen hebben om niet te hulp te komen. In dit verband heeft de Raad gisterna middag, onder voorzitterschap van prof. Taverne, den gezagvoerder van de „Sta tendam" gehoord. Marconist in gebreke gesteld De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer C. Fock, zeide, dat hij uit de hier gehoorde verklaringen kan vaststellen, dat de kapitein zeer onvolledig is inge licht. Spr. kan begrijpen, dat de kapitein gedacht heeft: „Als er wat is, dan hoor ik het Wel". De marconist echter, heeft niet gedaan, wat hii had moeten doen; spr. is er van overtuigd, dat de directies van de Holland Amerika Lijn en van Radio-Holland al les zullen doen om een herhaling van iets dergeliiks te voorkomen. Bovendien zal bij de wijziging van de Schepenwet, die 1 Januari in werking treedt, de gezagvoerder verplicht worden om op geregelde tilden het dagboek van den marconist af te teekenen. De Raad zal later uitspraak doen. Veigadering van Donderdag. Donderdag is aan de orde gekomen de interpellatie-Ketelaar over de voorge nomen opheffing der vroedvrouwenschool te Amsterdam. De onderhandelingen heb ben nog tot geen resultaat geleid en het is beter aan de Kamer daarover nog geen mededeelingen te doen, zegt de Minister. Onder een aantal k'eine wetsontwerpen is er een betreffende heffing van opcen ten op de Gemeentefondsbelasting en de Vermogensbelasting 1933 34, waarbij een ainendement-Vliegen om de progressie bij de fondsbelasting bij een lager bedrag dan f 3000.te laten beginnen. De Mi nister dreigt nmt intrekking als dit amendement blijft gehandhaafd en omdat het nu toch verworpen wordt, trekt de voorsteller het in. Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk Waterstaat. De heer Drop (s.-d.) bespreekt de col lectieve arbeidscontracten. De heer Schaper (s.-d.) wijst op den nood bij de binnenschipperij. De heeren Hiemstra (s.-d.) en Pee- I reboom (H. G.), bepleiten verbetering van kanalen. Nog verschillende andere sprekers voe ren het woord, maar er is voorts ons niets van belang bij. Prof. v. d. Bilt (lib.) bespreekt de luchtvaart en betreurt het dat wij geen juist overzicht hebben van het postver voer door de K.L.M. naar Indië. De dienst op Inc'ië bedruipt zich op geen stukken na. Bii afd. 2 (spoor- en tramwegen) bepleit de heer Van Braambeek (s.-d.) de belangen van het spoorwegpersoneel. Het personeel is voortdurend ingekrompen, terwijl het reizigersvervoer steeg. De loonen van het spoorwegpersoneel zijn van dien aard, dat spr. een motie moet indienen. Daarin wordt uitgesproken, dat de slechte financieele positie der spoor wegen mede een gevolg is van te onbe vredigende regeling van het Nederlandsch verkeer, en dat in afwachting van een af doende regeling het ongewenscht is na de reeds toegepaste korting een nieuwe loon- körting voor het spoorwegpersoneel in te voegen. De motie kwam Vrijdag in stemming en werd verworpen. Vrijdag is aan de orde gekomen Hoofd stuk Financiën. De heer Bierema (lib.) bespreekt den aanslag van café's en restuarants in de personeele belasting. De heer Eerdmans (lib.) den aan koop door den Staat van onroerend goed. De heer IJzerman (s.-d.) bepleit op heffing van het bankgeheim. De heer Oud (v.-d.) bespreekt den te- genwoordigen toestand der oud-gepension- neerden, die nog steeds allesbehalve be vredigend is. De heer J. J. ter Laan (s.-d.) be spreekt de Rijwielbelasting. Noodig is de verstrekking van een bewijs van betaling van de rijwielbelasting, zooals dit in Bel gië bestaat. De controle door middel van de rijwielplaatjes is niet bevredigend. Mej. Groeneweg (s.-d.) bespreekt de positie der vrouwelijke ambtenaren. De heer K. ter Laan (s.-d.) bepleit de belangen der oud-gepensionneërden. Wil de minister met zijn ambtgenoot van de fensie ten spoedigste nagaan, hoe althans de oud-militairen geholpen kunnen wor den? Van de rest is niets voor ons van be lang. Heeft vertraging. De directie van den Rotterdamschen Lloyd deelt mee, telegrafisch bericht uit Port Soedan te hebben ontvangen, dat het motormaiischip Sibajak, van Rotter dam op weg naar Batavia, Donderdag bij het verlaten van de haven van Port Soedan heeft gestooten, waardoor de stuurboordschroef is beschadigd. Het schip is naar Port Soedan teruggekeerd voor een duikeroriderzoek. Het zou vol gens ontvangen berichten gisterenmiddag 5 uur de reis naar Ned.-Indië vervolgen met eenigszins gereduceerde vaart. Een kellner als vermoedelijke dader aangehouden. Er schijnt eenjg licht gekomen te zijn in het drama, dat zich in den nacht van Maandag op Dinsdag in de Naaldwijksche- straat in Den Haag heeft afgespeeld, en waarvan een 25-jarige vrouw het slacht offer is geworden. De politie schijnt voldoende gegevens in handen te hebben gekregen om den kellner, die aan de politie gegevens en een signalement verstrekt had, aan te houden als vermoedelijke dader. Deze kellner is is de 40-jarige J. I3., wonende Naaldwijkschestr. 97. Donderdagochtend is de man op het hoofdbureau van politie ontboden voor het verstrekken van in lichtingen. Hij is toen opgesloten. Het signalement, dat de man opgaf, klopte volkomen met zijn eigen' signale ment. De vrouw van den kellner, die ook gehoord is en die, naar zij zegt, toevallig uit het raam lag (het was midden in den nacht en zeer donker) gaf precies het zelfde signalement op. De kellner verklaarde, dat hij thuis kwam uit een café op den Parallelweg en de Naaldwijksche straat inliep. Hü hoorde toen de dein van het perceel, waarin het drama zich afspeelde, dicht slaan en kwam een man tegen, van wien lnj het signalement opgaf. Deze man was uit het bedoelde perceel gekoniei Revol verschoten had hij niet gehooru. Dit kan onmogelijk kloppen, ouaü.t vaststaat, dat de schoten gelost zijn, nadat de deur reeds dicht was. De kellner moet dus de schoten gehoord hebben. Voorts is gebleken, dat de aangehoudene 'savonds om 8 uur een bezoek aan de vrouw, die gedood is, gebracht heeft. Dit heeft hij echter hij zijn aanvankelijk ver- hooi- verzwegen. Dat hij de vrouw inder daad bezocht heeft, bekent de man thans. Verdachte is tenslotte nog, dat de kellner thuis komende en van de juffrouw, die boven woonde, hoorende dat er een moord gepleegd was, terwijl hij zulke belang rijke gegevens wist, rustig naar bed is gegaan en zich niet onmiddellijk met de ter plaatse komende politie heeft verstaan. De revolver, waarmee het misdrijf is gepleegd, is nog niet te voorschijn ge komen. Wel heeft men voor de deur van het bewuste perceel een halve-guldenstuk gevonden. De aangehoudene ontkent hardnekkig, iets met den moord uitstaande te hebben. (Nw. Ilott. Ct.) Uit Dusseldorp wordt gemeld: De politie deelt thans nog eenige bij zonderheden mee over het verhoor van Fücker, die kans heeft gezien, Maandag j.1. door te dringen in het verblijf van ex-keizer Wilhelm te Doorn. Fücker verklaarde veel te hebben geleden van de lange tuchthuisstraffen, waartoe hij w egens verschillende delicten veroordeeld was. De revolver zou hij van een hem onbekenden Nederlander hebben gekocht om eventueel de honden in den tuin van het ex-keizerlijke verblijf te Doorn on schadelijk te maken. Een op hem gevondon touw zou hij gebruikt hebben om over de omheining van den tuin te klimmen. Hij ontkent, dat hij de bedoeling zou hebben gehad, den ex-keizer te dooden. Fücker zal zich hebben te verantwoor den wegens paspoorten-overtredingen. In hoever hij nog meer strafbare daden heeft begaan, is nog niet bekend. Hij zal echter eenige jaren tuchthuisstraf, waarvan de proeftijd nog niet om was, moeten uitzitten, indien hij toerekenings vatbaar wordt geacht. Vier jaar geëischt. Op 29 September veroordeelde deHaar- lemsche rechtbank den chauffeur H. S., wegens poping tot, doodslag tot een ge vangenisstraf van drie jaar. Op zekeren dag had een agent van politie verd. aangehouden, die met een meisje in een auto zat. S. geraakte in een woordenwisseling met den agent en het einde was, dat hij een bandenlichter nam en er den agent eenige slagen op het hoofd mee toebracht. De man be kende, hij had spijt van het gebeurde doch hij was onder den invloed van ster ken drank geweest. De agent had drie dagen buiten ken nis in het ziekenhuis en in levensgevaar verkeerd. Evenals voor de rechtbank werd ook voor het Hof de zaak met gesloten deu ren behandeld. De procureur-generaal mr. Van Ha- rinxma Thoe Slooten eischte vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest wegens poging tot doodslag. Als verdediger trad op mr. B. J. Stokvis. EX-BANKDIRECTEUR STAAT TERECHT. In hooger beroep heeft Donderdag voor het gerechtshof te Arnhem terechtgestaan de gewezen bankdirecteur D. de V. uit Nijkerk, gedetineerd, die door de Zwolsche rechtbank ter zake van verduistering tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Blijkens de tenlaste legging heeft verdachte in de jaren 1926 tot midden 1932 zich schuldig gemaakt aan verduistering van effecten, welke hij onder zijn beheer staands bank in open bewaring waren gegeven, en van pand brieven (ter waarde van f 1800.welke men hem had toevertrouwd om te ver- koopen, De procureur-generaal eischte bevesti ging van het vonnis der Zwolsche recht bank. De verdediger, mr. J. A. Willinge Gratama uit Zwolle, concludeerde tot vrijspraak, subs. een liehtere straf. Uitspraak 22 dezer. POGING TOT DOODSLAG. Gisteren heeft de rechtbank te Amster dam uitspraak gedaan in de zaak van den 35-jarigen diamantbewerker J. J. de F., die terecht heeft gestaan terzake van poging tot moord, subs. poging totdood: slag. De man was gescheiden van zijn vrouw, die met de kinderen bij baarmoeder was gaan wonen. Ze deed alles om te verhinderen dat de kinderen, op wie de vader zeer gesteld was, hem ontmoetten. Toen dus op 16 Augustus zijn vroegere vrouw op den Postjesweg tegenkwam en deze weigerde hem bij de kinderen toe te laten, die hij voor liet raam van de woning van de vrouw zag staan, werd hü zoo driftig, dat hij een voorwerp uit dén zak haalde, waarmee hij de vrouw eenige steekwonden toebracht. Het O.M. had tegen verdachte wegens poging tot. doodslag een gevangenisstraf van 4 jaar geeischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van li jaar wegens poging tot zware mishandeling. OPLICHTING DOOR EEN „WAARZEGSTER". Drie jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de rechtbank heeft gisteren te rechtgestaan de „waarzegster" P. C. T„ verdacht een musicus te hebben opgelicht voor een aanzienlijk bedrag. Een musicus had haar geconsulteerd over een meisje, dat hij lief had. Zij had den minnaar ge zegd, dat het meisje naar hem terug ver langde, dat ze echter ziek lag te Nijmegen. Ze stele!-? voor, dat zij het meisje zou be zoeken. Voor reis- en verblijf kosten, al dus had cle musicus verklaard, moest hii haar 20 betalen. Na haar terugkomst Buitenlandsch Overzicht pag. 1. Feuilletonr J Radio-programma2 Van links en rechts2 De ,.P. C. Hooft" zijn laatste tocht volbracht„2 Een regeeringsverklaring over de salariskorting1 Veertig millioen frank aan ju- weelen verloren,,2 De nood in den West-Frieschen tuinbouw. Onmiddellijke voorzie- ning gevraagd,,2 De vermiste aangeteekende brief te Winschoten. De besteller v. d. S. voorloopig opgesloten 2 Het visscherijbedrijf te Ifmuiden. Eqn ernstig woord van protest tegen een ministerieele uitlating 2 In 1936 in vier dagen naar In dië „6 Japan en het Oosten (hoofd artikel) 1 Een poging om Amy Mollison's record te slaan door een 19-jarige jongen „2 Een brutale berooving in het hartje van New York „6 De Sibajak" van de Rott. Lloyd heeft vertraging5 Drie jaar gevangenisstraf ge eischt tegen een waarzegster we gens oplichting5 Tien dooden en meer dan hon derd gewonden bij een brand in een warenhuis te Tokio6 De moord te Den Haag. Een kellner aangehouden. „5 Waarom verleende de .Staten dam" geen hulp aan de in nood verkeerende Rozenburg" en Mount Heiion"?„5 Tengevolge van het hooge wa ter zijn gisteravond bij Maury (Z.-Frankrijk) een trein ont spoord. Er zijn zeven dooden en vijftien gewonden6 Sportnieuws 6 Omtrek nieuws „10 Marineberichten6 Marktberichten 6 Zaterdag 17 December: Gymnastiekvereniging O.K.K., Casino 8 uur. Zendag 18 December: Filmvertooning ,,Kameradschaft", Tivoli 10 u. 30. „Mottige Janus', Casino 8 uur. Maandag 19 December: Nationale Avond Oranje-Ver., Casino 8 u. 15. Dinsdag 29 December: Gymnastiekvereeniging O.K.K., Casino 8 uur. Woensdag 21 December: Marine-concert, Casino 8.30. Donderdag 22 Deeember: Vrijz. Chr. Jongeren Bond, Nieuwe Kerk, Weststraat 8 uur. H. B. S. V.-uitvoering, Casino 8 uur. Vrijdag 23 December: Orgelconcert Ger. Kerk, Julianapark 8.15. Zaterdag 24 December: H.R.C.-jubileum-uitvoering. Casino 8 u. deelde de somnabule haar cliënt mede, dat het meisje in nood zat. Om haar huur schuld en andere kosten te voldoen, zou zy 1200 noodig hebben, een bedrag, dat de musicus wel zou kunnen verschaffen. Zoo zou het meisje tot de waarzegster heb ben gezegd. En de minnende musicus, het vertrouwen van het meisje niet willende beschamen, overhandigde aan de profe- tesse 1200. Gebleken is, dat de vrouw het geld ten eigen bate heeft besteed. Zij had voorts een verre van blanco strafregister. De vrouw ontkende onder een stortvloed van woorden. Ook het betreffende meisje werd gehoord. Zij ontkende evenwel, dat zii ooit iets met den musicus te maken had gehad. De officier van justitie, mr. Bosch, zei- de in ziin requisitoir, dat verdachte door een samenweefsel van verdichtselen 20 heeft gekregen en geprofiteerd heeft van de liohtgeloovigheid van getuige. Er zijn den laatsten tijd veel klachten over haar bii de justitie ingediend. De officier eischte wegens oplichting drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak 29 dezer. VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Oude vrouw gedood. Vrijdagmorgen omstreeks 4 uur heeft j te Hoef onder Putten een ernstig auto- I ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto van jde Roode Express uit Groningen reed op Iden Rijksstraatweg, vermoedelijk door liet slechte zicht, tegen een boom. In den auto zat het echtpaar Davids uit Anlo(Dr-), 'mede-eigenaars in de auto-onderneming van de Roode Express, die op reis waren Haar een zieken zoon in Amsterdam De 63-jarige vrouw werd op slag gedood.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5