J. J. H. KOOPMAN wilt Ti UzcnT •llkiüliiMiJ! HELDERSCHE COUPANT VAN ZATERDAG 31 DECEMBER 1932 17 OPRUIING Ie Phohi-uitzendingen. De duinen als recreatie-oord. EERSTE KAMER Vanaf 2 Januari verkoopen we a! onze nog voorradige Pelterijen legen veel verminderde prijzen In onze voorraad beerden zich eenice mooie Bontmantels en Edslvossen welke zeer voordeelig worden opgeruimd. Bontkragen Velen Gaat Stalin heen? Luchtv^rf. Postvluchten van en naar Indië Oost>)nd;ë Oudejaarsavond. Een roeiboot overvaren. Drama te Haarlen. Moordaanslag fe Leiden. Een vrouw met een mes gestoken. Een man doodgeschoten. R! AH >gi VAAL CRISISCOMITE. De Koi x"ed. Maatschappij tot exploi tatie van Petroleumbronnen in Ned.- Indië heeft het -rationaal-Crisiscomité weer een gift van 6000 doen toekomen. plaatsing van het hek In hooge mate be treurd wordt en verzocht wordt het daar- 'ei.^en» dat het hek teruggeplaatst j wordt tot de naaste omgeving van de prise neau. Het ligt in de bedoeling, deze zaak ter sprake te brengen in de Januari-vergade- nng der Staten, als het voorstel inzake den aankoop van het Duingebied nabij Egmond wordt behandeld. Wordt geen i bevredigende oplossing verkregen, dan t PU„„.t?emeentebestuur van Bergen zich LEEUWARDER BOTERNOTEERING. we"den tot de regeering. om haar tus- schenkomst te verzoeken. Vastgesteld op 71 cent. De Leeuwarder Commissie-noteering t oor boter is vastgesteld op 71 cents per kilo (vorige week 78). Wy herinneren ei aan, dat hierop nog komt accijns en ver- der nog handelskosten en winst. DREIGEND CONFLICT TE IJMUIDEN. Maandag staking? Donderdagavond heeft de algemeene leiding der IJmuider Federatie, aange sloten bij den Oentralen Bond van Transport-arbeiders, besloten, het vol gende telegram aan de reedersvereeni- ging te zenden: »De algemeene bestuurs ergadering, aanwezig 55 bestuurders vak groepen zeelieden, havenarbeiders en kolenwerkers, heeft besloten, aan de leden vergadering voor deze arbeiders Maan dag 2 Januari te adviseeren te staken, indien u uw standpunt niet wijzigt.* Mocht aan dezen eisch niet worden voldaan, dan zal Maandagmorgen het volgende advies aan de ledenvergadering worden gegeven: »De vergadering, ge hoord de door de reeders gestelde eischen van loonsverlaging en andere verslech teringen, besluit, dat zeelieden, haven arbeiders en kolenwerkers den arbeid zullen staken, tenzy de bestaande con tracten weer voor een jaar worden ver lengd. In geen geval zal zonder contract of wat voor belofte of toezegging ook, arbeid mogen worden hervat, aangezien daardoor de actie zou worden verplaatst naar een voor de arbeiders ongunstig ijdstip. Een verklaring van de tot dus ver mislukte uitzendingen. Blijkens een Aneta-telegram van Dins dag kunnen de uitzendingen van de Phohi totnogtoe als mislukt beschouwd worden. Aangezien de uitzendingen van dit station vroeger, een jaar of twee geleden, in Ned. Oost- en West-Indië zeer in den smaak vielen en de ontvangst daarvan ook goed genoemd kon worden, heeft het ons verwonderd, dat het nu bij de heropening van dezen zender totaal ver keerd is gegaan. Wij hebben ons daarom tot Philips gewend om nadere inlichtingen, schrijft de Nw. Rolt. Crt.: Het mislukken, aldus onze zegsman, is nog niet volkomen verklaard. In de eerste plaats is deze tijd van het jaar niet zoo heel gunstig voor uitzendingen naar Indië, maar vermoed wordt, dat de toestanden in de atmosfeer zich sedert de sluiting min of meer gewijzigd hebben, waardoor uur van uitzending en gebezigde golf lengte niet de meest geschikte géweest zijn. Er zullen proeven genomen worden, om na te gaan, welke de beste werktijden zijn en welke golflengte daarbij het best bruikbaar is. De afsluiting van 560 ha. Bij Bergen door het Provinciaal Waterbedrijf. Uit Beigen (N.-H.) schrijft men aan de N. Rott. Ct. Er heerscht hier groote en o.i. gerecht vaardigde ontstemming over hetfeit.dat het Provinciaal Waterleidingsbedrijf een groote oppervlakte van het duingebied bij ons zomergastendorp, ongeveer 500 H.A., door een soort van Chineeschen muur heeft afgesloten. Een hek, ter lengte van niet minder dan 4 K.M., omgeeft nu dit stuk natuur, dat in de onmiddellijke nabijheid ligt van het Bergerbosch; het met behulp van rijk en provincie aan gekochte natuur-reservaat. In een adres van het bestuur der Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer aan Provinciale Staten, waarin gevraagd werd, haar althans het recht te geven, aan natuurvrienden wandelkaarten voor het ompaalde gebied af te geven, is eraan herinnerd, dat de familie Van Reenen, sinds 1850 de bezitster van de Berger duinen en bosschen tot nog toe steeds bet wandelen heeft toegelaten, waardoor Bergen en Bergen aan Zee de laatste 25 jaar" voor vacantie-doorbrengend Neder land een zomeroord bii uitnemendheid is geworden. Aanvankelijk heeft men er zich dan ook over verheugd, dat de prov. dit duingebied kocht, omdat de mogelijk heid niet uitgesloten was, dat anders toe komstige eigenaren zich, onderden druk der tijden, genoodzaakt zouden zien hun bezit verkaveld te verkoopen, met als ge volg, dat dit zou worden afgesloten. En nu sluit het Provinciaal Waterleidings bedrijf het vroegere wandelgebied, on uitputtelijke bron van natuurgenot, voor een groot gedeelte af. Zoo iets is zeker niet de bedoeling ge weest van de leden Polak en Thomassen, om te onderzoeken, of en op welke wijze de beschikking over de Kennemer-duin- streek, voor zoover deze in particuliere handen is, voor de provincie verkregen kon worden. Trouwens, ook in het voor stel, dat onlangs Gedeputeerde Staten deden, om een groot duingebied nabij Egmond voor eventueele waterwinning aan te koopen, wordt de nadruk gelegd op de duinen als recreatie-oord. Woensdagavond is de zaak van de af gesloten Berger duinen in den gemeente raad van Bergen ter sprake gekomen. Harde woorden aan het adres van het Provinciaal Waterleidingbedrijf zijn toen gesproken. We zullen die hier niet her halen. Want met de medewerking van den directeur van dat bedrijf, in goede samenwerking met hem, moet de best- mogelijke oplossing gevonden worden. Er werd een motie aangenomen, waarin de DE NOOD DER HYPOTHEEK- BOEREN. De besturen van den Drentschen, Gro ninger en Overijselschen Boerenbond en' j van den Agrariscben Bond in Friesland scmyven in een adres aan den voorzitter van den ministerraad onder meer: De billijkheid gebiedt, dat, waar zeer vele met hypotheek bezwaarde verhuur ders door den wetgever verplicht worden, afstand te doen van hun contractueel vast gelegde vorderingen, zij ook door dien zelfden wetgever geholpen dienen te wor den om te voorkomen, dat zij ten gevolge van bun contractueel vastgelegde ver plichtingen aan executie worden bloot gesteld. VVaar eenzijdig de comractueele vor deringen aan den met hypotheek bezwaar den verhuurder door den wetgever zouden worden ontzegd, doch diens verplicht ingen in vollen om vang zouden worden gehand haafd, zou hij als slachtoffer vallen van de wettelijke hulp aan den pachter, wat toch nooit de bedoeling van den wetgever kan zijn. OPZIENBARENDE GERUCHTEN. Duitschland zou een waarde- belasting op buitenlandsche landbouwproducten van 300 pet. gaan heffen. In een brief, die uit toonaangevende kringen van d« Duitsche textielindustrie aan het „Berliner Tagebiatt" is gezonden, koriit deze opzienbarende zinsnede voor, meldt het „Hbl.": Volgens geruchten zou op het Rijks- departement van landbouw een tariefont- werp in voorbereiding zijn, dat tarieven voor landbouwnroducten voorziet, waarbij een waardebelasting van SOM) pet. en meer geen zeldzaamheid is. Met 24 tegen 18 stemmen keurde de Eerste Kamer Donderdag het wetsont werp tot wijziging der L.O.-wet 1920 goed. De heer S m e e n g e (lib.) verklaart, waarom zijn fractie niet kan vóórstem- men. Het wetsontwerp wordt aangeno men met de stemmen van links, alsmede den Katholiek van IJsselmuiden tegen. Een aantal kleine ontwerpen passeeren voorts den voorzittershamer. Wsslsiraat 14 DE BELGISCHE SENAAT HEEFT DE FINANCIEELE NOODWET AANGENOMEN. De Belgische Senaat heeft Donder dagavond op zijn beurt de financieele noodwet en de fiscale volmacht der re geering goedgekeurd met 93 stemmen en 1 onthouding. Evenals bij het votum in de Kamer hadden de socialisten de ver gaderzaal verlaten, na eerst verklaard te hebben, zich bii de ongrondwettige daad, welke van het parlement wordt ver langd niet te kunnen aansluiten. Ver volgens werd de motie van vertrouwen in in de regeering zonder appel nominaal door de katholieken en liberalen aange nomen; de socialisten stemden tegen. NIEUWE ARBEIDSOVEREENKOM STEN IN DENEMARKEN OPGEZEGD. In totaal 150.000 man er by betrokken. De Deensche werkgeververeenigüig heeft nu ook de op 1 April afloopende arbeidsovereenkomst opgezegd; de groot ste groep hiervan worat gevormd door het scheepspersoneel, ongeveer 8000 man. j (De kapiteins vallen er echter niet onder, daar zij geen collectief contract hebben.) Binnenkort worden neg opzeggingen ver wacht van later afloopende overeenkom sten. In het geheel zullen dan ongeveer 150.000 man bij de opzeggingen zijn be trokken. Dit is de helft van het totaal aantal georganiseerde Deensche arbei ders in bedrijven, die niet bij de werlc- geversvereenigingen zijn aangesloten, deels door de arbeiders in overheids dienst. Reuter meidt uit Helsingfors: In geheel Sowjet-Rusland wordt de kwestie van Stalin's aftreden opnieuw levendig besproken. Reuter verneemt uit particuliere bron, dat meri op de plenaire zitting van het Centrale Uitvoerende Comité, welke 10 Januari a.s. begint, een officieele verklaring verwacht over Rus- lands „man van staal", zooals Stalin be kend staat. Als mogelijke opvolger van Stalin wordt Kirof het meest genoemd. Hij wordt beschreven als een „zeer voor aanstaand, populair en buigzaam lid van de communistische partij". De „Nw. Rott. Crt." teekent bij dit be richt aan: (Wij plaatsen dit bericht onder het noodige voorbehoud. Reeds de mededee- ling van een zoo belangrijke mutatie in de partijleiding in een ^vergadering van een regeeringsozgaan lijkt onwaarschijn lijk. Kirof, de voorzitter van de Lenin- gradsche partijorganisatie, behoort als zoodanig tot den meest vertrouwden kring van Stalin. De maatregelen, die op het oogenblik genomen worden, wekken even min den indruk, dat een ingrijpende wij ziging in de leiding te wachten staat, zeker niet in de richting naar grooter „buigzaamheid" Red.) CHINEESCHE STUDENTEN. DIE IN RUSLAND HEBBEN GESTUDEERD. Worden voortaan uit de regee- ringsambten geweerd. De Chineesche centrale regeering te Nanking heeft een decreet afgekondigd, waarbij aan Chineesche studenten, die in Rusland hun opleiding hebben genoten, de gelegenheid wordt ontnomen regee- ringsbetrekkingen te bckleeden in China De regeering is tot dezen maatregel over gegaan, toen zij ontdekte, dat Chineesche studenten, die op communistische wijze waren opgeleid, inChina regeeringsposten kregen en daar communistische practijken toepasten. Deze staat van zaken zou, vol gens de regeering, aanleiding kunnen geven tot ernstige moeilijkheden in den toekomst. FRANKLIN ROOSEVELT EN DE BELGISCHE SCHULD AAN AMERIKA. Een recaoteur van de Antwerpsche cou rant „Neptune" en van de „Gazette de Charleroi",, die zich tijdelijk in Amerika bevindt, had te Albany een onderhoud met Franklin Rooseveit. Het gesprek liep vrij wel geheel over de schuMenkwestie. De aanstaande president der Ver. Staten ver klaarde o. m. het volgende: „Ik protesteer i tegen het mij door sommige Engelsche couranten toegeschreven voornemen, van onze debiteuren alleen het kapitaal terug te eischen. Wij eischen het kapitaal en ce interesten er bii. De Democraten kunnen er niet aan denken, een principe te over treden, dat op de duidelijkste wijze in hun verkiezingsprogramma geschreven stond". Ten aanzien van de speciale positie van België, welk land, naar de journalist zeide, wel wil betalen, doch niet kan betalen, ver klaarde Rooseveit verder: „Wij zijn veel te practisch aangelegd, om het onmogelijke te verlangen. Een land als België, dat niet betalen kan, wordt, in onzen geest, niet verward met hen, die niet willen betalen. Het is daarom, dat wü een ensemble-rege ling van de hand wijzen. Ieder geval moet afzonderlijk worden bestudeerd, zonder strengheid, maar met den duidelijk uitge sproken wil, tot een oplossing te komen, welke ons recht handhaaft. Meer kan ik daarover niet zeggen." Heen. De „Snip" vertrok 30 Dec. v. Calcutta en arriveerde te Bangkok. De „Oehoe" vertrok 30 Dec. v. Mar- seille en arriveerde te Rome. Terug. De „Havik" vertrok 30 Dec. v. Cairo en arriveerde te Rome. De „Rijstvogel" vertrok 30 Dec. v. Ba tavia en arriveerde te Medan. DR. ECKENER NAAR INDIË. Dr. Eckener is gisteren met de Baloe- ran uit Marseille naar Indië vertrokken ter bestudeering van de mogelijkheid van een Zeppelindienst tusschen Europa en Indië. MARINEPERSONEEL PROTESTEERT TEGEN SALARISKORTING. In de sociëteit Concordia te Soerabaja heeft een door 700 personen bezocht© protestvergadering van het marineper soneel tegen de salariskorting besloten een telegram te zenden aan den minister van defensie. Weer een jaar van leed en kommer. Van ellende is volbracht, Weer een vol jaar heeft de menschheid Op verbetering gewacht; Zonder licht, in duister tastend Gaan we drie en dertig in, Heusch, het is niet te ontkennen. 't Is al weer een slecht begin. Wat zal ons het Nieuwjaar brengen? Stelt een ieder zich de vraag, Zal het steeds hetzelfde blijven Zoo als gist'ren en vandaag? Denk eens even aan den feestdag Van het wederkeerend licht, Heeft de donker-droeve aarde Zich niet fier weer opgericht? Zoo zal ook de zieke menschheid Deze crisis weer doorstaan En uiteind'Iijk na veel tobben Weer een hooger pad op gaan! Doch ik spreek hier van de menschheid Maar die menschheid dat zijn wij, Daarom, Iaat ons allen strijden Voor een beter maatschappij! de V. Binnenland. Een doode. Gistermiddag omstreeks 5 uur is bij den kop van de Waalhaven te Rotterdam een roeiboot overvaren door de gemeente veerboot Heen etï Weer V, vermoedelijk doordat de roeiboot nog geen licht voerde. In deze zaten de roeiers J. de Reus, 54 jaar, wonende West Duëistraat, en J. Stuy, 36 jaar, wonende Oléanderstraat. De boot kapseisde en de twee inzittenden geraak ten te water. Op het geschreeuw zijn 3 andere roeiers met hun booten te huip geschoten en zy zijn er in geslaagd hun kameraden te redden. De Reus had een hoofdwond opgeloopen en was bewuste loos. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Hoewel aanvan kelijk zijn toestand niet zoo ernstig leek, is hij later op den avond aan de gevolgen overleden. De andere is in het gebouw van de Roeiersvereeniging De Eendracht van droge kleeren voorzien. De roeiboot is verloren geraakt. Er heeft zich gisterenochtend te Heerlen een drama afgespeeld. De 51-jarige mijn werker L. M., uit Valkenburg, ofschoon gehuwd en vader van drie kinderen, had al jaren lang ongeoorloofde betrekkingen met een 32-jarige vrouw, E. H., uit Heer len. Het was eindelijk tusschen den man en deze vrouw zoover gekomen, dat zij besloten, de vrouw van M. voor te stellen tot echtscheiding over te gaan, waarna M. met de Heerlensche vrouw zou trou wen. Daartoe was M. gisterenochtend al vroeg naar Heerlen gekomen. Zijn vrouw zou later volgen. Omstreeks acht uur, toen M. en de Heerlensche vrouw wat waren gaan wan delen, weigerde de vrouw in de Laander- straat met den man verder mee te gaan. Er ontstond een hevige woordenwisseling, warrbij M. de vrouw een groot aantal steken in borst en onderlichaam toe bracht. De vrouw stortte bloedend op het trottoir neer, waarna spoedig genees kundige hulp aanwezig was. In zorg- wekkenden toestand wérd de vrouw naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is levensgevaarlijk. De man is later a :ngehouden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar hij, na verhoord te zijn is opge sloten. BOOR EEN AUTO OVERREDEN. Twee personen ernstig gewond. Gistermiddag omstreeksch vijf uur lie pen op den Hilversumschen weg bij Laren in de richting Laren twee tuinlieden, J. de Leeuw en J. Bouwman, beiden woon achtig te Laren. Zij duwden een handkar voort, die niet was voorzien van een reflec tor. Zij werden achterop gereden door een auto, bestuurd door den heer H. te Bussum. Deze verblind door het licht vari een tegenkomer zag de beide mannen niet en reed in volle vaart op hen in. De slachtoffers werden over den weggeslin gerd en zeer ernstig gewond. De L. was er het ergste aan toe. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het St. Jauszieken- huis te Laren gebracht. Men vreest voor zijn leven. J. B. werd eveneens naar het St. Jansziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is minder ernstig. Op een dienstbode. Gistermiddag omstreeks vijf uur is een moordaanslag gepleegd op een 33-jarige dienstbode ten huize van een familie op den Rijnsburgerweg te Leiden, waar zij rn betrekking was. Zij was sedert twee maanden verloofd met een 29-jarigen va rensgezel uit Katwijk aan Zee, maar had te kennen gegeven, deze verloving te wil len verbreken. Hierover ontstond twist toen de jongeman gistermiddag het meisje sprak. Hii creigde haar met een revolver, maar juist toen hij schoot greep de dienst bode hem bii den ools, waardoor het schot miste. De dader sloeg op de vlucht. Hii is te Oegstgeest gearresteerd. SMOK KELAAR DOODGESCHOTEN. Gisteravond werd op den wég Kalden- kerkenBracht nabii Venlo een perso nenauto door de douanebeambten tot stil houden gesommeerd. De bestuurder gaf geen acht op dit teeken en reed door. De beambte opende toen een vuur en trof de auto in de banden, zoodat deze moest stop pen. De beide inzittenden trachtten in het struikgewas te vluchten. Bij de achtervol ging is een 26-jarige man uit Krefeld door een schot in den rug doodelijk getroffen. De gewonde is naar het ziekenhuis te Kal- denkerken overgebracht, waar hü spoedig na aankomst overleed. De auto bevatte een groote partii tabak en koffie. De tweede inzittende wist te ontkomen. POGING TOT DOODSLAG. De verdachte reeds twintfg maal veroordeeld. Voor het Gerechtshof te Amsterdam heeft een 37-jarige losse werkman terecht gestaan wegens poging tot doodslag; de Rechtbank te Haarlem had verdachte tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief veroordeeld. Op 25 Juni had de zoon van verdachte een woordentwist met een glazenwasscher, die met verdachte's eerste vrouw getrouwd is, over de afbetaling van een rijwiel; toen de glazenwasscher den zoon van verdachte op het hoofd sloeg, sprong verdachte op den glazenwasscher van achteren toe en gaf hem zeven messteken. Later is het mes, dat verdachte in het water geworpen had, teruggevonden, doch verdachte ver klaarde, dat hü* den glazenwasscher slechts met een steen bewerkt had. Verdachte staat bekend als een vechtersbaas, hij is reeds twintig keer veroordeeld. Een getuige, die de vechtpartij van dichtbij had gade geslagen, beweerde dat verdachte een mes te voorschijn had ge haald en den glazenwasscher had gesto ken. De tweede zoon van verdachte ver klaarde, dat zyn vader reeds lang met de plannen had roncgeloopen om dezen aan slag te plegen. De procureur-generaal, mr. baron Van Harinxma thoe Sloooten, achtte opzet be wezen om den glazenwasscher van het le ven te berooven en eischte bevestiging van het vonnis der Rechtbank te Haarlem. Het Hof zal 12 Januari 1933 arrest wyzen. Donderdagavond hebben burgers op de Maaskade te Rotterdam een vrouw gevon den, die hevig bloedde uit een diepe steek wond in den rechterschouder. Het bleek een bewoonster van die kade te zün, n.L de 42-jarige wecuwe A. S.den O., die mede deelde, dat zij was gestoken door den 43- jarigen J. Z. De vrouw is in het zieken huis aan den Coolsingel in hoogst zorge- lyken toestand opgenomen. De man is even later aangehouden. Hü* bekende de vrouw te hebben gestoken. Uit de verklaringen van de vrouw en van den man, welker verklaringen hier en daar nogal uiteen loopen is het volgende op te maken: Z. en de vrouw hebben e«ni- gen tijd samen geleefd, tot dat de man ziek werd en in een ziekenhuis moest worden opgenomen, waar hy bijna een half iaar werd verpleegd. In dien tusschentyd heeft de vrouw een ander leeren kennen. Toen Z. uit het ziekenhuis werd "ntslagen, heeft de vrouw bem beloofd te helpen en zij heeft met hem afgesproken, dat zy el kaar Donderdagmiddag in een café aan de v. d. Takstraat, nabii de Maaskade zouden ontmoeten. Daar zou zii hem dan geld ge ven, om een nieuw pak te kunnen koopen. In plaats van dat zii hem geld gaf, heeft zy hem noga! zitten sarren, maar tenslotte sprak zij toch met hem af, dat hij in haar woning het geld zou kunnen komen halen. Na die afspraak is zii weggegaan. De man is haar even later gevoign, maar on derweg heeft hii een groot mes gekocht. Wat er precies in de woning is gebeurd, is nog niet opgehelderd, maar in elk geval heeft Z. haar opeens met het mes in den schouder gestoken. De vrouw is naar hui ten gevlucht, waar zy in elkaar is gpzakt. De man is weggeloopen, maar hij is even later aangehouden. Na zijn bekentenis is hii opgesloten. DE VERMOEDELIJKE HOOFDDADER VAN EEN AANVAL OP EEN BANKLOOPER GEPAKT. Op 2 Maart j.1. is, gelijk wij destijds hebben gemeld, een 65-jarige banklooper, toen hij uit .iet gebouw van de Twentsche Bank kwam, op het Singel te Amsterdam overvallen. Een auto hield voor hem stil, iemand stapte er uit en trachtte hem zyn tasch, waarin voor ongeveer f 65.000 aan geldswaardig papier zat, te ontrukken. De banklooper wist de tasch echter vast te houden; wel is ze opengesprongen bij de korte schermutseling en is er gelds- j waardig papier tusschenuit gevallen, maar daar er voorbijgangers te hulp kwamen, is de aanvaller in den auto ge- i sprongen, die toen met groote vaart weg gereden is. Geen enkel waardepapier werd vermist. Een agent van de motor- brigade, die juist op den hoek van de Raadhuisstraat en den Voorburgwal met zijn motorfiets stond, zette den bank looper in den zijspanwagen om met hem den auto te achtervolgen, maar deze was niet meer te vinden. Later zijn eenige personen in handen van de politie gevallen, verdacht van medeplichtigheid aan den mislukten over val. maar de hoofddader was nog altijd zoek. Donderdagavond nü heeft de centrale recherche op grond van betrouwbare ge gevens die haar hadden bereikt, een 24- jarigen man aangehouden, in wien zij meent den eigenlijken uitvoerder van het misdrijf te pakken te hebben; wel ont kent hij, maar wat het onderzoek tegen hem aan het licht heeft gebracht was voldoende om hem ter beschikking van de justitie te stellen, hetgeen vanmorgen is gebeurd. Nadere bijzonderheden. Omtrent den moord te Oss, waar de on gehuwde J. v. Diik door revolverschoten werd gedood (zie pag. 14), wordt nader gemeld: Sinds meer dan een jaar bestonden er ongeoorloofde betrekkingen tusschen ie echtgenoote van L. v. d. E. en het 23-ja- rige slachtoffer. Dat was verleden week v. d. E. ter oore gekomen en toen dan ook van D. Zaterdag zich wederom ten huize van v. d. E. vervoegde, werd hem door v. d. E. den toegang tot het huis ontzegd. Er ontstond tusschen de echtelieden een woordenwisseling, waarop mej. v. 1 E. jnet haar vierjarig kind haar woning ver liet en eerst Donderdagochtend aldaar terugkeerde. Van der E., die als een zeer werkzaam en oppassend man bekend staat, heeft zich dit geval zeer aangetrokken. Toen dan ook Donderdagmiddag van D. de vrouw weer wilde bezoeken, weigerde van der E. hem wederom den toegang tot de woning. Over deze weigering teleurgesteld, nam van Dyk een dreigende houding aan, zoodat een hevige twist tusschen de beide man nen ontstond. Van der E. werd zoo driftig, dat hii een revolver nam en vijf schoten in de richting van van D. loste. Drie daar van troffen doel. Doodelyk gewond zakte de jongeman ineen en overleed eenige oogenblikken daarna. Van der E., die in een zeer overspannen toestand verkeerde, begaf zich per rijwiel naar het politiebu reau om daar aangifte te doen van het misdrijf. De huisvrouw van van der E. ging geneeskundige hulp inroepen. Een geneesheer kon slechts den dood consta- teeren» Het lyk van het slachtoffer werd per auto naar het St Anna-ziekenhuis te Oss vervoerd. Van der E. is in het politiebureau op gesloten. Donderdagavond hebben dr. Met- trop uit Den Bosch en dr. Nieuwenhuyzen uit Utrecht sectie op het lijk verricht De revolver, waarmede de daad is ge pleegd, is in beslag genomen. Jaaroverzicht binnen- en buiten land m 1 Berijmde jaarkroniek met illus traties 2 Jaaroverzicht Den Helder 5 De Marine in 1932 „5 De Marinewerf in 1932 „5 Visscherijoverzicht,5 De Onderzeedienstkazerne in 193214 Jaaroverzicht Julianadorp en Pol der „Het Koegras" Jaaroverzicht Callantsoog Jaaroverzicht Wieringen Jaaroverzicht Anna Paulowna i Jaaroverzicht van Ewijcksluis Jaaroverzicht van Texel Feuilleton Radio-programma Van Links en rechts Smokkelaar bij Venlo doodge schoten Moordaanslag op een dienstbode te Leiden Jongeman te Oss doodgeschoten Inbraak in het station van de Ned. Spoorwegen te Winscho ten. Een bedrag van 2400. gestolen Nadere bizonderheden over den mislukten overval te Dinxperlo 6 6 9 10 10 13 1 14 14 17 17 14 14 Overval in een trein naar Berlijn l Fransch verkeersvliegtuig in Spanje neergestort. Twee doo- den i Een vrouw te Rotterdam met een mes gestoken en in zorgelijken toestand opgenomen Dertien dooden bij een mijngas- ontploffing Een Russisch-Poolsch luchtge vecht? De nieuwe Amerikaansche presi dent en de Belgische schuld aan Amerika 500 H.A. duinen bij Bergtn door het Prov. Waterleidingbedrijf afgesloten. Ernstig protest Dreigend arbeidsconflict te IJmui- den Dader van roofoverval te Am sterdam gepakt? Omtrek nieuws 14 18 18 17 18 14 17. Marineberichten 17 18 22 Marktberichten„22 L 1 SCHUUR AFGEBRAND. Veel vee omgekomen. Donderdag is de schuur van den land bouwer J. Coops te Woudrichem afge brand. Met veel moeite kon het huis wor den gespaard. Twee paarden, 13 koeien en 40 stuks pluimvee kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de scha de. De oorzaak van den brand is onbe kend. SCHUIT OMGESLAGEN EN GEZONKEN. De schipper verdronken. Donderdagavond is in de Vliet, achter Vreugd en Rust te Voorburg, een schuit van (Le Nederiandsche Kabelfabriek te Delft, beladen met kabels, op onverklaar bare wyze plotseling omgeslagen. De schipper v. D. uit Delft, geraakte te water en is verdronken. KARPER VAN 34 POND! In den ouden Rijn, gemeente Bode graven, heeft de visscher A. Toornvliet een karper gevangen, wegende 34 pond, welke hy voor 5 heeft verkocht. De karper is wellicht verdwaald uit de grachten van het Fort Wierickerschans, waarin deze vischsoort sedert jaren zeer veel voorkomt. VERDUISTERING. Te Tegelen is aangehouden de handels reiziger B., die ten nadeele van zijn pa troon aldaar in ongeveer een jaar tijd 3000 zou hebben verduisterd. De aan gehoudene is gisteren naar de strafge vangenis te Roermond overgebracht. STRANDING VAN EEN URKER BOTTER. De schipper berispt. De Raad van de Scheepvaart te Am sterdam heeft uitspraak gecöan inzake de stranding van den motorbotter „De Vier Gebroeders" UK 36, op de Nederiandsche kust by Petten. De Raad straft den schip per met een berisping, omdat zyn navi gatie onvoldoende en zorgeloos geweest is; zoo heeft hy geen enkel consigne gegeven; hii is op grove wyze tekort geschoten in zyn plicht, om te zorgen, dat op zyn schip de eischen der veiligheid niet werden ver onachtzaamd. De door den schipper ge schatte afstand van 15 miil van het licht schip Haaks, kan niet juist zijn; de ge volgde koers Z.Z.O. is niet te veroordeelen, mits met de noodige controle, waaraan het ontbroken heeft Vermoedelijk is by krim- penden wind hoe langer hoe meer Ooste lijk gestuurd. Alles heeft de schipper na gelaten om de stranding te voorkomen; indien hii geen behoorlijke consignes aan den wachtsraan wil geven, moet hii zelf

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 17