xxxxxx x x DE TOOVENAAR MORTODORI AVONTUREN VAN JOOSJE PINDA EN PIETJE ROET Hij was zijn gewicht in goud waard Weten jullie dat RAADSELS. en zijn verstandig konijntje... diendeloon", „loondienst", „dienstwei geraar", enzoovoorts! Orienteeringsspel. Maak met een touw midden in een vertrek een cirkel en leg daarin enkele voorwerpen op den grond. Als allen de positie der voorwerpen goed gezien hebben, wordt een der spelers geblinddoekt, rondge draaid, zoodat hij zich niet meer kan orienteeren en vervolgens in den touw- ring geleid. Hier kruipt hij op handen en voeten over den grond en voelt ge durende enkele oogenblikken de po sitie der voorwerpen. Hij mag de touw grens (neem een dik touw!) niet overschrijden. Heeft hij de positie af getast, dan stelt de spelleider diverse vragen, als „waar is de voorkant van het huis?", „waar staat de piano?'", „waar hangt het portret van den heer des huizes?", „waar is de deur, die In de gang uitkomt?" „waar hangt de lamp ongeveer", enz. De draak. Jullie hebt allemaal wel eens gehoord van de Middeleeuwschc helden, die zoo maar voor hun edel- vrouwen op stap gingen en ergens een vlammenden draak overhoop staken. Een daarvan, wel een van de bekend ste is de katholieke Heilige Sint Jo ris. Deze geschiedenis kunnen we om bouwen tot een leuk spel, waar je alleen een beetje ruimte voor moet hebbtn en weinig breekbare waar in de nabijheid, anders gebeuren er cata- strophes, daar het spel nogal gauw een wilde boel wordt. De draak wordt voorgesteld door een rij spelers, die elkaar om het middel of bij den gordel vasthouden; is de draak erg lang, dan verdient het middel aanbeveling, daar de gordels spoedig zouden bezwijken. De eerste man van de rij is de kop van den draak, die kan bijten, de achterste man is de staart, de gevoelige plek van het ondier. De ridder is een van de spelers, die zal trachten de staart te treffen, m.a.w. hij zal probeeren den laatsten man te tikken. De draak tracht echter den ridder te bijten, d.w.z. de voorste man probeert den rid der op zijn beurt te tikken. Het geheel kan een hoogst vermakelijk spel zijn! En nu is het voorloopig genoeg en kunnen we een heelen winter vullen met alleraardigste spelletjes. Als we de hier aangegeven vormen combinee ren, is het nog veel aardiger. Het spel „door-de-lasso" b.v. kan gecombi neerd worden met een hindernis-wed strijd, waarbij de nummers 1 het touw moeten halen uit een andere kamer, na een glas water te hebben uitgedronken, een rauw ei een eind te hebben mee gedragen, zonder het te beschadigen (op een eetlepel b.v. en onder een kleed te zijn doorgekropenWie een beetje vindingrijk is, kan allerlei com binaties bedenken. En nu veel succes en veel plezier! De wijze Haroen-al-Rasjid en zijn nar. Jullie hebt allemaal wel eens ge hoord van den kalief Haroen-al-Rasjid, die evenals koning Salomo, beroemd was om zijn wijsheid en zijn rechtvaar digheid. Deze groote gebieder had nu een vroolijke hofnar, waarmede hij ten zeerste in zijn schik was, want deze vroolijke kwant hielp hem zijn druk kende staatszorgen eenigszins te ver geten. Op zekeren dag zeide hij tegen enkele leden van zijn gevolg, waar op hij nu juist niet bijzonder te vreden was: „Jullie allemaal tezamen geef ik cadeau voor mijn nar. Maar die is dan ook zooveel waard, dat ik wel tegen goud kon opwegen...." De nar had, zonder dat de kalief het wist, gehoord en kwam den volgenden dag naar zijn heer en gebieder. Nu mochten de narren in dien tijd tegen hun koning „je" zeggen en hem met „neef" aanspreken. „Nu neef," zei de nar, „wanneer denk je eigenlijk mij de 30.000 goudstukken uit te betalen die je me schuldig bent?" „Wat voor goudstukken?".... „Die ik waard ben!". En toen vertelde de nar, dat hij ge tuige was geweest van het gezegde van Haroen-al-Rasjid en dat hij dadelijk Heeft iemand van jullie Mortodori wel eens gezien? Niet? Nu, ik za) jullie uan zeggen, oat wie hem niet gezien heeft nauwelijks zal gelooven, wat ik zeg! Mortodori was de grootste toovenaar en goochelaar ter wereld! Jullie had eens moeten zien, hoe hij twaalf penhouders, twee tikkende hor loges, en minstens een half dozijn wijnglazen met inhoud inslikte, om na enkele minuten de wijnglazen uit het gordijn, de horloges uit de zakken van een tweetal tooneelknechten en de penhouders uit de.neuzen van twaalf toeschouwers te halen! Uit een vingerhoed tooverde Mor- todori tien geweldige bloemruikers en een concertvleugel. Uit zijn hoed flad derden tallooze witte duiven. Het was ongeloof elijk! Bijzonder aardig was zijn truc met het konijn. Hij had namelijk een mooie koffiemolen. Dan haalde hij van twee toeschouwers twee gouden horloges, die hij in den koffiemolen wierp, om dan de molen een keer of twintig goed te draaien!! Je begrijpt, dat het angst zweet de eigenaars van de gouden hor loges op het voorhoodf parelde!.... Maar plotseling sprong het kastje onder in den molen open en er sprong een.... aardig, wit konijntje uit! De horloges bevonden zich allang weer in de zakken van de eigenaars! Dat was het mooiste. Dit konijntje nu was een bijzonder aardig en verstandig dier. Mortodori was buitengewoon aan hem gehecht en noemde hem „Amico" hetgeen „vriend" beteekent. Amico mocht den geheelen dag buiten op het weiland naar den hof-apotheker was gegaan, daar plaats had genomen op den weeg schaal en zooveel goudstukken op den weegschaal had laten werpen, totdat zij zijn gewicht aangavenEn dat waren er precies 30.0001 „Je bent een schelm," zeide Haroen- al-Rasjid, „maar je bent toch in het ongelijk. Want ik heb weliswaar ge zegd, dat je me zooveel waard bent, maar niet, dat ik je zooveel zou uitbe talen. Maar een schadeloosstelling voor de teleurstelling zal ik je geven. Vizier, geef hem 600 goudstukken!" „En nu nog iets haal de groot vizier voor de belastingen! Hoe komt die apotheker, die afzetter, aan 30.000 goudstukken? Dien man schijnt het te goed te gaan. Wij zullen hem eens ter- wille van de staatskas wat aderlaten...!" spelen en 't avonds klokslag zeven uur keerde hij naar huis terug om vrij willig in het kastje van den koffiemo len te gaan overnachten. Hij wist pre cies, dat hij met een elegant spronge tje er uit moest springen, als zijn meester op de verborgen, geheimzin nige veer, achter in den molen, drukte. Zonder Amico zou de heele truc van Mortidori mislukt zijn.... Maar nu had het volgende plaats: Amico leerde op zekeren morgen op een wandelto<£itjte een allerliefst ko nijnenjuffertje kennen. Zij kwamen in gesprek en Amora, zoo heette het ko nijnenjuffertje, vertelde hem in ver trouwen: „Ach Amico, wat moet het heerlijk zijn, iederen avond op het too- neel te mogen verschijnen, in de schittering van de schijnwerpers en te worden bewonderd door duizenden menschen! Ik wilde, dat ik eens in mijn leven zooiets kon meemaken!" „Dat zou misschien niet onmogelijk zijn!" zei Amico. En ze wandelden verder. Enkele dagen later hadden zij, Ami co en Amora, nog eens over het plan gesproken. Hoe zij het uitvoerden, zal je meteen wel hooren!... Het was een aardig tijdje later, dat Mortodori weer eens de truc met den koffiemolen zou vertoonen.Hl) drukte op de verborgen veer, het kastje ging open en niet alleen, dat Amico naar buiten sprong, maar ook het ko nijnenjuffertje Amora wipte haar echt genoot met een sierlijk sprongetje na en daarachter, twee, drie, vier, vijf acht kleine konijntjes! Amico was fa milievader geworden en dat juist onder de voorstelling!. Deze truc, zonder medeweten van Mortodori zelf, had een geweldig suc ces! Zooiets had men nog nooit mee gemaakt!. Het publiek nam deel aan de konijnenjacht en Amico, die een slecht geweten imd en een pak slaag verwachtte, Iweeg dien avond een heerlijk extra-koolblad. En natuurlijk werden vrouwlief en de kin eren niet vergeten! Dat begrijp je wel.... De grootste school ligt in Milwaukee, Noord-Amerika, waar dagelijks 12.000 kinderen les krijgen! De oudste en grootste boom ter we reld is in het Amerikaansche Sequoia- nationaalpark te vinden. Hij heet „Ge neral Sherman", is 82 meter hoog en heeft bij den grond een omvang van 27 meter. Men zegt, dat deze boom ruim 4000 jaar oud is. Oplossingen der vorige raadsels. I D s O k g r E t a g e 1 D r o p DOEDELZAK n e e L t je k a Z a n k A f K II Koffieboon III Als er een schaap over de dam gaat, volgen er meer. Goede oplossingen ontvangen van: H. A.; S. A.; A. en T. A.; I. B.; B. en T. B.; A. v. d. B.; C. B.; J. en G. B.; A. D.; I. en K. E.; J. en G. F.; N. J.; J en K. K. (Texel); N. K.; A. K.; R. de K.; C. L.; H. L.; J. L.; G. M.; M. M.; A. M.; F. en J. N.; J. en M. O.; C. S.; T. S.; T. T.; A. en M. T.; D. de V.; J. W. Nieuwe raadsels. I X X - X Op de kruisjeslijnen komt iels voor wat voor een autobezitter onmisbaar is. Op de 2e rij een vrucht. Op de 3e rij een bloem. Op de 4e rij een meisjesnaam. Op de 5e rij een werkwoord in de gebiedende wijs. Op de 6e rij een klinker. (Ingez door S. L.) II ...a.. d. u g p.... .0 O III Hier staat iets dat jullie met Oud en Ni 'uwjaar allemaal graag eet. 1 o 1 b e p a p door G. Th. ROTMAN. 'Wj/K-. 9. Joosje keek eens rond. Ha, op den rand van den put stond een emmer, waaraan een lang touw zat, dat om een rol gewonden was. Hij liet den emmer in den put zakken, waarna Pietje "er, zoo goed en kwaad als het ging, in ging staan. „Klaar?" riep Joosje. „Ja wel! Halen maar!" antwoordde Pietje Roet. En Joosje aan het trekken. 10. Hoe hard Joosje echter trok, hij kon het emmertje niet verder dan hal verwege omhoog krijgen. Hij klemde zijn tanden op elkaar, maar opeens schoot het touw uit zijn handen en viel hij van den weeromstuit op zijn neus. De emmer met Pietje schoot rinkelend omlaag en kwam met een pats weer in het water terecht. Weer spatte het wa ter hoog boven den put uit! 11. Juist wou Joosje het op een huilen zetten, toen hij opeens een paard ontdekte, dat in een schuur vlak bij den put rustig aan de ruif stond. Joosje liep er heen, nam zijn hoed af en vroeg beleefd of het paard zoo vriendelijk wou zijn, zijn compog- non uit den put te halen. Maar het paard verstond geen woord Hhjneesch. Toen nam Joosje een kloek besluit. 12. Hij maakte het paar los en bond het aan het emmer-touw. Het paard deed echter geen stap vooruit. Nu haalde Joosje een pindakoekje uit zijn trommeltje, hield het het paard vlak voor zijn neus en liep toen langzaam achteruit. De list gelukte! Het paard, aangelokt door het lekkere koekje, liep mee en welda verscheen Pietje druip nat boven den putrand,

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 29