TAXI B, ZESDE BLAD HEL Stadsnieuws. DERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 DECEMBER 1932 Clnll 21 ïfpedaal adm vooï fijne bn%ahdl\he 3ddmcfa Vlméwaunu. d. 3'la-at, 'CcmtóUklte - Zelicdmm, êfpomfoaat 53, 3ekfoan H1Ö. Vïaaat jmjóccutant. Drie gulden of twee dagen. Oudejaar. citroen garage PREDIKBEURTEN Onze fouten-puzzle. Brand in het Tuindorp. (2 uur en 44 minuten in het Huis van Bewaring te Alkmaar.) Jan. Z M D W D V Z Maan ond.op Op- en ondergang van Zon- en Wlaan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Zon Hoogwater op: ond: smT' nam." 8.07 15.56 0.09 8.07 15.57 0.28 0.50 8.07 15.59 1.09 1.31 8.07 16.- 1.53 2.17 8.06 16.01 2.42 3.13 8.06 16.02 3.48 4.30 8.06 16.03 5.— 5.31 1 10.49 22.25 2 10.59 23.40 8 11.09 4 11.19 0.54 5 11.32 6 11.47 7 12.09 2.06 3.19 4.33 Licht op voor alie voertuigen: Zaterdag 31 üec. Zondag l Jai,. Maandag 2 Jan. 16.24 16 26 16.27 Een dag, een avond als zooveel andere dagen en avonden. Er is niets in de natuur, dat op iets ongewoons wijst. Ge woon.en toch is alles anders. Het Is of de reeks van dagen, waar wij doorheen leven, even onderbreken, of wij alles even stil zetten en remmen voor wij ons \\eer mee laten nemen in don stroom der dagen, die morgen ons al weer wacht. Wij remmen even, staan even stil! lebben wij gedaan, wat we konden en wat we moesten doen? Hebben wij van het vele, dat wij in vergelijking met anderen nog hebben, gegeven aan hen, die in alles te kort komen? Zijn wij menschen geweest, die niet alleen blij zijn om het bezitten, maar ook om het deelen met anderen? 't Oude jaar was voor menigeen bitter, liet zal morgen niet den Nieuwjaarsdag waarlijk plotseling niet anders worden, dij die vandaag uw eindrekening nog met winst kunt sluiten, wien in 1932 het aan niets nog heeft ontbroken, laat ook uw levenssaldo bevredigend eindigen. Doet nog één goede daadl Steunt nu nog op dezen laatsten avond het plaatselijk crisis-comité. Legt, wanneer gij zoo ge noeglijk met elkander dezen avond door brengt, iets weg en brengt het naar de Crisis-bus. Die weet gij toch? In de Koningstraat, aan den buitenmuur van het bureau van de Heldersche Courant. Daar uw gave voor het Crisis-comité! 1 Jan. 1933 hoopt de heer A. G. v, Gunst den dag te herdenken, waarop hij voor 35 jaar in dienst trad van hotel I Bellevue. De heer H. Meyers, commandeur le kl. van het mijnenversperringmagazijn, zal heden den dienst met pensioen ver laten. KERST GOEDE DAAD GROEP 2. Evenals vorig jaar heeft de 2e Hel dersche Padvindersgroep C.J.M.V. Za terdag voor Kertmis aan een aantal kin deren van arme gezinnen in haar Troep huis, Hoogstraat 12, een klein Kerst feest bereid, waarmede de Padvinders tevens hun Gerst-goede-daad hadden ten uitvoer gebracht. Ondanks den korten tijd van voorbe reiding mag het feest als zeer geslaagd worden beschouwd. Aan circa 80 kinde ren konden verschillende versnaperin gen en een klein Kerstpakkertje worden uitgereikt, terwijl aan enkele gezinnen ook nog levensmiddelen werden ver strekt. Groep 2 brengt dan ook langs dezen weg haar welgemeenden dank over aan allen die voor dit doel iets hebben afge staan. In het bijzonder onzen hartelijken dank aan de Heldersche winkeliers, diè door het vele wat zij hebben gegeven het mogelijk hebben gemaakt dat wij zoovele kinderen een gelukkigen middag konden bezorgen. Onder de leuze: „Doe iederen dag een goede daad, aan mensch en dier, in huis, u? Straaf' gaan de Heldersche Padvin cis op hoopvol 1933 tëgenioet laa/ontvangen.)™1"16' Va" EEN ZCID-AFRIKAANSCHE GROET. T °,nze„V.'!ulwe lezer in Pretoria, de heer J. de Wijn, zendt ons een schrijven, waarin hij, met een Hollandscli bankbil jet van./ 10.—, dat hij toevallig bezat zon abonnementsgeld voldoet, en ons verzoekt de rest n.1. 3.60, in de kas van het Nationaal Crisis-comité te willen afdragen. Wy hebben ons gehaast aan zqn vexzoek te voldoen. „Het is niet h* «Li briefschrijver, „doch hier is ook veel nood en daarom voorloopig een klem steentje". VERGADERING ALG. BEGRAFENIS- VEREENIGING „I)EN HELDER". Men verzoekt ons opname van het volgende: Bovengenoemde vereeniging vergader de Woensdag 28 Dec. j.l./s avonds 8 uur in de zaal van den heer Van Weelde Koningsplein. De zaal was vrij goed bezet' De heer Kessenich opende de vergade ring, waarna de notulen van de oiTrich- tingsvergadering op 39 Nov. *32, alsmede die van een gehouden bestuursvergade ring, werden gelezen en goedgekeurd Daarna volgt vaststelling van de Statu ten en het Huish. Reglement, waarbij die van de zustervereeniging te Alkmaar als leiddraad dienen. Aangenomen wordt de vereeniging, in de plaats van „Associatie voor Tdikbe- zorging", te noemen: „Algemeene Be- grafenisvereeniging Den Helder". Enkele bepalingen uit de Statuten zijn Het bestuur bestaat uit 7 personen. Zij mogen noch direct, noch indirect inkom sten genieten uit de bediening van be grafenissen of iets wat daarmee verband houdt voortvloeiende. Er bestaat een Raad van Toezicht, ge vormd door 3 leden. Het financieel beheer staat onder accountantstoezicht. De leiding bij de bediening der be grafenissen wordt aan een „uitvoerder" opgedragen. Na vaststelling Statuten en Huish. Regl. volgt de bestuursverkiezing. Voor af deelt de voorzitter mede, dat de heer Slager en de heer van Wolferen zich niet voor het het definitief bestuurslid maatschap beschikbaar kunnen stellen. De uitslag is als volgt: H. J. J. Kesse nich, voorz., J. W. London, secr., J. Reinink, penningm., F. N. Winter, I- J. van Overbeeke, S. Koning, J. Iv. C. Pet- terson. Met alg. stemmen worden de volgende heeren benoemd tot lid van den Raad van Toezicht: Ds. P. J. Schmidts, W. de Boer (wethouder), F. C. H. Schlamilch. Na eenige discussie werd besloten diverse zaken als:.benoeming personeel, zorg voor contracten en leveringen, aan het bestuur over te laten. De heer van Overbeeke voelt zich ge drongen den heer Slager hulde te brén gen voor zijn initiatief en het vele werk, dat hij in het belang van de oprichting der vereeniging deed. (Applaus), De voorzitter betuigt namens alle leden eveneens hartelijk dank. De heer S., gevoelig voor de gesproken woorden, zegt, thans als „gewoon lid" zijn beste krachten te zullen blijven geven. (Applaus). Na een krachtige opwekking voor het maken van propaganda, sluiting van de geanimeerde bijeenkomst. WEN PRACTISCHE WINKEL RECLAME. De lichtende lei. Een practische reclame voor winkel etalages enz. werd ons dezer dagen ge toond in den vorm van een glazen plaat, de „lichtende lei" genaamd. Deze is van speciaal geprepareerd glas, dat beschrijf baar is met gekleurd krijt, zoodat aller lei reclames kunnen worden geteekend en van tijd tot tijd verwisseld. De plaat is gemonteerd op een onderstuk en wordt electrisch verlicht. Belangstellenden kunnen haar zien in café „Klein Kras", Koningsplein. irny~> i u i t ibihiwi ■■■m—bi wenscht al hare Lezeressen OUD- EN NIEUWJAAR Onze fouten-puzzle is niet zoo'n groot succes geworden als de vorige; waar schijnlijk zijn de feestdagen daarvan wel de schuld, waardoor weinig tijd overbleef voor lectuur van kranten en zeker niet voor het oplossen van puzzles. Niettemin j kwamen een aantal oplossingen in, die evenwel niet alle goed waren. Onder de goede oplossers werden de beschikbaar1 gestelde geldprijzen verloot, welke ten deel vielen aan O. W. Visser, Beuken- kampstr. 49, K. Prins, Beukenkampstr. 50, welke ieder 5.ontvangen, verder aan H. Dollekamp, Singel 11, H. Catst- hoek, patiënt zaal 2, Marine Hospitaal, (Historisch). Stille nacht. Een alles wazig vormende mist, be- be- Kerstnaclit. grenzende en üekt het aardrijk Een torenklok heeft zijn twaalf doffe slagen, doen hooren. Eenige late bezoekers van vrienden en kennissen spoeden zich, in een snel tempo huiswaarts. Voorover gebogen, en hun neuzen diep weggedoken in de kragen van de jassen, schieten zü als boosdoeners oneer de vaag schijnende lantaarnpalen door. Plots staat er één stil. Kijkt omhoog. sche Courant een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar toewenscht. 't Is jammer, An- nie, dat je geen prijsje hebt gewonnen; je kan hieronder zelf zien of je 48 oplossin gen goed waren. Annie van den Brink, ik zweer het bij mijn grootje, Die heeft als ze schrijft een keurig pootje, 't Is vast en zeker een keurig net meisje, En 't spijt me verschrikkelijk, dat ze niet kreeg een prijsje. Hieronder de oplossing van Aan alle prijswinnaars onze schen; wij hopen een volgend maal weder' om op deze trouwe puzzelaars te k --nen rekenen! 1 bliksem 2 heer in hangmat 3 herder met schapen 4 open auto 5 kind dat iis eet 6 ij sco 7 schaduw van boomen 8 baggermachine 9 rook verkeerae richting 10 kampeeren 11 vlag verkeerde richting 12 boomen niet kaal 13 koeien in de wei 14 heer in zomertollet in t 15 gieter 16 bloemen 17 rook rechtstandig 18 ooievaar in 't nest' 19 schoven met graan 20 riet aan den oever 21 heer in zomertoilet 22 dame in zomertoi'.et 23 heer zonder winterja. 24 idem parapiuie 25 idem druppels 26 cano 27 heer in sportcostuum 28 heer die zwemt 29 schaatsenrijder in huisjasje 30 parasol 31 dame in badcostuum 32 pomp geeft water 33 jongen op bloote voeten 34 water over het hoofd 35 kind in badpak 36 kind doet en loopt alsof het 't water is 37 jongen in zomerkleeding 38 jongen graaf een kuil 39 hengelaar zonder jas 40 idem visschend 41 zonnebloemen 42 zonnescherm 43 heer met witten pantalon 44 idem met stroohoed 45 idem drinkt bier met een rietje 46 dahlia's op tafel 47 schaduw 48 kellner met lange das 1). de Boer, Keizerstraat 51 en mejuffrouw Duwt zijn hoog opgezette kraag aan den J. B. Ronde, Middenstraat 155, aan welke voorkant iets omhoog, wrijft met zijn ie„er J 2.50 is gezonden. handen in zijn oogen; en tuurt in gespan- Van ons raadselvrienainnetje Annie van nen aandacht hemelwaarts, den Brink, ontvingen we wederom een^ Ja, hij ziet het goed. Een dikte, dichte beryma briefje, waarin ze aan de Helder- rook stijgt op uit het dak van het perceel tegenover hem. Hij haalt, met zijn neus, de hem omringende damp op. Ja, hij ruikt heteen scherpe brandlucht. Hii ziet om zich heengeen mensch. Angstig klinkt het blaffen van een hond hem in de ooren. Dan weer de alles- beklemmende stilte. i Nog een blik naar boven; jahet rookt. Allerlei gedachten.; over tegenwoor digheid van geest; snel handelen in ge vaar, enz.; flitsen door zijn brein. Hij stapt naar de voordeur van het „bran- de puzzle. dende" perceel en belt.... Even wach- gelukwen-tengeen gehoor. Belt nogeensResultaat nihil. Dan fluks naar de buren. Belt, en slaat tege lijkertijd een roffel op de ramen. Boven zijn hoofd opent zich knarsend een ven sier. Een slaapdronken gezicht verschijnt, en uit een kluwen van loshangend haar, klinkt een vinnige stem: „Wie daar?" Van onder kiinkt het haastig en ge jaagd terug: „Kleed je aan, en kom bene den, er is brand bii je buurman!" Als door een onzichtbare macht getrof fen, vliegt het hoofd naar binnen. Licht wordt ontstoken. ■Zenuwachtig, en druk pratend rent men dooreen in de kamer. Daar verschijnt een manspersoon aan de deur, gekleed in eenige haastig aangetrok ken kledingstukken. Kijkt links, kijkt rechts, en ontwaart dan onzen laten be- zoek'e^, die weer bezig is, rook en brand lucht' te constateeren. Nu kijken beiden, zien beiden, en overleggen beiden. Ja, eerst den anderen buurman wekken, die had telefoon en dan No. 26 bellen. Zoo ge zegd/ zoo gedaan. De dienstdoende brigadier kent zijn dienst. Hii belt onmiddellijk de met een brandbel verbonden personen in het rayon van den brand, en hunnen brandmeester. Deze lagen gedeeltelijk nog in hun eersten s'aap en droomden van alles.... behalve van brand. Zü spoedden zich naar de aangewezen pPats ,en 'ontmoetten daar collega's, wien het niet beter is verloopen dan hen. Zoo spoedt dies zich in gestrekten draf naer den brand. Onderwijl waren onze late bezoeker en Je beide buurlui van den eigenaar der zaak waar ee brand woedde naar de voor deur gestapt. Even halt houden; eerst probeeren of deze soms per ongeluk was vergeten te sluiten. Neen, de deur was ge sloten. Nog even een kleine aarzeling Toen- trapte met een forsehen trap (a la Lagendaal) de eene buurman één plank uit het paneel. Dit Ijewuste optreden werkte aansteke- 'iik op 't voetbalbloed van den anderen buurman, en deze trapte even ferm een tweede plan uit 't paneel (20). Dit her haalde zich nog eenmaal, en toen was de deur gehalveerd. Door 't rumoer van een en ander waren meerdere bewoners der DEN HELDER Ncd. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Oudejaarsavond: 's Avonds 7 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel Nieuwjaarsmorgen: Geen dienst. N'ed. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) Beide dagen geen dienst Geref. Kerk (Julianapark). Oudejaarsavond: 's Avonds 7 uur, Ds. Tollenaar Nieuwjaarsmorgen: 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) Oudejaarsavond: Geen dienst. Nieuwjaarsmorgen: 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). Oudejaarsavond: 's Avonds 7.30 u. de heer N.v.d. Kraats Nieuwjaarsmorgen:, 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). Oudejaarsavond: 's Avonds 7.30 uur, dienst. Nieuwjaarsmorgen: 's Morgens 10uur en 's middags 5 uur dienst Herst. Evang, Luth. Gem. (Weezenstr.) Oudejaarsavond: 's Avonds 7.30 uur, Ds. P. H. Borgers Onderw.: „Voorbijals een gesprek" Nieuwjaarsmorgen: 's Morgens 10.30 u., Ds. P. H. Borgers Liturgische godsdienstoefening Onderwerp: „Waarheen?" Woensdag 4 Januari, nam. 8 uur Ds. P. H. Borgers. Bijbellezing Onderwerp: „Het onze Vader" Donderdag 5 Januari, 's Avonds 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. Oudejaarsavond: 's Avonds 7 uur, Ds. P. J. Smidts Nieuwjaarsmorgen: Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat). Oudejaarsavond: 's Avonds 7 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Nieuwjaarsmorgen: 's Morgens 10 u., Ds. R. O. W. J. Hoek 's Avonds geen dienst Samenkomsten der Evangelische Alliantie iederen avond van 8—9 uur, in ge bouw Palmstraat. Maand a g, Ds. v. Smeden, v.Haarlem Dinsdag, Ds. Meynen Woensdag, Ds. Hoek Donderdag, Ds. Vaandrager V rij d a g, Ds. Tollenaar Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Nieuwjaarsdag: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). Oudejaarsavond: 's Avonds om 7 uur, godsdienstoefe ning tot sluiting van het burgerlijke jaar. Nieuwjaarsmorgen: 's Heeren besnijdenis. 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. V r ij d a g 6 Januari Driekoningen 's Morgens om half 10 kerkdienst Leger des Hell9. Nieuwjaarsmorgen: 7 uur v.m., Bidstond 10 Heiligings - samenkomst 3£ n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Verlossings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdykstraat hoek Schagenstraat Nieuwjaarsmorgen: 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. Nieuwjaarsmorgen: 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Oudejaarsavond: 's Avonds 7 uur, Ds. Vaandrager Nieuwjaarsmorgen: N Geen dienst. straat wakker geworden en hadden zich ook naar de plek des onheils begeven. Zij bespraken rillende van koude 't geval. Nu overlegden de beide buurlui om door 't gat in de deur naar boven te gaan, om te zien of er misschien nog iets te redden viel. Lang werd er niet getalmd. Spoedig kropen zij door 't gat naar binnen, nage staard door een bont gezelschap. Nu eerst ging men zijn blikken naar andere richtingen wenden. Zoo ook naar boven ener was niets meer te zien. De rook had opgehouden en de brandlucht was verdwenen. Allen stonden sprakeloos. Op dat mo ment klonk er fietsgebel en een stem die sprak: „Op zij, alstublieft! Politie!" Allen weken uiteen. Daar was 't politiespuitje. Dezelfde agent riep: „Waar is de brand?" Allen zwegen. De agenten keken links en rechts en naar boven, maar ontwaarden geen rook; noch brandlucht, nog minder vlammen. Plots om den hoek van c'e straat een ge ratel van wielen; de spuit van dit stads gedeelte was in aantocht. Hijgende en puf fende baanden de spuitgasten zich een weg door de diverse bewoners der straat. Hier en daar vernam men reeds een on derdrukt gegichel. De spuitgasten en politieagenten praat ten samen. Echter noch de een, noch de ander kon iets naders omtrent 't geval vertellen. Daar verschenen uit 't gat in de deur de twee mannen, die met zulke goede be doelingen naar boven gegaan waren. Hun gezichten straalden niet meer van moed en vastberadenheid, maar stonden twijfel achtig en achterdochtig. Zü verwachtten ieder oogenblik uitgelachen te worden. Want de uitslaande brandwas er niet. Daar verschenen ook nog per auto de hoofdbrandmeester en zijn helper. Op hun vragen naar den brand, verwees men hen naar den Inspecteur van Politie, die met eenige agenten een onderzoek instelde naar de oorzaak van rook en brandlucht. Spoedig was het raadsel opgelost. Buur- mans schoorsteen, en zijn rook, waren oorzaak geweest, dat het gansche rader werk van politie en brandweer enz. was gaan loopen. Bii het bekend worden van deze grap, steeg een luid hoera op. De rest ging eigenlijk van zelf. De po litie en de brandweer kregen bevel om in te rukken. De bewoners der straat zochten, nog kleumende van koude, maar toch nog schaterlachende om 't geval, hun ver warmde huizen op. Een der spuitgasten, van beroep tim merman, kreeg opdracht om de ingetrapte deur, zoo goed en zoo kwaad als het kon, dicht te spijkeren. Later kwam de eigenaar der zaak en vond zün perceel in bovengenoemd en toe stand. Wellicht rees bii hem de gedachte: „Wie zal dat betalen?" Een half uur nadien was het weer de zelfde stille Kerstnacht! H. LASTDRAGER, i I JACKSON'S SYNCOPATORS Het nieuwe jaar wordt in „Casino" in geluid met een zeer bizonder attractie, schrijft ons de „Casino"-directie. De ver maarde hand „Jackson's Syncopators" uit Amsterdam, zullen overkomen, welke hier Zondagmiddag een Thé-Dansant zal geven en ook des avonds zal optreden. Deze uitmuntende en in Amsterdam wel bekende Jazzband, speelde daar in het „Carlton-hotel" en in het feestgebouw door YVEL DLAWNURG. 9 (Auteursrecht voorbehouden). In een hoek van de parterre cellen lees ik met zwarte letters: Gijzeling.... Ik dacht, dat in ons land het gijzelen niet meer plaats vondIn deze cel wor den opgesloten.... zü die hun schuld- eischers niet kunnen betalenJk glim lach.... ondanks de lugubere ingeving.. Ik denk aan Engeland., het machtige Koninkrijk., waar de zon nooit in onder gaat.... ik denk aan den grooten En- gelschen romanschrijver Charles Dickens, die het leven van Samuel Pickwick in de gijzeling beschreef en meneer Micawber de schuldenaar.... en David Copperfield ook in de gijzelingen in gedachte zie ik.... hoe ze straks het heele Engelsclie Empire in de Gijzeling moeten zetten.... liet nond is gevallen van 12.00 op 8 00. Engeland zit met zijn handen in t baar.. kanUncle Sam niet betalen, en het schatc'ijke Frankrijk., en België zijn n°g erger court d'argent sans le sou, heb ben geen roode duit., voor Uncle Sam.. De heele wereld is gesjochte.. of houdt zich of ze on hun laatstte tandvieesch loopen. De Gijzeling! Typisch nummer te mid den van zooveel tragedie. Maar lang tijd wordt mij niet gelaten. Ik moet bliksem- sne! mijn gedachten concerntreeren moet alle gedachten in mijn hersenen conserveeren, want ik heb geen pen geen papier., de feuilletonist van de Heldersche Courant is wereloos, moet a'le cel-indrukken ccnserveeren in zün her sencellen.want pen en papier heeft hij moeten afgeven.... de gevangenen mogen alleen op Zondag schryven. Wy gaan luchten. Dat is voor de ge vangenen de topic of day.het is wat voor den rijken Parijzenaar een autorit is door het Bois de Boulognevoor de Heldersche renteniertjes een morgenwan deling door 't Spoorbossie. Luchtenhet is een woord voor hen vol belofte, vol gouden glans.... Asse we maar geen „dooie" luchtkooi krege, zegt de jongen.... an een „dooie" kooi heb' ik de pest!Verrek.... kijk nou es an.... nou maakt die cipier juist de „dooie" kooi ope, roept hii spijtig. Hé, late me nou liever in die kooi d'n naast.... zegt hij tegen den cipier, maar deze heeft reeds de deur opengemaakt. en gevieren stappen wij naar binnen.... HOOFDSTUK IX. Onze morgenwandeling.... ons Von- clolïTcirk» Een kooi!!.... Dat is het juiste woord. Circa een meter bii den ingang breed en als een gelijkbeenigen driehoek uitloo pend. pl. m. 6 meter lang. Van boven tralies, dikke zware houten.. Opzij dikke, hooge muren, afgesloten met weer zware tralies Hier en daar plekt zielig een beetje "'wij l'lichten! Het is koudde gevan genen hebben hun grauwe jassen toege- knooptde uniformjas van het Huis. Ik trotseer de kouin num eigen colbertje..,, toch huiver ik. Ieen van de kou.... maar ik ben misselyk bü het zien van die ellendige, sombere kooidie zielige grassprietjes, dat kleine stukje grauwe hemel.. Het Heelal is zoo groot.... de aarde zoo rijk.... en vruchtbaaralles is voor ons vergren deld.. Gebogen als speurhonden sluipen mijn celgenooten langs.den grond.... elk plekje van de steenen der luchtkooi be- spiedendVerrek't is toch een „dooie" kooil Wat is een „dooie" kooi? zeg ik. Jij bent een groentje, mannetje, zegt de jonden. Hü lacht om mijn onbekendheid met gevangenis uitdrukkingen. Kijk zie je, zegt hjj', zoo lang als dat wij in de lik zitten, magge we niet rooken, niet pruimen, geen keesie tabak komt er tussche me kieze ze magge me an een endje hennep knoope, as ik leuge spreek. Das erg, das rottig, we zyne tabak ge wend. vult de bruine trui aan. Effe voor ons, hebbe de lui die in voor arrest zitte hier in de kooien gelucht die magge wel rooke os die nou weer worre weggehaald, dan gooie ze 't end. 't peukie van hun sigaar weg. snap je De jongen in gevangeniskleeren buigt zich na deze woorden opnieuw, dat zijn gezicht vlak by den steenen grond van de luchtkooi is.... Plots slaakt hij een juichkeret.... Als een gier zijn klauw slaat hij zijn hand neer.... hy grijpt.... tast snel toe.... en in zyn hand houdt hy een afgekauwd eindje sigaar.... opnieuw die triumfkreet, die huiveringwekkende, my misselijk makende kreet.... Hy heeft het peukie.... de gevangene, dien men alles afgenomen heeft.... is nu een Rothschild.hy is rijk met het afge- sabbelde, natgekauwde eindje sigaar. Jaloersch kyken de andere gevange nen toe.... maar kameraadschappelijk deelt de jongen.... Als waren het de zeldzaamste edelsteen en.nemen zy de blaadjes tabak in de hand en bestudeeren ze.... Tabak.... het goud voor de ge vangenen Ik heb het nooit willen ge- looven, dacht dat de verhalen overdreven waren.... Nu zie ik het met eigen oogen.... arme, zielige stroopers. In de cel er naast is ook klompen-ge- 'Si - -a AJlsvy. klots, ook gevangenen, die op klompen klotsend, hun ochtendwandeling maken, 4 pas heen twee langs de tralies 4 pas terug. als gekooide dieren. Plots hoor ik tikken tegen den wand. als een marconist achter het toestel legt de jongen zyn oor luisterend tegen den muur.hij tikt terug. Morse...gevan genis Morseteekens.maar aan den anderen kant van den muur klinkt een hatelyk geschreeuw je liegt. jullie hebbe geen dooie kooi.ik laat me niet „bel.en dan smeekend roepen de onzichtbaar gekooiden: He gooi een stuk- kie van je peukie over... maar de muur is hoog heel hoog.... en het peukie is verdeeld.wordt reeds vermalen tus- schen de kiezen van myn celgenooten. HOOFDSTUK IX. Vreemd, terwijl ik daar in die zonder linge, huiveringwekkende kooi stond dacht ik plots aan een eenvoudige Hel dersche man.... Hy woont in geen pa leisook niet deftig op 't Singel Hy maakt heelemaal geen deel uit van de Heldersche uper ten. In een klein huisje in de Californiëstraat.in uiterst sobere omgeving woont hij. Arm, maar vroolyk gaat hy door het leven.... Een groot philosoof.een voornaam Christen.... Arie Gooyer aan jou, eenvoudige, oud-Heilsoldaat, aan jou dacht ik plots, toen ik daar in die akelige kooi stond. want jij bent een van de weinigen in Den Helder, die niet Bos het voor de gevange nen opneemt. In die kooi begreep ik de waarde van jou kleine ingezonden stukjes in de Hel dersche Courant. Gezegend zal je werk zyn Gooyer. Zendt boeken, zendt snuiste- ryen voor de gevangenen, schrijft Gooyeren op zijn kar vol armzaligen handel van zoute haring, closetrollen en briketten, tractaatjes tast Oooyer hoeken en kisten op voor Tante Wilhelmina, de vrouw uit het Zoeklicht, die leeft en strydt voor hen die gekooid en gekerkerd zyn. En daar staande in de getraliede kooi leg ik de gelofte af, dat zoo gauw als ik myn vrijheid zal hebben hernomen, ik een kilo B.Z.K. zware pruimtabak zal koo- pen en Gooyer verzoeken, tusschen do bladen van de gevangenisboeken een paar blaadjes tabak te smokkelen. Ik kom tot de werkelykheid terug.... 't Geeft niets, Gooyer.ouwe reuze re- elasseering-man.'t geeft geen klap. want in de gevangenis kan niets gesmok keld worden. Elk boek wordt door den directeur ge controleerd de directeur moet eiken brief, die een man aan zyn vrouw, een verloofde aan zyn meisje, een zoon aan zyn moeder schryft, lezen.... het post geheim bestaat niet in de gevangenis „Opened by Censor". Die directeur is een man met een hart van goud, maar iemand die alleen maar zyn plicht te doen heeft.... Al zou hy willenhij mag niet. de regeering. de Tweede Kamerleden, die in de koffiekamer fyne sigaren rooken... die maken de wet ten. niet de directeur.... niet de amb tenaar of Officier van Justitie. Zy heb ben slechts de wet, de reglementen uit te voeren.... al wil hun hart anders. Zy hebben allen, die tegen de wet ingaan, te straffen.... al vinden ze 't zelf bo- roerd. Ik wed, brave, eerlyke Gooyer dat ze het niet weten, hoe die stroopers snakken naar een peukie, een pruimpie tabak.... Een best werk doe je Gooyer voor de gevangenen. Ik weet zeker dat de Schepper je ervoor zal loonen, want jij en tante Wilhelmina en vele anderen, doen hetalleen omdat je hart het in geeft.... Het is de Waarachtige Welda digheid, want geld brengt het je niet in 't laadje, Gooyer. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 21