Huishoudelijke wenken. II AMSTERDAMSCHE li BRIEVE Noot en zout naar smaak. We hakken het vleesch in kleine stukjes, fruiten de gesnipperde ui tl) een deel van de boter lichtbruin, ter wijl wij de aardappelen fijn malen en de appelen aan dunne plakjes snijden. Hebben wij de ui gefruit, dan wordt ook het vleesch erbij gevoegd, de kokskruiden en de 2 dl. warm water, waarin een bouillon-blokje is opgelost. De gemalen aardappelen worden met de melk en gemalen noot vermengd, zout naar smaak en nu vetten we een vuurvaste schotel in, bestrooien bo dem en zijkanten met paneermeel en beginnen met de helft van de aard- appelpurée hierin te doen, daarna de zeer dunne plakjes appelen, vervol gens gebakken uien en vleesch, appe len en de laatste laag weer purée; op den bovenkant strooien we dik pa neermeel en leggen hier en daar een klontje boter. Tenslotte wordt de schotel in een oven geplaatst om een mooi bruin korstje te krijgen. Marshiallows. 15 gram gelatine. 225 gram poedersuiker. 100 gram Arabische gom. Wit van drie eieren. Een paar druppels essence. De Engelsche snoeperij is bijzonder smakelijk om bij de thee gepresen teerd te worden, terwijl zij tevens zeer in den smaak valt bij kinderen. De Arabische gom is bij een drogist te krijgen, evenals de essence, die men in velerlei smaakjes heeft. Wil men variatie in den kleur, dan maken we een deel met roode en een deel met witte gelatine, hetgeen vooral zoo'n aardig effect geeft, indien wij de snoeperij maken om een doos te vullen, die als geschenk moet dienen. We bedekken den bovenkant dan met een stukje cellophaan papier, waarin wij ook de doos plakken. We lossen de Arabische gom op in 27- dl water, voegen hierbij de gela tine, waarna wij dit alles zachtjes aan den kook brengen, en door een netel- doeksch lapje zeeven. De poedersui ker en het smaakje worden bijgevoegd evenals de eiwitten, waarna het meng sel geklopt wordt totdat het stijf is. Een niet te groot bakblik wordt nat gemaakt met koud water en hierop gieten we het mengsel uit om het ge heel en al te bekoelen. Den volgenden dag snijden we er nette vierkante stukjes van, die om en om in poeder suiker worden gewenteld. Geconfijte vruchten. Stukjes ananas (uit 'n blik b.v.). Partjes mandarijn, schijfjes peer en andere vruchten. 1 theelepel citroensap. 450 gram suiker. Verschillende soorten vruchten kunnen we confijten, een voorwaarde is echter, dat we rijpe, doch geen overrijpe vruchten gebruiken, terwijl ananas b.v. eerst even afgedroogd moet worden. Kersen moeten even tueel ontsteend worden en partjes mandarijn en sinaasappel van de vel letjes ontdaan, doch niet beschadigd zijn. 2V, dl water wordt in een panne tje gedaan, waarbij wij roeren totdat het kookten de suiker geheel is opge lost; dit mengsel laten wij 10 min. doorkoken en moet zóó dik worden, dat een druppel, die we in koud water laten vallen, tot een zacht balletje ge vormd kan worden, daarna wordt de pan van het vuur genomen en de ci troensap door de suikerstroop ge roerd. We plaatsen de oplossing nu in een pan met kokend water om te voor komen, dat deze door afkoeling koud- wordt. We prikken de stukjes vruchten voorzichtig aar. een vork of beter neg aan een vleeschpen of naaknaald en dompelen ze één voor één in de stroop, l'ggen ze daa-na op beboterde blikl en op borden, doch zóó, dat de stukjes el kander niet raken en laten ze op een warme plaats drogen. Gaarne zal ik belangstellende leze ressen, indien postzegel wordt inge sloten, op hare „keukenvragen" ant woorden. Redactie „Onze Keuken", Hofzichtlaan 4, Den Haag. (Nadruk verboden). Warmen van gebak. Verschillende soorten gebak zijn veel smakelijker als ze warm worden opgediend, denken wij slechts om enkele dingen te noemen, croquetjes, pasteitjes, rappelbeignets, appelbollen. Hieraan kunnen wij tegemoet komen door het gebak stuk voor stuk in pa- pierer zakjes te doen. of met boter hampapier te ontwikkelen en dt in de warme oven te leggen, dan warm en croquant, zon kans bestaat, dat het brandt of te biuin wordt. Koeken versch houden. We kunnen koekjes of biscuit lang versch houden door ze in papleren zak- ies in een trommel te bewaren. Een andere mogelijkheid is om in dentrom- mel de bovenste laag met een stuk pa pier af te sluiten, dat drie of viermaal opgevouwen is, zoodat geen lucht kan toetreden. Prepareeren van konijnenvelletjes. Het mooiste bont krijgt men van konijnen die tusschen December en Januari geslacht worden, terwijl de dieren minstens 9 maanden oud moeten zijn, voor dien tijd is het vel niet ge schikt om te bereiden. Vertoonen zich nog donkere plekken aan de binnenzijde van de huid, dan is het niet geschikt om geprepareerd te worden, daar hij bij het drogen uitvalt, hetgeen zeer onaangenaam is. Hoofdzaak is, dat het onmiddellijk na het villen op een spanraam gespan nen wordt, waarop het moet drogen. Stelt men dit uit en hangt men het vel achteloos hier of daar neer, dan is het in korten tijd ineengeschrompeld en onbruikbaar. (Nadruk verboden). Onze goedkoope patronen. Patronen worden toegezonden na overschrijving van 58 cent op Giro rekening 191919, ten name van den „Knippatronendienst" te Den Haag. of na inzending van het bedrag per post wissel aan de Moderedactrice, Muzen- straat 5 B, den Haag. Indien per brief besteld wordt, n.et büsluiting van postzegels, kosten onze patronen 68 cent. Steeds maat en num mer duidelijk vermelden! Ons practisch Modeblad wordt met de patronen koste loos medegezonden. Het practisch modeblad. Het doet ons pleizier, dat „Het Prac tisch Modeblad", dat wij ten behoeve van onze lezeressen beschikbaar stel den, in zulk een groote behoefte blijkt te voorzien. De vele dames, die ons hiermede haar groote ingenomenheid betuigen, kunnen wij niet allen per soonlijk beantwoorden, doch zeggen wij bü deze hartelijk dank. Het aantal aan vragen voor „Het Practisch Modeblad" is zoo groot geweest, dat de geheete op laag thans bijna is uitgeput en wij het blad voorloopig uitsluitend bij bestel ling van een knippatroon kunnen aenden. Japon voor gezette figuren. Deze zeer goed kleedend? middag japon lijkt ons het meest geschikt om van wol met zijden crêpe weefsel ge maakt te worden Een andere combina tie is echter eveneens mogelijk, n.1. een wollen rok en fluweelen bovenstuk, dat apart als blouse gemaakt wordt. Voor een geheel van fluweel leent het model zich niet dooi de opgestikte en uitval lende plooiengroepen. Het blouse-gedeelte reikt tot even onder de taille en heeft een apart aan gezette, niet ruime volant; de naad wordt bedekt door een smal peau de suède ceintuurt je. De breede witte revers zijn van wit zijden crêpe of van geplet peluche, dat speciaal voor garneering gebruikt wordt. In het eerste geval, indien crêpe gebruikt wordt, kunnen als afw?zking langs de buitenkant enkele rytjes smal zwart tres opgewerkt worden, evenals voor de bovenkant van het vestje, dat in de halsuitsnijding wordt gemaakt; ook kant staat hierbij heel goed. De mouw is glad aangesloten, met een kleine garneering aan de onder zijde. De rok bestaat uit stolpplooien, die opgestikt worden en op kniehoogte uit springen. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52, prijs 0.58. dtóiddagjapon. (No. 7714). Zeer aparte middagjapon van effen of fantasiestof met shawlkraag en cein tuur van afstekende stof en knoopgar- neering. Het patroon bestaat uit rug- en voor panden, raglan mouw, shawlkraag en driebaans-rok. De raglan mouwen zijn aan den bo venarm tamelijk ruim, om vanaf de elleboog nauw om den arm te sluiten; garneering van kleine fantasieknoopjes. De voorpanden sluiten in schuine lijn, die vanaf het midden der halsuit snijding tot aan den zijnaad loopt. De rok heeft een achterbaan en een voor baan, die uit twee deelen bestaat, waar van de linker baan met een scherpe punt op de rechter voorbaan gestikt wordt. De rok is slechts weinig klok kend. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 48, prijs 0.58. Jongenspakje 24 jaar. (No. 7466). Flan°l of geribd fluweel leent zich bij uitstek voor dit aardige jongens pakje, waarvan het broekje op de blouse wordt geknoopt. Midden voor is een opgestikte plooi in de blouse, waarin aan de halszijde Tffob een klein split wordt gemaakt, dat af gebiesd of tegengenaaid wordt met een smal stofreepje, naar gelang van de stof, die verwerkt wordt; rond kraagje, waaronder een das gestrikt kan worden. Prijs van het patroon 0.58. mi Museum-gedachten en Musea. De week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar is voor velen even stilstaan, even rusten om op adem en op krachten te komen, teneinde met een nieuwen aanloop het dagelijksch werk in den nieuwen jaarkring weer op te nemen. Men maakt de balans op van zijn geestelijk en stoffelijk bezit, men overziet even den oogst, die men uit het verleden heeft binnengehaald, rangschikt en catalogiseert als 't ware in het museum van zijn geheugen de dingen, die men waard acht blijvend te kunnen gedenken. Is het daarom misschien, vanwege het museumkarakter, dat deze laatste dagen van het jaar mededragen, dat ook in het open bare leven de aandacht voor een groot deel bij musea en museumkwesties bepaald werd? We hadden dan om te beginnen de opening van de Kunstnijverheidstentoonstelling van de V.A.N.K. (Ver. van Ambachts- en Nijver heidskunst) in het Sted. Museum, een tentoon stelling, die een permanent karakter zal dragen en waar men steeds afwisselende collecties zal exposeeren van de beste producten van de Hol- landsche kunstnijverheid. De bedoeling van de V.A.N.K. is, op den duur te geraken tot een eigen Kunstnijverheidsmuseum. De moderne vaderlandsche kunstnijverheid, wier producten inderdaad „gezien mogen worden", verdient zulk een Museum ten volle. Een centrum waar het publiek en adspirant binnen- zoowel als buitenlandsche opdrachtgevers steeds een over zicht kunnen krijgen, wat de Nederlandsche glas-, aardewerk-, weef-, meubel- en andere industrieën zooal aan goede „gebruikskunst" kunnen leveren, komt haar ten volle toe, nu zij de laatste dertig jaar op een peil kwam dat, waar ook in het butienland, niet of ternauwer nood bereikt wordt. Zulk een centrum is er een tijd lang geweest in Haarlem; mfcn heeft daar een aantal jaren in het gebouw in den Hout, waar thans het Provinciaal Bestuur zetelt, een onderwijsinstelling op Kunstnijverheids- en Bouwkundig gebied gehad, waaraan een Mu seum verbonden was, dat onder het kundig be heer van Otto van Tussenbroek bezig was te groeien tot een voorbeeldig iets op dit gebied. Helaas heeft die instelling het op den duur financieel niet kunnen bolwerken. Helaas, omdat men, binnen zoowel als buiten onze grenzen, nog veel te weinig bekend is met de veelzins voortreffelijke prestaties hier te lande door een goede samenwerking tusschen kun stenaar en industrieel geleverd kunnen worden. De V.A.N.K. zal nu pogen in deze behoefte op Museum-gebied, die vooral na de mis lukking te Haarlem in vele kringen pijnlijk ge voeld werd, te voorzien. Moge die poging slagen. Op de medewerking van de stad Am sterdam, die zich bij gelegenheid van de opening dezer tentoonstelling door wethouder Boekman liet vertegenwoordigen, kan zij ver zekerd zijn. Als is het er de tijd niet naar om scheutig te zijn met nieuwe subsidies, er is de hoofdstad toch veel aan gelegen het komende nieuwe Kunstnijverheidsmuseum bin- t nen haar muren te houden en het zal, gelooven wij, wel blijken dat zij, als het eenmaal zoover is, daarvoor ook financieel nog wel iets over heeft Er is nóg een museum in de maak: een sportmuseum namelijk. De voorbereidingen ver- keeren hier echter nog in een zeer voorloopig stadium. Toch ziet het er naar uit, in aan merking genomen de vele organisaties op het gebied van sport- en lichamelijke opvoeding, die zich al reeds bij de eerste besprekingen voor deze zaak bleken te interesseeren, dat we binnen afzienbaren tijd ook dit nieuwe museum binnen onze stadswallen te herbergen krijgen. Behalve met de plannen voor nieuwe musea, kregen en krijgen we deze dagen ook meer dan gewoonlijk te maken met plannen en pogingen om de bestaande musea en hun bezit op een behoorlijk peil te handhaven. Daar hebben we b.v. het Veiligheidsmuseum, dat zich in deze moeilijke tijden extra moet inspannen om zijn eigen bestaanveilig te stellen! In de eerste dagen van Januari viert dit museum zijn veer tigjarig jubileum. Het werd indertijd gesticht op initiatief van de Ver. tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid, die reeds in 1890 in het Paleis voor Volksvlijt een .'.Ex positie tot bevordering van de veiligheid en gezondheid in fabrieken" (men deed destijds nog niet aan korte, schlagende namen, naar men ziet!) georganiseerd had, wat een eerste stap was tot het permanente museum, dat drie jaar later tot stand kwam en in 1914 onder werd gebracht in het doelmatige eigen gebouw achter het Rijksmuseum, waarin het thans ge huisvest is. Het Museum heeft zich steeds, onder leiding van ir. Gorter, op de hoogte van den tijd weten te houden, wat heel wat zeggen wil, als men alleen maar bedenkt, welk een evolutie de techniek in de afgeloopen veertig jaar doormaakte, welk een groot aantal nieuwe werktuigen en proccedé's in die jaren in gebruik werden genomen, die weer even- zoovele nieuwe gevaren opleveren voor hen, die met ze te maken krijgen, gevaren die dit Museum zich tot taak stelt zoo duidelijk cn aanschouwelijk mogelijk den volke te toonen, met en benevens de daartegen te nemen ge ëigende en afdoende afweer- en beveiligings maatregelen. Wat het bezoek betreft, heeft hei Veiligheidsmuseum niet te klagen gehad; het aantal bezoekers steeg met het jaar. Aan steun van de, in de eerste plaats bij den hier ver richten arbeid naast betrokkenen kreeg het echter, al werd die hier en daar geboden, niet altijd het volle pond, dat het verdiende te krijgen. Speciaal van de zijde der werknemers organisaties mag men, naar de Ji-ecteur dezer dagen in een persconferentie opmerkte, eigenlijk met recht méér verwachten! Men zal nu dit jubileum aangrijpen om door raiddel van een reizende tentoonstelling, die overal tn den lande het inderdaad belangrijke werk van het Veilgheidsmuseum aanschouwelijk gaat ma ken, een propaganda-actie te voeren, waarvan men hoopt, dat zij ook de eigen bestaansveilig heid van dit Instituut zal bevorderen. Tenslotte wierp ook een museumkwestie in

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 26