IS ALTIJD GOEDKOOPER Met dubbele knieën!!! DE STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenëandsch overzicht. OOK VOOR OAMES-CONFECTiE HET STAAG-DALEND PRIJSNIVEAU. 60ste JAARGANG Hoover's bedoelingen gewantrouwd. - Roosevelt zal zelf met de debiteurstaten onderhandelen. - De finan cieele hervormingen van het kabinet Boncour. - De moeilijke oplossing van het Mantsjoerijsche probleem. lan Lïi fnnvnendelïke gedachteding van Frankrijk daartoe noopt. Daar- nnv Ju J Hoover> maar hoe het om herhaalt hij wat hij reeds vele malen De amnestiewet in Duitschland aangenomen. Heéerlandsclie Middsnstandsbaiik U Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land t 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.; fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 - Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekstl dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewjjsno. 4ct. De boodschap van Hoover aan het con gres waarin hij de benoeming aankondig de van een commissie, die samengesteld zou worden uit democraten en republikei nen en tot taak zou hebben overleg te plegen met de bestaande debiteuren, is niet met onverdeelde instemming ontvan gen. Engeland kon er zijn instemming wel mee betuigen, maar Roosevelt en hij staat lang niet alleen, hebben hun afkeu- ketend, zijn de Vereenigde Staten ge weest. Om tal van redenen maakt de bood schap van Hoover op ons een hulpeloozen indruk. Hoeveel malen hebben wij van hem reeds gehoord wat hij hierin nu weer zegt en voorstelt. En dat zegt hij nu met een stem die een machteloozen klank toch de bedoeïna6"»611!!6^611- Het is^eeft- Als het congres niet mee wil, zoo het eonures ïnnm n" Hoove.r' wanneer verklaart de man met uitgehold gezag en het o g es, zooals hy voorziet, niet te een regeeringsduur van no» eentoe Sf te ÏÏnoemen" datenH"ChUldenC°ni" niaanden> za! h« zelf handelen. Dit moto hankeliik lar' onaf" handelen zÜn voor een toekomst, die zijn i congres, in het leven autoriteit niet meer zal beleven. Rnn,p,,0ü I Zijn machteloosheid en de onstandvas- eunstto resuftaat ?ver' by een t'gheid van zijn beleid zijn echter slechts i r 1 1 eei daarvan voor een weerspiegeling van de ongelukkige misluk I-in»UdP°h?fC R terwH' 6611 houdinS van het Amerikaansche volk. Hij fpn 't Ta Iptlr il 20tref" i moest nu wat doe», omdat vooral de hou- vnnratp'i --1S 8 pr-es nt bet gezegd heeft, soms met groote beslist- De puzzle China—Japan. Japan laat ze daar in Genève maar stilletjes praten en gaat rustig zijn weg. Volgens berichten in de Japansche dagbladen uit Tsjangtsjoen is tusschen de regeering van Mantsjoe- kwo en Japan een verdrag gesloten, waarbij Japan in het geheele Mantsjoerij sche gebied het recht krijgt, landen te pachten. De eisch inzake het paehtrecht vormde een, deel der eischen, die inder tijd aan China gesteld waren en die niet voor inwilliging vatbaar bleken. Nu heeft Japan zelf het recht genomen en wie doet het wat. Genève??? Daar zit men met het geval met de. handen in het haar. Een Wolff-bericht van Dinsdagavond meldde: De commissie van 19 heeft vanmorgen besloten haar bemoeiingen tot oplossing van het Chineesch-Japansche conflict tot half Januari op te schorten. Men is vol komen vastgeloopen en de Volkenbond schijnt voor een onoplosbare taak ge plaatst. De reeds gewisselde documenten zullen niet gepubliceerd worden om de moeilijkheden niét nog te vergrooten. Naar verluidt is men het nog niet in de geringste mate eens of het rapport-Lvt- ton tot uitgangspunt van de onderhande lingen kan dienen. voorstel van zijn voorganger niet. De „Nw. Rott. Crt." schreef over de boodschap o.m.: Eerlijk gezegd stemt deze boodschap ons heid en dan weer verlegen mompelend omdat hij gemerkt had, dat de zijnen hem dat reeds kwalijk namen. Het plan van Roosevelt is om straks enigszinsi meewarig; want in werkelijk-j zelf onderhandelingen met de debiteur- neid ïs het een machtelooze demonstratie, staten aan te knoopen Het initiatief is reeds lang aan de, in dezen onvruchtbare, leiding van Hoover ontsnapt. Eens heeft hij iets gedaan. Dat was in Juni 1931, toen hij het voorstel deed van het groote moratorium. De kabinet-Bonccur. Men gelooft, dat het wereld zal hem voorgoed dankbaar moe- nieuwe Fransche kabinet geen langen De financieele hervormingen van het ten zijn voor deze daad. Want op het laat ste oogenblik bracht hij in geordende be weging, wat anders als een wilde stort vloed over Europa zou losgebroken zijn. levensduur zal hebben omdat het nieuwe kabinet gezien wordt als een kabinet-Her- riot, zonder Herriot. Het zal echter de zelfde politiek voeren en de logische con- Hij opende de legale behandeling van het sequentie daarvan zal immers zijn, dat bankroet der oorlogsschulden, onverschil- het straks op dezelfde klippen zal stran- lig van welken aard. Dit bankroet heeft den en te gronde gaan. zich daarna, wat Europa betreft, naar om standigheden normaal ontwikkeld en is te De faillissementsaasc/iereerepresident van de internationale handelsconferentie. Vaz Dias meldde Dinsdag uit Parijs: Nu de nieuwe Fransche regeering gis teren haar eerste kabinetszitting heeft ge houden, houdt men zich in politieke krin gen in de eerste plaats bezig met de maat regelen, die de nieuwe minister van fi nanciën, Chéron, ter wijziging van het financieele program van zijn voorganger denkt in te dienen. De voornaamste moei lijkheden van dit oude program, die voornamelijk bestaan in de voorgenomen verlaging der ambtenaarssalarissen en de korting op de pensioenen der oud-strij ders en oorlogsinvaliden, zullen zoo moge lijk vermeden worden. Hiertoe zal de re geering in directe onderhandelingen treden met de vakbonden der ambtenaren en de organisaties van oud-strijders en oorlogsinvaliden. Men schrijft den nieuwen minister van financiën het voornemen toe, om ter dek king van deze uitgaven een zoogenaamde crisisbelasting te willen invoeren, die progressief naar het inkomen geheven zal worden tot een maximum van 12 pro- cent. Het is de bedoeling, deze belasting I slechts eenmaal te heffen, om door deze gedwongen heffing de begrooting in evenwicht te brengen. De regeering zal waarschijnlijk nog voor het Kertreces voorstellen de credieten voor een twaalf de deel der begrooting voorloopig goed Het protest van Beieren door den Rijksraad verworpen. De Rijksraad heeft Dinsdagavond het protest van Beieren tegen de nieuwe am nestiewet met 44 stemmen tegen 19 en 3 onthoudingen van de hand gewezen. De amnestiewet is hiermede definitief aange nomen. Rijkspresident Hindenburg heeft haar reeds geteekend en zij treedt onmid dellijk in werking. Naar Wolff neg meldt, zou de wet gis teren reeds in het Staatsblad verschijnen, zoodat de begunstigden nog voor Kerst mis in vrijheid gesteld kunnen worden. Men zou Donderdag al daarmee beginnen. Hoeveel menschen van de amnestie zul len profiteeren is nog niet bekend. De schattingen loopen van tien tot twintig duizend. Vermoedelijk ligt het cijfer in het midden. Van deze 15.000 zullen er 9.000 dadelijk uit de hechtenis ontslagen wor den, 1000 krijgen vehnindering van straf en de overigen zijn nog niet veroordeel den, wier zaak wordt geseponeerd. HET REPUBLIKEINSCH IERSCHE LEGER TEGEN DE VALERA. Het Iersche republikein'sche leger, dat verantwoordelijk is voor het bewind van De Valera, heeft zich, volgens een bericht in de „Evening News", plotseling scherp tegen De Valera gekeerd. Het leger ver oordeelt thans zijn politiek als lauw en zonder kans op slagen. Op een protestver gadering werd verklaard, dat het republi- keinsche leger niets meer van de regee ring De Valera wil weten. Deze regeering heeft Ierland geen stap nader tot de re publiek gebracht. De woordvoerders eiseh- ten de toepassing van geweld, om de on- aihankelijke repuBliek Ierland te vestigen. EEN NIEUW SOORT KLEINE DUIKBOOTEN. De Japansche vlootdeskundigen heb ben een geheel nieuw type duikbooten uitgevonden, die voor de hoofdvloot uit zullen varen om aldus het gevaar van torpedeering weg te nemen. Deskundigen verklaren dat deze nieuwe schepen eenig .n hun soort zijn en dat geen der andere mogendheden over iets dergelijks beschikt. De nieuwe duikbooten, die slechts een tonnenmaat .an 500 ton hebben, zullen in staat zijn een zeer groote snelheid te ont wikkelen en zij zullen met de vliegtuigen samen werken om in geval van oorlog de j positie van vijandelijke duikbooten op te sporen. Zoodra de Landdag de begrooting van het volgend jaar heeft goedgekeurd, zul- J len de „zeewolven" op stapel worden gezet. De benoodigde middelen hiervoor ko men uit de aanvullingsbegrooting van 10 millioen gulden, welke door het ministe rie van financiën is goedgekeurd voor den bouw van nieuwe schepen. DE P.H.O.H.I. ZENDT WEER UIT. Met een eigen orkest. Dr. van Aalst zal het openingswoord spreken. De P.H.O.H.I. zal Zaterdag zijn uitzen dingen naar Oost- en West-Indië weer hervatten. Des avonds van negen tot tien uur wordt het carillon-concert op het Pa leis te Amsterdam doorgegeven. Eindelijk zal dan het verbroken radio contact met het moederland hersteld zijn. Naar wij vernomen hebben, ligt het in de bedoeling, dat dr. Van Aalst een openings woord zal spreken. Verder heeft het bestuur van de Phohi plannen, om, behoudens de goedkeuring van den minister, ook op de beide Kerst dagen een programma van stemmige mu ziek tusschen half één en half drie des middags uit te zenden. Het is niet te verwonderen, nu de heele organisatie opnieuw opgezet moet worden, dat de plannen voor de volgende dagen nog een beetje in de lucht hangen. Intus- schen is het een verheugend feit, dat men alvast begint, en nog wel met een eigen orkest. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaan er nog geen afspraken omtrent Phohi-uit- zendingen met de drie bijzondere omroep- vereenigingen. („Nw. Rótt. Crt."). DE TWEEDE KAMERVERKIEZING IN 1933. O. S. P. Het bestuur van de Onafh. Soc. Partij heeft, naar „De Fakkel" meldt, aan het met Kerstmis te Utrecht bijeenkomende partijcongres de volgende „koplijst" voor gesteld voor de Tweede Kamerverkiezing in 1933: 1. P. J. Schmidt, 2. K R. van Staal, 3. Moh. Hatta, 4. D. de Jager, 5. J. Mourits, 6. J. de Kadt, 7. J. Hoving, 8. F. van der Goes. Verder zijn nog gesteld: Disselkoen, Kamphuis, Oldemans en Selier. In de provincies zal die lijst met telkens andere personen worden aangevuld. RIJKSWEG DEN HAAG- ROTTERDAM. Het gedeelte OverschieDelft opengesteld. Het gedeelte van den nieuwen Rijks weg tusschen Overschie en Delft is Dins dagochtend precies 10 uur zonder eenig officieel betoon voor het verkeer alleen in de richting Delft opengesteld. Lausanne in een hoogst bevredigend voorloopig accoord geëindigd. De eenige staat die niet de consequen ties heeft willen trekken uit de beweging, te keuren voor de loopende uitgaven in door president Hoover op zoo gelukkige de komende maand, aangezien het in wijze en op het juiste oogenblik ont- haar voornemen ligt, reeds bij dit tweede maandgedeelte de voorgenomen bezuini gingsmaatregelen toe te passen. In beurskringen te Parijs heeft de be noeming van Chéron een zeer goeden gebreid, maken wij onze Schoolkousen, zij zijn indruk gemaakt, die reeds dadelijk bleek niet duurder dan andere. JAAP SNOR, Zuid- Uit een meikbaie stijg I g j straat 19. (Let op den gelen winkel). sche rentepapieren. Besc-wtc WAT ZEGT U? WORDT BIJ U GEEN BLUE BAND GEBRUIKT? Toen midden dit jaar Lausanne de hoop op betere verstandhouding tusschen de groot-machten deed verlevendigen, kwam er tevens wat schot in de algemeene stem ming bij het beleggende publiek en in de zakenwereld. Deze betere stemming heeft enkdie maanden geduurd, terwijl wij ons op het moment nog steeds op een hooger niveau dan in Juni 1932 bewegen. Doch de voortstuwende kracht is verdwenen; het kwakkelen vond zijn oorzaak in het ab solute gebrek aan orders, ook van de zijde van eventueele verkoopers. Het was, om een beursterm te gebruiken, de beurs- technische gesteldheid, die overwegend aanbod voorkwam. Het weinigje, dat voor verkoop in aanmerking kwam, werd dan ook grif door de koopers opgenomen. Hierin schijnt opnieuw een verandering te zijn gekomen. De deflatie-beweging heeft zich weer in gezet. De.prijzen voor tarwe zijn nog niet zoo laag geweest als op het moment het geval is; de nood onder de niet gesteunde boeren wordt hierdoor nijpender en bet ligt voor de hand, dat men in elk land be zig is steunmaatregelen voor de agrariërs uit te denken. O.a is bij de Tweede Ka?ner een wetsvoorstel ingediend om het meng- percentage van inlandsche tarwe len be hoeve van meel of bloem van 25 op 40 te brengen, terwijl het niet onmoge lijk is om in die richting steeds verder te gaan. Amerika zint eveneens op een geheel nieuw steunstelsel en mag men op de uit New Yoi'k overgeseinde berichten afgaan, zou men daar het oog hebben laten vallen op eenzelfde soort steun-politiek als bij ons is doorgevoerd. Namelijk het heffen van toeslagen uit de zakken van de consumen ten om deze in een gemeenschappelijk fonds te storten, teneinde hieruit de be dreigde boeren te steunen. Doch niet alleen op graan-gebied is de deflatie krachtiger gaan werken. In de koper-wereld is de onderlinge heftige strijd uitgebroken, die onvermijdelijk het prijspeil beduidend zal doen verlagen. In de olie-industrie bemerkt men eveneens prijsverlaging, niettegenstaande de hoera- stemming, die op de internationale confe renties heerscht en waarop men de goê- gemeente tracht te suggereeren, wat men zélf zoo gaarne zou willen. De Amerikaansche automobiel-bedrijven zullen voor de nieuwe modellen flinke prijsreducties doorvoeren in de hoop den verkoop erdoor te kunnen stimuleeren. Wij gelooven niet aan het succes van der gelijke maatregelen, om dat de auto nog altijd een soort luxe is, zij het een luxw- gebruiksmiddel. Velen hebben voor hun business een auto noodig; zij zullen echter niet spoedig tot vervanging overgaan m de grensgebruikers (hieronder verstaan wij de auto-bezitters, die hun wagens nauwelijks loonend kunnen maken) zul len op een gegeven moment bij hun dalen den opizet den trein en de autobus weer gaan opzoeken. KANTOOR DEN HELDER KONINGSTRAAT 7 Effecten Coupsns FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 18) Ralph was min of meer ontstenri, maar bedacht zich, dat hij den dag dan zou kun nen gebruiken om een kijkje in Wöllers- dorf te gaan nemen en sprak af, dat hij Hilde na den volgenden dag, dus Zondag middag van huis zou komen halen. Hilde had echter inderdaad iets voor, waarover ze Ralph geen inlichtingen kon geven. Zii had nieuwe schoer.en noodig. een rekening van den tandarts voor haar moeder was ook nog te betalen, de kwi tantie voor het gas zou een dezer dagen worden gepresenteerd kortom, ze zag zich genoodzaakt een gouden horlogeket ting, welken haar vader had nagelaten, te verknopen. Toen Ralph tegen middernacht zijn hotelkamer betrad, schoot hem te binnen, dat hü zijn advocaat in New-York geschre ven had, maar zich later met den inhoud van zijn brief niet had kunnen vereeni- gen. Die begonnen brief moest nog in de map liggen. Neen, hü was er niet. Merk waardig, hü meende zich nauwkeurig te herinneren, dat hjj het epistel in de map !had laten liggen. Nerveus zocht hü eeni- gen tijd in de laden van het schijfbureau, tot hü er genoeg van kreeg en zich ter ruste begaf. Vóór hij insliep, nam hij zich echter vast voor overmorgen Hilde te zeggen, wie hü eigenlijk was en bü die gelegenheid dan in allen vorm om haar hand te vragen. In het centrum der belangstelling. Hoe langer Ralph in Weenen was, hoe meer hij door de menschen werd om ringd. Uitvinders, vertwijfelden en que rulanten verdrongen zich om hem heen en zochten zyn hulp, zijn protectie of alleen zqn geld. Byzonder opdringerig werden de bank directeuren, die het oogenblik niet kon den afwachten, waarop Ralph de dertig millioen dollar eindelyk ter beschikking zou stellen. Egon Kriegel echter en eenige andere vrienden, die het wel met hem meenden, rieden Ralph dezen stap ten sterkste af en toonden hem aan de hand van cyfers en feiten, dat uit deze crediet-actie wel een prachtwinst voor to banken, maar weinig of niecs voor de bevolking zou groeien. Den volgenden dag had O'Panagan een lang onderhoud met den arbeider Demmer uit Wöllersdorf, die met teeke- ningen en plannen aankwam. Demmer representeerde het type van den ernsti- gen, verstandigen arbeider, die onver moeid doorwerkt en slechts door geld zorgen en het doodende fabriekswerk verhinderd wordt tot volle ontwikkeling te komen. Demmer vertelde van het ge weldige complex van industrieën, dat tijdens den oorlog in Wöllersdorf tot stand was gekomen, schetste, hoe daar in de moderne betonnen gebouwen groote industriën zouden kunnen worden on dergebracht, terwyl op het oogenbljk door gebrek aan een goede organi satie »tengevolge van onvoldoende ka pitaal en bereidwilligheid van de zijde der directie, de glasblazerijen, machine fabrieken en yzergieterijen, die nog in bedrijf wareh, allerminst rendeerden. Hij kwam tenslotte met het volgende vast omlynde voorstel: Ralph zou in Wöllersdorf een arbeids genootschap vestigen, dat door ernstige, onzelfzuchtige mannen zou worden ge leid. De eerste jaren zouden er zeker milliarden mee gemoeid zijn, doch later, als de economische toestand weer her steld was, zou ongetwijfeld een rentabi liteit het gevolg zy'n. Een derde gedeelte van de netto winst zou onder de arbei ders worden verdeeld, terwijl het overige voor de verdere ontwikkeling der indu strieën zou worden gebruikt. „Vooropgesteld natuurlijk," zoo be sloot de arbeider zqn uiteenzettingen, ter- wyl hy Ralph open in het gelaat keek", dat het ook niet uitsluitend op een winst gevend zaakje te doen is, maar om een werk, dat uw naam voor eeuwig met het lot van Oostenrijk zal verbinden. Ralph schudde Demmer de hand. „Uw voorstel is het eerste, tüdens m'n verblyf hier, dat mijn sympathie heeft. En u zult zich in mü niet vergist hebben. Spoedig hoort u meer van me!" Toen hü niet Kriegel, die bü het onder houd tegenwoordig was geweest, weer alleen was, legde hjj dezen eenige moei- lykheden voor. Eenerzyds heb ik me toch tegenover die bankmagnaten half en half verplicht en anderzjjds zou ik niet goed weten, wie ik aan het hoofd van een dergelyke groote onderneming moet stellen". Kriegel dacht een oogenblik na. Toen antwoordde hy op zyn bekenden rustigen toon: „De zaak is toch heel eenvoudig. Daar die bankdirecteuren je steeds weer op nieuw verzekeren, dat ze alle persoon- lyke belangen terzyde stellen en met hun plannen slechts het welzün van den Staat op het oog hebben, kunnen ze er onmo gelijk iets tegen hebben, dat je je aan dacht aan Wöllersdorf schenkt en deze onderneming in de eerste plaats wenscht te financieren. Daarbü zouden dan de groote banken immers haar bemiddeling by het kapitaalbeheer kunnen verleenen. En wat dien man aan het hoofd betreft, daar weet ik wel raad op. Ik ken slechts één man in Oostenrijk, die door zün ver leden, zyn correcte handelwyze en zün on aantastbaarheid in' staat zal zün als pre sident van de Wöllersdorfer Arbeidsge nootschap op te treden. Dat is Wladimir Beek, de voormalige minister-president, thans voorzitter van de Rekenkamer, aristocraat in den waren zin van het woord, nu reeds 'n bejaard man, maar vol ongebruikte kracht en zeldzame toewü- ding voor Oostenrijk. Corruptie, onbe trouwbaarheid, omkooperij, laster en in triges zün hem vreemd, zün naam alleen reeds zal voldoende zün om mogelüke scharrelaars op een afstand te houden." Ralph prentte zich den naam in het ge heugen en de eerste stap, welken hy nu ondernam was de groote banken met zyn nieuwe plannen vertrouwd te maken. De heeren stonden verstomd en slaag- den er slechts met moeite in hun groote teleurstelling te verbergen. Een arbeiders- genootschap? Dat was een doodgeboren kind! 't Zou jammer zyn van al die mil lioen en! De arbeiders zouden denken, dat zy de baas waren en nog minder uitvoeren dan anders. Slechts een sterke, energieke, voor niets terugdeinzende hand zou een dergelyke onderneming kunnen opbou wen. Bovendien waarom zouden zy juist aan Wöllersdorf hun aandacht schenken? De bankdirecteuren kenden voldoende in dustrieën, die niet op volle kracht werk ten, maar, gesteund door een flink kapi taal, tot groote dingen in staat zouden zyn. Enzoovoort. Ralph bleef uiterst kalm tegenover de zen woordenstroom. „Het woord „voldoende industrieën" ken ik niet! En u spreekt u zelf tegen; nog slechts eenige dagen geleden waart u i het allen volkomen met me eens, toen ik het belachelüke noemde, dat Oostenrijk geen enkele schrüfmachinefabriek rük is, elke vulpenhouder, elk horlogeglas en elk horloge uit het buitenland betrokken moet worden. En hoe staat het met de schoe nenindustrie in Oostenrijk? Waarom moet de Oostenrykei /oor zün schoenen een prüs betalen, die ver boven de wereldpari teit uitgaat? Waarom zou een offervaar dige concurrenttie de pryzen niet druk ken? De arbeiders zullen met genoegen willen werken, als zy weten, dat zü zich zelf daardoor van den nood van alledag bevryden, misschien zelfs een bescheiden vermogen kunnen verdienen. Vóór alles echter en dat schijnt me het belangrijk ste te zyn zou een opbouw van Wöllers dorf, ook wanneer we de huidige conjunc tuur en rentabiliteit volkomen uitschake len, de heerschende werkloosheid tot op de helft doen afnemen". Klopfer Hart sloeg handig een anderen weg in. „Myne heeren, wy willen ten slotte allen hetzelfde, zy het dan, dat we verschillende mogelykheden zien. Er moet dus een mid denweg worden gevonden. Weest u zoo goed, meneer O'Flanagan, en stelt u ons eens met uw arbeiders in verbinding. Wy zullen dan een consortium oprichten, dat dat philantropie met realiteit en zaken geest met toekomstdroomen verbindt". Buiten, in hun auto, zei Kriegel tot den Amerikaan: „Die knapen zyn taai. Zy zullen nu pro- beeren dien Demmer door het toestoppen van geld op zy te schuiven. Als je niet wilt, dat die man bedorven wordt, is het zaak, dat je hem niet met die menschen in kennis brengt. Heb je overigens niet be merkt, dat juist die mensehen, op wie het aankomt, absoluut geen werkelyke hulp willen hebben? In helder water is het moeilyk visschen, de domste karper ziet het aas niet. Als ik jou was, zou ik van nu af aan liever wat meer met het citaat van Götz werken, myn leven genieten, hier en daar individueel iemand helpen en het noodlot zijn loop laten." Ralph schudde moet het hoofd. „Zoo gemakkelijk geef ik me niet ge wonnen! Waar een wil is, is een weg en ik geef het nog niet op. de goede geesten om me heen te verzamelen!" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1