WICKS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 DECEMBER 1932. HIER WERB BEZUINIGD OP 'T aqmerteeren DE POLDER „HET KOEGRAS" IN 1932. sriiSssse,iike k'™ V VapoRub HUISDUINEN. CALLANTSOOG in 1932. JULIANADORP in 1932. Misschien zal Kerstmis velen hebben doen denken aan den Grooten Meester en Diens V Zoodat we toch nog wel een lichtend punt mogen blijven zien. De ongunstige toestand begon al in het voorjaar met de haring. Er waren soms over vloedige vangsten, maar door beperking van afzet, konden hooge prijzen niet lang worden verkregen, vooral ook. omdat de Zuiderzee toen nog heel groote vangsten kon boeken, doordat het gat bij de Vlieter nog belangrijke kwantums haring doorliet. Gememoreerd dient te worden, dat de vangsten aan het Huisduiner strand in het algemeen veel ruimer waren dan aan Onrust. Men zocht naar de oorzaak daarvan en meent, dat verandering in stroomrichting, tengevolge van de toen reeds bijna voltooide Zuiderzee- afsluiting, daaraan niet vreemd zal zijn. Daarom is men nieuwsgierig hoe de toe stand het komend haringseizoen zal zijn, nu de afsluiting definitief is. Verblijdend symptoom: coöpe- ratieve samenwerking. Onvermeld mag ook niet blijven, dat te Huisduinen in coöperatieve samenwerking werd gevischt, omdat groote stroomsnelheid en moeilijker strandsituatie een op-zich-zelf- werken haast ondoenlijk deed zijn. Dit groepssamenwerken is een verblijdend verschijnsel. Daarin kan een diepe moreele kracht schuilen, die haar kernpunt hierin heeft, dat het individu zijn verantwoording heeft tegenover het geheel en het geheel omge keerd tegenover het individu. Dit zal meer en meer doorbreken; de symp tomen daarvan zijn in de praktijk reeds waar neembaar. De ansjovis, die in overvloed was te van gen en welke visscherij dus, in norijiale om standigheden, had kunnen worden tot een buitengewone bron van inkomsten, zoowel voor de randvisschers der Waddenzee als voor de Zuiderzeevisschers, bracht nu totaal geen voordeel aan. Duitschland, de groote afnemer van ansjo vis, was door gebrek aan koopkracht en door de deviezen-belemmering, voor ons land, wat dit vischobject betreft, geen afnemer meer. Geen kooplust en dus geen omzet. Het gevolg was, dat er geen kooplust was en de prijs dus zoodanig, dat geen loonend bedrijf kon worden gemaakt, zoodat weldra de vangst werd gestaakt. Enorme verliezen zijn bovendien door handelaren en zouters geleden, omdat ze nog met groote voorraden zaten, die geen afname vonden. Nog is de voorraad ansjovis groot en de afname gering, zoodat voor het volgend sei zoen het vooruitzicht niet erg opgewekt is, tenzij de algemeene economische toestand Verbetert. Met de platvisch was het al niet veel beter gesteld. Tong, die (eigenaardig verschijnsel) soms in groote hoeveelheden werd gevangen, kelderde diep in prijs, doordat Frankrijk, die vooral groot-afnemer is van deze fijnvisch, een sterke contigenteering invoerde. Het Noordzeevischbedrijf, motorbotters en motorkotters, ondervond daarvan sterk den nadeeligen invloed. Snurrevaad-visscherij onze toekomst? Schol, in het algemeen, kon nog wel prijs houden, vooral de levende schol, die door de Snurrevaadvisschers uit Denemarken in zoo'n prachtigen staat werd aangevoerd, waardoor deze visschers besommingen konden maken, die gunstig afstaken bij'die door de trawlvis- schers verkregen. Dit wa ten slotte de aansporing, dat ook hier te lande de snurrevaad meer in toepas sing kwam en de 'eekenen zijn er, dat deze vischmetho-'e voor onze visscherij ee ver schiet zal openen met weer goede mogelijk heden. Een beletsel voor een uitgebreider toepas sing is het belangrijke bedrag, hetwelk voor deze uitrusting benoodigd is. Daarom bepleit ten wij eenige malen instelling van een van regeeringswege gesteunde voorschotbank voor de visscherij, zooals men dat in toepassing ziet gehrac1 in Duitschland en "Denemarken en miss'1 '*n nog in meer staten. Dien weg zal het op moeten en gaat het ook we1 maar we ^'eten, dat r tijd noodia om ee dergelijke instelling, burgerrecht te doen verkrijgen. Het behoud van een belang rijke bedrijfstak is echter er bij betrokken. In wat beperkter bestek bekeken, is de snurrevaad-visscherij voor onze plaats van buitengewoon belang, omdat daarmee aan de Amsterdamsche behoefte aan levende plat visch, die eertijds bevredigd werd vanuit de Zuiderzee, kan worden voldaan. We weten, dat, ietwat geforceerd, gepoogd wordt deze behoefte-bevrediging vanuit Har- lingen te doen geschieden, terwijl de natuur lijke weg was dit vanuit Den Helder te doen plaats hebben. Daarom is paraat-zijn eisch. Zuiderzee in stabiele bedding zijn gekomen, er weer, op andere plaatsen dan, wierwaar den zullen ontstaan. Geen loonende uitkomsten. Beschouwen we. alles in zijn geheel, dan valt er over het afgeloopen jaar weinig te prijzen. De uitkomsten zijn financieel weinig loonend geweest. Toch voelt men, dat onder de visschers, de hoop niet is gedoofd dat ook zij zich be wust zijn, «dat er aan deze periode een einde zal komen. Het vletbedrijf richt zich meer in op den motor; de trawlvisscher denkt ernstig over toerusting voor de snurrevaad. Groote haring- vletten zijn of worden gebouwd. Alles nu... met motor. Want het kombedrijf breidt zich uit en trawlen is met de motorvlet mogelijk geworden. Het kombedrijf, misschien op groote distantie van honk, eischt den motor. Aanvragen voor plaatsing van kommen zijn er in overvloed, meer aanvragen dan plaats. Dit alles wijst nog op het vuur, dat niet is uitgedoofd. ven echter op peil. en dat moge dan ook als eenige vergoeding aan de imkers ten goede komen. Wii hebben zoo in het kort verschil lende bedrijven besproken, en willen ook nog eenige andere onderwerpen even op noemen en beginnen dan met den woningbouw, die eên enkele uitzondering daargelaten, vrijwel geheel stilstaat, zoodat ook de al hier wonende bouwvakarbeiders met werkloosheid hebben te kampen, iets wat voor dezen hier een onbekendheid was. Nu het bouwen van nieuwe woningen geen voortgang meer heeft, is de toename van den. In de kantooruren kwam eenige ver andering, echter zonder stagnatie voor het publiek. Met den voor kort ingestel- den nacht-autodienst Alkmaar-Den Hel der, bereiken sommige bladen de ge adresseerden eenige uren eerder, terwijl de bevolking hiermede ook tot stilstand gekomen. Zij.'andere er niet op vooruit zijn gegaan, die zich hier gevestigd hebben, wachten I L,oor aen echter op betere tijden, want al verhuist Door den autobusdienst men naar de plaats van herkomst, daar is van j, van Scheijen wordt regelmatig 4 a 5 maal daags de communicatie onder houden SchagenDen Helder en is voor ons een groot gerief en voornamelijk het toch ook misère, d'us men blijft waar men is. Het wegennet ujnjcuw— wr~rtA&nAt> "'a1-"'"-1 ons een grooi genei en vuunutmemiv Moge het komende jaar dit vu noider Het Koesras" is als steeds voor vele scholieren, die de een of andere houd,», opdat h« mS onderwijsinstelling in de stad beroeken. hiervoor is wel, dat in den loop van dit jaar ook andere Polderbesturen hier een In het Kerkelijk leven. tot een vlam, die gloed en licht om spreidt. Dat het de visscherij goed moge gaan. Een enkel woord nog over Huisduinen. Natuurlijk deelt dit in de moderniseering van onze stad; de nieuwe weg achter de school, die geprojecteerd is naar den dijk, is voor een deel al bestraat en zal dit voor jaar wel gereedkomen. Deze weg is spe ciaal voor het riiverkeer ontworpen, zoodat be 0n,- - - het drukke verkeer in de zomermaanden, plaatsen van vele lantaarns en het geheel en d.a.v. van de tewerkgesteklen 111 den kijkje kwamen nemen. De doortrekking m voor z00veej het de Ned. Herv. van de Langevliet vanaf de Doggersvaart Gemeente aanpaat verandering, doordat naar Den Helder is thans in uitvoering d0ze yacant w(Trd) en dat de pastorie van en wanneer eenmaal dit weggedeelte;^ genieente> die te Huisduinen stond, HeTd'erlan hier uX slechts eeTpeule" werd verkocht en een nieuwe ambtSW°" schilletje meer. De straat- en wegenverlichting De straat- en wegenverlichting onder JAAROVERZICHT 1932. Schokkende gebeurtenissen hebben zich in den loop van het jaar 1932 in onze gemeente niet voorgedaan. Dit wil echter nog niet zeg gen, dat er „geen nieuws onder de zon is. Laten wij daarom stuk voor stuk alles eens onder de loupe nemen en nauwkeurig bekij ken. Laten we dan aanvangen met de Bevolking. Op 1 Jan. 1932 bedroeg het aantal inwo ners 1036, n.1. 528 mannelijke en 508 vrouwe lijke personen. In den loop van het jaar ver trokken 51 mannelijke en 45 vrouwelijke per sonen, totaal 96 personen. Er vestigden zich 52 mannelijke en 43 vrouwelijke personen, to taal 95 personen. Er overleden 3 personen, n.1. 1 mannelijke en 2 vrouwelijke personen. Geboren werden 16 mannelijke en 10 vrou- i welijke jsersonen, totaal 26 personen. Op 31 Dec. 1932 telt dus onze gemeente, behoudens de veranderingen der laatste tien dagen, 1058 inwoners, en wel 544 mannelijke en 514 vrou welijke personen. Gemeente-Financiën. In de vergadering van den Raad van 2 Sept. 1932 werd de rekening 1931 vastgesteld als volgt: Gewone dienst: Ontvangsten ƒ51.447.58 Uitgaven ..49.791.13 BEE Z VERVALLEN ZAAf^ I^AIN U &AT LEEREN ning werd gebouw te Julianadorp. De werkloosheid. Kwam deze tot heden in beperkte mate ging een groote uitbreiding, door het bij- voor, thans, na de ontslagen op 29 Juni den Strooweg en den De belastingen dat door de vele auto's niet altijd zonderverlichten van gevaar was en de politie veel zorg baarde,Schoolweg. aanmerkelijk ontlast wordt. Ter plaatse waar deze nieuwe weg uitkomt, is een plantsoentje aangelegd. i bleven allen op denzelfden norm gehe- Omtrent de badplaats zelve kan worden ven, voor zooveel betreft de Personeele vermeld dat zü ten zeerste heeft geprofi- j Belasting is in den loop van dit jaar teerd van den fraaien zomer. Gedurendehiernaar een onderzoek ingesteld, daar eenige weken vormde Huisduinen het j er stemmen opgingen, dat deze voor onze middelpunt van het Heldersche leven. omgeving te hoog was. Hoe het resultaat Alle woningen van de N.V. Zeebad van dit onderzoek is geweest, is ons ech- Huisduinen en ook alle pensions in exploi- ter nog niet bekend tatie bü particulieren, waren verhuurd Ook in vóór- en naseizoen bleek Huisdui nen in trek te zijn, hier waren het vooral De brandweer, n die tamelijk goed materieel heeft, be veel inwoners van Den Helder ze e> hoefde dit jaar slechts bij één boerderij- er eenige rustige nazomereagen zochten brand diengt te doer)) benevens eenige aantal jongelui gevolgd. De verbouw van en vonden Elders hebben wy al vermeld, m{den b„ hooibroei Een mot0r- of auto-deze school kwam in dit jaar gereed, en dat het hotel-pension voor bet volgend gpuit voor he(. landelijk gedeelte der ge- het mag gezegd worden, dat een prachtig jcïflr Zeil WOrdCIl Ult^eoxeid. m6t ©en \leu 4.ui-:-:.*?* 1 roonlfQQf root. rlo7P vorhnnwincf ic Vtpypilrt. Wieringermeerpolder, heerscht hier alom in tamelijken omvang vanaf dien datum werkloosheid, die van de gemeenschap belangrijke offers vraagt, maar toch tal van gezinnen voor algeheele ondergan,T behoeden. De werkverschaffing brengt eenige uitkomst en de vakbonden door de uitkeeringen uit hunne werkloozen. Toch blijft het een behelpen en wordt door allen uitgezien naar betere tijden, die maar niet willen komen. De landbouwwinterscursus, die gehouden wordt in de O.L. School no. 1, onder leiding van het hoofd van genoemde school, wordt door een groot Batig Saldo Kapitaaldienst: Ontvangsten Uitgaven 1.656.45 14.869.35 14.808.76 jaar tai woiuvu uurwi™ wc cw mppt,tP hliift pchtpr nno stpprls gel, waarmede zeker aan de bestaanoe be- meente ecnter n°o hoefte naar meerder pensionruimte wordtinne wenschen te behooren. tot Post, Telegraaf en Telefoon. de resultaat met deze verbouwing is bereikt. Wij willen dit beknopt overzicht be ëindigen met onzen wensch voor 1933, dat op alle gebied spoedig betere tijden De toestand nog slechter dan teerd, zegt de credietcommissie nog, dat 3 met crediet alleen, hoe noodzakelijk ook vorig jaar. In sommige ge- om de bedrijfsuitoefening loopende te Levende garnalen. Een belangrijk feit is, dat ons Gemeente bestuur heeft bewerkt, dat de levering van levende garnalen aan Amsterdam van hieruit kan geschieden. Is het financieel succes mis schien nog niet zoo buitengewoon gunstig, dat neemt niet weg, dat deze handeling hoogelijk is te prijzen. Het feit van de aantooning, dat de leverantie van levende garnalen te Am sterdam van hieruit mogelijk is, is al voldoen de om deze gestie te waardeeren. Bovendien blijkt er uit de daadwerkelijke zorg der over heid voor de visscherijbelangen. En ook dit is van groote beteekenis en zal niet nalaten ttn slotte dezen bedrijfstak ten goede te doen komen. De veel gesmade overheidsbemoeiing, waar naar (tusschen twee haakjes) haast elk be drijf de vragende hand uitstrekt, mag deze pluim niet worden onthouden. De sardienvangst zou ruim hebben kunnen zijn, maar plotseling was ook weer de prijs zoodanig, dat geen loonend bedrijf kon wor den gemaakt. De botvangst kon in het laatst van het jaar niet op dreef komen. Men meent dat te moe ten wijten aan de Zuiderzeeafsluiting, evenals het verdwijnen van de wierwaacden en het minder worden van de alikruikenvangsten. Al is dit schijnbaar voor onze plaats niet van zoo groot belang, toch is dit wel het geval. De wiervisscherij bracht aan enkelen nog een bestaantje en de wierwaarden zelf zijn nog de gunstige plaatsen voor geep, aal en alikruiken. Daarom is het niet van belang ontbloot voor onze plaats of deze wierwaar- den al dan niet verdwijnen. Gehoopt wordt, dat, als eenmaal de ver anderende stroomingen door afsluiting der verkeerd zijn, voor den in onzen tijd zoo modern aangelegden mensch en zijne be hoeften. Neen, niet stilstaan, maar met opge heven hoofd dienen wij de toekomst, het linies in ons maatschappelijk en bedrijfs leven is het ook in dit naar het einde spoe dende jaar steeds in negatieve richting gegaan, en de gevolgen, die deze toestand met zich gebracht heeft, zijn overal waar te nemen, en wanneer zal het einde hier van zijn. Voor onze omgeving in het bij zonder en voor de gemeente in het alge meen, brengt dieze crisistoestand aller minst voordeel, integendeel vraagt zij van de gemeenschap belangrijke offers, en dat zou nog zoo erg niet zijn, indien 't slechts van zeer tijdelijken aard was, maar ook hier moeten wü onze vraag herhalen: wanneer komt het einde hiervan, en te vens de zoo door iedereen verlangde ver betering van den algeheeien toestand. Op dit stramien kan men nu wel wat door borduren, er zijn genoeg feiten aan te wijzen, maar daarmede is men op het oogenblik niet gebaat, en wy willen deze inleidende beschouwing dan ook besluiten met een veelzeggend en overbekend op schrift, dat langen tijd op een damhek in onzen polder heeft gestaan: „Later Beter". Verschillende takken van bedrijf en an dere onderwerpen willen wy thans wat meer van nabij beschouwen. Over den toe stand in het landbouwbedrijf en dte bloem bollenteelt is hierboven al geschreven en daarover kunnen we dus daarnaar ver wijzen. Het tuinbouwbedrijf. Ook dit heeft betere jaren gekend, en zijn de prijzen voor de verschillende pro ducten soms aan den lagen kant gebleven, de kwantiteit kwam dan wel weer eens ten goede, want over het algemeen was de groei en het beschot goed te noemen. Het gebruik maken van warenhuizen en van veel plat glas heeft ook het zijne hieraan Mlgec'ragen en zijn dte tuinders er steeds op bedacht om hiervan zooveel mogelijk profyt te trekken. De pluimveeteelt is ook dit jaar niet achteruitgegaan. Velen beoefenen dit in het klein, maar ook de tegemoetgekomen. Overigens blijkt uit een en ander, dat Huisduinen, ondanks ma laise en crisis in trek bleef. Jammer ge-1 Hoewel overal en op alles in dit bedrijf noeg biedt onze noordelijke zomer weinig bezuinigd wordt, heeft men hier nog mogen aanbreken en dat de sombere ge- van zulke hoogtijdagen en is zoo'n periode steeds twee postbestellingen per werk-voelens dan voor dat betere plaats zullen al te gauw voorbij! dag door geheel Koegras. 's Avonds kan moeten maken. „Houdt goeden moed, het ook nog correspondentie afgehaald wor- zal verkeeren". Wanneer onzen lezers en lezeressen dit 3 overzicht onder de oogen komt, zal het nog slechts enkele uren vorderen, en ook het jaar 1932 is met al zijn lief en leed in de nevelen van den nimmer stilstaan- den tijd verdwenen. En bij zulk een over- vallen terugkeer tot den voor- houden, weinig meer te bereiken is. Er gang van het Oude in het Nieuwe Jaar historischen ruilhandel moeten loonende prijzen komen. Zonder is het toch wel goed, nog eens een wijle' loonende prijzen is het verschaffen van achter ons te zien, al willen wij daar Ons vorig jaar-overzicht besloten wij crediet, het storten van geld in een bodem- geenszins mee te kennen geven, om bij met den wensch, dat in het komende jaar loos vat.^ het oude te blijven stilstaan of daar maar de omstandigheden zich ten gunste zouden We zeiden reeds, dat de regeering maat- onwrikbaar aan vast te houden, dat zou wijzigen. Het landbouwbedrijf en in het regelen genomen heeft om den algeheeien bizonder dte veehouderij ging zwaar ge- ondergang van den boerenstand te voor- bukt onder de wereldcrisis.'Nu staan we komen. 1 Juli is de crisis-pachtwet in wer- alweer achter 1932 en wanneer we het af- j hing getreden, als gevolg van het feit, dat geloopen jaar overzien, dan moeten we de pachters de pachtovereenkomsten niet helaas constateeren, dat er geen verande- moer konden nakomen. By alle waardee- Nieuwe jaar tegemoet en in te treden. Van ring ten goede is gekomen, integendeel, ring voor dit ingrijpen van regeeringswege onzen wensch, geuit aan het einde van de toestand heeft zich verscherpt, verschil-om te pogen pachter en verpachter tot ons vorig jaaroverzicht, is niet veel in j lende landen beperkten nog meer hun in-overeenstemming te brengen, treedt toch vervulling gegaan, integendeel, over aile voer en ook de binnenlandsche toestand de eenzijdigheid van deze wet wel naar werd nog benauwender, terwijl het meest voren. Eenzijdigheid, die hierin bestaat, tragische zeker is, dat zich nergens teeke- dat men alleen rekening houdt met den, i nen voordoen, die wijzen op verbetering, ongetwijfeld slechten toestand, waarin de De regeering voelt dan ook hoe langer pachter verkeert, doch waarbij te weinig hoe meer de noodzakelijkheid om maatre- rekening wordt gehouden met den ver gelen te nemen om een algeheele onder- Pachter, die niet minder gebukt gaat on- gang van den landbouw en de veeteelt te der de gevolgen van de crisis, en die daar- voorkomen, want dat is inderdaad geen bij nog zooveel verplichtingen heeft, welke fictie. De toestand is momenteel reeds zoo, Mi moet nakomen. Wij onderschrijven di- dat er tal van boeren zijn, die geen cent in reet, dat de regeling van dit vraagstuk huis hebben en die de meest noodzakelijke voor de regeering uiterst moeilijk is, doch dingen niet kunnen aanschaffen. Laat ons vragen ons af, zijn er nog geen andere ter illustratie maar eens een voorbeeld wegen om den boer te helpen en de steun- mogen vertellen, waaruit blijkt, dat we op verleening daarop te richten, dat de prijs weg zijn terug te keeren tot den voorhisto- van het product op loonend peil wordt rischen toestand van den ruilhandel. In gebracht, zooals in het schrijven van de een van de groote zaken hier ter stede credietcommissie ook reeds werd voorge- kwam een boerin van buiten eenige voor steld. haar gezin zeer noodzakelijke huishoude- We hopen, dat de regeering in deze lijke artikelen koopen. Zij was een van de richting zal werken, opdat het dreigend vaste klanten, die altijd prompt aan haar gevaar dat onze plattelandsbevolking bo- financieele verplichtingen voldeed. Toen ven het hoofd hangt, nog op het laatste het echter op betalen aankwam, bleek zy oogenblik worde afgewend, daar ten eenenmale niet toe in staat en vroeg of het niet mogelijk was, dat zij er eenige zakken aardappelen voor leverde, omdat ze geen cent meer had. Dat is een van de vele gevallen, die zich eveneens in dalende richting gegaan, in dezen tijd voordoen. Waar dat heengaat, ^ok hier zijn de financieele resultaten begrijpt men. De landbouwers zullen bedroevend. Grond, die met speculatieve straks niet meer hun verplichtingen te- doeleinden was gekocht, moest van de genover derden kunnen nakomen en dat band worden gedaan met groot verlies.1 is het begin van het einde. i Onder de bollenkweekers gingen er ver- j scheidene failliet. De bei>erking van de i j teelt, waartoe dit jaar werd besloten, en de vijrtig procent van de land- vernietiging van duizenden mudden h.ya- bouwers hebben meer schulden cinthen, om de bloemen toch maar eenigs- dan bezittinqen zins °P PrÜs te houden, is een bewijs van den treurigen toestand in dit eertijds zoo De toestand is ernstig. Zoo schreef de rendeer end bed rijf. „credietcommissie" aan de hoofdbestuurs- verga dering van de Hollandsche My. van De wegen en de verlichting. Lanabouw van Donderdag 20 October '32,' o. m. over de vermogenspositie der om- waarover onze correspondent te Juliana- streeks (500 landbouwers, welker gegevens doi'P eid«rs n°e schrijft, hebben onzen door het boekhoudbureau dezer organi- P°Ider een beter aspect gegeven. Over het satie zijn verwerkt, dat het percentage wegenvraagstuk schreven wy het vorig 'abouwers, groot en klein, dat reeds •iaar uitvoeriger. Dit jaar is er geen uit- —v I"661" schulden dan bezittingen heeft te breiding geweest en alleen het noodzake-1 grootere bedryven vermeerderden, en dan^xeeren is ver boven de 50 pet., terwijl bjke onderhoud is uitgevoerd, waarschijn-1 wihen wy even vermelden het nieuwe, zeer ®!s het tot executies in grooteren omvang zullen de nieuwe straten achter de mouern ingerichte pluimveebedryf van dan tot heden plaats vindt, komt, dit per- kerk' de Klaverstraat, de Vlietstraat en aen heer K. Minnes aan de Langevliet. De cfntage door de verdere waardeverminde- Laudbouwstraat, van een gesloten wegdek uitkomsten hiervan bleven, mede door ce r!.nfi van land en inventaris en het borg worden voorzien. De verlichting heeft een zeer lage eierpryzen, het geheele jaar door Z1-ln V00r elkander, nog zeer zal stijgen en belangrijke verbetering ondergaan en een volslagen stilstand in het betalings- beeft de voornaamste polderwegen uit de 1 verkeer ten plattelande moet intreden.^ duisternis verlost. Batig Saldo 60.59 De burgemeester, de heer D. Breebaart, merkte hierbij op, dat het batig saldo geen vreugde behoeft te verwekken, dat het jaar begonnen werd met een saldo van 3.582.35, dus er een achteruitgang was van 1.925.90. Deze achteruitgang moet gezocht worden in den verbouw der O. L. school, de vervaar diging van een nieuwe legger der wegen, enz. In de vergadering van den Raad van 18 Oct. 1932 werd de begrooting 1933 vastgesteld op een bedrag van inkomsten en uitgaven, groot 72.491.16. Eenige Raadsbesluiten. Op den pachtprijs der slootgronden langs het Groot Noord-Hollandsch kanaal werd over 1931, dus van terugwerkende kracht, een reductie verleend van 10 pCt. Er werd besloten mede te werken aan het tot stand komen van een Gemeenschappelijk Geneeskundig Schooltoezicht, in samenwer king piet de gemeenten: Den Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna. Voor het eerst werden in het afgeloopen jaar door den Raad de loonen in de werkver schaffing vastgesteld, en wel voor georgani- seerden op 35 cent per uur en voor ongeorga niseerden op 30 cent. Voor gebouwen werden de opcenten der Grondbelasting gebracht van 60 op 80. De toestand in het bloem- bollenbedrijf benecen het middelmatige. Organisatie van a'le pluimveehouders zou wellicht zijn nut afwerpen. De bijenteelt heeft ook dit jaar geen groote winsten af geworpen, en het is dan ook over het al gemeen genomen enkel maar liefhebberij geweest om deze nijvere diertjes te ver zorgen. De prijzen voor het product ble- Met crediet alleen niet gc holpen. Er moeten loonende prijzen komen. zieu^J6 re^erinK niet lydelyk aan- t!» ut. «eholpen worden, maar hoe? hetzelfde schrijven, hierboven geci- En zoo zijn we dan weer aan het eind i an het jaar en aan het eind van dit over-1 icht. De toekomst blijft donker en ook ■iet komende jaar wordt niet met vreugde begroet, doch de moed is niet verloren en staag wordt er gearbeid om- het hoofd boven water te houden, tot de nieuwe dag zal gloren. 1 Wegen en Nieuwbouw. Door het overdragen van den Noord- Schenkeldijk van den Polder „Callantsoog" aan het Hoogheemraadschap, is de weg op genoemden dijk aanmerkelijk verbeterd. Deze weg is n.1. thans geasphalteerd, hetgeen zeer zeker Groote Keeten ten goede komt. Tevens is de brug in den Oosterweg bij A. Swaerts, welke gevaar voor het verkeer opleverde, grondig hersteld, zoodat hierover in de eerst volgende jaren wel geen klachten vernomen zullen worden. Tenslotte moeten we nog ver melden de aanleg van geheel nieuwe wegen in verband met het uitbreidingsplan. In het z.g. „Houten dorp", waarmee de zomerwo ningen worden bedoeld, is het profiel van een weg gelegd. Thans is het wachten slechts op de bestrating. Nu we het hebben over bestra ting. willen we even wijzen op de slechte straatwegen in onze gemeente. In de Kuiper straat en niet te vergeten in Groote Keeten is de bestrating meer dan slecht. De straatwe gen in het dorp zijn voor het moderne ver keer veel te smal. Verbreeding is een drin gende eisch. Waar blijft de zoozeer noodige samenwerking tusschen Polder en Gemeente? De nieuwbouw vindt gestadig plaats. In het afgeloopen jaar verrezen drie arbeiders woningen en vijf zomerwoningen, waar nog bij komt de nieuwbouw, welke door brand noodzakelijk werd. In het bijzonder willen we wijzen op de zeer smaakvol, hygiënisch en naar de eischen des tijds ingerichte, nieuw ver rezen slagerij, annex winkel van den heer D. Prins. Onderwijs. De geheel verbouwde en vernieuwde O. L. school werd Maandag 4 Jan. 1932 met eenige plechtigheid geopend. In den loop van het jaar is gebleken, dat het gebouw een werke lijk zeer doeltreffende verjongingskuur heeft ondergaan. In het personeel traden ook eenige veran deringen op. De heer J. Baas, hoofd der school, werd met ingang van 1 Jan. 1932 be noemd als onderwijzer aan de U.L.O.-school te Schagen. In zijn plaats werd benoemd de heer A. van Meerten uit Den Helder. Ook voor Mevr. van Meerten-Zuêlen moest, we gens eervol ontslag, een plaatsvervangster worden gezocht. Haar opvolgster werd Mej. A. C. van de Linden. Het aantal leerlingen heeft zich in het af geloopen jaar steeds boven 100 weten te hand haven. Voor het vervolg-onderwijs bestond een groote belangstelling. Een 25-tal leerlin gen meldde zich aan. Brandweer. Vijfmaal moest de brandweer in het afge loopen jaar handelend optreden. 21 Maart brandde de bakkerij van den heer P. Slijkerman tot den grond toe af. 10 April moest het woonhuis van den heer R. de Groot te Groote Keeten het ontgelden. Vervolgens kraaide de roode haan resp. op 27 Sept. en 20 Oct. op de daken der woonhuizen van de heeren D. Mooij aan de Langevliet, G. ten Boekei te Callantsoog en G. Kater in de Nollen. i Alle gebouwen zijn of worden in moderne stijl weer opgebouwd. D°k duinbrand bleef ons niet bespaard. Op 29 Augustus woedde een duinbrand in de dui nen, toebehoorende aan de N.V. Het Zwane water. Bij de zomerwoningen is onlangs een brand- kraan geplaatst. Ook bij het Raadhuis zal zoo Callantsoog als badplaats. Langzaam maar zeker gaat Callantsoog als badplaats vooruit. We meldden reeds, dat vijf nieuwe zomerwoningen verrezen. Voor den bouw van een drietal nieuwe is door B. en W. reeds weer vergunning verleend. Het pensiongasten-bezoek bleef een weinig beneden het aantal van 1931, hetgeen onge twijfeld een gevolg is van de tijdsomstandig heden. Het strandbezoek van dagjesmenschen was evenwel drukker dan ooit. De V.V.V. was ook dit jaar weer zeer actief. Strand feesten werden door haar georganiseerd en last not least zwemwedstrijden in zee. Deze wedstrijden slaagden uitstekend en we kun nen er dan ook wel op rekenen in het komen de jaar weer dergelijke zwemfestijnen te aan schouwen! De strand-exploitatie door de heeren P. Vos en P. de Haan is dit jaar flink aange pakt. Tenten en stoelen waren er in over vloed, zoodat het strand op drukke, zonnige dagen een vroolijken aanblik bood. Werkloosheid. De werkloosheid begint zich ook hier lang zaam te doen gevoelen. Hoewel de zomer geen reden tot klagen gaf, zijn in de tweede helft van November veel werkloozen inge schreven. Wel brengt de werkverschaffing eenige werkgelegenheid, maar wat brengt ons het volgende jaar? Crisis-Comité. Het plaatselijk Crisis-Comité heeft meer malen hulp moeten verkenen, zoodat al spoe dig de bodem van de kas te zien was. Eenige goed geslaagde cabaret-avonden en een flinke verloting brachten echter ruim 400.op, zoodat voorloopig althans weer eenige steun, waar deze noodig mocht zijn, gegeven kan worden. Laten we, al is het met eenige aarzeling, de hoop uitspreken, dat het comité spoedig niet meer noodig zal blijken te zijn! V ereenigingsleven. Het vereenigingsleven mag zich iu een flin- ken bloei verheugen. De dames-zangvereeni- ging „Zanglust" doet haar naam eer aan. Een aardig succesje wist zij te boeken op het Zangconcours van den Noord-Hollandschen Zangersbond te IJmuiden. De dames wisten daar hun eerste onderscheiding een 2den prijs te behalen. Thans wordt weer druk gerepeteerd voor een uitvoering. De voetbalvereeniging „Callantsoog" ver keert in blakenden welstand. Talrijke prijzen werden aan haar collectie tpegevoegd. In de competitie prijkt zij met vier aan den kop. Reeds koestert zij kampioen-illusies. De sociëteit heeft concurrentie gekregen van een nieuw opgerichte biljartclub. Wellicht ontmoeten zij elkaar nog eens als tegenstan ders op het groene laken. De muziekvereeniging studeert druk voor een uitvoering. Alleen de tooneelvereeniging „Nieuw Leven" laat momenteel weinig van zich hooren. Nieuw opgericht werd een afdeeling van den Bond van arbeiders in het Tuinbouw-, Landbouw- en Zuivelbedrijf. Vermelden we nog, dat de heer P. Vos de „onmisbare" werd gekozen als voorzit ter van de Vara-afdeeling! Personalia. 23 Sept. j.1. herdachten de heer Jb. Vos en Mevr. Gr. Louw den dag dat zij voor 55 jaar in het huwelijk traden. De heer Vos heeft in zijn leven ettelijke schipbreukelingen helpen redden, terwijl zijn echtgenoote voor verple ging steeds gereed stond. De heer A. Loggers, ambtenaar ter secreta rie, vertrok in gelijke functie naar Huizen. In zijn plaats trad de heer A. C. Brussaard uit Vlaardingen. Tevens werd de heer Brussaard benoemd als agent van de Arbeidsbemid deling. Allerlei. Door de bezuiniging bij de posterijen is de morgenbestelling in de buitenwijken komen te vervallen, hetgeen voor velen een groot onge rief beteekent. De electriciteitsvoorziening is dit jaar aan merkelijk verbeterd. Kon verleden jaar het net in het dorp meermalen geen 170 volt halen, thans is door den bouw van een trans formatorhuisje, waaruit het dorp gevoed wordt, dit euvel voorkomen. Voortdurend worden nog evenwel verbeteringen aan het net aangebracht. In het dorp is een aardige proef genomen. Een gedeelte van de buurt is veranderd in een plantsoen. Het doel van deze proefneming is, om te onderzoeken welke boomsoorten tegen de gure zeewinden bestand zijn'. De oude, niet meer voldoende politieveror dening is dit jaar door een nieuwe vervangen, n deze verordening zijn eenige artikelen vast gelegd, welke de strand-exploitatie mogelijk maakten. Van ongelukken hoort men in onze gemeen te weinig. Eén ernstig ongeval heeft zich ech ter in het afgeloopen jaar voorgedaan. Een nwoner uit Schagen, de heer G. Boon, werd op den Schenkelweg, ter hoogte van den heer van I Ionschooten, van een auto geslingerd. Zwaar gewond werd de man naar het zieken huis te Alkmaar vervoerd. Rest ons thans nog, al onze lezers een recht gelukkig 1933 toe te wenschen. Die niet zwijgen kan, kan niet spreken.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6