Met dubbele knieën!!! DE STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DA M ES-CON FECTIE Oost-Indië. 60ste JAARGANG Goed nieuws van de ontwapeningsconferentie - De Transche Kamer over Chérons financieele voorstellen. - De er. Staten en de economische crisis - China en Japan. Rheumatiek Jicht H6KYÓA Eenheid of tweestrijd tusschen Nederland en Indië. FEUILLETON ELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, NederL Oost- en West-Indi6 per zeepost t 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.;fr.p.p.6cL Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v'h C. DE BOER Jn. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIÊN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redactiön. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meel 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. Goed nieuws van de ontwapeningscon~ ferentie, zoo mogen we tenminste wel het bericht noemen, dat de corr. van de Nw. Rott. Crt. te Genève aan zijn blad zendt over de deskundigencommissies ter ont wapeningsconferentie. Na alle teleurstel lingen, zegt hij, die deskundig encom- missies ter ontwapeningsconferentie ons bezorgd hebben, blijft het een waar ge noegen aan het einde van een zekere studie-periode telkens weder bevredigend nieuws van de allerijverigste van alle commissies en ondercommissies ter ont wapeningsconferentie te kunnen vermel den, n.1. van de deskundigencommissie voor de uitgaven voor de nationale ver dediging, die ten doel heeft de begren zing der militaire uitgaven der verschil lende landen door bepaalde voorschriften hieromtrent in de ontwapeningsconventie mogelijk te maken. Deze deskundigencommissie, die steeds bij iedere nadering van een vacantie- periode het laatst vacantie neemt en daar na het eerst weder aan den arbeid gaat, heeft ook thans deze traditie weder ge- volgd. Zaterdag met Kerstvacantie naar huis gegaan, heeft zij besloten reeds op 10 Januari weder bijeen te komen. De rapporteur-generaal dezer exper tencommissie, de controleur-generaal van het Fransche leger Jacomet, heeft, al vorens Genève te verlaten, de internatio nale pers nog ontvangen en ons daarbij dc verblijdende mededeeling gedaan, dat alles nog goed voorwaarts gaat en dat de overtuiging der commissie bevestigd is, dat het inderdaad mogelijk zal zijn de grenzen der militaire uitgaven voor ieder land in de ontwapeningsconventie vast te leggen. De studie der deskundigencom missie had den leden bovendien de over tuiging geschonken, dat voldoende waar borgen voor een doeltreffend internatio naal toezicht op de naleving dier bepa lingen mogelijk zijn. De Fransche Kamer over Chérons financieele voorstellen. De Fransche Ka mer heeft Dinsdagmorgen een begin ge maakt met het debat over het regeerings- voorstel tot het toestaan van een twaalf de van de begrooting en tot het uitgeven van nog vijf milliard aan schatkistbiljetten tot dekking van de dringendste uitgaven. De minister van financiën zette in den breede uiteen, dat hij besloten had eens j en voor al schoon schip te maken. Hij kon echter zijn algemeene plan eerst in Januari indienen. De Kamer heeft het wetsontwerp tot inwilliging van het voorloopige twaalfde tenslotte met 524 tegen 53 stemmen aan genomen. Voor de stemming had de socialistische afgevaardigde Kiracke ver klaard, dat zijn partij daar geen stemming over de begrooting inzag, maar de regee ring slechts de mogelijkheid wilde geven een maand te leven. Het betrof een over gangsmaatregel. Een amendement-Marin, om de uitgifte van 5 miljard schatkistbons tot twee mil jard te beperken, is, nadat de regeering de kwestie van vertrouwen gesteld had, met 400tegen 190 stemmen verworpen. Het nieuwe Fransche kabinet. Chéron, minister van financiën. Daladier, minster van oorlog. gebreid, maken wij onze Schoolkousen, zij zijn niet duurder dan andere. JAAP SNOR, Zuid straat 19. (Let op den gelen winkel). Paul Boncour, ministerpresident en minister van buitenlandsche zaken. De Ver. Staten en de economische crisis. De Amerikaansche waarnemer bij de ontwapeningsconferentie te Genève, Norman Davis, die momenteel in de Ver. Staten vertoeft, heeft een onderhoud ge had met den aanstaanden president, Roo- sevelt, over de schuldenkwestie en andere vraagstukken. Het onderhoud heeft geloopén over de ontwapening, over de oeconomische we reldconferentie, de herziening van de douanetarieven, de stabiliseering van de muntsoorten, en een revalorisatie van het zilver als muntmateriaal. Wij moeten ont wapening hebben, zeide Davis, om het vertrouwen te herstellen en als gevolg daarvan het crediet, dat de drijfkracht is van den handel. Roosevelt antwoordde aan Davis, dat het gevoel van veiligheid dat er tusschen de naties onderling be staat zullen wezen, de duikboot af te de beperking der oorlogswapeningen. Hij bracht een uitlating in herinnering van Clemenceau, die gedurende de vredes onderhandelingen had verklaard, dat een waarborg, dat er geen oorlog zou zijn met Duitschland, voor Frankrijk de veiligheid zou beteekenen. Davis antwoordde, dat hij een gunstige wijziging had opgemerkt in de houding der Franschen ten opzichte van Duitschland. Hij geloofde, dat de genen, die voor ontwapening werken, in staat zullen wezen, de duikbot af te schaffen, ten spijt van de tegenkanting van Japan en Frankrijk. Davis voorspelde een marineovereenkomst tusschen Frank rijk en Italië, welke op hetzelfde zal neerkomen als het verdrag van Londen en waarbij bommen uit vliegtuigen, het gebruik van gifgassen en zwaar veldge schut zullen worden verboden. Er is ech ter geen aanwijzing voor, dat Roosevelt zijn vroegere opvattingen te dezer zake heeft laten varen. Roosevelt voorspelde, dat alle beperkingen, gesteld voor het program voor gedachtenwisseling, zullen vervallen. Na het onderhoud van Roose velt met Davis, hetwelk plaats vond te Albany, zou Davis, aldus was het plan, naar Washington terugkeeren, om daar van gedachten te wisselen met Hoover. China en Japan. De berichten, die zoo regelmatig uit het verre Oosten blijven komen, geven nog steeds geen hoop op eenige toenadering tusschen beide landen. De houding, van Japan wordt steeds bru taler. Zoo vonden we b.v. in de ochtend bladen van gisteren de volgende tele grammen: De Japansche minister van oorlog Araki deelde in een persgesprek mede, dat de operaties in de provincie Jeho ge deeltelijk tot stilstand zijn gekomen. Het Japansche opper-commando heeft echter bericht ontvangen, dat de Chineezen een groot offensief tegen de Japansche stellin gen voorbereiden. De Chineesche regee ring zou 100.000 man troepen hebben ge mobiliseerd, die thans naar Jehol worden overgebracht. Araki verklaarde, dat de verwachting, dat ernstige aanvallen te verwachten waren, de Japansche troepen noodzaakten om de Chineesche provin cies definitief te bezetten. Daaruit blijkt weer eens overduidelijk, dat van een verbetering van den toestand nog in de verste verte geen sprake is en dat de Volkenbond nog leelijk blijft op gescheept met het Japansch-Chineesche conflict. HHS GEEN ONDERHANDELINGEN MET FRANKRIJK. Eerst betalen. Reuter meldt uit Washington dat de Amerikaansche minister van buitenland sche zaken Stimson, gisteren opnieuw heeft verklaard, dat er op het oogenblik geen quaestie kan zijn van onderhande lingen met de Fransche regeering over een herziening der schulden. Er is ook niets in de voorwaarden veranderd, dat Frankrijk eerst de December-térmijn •moet betalen alvorens er voor een dis cussie in deze richting hoegenaamd geen sprake kan zijn. DE 40-URIGE WERKWEEK. Door de Federatie van Con structeurs rampspoedig geacht. Ingaande op een ministerieel verzoek, heeft de Federatie van Constructeurs In de provinciën Luik, Luxemburg en Lim burg, het vraagstuk van de wettelijk er kende 40-ürige werkweek overwogen en, als besluit daarvan, aan de regeering een rapport gezonden, waarbij de verwachting wordt uitgesproken dat aan de Belgische gedelegeerden ter conferentie van het In- ternationaal-arbeidsbureau opdracht zal worden gegeven iedere nieuwe vermin dering van den arbeidsduur af te wijzen. De Federatie is van oordeel, dat de 40- urige werkweek zoowel voor de industrie als voor de arbeiders zelf rampspoedige gevolgen zou hebben. De loonen der ar beiders zouden weliswaar met 15 pet. stij gen, maar tegelijkertijd tot een verhoo ging van de kostprijzen aanleiding geven, alle verdere concurrentie op de buiten landsche markten onmogelijk maken, dus tot een vermeerdering van de werkloos heid leiden. Om al deze redenen moet de 40-urige werkweek worden afgewezen. GEEN STAATSPENSIOEN IN SPANJE VOOR 60-JARIGE GEESTELIJKEN. Groote verbittering in katho lieke kringen. De minister van financiën, Albornoz, heeft in de Cortes, bij de behandeling van het voorstel om aan geestelijken boven de 60 jaar van staatswege een pensioen toe te kennen, een rede gehouden, die in katholieke kringen groote verbittering heeft gewekt. De minister verklaarde dai het onrechtvaardig zou zijn, indien de staat aan de geestelijken een pensioen zou toekennen, om hen aldus op een lijn te stellen met de staatsambtenaren, daar geestelijken ook boven de 60 jaar nog steeds hun werkzaamheden konden waar nemen. Bovendien zeide de minister dat de ka tholieke kerk rijk genoeg was, om zelf voor haar geestelijken te kunnen zorgen. Na de rede van den minister van finan ciën werd het voorstel met 159 tegen 35 stemmen verworpen. GEVECHTEN IN MANTSJOERIJE. Vele Chineezen gedood. Een Japansch vliegtuig verbrand. Uit Harbin wordt d.d. 24 dezer gemeld, dat weer hevige gevechten tusschen Ja pansche troepen en Chineesche ongere gelde troepen hebben plaats gehad. Hon derd zes-en-veertig Chineezen werden daarbij gedood. Zestig daarvan vielen als slachtoffer van een luchtaanval bij Kwammensjan. Een Japansch bombar deervliegtuig, dat door Chineesch ge weervuur ernstig was beschadigd, is bij de landing op hat vliegveld van Tsjang- tsjoen in brand gevlogen, waardoor zes Japansche officieren werden gedood en een zevende zwaar gewond. BOUW VAN EEN NIEUWEN JAPANSCHEN PANTSERKRUISER. Te Yokosoeka is een aanvang gemaakt met den bouw van een nieuwen Japan- schen pantserkruiser. De Japansche pers verklaart, dat de kruiser zeer snel zal zijn en het modernste schip der Japansche oorlogsvloot zal worden. Sedert Jaren leed IK aan pijnlijke rheumatiek, ik kan echter zeQgen, dat Uw ..Hervea" mij buitengewone ver* lichting gebracht heeft". K. C. te B. Deze wonderlijke tropische plant brengt als drank snelle» blijvende verlichting bij klachten over Rheumatiek. Z.| is gemakkelijk te bereiden en de weldadige werking la direct merkbaarNeemt deze aangename drank Iedere morgen, waar door de ophooping van verdere zurenvorming In het lichaam verhinderd wordt. Dr. E. Baden-Baden. zegti ..Hervea verwijdert de zuren uit het tichaam en bovendien op absoluut onschadelijke manier"» Hervea ie verkrijgbaar biu H.H. Apothekers en Drogisten. Monsters en nauwkeurige bl|zon» derheden verzendt (jh?AT|C J- Lee.'Koloniale Importeur I \J (A14-35) Schoolstraat 20. Utrecht Engeland heeft de wereld het voorbeeld gegeven van Ottawa. Wij willen niet na gaan of deze overeenkomst tusschen het moederland en zijn Dominions een ideale is; wij weten zeer goed, dat andere lan den t en met name ons land, door de be palingen van Ottawa in meer dan één opzicht schade ondervinden. Het zou daarom zeer oppervlakkig zijn om zonder meer van onze regeering en van de In dische regeering te verlangen het Engel- sche voorbeeld na te volgen; wat Enge land kan doen ten aanzien van zijn con currenten, kan een klein land zich niet 1 veroorloven. Er is evenwel nog verschil tusschen slaafsch navolgen en tusschen een vol komen negatie van dat voorbeeld, en het schijnt wel, alsof men in Nederland en in Indië meer tot het iaatste geneigd is. Onze regeering heeft een commissie be noemd voor de bestudeering van de wederzijdsche economische verhoudingen tusschen Nederland en zijn overzeesche bezittingen. Deze commissie had, stil zwijgend, tot taak zich in den kortst mo gelijken tijd uit te spreken over de wen- schelijkheid van contingenteering van textielproducten in Nederl. Indië. Zij heeft die contingenteering afgewezen. Ongetwijfeld bestonden hiervoor goede gronden. Ook wij moeten erkennen, het denkbeeld van contingenteering voor In dië hier niet sympathiek te vinden. De inheemsche bevolking, dip uiterst hevig onder de heerschende crisis te lijden heeft, die algemeen loonsvermindering ondergaat tot een zeker veel grooter per centage dan in ons land wordt toegepast, heeft een zeker moreel recht om dan ook niet belemmerd te worden in het verkrij gen van zoo goedkoop mogelijke manu facturen. Bovendien begrijpen wij vol komen, dat wij tegenover een concurrent als Japan niet zonder meer tot contin genteering kunnen overgaan. De gevol gen daarvan konden wel eens ernstiger zijn dan het heele voordeel, dat met con tingenteering te behalen is. Dit argument, dat men van de inheem sche bevolking van Indië geen opoffering kan verlangen ten bate van moederland- sche belangen, wordt nog versterkt door de jongste tariefsverhooging. die thans in den vorm van opcenten op het bestaan de tarief door de Kamer is goedgekeurd. Die verhooging geldt voor alle producten, welke hier te lande niet worden voort gebracht, zoodat het een zuiver fiscale maatregel is geworden en geen bescher ming der inheemsche industrie kan be teekenen. Maar tot die producten be hoort ook thee, waarvan Nederlandsch- Indië onze voornaamste leverancier is. De situatie op de theemarkt is niet schitterend: de producenten gaan zelfs er toe over een internationale beperking van de theeproductie in te voeren, waarbij Nederl. Indië ongeveer 80 procent van de hoeveelheid zal mogen uitvoeren, die in de beste jaren voor export beschikbaar stond. De Vereeniging voor de Thee cultuur heeft onze regeering er op ge wezen, dat door deze opcenten op het tarief van invoerrechten de thee met meer dan 150 procent van den wereldmarkt prijs wordt belast bij invoer in ons land, en dat daardoor het theeverbruik hier stellig achteruit z^u gaan. Het verzoek der vereeniging om thee vrij te laten van de verhooging der invoerrechten is zon der uitwerking gebleven. Het belang van de Nederlandsche schatkist woog te zwaar. Ook in dit opzicht willen wij geen critiek uitoefenen. De Minister heeft ver- klaard niet te gelooven, dat het theever bruik door deze opcenten belangrijk zal verminderen, en de toekomst zal uit maken, wiens inzichten de juiste waren. Maar wel willen wij wijzen op de men taliteit, die uit al deze beslissingen spreekt. Het is de mentaliteit van het voorop stellen der eigen belangen, door Indië zoowel als door Nederland afzon derlijk. Daarmede zijn wij, naar het ons voorkomt, op den verkeerden weg. Wan neer wij uitsluitend blijven denken aan den nood in Twente, en wanneer onze regeering niets anders ziet dan het even wicht der begrooting, terwijl de Indische regeering voor hetzelfde probleem staat en zich voorts het hoofd breekt over de vraag, hoe het bedrijfsleven voor een in eenstorting kan worden behoed, dan komen wij niet verder. Want men vergeet daarbij het probleem te stellen, hoe mis- 1 schien Nederland en Indië tezamen iets kunnen bereiken, dat voor beiden afzon derlijk onbereikbaar is. Nederland en In dië vullen elkaar in vele opzichten aan. Indië heeft een groot uitvoeroverschot, Nederland een groot invoeroverschot. Het moederland kan credieten krijgen, dè koloniën kunnen dat niet. Men mo'et het probleem breeder stellen. Wij gelooven, dat er dan wel een oplossing te bereiken is, waarbij èn de Nederlandsche èn de Indische schatkist gebaat zijn, waarbij het economische leven in beide landen profi teert. Ottawa is ook niet in één dag tot stand gekomen. Wanneer wij slechts be merken, dat het vraagstuk van de samen werking der beide deelen van het Neder landsche Imperium wordt gesteld, kun nen we hopen, dat de oplossing gevonden zal worden. RADIOREDE VAN DEN GOUVERNEUR-GENERAAL. Op Dudejaarsavond. Batavia. De gouverneur-generaal heeft het voornemen op Oudejaarsavond een radiorede te houden. (Aneta.) Het ligt in de bedoeling deze radio rede te doen uitzenden door den gouver- j nementszender en de Bataviasche Radio- vereeniging, om 8 uur 30 Javatijd, des avonds. Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 21) Een rechercheur in burgerkleeding trad binnen en fluisterde den commissa ris een paar woorden toe. waarop deze Hilde schouderophalend toevoegde: 't Spijt me, ik kan u verder niet helpen. De wagen staat voor, u gaat nu mee naar de Elisabethpromenade. En Hilda werd, daar haar voeten den dienst weigerden, in een gesloten en van tralies voorzienen wagen gedragen, waarin nog eenige vrouwen en een agent in uniform zaten. Ze hield haar armen strak langs het lichaam, als om elke aanraking met de anderen te vermijden, sloot de oogen om maar niets te zien van haar verschrikkelijke omgeving en werd aan het eind van een korten rit als een doode uit den wagen getild en naar een cel gebracht. En er kwam een nacht, waarin Hilde telkens weer met eigen handen haar keel omklemde om aan haar leven een einde te maken. Maar steeds weer vielen die handen terug, omdat op het critieke moment toch een stille hoop haar be- lielde. Redding. Ralph had den Zaterdag in Wöllersdorf doorgebracht en was verbaasd geweest over de uitgestrektheid der hier gevestig de fabrieksgebouwen. Eenige vertrou wensmannen der arbeiders, onder wie Demmer, leidden hem rond, gaven hem de noodige verklaringen en toonden zich enthousiast over het vooruitzicht, dat hier weer op volle kracht zou worden gewerkt en nieuwe, geweldige industrieën zouden worden gevestigd. Ook de directeuren waren een en al voorkomendheid en gaven zich alle moeite om in een lange rede uit een te zetten dat Wöllersdorf inderdaad was voorbestemd een industriestad met honderden fabrieken, duizenden arbeiders woningen, parken, clubgebouwen voor de arbeiders en kantoorbedienden, badhuizen en theaters te worden. „O'Flanagan-City zou het geheel kun nen heeten", meende glimlachend een der Duitsohe heeren, „en haar naam zou on sterfelijk worden". Op den terugrit met den auto naar de stad zei Kriegel, die Ralph vergezeld had: „Nu zal eerst aan het licht komen, op en tegen welke voorwaarden deze heeren van de A. B. G. Wöllersdorf zullen afstaan. Geloof maar niet, dat ze ook maar de ge ringste ideëele belangstelling voor je plan hebben! Zij zullen alle pogingen in het werk stellen om voor zichzelf de grootst mogelijke sommen in de wacht te sleepen". „Als het alleen om het geld gaat", ant woordde Ralph schouderophalend, „zal de zaak wel voor elkaar komen. Op een paar millioen dollar meer of minder komt het bij mij niet aan; hoofdtaak is, dat daarbij niet een bepaalde groep, maar het geheele laad gebaat is". Ralph bracht den avond door in gezel schap van zijn vrienden. Er ontwikkelde zich een druk gesprek over c'e gebeurte nissen van den laatsten tijd, het steeds meer opdringen der Fransche bezettings troepen in het Roergebied, de aarzelende besluiteloosheid, van Amerika en het jong ste oorlogsgevaar op den Balkan. Korn merkte in verband met dit alles cynisch op: „Neem zoo spoedig mogelijk Wöllers dorf over, voer den tien-urendag in en laat munitie en niets dan munitie aanma ken. Dan zullen de belegde millioenen hun rente afwerpen: ik geloof, dat „men" zeer spoedig weer heel wat munitie zal kunnen gebruiken". Waarop Ralpli antwoordde: „Op denzelfden dag, waarop in Europa een nieuwe oorlog uitbreekt en Oostenrijk de eerste patroon levert, verlaat ik Wee- nen om het nooit meer terug te zien!" Het was twee uur, toen Ralph naar bed ging. Voor dien echter, gaf hii Sam op dracht er voor te zorgen, dat den volgen den morgen zoo vroeg mogelijk een groote bouquet roode rozen bij juffrouw Wehnin- gen aan huis zou worden bezorgd. Toen Ralph 's morgens ontwaakte, was het reeds negen uur. Haastig nam hii een bad, om zich daarna in de beste stemming aan de ontbijttafel te zetten. Hii verheugde er zich over, dat hij Hilde straks weer zou zien en gelukkig glimlachend trachtte hü zich haar verrassing voor te stellen, als ze zou vernemen, wie hii in werkelijkheid was. Zooals steeds las Ralph, terwijl hij ont beet, de ochtendbladen en als steeds green hij ook nu het eerst naar de „Tag", welk blad hii overzichtelijker en in zijn beknopt heid gemakkelijker te oriënteeren vond dan de andere bladen. Ontstemd nam hij j kennis van de op de eerste pagina voorko mende berichten over nieuwe Fransche gewelddaden en nieuwe pijnlijke inciden ten aan de Hongaarsche grenzen. Daarna kwam hij tot het „Stadsnieuws" en in deze rubriek viel zijn oog op een artikel met het min of meer raadselachtige opschrift: „Weer een!" Hij las: Een juist beeld van dezen verdorven tijd geeft een eigenaardig geval, dat zich gis teravond heeft voorgedaan. Een jong meisje van goeden huize, eenig kind van 'n overleden baron en diens echtgenoote, een geboren gravin B„ Hilde W„ wonende in de Kreuz-gasse, steno-typiste op een fabriekskantoor van electro-technische ar tikelen, werd door de politie gearresteerd, ter zake van berooving van een heer, met wien ze in de Kartnerstrasse kennis had gemaakt. Blijkens ons door de politie ver strekte inlichtingen, ontkent het jonge meisje, dat een zeer goeden indruk moet maken, het haar ten laste gelegde ten sterkste, maar bij haar verklaringen raakte zij dusdanig in haar eigen leugens ver strikt, dat aan haar schuld niet kan wor den getwijfeld. Hilde W. werd nog gister avond naar het huis van bewaring aan de Elisabethpromenade overgebracht. Den naam van den bestolene, die zijn porte- j feuille met inhoud intusschen weer heeft' terug gekregen, wilde de politie ons niet mededeelen. Jongelieden van goeden huize als de-1 fraudanten en misdadigers, meisjes met 'n uitstekende opvoeding als dieveggen,1 dat zijn de souvenirs, die de oorlog ons heeft achtergelaten!" Toen Ralph dit bericht teneinde had ge- lezen, staarde hij als een beschonk ene voor zich uit. Het volgende oogenblik echter sprong hij overeind, rende de kamer op en neer om zich daarna weer in zijn stoel te laten vallen, waar hii, grpenjbleek in het gezicht in een zóó waanzinig lachen uit barstte, dat Sam verschrikt kwam toe snellen. Spoedig echter wist hij zich weer te be- heerschen. Kuchend beduidde hij Sam, dat hij wel weg kon gaan, hii nam plaats in een stoel aan het schrijfbureau en dacht, het hoofd in de handen gesteund, inge spannen na. Daarom dus kon ze me gisteren niet ontmoeten! Omdat ze reeds vooruit wist, dat ze op roof uit zou gaan! En ik, ik nar, ezel uit een andere wereld, heb haar voor een heilige, voor een engel van goedheid gehouden! Maar nee, nee, nee! Dat moet een vergissing zijn! Heb ik Hilde, toen ze me over haar geldzorgen sprak, niet alle leodigd van de hand gewezen? Hilde een hulp aangeboden? En heeft ze die niet be- dievegge? Neen, eerder geloof ik, dat ik krankzinnig geworden ben, dat dat alles niet in de krant staat, maar slechts een vreeseLyke droom is. Zijn ontzetting en afschuw maakten plaats voor een grenzenloos medelijden. Hilde had den nacht in de gevangenis doorgehacht! Hilde, dit teere, bijna overge voelig kind bevond zich in een cel tus schen vagebonden en misdadigers. Onver schillig of ze schuldig was of niet, ze moest bevrijd worden en dat wel direct en tot eiken prijs. Zii mocht dan ook wan neer alles, wat daar in de krant stond, wer kelijk op waarheid berusttte ziin liefde gedood hebben in ieder geval bleef ze dan j nog een ongelukkige zuster, en arm, door; den nood van het rechte pad afgewaaid schepsel, dat gered moest worcen. Terwijl de Amerikaan tauxnen of. stormde, overlegde hii, wat hem te doen stond. Hij was hier vreemd, zou niet zoo spoedig de juiste wegen kunnen vinden, welke hii moest inslaan en bovendien zou het feit, dat hij Amerikaan was, tegenover de bureaucratische vormen moeilijkheden kunnen opleveren, 't Beste was, dat Krie gel hem vergezelde. De chauffeur schrok, toen hij den an ders bijna flegmatieken O'Flanagan in een toestand van de grootste opgewondenheid zag, hoewel Sam hem reeds verteld had, dat er iets ernstigs moest ziin gebeurd en toen Ralph hem beval zoo spoedig moge lijk naar Doktor Kriegel in de Sternwarte- strasse te rijden, zette hij er dan ook een moordend tempo in. Kriegel zat nog in zijn kamerjapon ach ter zijn schrijftafel, toen Ralph bij hem binnenstormde en in vliegende haast alles, wat volgens het krantenbericht was voor gevallen, vertelde. De philosofische kalmte die Kriegel zich had eigen gemaakt, liet hem een oogenblik in den steek. Zonder een minuut te verliezen kleedde hii zich en eerst toen hij naast den Amerikaan in diens auto zat, vond hü tijd om zijn mee ning onder woorden te brengen. „M'n waarde, O'Flanagan, m. i. zijn er twee mogelijkheden: öf jij bent een naïeve knaap, die zioh door een aardig gezichtje en twee blauwe oogen voor den gek heeft laten houden öf er zijn h;er tot dusver nog raadselachtige dingen gebeurd". (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1