Spillen de hoest Maken los IS ALTIJD DE STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. China en Japan. OOK VOOR DAMES Manischs Inidienstandsbank DONDERDAG 5 JANUARI 1933 61ste JAARGANG Dramatische ontwikkeling van dén toestand in het Verre Oosten. - De vijf-mogendheden conferentie te Londen gaat niet door. - Hen Russische persstem over de ontwapeningsconferentie, den Ierschen Dail. De ontbinding van Een aanslag op Mussolini Turati gevlucht? Mi o t 11 O P n II I een nleuwjaarswensch, lilGl <111 G G II maar tevens een nieuw jaarsverlaging van den prijs, van onze prima eigen- gebreide fijne Dameskousen, met nota-bene 3 kwartjes. JAAP SNOR, Zuidstraat 19. Wijziging van de Winkelsluitingswet. KONINGSTRAAT 7 Spaarbank Bewaarkluis Twee boerderijen afgebrand. Het Dominicanerklooster te Zwolle afgebrand. FEUILLETON MMT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2. Nederl. Oost- en Westlndië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 l^osse nos. 4 ct.fr. p. p.6 ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1£0, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Eedacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTEXTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t,'m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. Dramatische ontwikkeling van den toe stand in het Verre Oosten, zoo schreven we in den kop van dit overzicht, en zoo mag ook inderdaad de ontwikkeling van den toestand in China genoemd, worden. Wel mochten we in ons vorig overzicht schrijven, dat de toestand er voor het ko mende jaar niet gunstig uitzag, want nog in hetzelfde nummer moesten we, onder de „Laatste berichten", het ernstige inci dent opnemen te Sjanhaikwan. Het optre den van de Japanners wordt hoe langer hoe meer irriteerend en het geduld van de Chineezen en van den Volkenbond wordt daardoor wel op een grooten proef gesteld. Het is nog verwonderlijk, dat de regeering van China nog geen oorlog verklaard heeft aan Japan. Een dergelijk optreden in Europa had zeker al een bloedigen strijd ontketend. De berichten die uit betrouwbare bron uit China worden gezonden, spreken van een bezetting van Sjanhaikwan door Japan en Sjanhaikwan ligt op onbetwistbaar Chineesch gebied. Het optreden van Japan kan dus niet anders dan groote veront waardiging wekken en is een vertrappen van alle rechtsgevoel. Een verontschuldi ging, dat de aanleiding van dit optreden zou zijn veroorzaakt door het vernielen van een brug door Chineezen, op Chi neesch gebied notabene, is slechts belache lijk. We mogen dan ook wel met belang stelling tegemoet zien wat de Volkenbond nu zal doen. Lijdelijk aanzien kan men den toestand toch moeilijk ianger. Men zal dus Japan krachtiger tot de orde moeten roe pen. en zoo mogelijk door econmischen boycot laten merken dat het maar niet on gestraft zijn gang kan gaan. Nu is het woord dus weer aan den Vol kenbond. De vijfmopendhedenconferentie zal niet te Londen wonlen pehouden. Er was al eerder sprake van geweest dat de vjjfmo- gendihedenconferentie niet te Londen zou worden gehouden. Nu*schijnt het besluit definitief te zijn. De diplomatieke corres pondent van de Daily Telegraph meldt, dat de oppositie der kleine mogendheden en in het bizonder van Polen een der voor naamste oorzaken is, dat de voorgenomen conferentie niet zal doorgaan. Het schijnt, dat Warschau zeer krachtig te Parijs geprotesteerd heeft. De Poolsche regeering gaf als haar meening te kennen, dat de behandeling van de Duitsche gelijk- gerechtigdl*id op een bijeenkomst, waarin Polen niet vertegenwoordigd is, als een beleediging moet worden beschouwd, aan gezien elke wijziging in de militaire sterkte van Duitschland Polen meer dan eenigen anderen staat raakt. Polen zou, volgens den schrijver in de Daily Tele graph op Frankrijk als bondgenoot pressie hebben uitgeoefend om niet aan de Vijf- Mogendheden-Conferentie deel te nemen. Bovendien- zouden soortgelijke Poolsche stappen, zij het ook in zaehteren vorm, in Engelsche kringen zijn gedaan. Deze Pool sche actie is niet alleen door de mogend heden der Kleine Entente, doch ook door andere kleine mogendheden, die de aparte behandeling van belangrijke zaken door de groote mogendheden en de regeling van Volkenbondskwesties buiten Géve gaarne zien, gesteund. Volgens den diplomatieken medewerker van de Daily Herald staat het afstel van de Viif-Mogendheden-Conferentie te Lon den en de vermoedelijke verplaatsing er van naar Genève in verband met het feit, dat de commissie van negentien, die de Mantsjoerijsche kwestie behandelt, reeds op 16 Januari a.s. weer bijeen komt en de voornaamste gedelegeerden der mogend heden dan weer te Genève zijn. Een Russische persstem over de ontwa- peninpsconferentie. Voor de resultaten van de ontwapeningsconferentie hebben we nooit veel waardeering gehad en dat kon jammer genoeg ook niet anders, om dat die tot op heden, op zijn minst ge nomen bedroevend waren. In een artikel, onder het opschrift: „De knoop der im perialistische tegenstellingen wordt aan getrokken", constateert de Izwestia het échec van de ontwapeningsconferentie 1 van Genève, in verband waarmede het jblad de vooruitzichten van een beper king der bewapeningen pessimistisch be- oordeelt, vooral in verband met de groote verscherping van de tegenstellin gen in de wereld. Het blad schrijft dan: De strijd rondom de liquidatie van de i ooorlogsschulden heeft een scherp licht geworpen op deze tegenstellingen. De |Vereenigde Staten zullen in de toekomst j geen enkele concessie doen aan de de biteuren zonder een belangrijke compen satie op oeconomisch en politiek terrein, waarbij de voornaamste aanval gericht zal worden op het Engelsche imperialis me. Van dit land zullen de V. S. een her ziening eischen van de beslissingen van Ottawa, benevens een wijziging van de houding tot dusverre ingenomen in de Mantsjoerijsche kwestie. De tegenstellingen tusschen de Ver- eenigde Staten en Japan zullen in de toe komst niet meer kunnen verdwijnen. De verscherping in de betrekkingen tusschen Italië en Zuid-Slavië is een ge volg van de Fransch-Italiaansche tegen stellingen. Beide landen maken voorbe reidselen met het oog op de binnenland- sche gebeurtenissen. Zuid-Slavië kan be langrijke veranderingen op den Balkan doen ontstaan. Het blad concludeert, dat de verscher ping van de politieke tegenstellingen alle pogingen om de oorzaken van de oeco- nomische wereldcrisis op te heffen, tegen werkt. valt wel op te merken, dat de fusie van Cosgrave's partij met de boerenpartij van MacDonald heel wat meer moeilijkheden zal opleveren dan velen in de geestdrift der gemeenschappelijke oppositioneele gedacht hadden. Maar in hoeverre de fusie mogelijk kan zijn, kan pas deze week blijken. Wat de Valera betreft, offi cieel gaat hij er natuurlijk van uit, dat achter zijn programma de meerderheid van het volk staat, en zeker is dat de komende verkiezingen na De Valera's bewind van bijna een jaar in de Iersche mentaliteit een interessant inzicht zullen geven. MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten De duce zou licht gewond zijn. Een der medewerkers van de Nw. Rott. Crt. meldde Dinsdagavond: Te Bel grado verluidt, dat op Nieuwjaarsdag j een aanslag op Mussolini is gepleegd door een onbekend gebleven jongeman, die drie schoten op den duce heeft ge- lost. Deze zou getroffen zijn en licht ge- iwond zijn. Officieel wordt dit bericht tegengesproken, doch het is opgevallen, dat Mussolini zijn woning sinds dien dag niet meer heeft verlaten en dat de be waking is verscherpt. Naar verluidt, is de gewezen secreta ris-generaal van de fascistische partij, Turatti, die zich den laatsten tijd aan het Gardameer had teruggetrokken, naar Frankrijk gevlucht. Acht Japansche oorlogsschepen te Tsjinwanglao. Reuter meldt uit Tientstin, dat te Tsjinwangtao dicht bij Sjanhaikwan, 8 Ja pansche oorlogsschepen zijn aangekomen. Reuter, aldus wordt verklaard, volgt de gebeurtenissen te Sjanhaikwan zeer nauw lettend, zonder den ernst daarvan te on derschatten. derden Januari om 3 uur 30 Sjanhaikwan hebben bezet. De Japansche troepen zijn de stad binnengerukt en hebben alle open bare gebouwen bezet. De Chineesche troe pen hebben, zonder tegenstand, Sjanhai kwan verlaten en worden door het Japan sche leger achtervolgd. Naar van Japansche zijde officieus wordt medegedeeld zijn te Sjanhaikwan eenige duizenden Chineesche soldaten door de Japansche infanterie ontwapend. Sjanhaikwan nog slechts een rookende puinhoop. Reuter meldt uit Peking: Berichten uit betrouwbare Chineesche bron deelen mede, dat Sjanhaikwan nog slechts een rookende puinhoop is, waarin de verkoolde Hjken van 500 Chineesche soldaten en tallooze burgers verspreid liggen. De Japanners hebben volgens de Chineezen bq hun definitieven aanval Dinsdagmiddag tanks gebruikt. Onder een helsch bombardement van de Japansche artillerie en de oorlogsschepen op de rivier stortten de muren om de stad in, waardoor de weg voor de infanterie en cavalerie was vrijgemaakt. In de straten der stad had een verwoed gevecht plaats; een Chineesch bataljon van 500 man werd in de pan gehakt. Brandbommen veroor zaakten talrijke branden, b;j het schijnsel waarvan een verwoede strijd van man tegen man plaats had, voor de Chineezen j op hun tweede verdedigingslinie, 2 km buiten de stad teruggeworpen werden, waar ze opnieuw tegenstand zullen bie den. Berichten uit Chineesche bron melden, dat nog 2 Japansche oorlogsschepen te Tsjanwangtao zijn aangekomen, waar ze mariniers aan land poogden te zetten. Deze zijn echter door Chineesche troepen teruggedrongen. Sjanhaikwan ners genomen. door de Japan- (Let op den gelen winkel). Over de ontbindinp van den Ierschen Dail, die wij nog in ons vorig nummer hebben vermeld schrijft de „Nw. Rott. Crt." o.m.: Het is duidelijk, dat de Valera door deze ontbinding naar het verkrijgen van een volstrekte meerderheid bedoelt te streven, voordat de breuk tusschen hem en de labourpartij een uitgemaakte zaak is, en vooral ook voordat de beweging ten gunste van een nieuwe partij uit de op positie voldoende voortgang maakt om voor hem een onmiddellijk en groot ge vaar te worden. Uit hetgeen wij uit Dublin vernamen, "Later op den avond meldde Reuter uit Peking: Officieele telegrammen van den Ame- rikaanschen vertegenwoordiger te Tsjin- wantao melden, dat de Japanners Dins dagmiddag om 16.30 uur Sjanhaikwan geheel ingenomen hebben. Aan de bezetting van Sjanhaikwan door de Japansche troepen is een groote Ja pansche aanval voorafgégaan, waaraan werd deelgenomen door 4000 man infan terie, cavalerie met zeven vliegtuigen, twee torpedojagers en 20 stuks veldge- schut. Nadat de eerste aanval door de Chineezen was afgeslagen, had de tweede 1 aanval succes. Nadere berichten. Het Japansche ministerie van oorlog verklaart een telegram te hebben ontvan gen van den chef van het Japansche leger I in China, Nakamoera, waarin wordt me degedeeld, dat de Japansche troepen den De vrije dag na Paschen, Pinksterenen Kerstmis blijft gehandhaafd. Op de kleine treilers wordt een matroos vervangen door een lichtmatroos en op de groote treilers, die zonder Fransch patent varen, eveneens. De zeelieden bewilligden in den eisch der reeders, dat het z.g. afstappersgeld, 80.voor een schipper en 40.voor een machinist, zal vervallen. De havenarbeiders hebben de overeen komst reeds goedgekeurd, de zeelieden zullen dit ongetwijfeld ook doen, daar zij zelf deze eischen hebben gesteld. Daar in den christelijken bond 330 zee lieden georganiseerd zijn, zullen deze maar 33 schepen kunnen bemannen. Daar er thans 80 schepen in de vaart zijn, zal het grootste deel der schepen dan niet kunnen uitvaren. Binnenkort een regeerings- voorstel? Enkele weken geleden heeft de minis ter van oeconomische zaken en arbeid in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regeering het vraagstuk van de wijziging der Winkelsluitingswet ernstig in studie had genomen. Naar de Tel. verneemt zal een beslis sing van de regeering dezer dagen tege moet gezien kunnen worden. Is het blad wel ingelicht, dan betreffen de wijzigin- gen, welke van regeeringswege wensche- lijk worden geacht, in het bijzonder de Zondagssluiting. DE KAMERVERKIEZINGEN. Een r.k. arts In de Tweede Kamer. De Utreehtsche Courant verneemt, dat dr. A. J. B. Oomen, geneesheer te Utrecht, voorzitter der r.k. fractie in den Utrecht- schen gemeenteraad, in de Rijkskieskrin gen candidaat zal worden gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer en daar bij den steun zal erlangen van de r.k. Artsenvereeniging en de organisatie Het Wit-Gele Kruis. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. De voorstellen der christelijke organisatie aanvaard. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt. uit IJmuiden: De Reedersvereeniging heeft zich van daag vereenigd met de voorwaarden van den Christelijken bond van transportar beiders. Voor de havenarbeiders betee- jkent dit, dat zij op de oude voorwaarden zullen werken, uitgezonderd een enkele kleine wijziging. De voornaamste voorwaarden zijn, dat het fonds voor sociale voorzieningen wordt opgeheven, waarvoor de reeders j voor eiken opvarende 5.per maand j in de kas van het fonds moesten storten, j Het gebruikelijke zoodje visch wordt af-, geschaft, waarvoor de opvarenden een 1 vergoeding van 2.per reis zullen ont- vangen. De gages worden niet verlaagd, .terwijl het lever- en kuitgeld tot een be-( drag van 150.-— per boot per jaar voor 1 de opvarenden is en daarboven wordt ge deeld. i KANTOOR DEN HELDER Binnenland. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is een felle brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer J. van Tuyl aan den Papendijk te Geffen. Het vuur vond gretig voedsel in het rieten dak. In een oogwenk stond de hofstede in lichte laaie. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van den inboedel niets kon wor den gered. Een paard en eenige kippen kwamen in de vlammen om. De boerderij met stalling en schuren zijn tot den grond toe afgebrand. Ook de landbouwinven- taris en een partij hooi en stroo gingen verloren. Tengevolge van den feilen wind sloe gen de vlammen over naar den naastge legen boerderij van den landbouwer en brandstoffenhandelaar Schuurnians. Daar heeft men het vee en een gedeelte van den inboedel in veiligheid gebracht. Ook deze boerderij met schuren ging in vlam men op. Een groote partij brandstof wel ke in een van de schuren was opgeslagen, is verbrand. Het krachtdadige optreden van de om wonenden kon de tegenovergelegen boer derij van v. d. Doelen, welke eveneens door het vuur aangetast dreigde te wor den, behouden. Deze liep veel water schade op. De brandweer, die met een handspuit op het terrein van den brand aanwezig was, kon tegen de vuurzee niets uitrich ten. De oorzaak van den brand is onbe kend. De boerderijen waren slechts laag verzekerd. De kerk met veel moeite be houden. Dinsdagavond 7 uur is, vermoedelijk door kortsluiting, brand ontstaan in het achterste gedeelte van het Dominicaner klooster. Het vuur breidde zich direct fel uit. In een oogenblik stond de geheele rechterbeuk in vlammen. De brandspui ten arriveerden spoedig, doch konden tegen het vuur weinig beginnen. Het monumentale klooster met kerk was gebouwd in 19001902 en in gothischen, 13de-eeuwschen stijl opgetrokken vol gens ontwerp van den bouwmeester J. Kayser uit Maastricht. Het was een bouwwerk van grootsche afmetingen, daar het tevens diende tot studiehuis voor de Dominicanen in Nederland. Het klooster had veel kostbare bezittingen als bijzon der gebrandschilderde ramen, psychisch kabinet, kostbare bibliotheek, enz. De bezittingen uit de kerk zijn gered, evenals alles van den bekenden schilder pater van Bergen, doch de bibliotheek enz. zal wel verloren gaan. Het brandende klooster, gelegen in de dicht bevolkte voorstad Assendorp, lever de veel gevaar op voor de omgeving. Het klooster is geheel verloren. Het gebouw heeft een lengte van 74 m en een diepte van 68 meter. De hoogte van het klooster bedraagt 19 m, die van de kerk 32 m en die van den toren 60 m. In het midden van de gebouwen bevindt zich een binnenplaats van 30 m in het vierkant, waaromheen een kruisgang loopt van 31/» meter. Op de eerste en tweede verdieping bevinden zich hon derd kamers van de geestelijken. Er aan verbonden is een inrichting voor bijzon der hooger onderwijs onder den naam Collegium St. Thomas Aquinatis. In 1926 hebben de Zwollenaren, ter ge legenheid van het 25-jarige feest, fraaie gebrandschilderde ramen aangeboden, ontworpen door pater van Bergen. Tegen middernacht werd gemeld: Men heeft met veel moeite de kerk weten te behouden. Een en ander brandt nog, maar men is het vuur meester. Een deel van den voorgevel en de beneden verdieping voor aan de straat staan nog. Een pater ontdekte den brand. V.D. meldt nog het volgende: Een der paters Dominicanen, die in de sacristie was, zag boven de keuken een rood schijnsel. Hij ging op onderzoek uit 24) Roman van HUGO BETTAUER. De aapjeskoetsier. In den namiddag van denzelfden dag stond in de Annagasse voor het Kuis, waarin Bartos zijn bureau gevestigd had, een huurrijtuig, waarvan de koetsiet' zichtbaar verveeld op den bok zat. Daar de taxameter overgeschakeld was, be stond er alle reden om aan te nemen, dat hij op een passagier wachtte. Onge veer twintig meter verder stond een man, die schijnbaar vergeefsche pogin gen deed zijn motorrijwiel in orde te brengen. Daar zich reeds een paar nieuwsgierige toeschouwers om hem heen hadden verzameld, verzekerde hij eenige malen met nadruk, dat hij een boor" zou worden, als hij wist, wat de oorzaak was, dat „dat ding" waarmee hij vermoedelijk den motor bedoelde niet op gang te krijgen was. Een op merkzame toeschouwer zou bovendien hebben kunnen vaststellen, dat met tus- schenpoozen van eenige minuten een elegant gekleede dame voorbij kwam, die met den koetsier, zoowel als met den motorrijder, blikken van verstandhouding wisselde. Tegen drie uur kwam Lazlo Bartos de straat in en begaf zich naar zijn bureau. Nauwelijks was hij in het donkere por taal verdwenen, toen de motorrijder, die nog steeds sleutels en schroevendraaiers hanteerde, zachtjes- voor zich heen floot, wat den aapjeskoetsier aanleiding gaf tot een hevige hoestbui. Geresigneerd wendde de motorrijder zich tot den koetsier, wien hij toevoegde, dat hij ergens een tang moest leenen en wien hij verzocht zoolang op zijn motor te passen. Het rijwiel werd tegen het rijtuig aangezet en de eigenaar verwij derde zich. Wanneer iemand hem was nagegaan, zou hij bemerkt hebben, dat de man met het leenen van een tang niet zoo bijster veel haast scheen te hebben. I11 de Kartnerstrasse bleef hij althans staan 0111 de Annagasse geen moment uit het oog te verliezen. De elegante dame liep rakelings langs hem voorbij, van welke gelegenheid hij gebruik maakte haar toe te fluisteren: „Bartos is er al; nu moeten we af wachten of die andere nog komt." Een uur ongeveer mocht verloopen zijn en de taxameter wees reeds een cijfer aan, dat met 7900 vermenigvuldigd, een schrikbarend hoog oedrag vertegen woordigde, toen een slanke heer met een eens zeer elegante pels, welke er nu echter min of meer afgedragen uitzag, het huis in de Annagasse binnenging. Op hetzelfde oogenblik kreeg de koetsier op den bok een hevige niesbui, waarbij hij met een bonten zakdoek zwaaide, be gon de nog steeds naar een tang zoeken de motorrijder onfatsoenlijk luid te flui ten en kwam de elegante dame niet zeer onelegante passen aangerend. Vragend keek zij den koetsier aan, deze knikte, waarop de dame het huis binnenging en 'de twee donkere trappen op klom, welke naar het kantoor van Lazlo Bartos leid den. Aan de deur was een geëmailleerd I bord bevestigd met het opschrift: LAZLO BARTOS Directeur van het particulier Detectivebureau „Luna" Spreekuur van 5 tot 6. De bezoekster bracht de bel in bewe ging, waarop een oude, bijna in lompen gehulde vrouw verscheen, die naar haar wenschen informeerde. De dame werd nu naar een vertrek gebracht, waarin het zoo donker was, dat de armoedige meu belen niet direct opvielen. Het oude menschje verzocht haar hier een oogen blik te willen wachten, daar meneer Bar tos met iemand in gesprek was. De deur naar het naburig vertrek was met dik vilt overtrokken, zoodat de dame, niettegenstaande zij haar oor te luisteren legde, slechts een dof gemompel van stemmen hoorde. Na een oogenblik van kort overleg opende zij de deur, zei „Par don!", constateerde, dat Bartos in een hoogloopend gesprek gewikkeld was met den slanken heer, die vóór haar was bin nengegaan, zei nogmaals „Pardon!" en daarna, als antwoord op een geërgerden uitroep der beide heeren: „Neemt u me niet kwalijk, maar ik kan niet langer wachten en zou daarom graag willen weten, of ik over een uur den detective nog thuis tref?" „Ja, m'n spreekuur is tot zes uur, maar vanavond ben ik tot acht uur thuis". De dame, een handlangster van de politie, wist genoeg, verdween ijlings en stelde, buiten gekomen, den aapjeskoet- sier die niemand anders bleek te zijn dan' de agent, die op aanwijzing van Baron Morlt Hilde Wehningen had gear resteerd, van haar bevindingen op de hoogte. Deze lichtte op zijn beurt weer den motorrijder in en nu was het wachten slechts op den man, die bij Baitos op be zoek was. Het geduld van beide mannen werd niet al te lang op de proef gesteld. Na een half uur ongeveer verliet Baron Morolt, alias Georg Haller, het kantoor van den detective, dien hij had opgezocht om hem aan de zes millioen te herinne- j ren, welke hem, bij het welslagen van zijn schurkenstreek in uitzicht waren gesteld. Maar Bartos had tegen dezen eisch hef tig geprotesteerd. „Ik heb je gezegd, dat ik je, wanneer het plan slaagde, nog zes millioen zou uit- keeren, maar ik weet nog niet of het in derdaad gelukt is. De Amerikaan was vanmorgen op het hoofdbureau van poli tie en heeft daarna een bezoek gebracht aan den politiepresident. Wat dat te be- teekenen heeft, weet ik nog niet, maar wèl weet ik, dat dat meisje weer in vrij heid is gesteld. Het eenige, wat me hoop vol stemt is, dat ze alleen van de Elis§- bethpromenade is weggegaan, waaruit misschien mag worden geconcludeerd, dat O'Flanagan niets meer met haar te maken wil hebben. De juiste verhouding tus schen die twee zal ik echter later te weten kunnen komen. Maar vóór dien tijd krijg je geen cent". Haller had geraasd en geschreeuwd. „Wat heb ik daar mee te maken? Ik heb m'n taak volbracht, ik heb alles pre cies zoo gedaan als jij me gezegd hebt en nu verlang ik ook m'n geld!" Tenslotte was men het eens geworden. Haller kreeg voorloopig nog twee mil lioen uitbetaald, waarmee hij voorloopig' tevreden was. Op den hoek van de Annagasse en de Karntnerstrasse bleef hij staan en wenkte een huurrijtuig, dat daar blijkbaar op een vrachtje wachtte. Het was vinnig koud en de straat was met een dikke laag half be vroren sneeuw bedenkt. Haller was doodsbang 0111 natte voeten te krijgen en bovendien hij kon zich die weelde nu immers veroorloven! De koetsier wierp den motorrijder, die weer in zijn nabijheid stond, een betee- kenisvollen blik toe en legde daarna zijn zweep over het paard, waarop ook de an dere vertrok. Voor een huis in de Gumpendorfer- strasse hield het vehikel stil. Juist stond de conciërge voor de deur, die met kwis tige hand asch over de bevroren sneeuw wierp. Haller beantwoordde haar onder- danigen groet met een koel „goeden dag", betaalde en verdween in het portaal. De koetsier wendde zich nu tot de conciërge: „Dien heer heb ik al vaak gereden! Een artist, wat? Hoe heet-ie toch eigenlijk?" De conciërge gaf bereidwillig alle ge- wenschte inlichtingen. „Haller, Georg Haller is zijn naam. Hij is operettezanger van zijn vak, maar ik geloof altemet, dat het met z'n kunst zoo lang wel niet meer zal duren. De laatste maanden heeft-ie nog nergens een anges- sement gehad". De koetsier stopte zorgvuldig zijn pijp. „Een kaal heerschap, wat?" „Ja, hij heeft een gemeubileerd kabinet bij juffrouw Wisloschil op de derde ver- I dieping". De koetsier wist nu genoeg en zette zyn ros tot loopen aan, terwijl de motor rijder, die heel toevallig tegelijkertijd was gearriveerd en in een notitieboekje schijnbaar ijverig naar een adres zocht, naar de stad terugreed. Sam komt in actie. Dienzelfden avond bevond Ralph zich in zijn hotel, toen Sam verscheen in ge zelschap van een heer. „Master, deze heer wenschte u onmid dellijk te spreken; daarom heb ik hem maar hier heen gebracht". De vreemdeling verzocht Ralph om een onderhoud onder vier oogen en stelde zich toen voor als de particuliere adjudant van den politiepresident. „Pe president heeft mij naar u toege stuurd met de boodschap, dat het geheele complot door een gelukkig toeval reeds ontdekt is. De man, die juffrouw Wehnin gen valschelijk in staat van beschuldi ging heeft gebracht, is een werklooze tooneelspeler, met name Georg Haller. Zijn opdrachtgever echter is Lazlo Bar tos. Hierna gaf de beambte den verbaas den Amerikaan een kort resumé van het geen zich dien middag met betrekking tot de observatie van het huis in de Anna gasse had afgespeeld. „De president" zoo besloot hij zijn ver haal, „Iaat het geheel aan u over 0111 juf frouw Wehningen van een en ander op de hoogte te brengen en verzoekt u alleen morgen bij hem op het bureau te willen komen om te overleggen, wat er verder dient te worden gedaan". „Die twee heerschappen zijn dus nog niet gearresteerd?" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1