Philips-Radio TAXI DERDE BLAD HELDERSCIiE COURANT VAN ZATERDAG 17 DECEMBER 1932. VAN BAAREN Stadsnieuws. PRETTIG KERSTFEEST met TECHNISCH BUREAU m PREDIKBEURTEN Drie gulden of twee dagen (2 uur en 44 minuten in het Huis van Bewaring te Alkmaar.) Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Dec. ond.: op: L 18 21.31 11.22 M 19 22.51 11.34 D 20 11.45 W 21 0.12 11.56 D 22 1.36 12.08 V 23 3.04 12.24 Z 24 4.38 12.45 Zon op: ond: 8.03 15.47 8.03 15.47 8.04 15.48 8.04 15.48 8.05 15.49 8.05 15.49 8.08 15.50 Hoogwater sm. nam. 11.54 0.16 0.39 1.03 1.54 2.52 4.- 5.09 1.28 2.22 3.25 4.35 5.41 Licht op voor alle voertuigen: éateruag 17 Dec. Zondag 18 Dec. Maandag 19 Dec. 16.17 16 17 16.17 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag- iiorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 19 December tot 26 De cember wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Ka- aalweg. UITBREIDING HOTEL-PENSION HUISDUINEN. Donderdag werd door de directie van ,e N.V. Zeebad Huisduinen in hotel „Bel- levue" aanbesteed het uitbreiden van het Hotel-Pension te Huisduinen. De volgende •illetten waren hiervoor ingekomen: A, e Kloe, Den Helder 14421.T. Abma, Enkhuizen 15570.S. van Scheyen, lioegras 15978.Y. Kroouenburg, "eiloo 16150.J. Bruin Tz„ Berkhout 16950.-, G. Groot, Den Helder 17835.-, cr. E. Koger, Den Helder 17970.A. ;an der Wouw, Den Helder 18250. •irma Lastdrager, Den Helder 18473. vV. J. Braggaar, Den Helder 18640. 'VI. C. van der Plas, Den Helder 19580. jirma Hoornsman, Julianadorp 19975. X Koppen Zoon, Alkmaar 20200.—. GOEDKOOPE TREIN. Met Kerstmis. Wij verwijzen naar een advertentie van Je. Nederlandsche Spoorwegen, in dit aummer, houdende een bekendmaking, lat op den Tweeden Kerstdag van Den Hélder, Anna Paulowna, Schagen en Alkmaar een goedkoopen trein naar Am sterdam met aansluiting naar Den Haag >n Rotterdam zal loopen. Belanghebbenden kunnen aan het station kosteloos strooibiljetten verkrij gen. DE BLOEMENWINKELS ZONDAG OPEN. Burgemeester en Wethouders van Den Helder brengen ter openbare kennis, dat door hen, op grond van artikel 9, lid 5, Ier Winkelsluitingswet is bepaald, dat alle bloemenwinkels op Zondag 18 Decem- oer a.s. geopend mogen zijn van des voor- middags 10 uur tot des namiddags 2 uur. GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. In het nummer van heden treffen de lezers een proefnummer van ons „Geïl lustreerd Zondagsblad" aan, ter kennis making. Eigenlijk is dit geïllustreerde weekblad zoo bekend, dat wij weinig ter aanbeveling behoeven te zéggen, immers, dit blad heeft ziin trouwe lezers onder alle lagen ,der bevolking. Toch willen we nog even wijzen op wat het blad biedt. Het is 16 pagina's groot en bevat een keur van actueele binnen- en buitenlandsche foto's, terwijl wekelijks .een spannende vervolgroman en een com pleet verhaal de aandacht vragen. Voor hen, die van „moppen" houden, is er keuze in overvloed. De lage abonnementsprijs, voor de stad 50 en voor buiten 70 cent per 3 maanden, zal voor niemand een bezwaar zijn zich als abonné op te geven. U kunt dit doen bij onze bezorgers of aan ons bureau. „LEGER DES HEILS". „Kerstfeest der armen". Men schrijft ons: Nu de „donkere dagen vóór Kerstmis" weer daar zijn, worden wij er aan herin nerd, dat voor velen, ook hier in onze stad, deze dagen dubbel donker zijn, om dat armoede en gebrek heerschen in hunne woning. Om in die gezinnen gedurende de Kerstdagen een wat blijder stemming te brengen, verstrekt het „Leger des Heils" telkenjare aan velen van hen een pak levensmiddelen, terwijl aan pijn. 150 kin deren nieuwe, warme kleedingstukken werden verstrekt. Ook dit jaar wenschen wij dit weer te doen, en hoezeer dit noodig is, blijkt uit liet groote aantal verzoeken, die dagelijks binnen komen, en uit het onderzoek, wat daarna wordt ingesteld. Mogen wij op verschillende van die dringende verzoeken afwijzend beschik ken? Neen! Maar om aan al die verzoeken te kun nen voldoen, is geld noodig! Echter stelde de opbrengst van de „Potcollecte" wel wat teleur; er was vijftig gulden minder dan verleden jaar! En dat terwijl de nood grooter is! Ten einde toch de noodige gelden bijeen te brengen, zal er op Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. een „huis aan huis"-col- lecte gehouden worden, waarbij met een groote wagen gereden zal worden, met opschrift: „Voor het Kerstfeest der ar men". Eventueele giften „in natura" kun nen dan ook medegenomen worden. Wij hopen, dat iedereen naar vermogen zal bijdragen, zoodat wij aan alle verzoe ken zullen kunnen voldoen. Voor verdere bijzonderheden, zooals in zenden van briefjes enz. verwijzen wij naar de advertentie. KERSTGAVE. Door het Burgerlijk Armbestuur, alhier, zal, evenals vorige jaren aan degenen die daarvoor in aanmerking komen, een Kerstgave worden verstrekt. Personen die daarvoor meenen in aan merking te komen, kunnen zich vóór 22; December a.s., ten kantore Kerkgrachtj no. 32, voormiddags van 912 uur aan melden. Van besturen van werklieden-organi saties, Vereenigingen of Instellingen wordt eveneens vóór 22 December e.k. een opgave ingewacht. Deze opgaaf moet ver gezeld gaan van de namen, adressen en aantal kinderen beneden 14-jarigen leef tijd. Inwoners van Koegras of Julianadorp moeten zich daarvoor melden bij den heer I. J. Gaakeer, Schoolweg 56 te Juliana dorp. HELDERSCHE BESTUURDERSBOND. Door den Helderschen Bestuurders- bond is aan het college van B. en W. het volgende schrijven gericht: Edelachtbare heeren, Het is ons bestuur gebleken, dat werk- looze kostgangers, welke van de gemeen telijke steunverleening een uitkeering van 9.— per week ontvangen, door den lan gen duur' der werkloosheid in hittereen nood zijn komen te verkeeren. Het behoeft o.i. geen nader betoog, dat van deze uitkeering niet of ter nauwer- nood het verschuldigde kostgeld betaald- kan worden en er van aanschaffing van kleeding en schoeisel geen sprake kan zijn. Het lijkt ons dan ook een noodzakelijk heid, dat voor de werklooze kostgangers, welke voor gemeentelijke steun in aan-! merking komen, de norm wordt verhoogd en verzoeken wij uw college de uitkeering te stellen op 10.per week. Wij vertrouwen dat uw college het met bovenstaande eens zal zijn en verzoeken u beleefd, om in de uitkeering genoemde verbetering aan te brengen. BREEWATERSTRAAT 5 Telef. 461 PHILIPS - HOOFDVERTEGENWOORDIGING N.S.F. Bel dan op CITROEN GARAGE NATIONALE VERGADERING. Reeds eenige keeren hebben wij mede delingen in ons blad opgenomen betref fende de Nationale Vergadering, welke op Maandag 19 December in „Casino" wordt gehouden en per advertentie zijn Donder dag de sprekers, welke op dien avond zul len optreden, bekend gemaakt. Deze spre kers zijn pastoor J. Th. van Noord, ds. Is. Voorsteegh en Mr. W. C. Wendelaar, zeer bekende namen, die ongetwijfeld het pu bliek zullen weten te boeien. De harmo niekapel „Winnubst" verleent mede werking. De vergadering wordt door de beide plaatselijke Oranjevereenigingen georga niseerd. Een ieder die belang stelt in het doel en streven van deze vereenigingen verzuime niet dezen avond bij te wonen. De vergadering begint om 8 u. 15,- ter wijl de zaal om 7 u. 45 wordt geopend. Plaatsbewijzen a 0.25 zijn verkrijgbaar in het gebouw van den R.-K. Volksbond hedenmiddag van 34 u. 30. (In de adver tentie van Donderdag abusievelijk ver meld van 45l/2 uur), en morgenmiddag van 12 u. tot half twee, terwijl ook kaarten verkrijgbaar zijn in het gebouw „Irene" in de Hoogstraat hedenmiddag van 4 tot 5 uur. NOGMAALS DE NAT. CHR. GEK. ONTHOUDERSVEREENIGING. Feestvierende vergadering. Wij moeten het nogmaals hebben over het feest van de afd. Den Helder der Nat. Chr. Geh.-Onth. Ver., welke, zooals wij hebben medegedeeld, haar 50-jarig bestaan vierde. De drukbezochte receptie van Woensdag avond, werd Donderdagavond besloten door een nog drukker bezochten feestavond in „Musis Sacrum", welke een go-ed, maar vooral gezellig verloop iia Gezellig- en ge moedelijkheid, dat was wel het kenmerk er_ van. Er was een uitgebreid programma op gesteld, wei een beetje tè uitgebreid, zoo als later ook wel bleek, want het werd heel laat, dat veel afwisseling bood. De voorzitter, de heer Noë, herinnerde aan de feestviering den vorigen avond, die zoo uitstekend slaagde, toen hij de vele nieuwe gasten hier het welkom toeriep. Overigens was die rede in hoofdzaak de zelfde van den avond tevoren, zoodat wij daarvan niets behoeven te vermelden. De zen avond was als gast aanwezig ds.Vene- ma van Loosduinen, terwijl verder mede werking werd verleend door den heer Feike Asma en mejuffrouw Kokelaar, de zangvereeniging van den heer J. Jong- kees, het „Evangelisatie-Zangkoor" en de jeugdgroep „Hoop der Toekomst", welke iaatsto een tableau .opvoerde. Voorts werd nog door enkele leden een propagandis tisch tooneelëtukje opgevoerd. Het is ondoenlijk heel dit uitvoerige programma te gaan bespreken. De feest redenaar, ds. Venema van Loosduinen, bleek een grappenmaker te zijn; hij bad een heele speech oo rijm gezet. „Jelui zullen wel zeggen", zoo begon hij, „hoe komen ze nou aan dien dikken dominé uit Loosduinen? Daar was toch dichter bij huis óók wel iemand te vinden geweest voor een ïeestrede?" Maar toen bleek, dat de spr. op het halve eeuwfeest van de Ver- esnlging, dat, zooals we den vorigen keer al zeiden, verleden jaar te Utrecht plaats had, eveneens een feestrede op rijm had gehouden, die geweldig had ingesla gen. En wat dat begrip „dikke dominé" betreft: een beetje zwaarlijvig was dominé wel.... Overigens verlange men van een, dage lijks midden in het proza des levens zit- tenden journalist, niet, dat ook hij aan het rijmen trekt, hce verleidelijk dat ook moge zijn. Zoodat ce lezer dus gespeend blijft van een korte samenvatting van den in houd van dit feestelijk rijm. Maar toch moeten we er iets van vertellen, omdat het zoo aardig gevonden was. In zoo'n getal ml. zit altijd wel symboliek, je kan er van alles uithalen. En zoo had ds. Venema dan oo-k uit het getal 50 aileriei symbolische dingen gehaald. In Romeinsche cijfers ge schreven zijn het vijf kruisen (XXXXXï en deze 5 kruisen stellen, ten opzichte van den drankstrijd, vijf kleuren voor: het blauwe kruis, symbool van alle geh.-ont- houders, die immers aan hun medemen- schen een stukje hemel willen geven, voorts de kleur der trouw. Dan heeft men het Witte Kruis, het Groene, het Rood-e, het Zwarte, en van elk is wel wat te zeg gen. Maar die 5 kruisen kunnen ook de 5 werelddeelen voorstellen: symbool van den drankstrijd, die een wereldstrijd is. Dan: de vijf eerekruisen: liefde, geloof, hoop, volharding en trouw. 50 wordt voorts met de letter L geschreven: Liefde, en treffend is wel, dat het geheel van al die kruisen de L(iefde) is. Enzoovoort (want men kan dit nog uitbreiden). Dit over de feestelijke rede op rijm van ds. Venema. Het zangkoor van den heer Jongkees beschikt over fraaie sopranen, wij zeiden dit al, en hoewel de mannen in de minderheid waren, kwamen toch ook de mannenstemmen hier goed tot hun recht. Het eerste nummer was het prach tige Zegekoor van Handel, dat als ope ningsnummer goed gekozen was. Verder was er nog een gansche reeks van zang nummers, die door dit koor werden ver tolkt. De heer Feike Asma had den avond ge opend met een vertolking op den vleugel van Mendelssohn's Hochzeitsmarsch, welk fraaie nummer door hem met geestdrift en Schwung werd voorgedragen. Later speelde hij met mejuffrouw Kokelaar sa men eenige quatremains, o. a. een sonate van Diabelli en begeleidde bii verschil lende andere nummers. In de pauze werden verschillende zaken verloot, welke aan de Vereengiing waren geschonken en welks opbrengst strekken inoest voor de exploitatie van het gebouw. De verkoop van de lootjes, en daarna het afroepen der prijzen waren, zooals men i begrijpen zal, aanleiding tot een uitbundig halfuurtje. Na de pauze werd nog een tooneelstukje opgevoerd, dat wij nojr gedeeltelijk, en een tableau van de jeugd-afd., dat wij niet meer hebben gezien. Nog moet worden vermeld, dat ook eenige malen gezamen lijk werd gezongen, en dat het heel laat is geworden. Tengevolge van de zeer korte samen vatting hier en daar van verschillende speeches in ons vorig verslag, is de uit lating van den heer Tuk wat onduidelijk geworden. Daar zij, zooals zij is weerge geven, aanleiding kan geven tot misver stand, willen wij hier nog even de cijfers nader mededeelen. De berekening om trent hetgeen jaarlijks in ons land nog aan alcoholica wordt opgedronken, was als volgt opgezet: Het dagelijksch ver bruik wordt geraamd op 1 millioeri gul- oen. Dat is dus per week 7 millioen. Reke ning houdende met de crisis, en het min- j tier verbruik daardoor schattend op 1 millioen wekelijks (hetgeen zeker ruim ruim genomen is), komen we dus op een vvekelijksch verbruik van 6 millioen. Dit, omgeslagen over 300.000 werkloozen in ons land, maakt per week en per werk looze 20.De beteekenis van deze cij fers was dus om aan te toonen, dat er jaarlijks in ons land aan drank wordt verbruikt een bedrag dat neerkomt op een wekelijksche uitgaaf per werklooze van 20.Indien er dus in het geheel geen sterke drank werd verbruikt, zou men de 300.0C0 werkloozen in ons land elke week 1 20.kunnen uitkeeren. IETS NIEUWS. De in brandhout verpakte briket merk „Carisborg" heeft hier ter plaatse en ook elders een ongekende populariteit ge kregen. Honderden stoken ze reeds en terecht. Immers men steunt hiermede de Ne derlandsche Industrie, die dezen steun volkomen toekomt, omdat haar product in j dit geval zeer goed te noemen is, en bovendien heeft men alles betracht om het haar afnemers gemakkelijk te maken, door de briketten* in bundels te verpak ken en zoodoende stof in de le plaats te vermijden, terwijl de prijs van 27 cent voor 39 stuks briketten, gezien de aar dige verpakking, enorm laag te noe men is. Tot nu toe was het onbekend, dat een briket in elke stookgelegenheid ge bruikt kon worden. Nu is het gebleken, dat deze briket ten zeerste geschikt gestookt kan worden. Ten eerste. in fornuizen dag en nacht; overdag kan men op brikettenvuur zeer goed koken en de keuken verwarmen. Met twee briketten blijft een fornuis 's nachts branden. Ten tweede: in vulkachels en haarden alleen des nachts. Men wikkele 2 briketten in een krant en legt dit pakje 's avonds erin. Men verstookt dan 's nachts voor slechts iets meer als 1 cent. Probeert met 1 bundel van 27 cent en bestelt deze bij Okke Visser, Polderweg 34. Telef. 228. (Adv.) DERDE MARINECONCERT. Woensdag 21 December. Uit de advertentie in het nummer van Reden blijkt, dat we volgende week Woensdag het derde marineconcert krij- gf'U .van het Stafmuziekcorps. Ook blijkt qaaruit, dat ditmaal niet minder dan drie iiieuwe nummers worden gegeven, d.w.z. itumriiers, die nog niet eerder zijn uitge voerd. Dit is ten eerste de vierde symplio- nie van Haydn, evenals de andere, be koorlijk en zeer muzikaal. Een opgewekt motiefje van een presto (zeer vlug) wordt door een bekoorlijk, andante gevolgd, maar vooral het „Menuet", karakteristiek voor alle symphonieën van den meester, is aantrekkelijk. Het tweede nummer, dat wij bedoelen is een compositie van den heer Leistikow zelf voor fluit en Ëngelschen hoorn, ge titeld „Romance", en wordt uitgevoerd door de heeren Th. Donkers en C. C. J. de Rooij. Terwijl tot slot' van het programma een hier nog niet gespeelde groote fan tasie over de „Hugenoten", Meyerbeer's bekende opera, zal worden vertolkt. Boven en behalve deze nieuwe nummers noemen wij nog een ouverture van Beethoven en het symphonisch werk „Danse macabre" (Doodendans) van den Franschen com ponist Saint-Saens. Van heden af zijn aan de bekende adressen toegangsbewijzen verkrijgbaar. GRATIS EEN BREIBOEK BIJ V. D. Vroom Dreesmann heeft voor onze dames een aardige reclame, men krijgt daar, bij aankoop van één gulden of meer aan wol, een breiboek cadeau, dat niet minder dan 44 alleraardigste modellen be vat. De handelswaarde van dit boek be draagt 55 cent. Men zie verder de advertentie in dit nummer, waarin deze reclame wordt aan gekondigd. WINKELNIEUWS. De heer B. Albers, die op den Kanaal- weg hoek Langesteeg zijn winkel in krui denierswaren enz. heeft gedreven, heeft de zaak thans verplaatst naar het per ceel Koningstraat 71. „De Onderneming". De heer Albers verkoopt kruideniers waren en comestibles, fijne vleeschwaren en wat er mee annex is en hoopt hier natuurlijk op een uitgebreide cliëntèle. De winkel, die reeds gisterenmiddag is geopend, heeft een aardig, modern ge- i veltje en maakt in het winkelhuiscom- plex van de Koningstraat een aardig effect. VERGADERING VAN HET CRISIS-COMITE. i Op Woensdag 1.1., 's avonds te acht uur werd ten raadhuize een algemeene ver gadering van het plaatselijk crisis-comité gehouden. De voorzitter gaf een uitvoerig over zicht van hetgeen in de laatste maanden verricht werd. Sinds September is in 280 gevallen, na nauwkeurig onderzoek, steun verleend. Deze steunverleening bepaalt zich vooral in de verstrekking van schoei- sel en kleeding. Waar gebleken is, dat ontzaglijk veel steun nog gevraagd wordt en ook hoogst noodzakelijk is, werd besloten het inza melen van gelden zoo sterk mogelijk voort te zetten en uit te breiden. In de komende tijden zal noodzakelijk weer een beroep op de bevolking moeten worden gedaan. Alle krachten zal het inzamelingscomité moeten inspannen. Het zal moeten uitzien naar voortdurend nieuwe bronnen van inkomsten. Verschillende voorstellen in die richting werden er ter vergadering gedaan. Ook het comité van ontspanning, dat door het organiseeren van ontspan ningsavonden gelden moet verzamelen zal niet hernieuwde activiteit het werk voortzetten. Besproken werd nog de hardnekkige lasterpraat, die er door Den Helder gaat, waarin beweerd wordt, dat enkele bekende ingezetenen der gemeente, die in het geheel geen steun noodig hebben, door liet crisis-comité geldelijke steun zouden ontvangen. Eenparig was men van oordeel, dat dergelijke laster ongetwijfeld schade aan het comité kan doen. En daardoor tevens .schade aan dengenen, die hulp dringend noodig hebben. Men kan echter niet anders doen dan deze oude-wijven praat negeeren en hopen, dat verstandige menschen zich door dergelijk gedoe niet laten beïnvloeden. DE ITALIAANSCHE OPERA. Naar Den Helder. Men deelt ons mede: Wederom is het den heeren Polak en Van Twisk gelukt de beroemde „Italiaan- sche Opera" voor een voorstelling hier ter stede te engageeren, en wel op Dins dag 31 Januari 1933. I Welke opera er opgevoerd zal worden, Zondag 18 December 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gein. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel. Onderwerp: „De lendenen om gord en de kaarsen brandende". Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp„Trouw zijn" (1 Kon. 116) Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, KanaalWeg) 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Ds. C. van der Zaal, van Deventer Hcrst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u„ Ds. P. H. Borgera 4e Adventszondag. Onderwerp „Niemandbuitengesloten" 's Morgens 11.30 u„ Ds P. H. Borgers Avondmaalsbediening Donderdag 22 December 's Avonds 8 uur, Deutscher Verein. Schwester K. Metz. Weihnachtsfeier Doopsgez. Gem. Zondag 18 Dec. geen dienst Woensdag 21 Dec. 's av. 8 uur Gemeenteavond. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R.C.W. J.Hoelc Laatste Advent. 's Avonds 5.30 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Bijbellezing, I Johannes 2 Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Kerstavond Verschillende sprekers Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 4de Zondag van den Advent, 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. 's Avonds 7 u. vespers, voorbereiding ter H. Communie. Leger des Heils. 7 uur v.m., Bidstond 10 Heiligings - samenkomst 3J n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Verlossings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Avonds 7 u., Ds. H. A. Enklaar is nog niet bekend, maar wel willen we verklappen dat genoemde heeren over één der beste en mooiste opera's in onderhan deling zijn met den directeur van de Ita- liaansche Opera. Houdt dus alvast den avond van 31 Januari vrij. DE AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK. Waarom niet van Den Helder uit? In de j.1. Dinsdag gehouden zitting van de Kamer van Koophandel heeft de heer M. A. Kotster, gewezen over de verleende concessie aan de A.T.O. over den afsluit dijk, waarbij als beginpunt werd gekozen Alkmaar. Tot aan de Kooy zullen dan <k autobussen parallel loopen niet de spoor lün, hetgeen in de eerste plaats geen eco nomisch vervoer beteekent. doch boven dien Texel én Den Helder buitensluit van een rechtstreeksche verbinding met Fries land. Beter aohtte spr. het dus, indien de dienst op Friesland zou aanvangen vanuit Den Helder, waarbij ook het voordeel komt, dat over het algemeen het publiek het reizen per trein prefereert boven ver voer per autobus, en de meerdere afstand van 4 km ruimschoots gecompenseerd wordt door de grootere snelheid van de meeste treinen. door YVEL DLAWNURG. 4 (Auteursrecht voorbehouden). o HOOFDSTUK IV. Wij volgden de lange gang tot het ein de, toen kwamen wij hij een breede groote halDirect dacht ik aan do afbeeldingen, die wel van Amerikaansche gevangenissen in de bladen hadden ge staan. Van uit het midden is het geheele complex met één oogopslag te overzien. Over de geheele lengte, aan beide zij den bevinden zich hier de cellen der veroordeelden en van hen die zich in voorarrest bevinden.... op de meeste deuren zag ik roode briefjes, waarop vermeld stond, waaraan zich de arrestant in die cel had schuldig gemaakt. Althans verdacht werd zich schuldig gemaakt te hebben. Eenige malen las ik het woord diefstal Een oogenblik werd het verlangen mij naar den directeur te laten brengen en hem de drie gulden te betalen, weer te machtig, ontzetting greep mij aan.... ik wilde het huis vol Ellende verlaten, doch de cipier wees mij reeds de ijzeren trap aan, die naar de cellen op de bovenste galerij leidde. Daar in een gemeenschap- pslqke cel zou ik mij laten insluiten, leven om een flits op te vangen van het leven der uitgestootenen. Op de eerste verdieping zag ik hoe een veroordeelde door een cipier naar een der cellen ge bracht werd.met een doffe slag sloeg de deur achter hem toe. In den luguberen schouwburg waren de loges cellen. Ik klom naar de hoogste verdieping. duivels nog toe waar was mijn cel? We?r kwam de humor mij te hulp...in eens herinnerde ik mij, dat, eenige jaren geleden, toen ik met een onzer grootste zeehelden een bezoek aan de opera in Parijs bracht, ik uit de groote menigte van loges onmogelijk onze plaatsen kon vindenDe ouvreuse (vrouwelijk iemand die den weg wijst) vroeg mij eerst om een franc en toen ik haar die als fooi gaf en haar heel onderdanig vroeg mij alsjeblief mijn loge aan te wijzen, werd ze woedend en schreeuwde: „nous ne sommes pas payées ici". (Wij krijgen hier (van de directie) niets en u geeft maar één dood frankie.Zij liet mij keurig staan en niet voordat ik haar nog een franc had gegeven, wees zij een plaats (tusschen twee haakjes de meest beroerde die er was). En waarachtig mijn gevoel voor humor won liethet is misschien erg genoeg.... maar ik schoot in een klaterende lach.... hier in deze lugu bere omgeving zocht ik, met ijver mijn.. loge.... waar was ie.... waar moest ik zijn? Ik zag ook geen ouvreuse om mijn plaats te wijzen en ik moest werkelijk even zoeken.... maar eenige seconden later kwam in een onberispelijke uni form de ouvreur (ik weet niet of dit woord juist is). Hij stond stom-verwon derd.... dat er een arrestant kwam, die.... vroolijk lachte. In den hoek van de gang was een deur waarop stond: „Gemeenschappelijke cel". Met een korte handbeweging beduidde de cipier dat dit mijn loge was. Nu ging het erom mijn rol tot het uiterste vol te houden.... nu gold het voor mij: to be or not to be. Nu moet ik in dezen luguberen schouwburg zelf op de planken treden.... medespelen.... met de anderen. Wanneer ik even faalde uit mijn rol viel, dan zou ik niets ver nemen van het leven dezer menschen, dan zou ik voor hen zijn de „meneer" en mij belachelijk maken. In de Tivoli- bioscoop had ik wel eens op 't witte doek AI1 Capone-volgelingen gezien. Met een snelle beweging trok ik mijn haar onder taJlL mijn hoofddeksel vandaan, zoodat het verward over mijn hoofd viel. Ik trok een echt Zeedijk-jongensgezicht, en probeer de Annie v. Eesv. d. Lugt Melsert (wat een lange naam) in haar rol Boefje te overtreffen. De ouvreur had de deur van de cel ontsloten. Zwijgend wees hij met zij» hand. Ik ging naar binnen, met een dof fen slag viel de deur achter mijbui ten hoorde ik nog het metaalgerinkel van sleutels. Daar stond ik.... ik had mijn zin...ik zat als een rat in de val. Drie mannen waren in deze cel Een man op leeftijd, gekleed in een brui ne trui, de handen sterk getatóueerd een zeeman, ik zag het direct,..Hij zat voor een ruw houten tafel, waarop kaartjes verspreid lagen, zooals de Posterijen ge bruikt om aan de postzakken te hangen. Met een kniptang maakte hij ringetjes in de kaartjes. Tegen den muur stond een andere jonge gevangene in gevange- niskleeding, terwijl de derde een net gekleede jonge man was. Zwijgend en on derzoekend zagen zij mij, den nieuw aan gekomene aanen dat duurde zoo een halve minuut.... ik begreep dat ik wat moest zeggen. en zonder de min ste plankenkoorts trok ik mijn gezicht in een bioscoopachtige wreede grijns en zei de eerste de beste idioterie die mij inviel: Het hoofd precies als iemand die een kopstoot wil geven, met wild rollende oogen, net alsof ik in de grootste woede verkeerde, dat ze mij opgesloten hadden, riep ik met zwaar dreigend keel geluid: „Ze kenne van mijn in de 2e Kamer de ape-kliere krijge. Benne ze bedond. om mijn 3 piek te late wille betale. Ik laat me liever aan mootjes snije en in stukkies hakke.... geen hal- levie." De drie mannen sprongen op.... mijn debuut was goed geweest... De oude en twee anderen snelden op mjj toe en betastten mijn jasje Hoeveul tabakfijne pruimtabak hei ie.... donderskenne mee- pikke? .Verr.Tebak. Ik zit hier (vloek) al een tijd en heb geen velletje tabak te graze.... Hei je niks in je jassie.... Met haastige, begeerige vingers betasten zij opnieuw mijn colbert.... Tabak.... dat is iets dat hier in de gevangenis meer waard is dan goudGeen tabak heb ben. dat is de grootste kwelilng.het meest ellendige voor de veroordeelden. Ik had een pondje B.Z.K. zware pruim tabak willen smokkelen, loog ik, maar ze hebben 't gepikt, ik kon 't niet meekrij gen in de lik. De cipier heit 't van me afgenomen. Rottig vin ik 't. Zonde. Zonde, dat is het ook, jammerde de oude maar zie je, jij weet dat ok niet, maar wij, die hier meer komme, wij wete d'r wel een weg op om een enkel keesie tabak mee naar binnen te krijge. (De lezers en lezeressen zullen mij wel excu- seeren, dat ik niet vertel op welke inge- nieuse manier mijn celgenooten een heele kleine hoeveelheid pruimtabak weten bin nen te brengen, Ik wil niet voor verra der spelen en hun het kleine beetje pruimtabak, dat zij soms gedurende we ken als het kostbaarste bezit met argus- oogen bewaren en bewaken, ontnemen laten.) Zonde van die kostelijke tabak hel je geen peukie van een sigaret ok? Je zei we wat hebbe.toe meneer, hè je wat.Teleurgesteld keken zij mij aan. Meneer. Ik had geen tabak binnen we ten te smokkelen. Ik was dus al gecóm- prommitteerd. Mijn All Capone-allures konden bij hen 't idee niet verdrijven, dat ik een groentje was. O, als ik geweten had, dat die mannen snakten naar tabak.... danhad ik de gevangenis reglementen overtreden. (Wordt vervolgd). t

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9